UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING GEMENGD NIEUWS m PM „DE ECHO" 1 1 2 2 2 1 1 DAtlNEN HEUSDEN. SPRANG—CAPELLE. NIEUWKUIJK. SPORT. 1,25 p. kwartaal - 1 0.10 p. week RECLAME BILJETTEN AFFICHES gen van Fransche troepen naar Bel gië; de Fransche militairen hadden tot de bevelhebbers van de kleinste onderdeden opdracht ontvangen den opmarsch door België te bestudeeren. Zelfs hebben Fransche officieren op Belgisch gebied een studie gemaakt van het betrekken van stellingen. Reeds voor 10 Mei bevonden zich Fransche afdeelingen op Belgisch ge bied. Het Fransche leger was bekend met de operatics, welke oostelijk van de Maas volgens de plannen van den Belgischen generalen staf door het Belgische leger moesten worden uit gevoerd. Tenslotte wordt in een speciale reekri-' documenten aangetoond, dat de linkervleugel van de Franschen langs de Noordzeekust van België op zou rukken 0111 de Nederlandsche plaatsen Vlissingen, Breda en Tilburg te bereiken. Dit beeld wordt voltooid door het memorandum van den op perbevelhebber van de Nederlandsche weermacht aan den Nederlandschen gezant te Brussel. Dit memorandum is niet alleen een bewijs voor het feit, dat onderhandelingen zijn gevoerd tusschen Nederland en België, doch ook, dat deze onderhandelingen ge grondvest waren op de samenwer king met de generale staven van Frankrijk en Engeland. Tegelijkertijd wordt in dit document gezegd, dat de verdediging van de Grebbe-linie de mogelijkheid open liet te gelegener tijd tot den aanval over te gaan, met deze stelling als uitgangspunt. Concludeerend wordt in het wit boek vastgesteld: Ten eerste: Sedert het einde van den wereldoorlog zijn de besprekin gen tusschen de generale staven van België en Frankrijk nooit afgebro ken. Hetzelfde geldt voor de samen werking tusschen de Belgische en En- gelsche generale staven. Op gelijke wijze heeft de Nederland sche regeering vergaande militaire overeenkomsten gesloten met Enge land en Frankrijk. Ten tweede: Het materiaal, dat door de Duitsche troepen bij hun op marsch in België is buitgemaakt en waarvan thans de eerste documenten worden gepubliceerd, toont onweer legbaar aan, dat de reeds in Septem ber de Fransch-Britsche opmarsch naar het Ruhr-gebied door België en Nederland tot in de kleinste bijzon derheden was voorbereid. Niet alleen de generale staven, doch ook dc strij dende troepen waren hekend gemaakt met alle bijzonderheden van de heve len. Voor het Middenstandsdiploma Algemeene Handelskennis is geslaagd A. M. v. Huiten, alhier. Blocveiling. Doperwten f 15.50, cons. Koningin f 15. Frambozen f25.10 per 100 K.G., Aardbeien Juc. 20 cent per K.G. en Frambozen in doosjes, 36 cent per K.G. ll (j, 't Marion elftal. Donderdagavond zal een elftal van de Marion-fabriek een wedstrijd spelen in Nieuwkuijk. K. J. M. Zondagmiddag werden in de kapel van 't Zusterklooster een tweetal K. J. M. groepen op plechtige wijze geinstalleerd. 't Zwembad. 't Zwembad »de Pïeune Wiel« mag zich in een druk bezoek ver heugen. Naast de inwoners van Drunen komen ook velen van buiten gebruik maken van de mooie in richting. ELSHOUT. Onze Militairen. De oorlog heeft van de uit ons dorp gemobiliseerde mannen geen slachtoffers geëischt. Marechaussée. Onze marechaussée-brigadeisnog steeds niet teruggekeerd. Alleen van opperwachtmeester Kik is bekend, dat hij in goeden welstand verkeert. Nu zijn hier tijdelijk een wacht meester en twee manschappen ge- detacheerd. Voor het Middenstands diploma Algemeene Handelskennis is geslaagd J. v. Diem alhier. In de kweekschool St.Stanis laus te Tilburg, slaagde o.m. de heer P. F. Carpay, alhier. SPRANG. De heer St. Kuijsten Wzn. alhier slaagde dezer dagen te Gorinchem aan de Christelijke Kweekschool voor het examen l.o.