PROVINCIAAL NIEUWS KERKNIEUWS RECHTZAKEN Woensdag 3 Juli 1940 No. 52 De Echo van het Zuiden Tweede Blad WASPIK, GEERTRUIDENBERG. RAAMSDQNK. SPORT. GESLAAGD. Mej. Co van Gent alhier legde aan de rijksuniversiteit te Leiden met gun stig gevolg 't examen candidaat-rech- ten af. Voor de akte onderwijzeres l.o. is geslaagd onze stadgenoote mej. Ina de Vries. Zij genoot haar opleiding aan de R.K. Kweekschool Mariënburg te 's-Hertogenbosch. Aan de Christelijke Kweekschool te Gorkum slaagde voor de l.o.-akte de heer B. Buddingh. Voor het examen Middenstands diploma, Algemeene Handelskennis zijn geslaagd: A. v. d. Berg, M. v. Helden, P. v. Helden, M. v. Huiten, C. A. Pul lens, G. M. Rievers, M. Sandbrinck, J. A. Verhoeven, H. Broos, A. Torians en A. v. d. Water, allen uit Waalwijk. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand Juni 1940 ingelegd 11480.95 en terug betaald 114.737.36. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt 't nummer 21.978. VOOR DEN GEWONDEN EN ZIEKEN SOLDAAT. Een prachtige collecte. Men behoeft heusch niet te pogen den weldadigheidszin der Waalwijk- sche ingezetenen voor de buitenwereld te kleineeren, want de opeenvolgende feiten spreken voor zichzelf duidelijke taal. Konden we vorige week vermelden dat de collecte Nationaal Hulp-Comité 1940, de voor onze gemeente kapitale som van bijna 5000.had opge bracht, een week later hield het Comité voor den gewonden en zieken soldaat eene collecte en vergaarde in onze plaats het zeer belangrijke bedrag van meer dan 800. terwijl nog een paar lijsten en nog eenige giften moeten in komen. Wij achten dit een buitengewone prestatie en feliciteeren hiermee gaarne het comité, de dames en heeren die dit verdienstelijk werk deden en niet min der onze gemeente met dit nieuwe be wijs van grooten weldadigheidszin! ROTTERDAMSCHE KINDEREN NAAR WAALWIJK! In navolging van verschillende ste den en dorpen in ons land, is ook in onze gemeente een prachtig initiatief genomen, n.l. om een aantal kinderen uit het zwaar getroffen Rotterdam in Waalwijksche gezinnen onder te bren gen en ze een prettige onbezorgde va- cantie te geven. Die gezinnen die hiervoor in aan merking wenschen te komen kunnen bericht zenden of inlichtingen verkrij gen bij Mevr. N. van Loon-de Jong, Mr. van Coothstraat. Hier is voor velen een prachtig werk van naastenliefde te doen. Mogen ve len zich bereid verklaren in navolging b.v. der gemeente Schijndel, waar op initiatief van den burgemeester een 100-tal Rotterdamsche kinderen gedu rende een maand gehuisvest zullen worden. C.A.O. SCHOENINDUSTRIE. Verbindendverklaring. Door den bedrijfsraad voor de schoenindustrie is ingediend een ver zoek tot verbindendverklaring van be palingen van de collectieve arbeids overeenkomst voor de schoenindustrie, aangegaan voor het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 December 1940. Deze collectieve arbeidsovereenkomst is ge heel gelijkluidend aan die, waarvan be palingen voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 30 Juni 1940 algemeen ver bindend zijn verklaard bij beschikking van den minister van sociale zaken van 22 December 1939, no. 5000, afdeeling arbeid. Dit verzoek met de daarbij be- hoorende stukken ligt tot en met 2 Juli -1940 voor belanghebbenden ter inzage op de bureelen van de districtshoofden der arbeidsinspectie te Amsterdam, Heerlen, 's-Gravenhage, Rotterdam, Utrecht, Breda, Maastricht Arnhem, Deventer en Groningen, terwijl bij het departement van sociale zaken voor be langhebbenden zoo lang de voorraad strekt, op aanvrage afschriften van het verzoek en van de daarbij behoorende stukken verkrijgbaar zijn. Bezwaren te gen inwilliging van bedoeld verzoek kunnen vóór of op 2 Juli 1940 schrifte lijk bij het departement van sociale za ken worden ingebracht. HUIDEN. De huiden- en leermarkt in de Langstraat. Men schrijft uit Waalwijk aan de N. R. Crt.: Van handel en in