i t*i Nu... KOFJ rrri X t nnnrnTrrarn COUPONS Gemengd Nieuws. VLIJMEN SPORT. HUUCn I C til Lil COUPONS i CUNEN mengd koor ingeschreven had op de groote zangwedstrijden, georganiseerd door het Haagsche Trammannenkoor, ontving dezer dagen uit I)en Haag be richt dat dit concours i-zal doorgaan, In een hiervoor gehouden ledenverga dering besloot echter de vereeniging, gezien de tijdsomstandigheden die groote werkloosheid met zich brengen, verder de moeilijke reisgelegenheid en •den korten tijd van voorbereiding, niet op dit concours uit te komen. Besloten werd echter vanaf deze week weer geregeld te repeteercn. Kermis gaat niet door. In verband met de tijdsomstandig heden is aan de kennis-exploitanten, die voor een staanplaats voor de kei- mis te Kaatsheuvel of Loonopzand in schreven, bericht gezonden, dat de kermis op 4, 5, 6 en 7 Juli a.s. niet doorgaat. De door de exploitanten ge storte staangelden zullen worden te rugbetaald. K. G. V. De R.K. Gymnastiek Vereeniging K.G.V. houdt Zondag a.s. na de Hoog mis in het Patronaat een ledenverga dering om te beraadslagen over het houden van een demonstratie in het R.K. Sport- en Wandelpark en te be slissen over deelneming aan den c\en- tueel nog te houden Bondsdag, ter ver vanging van de vervallen Bondsdag van 9 Juni j.l. Industrie. Deze week werkten meerdere fabrie ken met grooter capaciteit. Sommige bedrijven draaiden zelfs weer op volle kracht. Er is zeer veel vraag, vooral van Holland uit, naar schoenwerk. Wanneer over voldoende grondstoffen kan worden beschikt, is er ongetwij feld in de meeste bedrijven volop te werken. Huurbetaling. Ondanks de circulaire hieromtrent reeds in het algemeen en nog in het bijzonder tot de huurders van de Bouwvereeniging „Volksbelang ge richt, gaan sommigen nog door met niet of niet geregeld hunne huurpen ningen te betalen. Het gevolg hiervan is geweest, dat het bestuur dezer ver eeniging zich genoodzaakt heeft ge zien, zich andermaal en thans met een zeer ernstig schrijven tot deze nala- tigen te wenden. Zoo geen gevolg gegeven wordt aan de verplichtingen in dit schrijven aan de huurders opgelegd, zal tot strenge re maatregelen worden overgegaan. Gevonden en verloren voorwerpen. De volgende voorwerpen zijn aan gegeven op het politie-bureau Gevonden Boodschappentasch, houten bak, kos teloos plaatje, 2 rijwielplaatjes, 2 sleu tels en huissleutel. Verloren: Bruin lederen étui, gereedschappen- zak met inhoud, blauw garbardine re genjas, plaatje in étui, vulpenhouder, bruth lederen actentasch en stamkaart no. 10662. Eierlevering. Door de eiervereeniging alhier zijn afgeleverd aan den N.C.B., ^afdeeling Loonopzand, 7500 stuks eieren. De prijzen zijn 5860 ets. De betaling zal weer normaal verloopen. Kon. Maréchaussee. Als plaatsvervangers van Opper wachtmeester v. d. Plas en wachtmees ter Meijaard, die nog niet uit militai ren dienst terugkeerden, zijn ter plaat se gedetacheerd wachtmeester Goense uit Goor en maréchaussee Bode uit Scheveningen. LOON OP ZAND. H. Mis voor gesneuvelde. Zondag 16 Juni zal de Hoogmis op gedragen worden voor de zielerust van Jo van Ewijk, die op den Grebbeberg is gesneuveld. LOONOPZAND. Vanaf 3 t/m 8 Juni 1940. Geboren: Theodorus zv. M. Ligtvoet-van Dongen. Arnoldus zv. A. Zwarl-Laros. .Ma ria Martina Cornelia dv. K. Vreijsen-van Wanrooy. Simon Gerardus Norbertus zv. N. J. Klijn-le Brun. Maria Wilhel- mina Cornelia dv. P. A. F. Vloemans- Aussems. Huwelijken Johannes Jacobus Pullens, 2d jr. en Pe- tronella Maria van Wezenbeek, 20 jr., bei den wonende te