PROVINCIAAL NIEUWS Zenuwachtig DRUNEN. Onze Nationale Eenheid. voor Economische Samenwerking ge vormd, onder voorzitterschap van dr. Fentener van Vlissingen te Utrecht. In dit comité hebben zitting geno men: voor aanstaande figuren op eco nomisch gebied, uit Kamers van Koop handel, bankwezen, stoomvaart enz., o.a. mr. li. van Spaendonck te Tilburg. Het comité zal in samenwerking met de reeds bestaande organisaties van het bedrijfsleven trachten: 1. een doeltreffende coördinatie tusschen alle bedrijfstakken en gele dingen van ons bedrijfsleven zooals handel, nijverheid, scheepvaart, land bouw enz. tot stand te brengen; 2. het contact met de autoriteiten te bevorderen en te vergemakkelijken-, 3. aan de aanpassing, die op eco nomisch gebied thans noodig is, prac- tische leiding te geven. Het heeft daartoe de medewerking ingeroepen van die instanlis en orga- nicaties, die geacht kunnen worden ons bedrijfsleven in zijn verschillende geledingen op economisch gebied te vertegenwoordigen. BELANGRIJK LAGERE OPBRENGST DER RIJKSMIDDELEN. ,I)e Rijksmiddelen hebben in Juni, voor wat de niet-directe belastingen betreft, slechts 26.281.000 opge bracht, tegen ft 38.914.000 in dezelfde maanden van 1939, een achteruitgang derhalve van 12.633.000. De stijging van ruim 3 ton, die de eerste vijf maanden hadden aan te wijzen, is dus op het einde van het eerste halfjaar, hij een totale op brengst van 211.637.800, in een da ling van 12.326.000 verkeerd. MAATREGEL IN BELANG DER WONINGRUIMTE. Onttrekking verboden. Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, opgenomen in het Verordeningenblad, is het met in gang van heden in alle gemeenten ver boden zonder toestemming van Bur gemeester en Wethouders een woning geheel of ten deele te onttrekken of onttrokken te houden aan de bestem ming, welke zij had op 13 Juli j.l. of daarna. Voorts is het verboden zonder die toestemming een woning af te bre ken of te gebruiken voor een ander doel. DE KINDERBTISL AG VERZEKERING. Op 1 Januari in werking? Scheen het aanvankelijk dat er van de voorgenomen invoering van de Kinderbijslagverzekering op 1 Janua ri 1941 door de omstandigheden niet veel zou komen, thans blijkt, dat de zaak der Kinderbijslagverzekering er niet slecht voor staat. Eerst moeten nog de organen van de ziekteverzekering worden georga niseerd, waaraan met spoed wordt ge werkt. Men hoopt daarmee zóó tijdig gereed te zijn, dat de Kinderbijslagverzekering alsnog op 1 Januari a.s. kan worden ingevoerd. Nederlanders in Engeland onder de wapenen Naar de Bernsche correspondent van de Deutsche Zeiting in den Niederlanden verneemt, zullen, vol gens een officieele Britsche mede- deeling, alle in Engeland levende Nederlandersin den leeftijd van 20 tot 35 jaar, die zich reeds voor den militairendiensthebben moeten doen inschrijven, onder de wapenen ge roepen worden. Zooals uit dezelfde mededeeling blijkt, is voor ren in de Vereenigde Staten een moderne uitrusting besteld. Radiorede van Churchill „Iedere stad en ieder dorp in Engeland zullen verdedigd worden" Het D.N.B. meldt: Churchill heeft gisteravond een radiorede gehouden voor het Brit sche Rijk en de Amerikaansche luisteraars. Hij begon met zijn vroe- geren verklaringen over de Britsche overvallen op Fransche oorlogs schepen te herhalen. Hij verklaarde dilmaals zelf, dat anders niet slechts Engeland, doch ook de Vereenigde Staten in gevaar waren gebracht. Engelands „pijnlijke taak", zoo vervolgde hij, is thans geëindigd. Ofschoon het nog niet voltooide Fransche linie schip Jean Bart zich nog in een Marokkaansche haven bevindt en bovendien nog een aan tal Fransche oorlogsbodems in Tou lon en in verschillende havens over de geheele wereld ligt, zijn deze Fransche oorlogsschepen niet in Plechtige Requiem-Mis A.s. Zondag zal in de parochie St- Jan de plechtige Hoogmis worden op gedragen als requiem-mis voor