FEUILLETON, DE BROEDERS, Zaterdag 13 Juli 1940 No. 55 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad Officieele mededeeiingen en verordeningen. ZezdJuuuti en <*i de BURGERWACHTEN ONTBONDEN. Op aanzegging van de overheid zijn de Burgerwachten thans ontbonden, waarmede dus een einde komt aan de werkzaamheden bij wachtdiensten en verschillende hulpdiensten, aldus be richt de N.R.C. PUNTENKAART VOOR TEXTIELDISTRIBUTIE. Gelijk reeds gemeld, is een distribu tieregeling voor alle soorten textielgoe- deren in voorbereiding. Op het oogen- blik is de verkoop van deze goederen 'V reeds in eenigszins vrij verband ge rantsoeneerd, doch eerlang zal er een straffe distributieregeling komen. Met het oog op de invoering hiervan is een zeer nauwkeurige inventarisee- 'L ring van alle textielvoorraden in ons jj land, ook bij de winkeliers, noodzake- lijk. In verband hiermede kan worden verwacht, dat over eenigen tijd alle winkels, welke textielproducten ver- koopen, (hieronder vallen dus alle klee- s dingstukken) eenigen tijd, waarschijn lijk een dag of vier, gesloten zullen zijn. Naar verluidt, zal de distributie-rege ling, evenals dit in Duitschland het ge val is, geschieden door middel van zoo genaamde puntenkaarten. Dit stelsel werkt aldus, dat ieder met het oog op de aanschaffing van klee ding en andere textielproducten, de be schikking krijgt, telkens voor een be- I paald tijdvak, over een zeker aantal punten. Deze kan men binnen het tijd vak waarvoor de kaarten gelden, naar behoefte besteden. Bij den aankoop van ieder artikel moet men het hiervoor te voren vastgesteld aantal punten inleve ren. Wie dus b.v. voldoende onder- kleeding heeft, kan des te meer over hemden koopen en wanneer men geen overjas noodig heeft, heeft men des te meer armslag met het oog op het koo pen van een costuum enz. DEVIEZENBANKEN. De Nederlandsche Bank bericht, dat zij, gebruik makende van de bevoegd heid, haar toegekend bij artikel 12, 3de lid, van de Deviezen-verordening 1940, de volgende banken en bankiers heeft aangewezen als deviezenbank in den zin van genoemde verordening. Amsterdamsche Bank, De Twentsche Bank, Handel Mij. H. Albert de Bary Co., Heldring Pierson, Hope Co.,, Incasso-Bank, R. Mees Zoonen. Nederlandsche Handel Mmaatschappij, Nederlandsch-Indische Escompto Mij., Nederlandsch Indische Handelsbank, Pierson Co., Rotterdamsche Bank- vereeniging. Het is de bedoeling, dat bovenge noemde deviezenbanken haar functie als zoodanig aanvaarden op 15 Juli '40. Art. 12, lid 3, der Deviezenverorde- ning bepaalt: De Nederlandsche Bank kan onder door haar te stellen voorwaarden aan andere banken en bankiers het recht toekennen als deviezenbank buiten- landsche betaalmiddelen, buitenland- sche geldswaardige papieren en buiten- landsche vorderingen voor rekening der Nederlandsche Bank of voor eigen rekening te verkrijgen of te vervreem den. VERLIESCIJFERS VAN NEDERLANDSCHE WEERMACHT. 3000 Gesneuvelden, 7000 Gewonden. Naar de Tel. van zeer goed inge lichte zijde verneemt, is thans van om streeks 3000 personen komen vast te staan, dat zij in de uitoefening van hun militairen plicht zijn gevallen. Het aantal zwaar- en lichtgewonden te zamen bedraagt omstreeks 7000. Hiervan zullen er vermoedelijk niet meer dan 150 blijvend invalide zijn, waaronder ook zijn begrepen zij, die een arm of een been missen. Van een deel der gewonden is bericht ontvan gen, dat zij weer als geheel genezen zijn ontslagen. Er moet evenwel rekening mee ge houden worden, dat er nog eenige dui zenden vermisten zijn. De meesten de zer vermisten zijn, naar vermoed wordt, naar Frankrijk uitgeweken. Ook bij de ze categorie zullen dooden en gewon- te betreuren zijn, zoodat een definitieve balans nog niet kan worden opge maakt. Nog dagelijks komen er bij de mili taire instanties nalatenschappen binnen van als vermist opgegeven personen, waaruit dan al of niet met zekerheid kan worden vastgesteld, of zij gesneu veld of gewond zijn. Eenige onzekerheid wordt ook nog veroorzaakt door het feit, dat een aan tal Nederlandsche krijgsgevangenen vrijwillig in Duitschland is achtergeble ven om te blijven werken. Niet van al deze militairen is volledig bericht bin