BINNENLAND. Adverteeren doet wkoopen. dus heeft men kunnen vaststellen, is opengebroken. Een dief, die in het beztt is gekomen van hel radium heeft zich aan groot gevaar bloot gesteld; radium kan een doodelijke uitwerking hebben, wanneer men er te lang aan is blootgesteld. De reederij VV. F., gevestigd Sta ten weg te Rotterdam, heeft aangifte bij de politie gedaan, dat van de wal aan de Wijnhaven 30 vaten consistentvet, 7000 kg. is gestolen. Jongen in het Meppeletdiep verdronken. De zestienjarige H. Schraa te Zwartsluis is van een turfschip in het Meppelerdiep gevallen. De 17. jarige E Folkerts, die dit zag ge beuren, sprong gekleed te water, doch kwam zelf in een gevaarlijke positie te verkeeren, toen Schraa zich aan hem vastklamte. Beide jongens verdwenen onder water. Een schipper slaagde erin Folkerts met een bootshaak te grijpen en op het droge te trekken De jongen was reeds bewusteloos, doch kon worden bijgebracht. Na circa 20 minuten kon Schraa boven water worden gebracht. Bij hem bleken de levens geesten echter ie zijn geweken. Voor f 2000 valsche kwitanties geschreven Verd. te Hengelo aangehouden Wegens oplichting van een inge zetene van Hengelo heeft de politie te Hengelo den 29 jarigen N., die geen onbekende voor haar is, in arrest gesteld. De aangehoudene had nml, 5 valsche kwitanties uit geschreven en deze op de achterzijde betaalbaar gesteld bij een bank al hier Hieronder had hij een valsche handteekening gezet van bovenbe- doeldeingezetene, die bij deze bank een rekening had. Hetgezamelijk bedrag der kwitan ties bedroeg ruim f 2000. N. is naar Almelo overgebracht. De dank voor gastvrijheid De politie te Rotterdam heeft aangehouden en in bewaring gesteld de drie gezusteis K., resp. 22, 19 en 17 jaar oud, wegens diefstal van kleeding en verschillende voorwer pen uit een villa aan de Vijverlaan alhier. Op den veertienden Mei was de familie K. haar huis en inboedel kwijt geraakt en door de bemidde ling van de politie vonden zij onder dak in een villa aan de Vijverlaan, die wel gemeubeld, doch tijdelijk onbewoond was. Gedurende twee weken hebben de menschen daar gewoond en toen vonden zij zelf een woning, zoodat zij het gastvrij onderkomen verlieten. De drie zusters waren evenals de de ouders door het gebeurde al hun eigendommen kwijt geraakt en toen zij de villa moesten verlaten hebben zij zich vergrepen aan het bezit van den eigenaar van het huis. Uit de kasten werden kleeding en ver schillende andere voorwerpen mee genomen en buiten medeweten van de ouders naar de nieuwe woning vervoerd. Toen de eigenaar van de villa de vermissing ontdekte volgde aangifte bij de politie, die de meisjes spoedig aanhield. Zij zullen naar het huis van bewaring worden ge bracht. WELKE BONS? Brood: Bons 31 tot en met 40 (nroodbon- boekje) geldig tot en met Zondag 30 Juni (ev. tot en inet 4 Juli), rechtgc- vende op totaal 2000 grarnhrood. Thee of koffie: Bon 69 (algemeen distributiehoek je). Geldig tot en met 5 Juli, recht ge vende oj) V2 pond koffie of V2 ons thee. Bloem of bakmeel: Bon 75 (algemeen distributieboek je). Geldig tot en met 12 Juli, recht gevende op 2% ons tarwebloem of 2V2 ons zelfrijzend bakmeel. Suiker: Bon 80 (algemeen distributiehoek je). Geldig tot en met 25 Juli, recht- gevende op één kg. suiker. Petroleum: Petroleum „Periode I", voor hen, die over geen andere kookgelegenheid beschikken, dan inet petroleum. Gel dig tot en met 30 Juni recht gevende op 2 liter. Sovjet ultimatum aan Roemenië. AMBTENARENVERBOD OPGEHEVEN, voor aantal organisaties. Naar wij vernemen, heeft de secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Binnenland- sche Zaken, wijzigngen gebracht in het ambtenarenreglement en een aan tal vereenigingen geschrapt van de lijst van voor ambtenaren verboden vereenigingen. In een schrijven, uitgegaan van den