DAGMEISJE GEDENKBOEK OER NED.SCHOENINDUSTRIE UMiiMie Sloomdruhherll mod Mo. Adverteeren doet Verkoopen. WASPIK. Laatste Berichten. Advertentiën. dermaal de leiding 21. Alzoo drie goals in de eerste vijf minuten. Dongen neemt dan gaandeweg hel initiatief over en weet den 21 ach terstand in een 32 voorsprong om te zetten. Didden zorgt er echter voor dat met gelijken stand 33 kan worden ge draaid. Na de hervatting wordt Dongen ge heel op eigen terreinhelft terugge drongen .v. Nieuwstadt scoort de vier de goal na een mooie aanval over links 43 en Didden maakt aan alle onze kerheid een einde door z'n derde doel punt te fabriceeren 53. Hoewel zich nog diverse kansen voor de thuisclub voordoen, blijft de stand ongewijzigd. Bij het gehouden eindexamen der ILK.H.B.S. te Waalwijk slaagde de heer A. van Veldhoven alhier. RUIM 250 MARECHAUSSEES SPOORLOOS. Waar Is de eerste divisie? Wij lezen in de «Bossche Crt.»: In verband met ons bericht van gisteren omtrent het personeel van de eerste divisie der Koninklijke Maréchaussee (district Den Bosch) vernemen wij nader dat het telegram van het Boode Kruis uit Genève slechts betrekking blijkt te hebben op een zeer beperkt aantal leden der divisie. Met name werd mede gedeeld dat kapitein W. Kist, dis trictscommandant Den Bosch en kapitein jhr. den Beer Poortugaal, in gelijke functie te Eindhoven, zoo mede manschappen van brigades Geffen, Tilburg en Hilvarenbeek in goeden welstand waren, waarbij echter hun tegenwoordige verblijf plaats niet werd gemeld. Ook de namen van de maréchoussées Sluis en Kusters werden in dit telegram genoemd als zich in goeden welstand bevindend. Voorts zijn in Den Bosch teruggekeerd de wachtmeesters de Kort en Oosterling. (Ook is via Ge nève bericht ontvangen van wacht meester Coolen te Waalwijk. Red. E.v.h Z.) Men verkeert echter in het onze kere omtrent de verblijfplaats van 252 leden van hel personeel der eerste divisie. Hierbij bevindt zich ook de op perwachtmeester van de brigade Den Bosch, de heer A. v. d. Tang, met manschappen en wachtmees ters (en opperwachtmeester Rooms en manschappen van de brigade Waalwijk. Red. E.v.h.Z.) Omtrent hen heeft men, behoudens een sober bericht op den tweeden oorlogsdag afgezonden, niels meer vernomen. De familieleden van al deze men- schen verkeeren in groote onrust, temeer omdat herhaaldelijk vage geruchten omtrent deze mannen zijn binnengekomen, voor welker betrouwbaarheid, hetzij ten goede of ten kwade, helaas geen enkelen grond kan worden aangevoerd. D§ brigade Den Bosch is op den mor gen van den lOen Mei in alle vroegte met auto's naar Waalwijk vervoerd en van stonde af is het contact met de leden der brigade verloren gegaan. Uit binnengekomen berichten en eenige sobere correspondentie valt af te leiden dat de brigade bij aan komst in Waalwijk onmiddellijk is doorgezonden naar Breda en van daar af, met tal van andere mili taire groepen, waaronder ook an dere marechausseebrigades, door het Zuiden der provincie is getrok ken. Er zijn aanwijzingen die er op wijzen dat de marechaussee via Breda, Bergenopzoom en Hooger- heide naar de grens zijn gedirigeerd. Zooals men zich herinnert zijn sterke militaire afdeelingen van ons leger ten slotte in den uitersten Zuid- Westhoek onzer provincie, ten deele door Zeeuwsch-Vlaanderen, over de Belgische grens gedrongen en uit eindelijk via België in Duinkerken en Calais verzeild. Er is een vrij positief gerucht dat de marechaussée's gezien zouden zijn door manschappen van deBia- bantsche luchtwachtdiensten, die hen te Duinkerken zouden hebben ontmoet. Ook zou een Nederland sche sergeant, wiens adres onbekend is gebleven, een der manschapper zelfs gesproken hebben in