NATIONALE CONCENTRATIE SPORT. hun werkzaamheid ten bate van hun leden in geen enkel opzicht worden belemmerd, zoo is den besturen van Duitsche zijde medegedeeld; de bestu ren zullen de leiding houden en alles blijft normaal functionneeren. Het bovenstaande betreft slechts de drie bovengenoemde centrales; zooals men weet is voor het N.V.V. een be heerder aangesteld. GEEN VERZENDING VAN POST NAAR INDIë. De reeds aangekondigde intrekking van de mogelijkheid tot verzending van brieven en briefkaarten naar Ne- derlandsch-Indië is vandaag inge gaan. Reeds ter post bezorgde stukken voor Indië zullen echter nog worden doorgezonden. NED. POLITIE VERVULT HAAR TAAK IN VOLLEN OMVANG. Van bevoegde zijde wordt het na volgende onder de aandacht gebracht: Bij een deel van het publiek en ver moedelijk ten gevolge daarvan ook bij eenigc politie-functionarissen heeft zij het ook tot heden in geringe mate de meening post gevat, dat de Nederlandsche politie grootendeels zou zijn uitgeschakeld. Niets is minder juist. Nog steeds vervult de Nederland sche rijks- en gemeentepolitie in vol len omvang haar taak. De haar oor spronkelijk opgedragen wettelijke be voegdheden zijn door de Duitsche be zetting eerder toe- dan afgenomen. Het gedeelte van de bevolking, het welk geloof schenkt aan die onjuiste opvatting en hieruit meent te kunnen concludeeren, dat aan verstoring van de poenbare orde, rust en veiligheid thans minder gevaar verbonden is, wordt er met nadruk op gewezen, dat De slager is genoodzaakt zijn weke- lijkschen voorraad rauw vet en reuzel zoo goed mogelijk bij het vleesch on der de klanten te verdeden, en het is dus heel normaal, dat men bij een pond vleesch niet meer dan een ons vet kan krijgen. Deze werkelijkheid heeft het pu bliek te aanvaarden en het is niet bil lijk 0111 van den slager levering te vragen, waartoe hij beslist niet in staat is. VEREENVOUDIGDE MENU'S IN RESTAURANTS. Het Rijksbureau voor het hotel-café restaurant- en pensionbedrijf heeft maatregelen in overweging genomen om in ons land een vereenvoudiging van de menu's in hotels, restaurants 011 pensions in te voeren. Het bureau zal richtlijnen aangeven, die het vraagstuk op de beste wijze kunnen oplossen. Het zal zich daarbij door een commissie van deskundigen laten voorlichten. Waarschijnlijk zal de vereenvoudiging gezocht worden in versobering van des amenstelling der schotels en in beperking van het aan tal schotels. In Duitschland en Frank rijk bestaat reeds geruimen lijd een dergelijke vereenvoudiging van de maaltijden in restaurants. MET VACANTIE NAAR DE OOSTEN RIJ KSCH E BERGEN. Zondagmorgen is weer een trein vertrokken vol blijde kinderen om een heerlijke en onbezorgde vacantie- tijd door te brengen in de mooie berg streken van Salzkammergut, Tirol en !!C H1 de °stmark- Het waren «93 Rotterdamsche jongens en meis jes, die gistermorgen in een' langen groenen trein, juichend en zwaaiend uil een trieste omgeving wegreisden de Nederlandsche pditieThaar oP- te g6nieten 1 1 .Nan.c,e ongerepte natuur in een der traaiste streken van Europa. Alle kinderen hadden gele, groene o oranje kaartjes aan touwtjes om den hals, waarop hun naam stond aangegeven alsmede het adres, waar zij zouden worden „ingekwartierd". Bij zijn aankomst op het perron be groette de Rijkscommissaris Seyss Inquart allereerst burgemeester Oud waarna