PROVINCIAAL NIEUWS. UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING SPRANG—CAPELLE. CRUNEN. HEUSDEN. HEOIKHUIZEN. VLIJMEN van ritten voor particuliere doelein den is derhalve verboden. Aan wie vergunningen mogen worden gegeven De plaatselijke distributiediensten mogen een vergunning slechts afge ven aan die verbruikers, die in het bezit zijn van een machtiging tot het in ontvangst nemen van een dergelij ke vergunning. De beslissingen ten aanzien van het verleenen van mach tigingen ten behoeve van personenver voer anders dan door middel van taxi's, huurauto's en autobussen be hoeven de goedkeuring van den direc teur van het rijksbureau voor aard olie producten. Aanvraagformulieren tot het verkrijgen van een machtiging zijn gratis te verkrijgen bij de plaat selijke distributiekantoren. Deze for mulieren moeten volledig ingevuld en onderteekend worden ingediend door: a. verbuikers van benzine, benzol of gasolie, dienende voor de voortbe weging van motorrijtuigen, bij den rijksinspecteur van het verkeer van het district, waarin zij woonachtig of gevestigd zijn; b. verbruikers van benzine of ben zol, dienende voor de voortstuwing van vaartuigen of de aandrijving van hulpmotoren aan boord van vaartui gen bij de secretarissen of de daar onder ressorteerende agenten van de bevrachtingscommissies; c. verbruikers van benzine of ben zol als brandstof voor tractoren of stationnaire motoren voor land- of tuinbouwdoeleinden, bij den directeur van afdeeling 2 d kunstmeststoffen van het rijksbureau voedselvoorzie ning in oorlogstijd, Alexanderstraat 19, 's-Gravenhage; d. verbruikers van benzine of ben zol als brandstof voor tfactoren of stationnaire motoren voor andere dan land- of tuinbouwdoeleinden, bij den directeur van het rijksbureau voor aardolieproducten, Zeestraat 100-104, 's-Gravenhage; e. verbruikers van benzine, benzol ol gasolie, dienende voor andere doel einden dan als motorbrandstof, hij den directeur van het rijksbureau voor aardolieproducten. De vergunningen, welke slechts gel dig zijn gedurende een door den se cretaris-generaal, wild. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart aan te wijzen tijdvak, zijn voorzien van een aantal coupons, welke in dat zelfde tijdvak recht ge ven op het koopen van een daarop aangegeven hoeveelheid benzine, ben zol of gasolie hij pomphouders. De pomphouder mag geen losse coupons in ontvangst nemen, doch moet d*. coupons eigenhandig van de vergun ning knippen en de ontvangen cou pons op opplakvellen plakken, welke bij het rijksbureau voor aardoliepro ducten, alsmede bij de benzinemaat- schappijen verkrijgbaar worden ge steld. Tegen afgifte van de opgeplak te coupons, zoomede van de bonnen ontvangen van militairen, kan de pomphouder zijn voorraad weder aan vullen bij den leverancier. langs den weg worden bekend ge maakt. In afwachting van deze nadere be kendmaking zij thans reeds medege deeld, dat de aanvraag-formulieren voo deeld, dat de aanvraag-formulieren voor een vergunning zich bij de distri- butie-bureaux bevinden en daar kunnen worden afgehaald. OOK VLEESCH OP DEN BON? Onze veevoederpositie, steeds voor een belangrijk deel afhankelijk van bui- tenlandsche aanvoermogelijkheden, is uiteraard voorshands niet bijzonder gunstig. In verband hiermede en tevens vooral om de marktprijzen te steunen, heeft de Ned. Veehouderij Centrale, naar wij vernemen, besloten, zoolang dit noodig blijkt, varkens af te nemen. Wekelijks worden er voorloopig onge veer 5000 aangekocht ter inblikking en voorts in het Oosten des lands eenige duizenden lichtere varkens om in te vriezen. Wanneer dit te zijner tijd noodzake lijk blijkt, zullen tegen het najaar wel licht ook oude melkkoeien worden op gekocht ter inblikking. Al dit blikvleesch zal bij invoering van vleeschdistributie, waaromtrent in de kringen van belanghebbenden reeds geruchten loopen, een niet onbelangrij ke rol kunnen spelen. Het verbod van verkoop van vleesch in blik en andere vleeschconserven