Noord- Frankrijk en hebben medegedeeld, bij thuiskomst in zijn woonplaats, dat de marechaussée's naar Enge land zouden worden overgebracht. Er is echter geen enkele mogelijk- ke moeder, die hare dagen en nach ten wakend op haar lijdenssponde doorbrengt, vol angstige spanning om tijding van haren zoon, haar jongen, die op de kazerne in Den Bosch gelegerd was en op den nood- lottigen eersten oorlogsdag zijn plicht ging doen zonder zijn zieke moeder nog weergezien te hebben. Moeders met groote gezinnen, broers en zusters, allen tellen in hoop en vrees de uren en minuten van den dag en van den nacht Zoo gaat voor hen de tijd voorhij in on zekerheid omtrent leven of dood hunner dierbaren. Nu van de meeste Nederlandsche militairen, die den strijd hebben overleefd, berichten zijn binnengekomen, neemt de angst van minuut tot minuut nog immer toe. Schrikbeelden doemen voor hen op. Niet het minste levensteeken mochten zij van de hunnen verne men. Terwijl van deoverige divisies de overlevenden reeds lang op hun ne standplaatsen zijn teruggekeerd, moesten de posten van de Bossche divisies door gedetacheerde krachten worden bezet. Allen die dit lezen en meenen omtrent het lot der eerste divisie nadere bijzonderheden te kunnen geven, wordt dringend verzocht zich in verbinding te stellen met den wnd. districtscommandant op de marechaussee kazerneteDen Bosch Andere bladen worden uitgenoodigc dit verzoek om informatie te willen overnemen, wijl. er gegronde reden bestaat te vermoeden dat de mare chaussée's in Frankrijk zijn geweest of nog daar vertoeven. Speciaa onze militairen die Frankrijk zijn doorgetrokken, zouden iets omtrent het lot hunner wapenbroeders kun nen weten Er zijn gegevens die doen vermoeden dat de marechaussée's het laatst in Duinkerken of Galais zijn gezien. Wat de verliezen van het Wapen betreft, kunnen wij raededeelen dat ook hier eenige dooden zijn te be treuren. O.m.in de Grebbelinie heb ben eenige mannen de eer van hun land en van hun wapen met hun levensoffer bezegeld. Een onzer mi trailleurnesten in de Grebbelinie werd door onze marechaussée's ver laten aangetroffen tengevolge der zware verliezen die de manschappen van die stelling hadden geleden. De marechaussée's bezetten onmiddel lijk de opengevallen plaatsen en openden onversaagd het vuur, dat zij hebben volgehouden tot er geen munitie meer aanwezig was. Bij dat gevecht zijn enkele mannen door het vuur van den tegenstander dco- delijk getroffen. heid om de juistheid van dit bericht te controleeren. Dezesergeant wordt verzocht zich bekend te maken Onder dezeomstandigheden leven de naaste betrekkingen der mannen in ondragelijke spanning. Onder deze familieleden is een zie- DE WAPENSTILSTANDS-VOOR WAARDEN DUITSCHLAND- FRANKRIJK. Dinsdagavond is de tekst gepubli ceerd van het wapenstilstandsverdrag, dat in het bosch van Compiègne door Duitschland en Frankrijk onderteekend De voornaamste artikelen bepalen: Staking van de vijandelijkheden te gen Duitschland, zoowel in Frankrijk zelf als in de Fransche bezittingen, ko loniën, protectoraatsgebieden en man daten. De bezetting van een deel van het Fransche grondgebied ter beveiliging van de belangen van het Duitsche rijk. Dit gebied ligt ten Noorden en ten Westen van een lijn, welke op een aan het verdrag toegevoegde kaart aange geven is. Deze lijn begint in het Oos ten aan de FranschZwitsersche grens bij Genève en loopt dan ongeveer over de plaatsen Dole, Paray le Monial en Bourges tot ongeveer 20 km. ten Oos ten van Tours. Van hier loopt zij op een afstand van 20 km. van den spoor weg ToursAngoulêmeLibourne en verder over Mont de Marsan en Or- thez tot aan de Spaansche grens.. Aan de Fransche