hij, blootshoofds en eenvou dig gekleed in een regenjas, langs den trein wandelde om hier en daar van e enthousiaste kinderen handjes te drukken en een vriendelijk woordje te zeggen. Een der Rotterdamsche jongens trad plotseling naar voren om den Rijkscommissaris te verras sen met een uit eigen zakgeld betaald bouquet roode anjers, waaraan de linten m stadskleuren (groen-wit) en een kaartje, eigenhandig geschreven: „Voor Rijkscommissaris Seyss- Inquart van een Rotterdamschen jon gen Daarna sprak hij op het peron een kort alscheidswoord, den ouders dei- kinderen nogmaals verzekerende, dat hen niets dan prettigs te wachten zou staan, wanneer zij liefdevol zullen zijn opgenomen bij Duitsche men schen, die de Rotterdammertjes vrien delijk en goed zouden verzorgen. Ien slotte wees spr. er nogmaals op, dat de toekomst van een volk aan de jeugd is, en wanneer die jeugd sterk is, zal de toekomst goed zijn. Zoo zijn de Rotterdamsche kinde ren naar de Oostmark vertrokken, vol verwachting van de dingen, die komen gaan, reeds nu in feeststem ming op weg naar een kostelijke va- cantie in een ideaal toeristenland met vriendelijke menschen, kleurige klee derdrachten en vele wonderen der na tuur. Een land, waar iedere gedachte -aan den oorlog ver is, waar slechts het vredig gerinkel van de koeienbel- len klinkt op zondoorstoofde geuren de berghellingen. DE IN DUITSCHLAND GEÏNTERNEERDE NEDERLANDERS. Het Nederlandsche Perskantoor te Berlijn meldt: Het aantal Nederlanders, dat thans nog in Duitschland geïnterneerd is, bedraagt 432. Zij bevinden zich vrij wel allen in het kamp voor burgerlij ke geïnterneerden te Neurenberg. Zij zullen ongetwijfeld hun vrijheid herkrijgen, zoodra aan de volkomen onnoodige interneering der Duit- schers in Nederlandsch Indië een eind is gemaakt. gedragen taak tot handhaving der rust, orde en veiligheid met alle haar ten dienste staande middelen en met den steun van de hier aanwezige Duit sche autoriteiten met alle kracht en op de meest grondige wijze zal uitoe fenen ONZE MARINE VERLOOR 12 SCHEPEN. In het orgaan van de Kon. Ned. Ver- eeniging „Onze Vloot" worden thans de verliezen van onze marine tijdens de oorlogsdagen gepubliceerd. Deze verlieslijst bevat de volgende scheeps namen: Torpedobootjager „Van Galen", ge zonken te Rotterdam, door luchtaan vallen. Kannonneerbooten „Johan Maurits van Nassau" (onder de kust), „Bri- nio" en „Friso" op het IJsselinecr bij den afsluitdijk gezonken. Mijnenlegger „Hydra" (in de Zeeuwsche wateren Mijnenvegers „Pieter Floriszoon" en Abraham van der Hulst". Torpedoboot „Z 3". Kleine en oude kanonneerboot „Bulgia" (bij SchellingwoiHfc:) Bewakingsvaartuigen B.V. 34 (zee sleepboot „Noordzee) en B.V. 37 (zee- sleepboot „De Schelde). Ten slotte is ook nog verloren ge gaan het oude, niet meer varende, op leidingsschip „Noord-Brabant" (Vlis- singen De „Van Galen", Johan Maurits van Nassau" en de beide mijnenvegers wa ren betrekkelijk nieuwe schepen, de andere oorlogsschepen waren van ouden datum en hadden geringe ge- vechtswaarde. Het verlies van deze schepen sluit geenszins in het verlies der bemannin gen. Een belangrijk deel der beman ningen is namelijk aan boord van de naar het buitenland vertrokken sche pen gegaan, zoodat berichten daarom trent ontbreken. RAUW VET EN REUZEL. Men vrage zfin slager niet het onmogelijke. Nu de distributie