is ook een aanwij zing, dat deze distributie wel niet lang meer op zich zal laten wachten. Naar verluidt, zou het de aanvankelijke be doeling zijn, het wekelijksch rantsoen op ongeveer één pond per persoon te stellen. Te bevoegder plaatse wenschte men ons ten deze geen inlichtingen te ver strekken, aangezien de plannen nog niet geheel uitgewerkt zijn en dus nog geen beslissing genomen is. (Tel.) EENHEIDSRIJWIELBANDEN. Ingevolge een beschikking d.d. 8 de zer van het ministerie van handel, nij verheid en scheepvaart, mogen de rub berfabrieken van gisteren af geen an dere buitenbanden voor toerrijwielen en transportfietsen meer vervaardigen dan zwarte, volgens een door het departe ment vastgestelde samenstelling. Bij de zelfde beschikking is tevens een rege ling in het vooruitzicht gesteld voor de aflevering van rijwielbanden aan den groothandel en den détailhandel en in afwachting daarvan bepaald, dat ge bruikte rijwielbanden niet voor garan tie mogen word envervangen. In de voorgeschreven zwarte ban den zullen bijproducten verwerkt wor den, die men voor de fabricage van de beste kwaliteiten niet bezigt. Zij zullen van behoorlijke kwaliteit kunne:, zijn, maar minder dan de beste kwaliteiten. ST. ANTONIUSFEESTEN. Begunstigd door het fraaie zomer weer zijn de jaarlijksche St. Antoriius- feesten, welke alhier in de gelijkna mige kerk worden gehouden wederom, gezien de omstandigheden, een succes geworden. Zondag maakten reeds zeer velen van*de gelegenheid gebruik hun gebed voor den grooten Volksheilige te stor ten. Maandag en Dinsdag was 't waar schijnlijk tengevolge van de beperkte vervocrsgelegcnheid iets minder druk, doch ook toen bestond er goede be langstelling en vele pelgrims van bui ten gaven acte de présenee. Groote gebruikers. Een afzonderlijke regeling is getrof fen voor die gebruikers, hoofdzakelijk groote verbruikers, die over een at- tapinrichting voor eigen gebruik be schikken. Deze categorie van verbrui kers die de motorbrandstof recht streeks van den leverancier betrekt, heeft hiervoor geen vergunning noo dig, doch een door of vanwege het rijksbureau voor aardolieproducten af te geven bestelbon. Deze bestelbon nen moeten worden aangevraagd hij een der onder a. tot en met e. genoem de instanties. De bestelbonnen, waar op moet worden aangegeven de hoe veelheid motorbrandstof, waarop de verbruiker recht heeft, zijn eveneens slechts geldig gedurende een door den secretaris-generaal voornoemd aan te wijzen tijdvak. Als eerste tijdvak voor de geldig heid van vergunningen en bestelbon nen als bovenbedoeld, is aangewezen het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 Juli 1940. Pomphouders en leveranciers, wel ke de ontvangen coupons, bonnen ot bestelbonnen niet gebruiken tot het aanvullen van hun voorraad, zijn ver plicht deze gedurende ten minste zes maanden te bewaren en op eerste aanvrage aan de met de controle be laste ambtenaren te vertoonen. DISTRIBUTIE MOTORBRANDSTOF. Aanvraagformulieren reeds te krijgen. Het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart heeft gisteren een nieuwe regeling voor de distributie van motorbrandstof gepubliceerd. In aansluiting daaraan zal zeer bin nenkort een vergunningsstelsel voor het vervoer van goederen en personen R.K. H.B.S. AFSCHEID MEJ. DRIESSEN. Maandagochtend ten omstreeks 12 uur had in de gymnastiekzaal der R.K. H.B.S. het afscheid plaats van mej. Driessen, tijdelijk leerares Fransch M. O. Op dien lijd waren aldaar tegen woordig voorzitter en secretaris van 'l Plaatselijk Bestuur, directeur, leera ren en leerlingen der school. De directeur, het eerst het woord nemende, wees erop dat mej. Driessen slechts ongeveer 9 maanden aan de school verhonden was en men toch be hoefte gevoelde op meer dan gewone wijze afscheid van haar te nemen, welk feil meer dan iets anders demon streert dat mejuffrouw Driessen haar werk tot zeer groote tevredenheid heeft verricht. Hij prees haar grooten ijver, buitengewone werkkracht