PROVINCIAAL NIEUWS BINNENLAND Woensdag 10 Juli 1940 No. 54 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Mededeeling. Het bureau van ons blad en de kantoren der Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen zullen a.s. week ter gelegen heid der vacantie van het per soneel vanaf Zaterdagmiddag tot Dinsdagavond gesloten zijn. Spoedgevallen worden steeds afgehandeld Grootestraat 205, Telefoon 38, gesloten zijnde Telefoon 238. In afwijking van andere jaren zal ons blad in de week van 1420 Juli [de kermisweek) thans ook tweemaal ver schijnen nl. Woensdag en Vrijdag [Zaterdag.] GESLAAGD. Op het le 's Hertogenbosch gehou den examen voor stenografie en typen slaagden de dames Corrie Manders voor steno* en Kina de Lange voor typen. De geslaagden genoten beiden hun opleiding bij de Eervv. Zusters, Doch ters van O.L. Vrouw van het H. Hart, St. Antoniusparochie alhier. WAALWIJKSCHE KERMIS. In «ins nummer van 1.1. Zaterdag konde, i wij nog inededeelen vernomen te heL' >en dat in de a.s. vacantie-week (Iverii' -.dagen van 1420 Juli) ruimer vergui .ing voor muziek- en sluitings uur zljJden worden toegestaan. Koidaarop ontvingen wij het offi cieels i sluit en hebben dat gepubli ceerd. Wij rp< -halen het hier: Op de dagen van 14 tot en met 18 mag /ret-muzick in de café's ge geven .,rden van (i11 uur. Van 10 Jul^" <en met 21 Juli cabaretinuziek en 011 genheid tot dansen, eveneens van11 -11 uur. H' luitingsuur is bepaald op Ul/> uur. Wi; jkunnen zeer zeker constateeren dat s 3 burgemeester in overleg met den Commissaris der Koningin een voor' ïze tijden zeer vrijgevige beslis sing ten deze heeft genomen. Wij vertrouwen dat ingezetenen en bezoekers daarvan een goed en pas send gtbi iicn maken, zich steeds herinnerend den zorgvollen en moei lijken tijd en toekomst voor land en volk. Wij zijn dat echter steeds ge woon in normale tijden en mogen dat zeker thans verwachten. SLUITINGSUUR. Het sluitings-uur der café's is door het hoofd der gemeente thans vastge steld van 10y2 op 11 uur. PLECHTIG LOF. In de kerk der St. Antoniusparochie werd Zondag een plechtig Lof gecele breerd tot intentie van den vrede en uit dankbaarheid voor de behouden thuiskomst der militairen. Zeer vele oud-soldaten woonden dit lof bij. BEDRIJFSONGEVAL. Een bedrijfsongeval, dat bijzonder goed is afgeloopen, heeft plaats gehad in de Gasfabriek. Terwijl C. n.l. bezig was met repa ratie-werkzaamheden aan de beweeg bare deelen van een kolenbunker, tap te men onder langs kolen uit de reser voir. C. die hierop niet bedacht was, schoot met de kolen naar beneden, doch op zijn zeer luid hulpgeroep was een en ander snel bekend. Zoodoende kwam C. er met een lichte verwonding aan een zijner ooren af. Overigens was hij met een dikke ljjag kolengruis be dekt. HANDBOOGSPORT. Zondag j.l. had op de-banen van de R.K. Handboog Schutterij „Eendracht Maakt Macht", gevestigd in café W. Pulles ('t Vosje), de opening plaats van den dit jaar weer te houden on- derlingen zesdaagsche. Dat voor dezen ouderlingen strijd bij de leden veel ambitie bestaat, bewijst wel het groo- te aantal leden dat dit jaar hieraan weer deelneemt. Niet minder dan 9 koppels verschijnen in de Doelen om elkander 0 weken te bekampen. Door den voorzitter, den heer J. Kleijberg, werd nog een kort openings woord, gesproken en de leden aange moedigd elkander zoo fel mogelijk te bestrijden. 