FEUILLETON. DE BROEDERS. Zaterdag 29 Juni 1940 No. 51 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Gemengd Nieuws. hulpfitter, R. I. M. Theunissen, aange steld. Deze beslissing wordt thans door den raad goedgekeurd. Het verkeer te Loonopzand. Aan de orde is een voorstel inzake de regeling van het verkeer voor de Kerkstraat tot de Gasthuisstraat te Loonopzand. Tot op heden was de Gasthuisstraat te Loonopzand voor het verkeer met motorrijtuigen afgesloten en vond deze afsluiting haar oorzaak in het gevaar dat het kruispunt Gasthuisstraat Schoolstraat kon bieden. In deze af sluiting was ook de straat, gelegen vóór de R.K. Kerk, betrokken. Deze volledige afsluiting was echter niet steeds houdbaar. Afgaande op een uitvoerig rapport van den chef-veldwachter, die den toe stand nauwlettend heeft bestudeerd, doen B. en W. een voorstel, waarbij de I toestand als volgt wordt: a. in de Gerlachusstraat en het ge deelte van de Gasthuisstraat vanaf de Gerlachusstraat noordwaarts tot den Hoogen Steenweg, komt het verkeer vrij in beide richtingen; b. de Gasthuisstraat, loopcnde van de Schoolstraat tot de Gerlachusstraat, mag slechts in één richting, n.l. van Zuid naar Noord, bereden worden. c. voor de richting Noord/Zuid wordt dit gedeelte straat voor het ver keer met motorrijtuigen verboden; d. de straat, liggende vóór de R.K. Kerk, mag in beide richtingen niet met motorrijtuigen bereden worden; e. de Schoolstraat en de Tuin straat, waarvan het wegdek in den loop van het jaar zal worden verbeterd en verbreed, worden voor het verkeer dat slechts zeer matig zal zijn, in beide richtingen opengesteld. De heer Snoeren zegt, dat hij zich volkomen met het voorstel kan ver eenigen. Alleen meent hij, dat de Tuin straat te smal is voor dubbel verkeer. De voorzitter antwoordt, dat in smalle straten minder ongelukken ge beuren dan in breede. Bovendien is het een jaar te probeeren. Z.h.st. gaat de raad hiermede ac- coord. Een voorstel tot wijziging der be grootingen van het gasbedrijf en van de exploitatie der drainagevelden, even als ook van de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1939, gaat onder den hamer door. Een voorstel tot dekking van het te kort ad f 708.22 op de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur wordt aan genomen. Z.h.st. besluit de raad verder om een crcdiet van 1000.te verleenen in verband met de huidige omstandig heden. Dit crediet is en kan nog voor ver schillende doeleinden noodig zijn, zon der dat het mogelijk is vooraf te zeg gen, waarvoor de gelden zullen bc- noodigd zijn. Bij de gemeenterekening zal daarvan intusschen volledige verantwoording worden gegeven, zoodat alsdan over de besteding dezer gelden een oordeel is te vormen. Benoeming twee gemeente-arbeiders. Bij de benoeming van een tweetal gemeente-arbeiders antwoordt de heer Vrinten op een desbetreffende vraag van den voorzitter, dat hij het 't beste vindt om de arbeiders één voor één te stemmen. De eerste stemming geeft als resul taat: J. v. Wezel 2, C. Beerends 7, Gubbens 2, Sup 4. Daar niemand de noodige meerder heid heeft behaald volgt er een nieuwe vrije stemming. Resultaat: .1. v. Wezel 1, C. Beerends 7, Gubbens 1, Sup 5, Brands 1. Bij de herstemming tnsschen C. Bee rends en Sup krijgen beide candidaten 7 stemmen. Blanco 1 stem. Bij loting wordt dan C. Beerends be noemd. De eerste stemming van den twee den arbeider heeft als uitslag: A. v. Dongen C, Brands Gubbens 2, blanco 1. Het resultaat van de tweede vrije stemming is: A. v. Dongen 4, Brands 5, Gubbens 5, Sup 1. Bij de herstemming tusschen Brands en Gubbens, wordt Gubbens met 8 st. gekozen. Brands kreeg 5 stemmen. Blanco 1 stem. Voor,B-steun wordt beschikbaar ge steld 342.