dustrie, gebonden aan de yan beo- gerhand gegeven voorschriften, valt op het oogenblik niet veel te melden. De schoenfabrikanten trachten de pro ductie zoo goed mogelijk op gang te houden. Dit gaat voor den een gemak kelijker dan voor den ander, al naar gelang den aard van het product dat wordt gefabriceerd. De productie van zomerschoenen kan vrij normaal voort gang vinden, mede in verband met het mooie weer is de vraag hiervoor zeer goed. Fabrikanten van betere schoenen hebben in verband met het schaars binnenkomen van distributiebonnen niet veel orders uit te voeren. Wel tracht men de productie zoo goed mo gelijk voortgang te laten vinden door voor het magazijn te laten werken. Dit kan echter niet blijven duren en er wordt dan ook verlangend naar een andere regeling dan de thans geldende distributiebepalingen uitgezien. In de lederindustrie vindt de produc tie matig voortgang. Naar alle soorten leder bestaat zeer goede vraag. Repa- ratieleer geniet bijzondere belangstel ling, daar de reparateurs volop van werk zijn voorzien. In zoolleer en box- calf-overleer hadden eenige vorderin gen plaats. Wat de voorziening van grondstoffen betreft, is de industrie aangewezen op de nog voorhanden overzeesche huiden, waarvan, wat dro ge huiden betreft er nog eenige voorra den zijn. Vervolgens krijgen de inland- sche huiden een beurt. De voorraden hiervan zijn niet onbelangrijk en de prijzen billijk. De voorraden looimiddelen zijn be perkt. Nu aanvoer van overzee niet mogelijk is, moet de uiterste zuinigheid worden betracht en naar vervangings middelen worden uitgezien. De eerste scheepjes wilgenschors werden dezer dagen alhier voor de fabrikanten ge lost. R.K.V.V. H.E.C. Dc uitgeschreven loterij ten bate van onze vereeniging is met goedkeu ring van B. en W. uitgesteld tot 1 Ja nuari 1941. VORDERINGEN DOOR DE DUITSCHE WEERMACHT. Aangezien het in eenige gemeenten is voorgekomen, dat ten onrechte vor deringen werden gedaan, deelt men ons mede, dat uitsluitend de kommandatur bevoegd is tot het doen van vorderin gen. De vorderingsbiljetten moeten dus door of vanwege de Kommandatur ge viseerd zijn. HANDBOOGSCHUTTERIJ „ONS GEZELLIG TEHUIS". Koning schieten. De handboogschutterij „Ons Gezel lig Tehuis", gevestigd bij W. v. Hel- voirt heeft haar jaarlijksche strijd om 't Koningschap gehouden. Het is een zeer spannende en faire strijd gewor-, den. Na 40 pijlen was de stand van de meest; prominente schutters: G. Pul les 130 p«., A. Krol 121 p., J. Kolsteren 119 p., terwijl de regeerende Koning A. Leijtens 116 p. had. De spanning werd steeds gtooter. Na de 52e pijl was de stand Gijs Pulles 168, A. Krol 155, A. Leijtens 152 punten. Nog 6 pijlen moe ten geschoten worden, doch G. Pulles geeft geen krimp en voegde er nog 21 punten bij, zoodat hij het Koningschap behaalde- met 189 punten, terwijl A. Krol 177 punten behaalde. Hierna vereenigden de schutters zich in 't clublokaal, waar de voorzitter de heer Scheutjes, traditiegetrouw 't zil veren eereteeken overhandigde. In verband met de tijdsomstandig heden werd slechts matig feest gevierd. Ook deze sportdag zal bij „Ons Ge zellig Tehuis" in aangename herinne ring blijven. IN DEN BOSCH RIJDT DE DILIGENCE. Putters' Carrosseriebedrijf te 's-Her togenbosch heeft aldaar een uurdienst per diligence geopend tusschen Den Bosch en Vught. Zaterdagmiddag te 3 uur werd de dienst voor het eerst ge reden en de toch al zoo oude verschij ning van den postiljon was voor velen een nieuwtje dat het aanzien waard was. De eerste wagen mocht zich dan ook in een zeer groote belangstelling verheugen. Voor velen een uitkomst, r.u het verkeer per auto is uitgesloten. Zondag j.l. droeg onze stad genoot J. W. Goes, die daags voor het uitbreken van den oorlog door Mgr. Diepen tot priester was gewijd zijn plechtige eerste H. Mis op in de St. Gertrudiskerk alhier. Pastoor V. C. v. d. Wee sprak de feestpredikatie uit, terwijl door