Raamsdonk. Dussen. Verliezen ter zee. - Maarschalk Balbo ge sneuveld. - Een Duitscn Witboek. - Gene raal Weygand naar Damascus. Het pand W 28, hoek Sterrestraat, toebehoorend aan mej. v. d. Pol werd onbewoonbaar verklaard. Ingevolge een schrijven van (led. Saten, die het loon van den gem.-arbeider F. de Bruyn 'te laag vonden, werd de Bruyn 2 toeslag toegekend, en zijn loon alzoo bepaald op 18.50 per week. D. v. N. en Z. Een treffende herdenking van de dooden. In de raadsvergadering van de ge meente Raamsdonk herdacht de voor zitter, burgemeester Mr. Th. Heere, op treffende en hijzonder indrukwekken de wijze de dooden. „Alvorens met onze werkzaamheden aan te vangen, zou ik U willen ver zoeken om in een oogenblik van stilte eerbiedig en dankbaar te herdenken de militairen uit onze gemeente, die hun leven, het grootste goed dat zij te geven hadden, voor ons dierbaar vaderland geofferd hebben. Ook naar de gevallen burgers en hunne verwanten gaan onze eerbiedige gedachten. Bidden wij God dat Hij de gebrachte offers wel wil aanvaarden voor het doel, waarvoor zij gebracht zijn." Hierna ging men over tot de afhan deling van de agenda. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, dat van de gemeente enkele pcrceelen grond vorderde. Deze perceelen zullen in werkverschaffing ontgonnen wor den en dienen voor de volksvoeding. Verder was er een goedkeuring voor de oprichting eener lagere landbouw school door de Noordbrabantsche Mij. voor landbouw en een schrijven van den gemeente-opzichter, waarin werd gezegd, dat hel noodig was de Steen- straat in verhand met de vernieuwing van de havenbeschociïng tot 14 Augus tus af te sluiten voor alle verkeer. Ingekomen was verder een schrijven van de bewoners der Julianastraat, waarin werd verzocht tot demping van de sloten, welke voor de huizen ge legen zijn. Onder de huidige omstan digheden stellen B. en W. voor, hierop voorloopig afwijzend te beschikken. Het is evenwel een oude wensch van B. en VV. en spreker hoopt, dat later deze werkzaamheden doorgang zullen vinden. Aldus wordt besloten. Besloten werd verder om ten aan zien van de verbetering van de IJzer- steeg te doen wat onder deze omstan digheden mogelijk is. Een voorstel tot wijziging en aan vulling van de verordening veldwach ters, ging onder den hamer door. Hier in wordt bepaald, dat de vrije genees kundige hulp niet meer mag bedragen den 25.per jaar. De verkeersverordening werd gewij zigd in dien zin, dat thans de moge lijkheid geschapen is voor de politie om op te kunnen treden tegen los- loopendc honden. Deze wijziging heelt ten doel om de schade, die door hon den wordt aangericht tegen schapen, te beperken. Een voorstel tot wijziging en aan vulling van de verordening op de hef fing en invordering van leges ter se cretarie, werd z.h.st. aangenomen. Vroeger moesten de ventleges wor den geïncasseerd door de politie. De Commissaris der Koningin heeft hier tegen bezwaar gemaakt. Daarom moe ten de venters voortaan hun vergun- nin,*n afhalen ter secretarie. Door bovenstaand besluit is dit mogelijk ge maakt. De gemeente-bijdrage aan de B-steun verleening werd vastgesteld op 444.