regeering wordt overgelaten haar regeeringszetel in het niet bezette gebied te kie?en. Wanneer de Fransche regeering zulks wenscht, kan zij haar zetel ook naar Parijs ver leggen, in welk geval de Duitsche re geering de Fransche alle faciliteiten zal verleenen. De Fransche weermacht te land, ter zee en in de lucht wordt gedemobili seerd en ontwapend, met uitzondering van eenheden, welke ter beschikking blijven voor de handhaving van de binnenlandsche orde en waarvan de sterkte en bewapening bepaald worden door Duitschland, resp. Italië. Een afzonderlijk artikel in het ver drag is gewijd aan de positie van de Fransche oorlogsvloot. Deze wordt, ook weer met uitzondering van een deel, dat aan de Fransche regeering ter beschikking gesteld wordt voor de waarborging van de Fransche belan gen in het koloniale rijk, onder Duit- 1 sche, resp. Italiaansche controle gede mobiliseerd en ontwapend. Daarbij verklaart de Duitsche regeering plech tig, dat zij niet van plan is de Fransche oorlogsvloot voor haar doeleinden te gebruiken en tevens, dat zij niet voor nemens is bij het sluiten van den vrede een eisch op de Fransche oorlogsvloot te doen gelden. Verder bepaalt het verdrag, dat het Franschen onderdanen verboden is in dienst van staten, waarmede het Duit sche rijk zich nog in oorlog bevindt, te gen Duitschland te vechten. Fransche onderdanen, welke in strijd met deze bepaling handelen, zullen door de Duit sche troepen als vrijscharen behandeld worden. Wat de koopvaardijvloot aangaat wordt bepaald, dat alle Fransche sche pen. welke zich in de Fransche havens bevinden, niet mogen uitvaren. Voor de hervatting van het handelsverkeer is de goedkeuring van de Duitsche. resp. Italiaansche regeering noodig. Zich op zee bevindende schepen moe ten neutrale havens opzoeken. Het laatste artikel van het wapen stilstandsverdrag bepaalt ten slotte, dat het verdrag geldt tot het sluiten van het vredesverdrag; het kan door de Duitsche regeering steeds met onmid dellijke inwerkingtreding worden opge^ zegd, wanneer de Fransche regeering in gebreke blijft de op zich genomen verplichtingen te vervullen. HET FRANSCH-ITALIAANSCHE WAPENSTILSTANDSVERDRAG. De tekst van het Fransch-Italiaan- sche wapenstilstandsverdrag luidt, naar Stefani meldt, o.m. als volgt: Frankrijk zal de vijandelijkheden tegen Italië in het grondgebied van het moederland, in Fransch Noord-Afrika, in de koloniën en in de mandaatsgebie- den staken. Frankrijk zal eveneens de vijandelijkheden tegen Italië ter zee en ui de lucht staken. De Italiaansche troepen zullen bij de inwerkingtreding van dit wapenstil standsverdrag en voor den geheelen duur van den wapenstilstand, in alle operatiegebieden de voorste linies be zet houden. In het gebied van het Fransche moe derland zal de zóne, liggende tusschen de in artikel 2 bedoelde linies en een lijn, die hemelsbreed op 50 km. van de ze linies ligt, voor den duur van den wapenstand gedemilitariseerd worden. In Tunis zal de zóne, die gelegen is tusschen de tegenwoordige Libysch Tunesische grens, en de lijn, die op de bijgevoegde kaart is aangegeven, voor den duur van den wapenstilstand gede militariseerd worden. In Algerije en in de ten Zuiden daarvan gelegen FranschAfrikaansche gebieden, die aan Libye grenzen, zal een zóne, lig gende tusschen de Libysche grens en een daarmede evenwijdig en op een af stand van 200 km. daarvan loopende lijn, voor den duur van den wapenstil stand gedemilitariseerd worden. Voor den duur van den wapenstil stand zal Italië steeds volkomen het recht hebben gebruik te maken van de haven en de haveninstallaties van Dzji- boeti alsmede voor het vervoer van el- ken aard vèn den spoorweg Dzjiboeti Addis