het R.K. Zangkoor een priestercantate werd gezongen. Bij de te 's Bosch gehouden examens voor het middenstands diploma Algemeene Handelskennis slaagden de heeren J. Hartman, S. Selders en P. v. d. Bergh alhier. Naar wij vernemen zijn ver schillende grondwerkers uit deze gemeente, welke alhier werkten bij het werkverschaffingsobject Boven kerk, thans tewerkgesteld te Eind hoven voor den wegaanleg naar het vliegveld aldaar. Burg. Stand over Juni. Geboorten Cornelis Adrianus Hubertus zv Cornelis A. H. Langer- werf-van Strien; Antonius Cornelis zv Cornelis L. Schellekens-Rooij- mans; Gerardus zv Johannes A. Gijsbrechts-de Kievit; Leonardus Johannes zv J. Rekkers-IJpelaar Cornelia Wilhelminadv Godefridus W. Zijlmans-VissersGeertruidadv Philippus M. Blom-Blommaert. Huwelijksaangiften: Joannes A. v. d. Hout en Johanna M. Smits. Huwelijken: Leonardus Johannes van Esch 26 j en Maria v. Halderen 23 jJohannes Pieter v. d. Broek 31 j en Arnolda NieuwenhuijzeL30 j Christiaan van Turnhout 26 j en Maria Wilhelmina Wagemakers 20 j. Overlijden: Catharina van Boxel 87 j, wed. van A. Verschuren; Wil helmina van Daal 66 jNicolaas Netten 79 jaar. Het distributiekantoor zal voor taan voor het publiek geopend zijn alle werkdagen,uitgezonderdVrijdag, van 9 tot 12 uur. Des Zaterdags zal het geopend zijn van 9 tot 10 uur. Des namiddags zal het distributie kantoor niet voor het publiek zijn geopend. Voor hel Middenstandsdiploma Algemeene Handelskennisisgeslaagd M J. Kanters alhier. RAAMSDONKSVEER. Degenen, die nog in het bezit zijn van door de gemeente Raamsdonk uitgegeven noodgeld tijdens den oorlog (bonnen ter waarde van een gulden voor aankoop van levens middelen) kunnen dit noodgeld inwisselen ten kantore van den gemeente ontvanger van Raamsdonk vóór 8 Juli 1940. Er wordt nadrukkelijk de aan dacht op gevestigd, dat na dien datum dit geld ophoudt betaalmiddel te zijn. Aan het postkantoor te Raams- donksveer en het daaronder be hoorende ambstgebied werd geduren de de maand Juni ji. op de Ryks- postspaarbank Ingelegd f5430,35 en Terugbetaald 155486,85. Voor het Middenstands-diploma Algemeene Handelskennis slaagde A. Ververs alhier. Voor den gevallen medesoldaat Door het comité van Kaatsheuvel- sche strijders werd onder de voor den oorlog gemobiliseerde mede makkers een collecte gehouden om de gevallen makker aan het front te Hom, de heer G. Janssen, op waardige wijze te eeren. De collecte dezer dagen gehouden bracht ver over de f 100,— op. Het comité hield omtrent de plannen Dinsdagavond een bespre king en zal zich omtrent uitvoering der plannen in verbinding stellen met den burgemeester, die reeds bij voorbaat zijn volle medewerking toezegde. Het ligt in de bedoeling, zoo eenigszius mogelijk, het stoffe lijk overschot naar hier te tran sporteeren en ter plaatse een, dezen held waardige begrafenis te be zorgen. Kermis 1940 In een Maandag gehouden ver gadering van plaatselijke schoen fabrikanten werd geen eenstemmig heid verkregen, omtrent het geven van de in het CAO genoemde vacantiedagen, welke anders steeds gegeven worden met de Kaats- heuvelsche kermis. De officieele kermis gaat thans niet door, toch zal er naar wij vernemen op ver schillendeplaatsen met toestemming van den Burgemeester muziek ge maakt worden. Wij rekenen niet op de drukte en toevlucht van vreemdelingen van andere jaren tcch durven te veronderstellen, dat, wanneer het weer gunstig blijft een groot deel van de thans fietsende omgeving de stilgelegde en toch musiceerende kermis met een be zoek zal vereeren. Waar de tijd weinig afleiding biedt, is de kleinste gelegenheid reeds voldoende om het doel van een fietstocht te be palen. Euphonia hervatte ook zijn repetities De Harmonie van het Kon. Muz. Gezelschap «Euphoniaa hervatte Maandagavond ook weder zijn repetities. De instructeur de heer de Rook gaat den militaire dienst met pensioen verlaten en krijgt zoodoende de vrije