PROVINCIAL L NIEUWS RECHTZAKEN BURGERLIJKE STAND GEMENGD NIEUWS H. DE BONT- van HULTEN HEERENKLEEDING NAAR MAAT DE VAN HEUSDEN. WASPIK. SPORT. zijn dus op dit punt geheel uitgescha keld, al blijven zij natuurlijk de ver antwoording houden voor de openba re orde in de gemeente, welke verant woording hun bij de Gemeentewet it opgelegd. In verhand daarmede zal het dan ook, vooral in de groote plaat sen, voorkomen dat overleg tuschen procureurs-generaal en burgemees ters ten aanzien van vergaderingen zoowel als vereenigingen zal plaats vinden. Ten aanzien van vergaderingen, uitgaande van staatkundige vereeni gingen of van plaatselijke afdeelingen daarvan, of waar staatkundige onder werpen worden besproken, is voorge schreven, dat de deelnemers in het bezit moeten zijn van een op naam gestelde schriftelijke uitnoodiging. Dii. geldt niet alleen voor eventueele ge- introduceerden, doch ook voor de le den der vereeniging. De procureurs generaal kunnen van deze bepaling dispensatie verleenen, doch dit is, naar mr. Brants van oordeel was, niet te verwachten. WAALWIJK Geslaagd. Aan hel St. Maria Lyceum te 's Bosch .«Jaagde voor hel eindexa men Middelbare Meisje-school o.m. mrj. R. Klaasspn te Waalwijk. EXAMEN. Voor het gehouden Middenstands examen Algemeene Handelskennis (Vestigingswet) gehouden in Tilburg, Dordrecht, I)en Bosch en Leiden, slaagden onze plaatsgenooten, de hoe ren: Ger Coppens, Wim Coppens, Sjef Dumoulin, Adri van Kempen, P. de Man, H. Broos, H. Lombarts, Ant. Bool, J. v. d. Bogcrt en uit Kaats heuvel de heer K. Bossers. Geslaagden genoten hunne opleiding bij den heer J. J. A. van Drunen, Laag einde 82h, Waalwijk. EXAMEN MIDDENSTANDSDIPLOMA. Gisteren slaagden nog voor het Mid denstandsexamen te 's-Bosch de hee- ren: J. v. Huiten, H. Leytens, Cor Lombarts, Cor Pullens, D. v. Seist en Corn. v. Woensel, alhier en de heer Ad. Laros uit Heusden. Geslaagden genoten hunne oplei ding hij den heer J. C. A. v. Drunen, alhier. Nationaal Hulpcomité 1940. Afdeeling Waalwijk Sinds onze opgave van 1.1. Woens dag, waarin wij mededeelden dat vcor bovengenoemd doel alhier ge collecteerd is f4916.38 zijn nog f46- binnengekomen, in totaal dus f4962.38. Wat dat beteekent komt duidelijk tot uiting als wij zeggen dat alzoo per gezin in Waal wijk gemiddeld is bijgedragen f2 25, wat zeker een prachtig resultaat isl De correspondent van de Bossche Courant bericht aan zijn blad dat de collecte alhier ruim f4000 heeft opgebracht. Als men weet dat het bedrag f4962 38 is, dan schrijft men toch gewoonlijk: bijna f5000 C. A. O. SCHOENINDUSTRIE. De bedrijfsraad van dc schoenindu strie heeft een verzoek ingediend tot verbindend verklaring van bepalingen der nieuw afgesloten collectieve ar beidsovereenkomst voor de schoen industrie. HERIJK MATEN EN GEWICHTEN. De herijk van maten en gewichten zal dit jaar aanvangen op Zaterdag 6 Juli in het beneden-lokaal der open bare lagere school in de Stations straat. Voor verdere bijzonderheden verwij zen we naar de betreffende adverten tie in dit nummer. MUZIEKSTUDIO v. BOORT. Uitvoering. Muziekstudio v. Boort geeft Zondag 7 Juli a.s. een uitvoering in de zaal van den heer W. van Helvoirt te v.m. Baardwijk. Aan deze uitvoering zullen o.m. me dewerken: het kindcr-zangkoortje dat onder leiding van mej. v. Boort in Baardwijk werd opgericht, een meisjes- koortje uit Zalt-Bominel en verschil lende leerlingen uit onze gemeente. Het programma vermeldt diverse koortjes, zangspelen, s.oli voor ver schillende muziekinstrumenten enz. Het belooft een mooie uitvoering te worden en ongetwijfeld zullen zeer velen deze jeugdige executantjes, die zoo geheel in hun spel en zang kun nen opgaan, eens willen gaan beluis teren. Vacantie-dagen. Naar wij vernenen zul'en de schoenfabrikanten hun personeel de jaarlijksche zesdaag-sche va- cantie geven op den normalen tijd van de Waalwijksche kermis, de tweede week in Juli, dit maal dus 14 Juli, en de lederfa- brieken de gebruikelijke vacantie- dagen ook in die week. WERK OPGEDRAGEN. Het glas- en verfwerk voor het Ont- spanningsebouw en de Cantine der N.V. v. Haren's Schoenfabrieken is, na onderhandsche aanbesteding, op gedragen aan G. Bijnen, Min. Loeffstr. 