Tngëzöm stukken. DAGMEISJE, JAN VERAA GEERTRUIDENBERG. SPRANGGAPELLE. Overspannen Zenuwen Gemengd Nieuws. Advertentiën* en de prijzen werden behaald als volgt 1 Jos v. Delft, 165 p.; 2C. Bruur- mijn, 153; 3 J v. d. Krabben, 149; 4 F. Bergmans, 1485 H. de Wit, 140: 6 M. Schapendonk, 122; 7 L. de Wit 1168 J Klomp 112; 9 M. M' Elshout, 90; 10 J. Veltman 14; 11 Th. Elshout, 84; 12 W. Luijpen, 67; 13 W. v. d. Leur 61. Na den wedstrijd werden de prij zen door den voorzitter den heer.l. Veltman onder toepasselijke woorden aan de winnaars uitgereikt en bleven de schutters nog gedurende langen tijd in groote gezelligheid bijeen. Polderlasten verhoogd. Op de a s. polder vergadcringkomt het bestuur met het volgende voor stel aangaande de vaststelling der polderlasten a Binnenpolder op f120 per h.a. (ongewijzigd.) b. Binnen- en buitenpolder (be vloeiing) op f3.per h.a. (Oil was vorig jaar f2.50.) Ontslagname van voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, Naar wij vernemen heeft de heer M. J. Veltman ontslag gevraagd als voorzitter van het Burgerlijk Arm bestuur dezer gemeente. Vele jaren heeft de heer Veltman zijn beste krachten gegeven aan deze instelling en velen heeft bij geholpen waar noodig. Met groote plichtsbetrach ting en zeer groote nauwgezetheid heeft hij dezmoeilijke functie ver vuld. Na zooveel jaren van hard werken voor de gemeenschap als secretaris en voorziter van het Bur- gelijk Armbestuur wenschen wij den heer Veltman een verdiende en langdurige rust. Werken in Duitschland. Naar wij vernemen hebben zich in onze gemeente een zevental per sonen vrijwillig aangemeld om te werk gesteld te worden in Duitsch land. In den loop der week zouden een viertal personen reeds kunnen vertrekken, Nationaal hulpcomité. De opbrengst in deze gemeente voor het Nationaal hulpcomité was een bedrag van f782.71. Poldervergadering. Op Vrijdag 26 Juli a.s komende stemgerechtigde ingelanden van het Waterschap Hei of Meerdijk en Polder van Drunen in vergadering bijeen in Hotel Mej. C. Vissers,alhier. De agenda vermeld behalve de gewone punten van rekening en verantwoording de vaststelling van de polderlasten voor het niekwe jaar, machtiging tot het uitvoeren tot werkzaamheden in eigen beheer, verhooging van het voor de uit breiding beschikbaar gestelde crediet met de door den rijksdienst toege stane begroolingsoverschrijding, een voorstel tot het aangaan van een geldleening van f3000.en de stemming voor de periodiek aftre dende bestuursleden de heeren Jos van Kessel en Chr. Muskens. Aan de rekening van inkomsten en uitgaven en de begrooting voor het volgend jaar wordt hieromtrent het volgende ontleend Binnenpolder De totale inkomsten bedroegen f2796,37, waarvan f 1461,57 aan waterschapslasten, de totale uitgaven waren: 2789,81, waarvan f835.— aan salarissen van voorzitter, dage lijks bestuur, penningmeester,secre taris en polderbode, f 100. aan bijdrage dekstieren en f678,16 kosten van nieuwe en buitengewone werken als verbetering binnenloop Kleine straat. Er is alzoo een batig slot van f 6,56. Binnen- en buitenpolder (Bevloeiing). De totale inkomsten van den ge wonen dienst bedragen f 13515,63, waarvan f 3033,02 aan opbrengst van de waterschapslasten en een kasgeld- leening van f 10.000. Het totaal der uitgaven in gewo nen dienst is 1 13514,22, waarvan f278,35 aan onderhoud en bedie- ningskosten van de machine, f 581,42 verbruik van brandstof van de machine en f 10,000.—aflossing van de kasgeldleening. Hier is dus een batig saldo van f 1.71. De balans van den kapitaaldienst sluit met een bedrag van f27526,15. De begrooting van het waterschop. De begrooting van het waterschap sluit met een bedrag van inkomsten en uitgaven van f8513,27. Bij de inkomsten worden de waterschaps lasten geraamd op f 5050.