de voor 'c vaderland gevallen militairen. Examens Aan 't Gemeentelijk Gymnasium te 's-Bosch zijn bevorderd van de 2e naar de 3e klas Annemarie van der Waerden, van de 3e naar de 4e klas Henriette Mortier, beiden te Waalwijk. Voor 't toelatings-examen St. Maria-Lyceum te 's-Bosch slaagde o m. Marie-Thérèse Langemeijer. Kermis 1940. De vacantie-dagen of liever de z.g. kermis hebben in onze gemeente een rustig verloop. Zondag waren er heel veel vree n~ delingen en maakten de café'sgoede zaken, vooral ook des avonds ver poosden velen bij het muziek of cabaret dat op tal van plaatsen werd geboden. De bioscopen waren steeds stampvol. Ook de andere dagen was er voor een en ander zeer groote belang stelling. Wij mogen met voldoening con- stateeren dat tot dusverre van de geboden ontspanning een gepast en kalm gebruik gemaakt wordt, in overeenstemming met de tijdsom standigheden. Dat alles rustig toe gaat spreekt vanzelf. Moge een en ander in de restee- rende dagen eveneens 't geval zijn, daarop vertrouwen wij. Wij verwijzen tenslotte naar de in dit nummer voorkomende adver tentie van de „City." Opdracht verfwerk Door Gemeentewerken zijn de volgende verfwerken aanbesteed en opgedragen: Hethuitenverfwerk aan het slach- huis opgedragen aan den heer P. van der Pas het buitenverwerk aan de garage van Gemeentewerken aan den heer W. v. d. Heijden het muurverfwerk aan de H.B,S. eveneens aan den heer W. v, d. Heijden. LIEDERTAFEL „OEFENING EN VERMAAK". 80-Jarig bestaan. Zuoals bekend, bestond de lieder- tafel „Oefening en Vermaak" 1.1. Zon dag 80 jaar, een zeldzaam jubileum, dat helaas door de omstandigheden thans niet in vollen glorie kon worden herdacht. In intiemen kring gebeurde dit 1.1- Zondag nochtans, waarbij de grijze, maar steeds actieve voorzitter, de heer A. C. van der Heijden, tot de leden de navolgende rede hield: Zangerbroeders! Het is vandaag voor de leden van „Oefening en Vermaak" wel een dag van meer dan gewone beteekenis. He den toch is het juist 80 jaar geleden dat de Liedertafel haar eerste uitvoe ring gaf in het café van wijlen Jan de Mosselaar aan de Haven alhier. Gaarne hadden wij ons zestiende lustrumfeest met gepasten luister ge vierd, maar helaas, de omstandigheden waren en zijn thans nog van dien staat het Engelsche „overwicht" ter zee op eeniger wijze te verstoren. Engeland zal de overgebleven Fïnn- sche oorlogschepen wanneer zij geen pogingen doen, naar de onder Duische of Italiaansche controle staande havens terug te keeren, niet lastig vallen. Vandaag een jaar geleden was CbuYchili getuige geweest van de imposante parade van het Fransche leger en het FTansche imperium op de Champs Elyseés. Destijds had hij niet vooruit kunnen zien, wat inden loop van één enkel jaar kon gebeuren. Doch ondanks alles meen de hij. dal weder een veertiende Juli zou komen. Wanneer de vijand, zoo vervolgde Churohill, een aanval zou onder nemen, dan zouden in Engeland alle geconcentreerde krachten zich tegen hem keeren. Elk dorp en iedere stad zullen verdedigd worden. Fmgelandzal er ook niet voor terug schrikken, Londen daarbij te laten verwoesten. Vervolgens besprak Churhhill de activiteit van het luchtwapen. Hij wees erop, dat dit slechts voorloopige gevechten waren en dat de eigenlijke aanval nog verwacht moest worden. De krachtinspanning van Engeland diende, alles bij elkaar genomen, nog verdubbeld te worden, niet slechts voor dezen zomer. Tenslotte gewaagde hij van de „donkere scha duw van Hitler«, die Engeland be dreigde. aard, dat daaraan vooralsnog niet ge dacht kan worden. Onze vurige hoop blijft dus gevestigd op de naaste toe komst, die een betere dageraad voor ons allen moge ontsluiten. Waarde Zangerbroeders, het is mij thans of ik overgeplaatst ben in hel rijk der visioenen. Ik zie ze komen en gaan de honderden en nogmaals honderden zangers die met voorbeel- digen trouw, lust