29 alhier. MUSIS SACRUM ,,'t Is een wonderlijke wereld." De film ,,'t Is een wonderlijke wereld" is een van die volmaakte Amerikaansche amusementspro due ten, naar welke men anderbalfuur in spanning zit te kijken en waar mede men zich dien geheelen tijd uil- stekend vermaakt. Claudette Colbert is hier de dichte res en als steeds speelt zij haar rol tot in de perfectie. Haar tegen speler, James Stewart, de detective, maakt van dezen ongewonen speur, der ook een prachtige kerel. Het is een waardig duo, dat omringd is door vele goede artisten. Guy Johnson is een jong parti culier detective, die tijdens zijn werkzaamheden wordt verdacht van moord. Kort na zijn arrestatie weet hij te ontsnappen en dan op zijn vlucht maakt hij kennis met een jonge dichteres Edwina Corday. Dan volgen er nog vele verschrik kingen en het lijkt alsof Guy zich steeds vaster in het net werkt, doch dank zij de hulp van de dichteres wordt de moordgeschiedenis opge helderd. LUXOR BIOSCOOP. Kozakkenbloed. „Kozakkenbloed", waarin Akiin Ta- mi roff en Francis Farmer de hoofd rollen vervullen, is een goede avon turenfilm met een Wild West genre. Het scenario is opmerkelijk eenvou dig, doch daarom niet minder interes sant en boeiend. Een oude veedief, Mike Balan, tevens oud Kozak, komt door de rentree van zijn zoon tot inkeer en besluit een beter leven te gaan leiden. Nauwelijks heeft hij dit besluit echter genomen of de politie arresteert hem voor zijn veediefstallen. Mike wordt veroor deeld tot een langdurige gevangen schap en onderwijl peinst hij, waarom zijn zoon hem niet komt helpen. Deze zit intusschen niet stil en be raamt een plan om zijn vader te hel pen. Hoe dat plan luidt en hoe het af loopt gaan we nu niet vertellen. Avontuur is er voldoende en ook Ainor eischt zijn aandeel op. Een' bezoek aan Luxor is deze film dubbel waard. Cassidv in Satansdal. Als tweede hoofdnummer draait de film van bovenstaande titel. Hier be hoeven we niets van te zeggen. De Cas- sidv's films zijn hekend genoee. Avonturen en sensatie van de eer ste tot de laatste minuut. RUIMER VERSTREKKEN VAN SCHOENENBONS. niet worden gekocht en afgeleverd. Een regeling ter zake is in voorbe reiding. Personeel enz. in gestichten, zieken huizen, instellingen, onderwijsinrich tingen e.d., waar het dragen van een speciaal soort schoeisel is voorgeschre ven: Aan kloosterlingen, zusters, bij zonder personeel, leerlingen e.d. kun nen bij intrede in vorengenoemde in stellingen en inrichtingen bonnen voor één paar van het voorgeschreven soort schoenen worden verstrekt, voor zoo ver betrokkenen niet reeds in hef be zit van dergelijke schoenen zijn. 's-Gravenhage, 24 Juni 1940. Het Centraal Distributiekantoor, S. de Hoo. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Bij de gemcente-poiitie alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent de volgende verloren en gevonden voor werpen Gevonden: Gouden medaille, paar klompen, huissleutel, portemonnaie met inhoud, rijwielbelastingmerk, cein tuur, zilveren rozijkrans, dames-por- temonnaie met inhoud. Verloren: Portefeuille met inhoud, zilveren medaille, heeren handschoen. NOG GEEN POST NAAR BELGIë. In tegenstelling met anders luidende berichten is het postverkeer met Bel gië nog niet mogelijk. Het geheele postwezen in België is nog totaal gedesorganiseerd. Tot slot dankte mej. Adr. Smits in welgekozen woorden namens de cur sisten. Op de eerste plaats bracht zij een woord van dank aan het bestuur van den