Uit de Langstraat en Omgeving. SPRANG—GAPELLE. HERPT Laatste Berichten. Voedt Uw huid t's nachts met Purol Gemengd Nieuws. ductiewijze, ook tot ernstige sociale misstanden. Correctieven waren noodig. „Ar moede" heeft iemand gezegd - „moge dan geen schande zijn, maar dat is ook ongeveer het eenige pleizie- rige dat men ervan zeggen kan". De arbeidersbeweging en een gaandeweg verdiepend sociaal inzicht bij andere groepen, hebben dan ook in Neder land een sociale wetgeving tot stand gebracht, welke de fouten van het ka- pitalistisch-individualistische stelsel in menig opzicht heeft weten te her stellen of temperen. Op het gebied van sociale verzekering (ouderdom, invaliditeit, ziekte, werkloosheid, on gevallen) is veel bereikt dat voor ver deren uitbouw stevige fundamenten biedt. Hetzelfde geldt voor onze volks gezondheid, voor de hygiëne en veilig heid in den arbeid, voor het algemeen en amhachtsonderwijs. Men kan on mogelijk volhouden dat onze maat schappij onder het oude stelsel, hoe- vele fouten daaraan ook mochten kle ven, in deze opzichten heeft stilgeze ten. De zorg voor de sociale rechtvaar digheid is waarlijk niet pas vandaag als een noodzakelijkheid ontdekt. „HET OUDE VALT Aan het hoofdartikel van de Deut sche Zeitung in den Niederlanden Van gisteravond ontleenen wij Het' is een mecsleepende tijd. Het oude valt, het stort ineen, maar het nieuwe bloeit machtig op. Wij hebben geen oogenblik tijd om om te kijken, voor ons ligt de drachtige akker, die bebouwd wil worden en moet. Een dergelijke tijd duldt geen mensehen, die terzijde staan, hij kan ook geen menscjien gebruiken, die thans slechts hun eigen belangen willen zien. Hij kent geen klassen en standen, hij kent slechts de tot daden bereide mensehen van een volk. Is de tijd in Nederland nog niet rijp? Is de wil tot de daad nog niet sterk genoeg? Haast schijnt het zoo. Wat wij zien, is geen vastbe sloten „ik wil", maar veeleer ceji vlucht in het papier. En wanneer in vele boeken, kranten, tijdschriften en brochures thans sprake is van ceri niet van pas zijnde struisvogelpolitiek, dan kan men wel zeggen, dat dat toch in Nederland de houding van de laatste weken geworden is. Uit het oude, bestaande nog iets nieuws te fabrieken, is niet de roep van dezen tijd. De geschiedenis van vele staten en volkeren heeft geleerd, dat het steeds slechts een volharden bij het oude kan blijven. Er komt toch niets nieuws van te recht. Wie echter bespeurt, dat het oude niet meer te houden is, lalme niet lang, maar richte den blik voor uit. Daarom verdient de benoeming van Rost van Tonningen tot commis saris van de socialistische partijen en de benoeming van Woudenberg tot leider van het Nederlandsche Verbond van Vakvereenigingen zulk een bij zondere aandacht. De lijd laat geen talmen meer toe, maar hij iaat ook het oude niet meer toe. Eens moet aan het wachten een einde komen. De omstandigheden hier eischten een man, die de verantwoordelijkheid op zich wilde nemen, die bereid was niet lang te praten, maar te werken. SPRANG. In dé zaal van den Chr. Volks bond alhier werd j.l. Maandagavond eene districts-vergadering gehouden van de afdeelingsbesuren Sprang, Ca- pelle, Waalwijk, 's-Gravemoer van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. Voor het hoofd bestuur was aanwezig de heer M. J. Kunst, H.B.