-akte. De datum van de collecte langs de huizen in de gemeente Sprang-Capelle ten bate van de „Nationale Inzameling 1940'' is thans definitief bepaald op Zaterdag 6 Juli a.s. De collectrices, die zich reeds in vol doende mate hebben aangemeld, zullen aan het einde dezer week nadere in structies ontvangen. Zij die hun bijdrage alsnog per giro willen overmaken kunnen dat tot en met 10 Juli a.s. doen op postrekening nummer 33660 ten name van den Secre taris-Penningmeester van het plaatse lijk Comité, den heer M. F. de Visser te Vrijhoeve-Capelle. Ten einde iedere onzekerheid op dit gebied weg te nemen kan nog ten stel ligste verklaard worden, dat de op brengst uitsluitend ten goede zal komen aan Nederlandsche slacht offers der oorlogvoering in de getrof fen Nederlandsche gebieden. De ver deeling der opbrengst zal geschieden met medewerking van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden en het Nederlandsche Roode Kruis. Het 4-jarig zoontje van v. d. M. alhier werd door een wielrijder aange reden en bekwam daarbij een diepe wond aan het hoofd. De hulp van Dr. Winkelman moest worden ingeroepen, die de wonde heeft gehecht. SPRANG. Voor hel Middenstandsdiploma Algemeene Handelskennis slaagde C. G. Nieuwenhuizen alhier. CAPELLE. Gedurende de maand Juni 1940 werd op het Hulppostkantoor alhier in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 1891.50 en terugbetaald f 7660.73. Het aantal inlagen bedroeg 13. dat der terugbetalingen 101. De voetbalvereen. Wit - Zwart speelde j.l. Zaterdagnamiddag op het Sportterrein aan de Willem van Gentsvaart een wedstrijd tegen «Stormvogels» uit Woudrichem, welke wedstrijd met 3 1 door de gasten werd gewonnen. Ais bijzonderheid kan worden gemeld, dat bij den landbouwer W. Versteeg in de Dreef een koe kal veren heeft geworpen, Moeder en kroost verkeeren in den besten welstand. Voor het Middenstands diploma Algemeene Handelskennis ls geslaagd N. J. Merkx, alhier. Wederom Engelsche bom aanvallen in Zuid Limburg en Rotterdam. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben de Engelsche vlie gers hun lukrake bombardementen op Nederlandsch grondgebied voort gezet. Dadelijk na het invallen der duisternis ronkten de Engelsche machines over de stad Kerkrade. Er werd spoedig luchtalarm gemaakt en vele menschen begaven zich in schuilplaatsen. Om ongeveer twee uur wierpen de Engelsche een vijftal bommen uit op de buurtschap Bleijerheide, tengevolge waarvan dertien men schen werden gedood en verscheidene mijnwerkerswoningen werden ver nield Een voltreffer viel op een woning van de mijnwerkersfamilieScholies. De geheele familie, bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen, is om het leven gekomen. De woning werd totaal verwoest. In een huis, dat tegenover dat van de familie S. is gelegen is een kind dat tusschen twee andere kinderen in bed lag, door een granaatscherf gedood. De tweede bom kwam in een weiland terechtzonder te ontploffen Tweehonderd meter verder viel een treffer op een huis, dat werd be woond door de mijnwerkersfamilie Schaefer en Fuchs. De beide echt paren, alsmede de baby van de familie Fuchs werden gedood. In dezelfde straat werd de kleuterschool van de zusters Ursulinnen geheel vernield. Vlak bij de school sloeg een bom in den grond en maakte een trechter van zes bij vier meter. Alle slachtoffers zijn naar 't zieken huis in Kerkrade overgebracht. Ter verpleging zijn doar nog opgenomen juffrouw Westendahl en haar kind. De toestand van de vrouw, die waarschijnlijk een hersenschudding heeft opgeloopen, is ernstig. Bij 'n bomaanval, welken Engel sche vliegtuigen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op Rotterdam hebben uitgevoerd, zijn onder de burgerbevolking tien dooden geval len, terwijl eenige personen zwaar werden gewond. Een aantal woon huizen werd vernield. Tusschen half drie en half vier heeft een vijandelijk toestel, dat op groote hoogte vloog, bommen ge worpen op een kantoorwijk. Hierbij werden vier burgers en een agent van politie gedood. Een andere politie-ogent werd zwaar gewond, evenals een tweetal burgers. Ook in een woonwijk vielen