BINNENLAND Bekendmaking DISTRIBUTIE. WIJ RIJDEN WEER. ümspgodiilsciap Emle Utsu iat dtHeil. luk GARAGE VAN ALPHEN - TEL. 333. te Waalwijk. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Advertentiën. vordert NIET-KATM@LlgKif« zijn geweest, de militaire postduiven en de z.g. burgerduiven, die bereids door het militaire gezag gemobiliseerd waren en bij het leger ingedeeld, on der dezen maatregel te doen vallen. Maar in tal van plaatsen heeft men de mededeeling opgevat als geldend voor alle postduiven. Veronderstellend, met een dergelij- ken order te doen te hebben, haastten hier en daar de autoriteiten, als bur gemeesters en commissarissen van politie zich, te zorgen dat het bevel stipt werd uitgevoerd. En hier en daar ging men alle bekende hokken af, terwijl de politie soms zelfs een slager meenam, die dan als beul op trad. Zoodra de slachting op grootc schaal was aangevangen, liepen de kopstukken in de postduivenliefheb- berij te hoop. Er werd direct contact gezocht met de Duitsche autoriteiten en zelfs stuurde men S.O.S.-telegrammen naar' bevriende bestuurderen van Duitsche bonden van posduivenliefhelibers, waarmede men immers sinds jaren aangenaam en vruchtbaar had sa mengewerkt. En al den volgenden dag (16 Mei) mocht het gelukken, door heel het land een halt te doen weerklinken. Het bleek, dat het inderdaad niet de- bedoeling was geweest, geen postduif of duif meer in het leven te laten. Helaas was er reeds veel onheil ge schied. Duizenden en duizenden dui ven, de bevolking van beroemde hok ken, dikwijls heel kostbare exampla- ren, waren als slachtoffers gevallen. En hiermede beleefde de liefhebberij de donkerste dagen sinds haar groo- ten opbloei in het begin dezer eeuw. Uit alle hoeken van het land kwa men berichten in over geweldige ver liezen. Te Hilversum, Baarn, Gorindhem, Beverwijk, Schoonhoven, Vught, Don gen, Breda, Roermond, Tcgclen is het grootste gedeelte der duiven ver loren gegaan. In een stad als Den Haag wordt het verlies op ongeveer negentig procent geschat. De namen van tal van internationale bekende liefhebbers prijken op de lijst derge nen wier modelhokken met bewoners verloren gingen. Dr. Kuijpers te Al phen aan den Rijn, Dr. Bom te Bilt- hoveni, de heeren Wilten (Utrecht), Nipius (Middelharnis), Sloekcrs (Princenhage), Stocks, allemaal na men, aan iederen duivenliefhebbcr welbekend, hebben hun pracht-exem- plaren verloren. De gebroeders Oomen te Breda zijn het grootste gedeelte kwijt. In een stad als Rotterdam vielen de slachtoffers tengevolge van den ge weldigen brand. De duiven mogen zooals bekend, niet meer vliegen. Maar dit is zoo erg niet, vergeleken bij wat men ach ter den rug heeft. En men ziet uit naar betere tijden. (N.R.Ciit zulks eischf, zal de bevoegde pro cureur-generaal, fungeerend di« recteur van politie, de noodige maatregelen treilen." Directie der Nederlandsche Bank. In de gehouden buitengewoneal- gemeene vergadering van aandeel houders van de NederlandscheBank werd tot directeur gekozen prof. mr. A. M. de Jong, tot dusver onder directeur van de Nederl. Hank. Burgemeester van Hilversum vraagt ontslag. De burgemeester van Hilversum, mr. dr. K, L. C. M. I. baron de Wijkerslooth de Weerdesteyn heeft ontslag aangevraagd uit zijn functie. De heer De Weerdesteyn was sedert 1 Februari van dit jaar burgemeester van deze gemeente. De aanleiding tot het gevraagde ontslag is volgens „DeTijd"'gelegen in het feit, dat de heer De Weerde steyn in enkele redevoeringen voor de Gemeentelijke Radiocentrale be paalde politieke denkbeelden heeft ontwikkeld, die in alle kringen van de burgerij misnoegen hebben ge wekt. Spoorlijn over den Afsluitdijk Voorbereiding ter hand genomen. Naar het Alg. Handelsblad ver neemt heeft de directie van de Ne derlandsche Spoorwegen aan haar technische ambtenaren opdracht gegeven met den meesten spoed de baan uit te zetten voor een nieuwe spoorlijn over den Afsluitdijk, die Noord Holland met Friesland ver bindt. Destijds waren de gionden in Noord-Holland daarvoor reeds ont eigend, maar het werk bleef rusten. Tüans is men voornemens met spoed deze verbinding tot stand tebrengen. De baan krijgt bij het station Anna Paulowna-polder aansluiting op de lijn AlkmaarDen Helder. 