Boerenbond, die dezen cursus heeft in het leven geroepen. Op de tweede plaats aan het Gemeentebestuur dat zoo bereidwillig was 'n geschikt lokaal beschikbaar te stellen en de noo- dige subsidie te verleenen. Niet het minst past het mij een woord van dank te richten tot de leraressen en leraren die ons op zo n aangename en vatbare wijze de lessen hebben gege ven. Zij wees er op dat deze cursus voor allen in het maatschappelijke le ven van zeer groot belang is, en dat zij, wanneer zij later een en ander in de maatschappij moeten toepassen, met dankbaarheid zullen terug denken aan het vele goede en nuttige, dat gij ons hebt verschaft. Na deze met luid applaus begroette woorden, sloot de Voorzitter deze bij eenkomst. Het Centraal Distributiekantoor ver zond aan alle Distributiediensten de navolgende circulaire: Hierdoor deel ik U mede, dat aan de in het rondschrijven van den Secreta ris-Generaal, Waarnemend Hoofd van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart d.d. 22 Mei j.l., No. 27235 M/A2/doss. 24, Directie van Handel en Nijverheid, Afd. C.D.K., vastgestelde salarisgrens van 1200. per jaar als „richtlijn" niet langer de hand behoeft te worden gehouden. Voor de beoordeeling of betrokke nen in aanmerking kunnen komen voor de verstrekking van schoenen bonnen voor één nieuw paar gewone of werkschoenen, behoeft voortaan derhalve uitsluitend rekening te wor den gehouden met de ter zake reeds verstrekte overige voorschriften. Werk-, dienst- of orthopaedisch schoeisel mag uitsluitend tegen de door de distributiediensten te verstrekken bonnen worden gekocht en afgeleverd na de voorgeschreven waarmerking van het vakje A3 van de distributie stamkaarten van de desbetreffende personen. Sportschoenen van leder, of waarin leder is verwerkt, mogen voorshands De herstelling van de draaibrug heeft een aanvang senomen. Men is bezig met het inheiën van palen, waarna het doormidden gebroken booggedeelte door een zware bok zal worden gelicht. Op de ingeheide palen worden dan dwarsbalken aangebracht, waarop ditbooggedeelte wordt gelegd, waarna het ter plaatse wordt hersteld. Maandagavond werd een stuk van het middengedeelte van deze brug, met een gewicht van 55.000 kilo door een bok naai* de scheepswerf alhier vervoerd. Begrijpelijkerwijze bestond voor dit vervoer veel be langstelling. Het stuk werd op een vooraf gereedgemaakte stelling ge legd. Gisteren werd ook het andere stuk naar de werf van de Firma de Haan en Oerlemans vervoerd, om de her- stellingdaar ter plaatse te verrichten. Men berekent dat daarvoor 3 5 4 maanden zullen noodig zijn. Een firma uit Vlaardingen heeft een aanvanggemaakt met het door branden van de bogen der groote brug. Naar men ons mededeelde, zullen de stukken van deze brug door een bok op den wal worden gelegd om dan hersteld te worden. Deze herstelling zal geruimen tijd in beslag nemen, men rekent op een jaar. Vandaar dan ook dat een veerpont zal worden ingelegd. De stoep voorbij de peilschaal, is op de verbinding na gereed, men is thans bezig met het aanleggen van den weg over de uiterwaard aan de overzijde van der rivier. Predikbeurten Zondag 30 Juni: Ned. Herv. Kerk, v.m. half tien en n.m. twee uur Ds. R. de Bruin. Sluiting van den eersten Cursus der R.K. Huishoudschool te Waspik. Dinsdagmiddag had in het Parochie huis de sluiting plaats van het eerste cursusjaar der R.K. Huishoudschool al hier. Op het podium hadden o.m. plaats genomen den Eerw. heer Kapelaan Brans, die onderwijs in Godsdienst gaf, den Edelachtb. heer Burgemeester P. N. Dekkers, de beide Wethouders E. J. Rubbens en W. H. Zijlmans: Mej. Beckers, mej. van Rijn en de heer Diepstraten, die dezen cursus gegeven hebben en het Bestuur van den Boeren bond alhier. De voorzitter van den Boerenbond opende de vergadering, waarna de Edelachtb. heer Burgemeester, t woord