nengekomen of zij zich in leven en goe den welstand bevinden. Ook zijn er nog enkele gewonde Nederlanders in Duitschland aanwezig. LAATSTE WAARSCHUWING AAN DUIVENHOUDERS. Er mag geen enkele duif rondvliegen. eigenaars zich aan zeer zware straffen bloot. Zoolang geen tegenbevel wordt uit gevaardigd, moeten postduiven, maar ook alle andere soorten duiven, zonder eenige restrictie binnen gehouden wór den. De afsluiting van het hok moet zoo danig verzekerd zijn, dat ontsnapping volstrekt uitgesloten is. Te dien aan zien worden verontschuldigingen bij voorbaat radicaal van de hand gewe zen. Alle liefhebbers in Nederland, maar ook particulieren hebben den onafwijs- baren plicht, wanneer zij duiven zien losvliegen, hiervan onverwijld kennis te geven aan den burgemeester of de politie ter plaatse, met duidelijke ver melding van uur en straat- en huisnum mer waar de duiven thuis behooren. Nalatigheid ter zake kan tot betreu renswaardige consequenties leiden, wel ke voorkomen worden indien men een voudig zijn plicht doet. Dezer dagen zijn, als eersten maatre gel, te Hilversum bij verscheidene lief hebbers, evenals te Amsterdam, duiven in beslag genomen en gedood. Vele menschen willen nu eenmaal niet lee- ren, zooals de practijk van bijna zes we ken heeft aangetoond. DE HANDEL IN BUITENLAND- SCHE FONDSEN VERBODEN. Certificaten worden gerekend tot binnenlandsche papieren. De waarnemend secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departe ment van Financiën, heeft gisteren in een beschikking bepaald, dat de han del in buitenlandsche fondsen verboden is. Als buitenlandsche fondsen worden de effecten aangemerkt, welke ingevol ge de deviezenverordening 1940 art. 2 lid 2 als buitenlandsch zijn aan te mer ken. Wij kunnen hieraan direct toevoe gen, dat de certificaten, door admini stratiekantoren in Nederland afgege ven tegen buitenlandsche fondsen zul len worden beschouwd als te zijn bin nenlandsche effecten. Het bovenstaande verbod geldt dus niet voor de certificaten van Ameri- kaansche shares, waarbij het publiek en de Amsterdamsche beurs zulke groote belangen hebben. VERKOOP VAN ROOM VERBODEN. Met ingang van Zondag a.s. Naar het Leidsche Dagblad verneemt wordt met ingang van Zondag a.s. de verkoop van room verboden. De verkoop van ijs, waarin, room is verwerkt, mag tot nader order voort gang vinden. DUITSCH—NEDERLANDSCH VLUCHTELINGEN-COMITÉ. Een lid van het Duitsch-Nederland- sche vluchtelingen-comité in Frankrijk is juist in Nederland teruggekeerd. Hieromtrent kan het volgende offi cieel worden medegedeeld: De Hollandsche vluchtelingen-groe pen in Frankrijk bevinden zich hoofd zakelijk bij Nantes, La Rochele, Bor deaux, Biarritz, Bayone, Montauban, Tarbes, Touloune en aan de Rivièrra. Zoover deze steden in het door de Duitsche weermacht bezette gebied lig gen, worden de vluchtelingen van hun aanstaande terugkeer door de Duitsche diensten of door de Hollandsche con suls op de hoogte gesteld. Daar het niet mogelijk is, dit groote aantal menschen gezamenlijk onder te brengen, wordt deze mededeeling van tijd tot tijd her haald. Men is van plan enkele groepen bij elkaar te krijgen en deze dan zoo spoedig mogelijk naar Nederland terug te zenden. De hiertoe noodige maatregelen ge schieden in de nauwste samenwerking met de Duitsche weermacht en van het Duitsche welvaarts-comité dat voor de verzorging zorg draagt. Voor rustpau zen in de omgeving van Parijs is zorg gedragen. Voorloopig zijn de spoor wegen en wegen in Zuid-Frankrijk zeer sterk bezet, in casu nog niet in vollen omvang bruikbaar, zoodat uiteindelijke terugkeer nog wel minstens 14 dagen zal duren. Midden van deze week kan reeds het eerste transport van oude menschen en kinderrijke families hoofd zakelijk uit Breda verwacht worden, die met 10 speciale bussen vervoerd wor den. De terugkeer van alle naar Frank rijk gegane vluchtelingen zaj door een bijzondere afdeeling der Duitsche Mi litaire afdeeling in Frankrijk voorbe reid en afgewerkt worden, zoodat op goeden afloop en vermijding van bij zondere hardheid gerekend mag wor den. De commissie kan er zich van overtuigen, dat de vluchtelingen in Frankrijk overal goed ondergebracht zijn en geen