en bi- zondere capaciteiten om met de jon gelui om te gaan, waardoor de resul taten in haar vak uitstekend waren geweest en deze door de mobilisatie van den heer Engels niet hadden be hoeven te lijden. Hij bracht haar dank voor de pret tige samenwerking met, en verhouding tot de leeraren en 't speet hem zeer dat nu reeds afscheid moest worden ge nomen, omdat hare benoeming eene tijdelijke was. Hij bracht haar den oprechten dank voor alles wat zij voor de school ge daan had namens bestuur, zichzelf, leeraren en leerlingen en zeide dat deze korte tijd in aangename herinne ringen hij allen zal blijven. Hij bood haar als herinnering namens de lee raren een boekwerk aan over „Pater Jozef Savelberg, een priester van Heer len" door Pater Molenaar, terwijl twee jongelui namens de leerlingen 'n prach tige bloemenmand offreerden. Namens de leerlingen van 't 5e jaar, die mej. Driessen voor het eindexamen had voorbereid, welk eind-examen zij zelf nog mede zal afnemen, sprak de heer Grootswagers hartelijke dankwoorden en offreerde haar de Verzamelde Dichtwerken van Staring met op dracht. Mejuffrouw Driessen dankte in har telijke en welgekozen woorden voor deze spontane huldiging, waarvan ze eerst een uur te voïen iets had gehoord. Zij stelde deze natuurlijk zeer op prijs en zeide dat de tijd aan de H.B.S. te Waalwijk doorgebracht, voor haar zeer aangenaam was geweest en dat zij daaraan de beste herinneringen zal bewaren. Zij dankte den directeur hartelijk voor zijn sympathieke woorden, de leeraren voor hun hartelijke collegiali teit, de jongelui, speciaal de 5e klas voor de sympathie steeds ondervon den, voor de mooie geschenken en bloemen, kortom voor alles, niet het minst voor dit mooie afscheid, dat haar steeds bij zal blijven. Zij wensch te tenslotte de H.B.S. van Waalwijk een voortdurenden groei en bloei. Na deze met luid applaus begroette woorden, bracht de heer v. Iersel den dank over van 't Plaatselijk Bestuur en sprak de beste wenschen uit voor een prachtige carrière in de toekomst. Nadat de jongelui nog den middag vrij-af was gegeven, was deze keurige en hartelijke huldiging ten einde. TRIDUUM EN MOEDERDAG DER K.A.V. Dit jaar werd deze Moederdag voor afgegaan door een Triduum dat ge houden werd door Pater Fabianus in de kapel der Eerw. Zusters van het St. Teresiagesticht op Donderdag-, Vrijdag- en Zaterdagavond 13, 14 en 15 Juni 's avonds om zeven uur. De leden waren trouw opgekomen. De Eerw. Pater ontpopte zich als een buitengewoon predikant en had al ler aandachtig gehoor. Den eersten avond sprak Zijn Eerw. over net christelijk leven van den mensch, den tweeden avond over hel moeder schap en hij het besluit van het tri duum over het Geloof. De Moederdag werd ingezet met een H. Mis in bovengenoemde kapel op- gedragen door den Eerw. Pater voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der K.A.V. Onder de IJ. Mis algemeene H. Communie der leden. 'sNamiddags om vijf uur werd een plechtig Lof gecelebreerd door den Eerw. Advi seur. Na het lof hield de Eerw. Addvi- seur een predicatie over het Moeder- schap. Ook Mej. Reyntjes de hoofd- /bestuurster der K.A.V. was hierbij te genwoordig. Na het lof gingen allen gezamenlijk naar zaal 10 van den Gildenbond, waar de keurig gedekte tafels allen aanlokten. De beeltenis van Maria, de patrones der Arbeiders-vrouwen stond op een troon versierd met bloe men en kaarsen. De Voorzitster Mej. Thomas was wel tegenwoordig, maar daar zij pas hersteld was nam Mej. Reyntjes de leiding der feestvergadering van "naar over. Zoo opende Mej. Reyntjes deze feestevrgadering met het gebed van de Nieuwe Gemeenschap. Zij sprak een woord van welkom tot den Eerw. Pater, over wien zij niets dan lof gehoord had betreffende het gegeven Triduum. Ook sprak zij een woord van welkom tot den Eerw. Ad viseur, den Eerw. heer Kapelaan Völ- ker, wiens woorden gesproken lot de moeders na het lof, zij hier tot uit gangspunt koos. Mej. Reyntjes begon haar openings woord