BINNENL1ND VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS NOTARIS MIDDELKOOP TOEMAAT. NOTARIS MIDDELKOOP VERPACHTEN: Advertentiën. SPORT. Laatste Berichten. SPRANG. S. D. O. Voor S.D.O. staat roor Zater dagmiddag een thuiswedstijd voor de competitie van den Brab. Voetbalbond op het program. S.D.O. kijgt n.l. het sterke Noad uit Wijk op :ezoek. Wij twijfelen er niet aan of vooidezen wed strijd zal wel belangstellig bestaan. DAMMEN. W. D. V. Th. Jordens (WDV)-^. dc Graag. (Heusden). Daartoe ,aapgo?pcht dor den mees- terdammer A. de Graagte Heusden, zal de Waalwijker, Jordos, een 3-tal partijen spelen. De eerst( ontmoeting heeft plaats a.s. Zondag in het club lokaal van W.D.V. café-rst. „De Mo lenvliet" alhier. Alhoewel de Heusdeiuir de beste papieren heeft, aangezin hij reeds verscheidene jaren kampioen van Noord-Brabant is, en ooi te Amster dam om den kampioensitel van Ne derland meermalen een goed figuur sloeg, zoo durven wij os toch aan geen voorspelling omtreit den uitslag wagen, daar de heer Jodens nog in het onlangs door W.DV. gehouden nederlaag-tournooi duiddjk heeft be wezen een speler van klase te zijn die zijn weg in de damwerel wel zal vin den. In dit tournooi hebtn heide spe lers elkaar tweemaal onmoet met als resultaat elk een gewomen- en ver loren partij. Bovenstaande partij isvoor dc dam liefhebbers van Waahijk e.o. een mooie gelegenheid hun lamkennis te verrijken. TAAK EN HERV)RMING DER PER. Te 's-Gravenhage heft op uitnoodi- ging van den raad van oorlichting der Nederlandsche pers en koffietafel plaats gevonden in de ')ude Doelen. Een inleiding werd gehouden door den voorzitter van denraad van voor lichting, dr. T. Goede/aagen, waarin van den raad hij doel en werkwijz uiteenzette. Spreker begon met caan te herinne ren, dat in de eerste *eken na de ca pitulatie, de situatie dff pers vrij moei lijk was, zoowel uiteiijk als innerlijk. Men zocht naar een buding. Juist in die dagen \ond het initiatief plaats, waarvan de rad van voorlich ting het gevolg was. G> dêttvoorgrond van het streven van den raad stond van begin af aan het bederlandsche be lang, maar daarom terens de juiste en met de werkelijkheid overeenkomende verhouding van ons t3.v. de Duitsche volksgemeenschap en laar cultuur. Tweede keerpunt vas daarbij het herstel der Nederlanlsche pers, haar hervorming en opbouv. Als taak van den aad noemde dr. Goedewaagen drieërki: voorlichting onzer pers, bemiddelirg tusschen haar en de overheid, mobliseering van de werkers der pers. Het verheugde sprecer zeer, dat hij de aanwezigen mededeling kon doen van het feit, dat twe vereenigingen van uitgevers van nieiwsbladen en pe riodieken, n.l. de Nederlandsche perio dieke pers en de vereniging De pro vinciale pers, over opleffing dier beide vereenigingen tot overeenstemming zijn gekomen. Daarvoor in de plaats komt de Vakgroep de provnciale en perio dieke pers (P.P.P.), wïlke, als later de Nederlandsche perskaner tot stand is gekomen, de belangen van alle niet da gelijks verschijnende kranten en alle vaktijdschriften en ov;rige periodieken zal behartigen. Deze vakgroep is cor poratief gedacht. Dr. Goedewaagen voegde hier nog aan toe, dat ook van de zijde van uit gevers van dagbladen reeds plannen bestaan. Waar de reeds bestaande or ganisatie De Nederlandsche dagblad pers tal van jaren nuttig werk heeft verricht, meende spreker, dat men deze vereeniging eerst in de gelegenheid diende te stellen zich zelf om te vor men en als vakgroep „dagbladen bij den raad aan te sluiten. Dit moet dan echter spoedig geschieden, daar wij nu eenmaal in een tijd leven, waarin het dynamische overheerscht. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat het initiatief was genomen voor de oprichting van een „Verbond van Ne derlandsche journalisten". Het verbond heeft o.m. de taak een regeling te tref fen tot verbetering van de sociale po sitie van den journalist. Als voorbereidende werkzaamheden van den raad van voorlichting noemde spr. den opbouw eener Nederlandsche perskamer. Werkelijke ordening der pers is alleen mogelijk als boven alle particuliere be langen het welzijn van het geheele volk overweegt, wanneer een lichaam met publiekrechtelijke bevoegdheid op den duur werkelijk de geheele pers omvat Zulk een lichaam zal met het volksche beginsel als uitgangspunt, de pers kun nen ordenen op een wijze, die tot nu toe als onmogelijk werd beschouwd. Deze ordening der pers zoo merk te spr. op - is reeds van zelf aan den gang. Tenslotte kan niets worden op gelegd, maar moet alles uit ons zelf komen. De perskamer zal streng in haar oordeel omtrent bevoegdheid en be trouwbaarheid zijn een strengheid, die zij ontleend aan haar volksche in stelling. Na de rede van den voorzitter, sprak dr. Alb. van de Poel uit Breda nog en kele woorden over het volksche begin sel. De heer M. M. Rost van Tonningen, lid van den raad van voorlichting, hier na sprekende, constateerde, dat de ba sis der samenwerking tusschen de Ne derlandsche persorganen bestaat in de volksche verbondenheid, welke ten slotte het begrip der vrijheid is. De beste van ons volk moeten aan de spits der natie marcheeren. Ik heb thans vele vroegere tegenstanders ont moet, maar wij moeten over het verle den een spons halen. Het verleden heeft afgedaan, wij moeten vooruit zien. Uit liefde voor ons volk moeten wij daarom een eerlijke tegenstander van vroeger eerlijk tegemoet treden. Na de toespraak van mr. Rost van Tonningen, nam als laatste Presse-de- zernent W. Janke het woord. In het Nederlandsch zei de heer Jan ke dat hij reeds vele jaren het geluk had gehad in dit land te mogen wonen en met vele journalisten goede relatie's heeft mogen onderhouden. Spr. zeide volledig begrip te hebben voor de moei lijkheden en zorgen, waarmede de Ne derlandsche pers thans te kampen heeft maar verklaarde ook van zijn kant met de meeste intensiteit te zullen medewer ken aan de oplossing dezer problemen, waarbij hij zich echter niet wilde men gen in zaken welke uitsluitend behoo- ren tot het gebied der Nederlandsche pers zelf. Nieuwe organisatie-vormen moeten niet onder dwang of pressie maar uit innerlijke overtuiging geboren worden, die strookt met den nieuwen koers en den nieuwen tijd. DE TAAK DER RIJ KS-VERKEERSINSPECT1E, DE ADVIESCOMMISSIES, EN DE VERVOERCENTRALE'S in de regeling der motorbrandstof distributie en de opbouw van het vervoer langs de weg. Zo was dan Maandag de eerste dag dat wij de wagens op de weg zagen verschijnen met een grijze driehoek op de voorruit, waaruit blijkt, dat de hou der gemachtigd is daarmede te rijden en de daarvoor benodigde brandstof te gebruiken, waarmede gelijktijdig een uniform» regeling is ingevoerd. Degenen, welke in de afgelopen twee maanden met hunne motorrijtuigen hebben ..willen rijden, zullen deze uni forme regeling moeten toejuichen, on danks het feit dat er, als aan ieder mensenwerk, fouten blijven kleven. Verwacht mag echter worden, dat alleen reeds de uniformiteit der rege ling, welke in het district der K.V.I. Noord-Brabant is ingevoerd en welke regeling zoveel mogelijk passend is ge maakt in de regelingen van de andere districten in het land en aan de noden