ÜIT DE LANGSTRAAT OMGEVING i r*n KING-ATLAS? CM KAATSHEUVEL. daan om met de Fransche regeering in verbinding te komen, opdat ook de vluchtelingen in het niet bezette Fran sche gebied opgespoord en naar huis vervoerd zullen kunnen worden. NEDERLANDSCH DAGBLAD ORGAAN VAN NATIONAAL FRONT. Het eerste nummer van het Neder- la'ndsch Dagblad, orgaan van Nationaal Front is in Den Haag verschenen. Aan het inleidend hoofdartikel van den heer Arnold Meijer, den leider van Nationaal Front, ontleenen wij het vol gende: ,,Wij hebben den weg naar een vas tere eenheid reeds jaren lang verkend. Wij weten, dat niet de staatsgrens de scheiding aangeeft tusschen ons volk en andere volkeren. Wij weten, dat ons volk uit de huidige smeltkroes slechts kan nerboren worden, indien Neder landers, zoowel van Rijks-Nederland als van Vlaanderen, benevens die uit den Westhoek van Frankrijk, in één staat, den Nederlandschen volksstaat, vereenigd worden. Dit is ons rechtma tig aandeel in de nieuwe orde van 'Eu ropa en indien ons recht wordt gedaan, zullen wij zeer zeker door een gemeen schappelijk belang, ons verbonden ge voelen aan de macht, die ons dit recht zal doen helpen wedervaren. Wij be doelen den staat, die de verantwoorde lijkheid opeischt en aanvaardt, niet een nieuw Versailles, maar een rechtvaar dig geordend Europa tot stand te bren gen: Duitschland! Vriendschap legt men niet op. Vriendschap bloeit slechts op den grondslag van een gemeenschappelijk belang. Welnu, dat gemeenschappelijk belang zal er zijn vanaf het oogenblik, dat een onafhankelijk Groot-Nederland deel uitmaakt van die nieuw te schep pen orde. Want zoowel de door zulk een nieuwe orde begunstigden, als de schepper dier orde zelf, houden een di rect belang bij de nieuw geschapen ver houdingen. Wij hebben de thans te bewandelen weg óók maatschappelijk verkend. De vakvereenigingen, de sociale organisa ties, moeten één worden en in die een heid verbonden met de volksgemeen schap. Met andere woorden: zij moe ten werktuigen worden tot zelfhandha ving van het sociale recht. Zij moeten de aangesloten, maar ook de niet-aan- gesloten werkers van hun beroepsgroep vertegenwoordigen en onderling de ar beidsvoorwaarden bepalen. Voor geschillen zal er een arbeids rechtbank zijn, die recht zal spreken. Bovendien zullen uit deze organisaties leiders der corporaties voor een groot deel voortkomen. Corporaties op be- drijfsschappelijk gebied, die boven de afzonderlijke bedrijven zullen staan en regelende bevoegdheden zullen hebben binnen de bedrijfstak. Het debat over „vrije" of „geleide" economie is afgeloopen! Eenieder weet, dat een vrije econo mie in ieder geval onmogelijk is gewor den en dat er dus een „geleide" natio nale economie moet komen. Welnu, de ze corporaties moeten zich tevens op werken tot richtig functioneerende or ganen van een „geleide" economie. Dit is de maatschappelijke en economische structuurverandering, die wij voorstaan en die 't best past bij onzen Nederland schen aard, juist wijl er een groote ruimte open blijft van zelfwerkzaam- heid, voor zoover niet noodzakelijk in gegrepen moet worden door een hoo- ger orgaan of door den staat zelf! Het zoo oer-Nederlandsche beginsel van „souvereiniteit in eigen kring" blijft in het door ons voorgestane ver ankerd. Wij hebben een Nederlandsch pro gram en een Nederlandschen stijl. Dat programma is niet van gisteren. Het is zoo oud als onze doelbewuste gedachte, en