van gesmolten vet en reuzel en boter is ingevoerd en rauw vet en rauwe reuzel onder deze distributie niet zijn betrokken, wordt er van de zijde van het publiek een sterke aandrang op de slagers uitge oefend om rauw vet en reuzel te Ieve> ren, vaak in hoeveelheden veel groo- ter dan voor direct gebruik noodzake lijk. Er zijn consumenten die name lijk een zekeren voorraad willen vor men en nu van den slager vragen hen aan dezen vooraad rauw vet of reuzel te helpen. Hel bureau van den Nederland- schen Slagershond vestigt er de aan dacht op, dat men in dezen het onmo gelijke van den slager vraagt. Immers de slager heeft een grooter voorraad rauwe reuzel en rundvet dan de weke- lijksche slachting van vee hem ople vert. Versch' rundvet kan niet meer uit het buitenland worden ingevoerd zooals vóór den oorlog het geval was. Redevoeringen van rar. J. Linthorst en Jef de Brouwer te 's-Hertogenbosch. Onder auspiciën van „Brabantia Nostra" is Zaterdagmiddag in het Concertgebouw te Den Bosch een zeer druk bezochte bijeenkomst gehouden, waarin mr. J. Linthorst Homan, de voorzitter van de „Groninger Gemeen schap" en Jef de Brouwer, leider van het secretariaat van „Brabantia Nos tra", het woord hebben gevoerd. Na een korte inleiding van den voorzitter van „Brabantia Nostra", den heer dr. Frans van der Ven, sprak mr. Linthorst Homan over „De natio nale waarden in de Groninger gemeen schap". De stichting „De Groninger Gemeen schap" is in begin 1939 opgericht ter bevordering van het saainhoorigheids- gevoel en van het nationaal besef in de provincie Groningen. Haar werk ligt voornamelijk op sociaal gebied, haar voornaamste daden waren het houden van de Groninger dagen voor beter on derling begrip tusschen landbouw, in dustrie en handel. Voorts verrichtte de Groninger Gemeenschap cultureel werk voor de werkverschaffingskam pen, voor O. en O. en ander mobilisa-- tiewerk en ten slotte trachtte zij na de oorlogsdagen de sociale krachten in de provincie Groningen samen te bren gen. Diep en eerlijk sociaal onderzoek, gevolgd door zelfcritiek, kunnen goed werken, niet alleen door binding in de bedrijfsgroepen en tusschen de be drijfsgroepen onderfing, maar ook door binding tusschen de godsdien sten. Het streven naar verdwijning der zoogenaamde klassenstellingen brengt nationaal allen bijeen voor gezamen- lijken arbeid voor allen, die leeren, dat de nationale plichten jegens de maatschappij voor de rechten gaan. Voor de Groninger Gemeenschap staat juist in deze tijden vast, dat zij groote plichten heeft en dat deze plich ten, mits zonder oppervlakkigheid en zonder zelfgenoegzaamheid vervuld, nationale waarden kunnen zijn. Dan was het woord aan Jef de Brou wer, die sprak over het nationale waardeleven van „Brabantia Nostra". „Brabantia Nostra", betoogde spr.. is gebouwd op de gedachte, dat de men schen sociaal bewust zijn, dat in on derlinge groepeering, in gemeenschap pelijke activiteit werkzaamheden lig gen tot het verkrijgen en behouden van een noodzakelijke eenheid. Veel vuldig is de aard van de menschen en daarom zijn ook veelvuldig de gemeen schappen. Het is van het grootste belang, dal deze gemeenschappen, ofschoon ver scheiden, toch samen een eenheid vor men en geen individualisme kweeken. Een van die gemeenschappen is de ge meenschap van het gewest. vSpr. ging vervolgens na hoe de Bra- bantsche