—. Hierna sluiting. Hooiwagen door een trein gegrepen. Toen de ongeveer 50 jarige land bouwer J. Lier met twee aan elkaar gekoppelde wagens hooi een over weg in den Oosterboer bij Meppel wilde passeeren, werd de voorste wagen door den trein Meppel— Groningen gegrepen en totaal ver splinterd. De heer Lier, die naast «len wagen liep, werd op slag ge dood, zijn paard bleef ongedeerd. De heer Lier, die vlak bij den overweg woonde, was ter plaatse zeer goed bekend, terwijl het uit zicht aldaar goed is. Diefstallen te Rotterdam. Mevrouw M. L., die thans aan den Stadhoudersweg te Rotterdam woont, heeft bij de politie al daar aangifte gedaan, dat uit een l.randkast, die uit puin van een pand aan de Leuvehaven is gekomen, voor f330 aan geld en voor f2000 aan radium is gestolen of zoek geraakt. Dit radium, 20 m.G.,is afkomstig uit de Finseninrichting aan de Leuve haven, waarvan dr. C. M. Kleipool. directeur is. In een looden kistje bevond het radium zich in een brandkast. Men zoekt thans nog in het puin of wellicht het radium daar is achtergebleven het wordt n 1. niet uitgesloten geacht, dat de looden doos tot een vormloozen klomp was samengesmolten. De brandkast, al- De Voorzitter herdenkt de oorlogsslachtoffers. Benoeming twee gemeen te-arbeiders. De raad der gemeente Loonopzand kwam Woensdagavond in openbare vergadering bijeen. De voorzitter, burgemeester Fr. Mal- lens, opende met den christelijken groet, waarna hij in een treffende rede de oorlogsslachtoffers herdacht. In extenso laten wij deze hier volgen Mijne Heeren, Indien ik na de opening dezer verga dering zonder meer zou beginnen aan de afhandeling der agenda, zou ik al lerminst aanspraak kunnen maken op voldoende correctheid, welke plichts vervulling nu eenmaal van U en mij in de hoogste mate eisclil en, voorschrijft. Immers de eerste bijeenkomst dezer vergadering in tijdsomstandigheden, welke ons vaderland sinds 100 jaar niet meer gekend heeft en die, naar we allen vurig hopen, op onzen vaderland- schen bodem nooit meer zullen terug- keeren, deze bijeenkomst dan, zoo zeg ik, legt mij den droeven plicht op een woord van herinnering te spreken over hen, die het kostbaarste wat zij beza ten, hun leven, gaven voor dat vader land. Tegen hen, die zulke offers wis ten te brengen, past het ons slechts met ontzag en eerbied op te zien. De namen van hen, die dit offer brachten en die tot voor korten tijd behoorden tot de inwoners der ge meente aan welker hoofd deze verga dering staat, zullen ten eeuwigen dage gegrift blijven in de harten van hen die tot de inwoners der gemeente zou kunnen blijven behooren. Dat onder ons minstens twee van dergelijke groo- tc vaderlanders waren stemt, behalve uiteraard tot weemoed wegens hun verscheiden, tot voldoening wegens hunne groote verdiensten. Ik ben er van overtuigd dat Hij, die over ons lot beschikt, hen reeds 't loon gegeven heeft, dat Hij heeft weggelegd voor diegenen, die tot het uiterste hun plicht deden. Maar tot in hooge mate dankbaar zijn wij ook ten opzichte van hen, die, hoewel gewond noch verminkt, in trouwe hun militaire verplichtingen te onzer bescherming, met opgewekt heid hebben vervuld. Mede is het mij een droeve plicht een woord van eerbiedige herinnering te brengen aan hen, die, hoewel niet behoorende tot de militaire macht, toch het offer van hun leven hebben moeten brengen. Onze deelneming gaat naar hunne nabestaanden uit en hen wordt de kracht toegewenscht om dit verlies met gelatenheid en in onder werping aan Gods wil te dragen. Een aangenaam te vervullen plicht is het mij woorden van dank te mogen richten aan het adres van hen, die mij met al wat in hun was, hebben ge steund en geholpen in de beleefde „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door RAYMOND PARSONS. 