bijzonderen nood lijden. Het in Parijs gebleven deel der com missie heeft daarenboven stappen ge- De commissie-Hornstra, die den scha kel vormt tusschen de Duitsche over heid in het bezette Nederlandsche ge bied en de duivenhouders hier te lande, deelt ons nopens haar ervaringen van de laatste weken het volgende mede: 1 Over het algemeen wordt er in de kringen van postduivenliefhebbers wel begrip aan den dag gelegd voor de ab solute noodzakelijkheid om in dezen oorlogstijd hun vogels onverbiddellijk vast te houden. Hetpercentage dergenen, dat zich kennelijk niet wenscht te storen aan de uitgevaardigde verboden, is echter der mate groot, dat een laatste waarschu wing langs dezen weg mogelijk nog veel onheil in dubbele beteekenis kan voorkomen. Immers: wanneer van heden af over tredingen worden geconstateerd van t uitvliegverbod, zullen niet alleen alle duiven van de betrokkenen op staan- den voet in beslag worden genomen en gedood, maar bovendien stellen de WmM De badgasten kunnen zich per omnibus van het station Schoorl naar het strand bad Camperduin laten vervoeren. Het vertrek van de omnibus, wel ke herinneringen oproept aan den ouden tijd, van het strandbad Camperduin. Op den achter grond de Honds- bossche Zeewe ring. „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door RAYMOND PARSONS. 39) Ik wil niets weten, zei miss Clair minachtend. Toch wel, zei Halion haastig. Ons genootschap, begon Jules, is opgericht om geld te krijgen voor een revolutie in Rusland. We proheer- den Sir John Newby ook in de zaak te betrekken, maar hij wilde niet. Maar zijn broer Richard bleek een schurk te zijn; ze ontdekten het doet er niet toe hoe dat hij chèques ver- valscht had en daar hebben we ge bruik van gemaakt. Verder wist ik dat Sir John Newby een goede vriend van mijn geëerden meester was en ik maak te, dat die me als butler huurde. Ik hoorde de legende van het Aas van den Duivel en van den grafkelder en bedacht, dat die geheime plaats een goede ontmoetingsplaats voor ons ge nootschap zou zijn. Dus zorgde ik, dat ik den plattegrond van de onderaard- sche gangen waarvan de huishoudster me verteld had, te pakken kreeg en vond den grafkelder. Toen deelde ik mijn vondst aan onze leden mee en alle vijf en dertig u ziet, dat het maar een klein genootschap is kwa men hier naar toe. Wat?, vroeg Hallon scherp, zonder dat de politie er iets van af wist? U vergeet, dat er hier in 't dorp maar één veldwachter is Hobson en dat is een idioot. Ook komen veel van onze leden als landloopcrs ver momd, die vallen hier in de buurt niet op de anderen komen met auto's of met den trein. En doordat ze alle maal des avonds komen en altijd al leen, wekt dat geen achterdocht op. Maar ze kunnen toch niet in den tuin komen zonder achterdocht op te wekken?, zei Dorothy. Waarom niet? We komen niet langs den hoofdweg. U vergeet het pad dat door het Koekoeksbosch loopt, miss Clair. O! riep Dorothy. En langs dat pad hebben jullie Richard Ncwby's lijk hier naar toe gebracht? Nu wilt u te veel weten, zei Jules droogjes. U zult later misschien hooren hoe dat gegaan is als wij Newby's millioenen hebben. Nu wil ik u niets anders meer zeggen dan dat ik den brief geschreven heb, waarin Sir John gevraagd werd hier te komen. Richard heeft dien brief onderschept en kwam zelf. Sir John is óók gekomen, riep Percy. Wat is er met hem gebeurd? Dat vertel ik u nog niet. Dat zul- u morgenavond hooren. Dan hebben we hier een vergadering en zal alles u duidelijk worden. Maar je zult mr. Hallon en mij toch niet in dien grafkelder laten?, zei Dorothy verschrikt. Jules, laat ons alsjeblieft vrij Neen. De butler bleek onver murwbaar. U weet te veel, alle twee, en daarom bent u gevaarlijk voor ons. Als u u bemoeit met dingen die u niet aangaan, moet u de gevol gen ook maar dragen. Mr. Hallon zal hier blijven en u, miss Clair, wordt naar een aangrenzend gewelf ge bracht. Stribbelt u niet tegen, want dat zal alles maar erger maken. Op dat oogenblik besefte Hallon dat het leven soms bitterder is dan de dood. Maar wat kon hij doen? HOOFDSTUK XXVII. Jules was een verrader en een ge vaarlijk anarchist, dacht Dorothy toen hij haar in een anderen kelder op sloot, maar