gemeenschap is ontstaan. Het begin van het verval der ge meenschap en daarmee de opkomst van het individualisme moet gezocht worden in het conflict met de Spaan- sche landen en midden in de tragiek van Willem den Zwijger. Scheuring was daarom het gevolg. Nu staan wij zei spr. aan het einde van de individueele periode en voor den opbouw van een nieuwen tijd, die staan zal in het teeken van het offer. Brabant begrijpt volkomen, dat de eene gemeenschap niet los naast de andere kan blijven staan. Het ziet zich dan ook niet als een gesloten gemeen schap, doch als een deel van het groote geheel: het raderwerk van Nederland. De nieuwe tijd vraagt van de Bra banders een sterkere gewestelijke waarde van het fundament van hel gemeenschapsleven, ook van de tra ditie der eigen verbondenheid met het overige Nederland. Brabant is bereid de gevraagde offers te brengen, ver antwoordelijkheid te dragen en dien sten te geven in het belang van Ne derland. Hoewel het Nederlandsche volk zijn staatkundig apparaat heeft verloren, heeft het eigen traditie, eigenwaarde en eigenheid behouden. Toegezegd is, dat ons karakter niet zal worden ge schonden. Dientengevolge zal echter moeten blijken, dat ook het Brabant- sche deel van het Nederlandsche volk instaat is, zijn eigen cultuur, den ei gen, dus den nationalen aard te be waren. Hiertoe riep de heer de Brou wer ten slotte allen op. gelijk. De Rotterdammers staan er nog steeds 't beste voor, maar ook Juliana heeft nog steeds een kans voor 't nationale kampi oenschap. De stand is nu: Feyenoord 5 4 1 0 67 Juliana 5 2 2 1 1214 Blauw Wit 5 12 2 1010 Heracles 4 112 810 G.V.A.V. 5 0 2 3 9—14 OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. FeyenoordGVAV 33 JulianaBlauw Wit 22 Het Rotterdamsche Feyenoord, dat de meesten toe hadden gedacht van GVAV te winnen, heeft 't op eigen terrein niet verder kunnen brengen dan een draw en hiermede verspeelde het een kostbaar punt. De Zuidelijke kampioenen, die zulk een keurige partij spelen speelden eveneens Kampioenschap van Duitschland. Voor meer dan 90.000 toeschouwers vond gistermiddag in het Olympisch sta dion te Berlijn de beslissingswedstrijd plaats om het kampioenschap van Duitschland tusschen Schalke '04 en de Dresdener sportclub. Schalke '04 legde beslag op het kampioenschap door met 10 van de Dresdener sportclub te win nen. De stand bij de rust was eveneens 10. Maker van de winnende goal was Kalwitz. EEN VAST A VEH A-ELFT AL? Zooals we inmiddels hebben bericht heeft een voetbalelftal, samengesteld uit liet personeel van de Aveha levensmid delen bedrijven vorige week een wed strijd gespeeld tegen WVH, die in een gelijkspel eindigde. Naar we thans ver nemen bestaan er plannen om dit elftal tot een vaste club te vormen, die ook in competitie verband zal meespelen. Gezien de voetbalkrachten, die er on der liet personeel der fa. André van Hilst te vinden zijn kunnen we verwachten dat het een ploeg zal worden, die op behoor lijke resultaten kan bogen. 1. H. Lakeman, Amsterdam, in den tijd van een uur 12 minuten en 57 seconden. 2. A. Spronk, Utrecht. 3. W. Schenkelaars, Eindhoven. 4. J. Hulshof, Den Bosch. 5. H. Maas, Amsterdam. 