-. Tot op heden droeg het Burgerlijk Armbestuur de kosten van vervoer en huisvesting van zwakzinnige kinderen die een bijzondere school buiten de gemeente bezochten. Het Burgerlijk Armbestuur ging hiermede echter hui ten zijn bevoegdheid. Daarom zullen deze kosten voortaan door de gemeen te worden gedragen met subsidie van de provincie. Verschillende hegrootingswijzigingen werden hierna nog aangenomen. Bij de rondvraag zei de heer Boe laarts, dat hij zich mede namens de andere raadsleden aansloot bij de tref fende woorden door den voorzitter hij den aanvang van de vergadering ge sproken. Spreker dankte den burge meester hartelijk en welgemeend voor het vele goede werk, dat deze in de uiterst moeilijke eerste oorlogsdagen en daarna had verricht. Op een vraag van den heer Kanters beloofde de voorzitter om de huisge- nooten van de gesneuvelden het mede leven van den raad te betuigen en de treffende herdenkingswoorden die hier zijn gesproken, over te brengen. vochten voor de onafhankelijkheid van hun vaderland. De namen van de gevallenen, VV. Prinsen en J. v. Drunen zullen te allen tijde in eere blij ven en in plechtige herinnering voort leven bij de burgerij. De voorzitter bracht verder dank aan de geheele burgerij en de verschil lende takken van dienst, voor de in tense medewerking tijdens de moei lijke oorlogsdagen. Z.h.st. werd hierna het bedrag aan B.-steun vastgesteld. Ten laste van de gemeente zal hier van komen 114, Besloten word om van de diaconie der Nederl. Hcrv. Kerk een woning gelegen aan Wijk A. Nr. 86 te koopen voor'den prijs van 1000. Dit perceel grenst onmiddellijg aan bouwterrein van de gemeente, gelegen langs de Molenkade. De mogelijkheid van bebouwing of exploitatie anders- zijds is hierdoor grooter geworden. Restauratie Historisch kasteel. Restauratie Historisch kasteel. De gemeenteraadsvergadering van Dussen werd door den voorzitter, bur gemeester H. Mol geopend met een plechtig en eerbiedig eeresaluut aan de gesneuvelden in den oorlog, die Aan de orde komt vervolgens de aanbesteding van de restauratie van het historische kasteel tol gemeente huis. Bij besluit van den Raad dd. 23 Oc tober 1939 is besloten lot restauratie en inrichting tot gemeentehuis en ambtswoningen van het kasteel alhier, overeenkomstig de voorwaarden, ge steld of nog te stellen door de diver se subsidieerende overheidsinstanties. Door den Minister van Sociale Zaken was als cisch gesteld, dat het werk met inschakeling van een aannemer in regie moet worden uitgevoerd. Voor dat doel acht hij het noodzake lijk, dat een onderhandsche inschrij ving tusschen enkele aannemers wordt gehouden. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen had ons bij zijn schrijven van 15 April j,l, doen weten, dat hij zich hiermede kon vereenigen. Bij de liier- bedoelde wijze van uitvoering heeft de aannemer de dagelijksche leiding, is hij verplicht alle aangewezen wer ken tegen den kostenden prijs in re kening te brengen en zal hij voorloo pig alle betalingen hebben te doen. Als honorarium wordt hem dan een zeker percentage toegekend in de kos ten der verbouwing en restauratie. Zooals bekend zijn de kosten dei- restauratie geraamd op 150.000. Aangezien verschillende uitgaven zooals salarieering van architect op. zichter enz. niet over den aannemer loopen, zal de aannemer naar schat ting slechts een bedrag van 120.000 hebben te verwerken. Teneinde zoo spoedig mogelijk over te gaan lot de restauratie, hebben B. en W. aan een viertal aannemers prijsopgave gevraagd. Dank zij de toestemming van den rijkscommissaris voor den wederop bouw kan thans worden overgegaan tot de voorgestelde restauratie van het kasteel. De uitvoering is gegund aan de Gebr. Naglé te Geert ruidenberg. De raad hechtte aan deze gunning zijn goedkeuring. Hoewel de restauratie en verbon wingskosten voor het grootste deel van overheidswege worden terug ont vangen, zal deze terug betaling eerst eenigen tijd later geschieden dan de betalingen zijn gedaan. Derhalve moet de gemeente over hel noodige kasgeld beschikken. Op hel oogenblik is nog niet te zien hoe groot de behoefte aan kasgeld zal zijn, doch B. en W. ramen deze op rond 20.000, Z.h.st. wordt daarom besloten om bij de bank voor Nederlandsche Ge ineenten N.V. te Den Haag een reke ning-courant-overeenkomst te sluiten van 20.000.