IVOROL-tandpasfa is cle feentaS RECHTZAKEN ROODE STER satie niet verwachten, zeker niet ten hate van de volksgemeenschap. Ook de middenstanders vormen geen afzonderlijk menschdom. Slechts wanneer vakbelangen samengaan, kan men tot behoorlijke regeling komen van productie en distributie, waarbij echter steeds het gemeenschapsbelang boven het groepsbelang in het oog dient te worden gehouden. Fabrikan ten en winkeliers in het sigarenvak bijvoorbeeld kunnen een groepseen- heid vormen, met een eigen leiding, doch deze zal weder worden overkoe peld door de tabak. De leiders der groepen zullen bij voorkeur uit hel vak worden gekozen en dan zal steeds de beste en meest deskundige de aan gewezen figuur zijn. Zoo wenscht men een viertal hoofdgroep"n te zien ge vormd, t.w. voeding, kleeding, woning- houw en verkeer. Wellicht is nog een vijfde hoofdgroep noodig voor de cul- tureelc bedrijven, zooals radio en film, omdat deze naast culturcele waarden ook bedrijfsbelangen hebben te behar tigen. Daarboven dient een economische raad te staan, die voor het geheel ver antwoordelijk is aan den leider der volksgemeenschap. Reeds hebben vooraanstaande per sonen uit verschillende bedrijven hun instemming met dezen opzet betuigd. Wij zoeken geen bepaalde personen, doch wij zijn overtuigd, dat uit de be drijven zelf de gewcnschte leiders naar voren zullen treden, die erken nen, dat het eigen belang achter staal hij hel groepsbelang en dit laatste we der hij het algemeen belang. De lands- leiding heeft uitsluitend het landsbe lang in het oog te Tiohden. ORGANISATIE VAN DEN LAND BOUW IN NEDERLAND. Onder voorzitterschap van den heer H. D. Louwes uit Ulrum werd dezer dagen de gecombineerde vergadering van het bestuur en de eerste afdeeling te 's-Gravenhage gehouden. Aan de hana van een door den voorzitter samengestelde nota, werd uitvoerig van gedachten gewisseld om trent de toekomstige organisatie van den landbouw in Nederland. Daarbij werd in herinnering ge bracht, dat t Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité tot 1920 de eenige algemeene landbouworganisatie in Ne derland is geweest en dat daarna de confessioneele landbouworganisaties zich uit dit allesomvattende verband hebben afgesplitst. Echter is het Kon. Ned. Landbouw- Comité zich steeds blijven beschouwen als de algemeene landbouworganisatie, waarvan alle boeren zonder onder scheid van geloofsovertuiging of rich ting lid kunnen zijn. De sedert opgedane ervaring heeft het Kon. Ned. Landbouw-Comité nog versterkt in de van den beginne af ge koesterde opvatting, dat de splitsing noch in het belang van den Neder- landschen boerenstand, noch in dat van het Nederlandsche volk als geheel is. De vergadering was dan ook una niem van oordeel, dat stappen moeten worden gedaan om zoo spoedig moge lijk het ideaal van een algemeene Ne derlandsche landbouw organisatie op nieuw te verwezenlijken. Besloten werd deze aangelegenheid in de eerstvolgende bijeenkomst met de confessioneele landbouw organisaties aan de orde te stellen. Van verschillende zijden werd de verordening in zake het ontslag aan ar beiders ter sprake gebracht Opgemerkt werd, dat het landbouw bedrijf, dat naast vaste arbeiders veel los personeel voor seizoenwerkzaam heden in dienst heeft, in tegenstelling tot industrieele bedrijven, niet licht op groote schaal tot ontslag van arbeiders zal overgaan, daar het bedrijf niet plot seling sterk kan worden ingekrompen of stopgezet. Bemoeilijkt men het ont slag van arbeiders, dan zal de neiging bestaan zich bij het aanstellen van per soneel tot het uiterste te beperken. Besloten werd na te gaan of het mo gelijk zou zijn, dat de verordening niet op den landbouw van toepassing wordt verklaard. EéN KILO SUIKER OP BON 66. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visscherij maakt hekend, dat gedurende het tijdvak van Vrijdag 2G Juli a.s. tot en met Vrijdag 23 Augus tus a.s. de met „66" genummerde bon van het algemeen distributiebonboek je recht geeft op het koopen van één kilogram suiker. LOOISTOFFEN. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van han del, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat alle bepalingen d.d. 7 Juni 1940, inzake bast van wilgcnschillen en -schilhout, ingetrokken zijn. Deze bastsoorten moeten dus niet langer worden beschouwd als looistof in den zin van de Ldfostofbcschikking 1939 no. I. BIJNA DUIZEND NIEUWE DOUANE-AMBTENAREN. Afkomstig uit het leger. Bij den dienst der douane zijn door het departement van financiën in to taal 930 nieuwe ambtenaren aange steld, van wie circa 700 voornamelijk in het Zuiden des lands. Het zijn vrij wel uitsluitend gewezen beroeps-onder officieren en minderen, die als capitu-i lant aanspraak hadden kunnen maken op een plaatsing in 's rijks diensl. Zij zullen hoofdzakelijk worden belast met de bewaking van het deviezcnver- keer. Het aantal is wel wat grooter dan de oogenblikkelijkc behoefte ver- eischte, doch deze menschen kwamen nu vrij, zoodat men hun thans een kans wilde geven. Over enkele jaren zal hel teveel echter niet meer bestaan. LUCHTBESCHERMINGSDIENST GEREORGANISEERD. Een reorganisatie van den luchtbe schermingsdienst hier te lande is in overweging genomen, waarbij als einddoel een regeling voor oogen staat, waarbij de thans als gevolg van de bijzondere omstandigheden nood zakelijke continu-dienst wordt ver richt door personen, die uitsluitend voor deze werkzaamheden zijn aange steld en voortdurend ter beschikking staan en als zoodanig de kern van de luchtbeschermingsorganisatie vormen. De uitvoering van dit voornemen wordt vergemakkelijkt, doordat voor het vormen van deze kernen gebruik kan worden gemaakt van de door de demobilisatie der Nederlandsche weer macht vrijkomende krachten. Bespre kingen met den commandant van den Opbouwdienst hebben er toe geleid, deze zich in beginsel bereid verklaard heeft, het personeel van dezen dienst tot een nader te bepalen aantal geën cadreerd, beschikbaar te stellen voor de luchtbeschermingsdiensten der daarvoor in aanmerking komende ge meenten. Het Rijk betaalt het personeel, de gemeenten de kosten van legering en voeding. BELASTINGKAARTEN VOOR 60 DAGEN. Te beginnen met 1 Augustus a.s. kunnen houders van een vergunning tot het gebruiken van motorbrand stof een zestig-dagenkaart op het be lastingkantoor ontvangen, zonder dat een waarborgsom behoeft te worden gestort. In afwachting van een nadere regeling is de geldigheidsduur op een jaar vastgesteld. Teruggaaf van de voor deze kaart betaalde belasting kan niet plaats hebben. Aan hen, die op 1 Augustus in het bezit zijn van een gewone motorrij- tuigenbelastingkaart, waarvan de gel digheidsduur nog niet is verstreken en die zich een zestig-dagenkaart willen aanschaffen, kan restitutie over de resteerende maand (en) worden ver leend. Bovendien kan dan tegelijker tijd teruggave plaats hebben over de dagen, waarop de houder in de maan den Juni en Juli niet heeft kunnen rij den. OPROEPING VOOR DEN OPBOUWDIENST. De sedert 15 Mei j.l. met groot-ver- lof gezonden dienstplichtige onder-of ficieren, korporaals en soldaten, die op grond van werkloosheid of het niet verrichten van loongevenden arbeid door de burgemeesters zijn ingeschre ven voor opneming in den opbouw dienst, zullen op 1 Augustus voor dezen dienst worden opgeroepen. Aan ieder van de ingeschrevenen zal een per soonlijke oproeping namens den com mandant van den opbouwdienst wor den toegezonden. Studeerenden, die als zoodanig bij een hoogeschool, technische school of bij een overeenkomstig instituut staan ingeschreven en voor wie een onder breking van de bona-fide studie ern stige nadeelen zou opleveren, zullen niet in de oproeping worden betrok ken. Zij, die na hun inschrijving door den burgemeester, loongevenden