PROVINCIAAL NIEUWS Tennis-Sport- Artikelen NAAR SPEET. RECHTZAKEN BURGERLIJKE STAND H. DE BONT -van HULTEN HEERENKLEEDING NAAR MAAT Anioon Verhulsi Voor SPECIAALZAAK IN HEERENMODEARTIKELEN GROOTESTRAAT 228. DRUNEN SPRANG—GAPELLE. RAAMSDONK. WASPIK. HEUSDEN. EXAMENS. Te Amsterdam werd bevorderd tot arts de heer W. Th. M. van Iersel te Udenhout, geboren te Waalwijk. Bij de dezer dagen te Amsterdam gehouden ekamens vanwege het Ne- derlandsch Instituut van Accountants slaagde dhr. Ad. de Jongh voor het on derdeel Sociale Economie. Voor de akte nuttige handwerken slaagde mejuffrouw Ina de Vries al hier. COLLECTEN. Het eind-resultaat van de collecte „Nationaal Hulp-Comité 1940'' is een opbrengst van 5000.02J/», welk be drag aan den Commissaris der Konin gin in Noord-Brabant is toegezonden. De collecte van 't Comité voor den gewonden en zieken soldaat in on ze gemeente heeft in totaal opgebracht 923.593^. Een schitterend resultaat zeer zeker, waarop het comité, de dames en hee- ren collectanten en onze gemeente trotsch mogen gaan. Hulde voor deze nieuwe daad van naastenliefde. WAALWIJKSCHE SLAGERS- BOND. In de algemeene ledenvergadering van de Waalwijksche Slagershond heeft men onderling van gedachte ge wisseld over de op handen zijnde distri butie van varkensvleesch, welke tegen midden Juli, zooals het bestuur ver wacht, zal worden ingevoerd. Er werd mededeeling gedaan, dat waarschijn lijk de slagers gezamenlijk het varkens vleesch zouden moeten inkoopen, ter wijl het slachthuis voor de verdeeling onder de verschillende zaken zorg zal dragen! UITVOERING. De leerlingen van Muziekstudio van Boort zullen morgen hun eerste uitvoe ring geven in de zaal van den heer W. van Helvoirt te v.m. Baardwijk. Voor dit eerste optreden van het Baardwijksche kinderkoortje, dat onge veer een half jaar geleden werd opge richt, zal ongetwijfeld groote belang stelling zijn. Ook naar de prestaties van de verschillende leerlingen uit deze ge meente die als solisten hun medewer king verleenen zijn we zeer benieuwd. Het programma, dat niet minder dan 28 nummers bevat, belooft heel wat. Er is volop variatie: koortjes, zangspelen, muziek-trio's en -duetten, zang- en mu ziek.soli, enz. Ook een meisjes zang club uit Zaltbommel zal haar mede werking verleenen. Wij wenschen de jeugdige debutan ten en hun leidster een talrijk gehoor en een goed succes. Voor aanvangsuur en entrée zie advertentie in dit num mer. nenden binnengedragen en verbonden. Later kon hij zich naar huis begeven. GEVAARLIJK SPEL. „Oorlogvoeren'' is te allen tijde reeds een gevaarlijke bezigheid geweest en ook wanneer het slechts spel is, kan het tot ongelukken leiden. Dat ontwaarde dezer dagen het zoontje van O. uit de Stationsstraat, dat een steen tegen z'n hoofd kreeg gesme ten, waardoor het ernstig aan zijn oog werd verwond. De knaap is naar het Ziekenhuis overgebracht. SURSEANCE VAN BETALING. Bij beschikking der Arrondissements rechtbank te Breda van Dinsdag 2 Juli 1940, werd aan Petrus Johannes van Arendonk, schoenwinkelier, handelen de onder den naam Schoenhandel Nes, wonende te Tilburg aan de Konings hoeve 285, voorloopige surseance van betaling verleend, met benoeming van den heer H. van Dullemen, accountant, wonende te Tilburg, Spoorlaan 38, tot bewindvoerder f.i., ten einde met den schuldenaar voorloopig het beheer over zijne zaken te voeren. LUXOR BIOSCOOP. Paniek in de filmstudio. Luxor presenteert deze week twee goede en onderhoudende films, waar van de eerste, „Paniek in de filmstudio" de beste en onderhoudendste is. In een ongekend