bommen waardoor een groot pand gedeeltelijk werd vernield en vele huizen schade kregen. Een bewoon ster werd gedood, drie andere per sonen werden gewond. Niet-ontplofte bommen zijn neer. gekamen op verschillende punten, vermoedelijk zijn het tijdbommen, waarvan gr een in den loop van Zaterdagmorgen is ontploft. Een andere kantoor en woonwijk heeft zwaar geleden; eer. huis is ingestord vele woningen werden ernstig beschadigd. Vier burgers zijn hierbij om het leven gekomen en anderen werden ernstig gewond. Een ruit van het Museum Boymans werd door een granaatscherf ver nield schade aan kunstvoorwerpen is niet aangericht. Oplichters hadden misbruik gemaakt van Duitscheuniformen. De Duitsche politieautoriteiten stellen pogingen in het werk om op het spoor te komen van een aan tal personen dat geheel ten onrechte gelden in beslag neemt van Joodsche Amsterdammers. Het zijn als Duit sche militair verkleede lieden, die, zonder daartoe het minst bevoegd te zijn, geld in beslag komen nemen, dat zij in eigen zak steken, meldt de Tel. Onmiddellijk nadat het eerste geval van soortgelijke oplichting ter ken nis kwam van de Duitsche politie hebben de Duitsche politie-autori- teiten de opsporing krachtig ter hand genomen. Verschillende menschen zijn de dupe geworden van deze personen, door wie zij zich hebben laten intimi- deeren tot het afgeven van hun geld. Het publiek dient terdege op zijn hoede te zijn en wanneer men bezoek krijgt van lieden, die beweren geld in beslag te moeten nemen, is het geraden onmiddelijk naar een legiti matiebewijs te vragen en de politie te waarschuwen. Het publiek kan er van overtuigd zijn, dat het daarbij de volle medewerking van de Duitsche politie zal ondervinden. Inbrekers aan het werk op de Veluvv©- 's Nachts werd in de gemeente Edeop 'n vijftal plaatsen ingebroken. In het dorp verschaften inbrekers zich door het indrukken van ruiten toegang tot twee landhuizen, waar kleine geldsbedragen werden ont vreemd. De bewoonster van een derde woning werd wakker door gestommel, waarna zij naar beneden ging om een onderzoek in te stellen. De inbreker nam de vlucht. Even nadat op het politiebureau telefonisch mededeeling was ont- vanpen van deze pog.ng tot inbraak kwam een nieuwe melding van diefstal met braak binnen uit De Klomp. Atdaar had men zich toe- gang verschaft tol het huis van den winkelier S.uit een belendend perceel werd geld ontvreemd. fd T pppa Niettegenstaande het feit, dat de ooievaar meestentijds op één poot staat, schijnt hij toch niet buiten zyn tweede te kunnen. In Artis heeft men na melijk een ooievaar met een kunstpoot. De steltlooper met zijn kunstpoot. K. N. V. B. Om het kampinoenschap van Nederland. JulianaHeracles 42 FeyenoordBlauw Wit 32 De belangrijkste ontmoeting om hel vaderlandsche kampioenschap heeft Zondag de beide Westersche prete- denten tegen elkaar gebracht. Feyenoord en Blauw Wit bonden samen den strijd aan met als gevolg, dat de Rotterdammers de sterksten bleven. Door deze derde overwinning 111 den kamp 0111 de hoogste eer heb ben de Feyenoorders zich onbetwist aan de leiding gesteld met een voor sprong van 3 punten op Amsterdam. De Zuidelijke vertegenwoordigers hebben ook laten zien wat ze waard zijn. Op eigen terrein speelde Juliana een kranige partij en zeker zal Hera cles de eenige niet zijn die hier strui kelt. De stand is: Feyenoord 3 3 0 0 6 11—3 Blauw Wit 3 1 1 1 3 6—5 Juliana 2 1 1 2 5—8 Heracles 2 0 1 1 1 3—5 G.V.A.V. 2 0 0 2 0 1—5 Meisje onder een tramwagen Doodeiijk ongeluk te Zutphen, Gistermiddag omstreeks vijf uur was het zesjarige meisje Jantje Kale te Zutphen aan het spelen in de nabijheid van een goederentram van van de Geldersche Tramweg Maat schappij. Toen de tram vertrok, klampte het kind zich aan een der wagons vast, Het kwam er onder en werd geheel vermorzeld. Kindje verdronken. Zaterdagavond is in de woning van de familie B. Z. aan den Croos- wijkscheweg alhier het negen maan