„DE ECHO" SPORT. 1.25 p. kwartaal - f 0.10 p. week UIT DE PERS. Gemengd Nieuws. rechtbank heeft hen thans veroordeeld onderscheidenlijk tot twee maanden, zes weken en twee maanden gevangenisstraf. Tegen den 37-jarigen arbeider W. R. uit bussen, die zich had schuldig ge maakt aan diefstal van twee dekens, een jekker en twee broodzakken te bussen op 15 Mei j.l. waren zes maanden gevan genisstraf geëischt. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. Voorts heeft de rechtbank nog vonnis gewezen tegen G. T., kaashandelaar te Wijk en Aalburg, tegen wien acht maan den gevangenisstraf waren geëischt, ter zake dat hij op 25 Mei j.l. vier dekens had gekochl, afkomstig van diefstal ten nadeele van het leger en dat hij op dien zelfden dag als geschenk had aangeno men vier dekens, drie paar schoenen, acht werkbroeken, een broodzak, een ransel, sokken en regenpijpen. Deze man werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van voor arrest. KANTONGERECHT. De student A. H. uit 's Hertogenbosch had zich voor den kantonrechter te ver antwoorden, ter zake, dat hij te Waalwijk op het Laageinde een auto had neerge zet des nachts en deze daar onverlicht had laten staan. Verdachte zeide, dat hij met die auto uitgegaan was en dat hy haar gehuurd had. Het was de eerste maal dat hij met dien wagen reed en toen hij er zich mee op weg begaf had het den schijn, dat al les in orde was. Maar op het Laageinde te Waalwijk ge komen, stopte de auto plotseling en het licht ging uit. Er was niets aan te doen. Verdachte zegt, dat hij de auto toen van den weg afgeduwd heeft en dat hij aan verschillende huizen in de buurt heeft geklopt in de hoop, lantaarns te krijgen om de auto te verlichten, maar tever geefs. De ambtenaar van het O. M. eischte te gen hem een geldboete van twee gulden te vervangen door twee dagen hechtenis. De kantonrechter heeft verdachte ver oordeeld tot twee geldboetes, elk van vijftig cent, te vervangen door een dag hechtenis. A. H. uit Waalwijk had op 10 Juni j.l. op het Kerkeind aldaar met zijn fiets in groote vaart op en neer gereden op een dergelijke wijze, dat hij aldaar de veilig heid van het verkeer in gevaar bracht of de vrijheid van het verkeer belemmer de. Menschen, die op dien weg zich be vonden, werden door zijn wielertoeren dermate verontrust, dat zij de politie verzochten, verdachte te bekeuren, wat dan ook prompt gebeurde. Verdachte gaf het ten laste gelegde toe maar vond alleen, dat zijn snelheid niet zoo £froot was geweest. De ambtenaar van het O. M. eischte te gen hem een geldboete van vijf gulden, te vervangen door vijf dagen hechtenis. De kantonrechter Mr. van Hövell tot Westerflier heeft verdachte veroordeeld conform den eisch. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGEVING. - CONCENTRATIE DER VOETRAL- BONDEN. In verband met de vele lol het bestuur van de R.K.F. gerichte vragen, wordt de volgende belangrijke mededeeling ge daan: le. Volgens het concentratieplan der voetbalbonden blijven de katholieke ver- eenigingen als zoodanig bestaan; 2e. geen acties moeten worden onder nomen of wijzigingen in organisaties moeten worden aangebracht, voordat daaromtrent van bondswege mededcelin- gen worden gedaan. Het bovenstaande wordt gericht tol alle katholieke voetbalvereenigingen, om dat gebleken is, dat een onzer grootste katholieke clubs in het westen van het land door het gemeentebestuur werd op geroepen voor een bespreking om te ko men tot combinatie met een neutrale ver- eeniging. De initiatiefnemers ter plaatse, die het wellicht goed bedoelen, blijken niet be kend te zijn met de van hoogerhand ge opperde plannen. De katholieke clubs hebben n.l. het volle recht om zelfstandig te blijven; hierdoor komt men geenszins in strijd met de gewenschte concentratie in de voetbalsport van ons land. DAMMEN. W. D. V. Th. JordensA. de Graaf/ 02. De 1.1. Maandag te Heusden gespeelde 2e partij der 3-kamp tusschen de heeren Th. Jordens (W.I).V.) en den mr. dam mer A. de Graag (Heusden) is door laatst genoemde gewonnen. Deze partij die zeer sterk werd gespeeld en waarin de WDV' er in het eindspel (6 om (5 schijven) een minder sterke zet deed en daardoor de remise-kans verloren ging. A.s. Maandag wordt in het W.D.V.