ongeveer als volgt: Onder moeilijke omstandigheden zijn we hier hijeen, veel is er gebeurd sedert ons laatste samenzijn en het zal nog lang duren, eer we onzen nor malen doen weer terug hebben. Nu is de tijd om moedig te zijn en krachtig samen te werken onder de schutse van Haar die genoemd wordt de Koningin van den Vrede. In de groote mooie taak van Moeder zijn is Maria ons voorgegaan. Zij is een Arbeidersvrouw geweest. Haar Zoon is gemarteld en gedood. Zoo als zij de kracht gevonden heeft in den Koning aller harten, zoo moeten ook wij troost vinden in den Koning der Menschheid. Er is veel te zeggen over oorlog en oorlogsweeën maar laat ik mij beperken om alles in Gods waak zame handen te leggen. In de toekomst zullen God en Ma ria ons helpen. De K.A.V. is er en zal er blijven. Steunt de organisatie ten allen tij de, weest niet critisch en onwillig. Het is moeilijk, maar wij zetten daar te genover moed en vertrouwen, kracht en energie, liefde en geestkracht om hetgeen we in die korte jaren hebben opgebouwd, door ons eigen toedoen niet te niet te laten gaan. Nimmer mag van ons gezegd worden dat wij deser- teeren, maar we moeten laten zien dat vrouwenmoed, heldenmoed zal zijn. Laten we goede leden zijn en blij ven opdat in September wellicht be straald door het licht van den vrede, ons werk weer volop doorgang kan vinden. Vertrouwt op Uw hoofdlei ding die zal trachten te behouden wat ze voor U heeft opgebouwd. Schaart U achter het Bestuur dat, luisterend "naar de hoofdleiding, plaatselijk zoo veel mogelijk U van dienst zal zijn en met U vereenigd zal blijven. Laat de ze dag gezegend door de H. Mis en H. Communie in de moeilijke dagen een onvergeetbare zijn, en beloven we al len aan Jezus H. Moeder dat we trou we leden zullen zijn en blijven. In Waalwijk heeft de oorlog niet veel sporen achtergelaten. In Tilburg is dit wel zoo geweest. In die dagen gingen mijn gedachten naar U allen uit. Ieder contact was afgebroken. Juist in die dagen heeft men elkaar het hardst noodig. Nu alles weer nor maal gaat worden, is mijn eerste werk weer zoover ik kan, de afdeelingen be zoeken. Zij eindigde met de hoop uit te spreken dat de Goede God en Zijn He- melsche Moeder Maria ons mogen sterken en helpen, en ons de kracht schenken onze taak in de toekomst, Gij Uw Moedertaak en ik de mijne nog beter als voorheen te kunnen vervullen. Spreekster had na deze rede een geweldig applaus te incasseeren. Hierna werd door Mej. Reyntjes de opdracht aan Maria gedaan, die dooi de leden staande werd meegebeden. Vervolgens werden koffie en brood jes geserveerd. Alles was keurig verzorgd en de leden lieten het zich goed smaken. Nog werd een samenspraakje uit gevoerd door de 2 kinderen Thomas en Smolders. Hierin brachten ze hul de aan de Moeders. Een moeder werd verrast met een taart door verloting. Dit vond ook hij de leden een geweldigen bijval. Hierna werd het lied van den Moe derdag gezongen, waarna het slot woord volgde van Mej. Reyntjes waar in zij allen nogmaals aanspoorde goe de, trouwe leden der K.A.V. te blijven. Hierna sprak de Eerw. Pater nog een kort woord. Zijn Eerw. was zeer gesticht ge worden door het Triduum. De huis moeders hebben goed haar best ge daan door haar trouwe opkomst, vooral waar huismoeders niet altijd uit hun gezinnen weg kunnen. Als wij goede Moeders hebben is de Maatschappij gered. Blijft steeds de woorden gedenken in het Triduum tot U gesproken. De toekomst der kinderen zal zwaar zijn. Geeft hun een degelijke opvoe ding zoodat zij ertegen bestand zijn. Mej. Reyntjes dankte den Eerw. Pater namens allen voor zijn mooie woorden en spreekster hoopte dat zijn moeite van deze dagen, vruchten moge voortbrengen voor de toekomst. Hierna werd deze gezellige en mooie bijeenkomst gesloten met den christelijken groet. (Zie Vervolg Provinciaal Nieuws Tweede Blad) SPRANG. Nadat de vorige week reeds en kele militairen, waarvan de verblijf plaats niet bekend was, waren thuis gekomen, arriveerden j.l. Maandag