van dit gewest, een gevoel van bevre diging moet geven. Zeer zeker, er zal nog veel te wensen over blijven en de grootste wens van ieder, welke een auto bezit, zal zijn, deze onbeperkt te mogen gebruiken, doch waar dit laat ste om bekende redenen niet mogelijk is, zal ieder zich de noodzakelijke be perking moeten opleggen. Het was daarom hoogst noodzakelijk dat op een of andere wijze een weg ge vonden werd om de verschillende groepen van vervoer gelijke kansen ie geven, daarbij op de eerste plaats be oordelend hun nut als groep voor het naar behoren laten functioneren onzer volkshuishouding. Wie de gelukkige gedachte heeft ge had voor het vervullen van deze hoogst nuttige taak de Rijksverkeersinspec- tie's in te schakelen, het zal een onbe antwoorde vraag blijven. Feit is ech ter, dat met één slag een einde is ge komen aan de verscheidenheid van regelingen, welke op vele plaatsen met grote snelheid en voortvarendheid wa ren ontworpen en hoewel in de rege ling iedere bevoegde voor zich heeft getracht er het beste van te maken, reeds alleen in het feit, dat de regeling voor iedere plaats of streek verschil lend was, lag de oorzaak, dat de ene groep zich benadeeld gevoelde tegen over de andere, dat het ene individu meer kreeg dan het toekwam en het andere te weinig met als gevolg ook voor de uitvoerende organen, hope loze klachten welke om een centrale oplossing vroegen en welke werd ge vonden met aan de verschillende heren Rijksinspecteurs van het verkeer, per 1 Juli de gehele regeling voor hun dis trict op te dragen, welke daarbij kun nen en mogen beoordelen de verkeers- en vervoerbehoeften van hun district en gemachtigd werden een voor hun district passende regeling klaar te ma ken. Zij worden hierin bijgestaan, voor wat betreft het Beroepsgoedcrenver- voer, door een uit drie personen be staande commissie van deskundigen op het gebied van 't beroepsgoederen- vervoer, door het Departement van Waterstaat aangewezen op voordracht van de voor het geven van de adviezen erkende organisatie's, te weten, de Bond van Bedrijfsautoverkeer in Ne derland (B.B.N.) en de Centrale Or ganisatie Beroepsvervoer (C.O.B.), beiden verenigd in de Centrale Or- inissie Goederenvervoer, welke com missie is aangevuld met een vertegen woordiger van de onderscheidene ka mers van koophandel in ieder district. Deze vier personen vormen te samen de Districtscommissie Beroepsgoede- renvervoer of wel de Commissie A, en adviseren den Rijksverkeersinspecteur in zake het afgeven van vergunningen, alsmede in alle andere zaken het auto- beroepsvervoer betreffend, voor zover de adviezen door den Inspecteur ge wenst worden. Naast deze commissie staat eer. commissie, welke de zaken van het Eigen Vervoer behandelt en welks le den wederom voordracht van een er kende organisatie, in dit, geval de Bond van Bedrijfsautoverkeer (B.B. N.) door het Departement zijn aan gewezen, en welke commissie is aan gevuld met een der leden deskundi gen van de commissie voor het Be roepsvervoer, vormend te samen de Districtscommissie „Eigen Vervoer" of commissie B. Voor wat het personenvervoer be treft, niet geschiedend met autobus sen, daar die reeds eerder bij de wet geregeld was, kan de Inspecteur zich laten inlichten door, door hem aan te wijzen deskundigen. Waar een zo zuinig mogelijk ge bruik van den beschikbaren voorraad motorbrandstof het noodzakelijk maakt, dat economisch gereden wordt, en dus zoveel mogelijk wordt zorg gedragen, dat geèn auto's ledig rijden, waren reeds op verschillende plaatsen met meer of minder succes vervoercentrales in het leven