secretaris-generaal, doet deze mede- deeling van zijn besluit, dat in de des betreffende beschikking Van den voorzitter van den raad van minis ters van 13 September 1938 als ver boden vereenigingen vervallen de Na tionaal Socialistische Beweging (N. S.B.), de Nationaal Socialistische Ne- derlandsche Arbeiders Partij (groep Kruyt), de Nationaal Socialistische Nederlandsche Arbeiderspartij (groep Van Rappard), het Nederlandsche Volksfascisme Zwart Front en de Ne derlandsche Volkspartij (N.V.P.). DEVIEZEN VERKEER EN VIJANDELIJK VERMOGEN. Twee voor het economisch en fi nancieel verkeer in Nederland uiterst belangrijke verordeningen zijn giste ren in het „Verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied" af gekondigd: een verordening in zake vijandelijk vermogen en een deviezen- verordening. De eerste verordening blokkeert het vijandelijk vermogen in Nederland en verplicht tot aangifte daarvan. De tweede regelt het deviezenverkeerzij legt den handel in deviezen aan ban den, verplicht tot aangifte daarvan verbiedt den uitvoer zonder vergun ning van het deviezen-instituut, enz. HONDEN- EN KATTENBROOD. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd brengt on der de aandacht van honden- en kat- lenhouders, dat per officieele publi catie in de dagbladen een regeling wordt bekend gemaakt voor het bin nenkort ter beschikking stellen van honden- en kattenbrood van unifor me samenstelling voor houders van honden en katten voor zoover deze dieren behooren tot een van de in de publicatie genoemde groepen. Degenen, die volgens bedoelde rege ling voor 'n toewijzing in aanmerking komen, moeten vóór 1 Juli a.s. een briefkaart inzenden aan de sectie bij zondere diergroepen van het rijksbu reau voor de voedselvoorziening, 't Spelderholt 22 te Beekbergen, met verzoek om toezending van een bc- schrijvingsformulier. Op dat formu lier zijn nadere aanwijzingen gegeven. BLIJF THUIS! OORLOG IS GEEN KIJKSPEL. In verband met de Engelsche aan vallen boven Ncderlandsch grondge bied, wordt de bevolking er nogmaals met grooten ernst en nadruk voor ge waarschuwd, zich in geval van lucht alarm en bij de nadering van niet- Duitsche vliegmachines niet buitens huis te begeven en wanneer men bui ten is ten spoedigste dekking te zoe ken. In huis moet men zich ook niet in de nabijheid van dc ramen ophouden in geval van luchtgevechten en ande re activiteit van vliegmachines, welke een aanwijzing zou kunnen zijn voor gevaarlijke gebeurtenissen. De oorlog is geen kijkspel en lijfs gevaar kan juist dreigen wanneer men hierop het minst bedacht is. OP BON 80: EEN KILO SUIKER t./m. 25 Juli. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, maakt be kend, dat gedurende het tijdvak van gister, Vrijdag 28 Juni, tot en met Donderdag 25 Juli de inet „80" ge nummerde bon van het algemeen dis- stributiebonboekje recht geeft op het koopen van één kilogram suiker. NEDERLAND OFFERT. De Telegraaf schrijft: Dagelijks worden nieuwe cijfers be kend van gemeenten, die royaal of ferden ten bate van de geteisterde ge bieden. Alkmaar gaf 7457 en Baarn bracht 4300 op. De plaats Waalwijk slaat met 4968 een opvallend goed figuur. Een te Zeist gehouden collecte ten bate van het Grebbe-Comité heeft rond 5500 opgebracht. Van een onbeken de is nog een bankbiljet van 500 ontvangen. Bij de demobiliseering der 10e zoek- lichtafdeeling, destijds gelegerd te Wassenaar, werd door de manschap pen spontaan besloten hel kasover- schot der cantine, ten bedrage van 320.22, ter beschikking te stellen van de natinonale inzameling. In Loenen a. d. Vecht, een gemeen te van 1400 zielen, werd een bedrag van 715 bijeengebracht. In Braam- brugge bracht een collecte 931.25 op. Bergen op Zoom bracht 2100 op. AFSTAND VAN BESSARABIë EN NOORDELIJK DEEL DER BOEKOWINA. De Roeineenschc gezant te Moskou heeft Woensdag om 10 uur van Molotof een nota ontvangen, waarin de Sovjet- Unie van Roemenië teruggave van ge heel Bessarabië en afstand van hel ge- heele Noordelijke deel der Boekowina eischt. Volgens een D.N.B.