en vlijt hun beste ga ven en krachten aan den vooruitgang van „Oefening en Vermaak" hebben gewijd; die de Licderlafel opwerkten tot een keurcorps, dat in eigen Vader land en ver buiten deszelfs grenzen schitterende triomfen wist te behalen. Bovendien wisten ze elke repetitie, el ke gezellige bijeenkomst te kruiden met het zout der vriendschap. Alles zins begrijpelijk dus dat die nagedach tenis van die kranige kerels hier in dankbare herinnering blijft voort leven. In weerwil der beproevingen, eigen aan het menschelijk leven, rust toch mijn oog thans met bijzonder welge vallen op de jonge leden van „Oefening en Vermaak". Gij zijt vaor ons de hoop der toekomst. Een muzikant, een zan ger is een pionnier der beschaving, een beoefenaar van alles wat goed is, edel en schoon. Bovenal echter bemint hij de muziek, de goddelijke en meest aantrekkelijke aller kunsten die ons vergezelt van de wieg tot het graf en in de hemelsche gewesten blijft klin ken in eeuwigheid. Tot slot, waarde leden: Sursum Cor- da! Laat ons samen klinken en drin ken op den groei en den bloei van ons jubileerend gezelschap, onder den uit roe]) van: „Lang leve Oefening en Vermaak, hip, hip, hoera!" MATINé BONDSGEBOUW. Op Kennis-Zondag werd door de harmonie St. Crispijn en de liedertafel in den Gildenbond een matinée ge geven, dat weer uitstekend verzorgd was. De Liedertafel, onder leiding van den heer J. Kooien, voerde op uit nemende wijze verschillende fraaie nummers uit, waarvan wij vooral wil len noemen het reeds bekende, doch nog zeer gewaardeerde „Er was er is". St. Crispijn zorgde voor de muzikale omlijsting. Het was een uitvoering, welke op hoog peil stond. Jammer genoeg bestond er echter slechts weinig belangstelling. Hengelconcours. Oudergewoonte organiseert de Vischclub »Visscherslust« een on derling hengel concours voor de schoolgaande jeugd, zoowel meisjes als jongens, op Zaterdag 20 Juli a.s. Vertrek der deelnemertjes om 2 uur vanaf het clublokaal naar 't Stukske, waar het concours gehouden zal worden. Voor versnaperingen en aardige prijzen zal worden gezorgd, zoodat de kinderen een aardigen middag tegemoet kunnen zien. Vooral nu er op 't kermisterrein geen ontspan ningsgelegenheid is, belooft een halve vrije dag in de mooie natuur met de daaraan verbonden attracties een waar feest voor de jeugd te worden. Een van de groote voordeelen is ook dat de moeders een halve dag van 't toezicht zijn verlost, wat zij zeker zullen weten te waardeeren. Eén hoop, dat 't weer meewerkt 1 Zoo mogelijk vertrek per auto naar het vischwatervanal den Zomerdijk. Marsch door de straten vanaf het clublokaal tot aan de Zomerdijk (Winterdijk). Ernstige aanrijding in Baardwijk Jongetje met zware hersen schudding opgenomen. Dinsdagavond is te Baardwijk 'n ernstige aanrijding gebeurd,waai van het achtjarige jongetje van de fam. Bouman op den Winterdijk het slachtoffer werd. Het kereltje was achter op een vrachtwagen van v. Gend Loos geklommen. In de Min. Loeffstraat wilde hij er afspringen. Juist toen hij dit had gedaan en hij de straat over wilde steken naar 't trottoir, reed hem een taxi achterop, bestuurd door v. d. V. alhier. De chauffeur, die op deze ma noeuvre van hel jongetje niet bedac h was, kon niet tijdig -meer remment en reed het aan. Bewusteloos bleef het ventje op de straat liggen. Dr. Kolster, die eerste hulp verleende, constateerde enkele bloedendehoofd- wonden en een zware hersenschud ding. Per brancard werd bet slacht offertje naar het R.K. Ziekenhuis alhier overgebracht, De gemeente politie, die spoedig aanwezig was, maakteproces-vei baal op. Den chauffeur treft geen schuld» Deelneming Werkkampen. De werkkampen, Chaam, Ommen, Rockanje en Mirdum Rodum zijn weder geopend voor jeugdige werk- loozen van 16 tot 24 jaar. Zij die hieraan willen deelnemen kunnen zich melden bij den heer .J. A. Mande makers,Grootestraat 95 