6. H. Huf, Den Haag. 7. C. Somers, Den Haag. Ex aequo een groep van renners be staande uit P. Bijl, Den Haag; M. van Rijn, Den Haag; A. Snijders, Amsterdam; Korthout, Berkel-Enschot. De Amateurs en Onafhankelijken. Van de 100 amateurs en onafhankelij ken die hadden ingeschreven, hadden er ruim 20 verstek laten gaan. De renners hadden te rijden 58 ronden van 1,7 K.M. De einduitslag is als volgt: 1. Jansen, Eindhoven, 98 K.M. in 2 uur 31 min.; 2. Engel, Amsterdam; 3. De Groot, Amsterdam; 4. Steenhakkers, St. Michiels-Gestel; 5. Joosen, Made; 6. Se- gaar, Leiden; 7. Gommers, Reuver; 8. Keizer, Amsterdam; 9. Kouwenhoven, Pijnakker; 10. W. Reuter, Amsterdam; 11. Lust, Oostzaan; 12. Hordijk, Amster dam; 13. Hofstede, Gouda; 14. van Leeu wen, Boskoop; 15. Vos, Den Bosch. WELKE BONNEN NU GELDIG ZIJN. Broodbons 71 tot en met 80 (brood- bonboekje) geldig van 22 Juli tot en met 28 Juli a.s. (niet gebruikte tot en met 1 Augustus) rechtgevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Voorts zijn de niet ge bruikte bons van de serie 01 tot en met 70 nu nog geldig tot en met 25 Juli. Bons 07 en 08 (algemeen distribu tie-bonboekje) Op eiken bon 2V2 ons boter, óf margarine, óf vet tot en mot 28 Juli a.s. Bon 80: één kilo suiker tot en inet 25 Juli, daarna bonnummer nog niet bekend. Bon 85: y2 pond koffie of y2 ons thee tot en met 2 Augustus. Bon 90: y2 pond tarwebloem of tar wemeel, of boekweitmeel of roggemeel, ot roggebloem, of zelfrijzend bakmeel tot en met 9 Augustus. Op bon 75 kan men tot en met 26 Juli een dier pro ducten ook nog bekomen tot een ge wicht van een half pond. Bon 95: i/2 pond rijst of rijstemeel, an 22 Juli tot en met 11 Augustus a.s. Bon 100: y2 pond havermout of havervlokken of gort of grutten van 22 Juli tot en met 11 Augustus. 'J Bon 105: 1 ons maizena of gries- meel of puddingpoeder van 22 Juli tot en met 11 September. (Puddingpoeders, die niet vervaardigd zijn van of niet hoofdzakelijk bestaan uit producten, bereid uit granen, rijst of tapioca zijn vrij van de distributie-regeling). Bon 110: 1 ons macaroni of ver micelli of spaghetti van 22 Juli tot en met 11 September. Petroleumzegel Periode 3. Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 11 Augustus (alleen voor diegenen dié daartoe vergunning hebben). De pe troleumzegel Periode 4 wordt niet gel dig verklaard en kan vernietigd wor den. Kolen, enz. Tot 30 September kan men bij handelaren koopen 20 pet. van het verbruik van April 1939 tot en met Maart 1940. UIT DE PERS. VRIJHEID, ARBEID, BROOD. le mr. WIELERSPORT. Schutte achtervolging-kampioen, v. Vliet veruit de sterkste sprinter. In de wedsrijden om het sprintkampi- oenschap voor beroepsrijders te Amster dam gehouden behaalde de Woerdenaar van Vliet een overtuigende zege en be hield daardoor den eervollen titel. Bij de onafhankelijken deed de Zantvoortsche renner Arie v. d. Linden een succesvolle greep naar den kampioenstitel, terwijl bij de amateurs de Amsterdammer B. W. Remkes met de eer ging strijken. Algemeen sprintkampioen werd, zoo als te verwachten was, de wereldkampi oen Arie van Vliet, die alle ritten won met uitzonde'rïng van de manche, waarin hij uitkwam tegen van der Linden om het algemeen sprintkampioenschap. Het kampioenschap achtervolging voor beroepsrijders viel ten deel aan G. Schul- te uit 's Hertogenbosch na een interessant duel met v. d. Voort. De voorwedstrijd om het stayerskam pioenschap werd op overtuigende wijze gewonnen door van Amsterdam. RONDE VAN I)EN BOSCH. Zondag werd te 's-Hertogenbosch de