-lid, die den afdeelingsbe- stuurders verschillende mededeelingen omtrent den arbeid van den bond deed. Tevens deelde de heer Kunst mede dat eenige stagnatie was ontstaan ten aan zien van de verbindendverklaring van bepalingen van de C.A.O. De heer Kunst wekte de bestuurders op tot kalm maar vastberaden voort- arbeiden aan het bondswerk en tot trouw aan het beginsel. Naar wij vernemen is de heer St. Kuijsten benoemd tot kweekeling met akte aan de Chr. School alhier. Coop. Stoomzuivelfabriek «St. lsidorus« Met toestemming van den Procu reur-Generaal bij het Gerechtshof te 's Bosch hield vermelde vereeni- ging hare voorjaarsvergadering in café Joh. van Oijen te Haarsteeg. Alvorens de agenda af te werken gaf de voorzitter, de heer Chr. van Herpt uit Herpt het woord aan den heer Ir. A. Th Ariëns om eenige wenken te geven omtrent de veevoeding in de a.s. staltijd. Spreker zette uiteeu hoe de kracht- voedsel-voorziening was voor den oorlog en thans, hoe dat veel inge krompen zal moeten worden en dat er practised weinig of geen krachtvoer bescuikbaar gesteld zal kunnen worden voor hei vee, waar 0111 hij aanraadde dit najaar nog te gebruiken voor het winnen van spoppelge wassen en kuil voer. Op zeer bevattelijke wijze werd het een en ander voorgedragen en jammer was het dat niet meer leden van deze nuttige wenken nota konden nemen voor nun eigen voordeel. Hekeniug, balans en verslag over het boekjaar 1939 werden goedge keurd. Controle administratie en melk- behandeling gaven geen aanleiding tol op- of aanmerkingen. De melkaauvoer was 2,856.168 K.ü. melk met 3,25 pCt. vet, het vorig jaar was dit 2.685,727 K.G. met 3,21 pCt. De onkosten waren f 18,830,27 per 100 K.G. 65,3 cent. Er is verkocht aan de V.Z. te Rotterdam 362,487 Liter ondermelk voor f2,274,89, 9947 Liter volle melk vooi f713,40. Aan Ji)Taxandria« te Waalwijk 30696 Liter volle melk f2313,64. Aan venters en aan de fabriek 89,114 Liter melk voor f6707,23, 48,238 Liter karnemelk voor f1228,19, 101 Liter room voor 199.80, 15,196 L. pap voorf 1025,24, 65583 L ondermelk voor f675,86. Aan melkgeld is uitbetaald f 140,804,86, terwijl 10 cent per 100 K G. geleverde melk bij het leden kapitaal werd bijgeschreven per pCi. vet met inbegrip bijschrijving I 1,547 is uitbetaald f5,03 per 100 KG per 100 L f 5,18. Uitbetaald voor aan de fabriek gelaten ondermelk f1685,46 Er is geproduceerd 107,331 K.G. boter, verkocht aan de ZEV Bra bant 66,500 KG voor f92,493 per KG 1,41. Verder verkocht engros 4800 KG voor f7104 per kilo 11,48 en detail 35,799 KG voor f54356,15 per kilo fl,52. De rekening geelt de volgende cijfers Onkosten f 18830/27, melkrekenihg f 142,490,32, omzetbelasting f 1396,30. afschrijving terrein en gebouwen 1500, machines 1 4454,71, bijschrij ving reserve f 157,56, ledenkapitaal f2856,16 Boterrekening f 155,536,04, melk f9734,27, room f99,80, karnemelk 11228,19, spoeling f265,52, pap 1870,76, ondermelk f 2950,74. De eindcijfers zijn f 170,685,32. Hei voorstel om een of meer geldleeningen aan te gaan tot een gezamenlijk bedrag van hoogstens t 10,000 werd met algemeene stem men goedgekeurd, na toelichting door den voorzitter, die nog enkele meerdere mededeelingen in het belang der leden en fabriek deed. SEMI-OFFICIEELE DUITSCHE REACTIE OP HALIFAX' REDE. Van semi-officieele Duitsche zijde wordt aan het D.N.B. meegedeeld: De teerling is geworpen! aldus luidt de conclusie, welke in Duitsche poli tieke kringen wordt getrokken uit de radiorede, welke de Engelsche minis ter van buitenlandsche zaken Maan dag heeft gehouden. Wij zijn, aldus verklaart men in deze kringen, de meening toegedaan, dat deze rede de laatste afwijzing is van de rede van den Fiihrer. De huichelachtige manier waarop het aanbod van den Führer is bejegend, kan niet meer worden over troffen. Het gefemel, waarmee Lord Halifax poogt het Engelsche volk met gebeden te mobiliseeren, is van dien aard, dat wij ons met discussies in dien trant nief inlaten. Wij zijn van meening, dat de rede van den Engel- schen minister van buitenlandsche za ken een anderen vorm van handelen noodzakelijk heeft gemaakt. Indien Lord Halifax niet wil luisteren naar de woorden van