b, Waalwijk waar men ook verdere inlichtingen kan bekomen. Ook jonge meisjes van 15 tot 24 jaar die opgeleid wenschen ta>worden voor dienstbode en deelneming aan de Huishoudscholen van de Centrale kunnen zich bij bovengenoemdadres melden en inlichtingen bekomen. Opleving in de mandenindustrie in de Langstraat. Nu 't kistenhout schaarsch begint te worden leeft de in de Langstraat gevestigde mandenindustrie weer eenigermate op. Verscheidene man denmakers hebben opnieuw werk gevonden. Fruitoogst in het Land van Altena* Wat de stand van het fruit in het Land van Altena betreft zijn de oogstvooruitzichten van het vroege fruit zeer goed te noemen. De late soorten, met fième de goudreinetten, beloven op vele plaatsen slechts 'n matige opbrengst. Constantia. De handboogschutterij „Constan tia" gevestigd in café Th. Elshout besloot het jaarlijksche prijsschieten op de gewone wijze te doen plaats hebben. Dit handboogfeest zal nu gehou den worden op Zondag 21 Juli a.s. Slagers vergaderden. De slagers uit Drunen en Elshout kwamen in café Th. Elshout in vergadering bijeen. Diverse zaken werden besproken. Besloten werd o.a. bij het ingaan der distributie de prijzen o.m. te verhoogen met de omzetbelasting van 4 pCt. De slagers zullen voortaan eiken eersten Woensdag van de maand bijeen komen. Mooie daad. Nadat 't stoffelijk overschot van den eenigsten uit de, gemeente Diunen gesneuvelden militair, korporaal Marien de Wit ter aarde is besteld op 't R.K. Kerkhof te Drunen hebben enkele strijdmakers het initiatief genomen om op dit graf een blijvend aandenken op te richten in den vorm van een kruis of grafzerk. Dit plan heeft niet alleen de volle sympathie van de behouden uit den oorlog teruggek .irde militairen maar van alle inwon rs uit Drunen. De heer Marien de Wit, de tuinier en bloemist van 't dorp en de leider der plaatselijke afdeeling van den B.V.L. was in Drunen en omgeving een algemeen geacht en gezien per soon. De initiatiefnemers hebben reeds veel steun en medewerking onder vonden en een dezer cfa&en zullen zij de gemeentenaren huis aan huis bezoeken om hen een kleine bij drage te vragen voor het oprichten van 't voornoemde aandenken voor den eenigste gesneuvelden dorps genoot. Vernieuwing, maar historisch gefundeerd. In een bij Tjeenk Willink en Zoon te Haarlem verschenen brochure, die „Aanpakken" tot titel draagt, preludi- eert mr. J. Linthorst Homan, commissa ris der Koningin in de provincie Gro ningen de leider van een combinatie, welke de samentrekking beoogt van al le staatkundige krachten in één natio nale formatie op de vorming van bedoelde organisatie. Het vlugschrift heeft tot ondertitel: „Een hartekreet van een jongen Nederlander' en be toogt eenerzijds, waarom het onjuist is, thans in herstel van het verlorene de taak dezer dagen te zien; om anderzijds uiteen te zetten dat inachtneming van vroegere ervaring geenszins moet wor den veronachtzaamd. Wij citeeren enkele passages uit de brochure: Ik erken zonder een oogenblik van aarzeling, dat ik het als ons aller eer sten plicht zie, nu de oude en aan ons allen welbekende fouten te ver beteren, om ook daardoor er toe me de te werken, dat reeds nu, reeds tijdens de bezetting, ons volk zijn eigen onderlinge samenhang, zijn Nederlanderschap sterk en levend kan maken. De vrijheid daartoe is ons in uitzicht gesteld, wij hebben den plicht haar terwille van het eigen volk en terwille van onze plaats in Europa te gebruiken, snel en zonder verdere vertraging. Zal Nederland vrij mogen zijn, dan is een inwendig gezond en sterk Nederland een groot belang voor eigen volk en voor ieder ander, vooral ook voor onze buren. Opbouw dus. Geen herstel van 't oude, maar iets beters. "Wat wij in eigen gestadige werk zaamheid reeds bezig waren te ver beteren en dat de Nederlandsche jeugd hier bezig was, zal nie mand ontkennen moet nu in eens verbeterd