UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING FEUILLETON. DE 3R0EDERS. SPRANG—CAPEllE. KAATSHEUVEL, aanschaffing. De z.g. „groote" artikelen zijn o.a.: Wollen dekens, costuums voor man nen en jongens, mantelcostuums, wol len japonnen, wollen dames- en kin dermantels, overjassen voor mannen en jongens, regenjassen en regenman tels, bedsteden, matrassen, stoffen, be stemd voor de vervaardiging van deze goederen. Nadere regeling te wachten. De bestaande regelingen en voor schriften hebben een tijdelijk karak ter. Zij dienen als overgangsmaatregel tot een verbeterde en definitieve rege ling. welke zal worden ingesteld zoo dra het Rijksbureau voor de distribu tie van textielproducten door den han del de gegevens verzameld heeft, wel ke noodzakelijk zijn om deze defini tieve voorschriften zoo juist mogelijk te'doen zijn en de organisatie gereed is. Al de maatregelen, welke genomen zijn en genomen zullen worden op het gebied van de verdeeling van textiel- goederen, hebben ten doel te voorko men, dat een klein gedeelte van de volksgemeenschap zich thans voorziet van extra-voorraden, terwijl dan door den slechten aanvoer van grondstoffen de grooto rest der bevolking reeds bin nenkort niet goed zou kunnen worden voorzien van datgene, wat voor dage lij ksch leven en werken noodzakelijk is. Het adres van het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel is: Banstraat 1 te 's-Gravenhagc, telefoon 394930. De volledige regeling is vanaf 13 Juni voor iederen handelaar in textiel producten verkrijgbaar bij de plaat selijke distributie-diensten tegen be taling van 2Vz cent per exemplaar. Geen enkele handelaar zal zich derhal ve op onbekendheid met deze regeling kunnen beroepen. PENSIOENEN VOOR NABESTAANDEN VAN GESNEUVELDEN. Zooals gemeld, kunnen de nagelaten betrekkingen van gesneuvelde militai ren aanspraken doen gelden op pen sioen. Deze aanvragen moeten voor wat betreft het beroepspersoneel wor den ingediend bij den Pensioenraad, Benoordenhoutscheweg te 's-Graven- hage en voor wat betreft de dienst plichtigen en het reserve-personeel bij het departement van defensie. I)e N.R.- C. herinnert eraan, dat de Pensioenraad alleen pensioenen voor weduwen, wee zen en pleegkinderen kent, terwijl de- lensie ook nog pensioen toe kan ken nen, indien de gesneuvelde militair kostwinner is geweest voor andere fa milieleden, zooals ouders of groot grootouders. Bij de aanvraag voor pensioen, wel ke niet oj) zegel behoeft te worden ge steld, moet worden overlegd de over- lijdensacte van den gesneuvelden mi litair, de geboortcacte van de weduwe, een huwelijksacte, afgegeven na den datum van overlijden, zulks ten be wijze van het feit, dat het huwelijk nog niet ontbonden was, alsmede een ge boortcacte van de minderjarige kin deren. Als een gesneuvelde militair, bijvoor beeld een reserve-officier Levens bur gerlijk ambtenaar in 's Rijks dienst is geweest, moeten twee pensioen-aan vragen worden ingedienu en wel een bij ueiensie en een bij oen pensioen raad. h.r bestaat niogeujkneiu van een cumulatief pensioen, oocn alleen in het geval, dat de gesneuvelde als mi litair een hooger inkomen genoot dan als burger ambtenaar. Bijvoorbeeld een onderwijzer met een inkomen van 4UÜ0 gulden, in dat geval wordt het pensioen berekend volgens een in komen gelijk aan de som der beide jaarwedden. Dat is echter het eenige geval, dat cumulatie volgens de wet mogelijk is, en het is wel te verwach ten, dat dit spoedig zal worden gewij zigd. Er zijn tamelijk veel ambtenaren, die in een dergelijke situatie hebben verkeerd. De grootte van het pensioen hangt uit den aard van de zaak af van hel laatst genoten inkomen, met dien ver stande, dat voor een soldaat een mi nimum-grondslag van 700 gulden is vastgesteld. Van dit bedrag krijgt de weduwe de helft, dus 350 gulden, plus 10 pet. voor ieder minderjarig kind, met maximum van 80 pet. van den grondslag, of 500 gulden. Bij gezinnen met een groot aantal kinderen