35) ji 1 '5||[ Dat zal Richard moeten vertel len, als hij in de beklaagdenbank zit, zei Lady Panwin, terwijl ze opstond. Misschien was het om die ver- valschte chèques, of misschien omdat hij van plan was zich voor zijn broer uit te geven en zoo zijn geld te krijgen. Maar ik weet zeker dat Richard de schuldige is en dat de anarchisten er gebruik van hebben gemaakt dal zij dat ook wisten. Ik zeg geen woordverklaarde de huishoudster beslist. Dat zul je wél. En wat nog meer is, Martha: jij en Julia Flint zullen vandaag nog op de Manor komen. En daar zul je blijven, onder mijn oogen, tot het raadsel opgelost is. Ik denk er niet aan. John zal niet willen dat ik wegga. Noem dien man toch Richard Het doet er niets toe of hij het wil of niet. Hij zal niet lang meer te com- mandeeren hebben. Als je je niet klaar maakt en dadelijk met me mee gaat, Martha, ga ik regelrecht naar Scotland Yard. En denk eraan, Mar tha, voegde Lady Panwin er met klem bij, omdat Richard jou bekend moet hebben, dat hij zijn broer ver moord heeft en jij het stil gehouden hebt, zal jij naast hem in de beklaag- moeilijke en zware dagen. Te dezen aanzien gaat mijn dank uit aan de Heeren Wethouders, den gemeente secretaris en zijn personeel, de gcm.- politie, alle diensten en bedrijven der gemeente, den dienst der luchtbescher ming met al zijn onderdeelen, de bur gerwacht en aan die velen, die zich spontaan geheel en al te mijner be schikking stelden, zoowel bij dag als bij nacht. Dank ook aan de geheele bevolking, die in een voorbeeldige orde en volg zaamheid de hecrschende eensgezind heid op waardigé wijze getoond heeft en een loyale, correcte en waardige medewerking verleende aan de bezet tende Autoriteiten, evenals wij die van die zijde hebben mogen ondervinden en nog ondervinden. In de snel opeenvolgende zien steeds wijzigende omstandigheden ligt voor ons, indien wij dat begrijpen willen, wel een niet mis te verstane aanwij zing, dat van ons verlangd wordt al- gehcelc ontplooiing van al onze acti viteit en onbegrensde durf en moed om het nieuwe van den tijdgeest te verstaan en te begrijpen. Wij hebben met ruimen blik te bekijken wat het wereldgebeuren thans van ons vraagt. En dat is dan zeker wel op de aller eerste en allervoornaamste plaats dat wij niet werkloos blijven, doch met mannenmoed krachtig de armen uit den mouw steken om de ons geboden gelegenheid, om te toonen dat wij als Nederlandsch volk ons zelf kunnen zijn in zijn geheel te benutten. Er wordt van ons verwacht, en dat liefst spoedig, dat wij onze zelfwerkzaam heid toonen. Wij hebben de gelegen heid om te toonen wat we waard zijn en hebben dus den plicht dat te too nen. Laat de ijverige en nijvere bevol king dezer gemeente wel bedenken dat als logisch gevolg van dit snelle wereld gebeuren het noodzaak zal kunnen worden, dat zoowel de productie als de afzet zich heroriënteert. Gemakke lijker zal dit in zekeren zin wellicht kunnen zijn, wijl veel belemmeringen zullen verdwijnen en de volkshuishou dingen naast elkander en elkander aanvullend zullen optreden. Al met al zal ook in deze vergade ringen dus het algemeen belang en "t vereischte opbouwende werk bijgevolg het best gediend zijn door de beschou wingen te doen rusten en uitsluitend te doen rusten op zakelijkheid. Er is geen tijd meer voor versnippering. Eenheid en daden worden verwacht; woorden zijn er genoeg, misschien reeds teveel geweest. Laat daden nu volgen. Namens den gemeenteraad sloot de heer Roestenberg zich geheel bij deze toespraak aan. Verder dankte hij nog den burgemeester voor het vele goede werk, dat deze in de oorlogsdagen heeft verricht. Vooral in de alereerste oorlogsdagen waren de moeilijkheden onbegrensd. Overgaand tot de agenda, worden de notulen onveranderd goedgekeurd. On der de ingekomen stukken is een schrijven van Ged. Staten, waarin het gemeente-bestuur wordt gemachtigd, voor het doen van uitgaven op de be grooting 1940 voor deel. Verder zijn er enkele berichten van Ged. Staten, welke goedkeuringen van raadsbeslui ten bevatten, een proces-verbaal van kas-opname bij den gemeente-ontvan ger en een schrijven van den Commis saris der Koningin, waarin wordt ver zocht dit jaar geen kermissen en fes tiviteiten te houden. B. en W. hebben reeds in dezen zin besloten. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt afwijzend beschikt op een schrijven van de Nationale Com missie tegen het alcoholisme, verzoe kende het aantal vergunningen te ver minderen. Aan de orde komt een voorstel tot bepaling van den prijs waarvoor de gronden, gelegen aan het plein vóór de St. Jozefskerk te Kaatsheuvel, aan eventueele gegadigden zullen worden verkocht. B. en W. willen voor den grond den prijs bepalen op het dubbele van het bedrag, 0.15 per M2, dat in de exploi tatievoorschriften bouwterrein, voor het verkrijgen van terrein ten behoeve van een plein enz., is genoemd, ver hoogd met de kosten welke de weg aanleg ter plaatse heeft gevraagd. Dienovereenkomstig komt deze prijs te liggen op 0.30 per M2 voor den grond, te vermeerderen met 30. per M2 voor de straat. De straat aldaar heeft voor de 70 M. waarover de aan leg loopt, 2100.gekost. Door dezen straataanleg zijn de hier bedoelde perceelen, welke anders ak kerland-waarde hadden, ontsloten, zoo dat thans daarop kan worden gebouwd. De meerwaarde weerspiegelt zich in den prijs van 0.30 per M2, die het drievoudige mag beteekenen van de waarde, welke daaraan anders is toe te kennen. De heer Vrinten zegt dat de prijs niet te hoog is. Hij kan zich met dit voorstel volkomen vereenigen. Spreker vraagt of de rioleering en de electri- citeitsaanleg er bij inbegrepen zijn, hetgeen de voorzitter bevestigt. De heer Grootswagers vraagt of men voor 30 ct. per M2 zooveel grond kan koopen als men wil. De voorzitter geeft te kennen, dat het gemeentebestuur er zorg voor zal dragen dat de grond niet in handen valt van een persoon, die er een voor deeltje uit kan slaan. Aan iederen ge gadigde zal grond worden verkocht naar behoefte. Z.h.st. wordt aldus besloten. Besloten wordt om den termijn van M. v. d. Hoven, waarin hij zijn onbe woonbaar verklaarde woning moet ontruimen, met een jaar te verlengen. Een gelijkluidend verzoek van P. Netten wordt eveneens aangenomen. Hier wordt de termijn met een half jaar verlengd. Aan de orde is dan de benoeming van een tijdelijk hulpfitter bij het gas bedrijf. B. en W. hebben reeds den uit militairen dienst komenden vroegeren ly erbij, toen hij zag hoe verontwaar digd zijn zuster keek. Het ontglip te me bij ongeluk. Je had wel kunnen voorzien dat ze je zou uitvragen, zei Willy bitter. Maar het is nu gebeurd, dus ik moest maar direct naar haar toe gaan. Ik zal Dorothy nu alles moeten ver tellen. Ook van Bezkoff? Ja. Anders zal ze het haar vader vertellen en die zal de politie er in halen en dan ziet het er voor Percy leelijk uit, als het waar is wat de graaf zegt. Maar Bezkoff zal het niet goed vinden dat we het vertellen. Daar kan ik niets aan doen. Ik moet mijn belofte breken. Ik wil niet dat Percy vermoo'rd wordt. En boven dien, voegde Willy er bij, terwijl ze bij de deur bleef stilstaan, als de politie een inval doet in dat huis in Soho, wordt Graaf Bezkoff er mis schien van beschuldigd ze verraden te hebbenen dat heeft hij ook ge daan en dan kan het hem óók zijn hachje kosten. Ik moet zorgen, dat Dorothy niets publiek maakt. Heb je haar verteld waar het huis is? Nee!, zei Billy norsch, want hij zag in dat hij een onherstelbare fout begaan had. Ze liep vlug naar de Manor en vond Dorothy met Lady Panwin in de sa lon. Mr. Clair was naar de bibliotheek gegaan om te schrijven aan wie hij veronderstelde dat John Newby was. Hij was uit zijn humeur geweest over de komst van Mrs. Broil en Julia, om dat zijn zuster niet wilde zeggen waar om ze hen mee had gebracht en even min wilde dat ze weer weggingen. Dus verzocht Mr. Clair den million- nair over te komen en zijn macht over de huishoudster uit te oefenen door haar en haar blanke slavin terug te roepen. Maar de komst van Sir John op de Manor was juist, dat Lady Pan win wilde. Ze wilde haar broer de vreeselijke waarheid, die ze ontdekt had, niet vertellen, voordat ze Richard zelf er bij had. Dorothy was in tranen uitgebar sten, toen het tot haar doorgedrongen was dat Percy naar Soho was gegaan en nog niet terug was. De eenigc ge dachte die haar beheerschte was, dat ze inspecteur Trusk uit Aleigh van alles moest in kennis stellen en dat er net zoo lang gezocht moest worden tot het huis ontdekt was. Lady Pan win was daar ook voor en het twee tal