nemend, het nut van dezen cursus tot uiting bracht. Spreker betreurde het echter, dat zich voor den volgenden cursus nog- zoo weinig cursisten had den opgegeven, doch hij hoopte, dat dit voortreffelijk onderwijs toch door gang zou vinden. Hierna werd door de leraressen en leraren het mondeling examen afgeno men, waarna de diploma's werden uit gereikt. De heer v. d. Ven, Terheijdensche- Straat Breda, die van alles beroofd was en voor wie wij als schoenmaker en Waalwijker uit traditie, een goed woordje hebben gedaan, verzoekt ons de milde gevers van schoenmaketLsgg- reedschap en materiaal en niet minder van geld, zijnen hartelijken dank te be tuigen, vooral aan mej. de wed. V. al- hier voor hare prachtige gift. Hij is met een en ander prachtig geholpen en betuigt allen, ook ons, zijn beste dank. Hij houdt zich gaarne aanbevolen, vooral hij heeren fabrikanten. D A M M E N. W. D. V. De 1.1. Dinsdag gespeelde partijen voor de 2e ronde der zomercompetitie onzer plaatselijke damvereen., bTüch1- ten de volgende uitslagen: A. v. TuylJ. Holleman 20 J. v. d. GouwA. Pijnenburg 20 WAALWIJK. Van 21 tot 28 Juni 194-0. Geboren Antonius Franciscus Petrus, zv. J. A. Baijens-van Huiten. Maria Fran- cina Alphonsina, dv. G. M. A. Schoe- mans-Duijs. Wilhelmus Francis cus Maria, zv. A. G. N. Elias-Leerma- kers. Jacobus Johannes Antonius, zv. J. van den Hock-Pelders. Bas- tiana Elizabeth, dv. D. W. Mandema- kers-Socters. Hans Cornelis Jan Janus, zv. P. van den Hoven-Brqu- wers. Henrica Lamberfa Francisca, dv. G. G. A. Ivnepflé-van Wees. Theodoor Jan, zv. Fr. de Haan-Lijs hert. Franciscus Lambertus, zv. J. C. H. van Gulik-van der Lee. Overleden Ja. M. de Reijer, oud 68 jaren, echtgenootc van Chr. J. Klerkx. Huwelijksaangiften Peter Stevens, oud 32 jaren, wo nende te Waalwijk en Ga. A. Lips, oud 25 jaren, wonende te Loonopzand. Huwelijken G. A. W. Coppens, oud 30 jaren en Aa. Ma. van der Lee, oud 30 jaren. M. G. van den Bogaart, oud 27 jaren en Ga. A. Hens, oud 24 jaren. Ingekomen Ja. A. Chr. Jansen van Made c.a. A. C. M. de Vries van Loonopzand. Ma. H. Spijkerman van Wassenaar. P. A. Kuijpers van Drunen. A. F. Hensen van Bussum. Vertrokken Th. A. M. Pulles naar Eindhoven. A. H. A. van Doormalen naar Ain- merzoden. Ga. A. Hens naar.Papen- drecht. M. G. van den Bogaart naar Papendrecht. A. M. Broekhuizen naar Castricum. G. Vos naar Hil versum. H. G. J. M. Witlox naat Maastricht. J. Th. Budde naar Rot terdam. K. E. Trindler naar Back- nang. Aa. M. Vrijhoeven naar Raamsdonksveer. Ca. A. van de Wetering naar Rijswijk. Wa. M. Pullens naar Vinkeveen en Waver- veen. Th. P. van Zeist naar Brus sel. L. Heuverling naar 's-Bosch. Een trouwlustige dame opgelicht. Het oude liedje. In een restaurant te's-Gravenhage aldus meldt de Tel, maakte 'n paar weken geleden een 26-jarige dame kennis met een 37-jarigen heer. De heer vertelde een zakenman uit Venlo te zijn, er aardig bij te zitten en geregeld voor zaken in Den Haag te komen, waar hij dan in een eerste klas hotel logeerde. Hij gaf zijn kaartje aan de dame die daardoor het volste vertrouwen in hem stelde. Achteraf bleken naamen adres valsch te zijn. Bij het eerste onderhoud had hij verteld geld te wachten te zijn uit Venlo, waar zijn familie zou wonen. Daar hij geen klein geld bij zich had, vroeg hij iets te leen. De dame verschafte hem, niets kwaads ver moedend, tien gulden. De kennis making werd de volgende dagen in verschillende restaurants voortgezet, maarbij de «Venlosche zakenman» met steeds nieuwe verhalen kwam GROOTESTR. 231, TELEF. 109 RECHTBANK 's-HERTOGENBOSCH. Mag een scholier den onderwijzer naar willekeur koeieneeren? Bespottelijke aanklacht tegen hoofdonderwijzer te Sprang-Capelle. E. C., 50 jaar, hoofdonderwijzer te Sprang- Capelle, moest voor de rechtbank te 's-Herto- genbosch verschijnen als verdacht van mishan deling. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 18 December j.l. te Sprang-Capelle den 11-ja rigen scholier M. B. had geslagen en daarbij bloedend had verwond. Het geval was een strafzaak geworden, door een klacht van de ouders van het onhandelbare knaapje. De hoofdonderwijzer ontkende niet, den jon gen een tweetal draaien om zijn ooren te heb ben gegeven. Hij zei evenwel, van meening te zijn, dat hij daarmee het tuchtrecht niet te bui ten ging. Hij deed hierop een omstandig ver haal van wat er allemaal gedurende meer dan een week was gebeurd in de klas, voordat die twee klappen vielen. Het begon hiermee, dat de jongen op een Maandag geen huiswerk mee bracht, met de verontschuldiging dat hij met zijn moeder uit was geweest. Den volgenden dag bracht hij het werk wederom niet mee, nu omdat zij zelf thuis visite hadden gehad. Woensdag was de toestand nog dezelfde en dat bleef de heele week zoo: de jongen bleef zelfs een dag heelemaal thuis. Des Zaterdags beval de onderwijzer den knaap daarom, 25 regels strafwerk te maken. Hij ging toen ostentatief zitten staken en toen hij aangemaand werd, be gon hij te huilen en zei, dat hij het wel tegen zijn vader zou zeggen. Daar dit voor de klas gebeurde, had verdachte den jongen met een straftaak naar huis gezonden. Den Maandag daarop voldeed dit werk niet aan de eischen. Het ging tenslotte zoover dat het een prestige kwestie werd tusschen den hoofdonderwijzer en het jongetje. Gedurende meer dan een week was dit nu al bezig het gezag van den onderwijzer te negeeren en te brutaliseeren en thans werd de kwestie voor iederen leerling wel zoo dui delijk, dat de heele klas zich bezig kon hou den met de vraag, of de onderwijzer het loodje zou moeten leggen. Eerst toen de jongen het uiterste van verdachte's ged .ld had gevergd, had deze hem twee klappen om zijn ooren ge geven, die hij*met zijn handen had opgevan gen. Naderhand bleek aan een van die ooren bloed te zitten en de jongen, die naast het ventje in de klas zat, beweerde dat deze een puistje aan zijn been had opengekrabd en het bloed daarvan tegen zijn oor had gesmeerd, om den schijn van een verwonding te wekken. Wat er van zij, verdachte was van meening, dat de door hem gegeven klappen in geen ge val eenige verwonding hadden kunnen teweeg brengen. Als eerste getuige werd gehoord de veld wachter A. Keynemans, die op een klacht van den vader van het ventje proces-verbaal had opgemaakt. Hij had ook het bloed op het oor gezien, maar toen dat oor gewasschen was, was er van verwonding geen spoor. Wel waren de ooren van den jongen wat blauw, maar clat was 's avonds weer over. Nooit was het getuige ter oore gekomen, dat verdachte meer van slaag gebruik maakte. De 11-jarige M. B. werd hierop gehoord en moest, al draaide hij er eerst wel wat erg om heen, toegeven, dat alles zich juist zoo had toegedragen voordat de klappen gegeven wer den, als verdachte verteld had. Na verder getuigenverhoor wees de officier van Justitie Mr. J. Dubois op het oude gezegde van Horatius: de bergen baren, geboren wordt een belachelijk kleine muis. Maar een zeer on- aangenamen kant had die muis in dit geval voor verdachte. Gebrek aan begrip van paedagogie en een vermeend idee van rechthebberij bij de ouders, brengen hier een gunstig bekend staand man voor den rechter. Er is geen schijn van mishandeling. Dat een onderwijzer door een kwajongen tot in den treure wordt getreiterd acht dagen lang, terwijl die jongen daarenboven in zijn verzet gestijfd wordt door de ouders, DANK. die, wanneer de bom barst, nog denken: „We zullen je wel krijgen en dan naar de Justitie gaan, dat vindt spr. ergerlijk. Hij eischt vrij spraak voor verdachte. Verdediger Mr. Van Leeuwen te 's-Hertogenbosch sloot zich in zijn pleidooi bij deze conclusie aan.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2