Baardwijk. Waltherus Maas, 32 jr. en Cornelia Lambertina Roes tenburg, 23 jr., beiden alhier. Vertrokken: M. Voogd naar Amsterdam. P. M. v. Wezenbeek naar Waalwijk. Ingekomen: C. C. v. d. Lee van Waalwijk. H. v. d. Oetelaar van Helvoirt. C. J. H. Snoe ren van Tilburg. W. C. F. Vermeer van Tilburg. J. W. Sup van Dongen. M. P. van Kuijk van Tilburg. H. C. Leermakers en échtgenoote van Tilburg. P M. Smcets van Tilburg. J. M. v. Strien van Raamsdonk. S. C. Boons van Raamsdonk. M. M. Hoskam van Ammerzoden. H< Hart Hulde. De Jaarlijksche H. Hart Hulde te Vlijmen, zal c\it jaar wederom met groot eerbetoon worden gevierd. Het hoogtepunt van de plechtigheid is ongetwijfeld de groote openbare processie, die na het Lot, dat om half drie begint, door het dorp trekt. Alle R.K. Vereenigingen trekken in den stoet mee. Op het kerkplein geschiedt daarna de toewijding. ABONNEERT U OP DÏT BLAD OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Morgenmiddag begint de titanenstrijd om de hoogste voetbaleer van ons vader land. De voetbalmatadoren treden in het veld en vijf maal elf paar jonge sterke beenen zullen elkaar den bal bewisten. Morgen worden de volgende wedstrij den gespeeld: FeyenoordJuliana. G.V.A.V.—Blauw Wit. Het is een onmogelijkheid om te voor spellen wie hiervan morgen de beste kansen hebben. We kunnen slechts hopen, dat onze Zuidelijke vertegenwoordigers, de kra nige Limburgers morgen reeds laten zien, dat zij hun woordje zullen meespre ken. I. V. C. B. Ie klasse Z. II. Best VooruitSVD. 3e klasse C. VoabUno Animo. Oranje WitVelocitas. HilvariaSVG. HieronymusRKTVV. 3e klasse D. Jan v. ArckelHVC. WVHODC. WIELERSPORT. Schnlte-Boeyen tegen Wals-P ellenaars. Zondag op de Veka-baan. Het pogramma, dat Zondagmiddag a.s. op de Vekabaan te Duivendrecht wordt verreden, bevat o.a. een koppelwedstryd over 80 K.M. met 8 klassementen, waar aan de volgende koppels deelnemen: Wals—Pellenaars, Schulte—Boeyen, GroenewegenVan Nek, Zwartepoorte Roes, Van EgmondRijnveld, Van Am sterdam—De Groot, Reuter—Van Rijn en DomhofHiddes. Bovendien zullen de beste Nederland- sche wegrenners zich meten met de bes te baanrenners. Het koppel Schulte-- Boeyen zal den strijd aanbinden met het koppel Wals—Pellenaars in een omni umwedstrijd, welke uit 4 ritten zal be staan: sprint, tijdrit 1 K.M. vliegende start, achtervolging per ploeg over 4 K.M. en een 4 K.M. klassementwedstrijd. De Veka-baan is te bereiken met bus lijn A, welke de passagiers thans beter zal kunnen vervoeren dan bij de vorige wedstrijden, toen de bezoekers van het Ajax-stadion het leeuwendeel der plaat sen innamen. Te Amsterdam is aangekomen de Duitsche politie-brandvveer, die met de Amsterdamsche brandweer zal samenwerken. Het materiaal klaar voor de inspectie. Motorrijder verongelukt. Op den Grindweg te Bergscben- hoek is de heer G. Bontebal, reiziger in tuinbouwzaden, met zijn motor fiets in botsing gekomen, met een wagen bespannen met een paard. De heer Bontebal, die 57 jaar oud was is aan zijn verwondingen over leden. Kindje verdronken. Sedert eergisteren werd te Haar lem het 2-jarig zoontje van de familie T. uit de Jan Steenstraat vermisl. Men had het knaapje het laatst gezien, toen hij met 'n vriendje aan den kant van den Schotersingel speelde. De politie heeft twee dagen op de aangegeven plaats gedregd, doch zonder resultaat. Een buurman van de familie T., die gisteravond nog eens aan den waterkant ging kijken, zag daar het lijkje in het water drijven. Het werd op den wal gebracht en met een ziekenauto naar het