tempo, vol actie en spanning, maken we hier de oplossing van een uiterst geheimzinnige moord geschiedenis mee. Du Beek, een filmster, staat aan het begin van zijn groote filmcarrière. Voor de eerste maal speelt hij de hoofdrol in een groote film. Kort voor de première ontvangt hij echter geregeld anonieme brieven, waarin hij met den dood wordt bedreigd. De laatste brief luidt: „Gij zult de première van Het lied van den Toreador niet meer overleven. Du Beek voelt er veel voor om thuis te blijven, doch hij laat zich door zijn vrienden overhalen de première te be zoeken. De noodige politie in burger onder leiding van inspecteur M.e. Kane zwerft rond in zijn nabijheid. De première wordt een enorm suc ces en niets is er van een poging tot moord te bemerken. Wanneer de lich ten aangaan, blijft Du Beck in zijn stoel zitten; hij is dood. Na dezen moord volgt een heele se rie nieuwe geheimzinnige gebeurtenis sen; een groote angst maakt zich van de studio meester. Telkens valt er een nieuw slachtoffer van den geheimzinni- gen dader In de hoofdrollen Reginald Denny, Frances Drake en Gail Patrick. Als tweede hoofdfilm draait „Bran dende, Dollars" een suggestieve, knap geregiseerde film die een blik achter de schermen werpt der gangstersorga nisaties. MUSIS SACRUM. Jonge liefde. Musis komt weer met een Diana Durbin film, die zooals alle producten, waarin deze model bakvisch optreedt geheel en al zal voldoen. Het is usance geworden, dat een Durbin-film telkens weer opnieuw iets bijzonders is, zoodat men telkens weer opnieuw meent, dat deze film de beste is. Zoo is het ook nu. Wie deze film GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELEF. 109 VERGADERJNG LEDERFABRIKANTEN. Donderdag vergaderde de Neder- landsche Federatie van Lederfabrikan ten te Dongen. Onderling werd van gedachte gewisseld over den algemee- nen gang van zaken in de lederindus trie. De leverings- en betalingscondities, die per 1 Juli wettelijk zouden moeten worden verlengd, hetgeen nog niet is geschied, werden door de vergadering bij besluit verbindend verklaard. KON. MARECHAUSSÉE. De brigade Besoijen der Kon. Mare- chaussée is thans bezet. Onder leiding van een wachtmeester zijn er enkele manschappen uit Limburg gestation- neerd. Waarschijnlijk zullen nog meerdere manschappen arriveeren. WIELRIJDER AANGEREDEN. In de Grootestraat te v.m. Besoijen werd een wielrijder, zekere S. uit Was pik, door een auto aangereden. S. wil de een wielrijder die vóór hem reed passeeren, doch hierbij kwam hij te ver op den rijweg. Met een wonde aan z'n hoofd en eenige ontvellingen werd hij bij omwo- heeft gezien is ten volle bevredigd en zijn genegenheid voor de jonge lieftal lige en uiterst talentvolle ster is weer meer aangegroeid. Het algemeene cachet blijft overi gens hetzelfde. Steeds in ieder product is het 't meesterlijke spel van Deana en haar onbevangen vroolijk-hartelijke blik, dat het werk tot iets aparts stem pelt. De jonge ster maakt zich steeds meer vrienden en immer weer gaan haar producten er in als koek. Het scenario van dit kostelijke werk gaan we nu hier niet verklappen. Bo vendien, ieder weet reeds ongeveer, wat hij gaat zien, n.l. charme humor, romantiek en een mooie jonge liefde. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Bij de gemeente-politie alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de vol gende gevonden en verloren voorwer pen. Verloren: rood mutsje; haarkam met zilveren handvat; rood zwempak met baddoek; zilveren hangertje; portemon- naie met inhoud; zwempak. Gevonden: rijwielbelastingmerk; huis sleutel; portemonnaie met inhoud; cein tuur; zilveren rozenkrans; step; rozen- openi a.s. Vrijdag zijn in hei pand krans; koperen gewicht; jongensjasje; portemonnaie met inhoud; grijze pet. KERMIS OP BESCHEIDEN SCHAAL. Naar wij zoo juist van officieele zij de vernemen, zal er op bescheiden wij ze kermis worden gevierd, in dier voe ge dat op beperkte wijze muziek wordt toegestaan, als ook een matige verlen ging van politie-uur. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. WEG-AFSLUITING. Overeenkomstig het bepaalde in ar tikel 10 bis van het Motor- en Rijwiel- reglement, wordt de provinciale weg van Nunen naar Eindhoven, tusschen km. 8.650 en km. 8.930 tijdelijk geslo ten voor alle verkeer in beide richtin gen met motorrijtuigen, rijwielen, an dere rij- en voertuigen en rij- en trek dieren en vee. De tijdelijke afsluiting geschiedt wegens het uitvoeren van werken (het afbreken van de oude brug). De weg wordt gesloten met ingang van 8 Juli 1940; de afsluiting zal voort duren tot 21 Juli 1940 of zooveel lan ger of korter als voor het uitvoeren van de werken noodig zal blijken. Gedurende de afsluiting zal het ver keer kunnen worden omgeleid over den Koudenhovenschen en Eckartschenweg (Nunen Woensel). De afsluiting van den weg zal door middel van de in de Motor- en Rijwiel beschikking voorgeschreven borden worden aangegeven. De kerkramen. In verband met de tijdsomstandig heden zullen de nieuwe kerkramen achter het hoofdaltaar niet geplaatst worden. De reeds opgebouwde stellingen zijn verwijderd. Met de restauratie van het dak der kerk schiet men al aardig op. Op 't uiterste puntje van het midden schip wordt een eenvoudig kruis ge plaatst, dat 't Angelusklokje op be scheiden wijze zal vervangen. Blocveiling. 3 Juli: Doperwten 13.30; cons ko ningin 13.70; zwarte bessen 36. roode bessen 10.tot 10 90; frambozen 25.70 tot 26.per 100 kilogram. ELSHOUT. Processie. Zondag 14 Juli a.s. wordt op 't kerk hof en in de kerk een plechtige pro cessie gehouden ter viering tan den feestdag van de H. Martelaren van Gorcum, wier relikwieën in de paro chiekerk van Elshout bewaard worden. Hoofdpijn en Kiespijn. Collecte. Zondag wordt in alle H. Missen een openschaal-collecte gehouden voor de noodlijdenden der parochie Elshout. Aanbiddingsdag. Donderdag 11 Juli is het de paro- chieele aanbiddingsdag. Deze dag zal op luisterrijke wijze gevierd worden. Om 9 uur v.m. is er een plechtige Hoogmis en 's avond is de sluiting met een plechtig H. Lof. CAPELLE. A.s. Zondag des morgens half 10 en des namiddags twee uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loon- schendijk op te treden Ds. Vroeginde- wey. Voor de Ned. Herv. gemeente alhier hoopt a.s. Zondagmorgen half 10 en des namiddags half drie op te treden Ds. Oostenbrug. Gedurende de maand Juni 1940 werden ter gemeente-secretarie alhier voor den Vleeschkeuringsdienst aange geven 12 runderen, 40 varkens en 2 kalveren. vermeld worden dat alle militairen der Protestantsche gemeente alhier, gezond zijn weergekeerd. Het 3-jarig zoontje van den heer S. te Waspik-Boven had het ongeluk onder een hooikar te geraken, waar door het een der wielen gedeeltelijk over zijn voetje kreeg met het gevolg, dat het zeer ernstig gekneusd werd. Het kleintje werd overgebracht naar het ziekenhuis te Raainsdonksveer. Naar wij thans vernemen, maakt 't ventje het redelijk wel. Het drie-jarig dochtertje van Dr. W. trok in een onbewaakt oogenblik een pan met heete melk van de kachel met het gevolg, dat het de vloeistof over haar gezichtje kreeg en ernstige brandwonden opliep. Het