is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat een gratificatie boven het pensioenmaximum wordt toege kend. Hiertoe is een verklaring van den burgemeester noodig, waarin de omstandigheden waaronder het gezin leeft, moeten zijn beschreven. Blijven de kinderen als volle weezen achter, dan wordt een bedrag van 20 procent van den grondslag voor ieder kind uil- gekeerd. Indien verzuimd wordt 'n pensioen aanvrage in te dienen, wordt door de betrokken instanties, wanneer zij ken nis nemen van het overlijden, auto matisch nagegaan of er nabestaanden zijn, die recht op pensioen kunnen doen gelden. GENERAAL WINKELMAN'S TAAK VOORTAAN: De secretaris-generaal, de heer C. Ringeling, wordt in verbaiSd hiermede uit zijn funclie~ontheven. UITSLUITEND DE GELEIDELIJKE DEMOBILISATIE. De Opperbevelhebber van de Duit- sclie Weermacht in Nederland deelt mede, dat de taak van den Opperbevel hebber van de in staat van demobili satie zijnde Nederlandschc land- en zeemacht, generaal Winkelman, zich uitsluitend uitstrekt tot de demobili satie van de Ncderlandsche weermacht. Voorts wordt er op gewezen, dat de Opperbevelhebber van de Duitsche Weermacht in Nederland als Duitsch commissaris voor de ten uitvoerleg ging van de demobilisatie der Neder landschc land- en zeemacht heeft aan gewezen kolonel I. G. Schwabedissen, chef van den staf van den opperbevel hebber van de Duitsche Weermacht in Nederland. Van de zijde van het Rijkscommis sariaat wordt voorts medegedeeld, dat de aangelegenheden van het ministerie voor de Landsverdediging, voor zoo ver zij betrekking hebben op de demo bilisatie van de Nederlandschc land en zeemacht, zullen ressorteeren onder den Duitschen bevelhebber der Weer macht in Nederland. BEVOEGDHEID DER DUITSCHE KRIJGSRADEN. Het Verordeningenblad voor het be zette Nederlandschc gebied bevat een verordening van den Rijkscommissaris betreffende de bevoegdheid van den Duitschen Krijgsraad. In deze verordening heeft de Rijks commissaris op grond van art. 5 van het decreet van den Führer betreffen de de uitoefening van de regeerings- bevoegdheden in Nederland bepaald, dat burgers van niet-Duitsche nationa liteit onderworpen zijn aan het oor deel van den (Duitsch) Krijgsraad ten aanzien van delicten, welke zich «rich ten tegen de Duitsche weermacht, haar leden of tegen degenen, die op een of andere wijze bij haar werkzaam zijn, of in gebouwen, lokaliteiten of inrichtingen ten behoeve van de Duit sche weermacht worden begaan. Wanneer de commandant van het legeronderdeel, waartoe de betrokken (Duitsche) krijgsraad behoort, ver klaart, dat hij van zijn bevoegdheid ingevolge deze bepaling geen gebruik maakt, gaat het recht tot vervolging en veroordeeling over op de gewoon lijk lot strafvervolging bevoegde au toriteiten. BANKENMORATORIUM OPGEHEVEN. Het Verordeningenblad voor het be zette Nederlandschc gebied bevat een verordening van den Rijkscommis saris, waarin de secretaris-generaal van hel departement van Financiën wordt gemachtigd het bankenmora- torium te heffen. DE WERKLOOSHEID HIER TE LANDE. MAATREGELEN VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. In dit verhand heeft de rijkscom missaris, zooals reeds uit zijn intree rede is gebleken, in de eerste plaats het oog gevestigd op de werkzaamhe den voor den wederopbouw. Deze zul len met alle middelen, ook financieel, worden aangemoedigd. Vele handen zullen er werk hij kunnen vinden. Hierbij ook het nog onder de wapenen zijnde gedeelte \an het leger. Het zou niet goed zijn zqo een aantal gemobi- liseerden met groot verlof werd ge zonden, die bij jiun thuiskomst geen werk hebben. Daarom is dan ook be paald, dat dezu'lken onder de wape nen bchooren te' blijven. Het zou ech ter evenmin goed zijn zoo het lege» tijd in ledigheid moest doorbren gen. Hierom is' voorgeschreven dat het zooveel mogelijk in het proces van den wederopbouw zal worden gescha keld, b.v. voor opruimingswerkzaam heden. Om de arbeidsmarkt niet verder met werkzoekenden te belasten heeft de Rijkscommissaris