St. Elisabeths gasthuis vervoerd. De fraude te Barneveld. Er zou 'n kastekort van f6500 zijn. Omtrent de onregelmatigheden, waarvoor derijksontvangerte Barne veld dezer dagen te Amsterdam is gearresteerd, verneemt het A.N.P, dat het onderzoek aan het licht heeft gebracht, dat het vermiste bedrag veel grooter is dan men aanvanke lijk heeft geschat. Uit het onderzoek is gebreken, dat er een kastekort is van f6500. Het moet niet uitge sloten zijn, dat nog meer personen bij deze zaak zijn betrokken De ontvanger is inmiddels overgebracht naar. Utrecht waar hij voorden officier van Justitie is geleid en na verhoor opgesloten is in het huis van bewaring. Jongetje aangereden. Aan de gevolgen overleden. Gisteravond omstreeks halfzeven heeft op de Vaillantlaan 's Graven- hage bij de viaduct een aanrijding plaats gehad tusschen 'n uit Amster dam komenden vrachtauto en het achtjarige jongetje P. J. van \V. uit de Drijfriemstraat, dat op'n kinder- lietsje reed en onvoorzichtig over- strak. In zorgwekkenden toestand is "het kind door den G.G.D. naar het R.K. ziekenhuis aan het West einde vervoerd, waar het kort na aankomst is overleden. DOET VBRKOOPEN COUPONS STOFFEN Wol - Katoen - Zijde VITRAGES Over gor dijns toffen WIT GOEDEREN Katoen - Flanel S C H ORTEN BONTEN NOG TEGEN EXTRA LAGE PRIJZEN1 WAALWIJK. HET EENDJE VAN FOKKELIENTJE. door Gerrie Koenraads. Fokelientje is nu al een groot meis je. Ze is op de H.B.S. en doet dit jaar 'eindexamen en als ze slaagt wil ze gaan studeren voor dierenarts. Want Fokkelientje is een grote, llefhebstei van dieren. Zo zul je begrijpenen dal ze heel veel verdriet had over de ge schiedenis van het eendje, haar eend- je. Die geschiedenis speelde zich al toen Fokkelientje nog maar een peuter van zes jaar was. Toen had ze een vriendinnetje, Anke en een prachtig poppenhuis. Anke benijdde haar vriendinnetje hevig om dat poppen huis. Zo erg zelfs dat ze Fokkelientje al de hele huiskamer had afgebedeld. Want Anke was een bijdehandje, Fokkelientje had niet veel tegen haar in te brengen. Maar op zekere dag werd het Fok kelientje toch te bar. Anke wilde nu de divan uit haar poppenhuis hebben. De divan, dat prachtmeubel, dat met blauwe zij overtrokken was en zijden franje had en waar ze zo trots op was Na lang nadenken zei Fokkelientje tegen haar vriendinnetje: „Wat krijg ik er voor?" „Wat... ik heb niets", antwoordde „Ik kan je die divan niet voor niets geven", zei Fokkelentje flink, ik hen 'toch al bang dat moeder eerstdaags naar m'n poppenkamer zal vragen en als ze ziet dat de divan weg is... Anke zette een gewichtig gezicht. „Ik zal je een eendenei geven", zei ze eindelijk. „Een eendenei? Wat moet ik daar mee doen?" vroeg Fokkelientje ver bluft. „Nou, dat kun je onder de kloek leggen en die broedt het uit. Dan heb je een eend. Maar", ging Anke. verder, toen ze zag dat haar vriendinnetje nog niet erg tevreden keek, „ik moet er nog even over nadenken. Eigenlijk is dat veel te veel voor zo'n divan ne tje!" Anke was een slimmerik. Nu had ze Fokkelientje gevangen. Even later stapte Anke met de divan naar huis en Fokkelientje droeg trots haar een denei naar binnen. „Mina", zei ze tegen het dienstmeis je, „dit is een eendenei.. Zorg dat de kip het voor me uitbroedt." Mina begon hard te lachen. Denk je dat de kippen dat op bevel doen? Maar toen ze het teleurgestelde ge zichtje van Fokkelientje zag, beloof de ze haar best te doen en 's middags nam ze twee kippeneieren onder de kip weg en legde het eendenei er voo> in de plaats. En warempel, toen de schalen