de laatsten waarover men hier nog steeds in spanning verkeerde, zoodat thans de dienstplichtigen uit ons dorp allen weer thuis zijn of thuis zijn geweest. Hoewel enkelen veel hebben meege maakt, overheerscht de dankbaarheid voor hun behouden thuiskomst. De voor j.l. Zaterdagmiddag op het terrein van N. E. O. alhier aan gekondigde voetbalwedstrijd tusschen de plaatselijke vereenigingen S.D.O. en N.E.O., ten bate van het Nationaal Hulpcomité 1940, is niet doorgegaan. Deze plaatselijke ontmoeting voor dit mooie doel, zal nu a.s. Zaterdagmiddag, plaats hebben. De Chr. Gymnastiekvereeniging -•Pro Patria" maakte j.l. Zaterdagmid dag een wandeling door de gemeente. Vanaf het oefenlokaal werd eerst on der tromgeroffel en hoorngeschal naar het Oosteinde gemarcheerd, om ver volgens via het Westeinde, Vrijhoeve- Capelle en Heistraat naar Capelle te marcheeren, en via Winterdijk en Hoo- gevaart terug te keeren. Een dergelijk optreden der vereeni- ging naar buiten zal zeker een goede propaganda blijken te zijn, wat voor den groei der vereeniging ook wen- schelijk is. Ernstige val. Onze dorpsgenoot de heer A v.D. kwam Zondag in Vlijmen per rijwiel in botsing met een kinderwagen. Met ernstige wonden aan het hoofd werd v. D. bij café de Braai, aldaar binnengedragen, waar dokter Mar tens geneeskundige hulp verleende. Later werd v. D. per taxi naar zijn woning alhier vervoerd. Het dak der R.K. Kerk. Zooals reeds eerder gemeld is men begonnen met de reparatie aan het dak der R.K. Kerk te Drunen. Het plaatsen van een nieuw torentje voor t Angelusklokje is niet doorgegaan. Het dak is op die plaats gewoon dicht gemaakt. Bij de herstellingswerkzaamheden aan het torentje vorig jaar was de klok op een stellage geplaatst. Tij dens een hevige najaarsstorm begaf t de stelling en kwam de klok met een smak op den grond terecht. Daarhij werd zij zoodanig beschadigd dat ze zoo niet meer gebruikt kan worden. Boezem is gereed. Met de werkzaamheden aan den boezem voor de uitbreiding van de bevloeiïng is men inmiddels gereed gekomen. Onze militairen. Zijn wij goed ingelicht, dan zijn de verblijfplaatsen van onze mili tairen allemaal bekend. Zoodoende heeft de gemeente slechts één gesneuvelde onder haar inwoners, n.l. Marien de Wit, die reeds den eer sten dag van den oorlog voor 't vaderland viel. Blocveiling van Drunen 15 Juni: Kruisbessen 8 cent per K.G.; aardbeien D. E.f21.20-f21.80; idem Juc. f20.80—f21.— per 100 kg; Mogelijkerwijs zal bet eenigen tijd duren eer tot het herstel der z.g. groote Maasbrug wordt overgegaan. De «kleine brug» over het Heus- densche kanaal is inmiddels gegund voor herstel aan de fa. De Haan en Oerlemans. Even voorbij de peilschaal zal een stoep worden aangelegd door de wegenbouwers Vissers uit Drunen, welke stoep toegang zal geven tot een pontveer dat aldaar tot stand komt tusschen de beide Maasoevers. In de vergadering van stem gerechtigde Ingelanden van dit waterschap werd de rekening over het jaar 1938 39 vastgesteld op een bedrag van f 2674,01 '/2 aan inkom sten en f611,71 aan uitgaven alzoo een batig saldo van f2026,3072. De begrooting op 2634,73'/2 aan inkom sten en uitgaven voor 't jaar 1940 1941. De afgetreden heemraden A. M. Buijs en|J. M. Buijs werden wederom als no. 1 op de aanbevelinggeplaatst. De Ingelanden van Hedikhuizen. Deze coöperatie hield eene ver vergadering waarin het bestuur ge machtigd werd over te gaan tot het aanschaffen van een pompinstallatie om het hoogere gedeelte van den polder van water te voorzien. Voor waar een zeer belangrijke verbete ring die vele ingelanden van veel zorg zal verlossen. De begrooting van een en ander is geraamd op f5850. De Burgemeester van Vlijmen brengt overeenkomstig het bepaalde bij art. 47 der gemeentewet ter open bare kennis, dat op Donderdag 20 Juni 1940 des n.m. 7uur ten raadhuize dezer gemeente eene open bare vergadering zal worden gehou den van den raad dezer gemeente.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2