geroe pen. Ook deze vervoercentrales zullen en voor zover noodzakelijk in gewij- zigden vorm hunne taak voortzetten, waarbij op de allereerste plaats is ge dacht deze Centrale's te doen zijn een neutraal bemiddelings-orgaan tussen opdrachtgever en vervoer, en er zal zoveel mogelijk naar moeten worden gestreefd, dat die werkzaamheden, welke vroeger door het eigen vervoer met eigen wagens geschiedden, wor den overgedragen aan de onderne mers, welke van het vervoer hun be roep maken, omdat ten eerste hei om bezuinigingsreden noodzakelijk is, dat de wagens dezer ondernemers vol- belast heen en terug rijden, en het op de tweede plaats van belang voor de gemeenschap is, dat dit beschikken kan over een behoorlijk werkend ver- voerapparaat, welk laatste niet altijd mogelijk is, wanneer door groepen van eigen vervoerders, vervoer aan het beroepsvervoer wordt onttrokken. De daarnaast in voorkomende geval len ook ledig teruggaande wagens,van eigen vervoerders, lading zullen op nemen, welke anders door vervoer ders uit het beroepsvervoer zou wor den vervoerd, is een omstandigheid, welke de ondernemers uit dit vervoei zich om wille van de noodzakelijkheid van Brandstofbeperking zullen moe ten laten welgevallen, te meer waar het met het oog op de momentecle sa menstelling van het beroepsvervoer tot de onmogelijkheden behoort alle Eigen Vervoer" thans over te nemen. Dat het geen nut heeft de bestaande of te stichten vervoercentrale's lastig te vallen met kleine opdrachten inzake het ophalen van pakjes of kistjes, zal iedere aandachtige lezer hebben be grepen; hiervoor kunnen de zelfstan dige ondernemers zorgen. Dat deze on dernemers in hun mogelijkheden we gens brandstofgebrek beperkt zijn, zal ieder begrijpen, doch: dat op korten termijn zal worden getracht te komen tot een ook op dit gebied sluitende organisatie, kan hier reeds worden vastgelegd. Welke taak de vervoercentrale's nog meer zullen vervullen, zullen wij tot een volgende gelegenheid bewaren, doch dat op het gebied van de opbouw van het autovervoer in de afgelopen weken wel het een en ander is gedaan, zal uit het bovenstaande hopelijk dui delijk zijn geworden. en den dpi. soldaat A. v. Dalen heeft men nog niets vernomen. SAMENVOEGING R.K. VOETBAL CLUBS. Naar wij uit bevoegde bron verne men zullen alhier pogingen in het werk worden gesteld om te komen tot samen voeging van de drie R.K. Voetbalver- eenigingen. De betrokken clubs zijn H.E.C.. W.V.H. en W.V.B. DE AFGEBROKEN BRUG. Men herinnert zich hoe eenigen tijd voor het uitbreken van den oorlog, bij W. in de Burgemeester Smeelelaan een brug voor diens woning, door employé's van de Nederlandsche Spoorwegen werd afgebroken, daar W. weigerde zijn precario-rechten, die hij hiervoor verschuldigd waren, te betalen. Korten tijd na de capitulatie heeft W. met hulp van anderen de brug, die men in de sloot voor zijn huis had gedepo neerd, weer opgebouwd. Vrijdagmid dag, evenwel kwamen er wederom mannen van de spoorwegen, die onder toezicht van de Marechaussee voor de tweede maal het bruggetje opruimden. W. liet het er nog niet bij zitten en met behulp van eenige geestverwanten werd Vrijdagavond het geval weer op gebouwd. Wie zal nu het laatste woord heb ben? Sedert vele jaren moest geregeld een gedeelte van de tuinbouwproduc ten worden vernietigd. Door het aan* knoopen van de hechte banden op economisch gebied met het Groot- Duitsche Rijk zal dit voortaan kun nen worden voorkomen. Het Duitsche rijk zal voortaan voor dezen afzet zor gen en het geheele overschot van Ne derlands agrarische productie opne men. Ondanks