- clublokaal de 3e en laatste partij voor dezen kamp gespeeld. Abonneert U op U is en blijft dan steeds volkomen op de hoogte van 't geen ge in dezen tijd weten moet betreffende distributie luchtbescherming, enz. enz. HET DRIEMANSCHAP. Het „Alg. Handelsblad'' begroet het triumviraat als volgt: Het driemanschap dat zich vandaag tot het Nederlandsche volk richt met de bede tot alle goede vaderlanders om de handen ineen te slaan teneinde een sterke Nederlandsche eenheid op te bouwen, welke in staat zal zijn ons volk een eervolle plaats in de toekomst te verzekeren, vraagt vertrouwen op grond van den wil om over oude tegen stellingen en partij-politieke scheidings lijnen heen de nationale volkskrachten te verzamelen en gelijk te richten. En om dit te doen in waarlijk Nederland- schen geest en met eerbiediging van den Nederlandschen eigen aard. Drie Nederlanders die elk op hun eigen arbeidsterrein in de practijk on zer samenleving, hier en overzee, bewe zen hebben de gemeenschapsgedachte te begrijpen en te willen en te kunnen dienen, willen thans in de ruimte welke ons in de bijzondere omstandigheden van „bezet gebied'' wordt vrij gelaten, ons volk organiseeren tot een krachtige fiere „Nederlandsche Unie", om sterk te zijn, nu en straks. In dien naam ligt een program, en ook een beginsel, om sloten. Een unie erkent natuurlijke ver scheidenheid. zooals die in een zelf standig denkend volk van oude cultuur als het onze, bestaat en moet bestaan. Niemand die dit overheerschende alge meen belang des volks in Nederland schen zin wil dienen, behoeft daarvan' te worden buitengesloten op grond van verschillen van persoonlijke levensbe schouwing. In dien zin wil de Unie niet exclusief zijn. Integendeel. Zij richt zich niet tegen iets of iemand, maar vóór een Nederlandsche gedachte. Zij is een Nederlandsche Unie. Het is al leen de wil om in eigen Nederlandschen geest een oplossing te zoeken voor de tallooze vraagstukken die zich thans voordoen, dien zij terecht als voorwaarde stelt. In de handen van deze ervaren man nen, die reeds elk op zijn gebied be wezen hebben wat zij waard zijn, ligt e^n groote taak. Zij verklaren open te staan voor wat anderen aan eerlijke medewerking in nationalen zin willen en kunnen bijdragen. De Nederlandsche Unie steekt van wal. Wij wenschen haar uit den grond van ons hart: Goede reis! NEDERLANDSCHE UNIE. De oproep van de Nederlandsche Unie, aldus de Prov. Bossche Crt., voor een nieuwe Nederlandsche saamhoorig- heid heeft als een klaroenstoot geklon ken. Mannen van erkende bekwaam heid en van breede scholing, staande in de kracht van hun leven en levend en werkend buiten de actieve politiek van het vorig bewind, hebben zich tot een driemanschap verzameld om de taak, uit den nood der tijden geboren, te aanvaarden. In hun oproep domineert het verlan gen den Nederlandschen aard te voe ren naar een nieuwe Nederlandsche saamhoorigheid, die zij op elk maat schappelijk terrein willen zien doorwer ken. Toen wij vorige week Zaterdag een der mannen van het triumviraat, mr. J. Linthorst Homan, hoorden spreken, in eenvoudige, klare, beheerschte en af en toe bewogen taal, leerden wij een fi guur kennen, van wie getuigd mag worden dat zijn streven er op gericht is de waarde en beteekenis van den mensch in de gemeenschap te verhoo- gen, de broederschap te bevorderen en den arbeid tot werk van iedereen voor iedereen op te voeren, waarbij zooveel mogelijk blijve bewaard, het goede en navolgingswaardige worde gepropa geerd en het minder goede worde be streden. Van mr. Einthoven weten we dat hij als jurist en organisator over prominen te eigenschappen beschikt en van den Tilburgschen hoogleeraar De Quay dat hij zijn geheele wetenschappelijke vor ming en derzelver overdraging op stu denten en leiders in dienst van den ar beid en zijn wetgeving heeft gesteld. Het initiatief der drie Nederlandsche mannen is een reactie op den sedert medio Mei ingetreden toestand en niet een gevolg van politieken strijd. Het aantrekkelijke der nieuwe beweging schuilt hierin dat politieke idealen haar vreemd zijn. Zij beoogt slechts het wel zijn van allen en daarom wil zij allen in een oproep bereiken en opwekken haar te volgen en te steunen. Het zal niet moeilijk vallen een keuze te doen, omdat de Nederlandsche Unie geen negatieve doelstellingen nastreeft, maar onverwijld tot practische, land en volk tot heil strekkende daden wil ko men. Wij wenschen hun aller steun toe en temidden der golven roepen wij hun toe: vaart met God en goeden wind! De „Maasbode" schrijft o.m.: Van alle richtingen en groepeeringen die zich de verwezenlijking van het groote doel voor oogen stellen, zijn er tenslotte slechts enkele die op den voor grond kunnen treden. Naast de reeds bestaande organisaties van N.S.B. en Nationaal Front maakt thans de Neder landsche Unie