onze doelbewuste daden zijn. Daaraan ontleenen wij thans het AANVAL OP VLIEGVELD VAN AMIËNS VERIJDELD. Daarvóór had het opperbevel van de Duitsche weermacht het volgende spe ciale communiqué uitgegeven: De reeds in den slag tegen Frankrijk bewezen Duitsche superioriteit in de lucht komt thans ook tegenover Enge land duidelijker tot uitdrukking. Zooals bekend, is het reeds gisteren in een speciaal bericht gepubliceerde aantal van twaalf neergeschoten vliegtuigen bij Stavanger in den loop van den dag na nieuwe luchtgevechten tot 28 neer geschoten vliegtuigen gestegen. Volgens de tot dusver ontvangen be richten werden vandaag opnieuw alle vliegtuigen van een aanvallende Engel- sche gevechtsgroep neergeschoten. De Duitsche luchtdoelartillerie dwong de zeven Britsche bommenwerpers, voor dat zij hun doel, n.l. het vliegveld van Amiëns-Glisy, hadden bereikt, van koers te veranderen en hun bommen zonder te mikken en vóór zij boven hun bestemming waren aangekomen, neer te werpen. Schade aan militaire objecten werd er dientengevolge niet aangericht. Na het staken van het vu ren van de luchtdoelartillerie vielen de Duitsche jagers aan en schoten alle vij- recht dit volk te willen samenbundelen in ons breed „Nationaal Front". De „Nationaal-Blokkers" van alle gezindten, democraten van gisteren of van overmorgen, en in ieder geval per sonen, die tot heden niet openlijk zich tegen de democratie durfden te stellen, zijn op zoek naar 'n programma. Maar men vindt het niet, ook al heeft men bij bekende namen en zelfs bij belang rijke figuren, een programma besteld! Alom voelt men, dat de wérkelijke georganiseerde volkseenheid noodza kelijk is! andelijke bommenwerpers op den te rugtocht een voor een neer. De eigen luchtmacht leed geen ver liezen. BELGISCHE KONINGSKINDEREN NAAR SPAANSCH PALEIS. Generaal Franco heeft den in hotel Maria Christina wonenden kinderen van den Belgischen koning aangeboden hun intrek te nemen in het historische koninklijke paleis San ilde Fonso te La Granza, ten Noorden van Madrid. HET KAN VERKEEREN! Het Britsche ministerie van handel heeft gisteravond medegedeeld, dat het geheele Fransche grondgebied in Euro pa, met inbegrip van Corsica, alsmede Algerije, Fransch Marokko en Tunis, ook op handelsgebied door Engeland als „vijandelijk territoir" beschouwd wordt. ITALIAANSCH TRANSPORT SCHIP GEZONKEN. 220 slachtoffers. Het Italiaansche s.s. „Paganini", dat van Bari naar Durazzo was vertrok ken met 920 militairen aan boord en een bemanning van 30 koppen is in den ochtend van 28 Juni, op 20 K.M. van Durazzo, in brand geraakt en gezon ken. Het Italiaansche hoofdkwartier deelt in dit verband mede, dat men den dood betreurt van 214 Italiaansche en Alba- neesche soldaten en onderofficieren en zes Albaneesche officieren. HET ENGELSCHE SLAGSCHIP „HOOD" GETROFFEN. Het opperbevel van de Italiaansche weermacht deelt mede: Uit hetgeen verder geconstateerd is, blijkt zonder eenigen twijfel, dat tijdens de operaties op 9 Juli in het gebied van de Balearen ons luchtwapen het groote Engelsche slagschip „Hood" (42100 br. reg. ton) zwaar beschadigd en in brand geschoten heeft. Het vliegtuig- moederschip „Ark Royal" heeft even eens twee voltreffers van zwaar kali ber op de brug gekregen, naar docu mentair uit fotografische opnamen blijkt. Voor den gevallen soldaat. De ijverige, sympathieke bemoeiin gen van de oud-strijders van Kaatsheu vel voor den gevallen