de groote transport moeilijkheden heeft de Duitsche markt, behave de hoeveelheden, die tot dusver uit Nederland werden betrok ken, thans het vroeger naar Engeland geëxporteerde deel der groentenpro- ductie kunnen opnemen en daaren boven zelfs de anders aan de vernie tiging prijs gegeven onverkoopbare hoeveelheden afgenomen, waarbij zelfs prijzen zijn betaald welke hoo- ger waren dan in voorgaande jaren. Het door de Engelsche blokkade ver oorzaakte wegvallen van den invoer maakt het noodzakelijk den veestapel terug te brengen tot het peil, dat in overeenstemming is met de voedsel voorraden en de eigen productie. Deze maatregel zal onvermijdelijk offers vragen, doch voor een hoog ontwikkelden en bloeienden landbouw zullen geen onoverwinnelijke moeilijk heden worden veroorzaakt. Varkensvleesch. HANDBOGSPORT. De 6-daagsche van E. M. M. Morgen zal op de banen van Café ,,'t Vosje" te v.m. Baardwijk de jaar- lijksche 6-daagsche van de handboog schutterij „Eendracht maakt macht" weer een aanvang nemen. Zes Zondagen achtereen zullen de verschillende koppels elkaar bekampen en het zal er, als ieder jaar, wel niet aan spanning en animo ontbreken. AANGEHOUDEN. Door dc gemeente-politic alhier werd een zwerver, zekere \V. aangehouden, die in het politieblad stond gesigna- neerd. W. die nog eenige dagen tegoed had, is op transport gesteld naar Den Bosch. VERSCHIJNINGSVERBOD VOOR DE STANDAARD. Voor acht weken. Het A.N.P. meldt uit Den Haag: Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris betreffende de uitoefening van de regeeringsbevoegd- leden in het bezette Nederlandsche ge bied van 25 Mei wordt het dagblad De Standaard (het a. r. orgaan, waarvan dr. H. Colijn hoofdredacteur is Red.) met ingang van heden voor acht weken, dus tot en met 29 Augus tus, verboden. Het verbod strekt zich uit tot alle nevenuitgaven, kopbladen en bijvoegsels van elk soort. Eveneens is het uitgeven van alle drukwerken verboden, welke als vervanging van 't dagblad De Standaard kunnen worden aangezien. Op. overtreding van dit ver bod volgen maatregelen van de zijde der Sicherheitspolizei. DISTRIBUTIEBONNEN. Voor brood van 814 Juli bonnen 51 tot en met 60. De secretaris-generaad, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visscherij, maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 8 tot en met 14 Juli a.s. de met 51 tot en met 60 genummerde bonnen van het brood boekje gezamenlijk recht geven op het koopen van 2000 gram brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 100 gram brood. De bonnen, die op 14 Juli niet ge bruikt mochten zijn, blijven voorts tot en met 18 Juli a.s. geldig. Voor koffie en thee van 6 Juli tot 2 Augustus bon 85. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visscherij, maakt bekend, dat In de eerste plaats kan gezegd wor den, dat voorloopig geen drastische verlaging der binnenlandsche con sumptie van varkensvleesch noodig is en ook niet behoeft te worden ver wacht, en dat voorloopig in dit op zicht geen reden tot ongerustheid be hoeft te bestaan. Op den voorgrond staat echter de veevoederpositie, zulks in verband met den import van veevoeder van el ders. Het stopzetten hiervan zal on vermijdelijk moeten leiden tot een sterke inkrimping van den varkens stapel, tot ongeveer de helft van het normale. Bovendien zal dit ook moe ten leiden tot een verminderd slacht- gewicht van de varkens, alzoo zal de binnenlandsche consumptie moeten teruggebracht tot ongeveer de helft van thans. Een en ander zal zeer langzaam in werking komen, daar tot het voorjaar een groot aantal varkens