barstten, kroop er een eendje uit het ei. Het was pikzwart met een klein wit vlekje op de borst. Fokkelientje was in de wolken en noemde het beestje „Zwartje". De oude kip was niet erg op Zwart je gesteld. Het kleine eendje bezorgde haar meer last dan alle kuikens sa men. Zwartje gehoorzaamde niet en als de oude kip haar in de steek liet, begon hij zo erbarmelijk te krijsen dat je horen en zien verging. Ook had hij een bijzondere voorliefde voor alles wat nat was. Als de kippen om de schotel met water stonden om te drin ken, drong het eendje zich naar vo ren, nam een sprongetje en... plofte in 't water om daar vergenoegd te duiken en te ploeteren, tot grote schrik en ergernis van de oude kip. Of Zwartje liep de plassen in, die er na een regenbui ontstonden en zwom daar vrolijk rond, zonder aan dacht aan z'n pleegmoeder te schen ken, die woedend aan de kant stond en zich dood schaamde voor haar kui kens. Maar Fokkelientje was dol op Zwartje. Ze nam hem op haar arm, streelde het pluizige velletje en vond het leuk als Zwartje met z'n snavel aan haar jurk trok. Gehoorzamen deed Zwartje haar ook. Op zekere dag zei Mina tegen Fokkelientje: „Je moet hem regenwormen geven, dan wordt hij mooi dik en rond." ging aan tafel. Na de soep bracht Mi na een gebraden vogel op tafel. Tan te die op bezoek was, keek er naar en zei: „Wat ziet dat er heerlijk uit!" „Bah!" zei Fokkelientje. Als er iets was dat ze haatte, waren het regen wormen. Als ze er eentje zag, rende ze hard weg. Maar Mina hield vol dat ze voor Zwartje „het" voedsel waren en om dat Fokkelientje zelf ook wilde dat haar eendje gezond en flink werd, trok ze er op een goede dag op uit, op jacht naar regenwormen. Ze vond er hopen. Toen riep ze Zwartje en hield z'n snavel boven de wormen. Zwartje had de zaak al gauw begre pen. Het duurde niet lang of de hele hoop wormen was verdwenen. En ot het hem smaakte! Hij scheen maar niet genoeg te kunnen krijgen. Toen alles op was, waggelde Zwartje dik en rond weg. De vriendschap tusschen Fokke lientje en het eendje werd steeds hechter. Fokkelientje hoefde zich maar in de tuin te vertonen, of Zwart je liet de andere kameraadjes, de kui kens in de steek en liep zo vlug hij kon, op het meisje af. Iedere dag werd hij dikker en langzamerhand veran derde z'n donzige velletje in een mooi, blauwzwart verendek, waarin de vlek op de borst glansde als zilver. Toen de vacantie kwam. ging Fok kelientje veertien dagen bij haar tan te logeren. Voordat ze weg ging moest Mina haar beloven dat ze goed voor Zwartje zou zorgen en niet vergeten moest, regenwormen te geven. Toen nam ze Zwartje op haar arm en lief koosde hem, terwijl het eendje sna terde van plezier. Toen Fokkelientje weer thuis kwam, had ze eerst zo vee! te vertel len, dat ze geen tijd had in de tuin gaan. Het was etenstijd en de familie „Ja", zei moeder, „het was ook een hijzonder mooie eend." ...Eend...? Meteen keek moeder Fokkelientje al verschrikt en schuldbewust aan, terwijl Mina troostend zei: „Weet je Fokkelientje, een eend moet geslacht worden als hij jong is anders wordt hij hard." Fokkelientje keek sprakeloos van moeder naar Mina en van Mina naar moeder. Hadden ze haar Zwartje ge slecht? Haar lief, grappig eendje? Het scheen haar toe alsof ze kanni balen waren. Zonder iets te zeggen stond Fokkelientje op, ging naar haar kamertje en huilde daar tot ze niet meer kon. Het was haar eerste grote verdriet in haar leven en ze heeft het nooit helemaal vergeten. I II

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3