wapenmakker, de heer G. Janssen, beloven een groot succes te worden. Konden wij in ons vorig nummer reeds melden, dat de col lecte gehouden onder de oud-strijders een bedrag had opgebracht van ruim 100. sindsdien is dit bedrag nog voortdurend aangegroeid. Een collecte in de Bel Canto-zaal bracht Zondag onder het matinée ruim 12.30 op; da gelijks ontvangt de heer L. Nieuwen- huijzen, de voorzitter van het comité nog giften, zoowel van oud-strijders als van niet-strijders voor hetzelfde goede doel. Op verzoek van het comité maken wij hiervan gaarne melding, ter wijl wij voor belangstellenden mede- deelen, dat voor dit doel gaarne nog gelden aan het adres van den heer Nieuwenhuijzen worden ingewacht. Door de bijeengebrachte som is het comité in staat het stoffelijk overschot van Horn naar Kaatsheuvel te laten overbrengen. De medewerking van on zen Edelachtb. heer Burgemeester en speciaal ook van den Edelachtb. heer Burgemeester van de gemeente Horn, heeft tot een zeer vlot verloop geleid van de afwerking van de vele formali teiten, die deze overbrenging mede brengt. Door de zorg van Horn's bur gemeester zijn de daar gevallen strij ders afzonderlijk gekist, waardoor de indentificeering zeer gemakkelijk was. Woensdag 17 Juli a.s. zal het stof felijk overschot naar Kaatsheuvel wor den getransporteerd en daar worden ontvangen door de lijkkoets van de be- grafenisvereeniging St. Jan. Voorafge gaan en geëscorteerd door alle Kaats- heuvelsche wapenmakkers, ruim 200 in getal, zal het stoffelijk overschot naar de parochiekerk van St. Joseph wor den overgebracht, waar om 10 uur een plechtige H. Mis van Requiem voor de zielerust van den gesneuvelde zal wor den opgedragen, waarna op het kerk hof de ter aardebestelling zal plaats hebben. Oud-militairen zullen den ge vallene naar zijn laatste rustplaats dra gen. BERKDIJK. Geslaagd. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde de heer A. J. J. de Bruin voor het candidaatsexamen 1ste gedeelte in de geneeskunde. LOON OP-ZAND. Geslaagd. Voor het examen Huishoudkundige slaagde mej. Betsy van den Heuvel, ter wijl W. v. Leest slaagde voor Mulo A. LOONOPZAND. Vanaf 7 t/m 6 Juli WAO. Geboren Cornells Daniël zv. H. Nouwens- Verboven. Paulina Clazina dv. A. L. Zwaans-in 't Groen. Hendrikus Petrus Martinus zv. L. W. Stübbe- Vrinten. Hubcrta Maria dv. M. v. Gool-Netten. Woutrina Adriana dv. C. D. v. d. Schans-v. d .Beek. Anna Helena dv. A.KIeijngeld-Geij- bels. Maria Cornelia dv. M. Govers- Wij nans. Overleden Wilhelmus Martinus van Loon, echtgenoot van M. G. v. d. Velden, 64 •)r- Cornelia Laros, echtgcnoote van J. Broeders, 83 jr. Gerardus Wage- makers, weduwnaar van A. v. d. Hout, 81 jr. Huwelijksaangiften Johannes Antonius van Bob koven, 23 jr., te Waalwijk en Wilhélmina Adriana Oerlemans, 23 jr., alhier. ALS WE VER VAN HUIS ZIJN. Marchien ging een grote verande ring tegemoet. Ze ging naar Zwitser land op een kostschool. Je begrijpt dat al haar vriendinnen vreselijk ja loers waren. Nee, jaloers is een lelijk woord, ze benijdden haar alleen maar. Geen wonder, wie zou niet graag in Marchien's plaats willen zijn? Mar chien zelf vond 't natuurlijk ook dol. Al die voorbereidingen waren al een feest op zichzelf. Ze kreeg twee nieu we koffers, nieuwe jurken, stevige schoenen, een skiuitrusting (want op de kostschool leerden ze skiën), boe ken, briefpapier enz. Eindelijk was de grote dag aange broken. Een hele schare kennissen