3. De functie van opperbevelheb ber der Nederlandsche land-en zee macht is tegelijkertijd door den com missaris voor de demobilisatie der Nederlandsche weermacht opgehe ven. 4. In het hoogst eigen belang van de Nederlandsche weermacht en van het Nederlandsche volk wordt ver wacht, dat in de toekomst versto ringen der demobilisatie niet meer zullen volgen. Deze zouden tot de scherpste tegenmaatregelen vanwege de Duitsche weermacht leiden. Ontslag van den burgemeester van Den Haag. Het rijkscommissariaat deelt mede: De in functie zijnde burgemeester van de gemeente Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy, is op last van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied uit zijn ambt ontslagen. De werkzaamheden van den bur gemeester worden voorloopig door den oudsten wethouder waargeno men. Twee dagbladen verboden. In de provincie Noord-Holland zijn twee kleinere dagbladen voor den tijd van twee weken verboden, omdat zij, naar de Presse-abteilung van het rijkscommissariaat mede deelde, systematisch een onvriende lijke houding jegens de Duitsche bezettingsmacht hebben aangeno men en niet hebben kunnen afzien van hun vroegere eenzijdige propa ganda ten gunste van degeallieerden. DE STRIJD IN FRANKRIJK. De verliezen. Veiling Drunen. Prijzen van 1 Juli 1940. Aardbeien 1032; aardbeien voor 't vat 2020,5; kersen 1840; roode bessen 1017; witte bessen 13; frambozen 2336; snijboon 1628; dubb. boon 2431; boterboon 17 21; tuinboon 5,57V4; stamsnijboon 1620; peulen 1027 krombek 11 17; doperwten 1016; stam erwten 810; postelijn 47; andijvie 57; savoien 45,5; spitskool 45; roode kool 68; sjalotte 1221; waspeen 69; aardappelen 58; rabarber 1 11,5. Alles per K.G. Bloemkool 210,5; meloenen 14- 25; sla 12; andijvie 1*43; kom kommers 48. Alles per stuk. Peen 57,5; kroten 12; selderij V21V4- Alles per bos. Communistisch Dagblad verboden. Naar wij vernemen is „Het Volks dagblad", het orgaan van de Com munistische partij Nederland, op last van de autoriteiten verboden. Men zou Donderdag juist de da- gelijksche oplage drukken, toen van hoogerhand bevel werd gegeven de uitgave te staken. Het verbod van uitgave van het communistisch blad is genomen op grond van de onlangs verschenen Verordening van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied, betreffende de bevoegdheden van de secretarissen-generaal van de Nederl. departementen van Al gemeen Bestuur. Hierin wordt o.m. over de uitgifte van drukwerken het volgende bepaald „Indien het belang van de open bare orde en het openbaar leven Motorrijwiel tegen auto gereden Een marechaussee gedood. Tusschen Nijkerk en Putten zijn twee leden van de marechaussee brigade te Winschoten, die te Am sterdam gedetacheerd waren en per motor van verlof terugkeerden,tegen een auto gereden. De bestuurder van het motorrijwiel is na korten tijd overleden Zijn duo-passagier kreeg wonder boven wonder geen letsel. Het stoffelijk overschot is naar Putten overgebracht. Twee Harlinger jongens vermist Met kano de Waddenzee opgevaren. 1 Te Harlingen verkeert men in ernstige ongerustheid omtrent het lot van twee Harlinger jongemannen resp. 17 en 19 jaar oud, die Zater dag met een kano de haven zijn uitgevaren. Toen de jongemannen in den laten avond nog niet terugkeerden waren vermoedde men een ongeluk. Des nachts te twee uur voer de Harlinger reddingboot „Jhr. G. A. den Tex'\ onderleiding van schipper S, Wie- lenga uit om de vermisten te zoeken. Zondagochtend te vijf uur en later op den ochtend te half elf, vertrok de reddingboot opnieuw, waarbij de geheele Waddenzee werd afgezocht, zonder dat eenig spoor van de jon gens kon worden ontdekt. Men heeft de verschillende wachtposten rond de Waddenzee gewaarschuwd. Generaal Winkelman krijgsgevangen. De bevelhebber van de weermacht in Nederland, generaal der vliegers Christiansen, maakt bekend; Officieele mededeeling, 1. Generaal Winkelman en onder- hoorigen van de Nederlandsche weermacht en politietroepen hebben door hun persoonlijke handelwijze niet de matiging in acht genomen, welke op grond van de hun door den Führer van het Duitsche Rijk toegestane voorrechten behoorde te worden verwacht. 