huis „Chartroise' Raamsdonksveer. te Predikbeurten Zondag 7 Juli 1940. Ned. Herv. Kerk v.m. half tien en n.m. twee uur Ds. R. de Bruin. Met groote dankbaarheid mag De architect C. H. de Bever bouwt te Raamsdonksveer voor de familie Heere het huis „Chartroise", een naam die herinnert aan de oude nederzetting der Karthuizers aldaar. In het R.K. Bouwblad doet hij daarover nadere mededeelingen. Mr. Schaltens schrijft in zijn Boek over Karthuizers, dat de stichter van het klooster, Willem van Duivenvoor de was, heer van Oosterhout, de zeer rijke en machtige „camerlinc" van Willem II, graaf van Henegouwen en Holland, en verder: „Bij oorkonde, gedateerd 6 Fe bruari 1336, verklaarde hij te hebben „begonnen ende gefundeert ene ker ke, huus ende ordene om bruedere der sartroysen tallen daghen ende eewelyc te wonen ende te bliven om den heilighen dienst ons heeren te doen, ende te celebreeren, also ende in der manieren als brueders"van selker oorden in den dienst ons hee ren Jhesu Christi sculdich siin te doen ende te celebreeren.". Daarbij schonk hij vele goederen en inkom sten. Reeds twee dagen later hechtte de graaf zijn goedkeuring aan deze stichtingsplannen, terwijl de bis schop van Luik dezelve op 23 Octo ber 1338 consenteerde. Men bouwde het klooster aan de overzijde van de Donge onder het ambacht van Raamsdonk. Het werd toegewijd aan de H.. Maagd Maria, doch heette gemeenlijk kortweg „Het Hollandsche Huis", ofschoon er la ter allengs nog twee andere Char- treusen in het graafschap waren tot stand gekomen. Achttien monniken en acht broe ders vormden er reeds kort na de stichting de communiteit. „De we tenschappen, schrijft Ds. Römer, vonden er ijverige beoefenaars en de reine levenswandel en echt kloos terlijke geest verdienen allen lof. Geleerde en heilige mannen treffen wij er aan, wier kennis en deugd nog na eeuwen met lof vermeld wor den. Hendrik van Coesfeld, Gerardus van Schiedam, Adriaan Hollandinus en verschillende andere namen van monniken uit dit huis hebben tot in onzen tijd een goeden klank. De prior Willem van Bibaut werd in 1521 gekozen tot generaal der Kart- huizerorde. In 1573 werden de kloosterlingen tot de vlucht genoodzaakt om aan den moordlust der Staatsche troe pen te ontkomen. Willem van Oran je heeft de kloostergebouwen der zwijgende zonen van S. Bruno doen sloopen. De wandelaar, die op den huidigen dag te Raamsdonksveer het Sandoel afloopt, zal even buiten de kom van het dorp een oneffen weide zien, waarin zich eenzaam een arduinen voetstuk heft. Daarop troont een beeld van S. Bruno, waarvan het hoofd gewelddadig moet zijn afge slagen. Dit monument, door de be volking eerbiedig aangeduid als „Pa ter Bruno", alsmede een paar graf- steenen en ondergrondsche funda menten vormen de treurige resten van Nêerlands oudste chartreuse, 't vermaarde „domus Hollandia". Een gedeelte van de bezittingen der Karthuizers ging over in handen van de Heeren van Raamsdonk, de adel lijke familie de Jong van Son, die er een kasteel bouwden en het „Chartroi se" noemden. Inmiddels veranderde het weer van eigenaar en kwam in bezit der families Heere en Simons. De „Chartroise" is gesloopt. Wat overbleef zijn de oude naamsteen, schilderijen en meubels en het familiewapen der Heeren van Raamsdonk. Uit piëteit voor 't verledene wensch- te mr. Heere zijn nieuwe huis den naam te geven van „Chartroise" en den ouden steen weer te plaatsen. Het huis komt te staan aan de langs zijde van het Heereplein te Raams donksveer; (leden van de fam. Heere bekleeden reeds in drie geslachten het