Ronde van Den Bosch verreden. Niet minder dan 79 nieuwelingen en 101) amateurs en onafhankelijken hadden voor dezen wedstrijd ingeschreven. Eenige duizenden toeschouwers waren getuige van een spannenden wedstrijd. De einduitslag der nieuwelingen is als volgt Dierenmishandeling te Drunen J. K. landbouwer te Drunen, had zich voor den Hosschen politie rechter te verantwoorden wegens dierenmishandeling. Op 18 Maart j.l. had hij te Drunen een paar varkens gemerkt door ze met de vleeschscbaar in den rug te steken en vervolgens de huid open le knippen. We moesten het eigenlijk bij U ook eens mogen probeeren Eens kijken wat U dan piepte, merkte de Officier van Justitie op Nadat de verbalisant als getuige gehoord was en verdachte, die zeide niet geweten te hebben, dat hij iets ongeoorloofs deed, beloofd had,dat hij het nooit meer zou doen, eischte de Officier van Justitie een geld boete van tien gulden te vervangen door tien dagen hechtenis tegen hem. Hij werd door den politie rechter veroordeeld tot 'n geldboete van vijf gulden te vervangen door vijf dagen hechtenis. Ons abonnementental, onze leze rs kring groeit met den dag! Hebt gij U al opge geven als abonné? Uit het „Alg. Handelsblad" "De hooge nood", verklaarde Rost van Tonningen, de juist door den Rijkscommissaris benoemde be heerder voor de sociaal-democrati sche, revolutionnair-socialistische en communistische arbeiderspartijen (he thans als politieke organisaties ophouden te bestaan„dwingt ons als eerste socialistische eisch te stel len den arbeider datgene te geven wat de socialistische strijders hebben sa mengevat onder den kreet: Vrijheid, arbeid, brood". Een kort program, dat echter veel omvat. Zóóveel, dat het eigenlijk het program is van het gansche Neder landsche volk! Immers, dit volk als geheel wenscht de vrijheid om uit zijn eigen rangen de leiding te zich opkomen aan wie het zijn belangen wil toevertrouwen; het wenscht ar beid voor allen, om door eigen produc tieve kracht zijn bestaansbasis te kun nen behouden en vestigen; en hei wenscht brood in den zin van wel vaart en welzijn, stoffelijk en geeste lijk. Over de beste methoden om dit ont zaglijk ingewikkelde en wijdvertakte vraagstuk op te lossen, dat, tot zijn eenvoudigste kern herleid, in de woor den vrijheid, arbeid en brood ligt om sloten, is door alle tijden heen gestre den. Elke tijd heeft zijn eigen oplos singen gezocht, overeenkomstig de heerschende geestelijke instelling en de technisch-economische mogelijkhe den. Het rationalisme, het materialis me, de technische ontwikkeling van de negentiende eeuw, hebben aanvan kelijk een kapitalistisch-individualis- tischen ondernemingsbloei mogelijk gemaakt waardoor de welvaart van de wereld als geheel en ook van de er- beidersklasse ongetwijfeld aanzien lijk is toegenomen, zooals ook door socialististen als wijlen prof. Bofiger herhaaldelijk is erkend. De moderne methoden van productie, verkeer, ruil, financiering, kapitaals-investee- ring hebben een goederen-voorziening ten gevolge gehad, die vroeger on denkbaar geweest ware. Maar het ac cent lag te eenzijdig bij de productie, en het distributieprobleem werd se cundair. Dat leidde tot verstoring van evenwicht en tot verstopping van het apparaat. Het leidde, in den concur rentiestrijd om de goedkoopste pro-

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2