Abeba, voor wat het Fran sche gedeelte betreft. De te demilitariseeren zönes, zooals die in art. 3 aangegeven zijn, zullen )innen tien dagen na de staking der vijandelijkheden door de Fransche ontruimd worden, met uitzondering van het personeel, dat strikt noodzakelijk is voor de bewaking en het onderhoud van versterkingswerken, kazernes en militaire magazijnen en gebouwen, en met uitzondering van de troepen voor de handhaving van de binnenlandsche orde, welker sterkte alsnog door de Ita liaansche wapenstilstandscommissie zal worden vastgesteld. Zoolang de vijandelijkheden tus schen Italië en het Britsche Rijk duren, zullen de militaire en maritieme ver dedigingswerken en de vlootbases van Toulon, Bizerta, Ajaccio en Orano ge demilitariseerd worden tot de staking der vijandelijkheden teg'en genoemd rijk. Deze demilitarisatie moest binnen twee weken geschied zijn. Alle strijdkrachten van het leger, de vloot en de luchtmacht van het Fran sche moederland zullen gedemobili seerd en ontwapend worden binnen 'n alsnog te bepalen termijn, met uitzon dering van de formaties, die noodig zijn voor de handhaving van de bin nenlandsche orde. De sterkte en de be wapening van deze formaties zullen door Italië en Duitschland vastgesteld worden. Art. 11 betreft het Italiaansche of Duitsche toezicht op de wapens, mu nitie en oorlogs-materiaal in de niet bezette Fransche gebieden en de on middellijke staking van de vervaardi ging van oorlogsmateriaal in deze ge bieden. ADVERTEERT IN DIT BLAD. CHURCHILL OVER DEN WAPENSTILSTAND. De onderhandelingen met Rey- naud. Engeland eischte Fran sche vloot als voorwaarde voor toestemming. Churchill verklaarde gisteren in liet Lagerhuis, dat Engeland iedere Fransche beweging om hel „Duitsche barbarisme" te vernietigen en „de vrij heid voor Frankrijk te verkrijgen" zal ondersteunen. Ik kan nog niet zeggen, aldus Churchill, wat er van de betrekingen met de regeering te Bordeaux terecht zal komen. Men zal echter pogingen in het werk stellen, dat contact met haar te behouden, dat wij door de tralies van haar gevange nis met haar kunnen krijgen. Churchill bevestigde daarop het feit, dat de Britsche regeering tijdens de onderhandelingen met Reynaud er in had toegestemd, dat Frankrijk naai de voorwaarden voor een wapenstil stand zou vragen, mits de Fransche vloot in Britsche havens gebracht zou zijn en daar tijdens den duur der on derhandelingen zou blijven. Met betrekking tot de gebeurtenis sen na het aftreden van Reynaud, ver klaarde Churchill, dat Engeland alles heeft geprobeerd om de Fransche vloot in zijn bezit te krijgen. Ten aanzien van den toestand, zei- de Churchill, dat deze zoo onzeker en donker is, dat het niet in het open haar belang zou zijn, indien hij zich hierover uitliet. Hij verzocht het La gerhuis de regeering het volle ver trouwen te schenken. Over de voorgeschiedenis van den wapenstilstand heeft Churchill o.a. nog verklaard, dat hij Reynaud op diens verzoek op 13 Juni een bezoek heeft gebracht, waarbij hij vergezeld was van den minister van Buitenland- sche Zaken, Halifax, en den minister voor den vliegtuigbouw, Beaverbrook. Nadat Reynaud een overzicht had ge geven over den toestand van het Fran sche leger vroeg hij, of Groot-Brittan- nië Frankrijk wilde ontslaan van zijn verplichtingen, 0111 zonder goedvin den van zijn Britschen bondgenoot geen onderhandelingen over een wa penstilstand of een vrede te beginnen. Ofschoon ik wist, zoo zeide Chur chill, hoe zwaar Frankrijk moest lij den, dat wij tot o]) dat oogenblik nog niet zulk een lijden te verduren had den gehad en dat wij nog geen dien- overeenkomstigen bijstand op het slagveld baden geboden, voelde ik mij verplicht