beschikking over zijn tijd, zoodat de veel onderbroken repetities van Euphonia thans ook weder geregeld kunnen doorgaan. Ook Apollo gaat naar wij vernemen zijn repetities hervatten, terwijl ook Bel Canto, in zijn vergadering van Zaterdag j.l. besloot met nieuwen moed te gaan oefenen. Sportdemonstratie Het herboren K.G.V. debu teert schitterend I Er was belangstelling te over voor de groote sportdemonstratie die de R.K. Gymnastiekvereeniging KGV Zondag in samenwerking met de R.K. V.V. DES heeft georgani seerd. Deze belangstelling demon streerde zich reeds toen KGV zich in keurig nieuw costuum, vooraf gegaan door tamboer eu hoorn blazers orn half vier voor het patronaat opstelde om in marsch- colonne via Peperstraat, Gasthuis straat naar 't Sportpark te begeven. Overal ging sympathieke interesse naar de kranige KGV-stoet uit. Ruim 2000 toeschouwers trokken mee het Sportpark in om getuigen te zijn van tiet goed kunnen, na een training van een half jaar van de gymnasten. Op het groote voet- balteirein maakte de keurige groep in vrije en ordeoefëningec een sympathieke indruk op de vele aanwezigen, waaronder nagenoeg alle geestelijke en wereldlijke autori teiten present waren. Direct na deze eerste oefeningen, die onder kundige leiding van den heer P. Hooijen gegeven werden, ving de voetbal—wedstrijd aan tusschen Dessers en het sterke R.K. TVV Tilburg. De temperatuur was intusschen voor een voetbalontmoeting niet juist de meest gewenschte, waar door het spelpeil wel eenigszins leed. In 't begin was 't een vrij- aardige vlotte wedstrijd, waarin de thuisclub het beste spel te zien gaf. Na ongeveer een kwartier spelen, gaf van Nieuwstadt na een voorzet van links met een keihard schot DES de leiding Hoewel de Til- jurgsche jongens zich terdege inspanden ging de rust met een 1 0 voorsprong van DES in. Na half time gaat de strijd onge veer gelijk op. De tricolores doen wanhopige pogingen om den achter stand in te loopen, maar de DES- achterhoede gaf geen krimp. Tegen het einde verslapt het spelpeil zienderoogen en ten slotte komt het einde met de 1--0 zege voor de thuisclub. Onder de pauze werd de K.G.V. demonstratie in de z.g. wielerbaan aan toestellen en met standen ver volgt. Hierbij vooral liet K.G.V. zien, dat het in de goede richting onder goede leiding met reuzenschreden voorwaarts gaat. Leider Hooijen en Broeder Justus daarvoor een eere- saluut. Er werd in bebeersching van spieren in strakke lijn werk gegeven om te genieten, zoowel aan brug als rek. Ook de standen van grooten en adspiranten oogstten welverdiend veel bijval, zoodat wij mogen ge tuigen dat K. G. V. en DES een buitengewoon goed geslaagde sport demonstratie gegeven hebben, waar. mede K.G.V. weer in één slag de sympathie van de burgerij heelt herwonnen. Mgr. A. F. Diepen, heeft benoemd: tot Pastoor te Niftrik den Wel- Eerw. heer J. J. H. van der Loo tot kapelaan te Winssen den Wel- Eerw, heer P. A. J. Bardoeltot kapelaan te Zeeland den WelEerw. heer C. J. M. Wetzer; tot pastoor te Catwijk en Klein Linden den WelEerw. heer J. C. Brekelmans, tot rector van het Liefdegesticht te Best den WelEerw. heer P. J. Ver baarschot; tot kapelaan te Deurne (de Zeilberg) den WelEerw. heer H. J. van Vegheltot assistent te Den Dungen den WelEerw, Pater Chrysostomus de Bale SS.CC. Moord te Leidschendam. Verdachte krijgt levenslang. Het Haagsche Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den jeugdigen koopman R. Albers, die beschuldigd werd, op 27 October van het vorige jaar den veehandelaar C. G. van der Horst in een auto gelokt tn hem vermoord en beroofd te hebben. Deswege was hij veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Het hot heeft thans, met vernie tiging van het vonnis op van de overwegingen, opnieuw rechtdoende den verdachte wegens moord, in gevolge art. 289 van het Wetboek van Strafrecht, eveneens overeen komstig den eisch van het openbare