2. Hierdoor is het rustige verloop van de demobilisatie der Neder landsche weermacht, zooals dat in groote trekken is voorzien en ook door de meerderheid van de Neder landsche bevolking en weermacht werd toegejuicht, verstoord gewor den. Derhalve is de daarvoor verant woordelijke opperbevelhebber van de in demobilisatie zijnde Neder landsche land- enzeemacht in krijgs gevangenschap naar Duitschland overgebracht. Het Duitsche opperbevel geeft een overzicht over den strijd in Frankrijk, nl. over den tweeden beslissenden slag, dit geleverd is direct na den vernie tigingsslag in Vlaanderen en Artois en waarvan het doel was de doorbraak door het Fransche Noordelijke front, het opdringen van de uit elkaar ge slagen Fransche legeronderdeelen naar het Zuidwesten en Zuidoosten en in aansluiting hierop hun vernietiging. In een zwaren strijd, die vier dagen duurde, braken de divisies van de le gers van kolonel-generaal Von Hlu.ge, kolonel-generaal Von Reichenau en van den generaal der infanterie Strauss, door het vijandelijk front. Op 9 Juni was de achtervolging naar de benedcn-Seine en in de richting van Parijs in vollen gang. Snelle troepen onder bevel van den generaal der infanterie, Hoth, bereik ten in een onstuimigen drang om op te rukken denzelfden dag Rouaan en begonnen met de omsingeling van sterke vijandelijke strijdkrachten aan de kust bij Dieppe en St. Valery. Op 14 Juni ging ook de legergroep van General-Oberst Ritler Von Leeb tot den aanval over. In hevige gevech ten. tegen de sterke vestingwerken, die twee dagen duurden, brak het leger van General-Oberst Von Witzleben, doeltreffend ondersteund door de zwa re artillerie, door de Maginot-Jinie, den voor onoverwinnelijk gehouden beschermingsmuur van Frankrijk. Hierdoor werd het reeds in den rug bedreigde vijandelijke Noordoostelijke front nogmaals in twee deelen gesplitst en vernietigde de laatste hoop van den vijand, om zich nog verder staande te kunnen houden. Voor de derde maal in 25 jaar over schreden Duitsche troepen de Marne. Na aanvankelijke hevige gevechten met vijandelijke achterhoeden, later tegen volledig verraste deelen van het eigenlijke vijandelijke leger, rukten de snelle troepen in de volgende dagen door de geslagen bres op naar 't Zuid- Oosten, in de richting van de Zwit- sersche grens. Zelfs de vesting Verdun, symbool van den Franschen tegenstand in den wereldoorlog, kon geen weerstand bie den aan dezen stormloop. Zij viel op 15 Juni. Op 17 Juni bereikten snelle eenheden de Zwitsersche grens ten Zuidoosten van Besan^on en sloten hierdoor den ring om de Fransche strijdkrachten in Lotharingen, in den Elzas en rondom de Maginot-linie. Aan het hoofd van zijn legercorps is de coinmandeerende generaal, Ritter von Speek, den heldendood gestorven. In de periode van 5 tot 25 Juni lieten 16.822 dappere officieren, onder-offi cieren en manschappen het leven voor Führer, volk en rijk; 9921 officieren, onderofficieren en manschappen wor den vermist. Van hen zal een deel eveneens den heldendood gestorven zijn. Gewond zijn 68.511 officieren, onderofficieren en manschappen. Als er iets is, dat de prestaties der Duitsche weermacht nog grooter kan doen zijn, dan zijn het deze verliezen, die voor den enkeling bitter en smar telijk, maar voor het gdieele Duitsche volk bijna ongelooflijk gering zijn. Volgens de gegevens, waarover men thans beschikt, zijn de verliezen van 10 Mei tot den wapenstilstand als volgt: Gesneuveld 27.074, vermist 18.384, gewond 111.034, in totaal 156.492. Daarentegen bedroegen de Duitsche verliezen in den wereldoorlog geduren de het jaar 1914 in het Westen: 638.000 onder wie 85.000 gesneuvelden, bij den aanval op Verdun in 1916: 310.000 man, onder wie 41.000 dooden, in den slag aan de Somme in 1916 417.000 man, onder wie 58.000 dooden, in den grooten slag in Frankrijk van 21 Maart tot 10 April 1918: 240.000 man, onder wie 35.000 dooden. Over de vijandelijke verliezen in 't jaar 1940 heeft men geen betrouwbare gegevens. Vast staat, dat meer dan 1.900.000 Fransche gevangenen, onder wie vijl legerbevelhebbers en ongeveer 29.000 officieren, gemaakt zijn. Sedert 5 Juni is de geheele