arbeid hebben gevonden, zullen hiervan tij dig vóór'den opkomstdag, onder ver-, melding van den naam en woonplaats van den werkgever van den aard van het te verrichten werk en .van het vastgestelde of overeengekomen loon of salaris kennis moeten geven aan den burgemeester die hen heeft inge schreven. TEGEN VERSPILLING VAN AFVAL. Naar de Tel. ter oore komt bevindt de voorbereiding der afval- en huis- vuilregeling zich in een dusdanig ge vorderd stadium, dat binnenkort een officieele publicatie tegemoet kan wor den gezien. Er zal van worden uitgegaan, dat eetbare afval gescheiden wordt gehou den van afval, dat voor industriedoel einden kan worden aangewend. Be houdens speciale desiderata van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart (of wel van het depar tement van Landbouw, al naar gelang de aard van het afval) zal de organi satie, die voor het verzamelen zorg moet dragen, aan de gemeenten wor den opgedragen. Dit zal er vermoede lijk toe leiden, dat vele gemeenten de stad Utrecht tot voorbeeld zullen ne men waar, zooals bekend, de schillc- boer en de voddenkoopman een soort officieelen status hebben gekregen. ROTTERDAM VRIJGEVIG. Collecte te Rotterdam bracht 110.00C op. Ondanks het feit, dat de verwach tingen niet hoog gespannen waren, is het resultaat van de nationale inza meling in Rotterdam nog sterk mee gevallen. Toen onder groote spanning het eindresultaat bekend gemaakt kon worden, bleek, dat het zwaar getrof fen Rotterdam in totaal bijna 110.000 bijeengebracht had, om precies te zijn: 109.208,07. DE PASSIESPELEN TE TEGELEN. Tegelen komt zijn beloften na. Met verdubbelde inspanning en toewijding hebben Bestuur en medewerkenden sinds eenigen tijd de voorbereidingen hervat en geijverd, om dit jaar toch nog de Passiespel-opvoeringen te ver wezenlijken. Op Zondag 4 Aug. e.k. heeft de pre mière plaats en verder zal er worden gespeeld op alle daarop volgende Zon dagen t.m. 23 September. In verband met de tijdsomstandigheden heeft men 't aanvangsuur vervroegd en vastge steld op 12 uur. Voor de schoolgaande jeugd worden opvoeringen gegeven op 3 en 10 Au gustus, en zoo noodig nog in Septem ber, aanvang 14 uur. Al heeft 't Bestuur zich in de uitwer king der oorspronkelijke grootsche plannen moeten beperken: ten aanzien van 't Speb is niets nagelaten, zoodat de uitvoeringen in vollen omvang, vol gens den aanvankelijken opzet plaats vinden. Alles is nu gereed voor de ont vangst der bezoekers, die toch nog in grooten getale uit alle deelen van Ne derland, maar vooral uit Limburg en Noord-Brabant verwacht kunnen wor den. De K.R.O. studio zal op 5 Aug. te 19.30 uur een uitzending verzorgen van enkele Spel-fragmenten, voorafgegaan door een interview over ontstaan, ont wikkeling en doel van 't Tegelsche Passiespel, dat vooral in dezen tijd de belangstelling verdient van geheel Ne derland. Het is te hopen, dat deze hoogstaan-* de cultureele en artistieke gebeurtenis, ondanks den ongunst der tijden, met groot succes zal worden bekroond. OPBRENGST DER KINDERZEGELS BEDRAAGT 202.000. De centrale propaganda-commissie voor de weldadigheidspostzegels heeft dezer dagen aan 386 instellingen, die zorgen voor misdeelde kinderen, te zamen ruim 202.000 uitbetaald. Dit was de netto opbrengst van den verkoop der postzegels en briefkaar ten voor het kind in December j.l. ge houden. Inmiddels zijn reeds dc eerste voor bereidingen getroffen voor de actie van December a.s. TEWERKSTELLING VAN WERK- LOOZE HOOFDARBEIDERS. Oproep aan de gemeenten om bijzonderen arbeid thans te laten verrichten. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van socia le zaken, heeft den gemeentebesturen een brief gezonden betreffende de te werkstelling van werklooze hoofdar beiders. Hieraan wordt ontleend: Het behoeft tegenover u geen be loog, dat thans vele z.g. hoofdarbei ders met groote moeilijkheden te kam pen hebben. Het is wenschelijk in dit probleem eenig inzicht te krijgen, wes halve het centraal bureau voor de sta tistiek door middel van een enquête zal trachten hier materiaal te verza melen. Ter voorkoming van een misver stand wil ik er nadrukkelijk op wij zen, dat dit onderzoek niet in zich sluit dat reeds maatregelen zullen worden genomen. Voorloopig gaat het uitslui tend om het verzamelen van gegevens. Een en ander is voor mij aanleiding om de medewerking van uw college in te roepen, teneinde na te gaan, of er in uw gemeente bepaalde werkzaam heden kunnen worden gevonden, waar bij hoofdarbeiders kunnen worden in geschakeld. In de eerste plaats denk ik hier aan werkzaamheden ten be hoeve van overheidsinstellingen of in stellingen van algemeen nut, alwaar wellicht velerlei arbeid achterwege blijft, omdat de noodzakelijkheid niet direct aanwezig is en soms de midde len ontbreken om meer dan het strikt noodzakelijke te laten uitvoeren. Nadrukkelijk wil ik er op wijzen, dat geen werken naar voren moeten worden gebracht, welke in wezen tot de normale moeten worden gerekend. Arbeid voor distributiekantoren enz., dal alles moet gerekend tot den nor malen arbeid. Mijn vraag heeft dus betrekking op bijzondere werkzaam heden, welke uitsluitend met het oog op dc te verleenen hulp naar voren worden gebracht. AANVALLEN OP SPOORLIJNEN IN Z.-ENGELAND. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Een duikboot heeft uit sterk bevei ligde konvooien twee gewapende vij andelijke koopvaardijschepen van in totaal 14.000 ton tot zinken gebracht. Ten gevolge van dc ongunstige weers omstandigheden was de bedrijvigheid van dc luchtmacht gering. In Zuid-Engeland werd een aanval gedaan op eenige spoorlijnen en we gen, terwijl arsenalen met bommen werden bestookt. Bij de gewapende verkenning bo ven het Kanaal en aan de Zuidkust van Engeland zijn onze vliegtuigen er door het werpen van bommen in ge slaagd twee voorposten schepen en een mijnenveger tot zinken te brengen en een ander schip te beschadigen. In de Noordzee zijn onze vliegers er in geslaagd een duikboot tot zin ken te brengen. In den nacht van 23 op 24 Juli wier pen Britsche vliegtuigen op verschil lende plaatsen in Noord- en West- Duitschland bommen, zonder veel re sultaat te bereiken. Onze nachtjagers hebben twee, ons luchtafweergeschut heeft één vijandelijk vliegtuig neerge haald. Een eigen vliegtuig wordt ver mist. BRITSCH KONVOOI VAN VIJF KOOPVAARDERS VERNIETIGD. Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Vanochtend hebben Duitschc gevechtsvliegtuigen een Britsch kon vooi van vijf koopvaardijschepen, te zamen nietende 17.000 ton, vernietigd. Bovendien is een ander vijandelijk koopvaardijschip van 4000 ton in brand gebombardeerd." DE DIENSTPLICHT IN DE V. S. Verdere bijzonderheden betreffen de de invoering van den algemeenen dienstplicht in dc Vereenigde Staten, waaromtrent in de komende week aan den Senaat een machtigingswet zal worden voorgelegd, zijn thans uit in gelichte kringen van het ministerie van Oorlog bekend geworden. Naar Associated Press meldt, wil men op 1 September met de registra tie van de dienstplichtigen beginnen. Dc oproeping van de eerste 400.000 recruten moet reeds op 1 October plaats hebben. Deze data staan nog niet definitief vast; niettemin is het ministerie van Oorlog, niettegenstaan de de heftige Senaatsdebatten, welke te wachten zijn, van de aanneming van de machtigingswet zoo overtuigd, dat het reeds dc instanties, waarbij men zich melden moet, order heeft gegeven voorbereidingen te treffen voor de registratie van 42 millioen man en voor de opleiding van onge veer 11 millioen man. Tezelfdertijd zullen hoogstwaar schijnlijk dc staatsmilities worden gemobiliseerd, die een deel van de op leiding zullen overnemen. De opleidingsduur zal een jaar be dragen. Op 1 April 1941 zullen op nieuw 400.000 man opgeroepen wor den en op 1 October