'l)an worden de bogen ge spannen en lost den Weleerw. heer kapelaan Mutsaerts het eerste schot als opening van dezen zesdaagsche. Zijn Eerwaarde bleef nog geruïmen tijd in de Doelen aanwezig en volgde met bijzondere belangstelling het ver loop van den strijd. Spoedig werden enkele premies uitgeloofd voor het koppel, dat het eerst een ronde won. Dat men dc pijlen niet aan een touwtje heeft bewijst wel de uilslag van den eersten dag, daar geen dei- koppels bij machte bleek een ronde le winnen en de stand op punten ein digde als volgt: 1 C. PullensH. Muskens 05 p. 2 P. v. BavelR. Pullens 71 p. 8, J. KleijbergJ. Verhoeven 70 p. 4 L. v. BladelR. v. Loon 08 p. 5 M. v. d. MeeJ. Leijtens 00 p. 0 A. BrokW. Pullens 00 p. 7 H. v. .d MeeA. Verheijden 58 p. 8 Chr. v. d. HovenM. Beerens 50 p. 9 Chr. v. d. Hoven Pz.-P. v. Dijk*54 p. UITVOERING. Voor de uitvoering welke j.l. Zon dagmiddag door. Muziekstudio van Boort in de zaal van den heer \V. van Helvoirt werd gegeven, bleek zeer grootc belangstelling te zijn. De zaal was tjokvol. De voor het meerendeel jeugdige exécutantjes hebben hun best gedaan om tegenover hun familieleden en ken nissen onder het gehoor een goed fi guur te slaan. Het publiek, dat voor zoo n gelegenheid niet erg critisch is in.zijn beoordeeling, was gul met ap plaus. Er werden zoowel door de Baardwijksche zangklas, als door de individueele leerlingen, gezien hun kor te oefentijd, aardige nummertjes ten beste gegeven. Ook het clubje uit Zaltbommel voldeed heel goed. Het geheel was een mooi succes, zoowel voor de actieve leidster als voor haar leerlingen. W. D. V. I Jordens (W.D.V.) A. de Graag (Heusden) 02. De aangekondigde eerste partij van den 3-kamp tusschen dc heeren Jor dens en de Graag is in een overwin ning voor laatstgenoemde geëindigd. Te ongeveer 10 uur nam de partij onder geringe belangstelling, zulks mogelijk door slechte weersomstandig heden, een aanvang. Jordens speelde in de opening een weinig onfortuin lijk, zoodat hij een zwakke zet deed en doordat hij deze wilde herstellen een foutive zet deed, waarna zijn te genstander al gauw positioneel beter stond en dezen stand tot het einde, dat vlugger kwam dan verwacht, wist te bchoudenen en deze eerste ontmoe- ting glansrijk wist te winnen. Jordens, de volgende maal beter! De tweede partij wordt gespeeld op Maandag 15 Juli a.s. te Heusden. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-BRABANT. Eerste gewone zitting 1940. Dc Provinciale Staten van Noord- Brabant kwamen Dinsdag in eerste ge wone zitting voor het jaar 1940 bijeen in openbare vergadering ten provincie huize. Het nieuw benoemde lid, de heer P. N. J. P. de Jong uit'Ossendrecht, (va cature. Vroegindewey) werd toegela ten. Het ontwerpbesluit, houdende eer vol ontslag aan den heer Marinus van Hout te Helmond als watergraaf van het waterschap „Het stroomgebied van de Aa", werd vastgesteld. In zijn plaats werd tot watergraaf benoemd de heer J. Phaf, burgemeester van Gc- mert. De voorzitter wijdde bij hel aftreden van den watergraaf woorden van groo tc dank aan hem voor al wat hij vo(or het waterschap heeft gedaan. Het ontwerpbesluit tot wijziging en aanvulling van het „Algemeen Water schapsreglement voor Noord-Brabant 1904" werd door Ged. Staten geadvi seerd te verwijzen naar de bijzondere commissie voor de waterschappen. Het lid Jansen (Hoeven) had daar tegen bezwaar en stelde voor deze aan gelegenheid te verwijzen naar ue af- deelingen, welk voorstel Ged. Staten niet overnamen. Het werd echter vol doende gesteund om in stemming ge bracht te worden, met het resultaat dat het voorstel van den heer Jansen werd aangenomen met 30 tegen 23 stemmen. Aan de orde was de brief van Ged. Staten houdende mededeeling aan dc Staten van het bedrag dat voor dc re constructie der provinciale wegen over 1939 zal worden besteed. Bij dit agen da-punt geeft de voorzitter de volgen de-cijfers: De totale inkomsten van het ver- keersfonds zouden op ongeveer 18 millioen kunnen worden geraamd. Om evenwel niet al te hoogc ver wachtingen te wekken en tevens reke ning te houden met verschillende om standigheden, is het voorzichtig