verder het de creet uitgevaardigd ingevolge hetwelk aan de ondernemers wordt opgedra gen zoo veel mogelijk arbeiders aan het werk te houden en alleen perso neel te ontslaan, indien de uiterste noodzaak daartoe aanwezig is. In be ginsel worden alle ontslagen die se dert den 9den Mei gegeven zijn onge daan gemaakt. Zij mogen alleen met toestemmng van de bevoegde autori teiten gehandhaafd worden. Nieuwe ontslagen zijn aan dezelfde toestem ming onderworpen. Uit den aard der zaak is het al dus minister Fischböck niet de be doeling dat bedrijven op den duur per soneel in dienst zullen houden, voor hetwelk in het geheel geen werk meer is. Dit geval zal zich kunnen voordoen hij ondernemingen, die geheel vernie tigd zijn of in een stadium van reor ganisatie verkeeren. Evenwel moeten ook zulke bedrijven beginnen hun personeel aan te houden. Zij kunnen hun belangen aan de bevoegde instan ties voorleggen, die zullen beslissen in hoever zij hun personeel gedaan kun nen geven. Als beginsel geldt hierbij dat in de eerste plaats de werkgevers voor de door den toestand ontstane moeilijkheden moeten opkomen, de werknemers pas in de tweede plaats. Als de meest belangrijke maatregel van het complex moet echter een ver ruiming van de werkgelegenheid voor Nederlandschc arbeiders in Duitsch- land worden beschouwd. Ministci' Fischböck wees er op dat in Duitsch- land de behoefte aan werkkrachten voor alle takken van het bedrijf zeer groot is, zoo groot dat het totale over schot op de Nederlandschc arbeids markt daar opgenomen kan worden. el nu, Duitsch land zet de deur voor Ncderlandsche werkkrachten wijd open. Dwang wordt er niet uitgeoe fend; het is aan ieders vrije beslissing overgelaten of hij in Duitschland wil gaan werken of niet. Van bijzonder belang is in verband hiermede echter', dat de bezwaren die tol dusver tegen het gaan werken in Duitschland heb ben bestaan vanwege de moeilijk heden met het overmaken van ge'.d voor de in Nederland achterblijvende leden van het gezin geheel zijn op geheven. Ieder arbeider die refcds in Duitsch land werkte of in de toekomst aldaar zal gaan werken, heeft de vrijheid zoo veel van zijn loon als hij zelf niet ge bruikt naar huis te sturen. De belem meringen, die in dit opzicht gegolden hebben, zijn dus niet langer van kracht. Het bedrag, dat aldus uit Duitschland wordt overgemaakt, is aan geen beperking onderhevig, noch wat het individueele geval als wat het totale bedrag van de door in Duitsch land werkende personen uit Neder land overgemaakte gelden betreft. Bij wijze van tegemoetkoming is bepaald, dat iedere arbeider, die hier te lande steun trekt, en in Duitsch land gaat werken, gedurende de eer ste week zijn steun nog uitbetaald krijgt. Overigens wordt er vrij ver voer toegestaan naar de plaats, waar het werk is en de gehuwden krijgen eens in de drie, de ortgehuwden eens in de zes maanden gelegenheid met va- cantie naar huis te gaan. Aan deze be slissingen zal in Duitschland de ruim ste publiciteit worden gegeven, opdat er in snel tempo vele Nederlandschc arbeiders kunnen worden geplaatst. Minister Fischböck sprak als zijn j meening uit, dat onder deze voor waarden geen man of geen vrouw, die werken wil, langer werkloos behoeft te zijn, alsmede het vertrouwen, dat vele Nederlanders in Duitschland zul len gaan werken. Geschiedt dit inder daad op groote schaal, dan kan de werkloosheid in Nederland in 3 a 4 weken tot het verleden belmoren. JAPAN EN NED.