den Führer, dat deze niet voornemens is het Britsche We reldrijk te vernietigen, dan nemen wij er acte van, dat Lord Halifax en allen, in wier naam hij spreekt, de meening van den Führer niet deelen, maar van opvatting zijn, dat het op een vernie tiging van het Britsche Wereldrijk niet aankomt. Ook de Duitsche avondbladen schrij ven boven hun commentaren op de rede van Halifax koppen als „De be slissing is gevallen", „Engeland heeft zijn lot gekozen". Zij leggen er den nadruk op, dat de verklaringen van den Britschen minister moeten worden beschouwd als een definitieve afwij zing van het beroep, dat Adolf Hitler op het gezonde verstand heeft gedaan. NIEUWE ENGELSCHE BEGROOTING INGEDIEND. In het Lagerhuis heeft de Engelsche minister van Financiën, Kingslcy Wood, gisteren de nieuwe supplemen taire begrooting ingediend. Hij deelde mede, dat alleqn al in de laatste weken de uitgaven 50 millioen pond sterling per week hebben be dragen. In de laatste vier weken, tot 2') Juli, zijn zij zelfs tol 57 millioen per week gestegen. Volgens deze cij fers zullen de oorlogskosten voor het gehcele jaar 2.800.000.000 pond bedra gen; het is echter ook mogelijk, dat zij nog hooger zullen zijn. IN DUITSCHLAND IS WERK VOOR IEDEREN NEDERLANDER. in een gestadig opgevoerd tempo verloopt de arbeidsbemiddeling van Nederlanders, die in Duitschland gaan werken. Aan het begin dezer week 'waren er reeds 11.000 vertrokken. Maar nog sneller komen de aanvragen van Duitsche zijde binnen. Ruim 30.000 hebben de centrale Nederland sche instanties er reeds gekregen en de stroom blijft wassen. De arbeidsbeurzen zijn op een der gelijke massale bemiddeling niet be rekend. Elke week wordt de achter stand grooter. Daarom wordt thans overwogen, in de groote steden spe ciale bureaux in het leven te roepen, die uitsluitend de Duitsche aanvragen behandelen. Geroutineerde ambtenaren zullen hier ter zijde worden gestaan door jonge krachten, die zoo spoedig mogelijk zullen worden ingewerkt. OPSPORING VAN VERMISTE MILITAIREN. Speciaal informatiebureau ingesteld. Dank zij de bemoeiingen van het Roode Kruis is aan het voormalige algemeen hoofdkwartier ingesteld een algemeen informatiebureau voor het opsporen en registreeren van vermiste militairen. Dit bureau is zoo lezen wij in het Vaderland in wezen een voortzetting van het vroegere infor matiebureau van het algemeen hoofd kwartier, dat voorheen tot taak had, de verwanten van gezonde militairen inlichtingen te verschaffen. Met den terugkeer van 22.000 Nederlandsche krijgsgevangenen uit Duitschland was de taak van dit vroegere bureau ech ter afgeloopen. Dezer dagen zijn echter de werk zaamheden hervat, omdat men nog steeds zit met een kern van ongeveer 2000 vermisten, van wie de verwanten nooit iets hebben gehoord. Het bureau zal zich thans speciaal bezig houden met het opsporen en registreeren van deze 2000 mannen. De verwanten van vermisten kunnen er volledig staat op maken, dat ieder geval met de grootst mogelijke nauw gezetheid zal worden onderzocht. In verband hiermede stelt het bureau prijs op inlichtingen over vermisten van allerlei aard in den meest uitge- breiden zin des woords. Iieder die weet dat een vermoedelijk .vermiste is ge sneuveld, gevlucht, meegetrokken naar Frankrijk, of anderszins, wordt ver zocht hiervan zoo spoedig mogelijk kennis te geven aan het bureau. Men kan dit schriftelijk doen aan het adres Lange Voorhout 7, telefonisch op no. 111880, toestel 481 of mondeling op kamer 17. VERSOBERING IN RESTAURANTS. De Tel. verneemt omtrent de a.s. versobering in restaurants o.a. 