het cijfer van 18 millioen tot 17 millioeh te reduceeren. Deze raming van 17 mil lioen gulden is ongeveer 2,3 millioen gulden hooger dan dc raming, waarop de cijfers onzer begrooting voor 1940 gebaseerd zijn. Als gevolg van een der gelijke hoogere opbrengst van 't Ver-' keersfonds zouden de inkomsten voor de provincie nader kunnen worden ge- i raamd op 500.000 voor de secundai re en 150.000 voor de tertiarie wegen, alzoo meer in totaal 88.000. Van dit laatste bedrag van ƒ88.000 komt een evenredig deel ten goede aan ander onderhoudplichligen niet zijnde de provincie, terwijl verder in aanmer king is te nemen, dat gedurende den afgeloopen winter voor zandstrooien en sneeuwruimen een extra bedrag van ongeveer 400.000 zal zijn uit te ge ven, te verdeelen over enkele jaren. Met hel oog op een en ander kunnen nadere voorstellen tot voortzetting van de reconstructie van de provinciale wegen in het jaar 1940 niet worden gedaan. WIELRIJDERS OPGELET! Belangrijke nieuwe bepalingen voor de verduistering. Ter aanvulling van de nieuwe ver duisteringsverordening van den rijks commissaris, opgenomen in het veror deningenblad voor het bezette Neder- landsche gebied op 6 Juli 1940, maakt de bevelhebber van de „Ordnungspoli- zei beim Hoheren S. S.- und Polizei- lührer" officieel het volgende bekend: De voornaamste nieuwe bepaling van de verduisteringsverordening is, dat fietsers terstond na het invallen der duisternis niet meer zonder licht mo gen rijden. Paragraaf 10 van de veror dening bepaalt daarover, dat ook de fietsers met verduisterde lichten moe ten rijden en dat de lantaarns van de fietsers zoo bedekt moeten zijn, dat een 3 tot 5 centimeter lange en 1 cm. hoo- ge rechthoekige opening het licht uit de benedenhelft van de lantaarn door laat. Door deze bepaling is een zoodanige verlichting van den rijweg beoogd, 'dat voor den wielrijder veilig rijden moge lijk is en tegenliggers het rijwiel als zoodanig kunnen herkennen. TEGEMOETKOMING VOOR AAN MILTVUUR GESTORVEN VEE. Het- Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt het volgende bekend. Binnenkort zal worden overgegaan tot uitbetaling van de bedragen, welke den betreffenden veehouders worden toegekend als tegemoetkoming voor van 1 December 1939 tot 1 April 1940 aan miltvuur gestoren vee. Voor zoover het verloren gegane vee verzekerd was, kunnen de betrokken verzekeringsmaatschappijen voor uitbe taling van de bedoelde tegemoetkoming in aanmerking komen, mits zij vóór 15 Juli a.s. aan het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening, Lange Voorhout 10 te s-Gravenhage opgave hebben verstrekt van de uitgekeerde bedragen, tijdstip van uitbetaling, naam en woon plaats van de verzekerden, alsmede aantal en soort van het verzekerde vee. REGISTRATIE VAN TRACTORS EN VRACHTAUTO'S. Vóór a.s. Donderdag aangifte. De aandacht wordt nog eens geves tigd op de verordening tot registratie van alle vrachtauto's en tractors. Vóór Donderdag moet ieder, die nog niet een geel aangifteformulier naar het Centraal bureau voor de Statistiek heeft ingezonden, dit alsnog doen. De formulieren zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke districtsbureaus. Ook chas sis moeten worden opgegeven. Degene, wiens vrachtauto of tractor niet geregistreerd is, komt in geen ge val in aanmerking voor de verstrek king van motorbrandstof. Ook zij, die niet in het bezit zijn van een rijvergun ning moeten den vrachtauto of tractor aangeven. Bij nalatigheid stelt men zich aan strafvervolging bloot. DE HOUTAANVOEREN UIT DE OOSTZEE. Hervatting binnenkort verwacht, ook naar Nederland. Volgens berichten uit Stockholm verwacht men in scheepvaartkringen aldaar, dat binnenkort de verschepin gen van hout van Leningrad, Finland en Zweden naar