-INDIë. Het D.N.B. verneemt uit Tokio: Volgens het blad Miyako Sjimboen zal de vroegere Japansche minister van buitenlandsche zaken, admiraal Nomoera, op den tienden Juli naar Nederlandsch-Indië en de Philippijnen reizen om, „met het oog op de niet ge rechtvaardigde zenuwachtige stem ming in deze landen wegens aan Ja pan toegeschreven voornemens in het Zuidoostelijke deel van den Stillen Oceaan", met de leiders der regeerin gen aldaar contact op te nemen. Ook deden wilde geruchten de rondte dat 2000 Engelschen op Java waren geland, andere weer dat Ja pansche Visschersbooten zouden zijn beschoten. Eenige bevestiging van een en ander is niet gekomen. SPRANG. Predikbeurten Zondag 16 Juni: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 3 uur Ds. A. B. van Lummel. Een eerlijke vinder. Door den heer v. A. werd dezer dagen nabij het Capellesche Veer een portefeuille ge vonden met een inhoud van ca. acht honderd gulden. Het gevondene bleek toe te behoo- ren aan den opzichter der Heide-Mij. v. d. L. alhier, aan wien de eerlijke vin der de portefeuille met inhoud prompt terugbezorgde, waarvoor hij een belóo- ning ontving. Wij vernemen dat de plaatselijke voetbalvereenigingen N. E. O. en S. D. O. a.s. Zaterdagmiddag half zes, op het terrein van N.E.O. aan het Oost einde alhier, een vriendschappelijke voetbalwedstrijd zullen spelen. De op brengst van deze plaatselijke ontmoe ting komt ten goede van het Nationaal Hulpcomité tot steun aan de slachtof fers van den oorlog. Wij verwachten dat voor dezen wed strijd veel belangstelling zal bestaan. Wij vernemen dat na bekomen vergunning en bij gunstige weersge steldheid, door de Chr. Gymnastiek- vereeniging „Pro Patria" a.s. Zater dagmiddag een wandeling door de ge meente zal worden gemaakt. Niet naar het Concours. De zangvereenigign „Bel Canto" die met Dameskoor, Mannenkoor en Ge- „De Echo van het Zuiden' Naar het Engelsch i fc'! i door RAYMOND PARSONS. IF - 31; A. 31) Ze is liel als een bloem, zei de Rils hij zichzelf. Even later kwam ze terug met Bil ly. Zij liepen recht naar de plek, waar Bezkoff op het grasveld uitgestrekt lag. U bent Graafbegon Billy bruusk, maar de Rus viel hem in de rede. Noem geen namen, zei hij zacht. De avond heeft duizend oogen en ooren ook. Wat bedoelt u in s' hemelsnaam? vroeg Billy uit het veld geslagen. Dat zal ik u zeggen, als u met me mee wilt gaan naar die schuur. Nee, zei Billy na even een blik gewisseld te hebben met zijn zuster. Komt u mee naar binnen. In deze kléeren? Bezkoff stond op en keek weifelend naar de vodden die hij aan had. Poeh! zei de jonge man. De menschen hier vinden ons toch al heel excentriek, dus onze reputatie zal er niet erger van worden, als we een landlooper in ons huis inviteeren. Kom mee. Na een paar minuten zat het drie tal in Billy's kamer, met gesloten deu ren en ramen, neergelaten gordijnen en een brandende lamp. Het eerste wat Bezkoff deed toen hij niet meer bespied kon worden, was zijn ver momming af te leggen en Billy keek verwonderd op, toen hij het knappe, beschaafde gezicht van den jongen man zag. Het leek heelemaal niets op de voorstelling, die hij zich van den afperser gemaakt had. Wilt u me alle twee beloven, ge heim te zullen houden wat ik u ga vertellen, tot ik u verlof geef om te spreken? begon Bezkoff. Waarom? vroeg Billy kort. Omdat, als u te vroeg spreekt, ei gevaar van den kant van de anarchis ten kan dreigen. Poeh! zei Billy lakoniek. Ik geloof niet aan dat tuig. En toch ben ik een van hen, zei Bezkoff met een bitteren glimlach. Ja, dat zegt Mr. Clair ook. Hij vertelde ook dat u geprobeerd hebt hem geld af te persen. Dat is zoo, gaf de Rus beschaamd toe. Billy's jonge gezicht kreeg een har de uitdrukking. Dan bent u ook een schurk. Bezkoff keek van terzijde naar Wil ly's bezorgd gezichtje. Dat hen ik ook geweest. Nu niet incer, mr. Min» ter. Ik heb iemand ontmoet, die mijn aard veranderd heeft. Niet dat ik ooit zoo erg slecht ben geweest, voegde de jongeman er mei een nerveuzen glim lach bij. Mijn tegenwoordige positie is een gevolg van allerlei ongelukken en van te heftigen politieken ijver. Weet u of Jules Schwytz nog leeft, vroeg Billy. Bezkoff keek volkomen verbluft. Wie is dat? De butler op de Manor. Hij is voor miss Clair naar Soho gegaan om te probeeren het huis te vinden waar Sir John gevangen was gehou den. Hij is verdwenen. Én, voegdè Willy erbij voor de graaf iets kon zeggen, Mr. Halion, dien u kent, is naar het adres, dat u me gegeven hebt, gegaan om u op te zoeken en naar