-bericht uit Boe karest worden van Russische zijde ook vlootbases te Constanza en in eenige andere Donau-havens verlangd. De Roemeensche regeering moest gisteravond reeds antwoorden aan de Sovjet-regeering. Intusschen vliegen voortdurend Rus sische vliegtuigen over de van Roe menië gevraagde gebieden, klaarblij kelijk om te doen begrijpen, dat de di plomatieke actie volledig ondersteund wordt door de Sovjet-Russische strijd krachten. In Roemeensche politieke kringen is groote ontsteltenis gewekt. De dag bladen publiceeren geen enkel bericht hierover. Het is niet mogelijk te voor zien wat voor besluiten genomen zul len worden. ROEMENIë WIL ONDERHANDELEN. Onder voorzitterschap van den Ko ning heeft de kroonraad van Roemenië gisterenmiddag beraadslaagd over de nota welke door de i'ogeering der Sov jet-Unie aan den Roemeenschen gezant was overhandigd, inzake teruggave van Bessarabië en Boekowina. In het verlangen met de Sovjet-Rus sische regeering tot een vreedzame oplossing te komen, heeft de Roe meensche regeering tot de Russische regeering het verzoek gericht plaats en tijdstip te bepalen voor een samen komst van vertegenwoordigers der beide regeeringen. Het Russische ant woord wordt afgewacht. Dit besluit van den Kroonraad werd gisteravond op een persconferentie door den Roemeenschen minister van Propaganda bekend gemaakt onder verklaring, dat de Roemeensche natie zich vol vertrouwen om haar koning schaart. Naar aanleiding van deze Rus- I sisch-Roemeensche kwestie zijn reeds j langdurige diplomatieke besprekingen i door Roemenië, Hongarije en Bulgarije gevoerd met de Duitsche en Italiaan- sche gezanten in deze landen. TURKIJE NIET TEN STRIJDE. De Turksche minister-president Say- i dam heeft in het parlement verklaard, dat Italië's intrede in den oorlog geen wijziging in de gedragslijn van Tur kije tengevolge heeft gehad. De nieuwe toestand is door de Turk sche regeering grondig bestudeerd. De regeering heeft aan de betrokken mo gendheden medegedeeld, dat zij zich overeenkomstig het tweede protocol van het Pact van Ankara niet gedwon gen voelt, aan den oorlog deel te ne men, zoolang Turkije niet zelf aange vallen wordt. VLIEGTUIG-ACTIE. In den nacht van 25 op 26 dezer hebben Duitsche vliegtuigen met suc ces bomaanvallen op verscheiden vliegvelden in Midden Engeland ge daan. Een transportschip van 7000 ton bij Bayonne is vernield, evenals een bewapend Britsch stoomschip van 12000 ton. Ook in Noorwegen werden twee Engelsche jagers neergeschoten. Britsche vliegtuigen hebben in Noord en West-Duitschland vlieg-aanvallen gedaan, waarbij 4 personen werden ge dood. Zij hebben ook Nederland be stookt, speciaal de Kooy en de stad Den Helder, waar, volgens de Tele graaf, 36 personen werden gedood en 22 gewond. De bewoners zijn mceren- deels gevlucht en de verbittering legen de Engelschen is zeer groot. Den volgenden nacht hebben Engel sche vliegtuigen hun verderfelijk werk weer op den Helder voortgezet, toen zijn er weer 6 dooden gevallen en tal rijke huizen vernield. Ook is een be zoek gebracht aan Haarlem, waar twee straten zijn gebombardeerd, enkele huizen vernietigd en 4 personen ge dood, n.I. 2 vrouwen, 1 kind en een surveilleerend politie-agent. Ook Rotterdam werd aan den bui tenkant opnieuw bestookt. „Noord-Braband" in 1939. Verschenen is het 97e jaarverslag over 1939 van de N.V. „Noord-Bra- band" Maatschappij van Verzekering op het Leven, geyestigd te Waalwijk. Wij ontleenen er een en ander aan: Verzekerd bedrag. Het jaar 1939 is wel zeer bewogen geweest. Gedurende de eerste acht maanden ontwikkelde zich het zaken leven en de toename der productie op betrekkelijk normale