extra uit de markt genomen worden, zoodat voor loopig een drastische consumptiebe perking van varkensvleesch niet noo dig is. VESTIGING EN BENOEMING. Naar wij vernemen heeft de heer Theo G. M. van Delft alhier, zich ge vestigd als geneesheer te Moergestel en is hij in de gemeenteraadsvergade ring dier gemeente van Vrijdagavond tot gemeente-arts benoemd. GESLAAGD. Op het te Amsterdam gehouden exa- I gedurende het tijdvak van 6 Juli tot te CAPELLE, zal op Maandagen 8 en 15 Juli a.s., n.m. 6 uur, ten koffiehuize van den heer A. VAN DIJK te Vrijhoeve-Capelle, voor de GE MEENTE SPRANG-CAPELLE bij inzet en toeslag verkoopen: een perceeltje grond, groot onge veer 10 aren 50 centiaren, zijnde een overhoekje gelegen achter de nieuwe begraafplaats tot aan den Bergschen pad. men van het Nederl. Instituut van Ac countants is de heer J. v. Kempen, al hier, geslaagd voor het onderdeel: Han delskennis. L.l; t ONZE MILITAIREN. Naar men ons mededeelt heeft men ook nog geen bericht ontvangen van dpi. Aug. Bergmans, die dienst deed bij de Marine. Vermoed wordt, dat deze zich in Engeland bevindt. Ook van den sergeant-vlieger Bank en met 2 Augustus a.s. de met 85 ge nummerde bon van het algemeen dis tributiebonboekje recht geeft op het koopen van 2% ons koffie of V2 ons thee. ONZE LANDBOUW- EN VEETEELT. In een vergadering van Nederland sche en Duitsche autoriteiten op 't terrein van landbouw en veeteelt werd o.m. geconstateerd: te CAPELLE, zal op Vrijdag 12 Juli a.s., v.m. half elf, in HOTEL VERWIEL te Waalwijk, ten verzoeke van de Nederduitsch Hervormde Ge meente van Sprang, in het open baar de toemaat van de perceelen on der Besoijen en Waalwijk, als van ouds. Breed bij biljetten. R. W. B. De ontmoeting S.E.T.—R.W.B., welke voor j.l. Zondag was vastgesteld, werd ter elfder ure afgelast en werd omgezet in OisterwijkS.E.T., waardoor de R.W.B.'ers dus een vrije dag had den. De wedstrijd is nu opnieuw vastgesteld voor a.s. Zondag. Daar dit de derde maal is dat onze jongens op stap gaan om deze Til- burgers te ontmoeten hopen wij dat er nu toch eens werkelijk gespeeld kan worden, waarmede er dan voor de R.W.B.'ers een einde gekomen is aan dit seizoen. Het elftal zal door verschil lende omstandigheden a.s. Zondag wel eenigs- zins verzwakt moeten aantreden. Wij vertrou wen echter dat zij die aangewezen worden de R.W.B.-kleuren te verdedigen, hun uiterste hst zullen doen om in dezen laatsten wedstrijd een zoo gunstig mogelijk resultaat te behalen. NAAR EENHEID IN DE VOETBALSPORT Samensmelting der bonden. Er worden op ,'t oogenblik plannen beraam^ en men mag verwachten dat deze plannen omgezet worden in daden om te geraken tot één groote, nationale voetbalorganisatie, waar in zullen worden opgenomen: 1. de Kon. Nederl. Voetbal Bond, 2. de Arbeiderssportbond, 3. de R.K. Voetbalfederatie en 4. de Christ. Ned. Voetbalbond. Op initiatief van de Nationale Stichting tot Bevordering van de Lich. Opvoedng zijn ver tegenwoordigers van deze vier organisaties bij eengekomen en daarbij is besloten, dat elk der bonden op korten termijn een rapport indient, waarin de richtlijnen volgens welke men tot een fusie kan geraken, zullen worden uitgestippeld. Op 20 Juli a.s. zal er een nieuwe bijeen komst worden gehouden, waarin men hoopt tot een definitief besluit te komen, waardoor van 1 Augustus 1940 af de geheele Nederlandsche Voetbalsport in één organisatie vereenigd zal zijn. Geen federatief verband, maar één orga nisatie, waarmede alle organisaties instemden. T 1 1 T 4*4. 4A I 1 I l)"

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 7