worden, nu de om standigheden pns voor de taak stel len, het oude te herzien. Slechts bij 't volgen van een bezielend ideaal kan ons volk weer op krachten komen. Bezielend is het niet, het oude. mét zijn fouten weer te helpen herrijzen: weinigen onder de jongeren zouden daarvoor zich willen instellen. Bezie lend kan slechts zijn, hetgeen Neder land ook vroeger in moeilijke uren deed: de moeilijkheden aanpakken en uit den nood een deugd maken door krachtige verbeteringen aan te bren- gen. En dan: Het oude is voorbij, misschien niet in ieder opzicht, doch wel zóó, dat herstel gelijk het vroeger was dcor ons volk terecht niet meer zal wor den geduld. Wie daarenboven nog-ziet en over denkt. hoe groote wereldveranderin gen gaande zijn, zal zijn idee van herstel van het oude wel voorgoed van zich afzetten. Toch verwerpt mr. Linthorst Homan de idee van algeheelen nieuwbouw, zoo als door sommigen gewild. Ten eerste omdat bij het oude veel goeds en bruikbaars is. Ten tweede, omdat het niet zeker is, dat een elders passend systeem ook lifer, in ons volk en in ons land, zou passen. Ten slotte omdat de geleidelijk heid wat iets anders is dan de traagheid, gelijk bedaard overleg iets anders is dan onverzettelijkheid in de thans bij ons bestaande ver houdingen het beste recept is. Dit spreekt te sterker, omdat er veel is, dat historisch zóózeer met ons volk één is, dat het daaruit niet kan worden gemist. Wie onze vrijheden van godsdienst, levensovertuiging, kerk en -geweten over het hoofd zou zien, zou ervaren, dat hij slechts voor korten tijd had gebouwd. Wie onzen critischen zin zich niet laat uitleven, zou ons niet tot ons hoogste rende ment kunnen laten komen. Wie ons teveel zou willen dwingen in een vast systeem, zou terwille der algemeene zaak niet zooveel nut hier zien gebo ren worden als hij, die ons vrijer den teugel viert. Onze geschiedenis van alle eeuwen spreekt hierin een dui delijke taal. Wij moeten een open oog hebben voor het nieuwe om ons heen: Groote gedachten stroomen in tij den als deze over de wereld: zij laten geen enkel land onberoerd. Nu Eu ropa deze gedachten verwerkt, zal en wil ook Nederland zijn oogen niet sluiten. Nu anderen toonen wat en ergie vermag, wil ook Nederland zijn energie doen gelden. Maar gaat het niet naar Nederlandschen aard, dan kan het slechts teleurstellingen bren gen; de ingewortelde verscheidenhe den, ook territoriaal, laten slechts waarlijk Nederlandsche uitwerkingen toe. Een goed programma voor ons Tand moet een Nederlandsch pro gramma zijn. Het moet in den bes ten zin des woords in Nederland schen bodem zijn wortels hebben, ge groeid en niet overgeplant. Voor Nederland is de geleidelijke methode volgens mr. Linthorst Ho man verkieslijker. Ook bij andere volken zijn de vernieuwingen niet in eens verwezenlijkt. Vernieuwing, maar historisch gefun deerd is de conclusie van den schrij ver. Gevelvernieuwingen voor een wan kel gebouw zijn krachtverspilling en zelfmisleiding. Maar anderzijds zijn onze fundamenten hecht en goed: zij kunnen worden gebruikt voor een flinken en deugdelijken bovenbouw. Deze oude fundamenten dienen ons nieuwe gebouw te dragen. Aarzelt nu toch niet, pakt aan! Pakken wij niet allen gezamenlijk aan, dan kunnen wij niet bereiken, dat ons volk sterk en flink zijn taak tegemoet gaat. Voor stukwerk is het nu te laat geworden. Wij moeten toonen het offer waard te zijn dat onze gevallenen voor ons hebben gebracht. Eenieder, wien het gemeente belang ter harte gaat,leest ge meenteraadsverslagen, plaat selijke berichten, officieele mededeelingen enz. Ons blad is hierop gespecialiseerd. Wij geven zoo uitvoerig mogelijk weer hetgeen in uw gemeente gebeurt. ABONNEERT U daarom op „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" per week 10 cent. per kwartaal, franco p.p. f 1.40 Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2