— Bij de uilgaven wordt gerekend een totaal bedrag aan salarissen van f 1350. terwijl verder een uitvoerige speci ficatie wordt gegeven van de bedie- ningskosten van de bevloeiings- installatie. Veiling Drunen. Prijzen van 22 Juli '40. Roodc bessen 1119; witte bessen 6— 12; kruisbessen 1118; jelloud 6—18; somer appel 816; Erlies 615; jan baas 816; boterpeer 912; morellen 10—34; krom bek 13—19; doperwten 1116; snijboonen 1320; boterboonen 1013; stamsnijboonen 1215; dubbele boonen 1215; tuinboonen 45,5; stok- princes 925; roode kool 2,55,5. savoie kool 2,5postelijn 58; spinazie 4 8; andijvie 27; waspeen 38; aardap pelen 3%5,5; rabarber 0,52. Alles per K.G. Bloemkool 2—15; sla 12,5; andijvie 12,5; meloenen 1025; komkommers 36. Alles per stuk. Peen 4—8; kroten 12. Alles per bos. Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. Aan de navolgende leerlingen van de Geertruidenbergsche Kook school werd het diploma »koken« uitgereikt. M. Stallen, J. Spoor beiden uit deze gemeente, M, van Dieën uit R'veer en A. Keller en L. Theuns, beiden uit Ilank. De distributie van varkens over de slagers en de concentratie van de slachtingen op een beperkt aantal slachtplaatsen gaat Maandag 29 Juli a.s. in voor de provincie Noord-Brabant, In verband hiermede is voor de gemeenten G'berg, Made, Haams donk en Waspik als centrale slacht plaats aangewezen het uoodslacht- huis aan de Centraleweg nabij de Dongebrug te R'veer. Van hieruit zullen de slagers uil genoemde gemeenten in het vervolg hun varkensvleesch betrekken. Het ongeveer 8-jarig zoontje van den heer J. Maaskant brak in de Bergsche polder spelender wijs zijn beentje. Dokter Jaspers ver leende geneeskundige hulp. Op een wagentje is het ventje naar huis gebracht, GAPELLE. De te dezer plaatse en Vrijhoeve Capelle gehouden collecte ten bate van den zieken en gewonden sol daat heeft in totaal opgebracht f233,10. Bij het dezer dagen te Arnhem gehouden examen van de Vereeni. ging van Modevakscholen m Neder land slaagde mej. A. Kerst Ad alhier voor het diploma Costumiëre Zij genoot haar opleiding aan de Modevakschool te Tilburg. De postduivenvereniging »De Luchtvaart« zal a.s. Zaterdagavond 8 uur in haar verenigingslokaal café Wed. van der Haart aan de Nieuwevaart een algemeene leden vergadering houden. Onze muziekvereniging «Kunst na Arbeid« heeft vorige week haar geregelde repetities, welke gedurende enkele weken geen doorgang hadden gevonden hervat. Alle leden, die in militairen dienst zijn geweest, hebben hun plaatsen in de bezetting weer ingenomen. Aan de Chr. Kweekschool voor onderwijzers te Gorinchem werd van de 2e naar de 3e klasse bevorderd onze dorpsgenoot J. Mes Hz. A.s. Zaterdagavond houdt de Spaarkasvereniging «Vele Kleintjes maken een Groote« in het café Wed. A. van der Haart aan de Nieuwevaart een ledenvergadering. Opkomst van alle leden is ten zeerste gewenscht. De Ned. Herv. Kleine Meisjes- vereeniging «Talitha Kumi« hoopt Woensdag 31 Juli a.s. onder leiding van haar eere-voorzitter Ds. T. H. Oostenbrug, haar jaarlijksche ver- gadering te houden. De agenda ver meldt behalve verslagen van secre taresse en penningmeesteresse.voor- drachten en onderwerpen, alsmede enkele zangnummertjes. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden oollecte voor de Inwendige Zending heef' f51,27 opgebracht. Van onzen dorpsgenoot A. J. Bogers, dienende bij de Militaire Politietroepen, van wien tol heden nog niets bekend was, is thans bericht ontvangen, waardoor voor zijn familie een gelukkig einde is gekomen,aan de onzekerheid waarin zij verkeerde. Hierdoor is 'tons thans mogelijk met verheugenis mede te deelen dat van de gemobiliseerd geweestzijndcn uit onze gemeenten niemand meer wordt vermist of gesneuveld is. Een onzer dorps- genooten bevindt zich nog als ge wonden in een ziekenhuis, doch is bijna weer hersteld. Onder leiding van het onderwij zend personeel maakten j.l. Vrijdag een goede 40 leerlingen der O. L. school in de Kom, inplaats van het jaarlijksch schoolreisje, een fietstocht naar Tilburg, waar in de morgenuren een bezoek werd gebracht aan Bur gers Dierenpark aan den Bredaschen weg. Nadat in het restaurant in den dierentuin de inwendige mensch ver sterkt was, werd na den middag de tocht voortgezet via Breda naar den speeltuin „De Nieuwe Uitspanning* te Tcteringen, waar de kinderen een paar uren zich uitstekend vermaak ten. In opgewekte stemming werd ver volgens de thuisreis aanvaard en over Oosterhout, 's Gravemoer en Waspik bereikte het reisgezelschap ongeveer 8 uur vermoeid doch hoogstvoldaan over het genotene ons dorp. De leerlingen van de hoogste klas sen der Chr. school a. d. Loonschen- dijk maakten dien dag eveneens ter vervanging van het gebruikelijke schoolreisje een fietstocht en bezoch ten allereerst ook het Dierenpark te Tilburg, om vervolgens een bezoek te brengen aan Oisterwijk, waar de bos- schen en vennen bezocht werden en natuurlijk de speeltuin niet vergeten werd. Door de Drunensche duinen werd huiswaarts gepeddeld. Ook deze kinderen hadden een prettigen dag gehad. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) GOEDE VADERLANDERS! Er is kermis geweest in Waalwijk, zij het dan ook een kermis met een eenigszins gewijzigd karakter. Het groote publiek heeft de noodzaak van een besnoeiing van het openbaar ple zier onder de huidige omstandigheden ingezien en er zich zonder mokken bij neergelegd. Het gezellige verkeer in de vele café's heeft den Waal wij ker, die in de kcr- misweek zijn vacantie geniet, volop het gemis aan ander vermaak vergoed, terwijl de verdiensten voor de nering doenden meer dan ooit binnen onze gemeente zijn gebleven Er zou dan ook over het verloop van deze kermis alle tevredenheid kunnen bestaan, ware het niet dat zich hier en daar gebeurtenissen hadden voor gedaan, die aan de gepaste vreugde afbreuk deden. Ieder rechtgeaard Nederlander weet, dat door het feit van de bezetting van ons land onze vrijheid in zekere mate aan banden is gelegd en dat ons deze vrijheid alleen dan hergeven kan wor den, wanneer wij ons niet alleen in nationalen zin hechter dan ooit aan eensluiten, maar tevens ook tegenover den bezetter ons deze vrijheid waardig toonen. Wij worden niet voor de keuze ge steld oude rechten te herkrijgen of nieuwe te aanvaarden. Wij hebben slechts in een nieuwe tijd met nieuwe beginselen toe te stemmen, dan wel voor goed onze vrijheid prijs te geven. Dit besef, dat als het eenig ware besef in breede lagen der bevolking, begint door te dringen en de stimu lans voor den wederopbouw van ons Vaderland moet zijn, schijnt tot som migen nog niet te zijn doorgedrongen, zeer tot schade van onze nationale zaak. Terwijl allerwcge de aanvankelijke tegenwerking, die slechts tot onzen ei gen ondergang kan leiden, wordt op geheven door Nederlanders, die ofwel vol goede hoop medewerken aan den wederopbouw van hun land, ofwel zon der een direct enthousiasme toch hun medewerking verleenen zonder daar bij in eenig opzicht als rem voor het herstel in de nieuwe richting te wer ken, is het bedroevend te moeten con- stateeren, dat enkelingen, die in hun verblinding toch meenen goede Vader landers te zijn, thans alle pogingen in het werk stellen de verhouding tus- schen den bezetter en ons te vertroe belen, in de verwachting daarmee aan hun Vaderland een dienst te bewijzen. Wij hebben gezien hoe in ons land een dergelijk