wijze. Wel werd de mogelijkheid om nieuwe verzekerin gen te sluiten telkenmale ongunstig be ïnvloed door de internationale spannin gen en de daarmede gepaard gaande onrust. Toen deze in September 1939 oorlog en voor ons land een algeheele mobilisatie tengevolge hadden was de belangstelling voor het aangaan van nieuwe verzekeringen verdwenen en nam de afbrokkeling van het verzekerd bedrag door afkoop en wanbetaling toe. Niettemin kunnen wij nog wijzen op een vooruitgang van het verzekerd ka pitaal van 1.361.425.11, hetgeen tot voldoening stemmen kan. In totaal werd in 1939 afgesloten 7.700.942.50 Door omrekening te gen 'n koers van 6.286 per frs. 100.— vermeer derde het verzekerd ka pitaal van de afdeeling België met 183.103.47 7.884.045.97 Het verval bedroeg: door overlijden, expi ratie, afkoop, wanbeta ling en andere oorzaken 6.522.620.86 de vooruitgang be droeg per saldo dus 1.361.425.11 waardoor het totaal verzekerd be drag per 31 December 1939 is gestegen tot 68.068.058.34. De ontvangst aan termijnpremiën (inclusief boden- en incasseerloon) be droeg in 1939 2.523.028.49. Verge leken met de premie-ontvangst over '38 is een vermeerdering te constateeren van 51.583.58. Aan premiën ineens werd in '39 ont vangen 61.249.73 tegen 104.786.10 in 1938. Afdeeling België. Hetgeen wij hierboven schreven over de wijze waarop het publiek reageerde op de gebeurtenissen in Europa in het afgeloopen jaar, was vooral in België voor het levensverzekeringsbedrijf zeer voelbaar. Hoewel onze organisatie daar te lande goed is ingewerkt en onze Maatschappij een groote bekendheid geniet, kon toch niet worden voorko men, dat de laatste maanden van het jaar ook in België een groot verval, door afkoop en royement, moest wor den afgeschreven. Uit de balans van de afdeeling Bel gië, die afzonderlijk in dit verslag is opgenomen, blijkt dat de premie-reser ve gedekt is door Belgische rentegeven- de waarden, overeenkomstig het begin sel dat de verplichtingen in vreemde munt door belegging in die valuta be hooren te worden gedekt. Beleggingen. Het beleggen van de inkomende gel den bleef ook dit jaar een zeer moei lijk probleem. Wij hebben er echter de voorkeur aan gegeven gedurende lan gen tijd groote bedragen onbelegd te houden, daar geen geschikte beleg- gings-objecten waren te vinden, terwijl wij niet bereid waren ons door het aan gaan van langloopende leeningen ge durende een groot aantal jaren aan een lage rente te binden. Het gevolg hier van is geweest dat zoowel het gemid deld -rendement als het winstcijfer over het afgeloopen boekjaar nadeelig werd beïnvloed. Vaste eigendommen. Ons bezit aan vaste eigendommen werd door aankoop gedurende het ver slagjaar uitgebreid, terwijl de verbou wing van ons hoofdkantoor werd voortgezet. Evenals andere jaren had ook thans een ruime afschrijving plaats op de ba- lanswaarde, welke in totaal bedraagt 53.678.81. Voorts is een bedrag van 7.776.06, hetwelk werd besteed voor verbetering dezer eigendommen, welk bedrag rede lijkerwijze als waardevermeerdering zou kunnen gelden, veiligheidshalve als kosten afgeschreven. Hypotheken. In vorige jaarverslagen hebben wij als onze meening te kennen gegeven, dat het beleggen van gelden onder ver band van eerste hypotheek voor een levensverzekering - maatschappij als voornaamste belegging moet worden aangemerkt, mits de gelden worden verstrekt op soliede en courante onder panden met ruime overwaarde. Voor de posten die tot stand kwa men bleven wij het beginsel volgen dat slechts eerste hypotheken in aanmer king komen, terwijl als maximumbedrag 2/3 gedeelte van een veilige en door deskundigen vestgestelde taxatiewaar de van het verbonden onderpand ter leen werd verstrekt. In den regel blijft echter het percentage, dat de verstrekte leening uitmaakt van de taxatiewaarde, belangrijk beneden genoemde