't vol gende: Het publiek, dat de café's en restau rants bezoekt, kan ingevolge de dis- tributiemaatregelen niet meer, zooals voorheen, over een onbeperkte hoe veelheid suiker beschikken voor de kopjes koffie of thee. Voortaan is het alleen toegestaan, bij iederen kop van het geurige vocht hoogstens twee sui kerklontjes te geven of een zakje losse suiker tot een gewicht van 7.7 gram. Omtrent de gemelde vereenvoudi ging van de hotelmenu's, die ook voor de andere bedrijven zal gelden, ver nemen wij nog, dat de beperking van het aantal beschikbare schotels en de versobering van de samenstelling daar van in hoofdzaak zal neerkomen op het vaststellen van een hoofdschotel bij elk menu met een voor- en een naspijs. Bij familiefeesten en andere feestdiners zal hierop vermoedelijk wel een uitzondering worden gemaakt. ONS ROOKERTJE. De Tel. schrijft onder bovenstaande titel o.m. het volgende: Op onze navraag deelde de directeur van het rijksbureau voor tabak en ta baksproducten, de heer Joh. Reynen, ons mede, dat aan pogingen tabak uit den Balkan in te voeren, van de zijde Op de „wipplank". De schilders, die de brug b(j de Hooge Kadijk te Amsterdaift onderhanden hebben, trokken zich van het ophalen der brug niets aan. Telkens wanneer dit geschiedt, zakken zij rustig mede naar be neden, om even later weer hun hooge post in te nemen. van het rijksbureau niets in den weg wordt gelegd. Integendeel men zal het toejuichen, indien op deze wijze de voorraden kunnen worden vergroot. Of de fabrikanten in hun bemoeiingen zullen slagen, blijft echter vooralsnog een groote vraag. De moeilijkheden, vooral op transportgebied, zijn talrijk. Bovendien kan niet beoordeeld wor den, in hoeverre onze deviezenpositie den import van buitenlandsche tabak zal toelaten. Alles bijeengenomen kan echter ge zegd worden, dat men zich voorloopig zeker niet ongerust behoeft te maken over zijn rookertje. Men zal eens iets anders moeten rooken dan het lieve- lingsmerk, men zal misschien zoo nu en dan ook eens den brand in een pijp tabak moeten steken, maar niet temin: het volk met het grootste ta baksverbruik per hoofd der bevolking kan blijven dampen. Verdronken. Gistermiddag is uit de Zuid Wil lemsvaart nabij de Heeschwijksche- brug, bij Schijndel, een lijk opge haald van den 54 - jarigen H. Heerakkers uit Schijndel, die sedert Zondag werd vermist. H. had zich Zondagmiddag per rijwiel naar de Schijndelsche kermis hegeven. Hij had daar den avond in een café doorgebracht en was daarna per rijwiel in eenigzins be schonken toestand naar zijn huis vertrokken. Daar men vermoedde dat de man door de duisternis m sleid op den weg langs de Zuid Willemsvaart in tiet kanaal was gereden werd met dreggen aange vangen. hetgeen gistermiddag boven genoemd resultaat opleverde Hij laat een vrouw met vier kinderen achter. Door een auto overreden en gedood. Gistermiddag omstreeks kwart voor zes is op den rijksstraatweg te üegstgersi nabij de drie witte palen de 14-jarige Nellie Boon, uit Leiden' door het onvoorzichtig oversteken van den rijweg door een personen auto, bestuurd door een 25-jarigen handelsreiziger uit 's-Gravenzande, aangereden en zoodanig verwond, datzij na ongeveer twintig minuten ter plaatse is overleden. Het lijk is naar het academisch ziekenhuis te Leiden gebracht. De auto is voor onderzoek in beslag genomen. ADVERTEERT IN DIT BLAD. De schoenendistributie heeft een Haagsche schoenmaker aanleiding ge geven om de vervaardiging van glazen schoentjes ter hand te nemen, de hiel en teenstukjes zijn van glas vervaardigd, terwijl het onderstuk van leer is. Het glazen muiltje wordt aan de praktijk getoetst. 11 £*MmHWt '.IVnjgxSBL •*~^**--i item» tzfcI¥>«SSr- want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 x per week. Ook vetwormpies, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tuée 45, Doos 60-30 ct.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3