optreden tot verscherping der vrijheidsbeperkende maatregelen heeft geleid en dus daarom alleen reeds moet worden afgekeurd. Wij kunnen ons gelukkig achten te wonen in een gemeente, waar poli tieke meeningsverschillen niet tot ex cessen hebben geleid en waar door het gros der bevolking met nieuwen moed de arbeid is hervat, in de gedachte dat op geen andere wijze beter tot den wederopbouw kon worden bijgedra gen. Verwonderlijk en beschamend is het dan ook te moeten constateeren, dat in de afgeloopen kermisdagen door enkelingen, bij wie men juist het in tellect had mogen verwachten, pogin gen zijn aangewend om met misbrui- king van ons mooie volkslied vertroe beling te wekken, die tot zeer onaan gename gevolgen voor ons nationale welzijn kan leiden. Het schijnt in de eerste plaats tot deze vaderlanders nog niet te zijn door gedrongen, dat ons volkslied, het Wil helmus, geen kermisbed is, waarmee te pas of te onpas geleurd kan worden. Er wordt zoo vaak gesproken over de nationale eer, die in deze dagen hoog gehouden moet worden. Laten dan de lieden, die in hun gemoedsver- hitting het Wilhelmus op de kermis misbruikt hebben voor een onedel doel eens bedenken, dat zij in het ver volg beter een ander liedje kunnen zingen. Hopelijk zien wij op de volgende kermis meer en betere Vaderlanders. K. Onvoorzichtig overgestoken Zondagmiddag om kwart voor twee is op den Dam te Amsterdam een ongeluk gebeurd dat den 58- jarigen G. W. H. Jansen, wonende in de Jordaan helleven heeft gekost. De man stak den rijweg over achter een passeerende tram om, welke naar hel centraal station reed Hij lette daarbij niet op het verdere tramverkeer, met het gevolg dat hij aangereden werd door een wagen van lijn 5. Hij werd tegen den grond geslingerd en kreeg 'n schedelbasis- fractuur. Tijdens het overbrengen van den G.G. en G. D. naar het Binnengasthuis is de man overleden. Aanrijding met doodelijk gevolg. Zondagmiddag fietste de heer Muller uit Goor in gezelschap van zijn zoon in de richting Delden over den straatweg Goor—Delden. Hij werd daar door een auto aangereden met het gevolg dat hij tegen den grond werd geworpen. Nadat hij ter plaatse van de laatste Sacramenten was voorzien, is hij op advies van een dokter naar het R.K. ziekenhuis vervoerd, waar men hoopte door chirurgisch in. grijpen het leven te kunnen redden. Toen echter de chirurg dr. Borst, was aangekomen, was de man reeds overleden. Verdronken. Gisteravond om ongeveer elf uur geraakte een 44-jarige machinist van een te Zwartsluisgelegen sleep boot van de Zuiderzeewerken bij 't overstappen van de eene op de andere boot te water De man is verdronken Zijn lijk is vanochtend opgehaald. Aanranders gegrepen. De 21-jarige mejuffrouw M. M. B. uit Berkel fietste Zaterdagmiddag over den weg welke van Schiebroek naar Berkel loopt'JZij werd aange houden door twee jongelieden, die haar vroegen of ze haar fietspomp even mochten gebruiken. Daar zij de zaak niet vertrouwde reed zij door, maar even daarna werd zij van den fiets geslingerd en tegen den grond geduwd. Toen zij begon te gillen werden haar de kaken dichtgeknepen. De kleeding werd haar van het lichaam gescheurd, maar zij verweerde zich krachtig, en toen zij zich even kon vrij maken, riep zij opnieuw luid om hulp. Dit bleek te zijn gehoord. De aanranders lieten hun slachtoffer los, maar konden door de politie, die inmiddels was gewaarschuwd, worden ingerekend. Het waren de 16 jarige S. R. en* de 17-)"arige S H. M. beiden leerlingen van een tcchnischeschool. die het feit hebben bekend, en tevens hebben mede gedeeld, dat zij zich al viermaal aan een dergelijk feit hebben schuldig te hebben gemaakt zonder te zijn gesnapt. Zij zijn opgesloten en zullen