RECHTZAKEN BINNENLAND LAATSTE BERICHTEN. WASPIK. KAATSHEUVEL. DONGEN. RECLAME BILJETTEN AFFICHES f I nniiPHTTCBigm HUVILn S Ë&ItCH Geslaagd. Aan het St. Odulphus Lyceum te Tilburg slaagde voor het eindexamen de heer W. Malleus, alhier. De heer W. Veltman, ambtenaar ter Gem. Secretarie alhier slaagde voor het 1ste gedeelte Gemeente administratie. K. G. V. De R. K. Gymnastiekvereniging K. G. V. besloot in hare ledenver gadering om, zoo de noodige toe stemming daarvoor verkregen is,op Zondag 30 Juni a.s. in samenwerking met de R K. V V. „D. E.S." in het Sport- en Wandelpark een groote Sportdemonstratie te geven. Tevens werd besloten, om, ingeval de dioce sane Bondsdag nog op een nader te bepalen dag doorgang zou vinden, hieraan deel te nemen. Deze week zal met het D. E. S. Bestuur vergaderd worden om de organisatie van den Sportdag te regelen. Begin van brand. Door den tocht van een open staande deur ontstond Dinsdag morgen een begin van brand bij den heer P. B. in de Hoofdstraat, door dat de gordijnen in aanraking kwa men met een brandend petroleum toestel. Door snel en krachtdadig optreden, werd men debrandspoedig meester. De gordijnen verbrandden, terwijl de raamkozijnen brandschade leden. Moeilijkheden voor de Brabantsche Lederindustrie. Te Dongen is een bijeenkomst gehouden van lederfabrikanten ter overweging van maatregelen in verband met den gang van zaken in dezen tak van Brabantsche nijverheid. De vergadering stond onder leiding van den heer Uijten- daal, uit Gilze-Rijen, als vertegen woordiger van het Rijksbureau voor huiden en leder. Geconstateerd werd, dat de toe stand in het bedrijf thans veel te wenschen overlaat. In verband daar mee werd besloten den werktijd terug te brengen van 48 op 36 uur en kostwinners het laatst voor ont slag te doen in aanmerking komen. Het moeilijkst is momenteel de toestand voor de fabrieken voor militair leder. 70 tot 80 pet. der orders zijn hier weggevallen. Er zal een uitweg moeten worden ge vonden om deze bedrijven aan het werk te doen blijven. Ook in de schoenindustrie is de toestand zeer moeilijk geworden. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Waspik op Vrijdag 21 Juni des namiddags ten 7 ure. Aan de orde is 1. Mededeelingen 2. Onderzoek geloofsbrieven G. A. Baaien 3. Besluit vernieuwing Havenbe schoeiing en aangaan geldleening groot f8500. 4. Vaststelling bedrag B steun voor werkloozen 5. Wijziging Verordening school geld 6. Vaststelling percentage straat belasting 1940 7. Overeenkomst met de gemeente Sprang-Capelle betreffende toelating van leerlingen uit Waspik tot de openbare school. 8. Benoeming lid commissie tot wering van schoolverzuim. 9. Wijziging begrooting 1939. 10. Verhooging subsidie Burgerlijk Armbestuur. 11. Bezwaren tegen schoolgeld. De Officier van Justitie eischte tegen verdachte een geldboete van vijftien gulden benevens een gevan genisstraf van een maand met een jroeftijd van drie jaren. Verdachte werd conform den eisch veroordeeld. Openbare dronkenschap, De kantonrechter te 's-Hertogen- bosch zette voort de behandeling der strafzaak tegen v. d. S. uit Waalwijk ter zake van openbare dronkenschap,eerste herhaling.Toen deze verdachte een week tevoren voor den kantonrechter verscheen, bracht hij drie getuigen a decharge mee, die allen verklaarden,hem korten tijd vóór de bekeuring te heboen gesproken en niets van dronkenschap aan hem te hebben gemerkt. Bovendien verklaarde een dezer getuigen, dat verdachte, toen hij bekeurd werd, naar een dokter had willen rijden om te doen vast