ze moest eerlijk bekennen, dat hij haar behoorlijk behandelde, afgezien dan van het feit dat hij haar gevangen hield ter wille van de vei ligheid van het 1 Kinkergenootschap. Heel vroeg in den morgen bracht hij haar een kopje warme koffie en wat brood met koud vleesch. De natuur liet haar rechten gelden en Dorothy tastte gretig toe. En het dwaze van het geval was, dat de butler haar een spel kaarten gaf, zoodat ze patience kon spelen hij wist dat ze daar veel van hield en drie of vier kaar sen hij haar achterliet, zoodat ze niet heelemaal in het donker zou zitten. Jules scheen toch haar vriendelijkheid gedurende zijn ziekte niet geheel ver geten... En hij had haar beloofd Hal lon goed te behandelen en zijn boeien los te maken. Maar hij wilde niet, dat ze naar den anderen grafkelder ging. Jules bracht ook een bezoek aan Percy, maakte zijn boeien los, bracht hem eten en drinken en gaf hem een hoek en een kleine voorraad kaarsen. Hij verzekerde hem dat Dorothy goed behandeld werd. Toch zou Percy Ju les dolgraag afgeranseld hebben en dan naar het dorp ontsnapt zijn om hulp te halen; maar de butler nam steeds zijn twee assistenten mee. Het eenige, wat Percy overbleef, was kalm te wachten op de vergadering van de anarchisten; daarna zouden hij en Dorothy wel hooren wat voor lot hun beschoren was. De lange dag ging voor Percy en Dorothy traag voorhij; de uren kro pen om in hun donkeren kerker. Ze wisten niet wanneer de dag eindigde en de avond viel. Dorothy had geen horloge hij zich gehad en een eerlijke anarchist in Soho had Hallon's exem plaar tot zich genomen. En daarom brak de tijd van de vergadering gau wer aan, dan ze gedacht hadden. Do rothy, die in slaap was gevallen, werd wakker, doordat iemand een hand op haar schouder legde en ze zag een man met een lantaarn voor zich, blijkbaar een van Jules' helpers. Hij zei haar dat ze mee moest gaan naar de vergadering en ze herkende zijn stem. Graaf Bezkoff!, riep ze uit, ler- wijl ze overeind sprong. Sstzei hij zacht. Zeg niets. Ik ben uw vriend en de vriend van mr. Hallon. Ik heb miss Minter beloofd u te redden .Vertrouwt u maar op mij. Wat bent u van plan te doen?, vroeg ze fluisterend. Voorloopig niets. U moet wach ten, tot de vergadering afgeloopen is. Hebben ze op de Manor gemerkt dat,ik weg ben? Ja. Iedereen zoekt naar u. Maar ze hebben er de politie niet ingehaald, omdat ze denken dat dat gevaarlijke gevolgen kan hebben. Het is maar goed, dat de politie er niet is, voegde Bezkoll er aan toe, want ons hecle genootschap is van avond in den grafkelder en al zijn ze allemaal apart gekomen, dan zou het nog moeilijk zijn om niet de aandacht van Trusk en zijn mannen te trekken. Maar Hobson? Hij is naar een plaats twee mij len hier vandaan gelokt. Zeg nu niets meer en laat hun niet merken, dat u hoos bent. Ik zal alles doen wat ik kan om u te helpen. Dorothy's hart bonsde, toen ze in den grafkelder gebracht werd. De ruimte was verlicht met lampen en kaarsen en vol met menschen, zoowel mannen als vrouwen. Er waren vreemdelingen en Engelschen; som migen waren goed gekleed en ande ren waren in lompen. Maar ze had den allemaal fel-glinsterende oogen en magere gezichten en ze schenen verteerd te worden door fanatisme. Percy stond ongeboeid aan het verste uiteinde van den grafkelder en Doro thy werd naar hem toegebracht. U kunt naast elkaar gaan zitten, zei Bezkoff met voorgewende koel heid. Jules zat op een stoel aan het hoofdeinde van de stecnen tal el, waarop wat schrijfgerei stond. Doro thy keek rond of ze den valschen Sir John ook vinden kon, maar ze zag hem nergens. Jules zat, als A, met de vier andere leden van 't genootschap, die respec tievelijk met de letters E, I, O en U werden aangeduid om de steenen ta fel. De overige leden leunden tegen den muur of zaten op den steenen grond. Er waren er dertig. Jules was meestentijds aan het woord, maar ook verschillende andere leden brach ten ^yerslag uit over het resultaat van hun pogingen om geld te krijgen. De ze dingen waren spoedig afgehandeld en toen begon de bespreking van wat blijkbaar het hoofdpunt van de agen da was. (Wordt vervolgd). i

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5