bewapening en uitrusting van ongeveer 55 Fransche divisies in Duitsche handen gevallen, omgerekend de bewapening en uitrus ting van de Maginot-linie en de andere Fransche vestingwerken. Het hoofd van Plaatselijke Politie, als bedoeld in Artikel 1 van het Vreemdelingen Reg lement, in de gemeente WAAL. WIJK, gezien artikel 4 van voor noemd reglement, dat alle niet-Arische vreemde lingen, die tusschen 1 Januari 1933 en 1 Maart 1938 Duitsch land hebben verlaten en thans hun woon- of verblijfplaats hebben in de gemeente WAUL WIJK zich binnen 8 dagen na dag- teekening van dezebekendma king bij hem aan het politie bureau (Grootest raat-Gemeen te huis), onder medebrenging van hun paspoort en eventueel an dere identiteitspapieren, moe ten aanmelden tijdens deuren van 9-12 uui en van 14 16 uur. Waalwijk, 2 Juli 1940. Het Hoofd van Plaatselijke Politie, E. C. J. Moonen. Onverminderd de andere maatregelen die kunnen wor den genomen ten aanzien van de(n) vreemdeling(e), die voor noemde aanmeldingsplicht niet nakomt, vormt niet nakoming dezer verplichting overtreding van het strafbare feit, genoemd in artikel 26 van het Vreemde lingenreglement, strafbaar met hechtenis van ten hoogste 2 maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. kunnen inlichtingen over de leer en gebruiken der Katho lieke Kerk gratis verkrijgen bij het 5149! Diocesaan Inlichtingen-Bureau. Papenhulst 5 DEN BOSCH Lectuurwordt gratistcegezertfen ftBIICBTPPBIHI HVUEJ11LCHLII Wij brengen in herinnering dat nog steeds van kracht is de „Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939". Deze luidt: Artikel 1. Als goederen, als bedoeld in artikel 9, eerste lid, der Prijsop drijvings- en Hamsterwet 1939 zijn aangewezen alle levens middelen en alle andere artikelen voor dagelijksch huishoudelijk ge bruik. Artikel 2. Het is aan een ieder verboden van alle goederen, als in artikel 1 bedoeld, per dag meer te koo- pen, te verkoopen of af te leve ren dan de kooper of zij, voor wie deze gewoon is zich deze goederen te verschaffen, gedu rende één dag noodig hebben. Artikel 3. 1Het afleveren van de in ar tikel 1 genoemde soorten van goederen is slechts toegestaan, in dien ter zake van de aflevering door of namens den leverancier in tweevoud wordt uitgeschreven een afleveringsbewijs, vermelden de de dagteekening van de afle vering, de soort en de hoeveelheid der afgeleverde goederen en den naam en het adres van den leve rancier en van dengene, die de goederen moet ontvangen. 2. Het aldus in tweevoud uit geschreven afleveringsbewijs zal op ieder exemplaar voorzien moe ten zijn van een door of namens den leverancier daarop te stellen handteekening. 3. Van het afleveringsbewijs zal één exemplaar door den leve rancier, het andere door dengene, die de goederen ontvangt, moe ten worden bewaard gedurende een termijn van ten minste drie maanden om dit op eerste aan- vraag aan de bevoegde autoritei ten te toonen. Artikel ,4 Het vervoeren van de in artikel 1 genoemde soorten van goederen is slechts toegestaan, indien één der in het vorig artikel genoemde exemplaren van het afleverings- bewijs de goederen vergezelt. Artikel 5. Het voorhanden of in voorraad hebben van de in artikel 1 ge noemde soorten goederen, voor zoover aangeschaft na de inwer king treding van deze beschik king, is aan een ieder slechts toe gestaan, indien het in artikel 2, lid 3, vermelde exemplaar van het afleveringsbewijs kan worden overgelegd. Artikel 6. De in de voorgaande artikelen gegeven voorschriften zijn niet van toepassing op het afleveren aan, het vervoeren naar en het voorhanden of in voorraad heb ben door hem, die gewoon is in bedoelde soorten van goederen handel te drijven. Artikel 7. Deze beschikking treedt in wer king op het tijdstip harer bekend making. 's-Gravenhage, 10 Mei 1940. Overtreding wordt streng ge straft. Kring Distr. Bureau Waalwijk. Door de ons toegewezen vergunningen zijn wij thans weer in staat ONZE WAGENS TE VERHUREN en wel: MET EN ZONDER CHAUFFEUP Ondernemer Bas van Alphen,Burg, v. d.Klokkenlaan53, Waalwijk KANTOORUREN VAN 9—12 UUR DES ZATERDAGS VAN 9—11 UUR POET VERKOOPEN

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6