—. De vergadering besloot verder over te gaan tot verbetering van den over gang van de Nieuwe Steeg te Hank. De kosten hiervan worden geraamd op 780. Het R.K. Kerkbestuur en het water schap de Z. H. Polder dragen heide 45,bij in de kosten. De werkzaam heden zullen hij aanbesteding worden uitgevoerd. Op een adres van cenige inwoners tot aansluiting hij de waterleiding maatschappij n.w. Brabant wordt voorloopig afwijzend beschikt, daar de maatschappij had bepaald dat de aanlegkosten zouden bedragen 8400 en dat de gemeente gedurende tien jaren tien procent in deze kosten zou moeten betalen. B. en W. achten het niet verantwoord om de burgerij ter wille van de waterlevering met zulke hooge kosten te belasten. Op voorstel van het lid v. Rijswijk zal hij de maatschappij worden ge- informeerd of deze ook thans nog aan deze begrooting de hand houdt. Op een vraag van het lid van Bie zen of ieder niet had kunnen inschrij ven naar de restauratie van het kas teel antwoordt de voorzitter, dat zulks niet mogelijk is, daar hel hier speci aal vakwerk betreft, waarvan de uit voerder door hoogere instanties moet worden erkend. TWEE DUIKBOOTEN VERNIELEN RUIM 74.000 TON. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: De strijd tegen Engeland werd ook Zondag door de marine en het lucht- wapen met groot succes voortgezet. De verliezen die de Brische koop vaardij door de groote bedrijvigheid van de Duitsche onderzeebooten in den laatsten tijd heeft geleden, worden door de twee getallen, die in het leger bericht van Maandag gegeven werden, duidelijk in het licht gesteld. In de eerste plaats moet gewezen worden op het groote aantal schepen, dat de luitenant ter zee le klas Prien oj) zijn jongsten tocht vernietigd heeft. Enkele dagen geleden is gemeld, dat Prien ruim 40.000 ton tot zinken heeft gebracht. Een nauwkeurig onderzoek van de scheepspapieren en scheeps namen heeft aan het licht gebracht, dat dit getal met meer dan 10.000 ton tot rond 51.000 ton tot zinken gebrach te scheepsruimte is gestegen. Dit is voor één enkele duikboot een huiten- gewoon gunstig resultaat. Een tweede onderzeeboot slaagde er in om tijdens één tocht 23.000 ton vij andelijke scheepsruimte te vernietigen. Het bijzondere van deze prestatie is, dat het den commandant van deze boot gelukte, uit een sterk beveiligd kon vooi twee schepen te torpedeeren. Het Engelsche konvooi-stelsel is dus evenals voorheen ondoelmatig. Er moet aan herinnerd worden, dat reeds meerdere malen in den afgeloopen tijd melding gemaakt kon worden van succesvolle aanvallen op Britsche kon vooien. Deze zelfde onderzeeboot slaag de er in, tijdens denzelfden tocht in den Atlantischen Oceaan ten Zuiden van Brest ook nog een Britschen krui ser met goed gevolg te torpedeeren. GEVECHTEN TER ZEE. Het Italiaansche hoofdkwartier pu bliceert legerbericht no. 21. Het luidt als volgt: De maarschalk van Italië, Rodolfo Graziani, die per vliegtuig reeds in Li bye is aangekomen, heeft liet hevel op zich genomen over alle strijdkrach ten in Noord-Afrika. Een van onze torpedobooten heeft een vijandelijke duikboot aangevallen en met bommen ^troffen. De duikboot zonk. Een van onze duikbooten heeft een viermotorig En- gclscli vliegtuig neergehaald. De tor- pedobootjager „Espere" is, na held haftig gevecht te hebben geleverd tegen drie Engelsche kruisers en verschei dene torpedobootjagers, niet op zijn basis teruggekeerd en moet als verlo ren worden beschouwd. In Noord-Afrika verliepen de ge vechten tusschen onze detachementen en gepantserde