den oude dochtertje Elizabeth in een onbewaakt oogenblik in een teil met water gevallen. Toen de ouders het ongeluk ontdekten waren de levensgeesten reeds geweken* Een in allerijl ontboden genees heer kon slechts den dood consta- teeren. Puinschuimers. De politie heeft aangehouden den 40-jarigen H. L en den 26-jarigen H. B„ die gedurende eenige dagen bij het opruimen van puin lood hébben gestolen uit de ruïne van het voormalige raadhuis. Een partij van 700 kg lood is in beslag geno men De mannen bleken ook con- fectiegoederen uit een kelder te hebben gestolen. De onbewaakte overweg. Een 11-jarige jongen onder een trein gekomen. Op denonbewaakte overweg onder Vught is Zondagavond de elfjarige V. v. d. Akker onder een trein ge komen. De jongen is korten tijd later overleden. SPRANG. S. D. O. Het eerste elftal van onze voetbal vereniging S.D.O. speelde j.l. Zater dagmiddag een uitwedstrijd voor de competitie van den Brab. Voetbalbond tegen Wilhelmina te Aalburg. Onze club had hier geen gelukkige middag. De thuisclub wist driemaal te scoren, waartegen S.D.O. slechts tweemaal het doel wist te vinden, hoewel onze jon gens goed partij gaven. Uitslag 3—2 voor Wilhelmina. WIELERSPORT. Bossche Wielerbaan. Zondag a.s. zullen op de Bosscht wielerbaan wederom wedstrijden wor den verreden. Het programma vermeldt o.a. een 60 k.m. koppelwedstrijd, sprint, klas sementswedstrijd en een plocgomni- um. De volgende renners zullen o.a. starten: Schulte, Boeyen, Wals, Pel- lenaars, Klink, Groenewegen, Kre- mers, van Rooy, Zwartepoorte, van der Voort, van Amsterdam en Roes. Derksen slaat van Vliet tweemaal. Op de Vekabaan werd Zondagmid dag opnieuw onder gunstige weers omstandigheden, een uitgebreid wie- Ierprogramma verreden. Zoowel van Vliet als Derksen heb ben bovendien een aanval gedaan op het record over de kwart mijl, staan- de start, dat tot nu toe steeds op naam staat van van der Linden in den tijd van 28.2 sec. Zij slaagden er evenwel niet in een beteren tijd te maken Derksen noteerde nog den besten tijd, n.l. 30 seconden, zich daarmede op nieuw sneller toonend dan van liet, die dezen afstand in 30.2 sec. aflegde. Doch ook in de sprint over vijf ron den toonde Derksen zich wederom de meerdere van van Vliet door zijn ri vaal in twee ritten te slaan. De omnium was voor WalsPelle- naars. Schulte sloeg Klink in de ach tervolging. Trainingsrit T.W.C. Pijnenburg. Bovengenoemde wielerclub hield verleden week haar gewone trainings rit. Ditmaal bij het café het Wit Paardje, Heikant. Het ruim 60 K.M. lange traject liep van Tilburg over Udenhout, Helvoirt, Cromvoirt, Nieuwkuik, Drunen, Waalwijk, Was pik, Sprang, Kaatsheuvel, Loon op Zand, Tilburg. Te ruim half acht vertrokken er 29 renners, doch even buiten Udenhout waren het van Spaandonk en van Ven- rooij welke beiden pech kregen. Bij Nieuwkuik was het Scheerens welke af moest stappen en bij Waalwijk wa ren het v. d. Linde en v. d. Velde welke, de ronde niet verder uit konden rijden, De overige renners werden als volgt geplaatst: 1. Cor Wals, 2. J. Kaptein, 3. F. Donders. 4. L. Dumou- lin, 5. C. Janssens, 6. Th. v. d. Broek, 7. J. Heestermans, 8. J. Nulkens, 9. J. Kremers, 10. K. Bakker, 11. J. Kort hout, 12. N. Koning, 13. P. Timmer mans (Waalwijk), 14. L. Reijne, 15. J. Aarts. Buiten mededinging reden deze trainingsrit mede N. Prince, W. Wouters, C. Till au, F. Boeren (Pol Waalwijk) Noijens en P. Coomans. Abonneert U op U is en blijft dan steeds volkomen op de hoogte van 't geen ge in dezen tijd weten moet betreffende distributie luchtbescherming, enz. enz. SPREKEN D E PAPIERSOORTEN MODERNE LETTERS PAKKENDE RECLAME BILJETTEN Waalwijksche Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN. ■s- EN worden op de meest smaakvolle wijze door onze drukkerij uitge voerd. Wij hebben voor dit doel en talrijke series nieuwe In verschillende grootten. Wij zojgen voor

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3