bracht haar naar 't station. Dat vond Marchien wel een akelig ogenblik, want het was de eerste keer dat ze zo lang van huis ging. Maar tegelijkertijd voelde ze zich wat trotsEn toen de trein wegreed, hing er een lachende Marchien uit het raam. o Drie weken later. Een bruinver brande Marchien zat op haar kamer tje op de kostschool. Dat kamertje deelde ze met nog twee meisjes, een Belgisch en een Amerikaansch meis je, want op de kostschool kwamen meisjes uit alle landen. Ze kon het best met haar kamergenootjes vin den. Trouwens het hele leven op school vond ze heerlijk. Wel had ze nog wat moeite met de taal, ze moes ten daar Frans spreken, maar Mar chien was flink. Het kon haar niet schelen of ze fouten maakte, ze pro beerde te spreken en het ging al mak kelijker dan in 't begin. Het heerlijkst vond ze de wandelin gen buiten. De omgeving was zo prachtig. Toen ze voor de eerste keel de bergen zag, was ze er stil van ge worden. En dan de schitterende zons- -v- Zo mooi is het bij ons. ondergangen boven het meer. Mar chien zou wel altijd buiten willen zijn. En toch waren er ogenblikken dat Marchien, ze durfde het zichzelf niet eens te bekennen, een beetje heimwee had. Het is geen schande om heimwee te hebben, maar ze schaamde zich er voor. Ze had altijd zo opgeschept, dat ze van „die onzin" geen last had. Soms moest ze voortdurend aan thuis, aan haar Nederlandse schoolvriendin netjes en aan de zee denken. Want Marchien woonde in Zandvoort. Ze miste de zee erg. Dan haalde ze de doos met photo's voor de dag en tuur de minutenlang op de vertrouwde ge zichten van vader, moeder of vrien dinnen. En dit bracht haar op een idee. Een photo van Marchien's broertje, zusje en hond. Ze kocht een photoalbum met wit papier. In haar volgende brieven naar huis, vroeg ze om oude Nederlandse kranten en tijdschriften. Als ze haar huiswerk gemaakt had, zocht Mar chien die kranten en tijdschriften goed door en haalde eruit, wat ze no dig had. Typische berichten over Ne derland, verslagen van toneelvoorstel lingen, films enz. die ze gezien had, platen van steden en dorpen in Ne derland enz. En met die dingen stel de ze een album samen, waarvan ze haar hele leven plezier zou "hebben. Daar plakte ze photo's van thuis, die krantenuitknipsels, platen enz. in. Verder schreef ze er spreuken of ge zegdes in, die ze zich van school of waar ook herinnerde of gelezen had. Met veel geduld en toewijding werd het een album waar ze trots op was. Toen ze met vacantie naar huis ging verzamelde ze nieuwe dingen. Photo's die ze in de vacantie maakte, tram kaartjes, programma's van alles en nog wat, bloemen om te drogen en al die dingen meer. Marchien heeft later nog heel wat gelukkige uurtjes met haar album doorgebracht. Wat denlfen jullie van zo'n album? Veel jongens en meisjes zullen later misschien in een andere stad of an der land gaan wonen. Wat is het dan niet heerlijk om een schat van herin neringen uit je geboorteplaats of land bij je te hebben! In plaats van een album kun je ook een dik schrift nemen. Met blanco vellen. Als je met geduld en netheid te werk gaat, zul je een album krijgen, waar je je hele leven wat aan hebt. HERSENGYMNASTIEK. 1. Een melkboer had zijn liter kannetje vergeten. Hij had wel een volle acht-literkan, een lege vijf-liter kan en een lege drie-liter-kan. Hoe moet hij nu één liter melk afmeten? 