formaties van den vij and gunstig voor ons, verscheidene pantserauto's en tanks van den vijand werden buiten gevecht gesteld. Onze luchtformaties hebben met suc ces groepen pantserauto's een auto park en troepen gebombardeerd tus schen Solloem, Sidi Omar en Sidi Bar- rani. Een vijandelijk vliegtuig is door luchtafweergeschut neergehaald. Bij de vier vijandelijke toestellen, die in liet legerbericht van Zondag waren opgegeven als neergehaald, moet nog een toestel gevoegd worden, dat stellig neergeschoten is en twee toestellen, die waarschijnlijk zijn neergeschoten. In Oost-Afrika hebben onze bom bardementstoestellen een doeltreffen de nachtelijke actie ondernomen op 't station en de luchthaven van Aden en Port Soedan, welke met succes wer den gebombardeerd. Een van onze toe stellen keerde niet op zijn basis terug. De vijand bombardeerde de stad Har- rar. MAARSCHALK BALBO GESNEUVELD. Het Italiaansche hoofdkwartier geeft een extra, negentiende, legerbericht uit, dat den volgenden inhoud heeft: „Bij een vijandelijk bombardement boven Tobroek, op 28 Juni, is het door Italo Balbo bestuurde vliegtuig bran den neergestort. Italo Balbo en de an dere leden der bemanning zijn om het leven gekomen. De vaandels der strijdkrachten van Italië neigen zich ten teeken van hulde en hoog eerbewijs aan de nagedachte nis van Italo Balbo, vrijwilliger en Al penjager in den wereldoorlog, lid van het viermanschap der revolutie, oce aanvlieger en luchtmaarschalk, in den strijd gevallen." Maarschalk Balbo heeft op jeugdigen leeftijd als vrijwilliger deelgenomen aan verschillende oorlogen. In 1915 maakte hij kennis met Mussolini, bij wien hij zich van harte aansloot. Hij trok met dezen naar Rome op 22 Oc tober 1923. Hij was eerst opper-commandant van de vrijwillige nationale veilig heidspolitie, later luchtvaartminister, als wanneer hij een machtig lucht- wapen schiep. Hij maakte een reis naar Amerika en een reis om de wereld met 12 groote vliegbooten. November 1935 werd hij gouverneur van Libye, waar hij veel voortreffelijk bestuurswerk deed. Hij was zeer po pulair en bereikte den leeftijd van 44 jaren. GUERNSEY EN JERSEY DOOR DE DUITSCHE LUCHTMACHT BEZET. Het Britsche kanaaleiland Guernsey is Zondag op verrassende wijze door deelen van het Iuchtwapen in bezit ge nomen. Hierbij schoot een Duitsche verkenningsvliegtuig in een luchtge vecht twee Britsche gevechtsvliegtui gen van het type Bristol-Blenheim neer. Maandag gelukte het op dezelfde manier het Britsche kanaaleiland Jer sey hij verrassing te bezetten. GENERAAL WEYGAND VLIEGT NAAR DAMASCUS. De Fransche regeering heeft Zondag, op grond van rapporten over den toe stand in het Nabije Oosten, het besluit genomen, generaal Weygand naar Sy rië te zenden. Weygand is Zondag via Marseille en Athene naar Beiroet ge vlogen en zou Maandag le Damascus aankomen. Van officieele Fransche zijde wordt medegedeeld, dat generaal Weygand zich naar Syrië heeft begeven om met generaal Mittelhauser, den opperbe velhebber van het Syrische leger, de demobilisatie van dit leger te bespre ken. Reeds twee dagen geleden heeft generaal Mittelhauser bekend gemaakt dat het „Weygand-Ieger", overeenkom stig de voorwaarden van het wapen- stilstandsverdrag, onmiddellijk wordt gedemobi 1 iseerd DUITSCHE WEERMACHT GEREED VOOR DEN AANVAL OP ENGELAND. Leger, luchtmacht en vloot zullen samenwerken. Beschouwingen der Duitsche pers. Luit.