Duitschland weer zul len plaats vinden. Men neemt tevens aan, dat ook Ne derland dan weer op flinke houtleve ranties kan rekenen. HET AANTAL OORLOGS GEWONDEN. In een onderhoud, dat wij met gene- raal-majoor N. A. A. van de Roemer mochten hebben, zeide de inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht: In het begin had men den indruk, dat het aantal oorlogsgewonden veel groo- ter was, dan het later inderdaad bleek te zijn, dank zij het feit, dat de gebeur tenissen hier te lande spoedig tot het einde voerden. Het zullen er ongeveer 900 zijn, gewonden wel te verstaan, van wie het overgroote deel tenslotte reeds een algeheel herstel bereikt heeft of nog kan bereiken. Het aantal van hen die een arm of been missen of door ander letsel tot deze groep moeten worden gerekend, is gelukkig zeer ge ring: het zullen er niet meer dan een vijftig of zestig zijn, voor zoover wij thans kunnen overzien: want er komen nog een vijfhonderd soldaten uit Frank rijk en het spreekt vanzelf, dat wij op het oogenblik niet kunnen nagaan hoe veel er daaronder zijn, die medische hulp behoeven, en in welke mate. DE COLLECTE VOOR 'T NATIONAAL HULPFONDS 1940. Naar de berichten luiden, loopt de opbrengst van de collecten in ons land, die nu bekend zijn, naar het millioen. Amsterdam gaf 119.000, Den Haag 100.000, Amersfoort 21.719, Arnhem 19.373, Delft 14.700, Dok- kum 1000, Grave 350.31, Goor 5300, Leeuwarden 2500, Naarden 3300, Sliedrecht 4850, Tilburg 25000, Schoonhoven 1300, Bergen op Zoom 2100, Hoorn f 3071.39 enz. OM DE VOLKSEER. Onder den titel „N.S.B. en Volks eer" verscheen in ,,De Weg een be schouwing, die als volgt aanvangt: Wij begrijpen niet, dat de N.S.B., na de zware dagen, die achter ons liggen, nog maar altijd niet wil aannemen, dat zij Nederlandsch moet denken en voe len. om door ons volk verstaan te wor den en dat zij dus onze Nederlandsche volkseer in vollen omvang heeft te res pecteeren. Dat heeft ze reeds te doen, omdat zij een groep van ëederlanders omvat. Want voor leden of groepen van de Nederlandsche volksgemeen schap is het een natuurlijke plicht de eer van die gemeenschap op te houde'n en te eerbiedigen. Maar zelfs indien ze dit niet voelt hetgeen wijzen zou op een ontstellend gemis aan waarlijk Ne derlandsch bewustzijn zou ze er zich reeds uit eigenbelang van moeten ont houden onze volkseer te kwetsen, wijl de Duitsche bezettingsoverheid onmo gelijk respect kan hebben voor een be weging van een vreemd volk, die dat eigen volk smaadt! Daarvoor zijn deze Duitschers te waarachtige nationalisten en eerbiedigen zij te zeer een gezond nationalisme van andere volkeren, zelfs dan wanneer ze die volkeren om rede nen, aan het Duitsch belang ontleend, hebben bestreden. De heer Mussert heeft het goed $e- heeten, dat N.S.B.'ers bij den intocht dCT Duitsche troepen dezen begroet hebben met „Heil Hitier". Dat is een siag in het gezicht zoowel van het INe- denandsche als van het Duitsche volk. Ben slag in het gezicht van het iNedei- lanasche volk, welks gesneuvelden toen nog ooven aarde waren. Den slag in het gezicht van het Duitsche volk, want „neh Hitler, is de Duitsche groet, op- reent en vol beteekenis wanneer zij uit gesproken wordt in Duitschland oi bui- len Duitschland door een Duitscher, onoprecht en vol wanklanken wanneer zij uit den mond komt van een niet- L-mitscher. Men denke zich maar eens in noe valsch „Heil Hitler in de ooren van een oprecht Duitsch nationaalsoci- anst zou klinken, wanneer hij morgen door de Franscnen aldus zou woraen up de hagespraak heeft de heer Mus sert de iN.b.B.