2. Oom zei tegen Jan dat hij alle appels van de boom mocht halen. Jan ging de tuin in, schudde de appel boom, de helft viel er af. Die at hij op. Maar Jan was erg teleurgesteld dat er nu geen appels meer aan de boom waren. Hoe kan dat? 3. Twee vaders en twee zoons gin gen inkopen doen. Ieder kocht één brood, maar toch werden er alles bij elkaar maar drie broden gekocht. Hoe kan dat? 4. Welk getal is met een ander heel getal vermenigvuldigd, zevenen dertig? Hier volgen de oplossingen; 1. De melkboer goot uit de volle acht-liter-kan, de drie-liter-kan, vol. De drie-liter-kan gooide hij in de le ge vijf-liter-kan. Toen goot hij uit de acht-liter-kan nog een keer de drie- liter-kan vol en goot daaruit zoveel in de vijf-liter-kan, tot die vol was. Omdat daar nog maar twee liter bij konden moest er in de drie-liter-kan, één liter overblijven. 2. Er waren maar twee appels aan de boom. De helft viel er af, dat is dus één. Er bleef nu nog maar één appel aan de boom, maar geen appels (meervoud). 3. Het waren grootvader, vader en zoon, dat is, twee vaders en twee zonen. 4. Het getal één natuurlijk, want één x 37 37. EEN VOGEL DIE VAN HONING LEEFT. In bet Congogebied leeft een vogel die blijkbaar alleen maar van boning leeft. De negers noemen hem: Saara, dat betekent honingvogel Om zijn voedsel te krijgen heeft hij de hulp van mensen nodig. Als de honingvo gel schreeuwt, weten de negers dat hij weer een honingnest ontdekt heeft. Dan vliegt hij de negers die hem hel pen willen, vooruit en wijst hen de weg. Bij het uithalen van het bijen nest valt er voor de honingvogel zo veel al, dat 't de moeite van het weg wijzen wel waard is. WAT BETEKENT KANGEROE? Verschillende keren hebben ze vroe ger al geprobeerd om de kangeroes een andere naam te geven. Je kent de ze dieren toch wel? De naam kange- roe heeft anders niets met hen te ma ken. In de taal van de inboorlingen betekent het woord: „Ik kan niet be grijpen". Toen de eerste blanken na melijk in Australië kwamen, stelden ze veel belang in de grappige dieren en vroegen de inboorlingen hoe ze heetten. Maar de inboorlingen ant woordden dat ze hun vraag niet be grepen, waaruit de blanken op bun beurt de conclusie trokken dat dit antwoord de naam van de dieren was. Zo kreeg het dier bij ons de naam „kangeroe". LACHEN IS GEZOND. In de tram kwam een jongetje bin nen. Het was zo vol dat hij moest staan en zich aan de lus moest vast houden. Gelukkig kon hij er juist met z'n hand bij. Even later kwam de con ducteur om zijn kaartje te controle ren. Het jongetje had namelijk een overstapkaartje. Terwijl hij één .hand krampachtig aan de lus hield, door zocht hij met de andere zijn zakken, maar vond niets. Daarpa wisselde hij van hand, hield de andere aan de lus en doorzocht met de eerste zijn zak ken. Weer vond hij niets. Toen scheen het geduld van het 'snuggere jongetje uitgeput. „Conducteur!" riep hij, „houdt u die lus eens vast, dan kan ik tenminste met twee handen in mijn zakken zoeken! Hoe krijgt U de nieuwe met z'n 22 provincie- en wegen kaarten, z'n uitgebreide detailkaar ten van de Veluwe, Zuid-Limburg, het Gooi, Twente en de graafschap Zutphen en bovendien met overdui delijke waterkaarten van het Friese-, Hollandse- en Utrechtse merengebied KING-VRIENDEN! Zendt 35 ct. per giro of postwissel aan Tonnema &Cie, Sneek (gironummer 16115). Direct na ontvangst wordt U de nieuwe King- Atlas franco toegezonden. Vacantie aan hel meer. «STtuL'M

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6