d.a.v. waarschijn lijk nog eens 600.000. DUITSCHLANDS ECONOMISCHE PLANNEN IN HET NIEUWE EUROPA. De rijksminister van Economische Zaken en Rijksbankpresident Walther Funk heeft gistermiddag voor de ver tegenwoordigers der buitenlandsche pers een uitermate belangrijke rede voering gehouden over de toekomsti- Zeldzaam zacht en licht in de pijp! ge organisatie van Europa zooals de Duitsche regeering die, na de uitein delijke overwinning, ziet Funk verklaarde eenige weken ge leden van rijksmaarschalk Hermann Göring de opdracht te hebben gekre gen een plan voor het toekomstige Europeesche continent onder Duit schc leiding te ontwerpen. De volgdene punten mogen wel dc belangrijkste uit Funk's toekomst plannen genoemd worden: le. De Rijksmark zal een overwe gende rol in Europa spelen. Zij zal worden vrijgemaakt van de belemme ringen der Duitsche buitenlandsche schulden, terwijl ook de verschillen de soorten marken zullen worden op geheven. 2. Het ligt niet in dc bedoeling, een geheel Europa omvattend valuta-sys teem in te voeren. Een dergelijk sys teem zou neerkomen op het instellen eener Europeesche tol-unie, hetgeen niet mogelijk mag worden geacht, ge zien het verschil in levensniveau tus« schen de landen van het continent. 3e. Een einde zal worden gemaakt aan het op een automatische werking berustende vrije geld- é"n deviezen ver keer zooals dit vóór den oorlog in zwang was. Men zal uitgaan van de vaststelling en stabiliseering der va luta's, prijzen en voorraden. Op grond van uitgebreide, geregelde clcarings- en verrekeningssystemen zullen de Europeesche staten onderling handel drijven. Met sommige landen zal hel vrije Marken-verkeer worden' inge voerd. 4e. Goud zal bij de toekomstige re geling der valuta's geen rol spelen. 5c. Hoewel Europa in wezen autar kisch zal worden ten einde in geval van nood of oorlog self-supporting le kunnen zijn, zal zooveel mogelijk naar uitbreiding van het handelsverkeer met de overige wereld gestreefd wor den. 6e. De Europeesche landen zullen onderling door een net van langjarige handelsverdragen tegen vaste prijzen en tegen vaste leveranties aaneenge schakeld worden. VREEDZAME REGELING DER BALKAN-KWESTIE. De a.s. besprekingen te Salzburg van den Rijksminister van Buiten landsche Zaken von Ribbentrop met den minister-president en den minis ter van Buitenlandsche Zaken van Roemenië kunnen, naar in welinge lichte Italiaansche kringen wordt ver klaard, beschouwd worden als de na tuurlijke consequentie en normale ontwikkeling van het contact, dat tien dagen geleden in München tot stand is gekomen met als doel een vreedza me oplossing der Balkan-kwestie. EEN SCHIP VAN 18.000 TON TOT ZINKEN GEBRACHT. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Bij een aanval op de Engelsche Zuidkust heeft een van onze inotor- lorpedoboolen, ten Zuiden van Port land, met een torpedo een gewapend vijandelijk koopvaardijschip van 18.000 br. r. t. tot zinken gebracht. Diefstal en heling van militaire 'zaken in de oorlogsdagen. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft vonnis gewezen tegen een viertal ver dachten ter zake van diefstal of heling van door de militairen in de oorlogsda gen achtergelaten goederen. Daaronder waren drie arbeiders uit Dussen, t.w. de 30-jarige W. I)., de 38-jarige Th. L. en de 35-jarige H. R., die zich allen hadden schuldig gemaakt aan het medenemen van dekens op 14 Mei j.l. Je Dussen, wel ke door de terugtrekkende militairen achtergelaten waren. Tegen hen waren geëischt resp. acht maanden, zes maan den en zes maanden gevangenisstraf. De L fT Elke vergelijkende proef bevestigt U dit terstond. In tuben van 60, 40 en 25 cent- Er was eens een schilder in Laren Die de kunst aan 't plezier wilde paren. Roode Ster, zeldzaam zacht, Deed hem daaglijks de kracht Voor zijn kunstvollen arbeid vergaren.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2