was juist bezig een brief op te stellen, die met de ochtendpost be zorgd zou worden, tqen YVilly arri veerde om dat te verhinderen. Ze vertelde uitvoerig van haar bei de ontmoetingen met Graaf Bezkoff en van het gevaar dat Percy liep als de politie er in gehaald werd. Er was een korte stilte. Dorothy be gon weer te huilen bij de gedachte aan het gevaar, waarin haar verlooi de verkeerde. Maar na eenige oogenblikken droog de ze haar tranen. Ik moet probeeren Percy op de een of andere manier te redden, zei ze. Laat dat maar aan Graaf Bez- kof over. Dat is een schurk!, zei Lady Panwin heftig. Nee, zei Willy met nadruk en vertelde daarna Bezkoff's levensge schiedenis. Lady Panwin en Dorothy moesten er toe gebracht worden ver trouwen in hem te stellen. Dus u ziet, eindigde ze, dat Graaf Bezkoff hiertoe gedreven werd, doordat hij niets dan onrechtvaardigheid onder vonden had. Misschien heeft hij dat verhaal verzonnen, zei Dorothy weifelend. (Wordt vervolgd). denbank komen, beschuldigd van bc- gunstigng voor misdaad. Mrs. Broil werd bleek. U maakt het Richard erg moeilijk, mylady, zei ze kreunend. Omdat ik John's dood wil wre ken. Denk eraan, Martha, dat John me vroeger tot vrouw heeft willen hebben en Tante! Ja, Dorothy, het is zoo, al lijkt het jou misschien te streng beoor deeld, maar hij was een man dien ik respecteerde, al heb ik niet mezelf kunnen verkrijgen om zijn vrouw te worden. Toen hij merkte dat ik niet wilde, probeerde hij het bij jou, dus nu weet je de heele waarheid. Nu, Martha? Ik zal komen, mylady, zei mrs. Broll, terwijl ze haar oogen afveegde met een hoek van haar zwart zijden schortje. als u belooft dat u Ri chard nog een week met rust zult la ten. Zeker om hem te laten ontsnap pen, zei Lady Panwin koel, maar neen, viel ze zichzelf in de rede, dat zal hij niet probeeren. De anar chisten hebben hem in hun macht en als hij bekent dat hij Richard is en dus het geld weer kwijt raakt, zullen ze hem uit wraak vermoorden. Als hij hier, niet blijft om opgehangen te wor den, zal hij ergens anders doodge schoten of doodgestoken worden of zullen ze een bom naar hem gooien. Maar wilt u dan de politie een week lang niets zeggen, mylady?, hield de huishoudster wanhopig aan. Nee, dat zal ik niet doen. Ik be loof het je. Mrs. Broil haastte zich naar de deur. Dan zal ik gaan inpakken. Julia zal me wel helpen en haar boel ook pakken. Denk eraan, zei Lady Panwin waarschuwend, dat je voor Ri chard een briefje moet achterlaten dat je met mij naar de Manor bent gegaan om wat uit te rusten. Als je zijn achterdocht niet opwekt, zal hij niet op het idee komen dat ik alles ontdekt heb. Goed. mylady, maar hij zal heel boos zijn, dat ik hem in het uur van 't gevaar verlaat. Onzin. Je kunt 'n potje bij hem breken, Martha, en als hij soms op de Manor komt, zal hij alles gelooven wat je hem vertelt. Als hij naar de Manor komt? Mrs. Broll draaide zich haastig om met een verschrikt gezicht. Ja. Ik wil dat Richard bij ons komt in zijn rol van Sir John. Jij zult hem naar de Manor lokken, want hij zal bang zijn dat je hem verraden hebt. Ik wil jou en Richard in het oog houden, Martha. Ga nu maar gauw je koffer pakken, want anders kon ik wel eens van plan veranderen en al les vertellen. Dorothy reisde heel tevreden over het resultaat van haar reisje met haar tante, Mrs. Broll en Julia naar Beltan terug. Maar toen viel opeens de on verwachte slag! Percy was verdwe nen, net als Jules! Ze hoorde het van van Billy Minter en heeleinaal bij toe val. HOOFDSTUK XXW Toen Billy Minter thuiskwam met het bericht dat hij naar de Manor was geweest, begreep zijn zuster dadelijk uit zijn terneergeslagen gezicht wat er gebeurd was. En je hebt Dorothy zeker ver teld dat Percy in gevaar is?, zei ze. Ja, bekende Billy met een schaapachtig gezicht. Ze vroeg zoo veel dingen, dat ik haar onmogelijk om den tuin kon leiden. Ik heb hel haar niet ronduit verteld, voegde Bil- Gemeenteraad Loonopzand. 1JPP -

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5