fractie. Het mede verbinden van een polis le vensverzekering of een persoonlijke borgstelling aanvaarden wij slechts als meerdere waarborg, doch kan nimmer bijdragen om de zakelijke waarde van het onderpand op te voeren. De tijdsomstandigheden in aanmer king nemende voldeden de hypothe caire debiteuren in het algemeen be hoorlijk aan hunne verplichtingen van tente-betaling, zoodat bij het uitbren gen van dit verslag nog slechts een be drag van 810.05 achterstallig is. Voor wat betreft de verplichte pe riodieke aflossingen mogen wij even min ontevreden zijn, hoewel in bepaal de gevallen, rekening houdende met de omstandigheden, uitstel of zelfs vrijstel ling werd verleend. Alle onderpanden, waarvan de in ons bezit zijnde taxatie ouder was dan 5 jaar, werden opnieuw getaxeerd en zoo noodig werd bij debiteuren aange drongen op extra aflossing. Volgens voorschrift is in dit jaarver slag opgenomen de volledige Staat (L 8) van verstrekte hypotheken, die om de 5 jaar moet worden gepubliceerd. In het afgesloten boekjaar kwamen geen executies voor. Onder hypothecair verband is ver strekt 4.291.901.19, zijnde 96%, op gebouwde, en 169.380. zijnde 4 op landelijke eigendommen. Effecten. Voor de waardeering der effecten- pcrtefeuille volgden wij den officieelen koers van den laatsten beursdag van het boekjaar, met dien verstande dat uitlootbare obligatiën niet boven pari in de balans werden opgenomen. De beurswaarde der effecten was dienten gevolge op 31 December 1939 hooger dan de balanswaarde. Extra Reserve. Deze reserve vermeerderde door om rekening van de reserve van de afdee ling België met 461.68, en werd uit de winst van het boekjaar verhoogd met 4.365.17, zoodat deze reserve thans op de balans voorkomt met een bedrag van 205.324.28. Reserve Geldbelegging. Deze reserve vermeerderde door om rekening van de reserve van de afdee ling België met 1.005.06. Op de re serve werd afgeschreven het verlies op effecten ten bedrage van 350.111.54. Toegevoegd hieraan werd een voor- deelig verschil wegens hertaxatié van enkele ongebouwde eigendommen ad 4.281.08, terwijl deze reserve uit de winst werd verhoogd met 81.839.64. Deze reserve bedraagt thans in to taal 178.800.20. Pensioenfonds Personeel. Het fonds werd uit de winst ver meerderd met de rente ad 6.904.54 en bovendien gedoteerd met 19.320.64 Ten laste van het fonds werd gebracht de waarde van in 1939 toegekende pensioenen ad 11.320.64, zoodat dit fonds thans op de balans voorkomt met een bedrag van 152.995.42. Premiereserve. Voor de berekening der premiereser ve werd geen wijziging gebracht in de' grondslagen. De rentevoet werd voor ue afdeeling Nederland gehandhaafd np 3}A en voor de afdeeling België op 4 Het rente-percentage waarte gen de premiereserve voor de gebeele portefeuille van ons bedrijf in Neder land en België is berekend, bedraagt gemiddeld 3.56. Aangezien de gemid deld gekweekte rente voor alle beleg gingen in het afgeloopen boekjaar 4.01 bedroeg, blijkt hieruit dat nog een ruime marge aanwezig is. De premiereserve steeg voor de af deeling Nederland met 545.303.28 tot 10.168.979.92; voor de afdeeling België met frs. 1.982.127.80 tot frs. 22.869.062.44. Waar de berekening dezer reserve een negatief bedrag aanwees, werd dit op nul gesteld, waardoor een latente reserve ten bedrage van 114.813.66 is opgenomen. Winst en Reserves. De bedrijfswinst bedraagt 194.940.66 waarvan aan het Pensioenfonds Per soneel een bedrag van 26.225.18 werd toegevoegd, voor belastingen werd gereserveerd 11.447.—, en 120.144.09 tot versterking van het bedrijf werd aangewend, door toevoe ging aan: de reserve geldbeleg ging 81.839.64 de extra reserve 4.365.17 de reserve dubieuse debiteuren 3.385.20 terwijl op vaste eigen dommen werd afgeschre ven 89.590.01 30.554.08 120.144.09

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6