stellen of hij dronken was, doch dat de politie dit niet wilde toestaan. De kantonrechter vond het daarom noodig den verbalisant in verband met deze getuigenverklaringen te hooren. Deze verscheen thans als getuige en verklaarde, dat hij, toen verdachte in een auto naar een dokter wilde rijden, den betrefTenden garagehou der er op gewezen had, dat hij geen dronken personen mocht vervoeren. Bovendien had die garagehouder geen wagen ter beschikking die in orde was. Getuige had echter alleen gezegd: »Je moet maar weten wat je doel« en niets uitdrukkelijk ver boden. Hij heeft verdachte naar huis gebracht Deze was dermate onder invloed van drank, dat hij niet eens behoorlijk zijn sigaar kon rooken. Verdachte merkte o m. op, dat van het proces-verbaal niets deugt en gaf een relaas van wat hij dien avond van het eene uur tot het andere heeft uitgevoerd en waar hij is geweest, daarbij betoogende, dat hij absoluut niet dronken is geweest. De ambtenaar van het Ü.M. eischte evenwel f20.— boete of 20 dagen hechtenis tegen hem. Ook de kan tonrechter was van oordeel dat verdachte niet vrij uitging en von niste conform den eisch. G. H. uit Doeveren had op 26 April j.l. te Eethen op den openbaren weg Heesbeenscheweg 40 K.G.groene erwten vervoerd zonder geleide- biljet en moest nu daarvoor terecht staan. Hij zeide van meening te zijn ge weest dat de kooper dergelijke voorraden wel mocht vervoeren zonder geleide-biljet. Conform den eisch werd hij ver oordeeld tot f5.— boete met ver beurdverklaring van de in beslag genomen goederen. Th. B., landbouwer te Heusden, had op 26 April j.l. aan G. Hartgers te Herpt 100 K.G. groene erwten afgeleverd zonder vervoerbewijs. Conform den eisch werd hij des wege veroordeeld tot een geldboete van f15. te vervangen door 15 dagen hechtenis. Vijf jaar geëischt tegen berucht inbreker. Een berucht inbreker, de 48-jarige bankwerker C. van der W., die sedert 1911 al zeven flinke gevange nisstraffen heeft uitgezeten, welke hem ongeveer achttien jaar van zijn vrijheid kostten, stond gisteren te recht wegens twee inbraken, die hij in Januari en Februari met een ander zou hebbengepleegd. Ofschoon hij beide ontkent, eischte mr. J. F. Hoeffelman vijf jaren gevangenisstraf ten hem. Waderspannigheid te Waalwijk Voor den politierechter te's-Her- togenbosch verscheen de arbeider H. Y. uit Waalwijk, aan wien was ten laste gelegd, dat hij op 5 Maart j.l. te Waalwijk zich had verzet tegen den politiebeambte Klerks, die hem wegens dronkenschap op den openbaren weg aanhield. Heb je zooveel geld, dat je je maar kunt bedrinken vroeg de politierechter. Ik had een keer vrienden ont moet, zei verdachte. Dat U zich niet schaamt om in den tegenwoordigen tijd te drin ken, merkte de politierechter ver der op. De verbalisant werd als getuige gehoord en verklaarde, dat verdachte gunstig bekend staat, alleen in staat van dronkenschap is hij lastig. Toen dit geval zich voordeed was ver dachte werkloos en leefde van den steun. De Rijksmiddelen in Mei Belangrijk geringere opbrengst dan een jaar geleden. Over de maand Mei hebben de niet directe belastingen slechts f 25 6 millioen opgebracht, tegen f 36.5 een jaar geleden. Niettemin is de totale opbrengst over vijf maanden, ad. f 185.4 millioen, nog een klei nigheid hooger geweest van verleden jaar. Welke Bons? Brood: Bons 21 tot en met 30 (broodbon- boekjes,) Geldig tot en met Zondag 23 Juni (eventueel tot en met 27 Juni), recht gevende op totaal 2000 gram brood. Thee of koffie: Bon 69 (algemeen distributieboek je). Geldig tot