-kiok weggeschonken aan generaal Doering, den schepper van de Duitsche luchtmacht. Generaal Goering is ongetwijleid een groot man, een grooi Duitsch staatsman. Dchter het lot neeit gewild dat zijn luchtvloot, om redenen van Duitsch militair belang, Rotterdam heelt gebombardeerd. De bezettings autoriteiten, vooraan de Rijkscommis saris beyss-lnquart, doen alles om deze wonde zoo spoedig mogelijk te helen. De iN.B.B. rijt de wonde open! Men kan Goering als Duitsch staatsman en ais schepper van de luchtvloot toch heusch wel erkennen zonder hem daartoe een JU.UüU kilo zware klok aan te bieden. Wij willen de laatsten zijn om de Duit sche weermacht het noodige metaal te misgunnen, maar ook zonder de klok van den heer Mussert zal zij dezen oor log wel winnen. Wat zal een man als Goering, die reeds vliegoihcier was in den vorigen oorlog, in zijn hart van zulk een zoolnkkerij «moeten denken/ Bovendien doet de iN.b.B. met zoo te handelen groote aibreuk aan de hoe langer hoe betere betrekkingen tus schen iNederland en de bezettingsauto- riteiten. Wij, (Nederlanders, hebben met waardigheid verloren, wij kunnen slechts tot een betere en ongetwijteld goede verstandhouding komen, wan neer de Duitschers de INederlandsche waardigheid respecteeren. Dij doen dat, ■Dij ontzien ons zeitrespect met alle tact die ze blijken te bezitten. De 1N.S.B. echter gooit onze INederlandsche eer telkenmale te grabbel! Het artikel eindigt als volgt: Houdt op, zeggen wij, met het ei gen volk te slaan! Daarmee wint ge niets. Ge versterkt slechts de bestaan de atkeer tegen u bij ons volk en ge verliest iedere achting bij den op eer en waardigheid gestelden Duitscher! Het verwondert ons niets, dat we in tal van bladen uit dit artikel geciteerd zagen, want het geeft onomwonden weer wat in veler harten brandt. De ÏN.S.B. komt werkelijk onze volks eer te na. HOE ZAL DEZE OORLOG EINDIGEN? Een belangwekkende en aclueele beschouwing op grond der voor spellingen van Michel Nostra damus. Litg. W. J. Ort, 's-Gravenhage. De heer Nostradamus, dokter en toe komstvoorspeller, leefde van 1505 tol 150(5 in Frankrijk. Hij heelt veel ge studeerd in de astrologie en aanver wante vakken en heeft volgens zijn eigen mededeelingen stemmen gehoord en vizioenen gezien. O]) grond daarvan liet hij in 1555 liet eerste deel verschijnen van een boek, bestaande uil duizend vierrege lige verzen, waarin de toekomst van Europa tol het jaar 3797 wordt voor speld. Hij houdt zich daarbij niet aan de chronologische volgorde en spreekt in duistere beelden en termen. Van daar, dat slechts wie volkomen op-de hoogte is van aardrijkskunde en ge schiedenis en ook eenigszins dc in dien lijd gebruikelijke termen verstaat, den zin kan vatten. Onder degenen, die zijn werk heb ben bestudeerd, is het Dr. de Font- brune, die een uittreksel heeft ge maakt en van een commentaar voor zien. Zijn boekje is nu in het Neder landsch verschenen. Nostradamus' voorspellingen voor onzen tijd ontleenen haar waarde aan het feit, dat in de jaren 1555 lot 194(1 er een aantal op waarlijk treffende wijze schijnen te zijn uitgekomen. Het is derhalve opmerkelijk, dat de hui dige oorlog er in voorspeld wordt, evenals bijvoorbeeld de opkomst van een „Groote", waarmee dan kennelijk Hitler is bedoeld. Voorts wordt een enorme débacle voor Engeland voor speld. Hoe men ook in het algemeen tegen over de waarzeggerij moge staan, de inhoud van hel boekje is opmerkelijk en alle aandacht waard, voor wie zich interesseert voor de gebeurtenissen van onze dagen. M. Hierbij kan ik U berichten, dat mijne nieuwe zaak in HERENMODE-ART I KELEN welke gevestigd wordt in het pand Groote straat 228 te Waalwijk, op VRIJDAG 12 JULI 1940 DES NAMIDDAGS OM 4 UUR geopend zal worden. Uw bezoek aan mijne nieuwe zaak, waarvoor ik U bij deze beleefd uitnodig, zal op hoge prijs gesteld worden; Hoogachtend ANTOON VERHULST. f begroet!

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5