Jules Schwytz te vra gen. Wanneer? vroeg Bezkoff haas tig, terwijl hij bleek werd. Vandaag; vanmiddag. Bezkoff heet zich op de lippen. Ik wou dat u hem dat adres niet ge- gc\en had, miss Minter. Het zou ge vaar kunnen opleveren. Gevaar? echode Billy nijdig. En u helft mijn zuster dat adres ge geven om u daar te kunnen vinden. Ik wilde juist verhinderen dat ze daar naar toe kwam, zei Bezkoff haastig, en daarom hen ik ver momd hier gekomen. Ik kon niet zon der vermomming komen, omdat mr. Clair de politie voor mij gewaar schuwd heeft: iviaar dat huis in Soho is gevaarlijk. Ik hoop niet, dat mr. Hallon iets overkomen is. Kunt u hem niet helpen? vroeg Willy angstig. Het kan zijn, dat hij niet in ge vaar is zei de graaf geruststellend, maar het was toch dom van hem, om daar naar toe te gaan. Mijn schuld, dat geef ik toe. Ik had u dat adres niet moeten geven. En als ze er zelf nu eens heen was gegaan, zei Billy verontwaardigd. Toen ik haar dat adres gaf, wist ik niet welke gevaarlijke gevolgen dat voor eventueele bezoekers kon heb ben. Maar ik zal dadelijk naar Lon den gaan, als ik u alles verteld heb en als Mr. Hallon in gevaar is, zal ik hem redden, als het moet ten koste van mijn eigen leven. O! Willy sprong op, is het zoo gevaarlijk? Ja, zei Bezkoff, dat huis in Soho is vol van gevaren. Is dat het huis, waarin Sir John gevangen werd gehouden? De Rus keek hem weifelend aan, die vraag kan ik nog niet beant woorden, mr. Minter. U hebt beloofd ronduit te zullen spreken. Zoo ronduit als ik kan. Maar ik moet ook aan mezelf denken. Als ik teveel vertelde, zou ik doodgeschoten worden. Zeg me één ding, zei Willy, ter wijl ze weer ging zitten. Is Richard New by vermoord in plaats van Sir John? Ik kan het u niet zeggen. Hebben de anarchisten hem ver moord? Ik kan het u niet zeggen. Dat betcekent dat u het niet wilt! Het beteekent dat ik het niet kan. Ik ben maar een onbelangrijk lid van het genootschap, miss Minter. De leiders weten de waarheid, ik niet. Ik wou u beiden vertellen, vervolgde hij, hoe ik in aanraking kwam met dat genootschap. Het zal geen lang ver haal worden. Ik ben in Moskou geboren en mijn ouders waren rijk en van adel. Door de jalouzie van een hooggeplaatst ambtenaar werd mijn vader, valsch beschuldgd van verraad en naar Sy- berië verbannen. Hij ontsnapte en kwam terug. De poltie zat hem op de hielen en hij werd gevangen genomen in mijn moeders boudoir. Toen ze probeerde hem te verdedigen werd ze doodgeschoten. Willy gaf een kreet van afschuw. Ja, zei de Rus, terwijl hij hevig geëmotionneerd opstond, jullie kunnen niet begrijpen wat wij te lij den hadden onder een dergelijke re geering. Mijn vader moest naar Sibe rië terug en is daar van ellende ge storven; mijn moeder was doodge schoten, zooals ik al verteld heb. Mijn eenige zuster en ik werden op straat gezel en al onze rijkdom werd inge palmd door den man, die al die ellen de over ons had gebracht. En tóén ver dween Anne. Uw zuster! zei Billy. Wat is er van haar geworden? Bezkolf maakte een gebaar van wanhoop. Vraag me zoo iets., niet. AlJes wat ik zeggen kan, is, dat ter wijl ik in St. Petersburg bijna van honger omkwam, haar lijk uit de Nc- wa werd opgehaald. O! hij klemde zijn handen krampachtig ineen, toen Willy een uitroep van ontzetting liet hooren, kunt u zich er over verwon deren dat ik de regeering, die zonder eenge reden mijn familie uitgemoord heeft, haat? Ik voegde me bij een nieuw genootschap, dat pas was op gericht en dat in Engeland gevestigd zou worden met het doel geld te ver zamelen om het verdrukte volk te hel pen in hun revolutiepogingen. Ik hen toegetreden in de hoop mijn land te kunnen helpen. Als ik er ooit uitging zou ik gedood worden. En wilt u er uit? zei Willy plot seling. Ja, en liefst zoo gauw mogelijk, maar het zou me het leven kunnen kosten, behalve als Bezkoff schrok op en streek met zijn hand langs zijn voorhoofd. Vraag me dat niet nog niet, zei hij. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2