en met 5 Juli, recht- gevende op'/2 pond koffie of '/3ons thee. Bloem of bakmeel: Bon 75 (algemeen distributiebon boekje). Geldig tot en met 12 Juli, rechtgevendeop 2l/a ons tarwebloem of 21/a ons zelfrijzend bakmeel. Suiker; Bon 70 (algemeen distributieboek je). Geldig tot en met 27 Juni, rechtgevende op èén kg suiker. Petroleum: Petroleum „Periode 1", voor hen die over geen andere kookgelegen heid beschikken, dan met petroleum. Geldig tot en met 30 Juni, recht gevende op 2 liter. Naar eigen aard. De „N. Rott. Ct." heeft eenige hoofdartikelen gewijd aan 't nieuwe regeer-statuut in ons land en de rede van den rijkscommissaris en de nadien verschenen verordeningen en handelingen. Een paar zeer lezenswaardige artikelen, die den geschapen toestand op degelijke, eerlijke maar tevens fiere manier onder het oog zien. Over de wijze waarop ons land op den nieuwen toestand reageert, schrijft het blad als volgt De vuurproef van den oorlog en den overgang van vrije zelfbeschik king naar bezetting is in ons land doorstaan, zonder dat een chaos ontstond. De openbare diensten hebben, ondanks de tallooze belem meringen van allerlei aard, hun werkzaamheden ternauwernood on derbroken of anders ten spoedigste en dan met verdubbelde energie hervat. De uitoefening van het re- geeringsgezag door den opperbevel hebber na het vertrek der regeering bleek zonder ernstige haperingen mogelijk. Ons ambtelijk bestel van hoog tot laag heeft zich van een uitstekenden kant laten zien en de organisatie van den openbaren dienst in Nederland bleek opgewassen tegen de veelszins nieuwe taak, waarvoor de nieuwe omstandigheden de over heid stelden. Deze organisatiebleek dus 't noodige aanpassingsvermogen te bezitten. Ook waren de personen beschikbaar om de nieuw in het leven te roepen leidende functies te vervullen. De gezagsdragers der lagere open bare lichamen hebben met het hun ter beschikking staande personeel in niet mindere mate getoond, hun moeilijke taak in het algemeen naar behooren te kunnen vervullen. In verschillende deelen des lands, die met de centrale overheidsinstanties geen verbinding meer hadden, was daarbij aan het beleid en het inzicht van de lagere organen zeer veel overgelaten. Zij konden deze ver antwoordelijkheid echter dragen, geoefend als zij waren door ons staatkundig stelsel van deautonomie. Hier hebben wij met een specifiek Nederlandsche staatsinstelling te doen, zoo oud als, in menig opzicht zelfs ouder dan onze zelfstandige staat zelf. Eeuwen van zelfregeering deden hen weldadigen invloed ge voelen, toen het centrale gezag tij delijk in de feitelijke onmogelijkheid was zijn leidende taak overal te vervullen. De Leipziger Najaarsmesse. Naar wij vernemen, zal de herfst- beurs in Leipzig geheel op dezelfde wijze als gewoonlijk plaats hebben. Dit wil dus zeggen dat de branches, welke in vorige jaren vertegenwoor digd waren, ook nu aanwezig zullen zijn. Zooals bekend, nemen de technische en enkeleanderegroepen niet aan de Najaars-Messen deel. De duur zal zijn van 25 tot en met 29 Augustus. De kantoren van het Leipziger Messamt te Amsterdam en Rotterdam alsook de honoraire vertegenwoor digingen in Groningen, Helmond, Nijmegen, Tilburg en Utrecht ver strekken alle gewenschte inlich tingen. Drooglegging in het Land van Heusden en Altena. De geinundeerde gebieden in het Land van Heusden en Altena zijn thans nagenoeg weer droog gelegd, zoodat de landbouwers uit alle macht begonnen zijn met ploegen, eggen en zaaien, teneinde alsnog uil de landerijen te halen wat voor den