r.aar het huis van bewaring te Rotterdam worden overgebracht. Met f 245 op stap. De politie te Amersfoort heeft 'n 7-jarigen scholier uit Apeldoorn aangehouden, die op 10 Mei aldaar de ouderlijke woning was ontvlucht met f245, welk bedrag hij uit een geldkistje van zijn ouders had weg genomen. Hij heeft eerst her- en derwaarts gezworven en logeerde nu voor een kwartje per nacht bij landbouwer aan den Hoogeweg te Amersfoort. Hij is naar Apeldoorn overgebracht. Er was nog ongeveer f200 van het geld over. Noodlottig ongeluk te Erp. Kind werden beide voeten afgemaaid. Toen de landbouwer H. v. d. Zan den Zaterdag aan het rogge maaien was waren een paar kinderen van hem in de nabijheid aan 't spelen In een onbewaakt oogenblik liep'n vierjarig jongetje voor de maai machine met het noodlottig gevolg dat beide voeten bijna geheel afge maaid werden. Dr. Henrar verleende de eerste geneeskundige hulp, waarna het ongelukkige kind naar het zieken huis te Veghel werd vervoerd. Ver moedelijk zullen beide voeteD geam puteerd moeten worden. Verbroken verlovingen, De (Jtrechsche politie heeft door een gelukkig toeval de hand kunnen leggen op twee beruchte dieven. Bij een juwelier op het Vreden- burg vervoegden zich twee heeren, die hun gouden verlovingsringen te koop aanboden. Zij hadden, zoo zeiden zij,door den druk der tijden hun verlovingen verbroken. Hieraan was niets bijzonders te merken; de heeren werden geholpen en uitbe taald. Even nadat de heeren de winkel hadden verlaten, werd de eigenaar van de zaak opgebeld door een fili aalhoudsters uit de Korte Jansstraat. Op fluisterden toon deelde zij mede dat er twee klanten waren, die hun verlovingsringen aanboden en zich in den tijd, dat de ringen werden gewogen, naar haar meening ver dacht in den winkel ophielden. Uit het telefonische gesprek maakte de juwelier op. dat de verloving ver brekende jongemannen bereids een en ander, dat van hun gading was, op slinksche wijze in de zakken van hun jassen hadden laten glijden. Hij adviseerde de filiaalhoudster vooral niets te laten merken en de heeren nog even aan de praat te. Hij belde daarna de politie op. Toen deze in den winkel in de Korte Jansstraat kwam. stonden de ringen verkoopende jongelieden daar nog druk te praten. Bij fouileering kwamen allerlei ringen, klokjes en een gouden horlogeketting voor den dag, welke juist enkele minuten ge leden waren ontvreemd. De dieven gaven zich zonder eenig verzet aan de politie over. Toen het onderzoek op het politie bureau werd voortgezet, vond de recherche nog zes verlovingsringen op de dieven; bovendien kwam uit dat bij een anderen goudsmid te Utrecht eveneens ringen waren aan geboden, doch men had daar geen kans gezien iets te ontvreemden. Meer en meer bleek het de politie dat de dienen niet alleen te Utrecht aan het werk waren geweest. De zes op hen gevonden gladde ringen waren afkomstig van diefstal bij een goudsmid te Hilversum. De daders hebben ook in Den Haag en andere plaatsen hun slag geslagen. Zij zijn de 27-jarige G A. G. B., zonder beroep en afkomstig uit Den Haag en de 23-jarige kleer. maker R. S. uit Huizen. Nadat beiden ter beschikking van den hoofd commissaris van politie te Utrecht waren gesteld, zijn zij over gebracht naar Hilversum, waar de plaatselijke politie zal trachten na te gaan wat zij daar hebben mis dreven. GEVRAAGD: EEN NET niet beneden 16 jaar. Mevr. MEYS—VERHULST Markt 3 Waalwijk. Op karwei kunt U toch niet met een slob berig werkpak loopen. Draag de vlotte, keurige Jumbo Overall, de overall met de 10 groote voor deden. Stof en uitvoering bere kend op zeer langen levensduur! Zie de mooie, practische modellen bij: MARKT - WAALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6