ministerie tot levenslangegevangenis straf veroordeeld. KANTONGERECHT. DUIVENSPORT. HET POSTDUIVENDRAMA. Een geweldig verlies voor de Neder- Inndsche Posdnivenliefhebberij. De dezer dagen openbaar gemaakte bepalingen ten aanzien van het bin nen blijven der postduiven hier te lan de geven eenig idee van de moeilijk heden, waarin een wijd en zijd ver spreide liefhebberij momenteel ver keert. En dit, nadat haar reeds een geweldige slag getroffen had, waar van de gevolgen nog niet bij benade ring te overzien zijn. Toen het Nederlandsche leger de wapens neerlegde, werden er per ra dio verschillende bevelen uitgevaar digd. Tot deze bevelen behoorde een order aangaande de postduiven. Men is het nog niet eens, in hoeverre deze onduidelijk was, of in de dagen van zenuwachtige spanning verkeerd be grepen werd. Maar zeker is, dat velen gevolg gaven aan een bevel, dat leek in te houden, dat alle postduiven on middellijk gedood moesten worden. Achteraf schijnt alleen bedoeld te DEN BOSCH. Uitspraken. De kantonrechter wees o.m. de navolgende vonnissen: A. W. K., Drunen, Arbeidswet, 2 x 5 boe te. Th. M. v. d. B., Drunen, Arbeidswet, 4 boete. H. A. A. T.( Drunen, Arbeids wet 3 boete. D. W., Dussen, Warenwet, 15 boete. H. J. v. D., Drunen, Warenwet 5 boete. J. H. M. v. M., Waalwijk, be volkingsboekhouding 5 boete. H. v. d. S., Heusden, rijtijdenwet 4boete. P. J. K., Waalwijk, rijwiel onbeheerd 3 boete. A. R., Sprang-Capelle, geen voorlicht, 3 boete. P. W. D., Kaatsheuvel, geen achterlicht 3 boete Brood van verkeerde samenstelling. D. W. uit Dussen verscheen voor den kan tonrechter als verdacht van overtreding der warenwet. Hij had wittebrood in voorraad ge had en in den handel gebracht, waarvan de samenstelling niet was volgens de voorschrif ten. Verdachte verontschuldigde zich met de bewering, dat hij die maand ziek was geweest en dat een plaatsvervanger toentertijd zijn za ken had behartigd. De ambtenaar van het O. M. wees er echter op, dat verdachte reeds meerdere malen ge waarschuwd was voor verkoop van brood met niet juiste samenstelling, voordat proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Hij eischte 30. boete of 30 dagen hechtenis. Verdachte werd veroordeeld tot 25.— boe te of 25 dagen hechtenis. De visscherijwet overtreden. K. v. G. uit Waalwijk en J. v. E. uit Eethen hadden zich voor den kantonrechter te verant woorden wegens overtreding der visscherijwet en loopen op verboden grond. De jachtopziener P. Broek, die proces-verbaal had opgemaakt, verklaarde, dat hij op 3 Mei J. v. G. met een aalfuik in een sloot had zien visschen, zonder dat hij daartoe vergunning had en zonder dat hij in het bezit was van een vischakte. De an der stond op den uitkijk. Ze gingen op de vlucht, maar getuige had ze goed herkend. Den volgenden dag was de situatie andersom. Toen haalde K. v. G. bij hetzelfde paaltje aan hetzelfde slootje een fuik uit de .wetering, ter wijl J. op wacht stond. Later had hij hen ook nog op verboden grond van v. d. Vliet te Els- hout zien loopen. De eisch luidde tegen K. 2 x 5 boete of 2x5 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de fuik en een geldboete van 15.—. De kantonrechter veroordeelde hem conform den eisch. J. werd conform den eisch veroordeeld tot 2 x 5 boete en 10 boete, te vervangen door evenzoovele dagen hechtenis. Mishandeling te Heusden. Voor het Gerechtshof verscheen de arbeider G. A. S. uit Heusden in hooger beroep van een vonnis van den politierechter te 's-Hertogen bosch, waarbij hij was veroordeeld tot een week gevangenisstraf ter zake, dat hij te Heusden op 8 Februari j.l. Ma. Merkx had gestompt en haai linkerhand had omgedraaid, waarbij zij een bloedende verwonding opliep. De advocaat- generaal eischte tegen verdachte bevestiging vav het vernis doch een hoogere straf, n.l. 14 dagen gevangenisstraf. Arrest over veertien dagen.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5