akkerbouw mogelijk is. Door het beschikbaar stellen van paarden en het geven van voor lichting, toont de Regeering haar volle medewerking in deze. Ook worden voorschotbonnen verstrekt tot het aankoopen van kunstmest stoffen en zaai- en pootgoed. In het belang der zoo noodige voedselvoorziening zal getracht wor den ieder plekje bouwgrond pro ductief te maken. OVEREENSTEMMING TE MüNCHEN TUSSCHEN FüHRER EN DUCE OVER STAND PUNT INZAKE FRANKRIJKS VERZOEK. Hitler en Mussolini weer vertrokken. De Führer en de Duce zijn Dinsdag in een conferentie te Miinchen tot over eenstemming gekomen over het stand punt van de beide verbonden regeerin gen ten aanzien van het Fransche ver zoek om een wapenstilstand. Om vier uur gistermiddag begaf de Duce zich, in gezelschap van den rijks minister van Buitenlandsche Zaken, van het Prinz Karl-paleis, waar de Ita- liaansche regeeringschef zijn intrek had genomen, naar den „Führerbau aan den Neuen Königlichen Platz. Hier be groette de Führer den Duce en diens minister van Buitenlandsche Zaken graaf Ciano. In de werkkamer van den rijkskan selier werd daarop onmiddellijk met de besprekingen begonnen. Na de beëin diging van deze besprekingen hebben de Duce en de Führer München verla ten. DUITSCHE OPMARSCH SCHRIJDT SNEL VOORT. Belfort, Dijon en Le Creuzot bezet. Doorbraak dei Maginot-linie verbreed. Vele schepen vernield in de monding der Loire. Het oppercommando van de weer macht meldt: De militaire ineenstorting van Frank rijk schrijdt onder den druk van onze onophoudelijke achtervolging snel voort. Tuschen Caen en Le Mans is de Orne op verscheiden plaatsen over schreden, de Loire stroomopwaarts van Orleans tot aan Nevers en Zuid oostelijk daarvan bereikt. Zooals reeds in een speciaal bericht is gemeld, hebben snelle troepen het Fransche bewapenings-centrum Le Creuzot bezet en de vesting Belfort veroverd. De vesting Dijon is zonder strijd ge vallen. Aan een dapper optrekkende mobiele Duitsche afdeeling heeft zich ook de vesting Metz overgegeven. Van daaruit worden thans de nog verdedig de sectoren van de Maginot-linie aan beide zijden van Diedenhofen ook van de achterzijde aangevallen. De doorbraak door de Maginot-linie ten Zuiden van Saarbrücken werd tot aan het Rijn-Marne-kanaal verbreed. Aan den Boven-Rijn vordert de aan val tegen de Vogezen. Colmar is geno men. Alleen gisteren zijn meer dan hon derdduizend gevangenen binnenge bracht. De buit omvat de geheele uit rusting van talrijke Fransche divisies en verscheidene vestingen. Het luchtwapen zette den vervol- gingsstrijd tegen den tusschen de At lantische kust en de Boven-Loire terug wijkenden vijand voort. Bijzonder succes had een luchtaan val op het met transport-, munitie- en tanktreinen overvolle station van Ren- nes. Met geweldige explosies vlogen geheele treinen in de lucht. Onder de troepen brak een geweldige paniek uit. In de monding der Loire gelukte het, het tot dusver grootst mogelijke aan- valseffect te bereiken op vijandelijke transportschepen. Een geweldige hoe veelheid tonnage werd vernietigd of zwaar beschadigd. Onder de getroffen en zooals gecon stateerd kon worden ten deele geladen schepen, bevonden zich twee trans portschepen van 25.000 ton, één trans portschip van 20.000 ton, vier trans portschepen, elk van meer dan 10.000 ton en verscheiden kleinere oorlogs- en handelsschepen. Negen booten zijn gezonken, andere onder ontploffings verschijnselen gedeeltelijk uitgebrand. Het frontbericht van 't D.N.B. luidt als volgt: De radiotoespraak van maarschalk Pétain met