Burgemeestersambt). Dit plein heeft een gerekten vorm, waarop de haven aansluit; aan de andere langszijde wordt dit heheerscht door het Raad huis; eigenlijk is het plein meer een dam. Bij het samenstellen deivplattegron- den is vanzelfsprekend uitgegaan van de windstreken en stand dér fraaie oude hoornen in den tuin. Cand. Vogel uit Hilversum, heeft het beroep naar de Ned. Herv. Ge. meente alhier aangenomen. Voor een overvolle kerk werd door Ds. v. Duykeren afscheid ge nomen van zijn gemeente. Onder de aanwezigen bevonden zich o. a. burgemeester Steemers en echtge- noote en verschillende predikanten uit de omgeving. Ds. v. Duykeren hield een korte toespraak, waarin hij zijn verblijf te Heusden memo reerde, waarna bij overging tot de predikatie. Hierna werd door ver schillende sprekers het woord ge voerd. Ds. v. Duykeren dankte mede namens zijn echtgenoole de verschil lende sprekers voor de hartelijke woorden. Velen namen nog na het eindigen van dienst persoonlijk af scheid van Ds. en mevr. v. Duykeren. Bij de alhier gehouden aanbe steding tot het verbouwen van een woonhuis voor rekening vaïi den heer W. C. Verhoeven te Herpt, onder leiding van den architect A. J. van Gerven te Herpt, werd inge schreven als volgt: A. P. Kramer, Ileusden f 1787. G. Nieuwkoop. Heesbeen f 1307. H. Brok, Oudheusden f 1305. A. Smits, Heusden f 1299. Th. van Horen, Herpt f 1277. GeguDd aan den laagsteninschrij ver. P. H., arbeider te Vlijmen, was op 3 Maart j. 1. te Waalwijk in een café, waar een meisje diende, waar hij ,een oogje op had. Terwijl dit meisje met het schenkblad door de gelagkamer manoeuvreerde, veroor loofde zich een der gasten vrijheden tegenover haar, die H. niet meende te mogen tolereeren. Hij pakte dan ook een bierglas en sloeg den vrij postige daarmee op zijn hoofd, waar bij een bloedende wonde ontstond Daarvoor heeft hij terecht gestaan voor de Bossche rechtbank, en de Officier van Justitie eichle twee weken gevangenisstraf tegen hem. De rechtbank heeft thans vonnis gewezen in deze strafzaak en den verdachte conform den eisch ver oordeeld. WAALWIJK. Van 28 Juni tut 5 Juli 1940. Geboren Johanna, dv. H. J. van den Heuvel- Knuijver. Cornelia Johanna, dv. J. A. van Tuijl-Mutsaerts. Huwelijken P. van der Hammen, oud 28 jaren en Pa. J. M. van den Broek, oud 30 jaren. Ingekomen G. J. J. van Velthoven van Tilburg. G. Teunissen van Hoorn. J. J. M. Schoeber van Rotterdam. Vertrokken Ja. H. van der Krabben naar Dru- nen. Ha. J. Both naar Woerden. SPRANG—CAPELLE. ~*(3Ë28t1: Over de maand Juni 1940. Geboren: Hendrina Lucia d.v. C. G. van den Hoven en A. E. Rijkers. Maurits z.v. S. de Bie en E. J. Smits. Geertruida d.v. M. de Bie en J. E. van Eersel. Gerrit Andries z.v. J. Ie Sa ge en S. Ie Sage. Anna Maria d.v. N. van Ommeren en C. B. Timmer mans. Pieter z.v. Ph. van Tilborgh en A. A. Nout. Janeke Cornelia d.v. H. Spierings en T. van Zeist. Chris- tiaan z.v. J. Ophorst en T. de Rooij. Jan z.v. J. de Rooij en St. van Oers. Johanna Hendrika d.v. P. Pruijssers en P. J. Quirijns. Overleden: Johannes van Zeist oud 79 jaren. Adrianus Johannes Corne- lis Spierings oud 75 jaren, wedn. van A. C. Kerst. Wilhelmina Genuït oud 69 jaren, echtg. van G. van Dongen. Huwelijken: Albert Winkel oud 25 jaren en A. M. C. van Ham oud 25 ja ren. Arnoldus Adrianus Stam oud 29 jaren en Huiberdina van Beek oud 21 jaren. Peter Sterrenburg oud 28 jaren en Wilhelmina Catharip^^n Oversteeg oud 25 jaren. Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd„Mijnhardtjea" Doos 10 en 15 ct.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6