le zeggen, dat ik deze toe stemming niet kon geven. Reynaud zou daarop een beroep op de Vereenigde Staten doen. Op 16 Juni ontving ik, aldus Churchil, de boodschap van Reynaud, dat het Amerikaansche antwoord niet be vredigend was. Hij zag zich genood zaakt krachtens het Engelsch-Fran sche accoord in eiken vorm hulp voor Frankrijk te eischen. Het Britsche ka binet antwoordde, dat de Fransche vloot in Britsche havens gebracht moest worden. Zij moest daar zoolang blijven als de onderhandelingen zou den duren. Onder deze omstandighe den zou de Britsche regeering Frank rijk toestemming verleenen de voor waarden te vragen voor een wapen stilstand. Verhouding van Japan tot Nederland. De „Nijako Sjimboen" bespreekt de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk en Nederland. Het blad verklaart: „Japan erkent niet het Fransche nationale comité, dat te Londen is gevestigd. Voor Tokio is het kabinet-Pélain te Bordeaux altijd nog de rechtmatige Franscheregee ring, waarmee alleen kan worden onderhandeld." Wat de Nederlandsche regeering te Londen betreft zoo wordt deze door Japan wel is waar nog ais Nederlandsche regeering erkend, doch onderhandelen doet Japan met deze regeering niet meer. In Ne derlandsche aangelegenheden voert Japan besprekingen met de Duitsche regeering, terwijl Tokio in aange legenheden, die Nederlandsch-lndië betreffen, direct met Batavia onder handelt. De betrekkingen met Fransch Indo China, zullen, volgens dit blad, in overleg met Bordeaux worden geregeld. Het blad stelt dan echter voor, dat bijzonderegevallen onmid dellijk met het generaal-gouverne- ment van deze kolonie geregeld zullen worden. (D.N.B,) Voorloopig geen vlaggen. Volgens een desbetreffend besluit van het college van secretarissen generaal is tot de verschillende diensten in Nederland door de be trokken waarnemende hoofden van de departementen van algemeen bestuur de volgende instructie ge richt: Voorloopig zullen van de open bare gebouwen geen nationale vlag gen, de Oranjevlag hieronder be grepen, worden uitgestoken. Ons volk rouwt om hetgeen het verloor, om de velen, die sneuvelden in den strijd verminkt werden of vermist worden. In deze omstan digheden past geen openbaar vreugd- betoon. Vertrouwd wordt, dat ieder ambtenaar de van overheidswege aanvaarde gedragslijn tot de zijne zal maken en door zijn voorbeeld er toe zal bijdragen, dat vlagvertoon of ander openbaar vreugdebetoon achterwege blijft. Wordt door de openbare lichamen en organen aldus voorgegaan, dan mag met grond worden verwacht, dat ook't publiek zich naar dit richtsnoerzalgedragen. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 27 JUNI 1940. Eenieder, wien het gemeente belang ter harte gaat,leest ge meenteraadsverslagen, plaat selijke berichten, officieele mededeelingen enz. Ons blad is hierop gespecialiseerd. Wij geven zoo uitvoerig mogelijk weer hetgeen in uw gemeente gebeurt. ABONNEERT U daarom op .DE ECHO VAN HET ZUIDEN" j~er week 10 cent. per kwartaal, franco p.p. f 1.40 EEN NET GEVRAAGD tegen 1 Juli of later bij M. C. RIJKEN, Hoofd Christelijke School te Vrijhoeve-Capelle. DOOR W. DONKER Pzn. Het GEDENKBOEK van onze Ned. Schoen industrie, verschenen ter gelegenheid der Inter nationale Tentoonstelling van Schoen- en Leder- Industrie te Waalwijk 1925 en 't 25-jarig bestaan van den Ned. Bond van Schoenfabrikanten, begint historische waarde te krijgen. Thans is voor particulieren, fabrikanten, vereeni- gingen, scholen enz. nog gelegenheid zoo'n standaardwerk aan te schaffen. In prachtband f 2,50: Ingenaaid f 1.50. Bij grooter kwantum aanzienlijke reductie. n m Am e\ i n !nf U <1 J 1 1 l is.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6