-kol. dr. Hesse schrijft in de „Völkischer Beobachter" een artikel onder den titel: „Na de overwinning in Frankrijk, klaar voor de nieuwe taken" en hierin houdt hij zich ook bezig met de situatie, waartegenover Engeland zich thans geplaatst ziet. El ke Duitsche soldaat wacht slechts op het oogenblik van den aanval tegen Engeland en elke Duitsche soldaat heeft de overtuiging, dat geen half werk zal worden gedaan en wel op een manier, als nog nooit te voren in een oorlog is gebeurd. In 't artikel wordt dan van de gun stige militaire en militair-politieke si tuatie van Duitschland gesproken en o.a. opgemerkt: Duitschland omklemd Engeland van drie kanten. De strijdkrachten van 't Duitsche Iuchtwapen en de marine be zitten thans de uitgangspunten voor een buitengewoon effectieve oorlog voering. Door den volledigen wapen stilstand in Frankrijk is het leger van zijn operatieve taak bevrijd. Het is thans een bezettingsleger. Het moet verder de kusten van Het Kanaal en van den Atlantischen Oceaan beveili gen, de frontrichting naar Engeland draaien en vervolgens den strijd roet volle energie beginnen. Hetzelfde geldt voor het Iuchtwapen, den nieuwen wapenbroeder van het leger. DE BEVOORRADING Invoer VAN BELGIë. van 40.000 ton broodgraan per maand. Naar uit Antwerpen wordt bericht heeft de Duitsche overheid een rege ling getroffen voor de verzorging der burgerbevolking van België. De voorraden broodgraan in België zijn dermate verminderd, dat voor de komende maanden, eindigende op Sep tember, een tekort werd voorzien van totaal 50.000 ton. De Duitsche overheid heeft thans met de vereeniging van graanhandela ren een overeenkomst getroffen, vol gens welke Duitschland voor de perio de Augustus en September 80.000 ton broodgraan zal leveren. Deze hoeveel heid zal onder de graanhandelaren verdeeld worden, in verhouding tot hun normaal zaken-cijfer. Na September komt dan de nieuwe binnenlandsche oogst. De Duitschers zullen het tekort aanvullen. Het ligt in de_bedoeling den aanvoer per lichter via Antwerpen te doen ge schieden. Door deze overeenkomst is de be voorrading van België, wat brood be treft, geheel verzekerd. 762 BELGISCHE BRUGGEN VERNIELD. In geheel Beigië zijn niet minder dan 762 bruggen tijdens den oorlog vernield. DUITSCH WITBOEK OVER DE VOORGESCHIEDENIS VAN DEN OORLOG IN BELGIë EN NEDERLAND Het ministerie van buitenlandsche zaken te Brlijn heeft thans het vijfde witboek over het vraagstuk van de schuld aan den oorlog gepubliceerd. Dit document draagt tot titel „docu menten over de politiek van de wes telijke mogendheden tot uitbreiding van den oorlog". Het handelt over de besprekingen van de generale staven van Engeland en Frankrijk met die van België en Nederland. De in het witboek opgenomen documenten zijn een keuze uit het omvangrijke materi aal. dat den Duitschen troepen bij hun opmarsch in handen is gevallen. Uit deze documenten blijkt, dat Engeland en Frankrijk Nederland en België hadden willen gebruiken tot op- marschgebied tegen het Duitsche in- dustriegbied aan de Ruhr; ook Lu xemburg was in dit opmarschgebied betrokken. Dit was in bijzonderheden voorbereid in besprekingen met de generale staven van België en Neder land. De documenten omvatten een tijdruimte van November 1939 tot April 1940. Een reeks opgenomen bevelen heeft betrekking op het opvatten van de verbindingen tusschen de Britsche en Fransche troepen aan de eene zijde en de Belgische troepen aan de an dere, terwijl ook maatregelen waren getroffen om de Fransche gemotori seerde eenheden van brandstof te voorzien uit de Belgische militaire en civiele voorraden. Verder waren plannen gemaakt voor het overbrdn- De automatiseering van het telefoonnet te 's-Gravenhage, waardoor thans verbinding mogelijk is met Leiden en Wassenaar, zonder tusschenkomst van de Rykstelefoniste. Het probeeren van de verbinding. f nb

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2