de mededeeling dat Frank rijk de wapens moet neerleggen, is veel al zoo opgevat, dat nu terstond de oor logsbedrijvigheid aan het geheele Duitsch-Fransche front zou ophouden, of moest ophouden. Dit is geenszins t geval. De strijd gaat voort. De Duitsche troepen zetten overal, snel oprukkend, de achtervolging van den tegenstander voort. De gevechts handelingen kunnen pas gestaakt wor den, wanneer een wapenstilstandsver drag tot stand is gekomen. In dit verband moge er aan herin nerd worden, dat in 1918 het Duitsche streven naar het neerleggen der wa pens, dat op 5 October begon, eerst op 11 November tot een resultaat leidde. ENGELAND ZET DEN STRIJD VOORT. Verwijten aan Frankrijk. In het Lagerhuis heeft Churchill een verklaring afgelegd over den oorlogs toestand. In den aanvang van zijn rede schreef hij de schuld van de „kolossale militaire ramp' toe aan het Fransche opperbevel, dat den terugtocht van de Noordelijke legers uit België na de doorbraak door het Fransche front bij Sedan'en aan de Maas had vertraagd. Deze vertraging heeft het verlies van vijftien of zestien Fransche divisies ten gevolge gehad en het geheele Britsche expeditieleger tijdens de kritieke perio de buiten actie gesteld. Het uitblijven van een Engelsch ex peditieleger motiveerde hij daarmede, dat het verlies van het materiaal in den slag in Vlaanderen eenige weken had geëischt ten einde vervanging mogelijk te maken. In de eerste twee weken van die periode is de slag in Frankrijk ver loren. Slechts drie Britsche divisies hadden aan het front kunnen blijven. Zij hebben zware verliezen geleden. Voortgaande keerde Churchill zich tegen de oneenigheden in zake de sa menstelling van het kabinet. De leden er van zullen ook verder aaneengeslo ten staan en met goedkeuring van het Lagerhuis den oorlog voeren. Hij stel de voor, de debatten uit te stellen tot de geheime zitting op Donderdag. Reeds veertien dagen geleden had hij gezegd, dat, wat er ook in Frankrijk zou gebeuren, dit geen invloed zou heb ben op Engelands vastbeslotenheid ver der te strijden. „Zoo noodig jaren lang, zoo noodig alleen Verder zeide hij, dat de Franschen hun toekomst op het spel zouden zet ten, wanneer zij niet den oorlog voort zetten overeenkomstig hun verdrags verplichtingen, waarvan Engeland hen niet heeft vrijgesteld. In het vervolg van zijn Lagerhuis rede sprak Churchill over de mogelijk heid van een inval in Engeland uit zee of uit de lucht, welke mogelijkheid hij ontkende. Daarop sprak hij over de redenen, waarom Engeland den oorlog wil voortzetten. Deskundigen hadden hem aangeraden zulks te doen. Er bestaat, aldus de premier, goede hoop op een eindoverwinning. De Dominions heb ben verklaard, het lot van het moeder land te willen deelen en tot het einde te willen volhouden. Nadat Churchill ten slotte Frankrijk had beticht van een verdragsschen ding, wanneer het eventueel den oorlog niet voortzet, verklaarde hij tegelijker tijd dat Engeland na de eindoverwin ning Frankrijk wilde doen deelen in de winst. Hetzelfde beloofde hij den Ce- chen, den Polen, den Noren, den Ne derlanders, den Belgen en allen ande ren, die hun zaak vereenigd hadden met de Britsche zaak. SPREKENDE PAPIERSOORTEN MODERNE LETTERS PAKKENDE RECLAME BILJETTEN Waalwijksche Stoomd rukkerij ANTOON TIELEN s ®%g> EN worden op de meestsmaakvolle wijze door onze drukkerij uitge voerd. Wij hebben voor dit doel en talrijke series nieuwe In verschillende grootten. Wij zorgen voor i5%® DOET VEH KOPPEN

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3