zich op voor de vernieu wing van ons openbare leven in zijn politieken en socialen verschijnings vorm. In een „Oproep" richt de Nederland sche Unie" zich tot het volk. Zij ver langt erkenning van de gewijzigde ver houdingen, nationale samenwerking op den „allerbreedsten" grondslag, een harmonischen economischen opbouw met „samenbinding van alle arbeids krachten" in ons volk. Aan het eerste dezer drie verlangens kan het ons niet moeilijk vallen te vol doen. Aan de mogelijkheid tot samen werking op den „allerbreedsten" grond slag willen wij niet wanhopen. De „Oproep", hoe aantrekkelijk ook door zijn beknoptheid, verliest aan sug gestieve kracht door vaagheid. Hij ont leent zijn waarde thans nog slechts aan een „triumviraat": aan het gezag, dat de namen van dit driemanschap in den lande hebben. Daarmede kan niet worden volstaan. Wil de Nederlandsche Linie inder daad aan haar doel beantwoorden, dan zal zij tevens haar doelstelling moeten neerleggen in een concreet plan van actie dat ons een beeld geeft van de wijze waarop zij haar taak denkt te verrichten. De mededeeling, dat zij zon der eènig mandaat voor het voetlicht treedt, kan onze hoop op een werkelij ke concentratie slechts versterken. De N. Rott. Crf besluit een artikel: Indien de Nederlandsche Unie waar lijk recht wil krijgen, om tot ons te zeg gen, dat afzijdigheid de Nederlandsche zaak schaadt, dan zal spoedig, boven haar eersten oproep uit, een stem moe ten stijgen, die het wèl aandurft om Nederland zijn plaats en functie te wij zen in een nieuwen tijd, een nieuwe orde. Duidelijker en inhoudrijker dan het ditmaal is gebeurd. Doodelijke val van een fietser. Gisteren is de 42-jarigen A. van der H, uit Amersfoort, die op de fiets van de werkverschaffiing te Voorthuizen naar den trein -eed, om naar zijn woonplaats tertg ie keeren, gevallen. In't St. Elisabtths- gasthuis te Amersfoort is hij van ochtend aan zijn verwondingen o/er- leden. Fietser door losgeschoten aanhangwagen gewond. Op den Amsterdamschen strait- weg te Breukelen is gisteravoid omstreeks half zes, door het brektn van een koppeling, *e aanhang wagen vaneen tractor losgeschoten, De aanhangwagen reed een eini stuurloos verder, waarhij drie uii Utrecht afkomstige fietser werden gegrepen. Zij waren in Wilnis te werk gesteld en op weg naar huis. Een van hen kreeg een hersen schudding en een beenwonde. Hij is met een ziekenauto naar het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Een andere kreeg zware inwendige kneuzingen en is naar het St, Antoniusgesticht te Utrecht vervoerd. De derde werd slechts licht aan het hoofd gewond. er een tram overheen reed konden zij het resultaat van hun wek con- stateeren. Het eflect moet voor de twee jongens bevredigend zijn ge weest eenigevrouwelijke passagiers waren van den knal zoo geschrok ken dat zij niet verder mee durfden rijden. De volgenden dag werd het experiment op den Goudschen Singel herhaald. Toen zijnde jongens gesnapt. Bommen op Amersfoort Verscheidene dooden, vele gewonden, verwoeste huizen Het A.N.P. meldt Bij een door 't nachtelijk duister begunstigden aanval van Engelsche vliegers heeft een dichtbevolkte woonwijk van Amersfoort het moe ten ontgelden. Een woning werd door een voltreffer getroffen. Hierbij werden vijf personen gedood. Zij allen behoorden tot het gezin van den sigarenmaker E. J. D. Verder werd de leerlingmachinist der Nederlandsche spoorwegen M„ die zich naar zijn woning begal, door een granaatscherf getroffen en gedood. Het aantal gewonden is zeer groot. In andere straten is een aantal woningen door brandbom men getroffen verschillende huizen zijn vernield. Van talrijke woningen zijn de ruiten gesprongen en dakpannen van de daken gerukt. In verschei dene straten is een groote ravage aangericht. Twee dooden te Groet bij Schoorl. In den afgeloopen nacht, aldus een ander bericht van het A.N,l\, is tijdens een bomaanval door Engelsche vliegers te Groet in de buurt van Bergen nabij een nood- slachtplaats een bom neergekomen in een zomerhuis, waar de familie L. haar vacantie doorbracht. De 59-jarige heer des huizes en een 25-jarige dochter werden gedood, terwijl twee huisgenooten ernstig en één licht werden gewond. Door de duisternis misleid en verdronken Vannacht omstreeks één uur hoorde een bewoner van de Wal- dec'k Pyrmontkade te's Gravenhage hulpgeroep. Hij snelde zijn huis uit en bemerkte, dat 't geroep uit het water kwam. Daar hij echter ten gevolge van de diepe duisternis niets kon onderscheiden, waar schuwde hij de politie. Enkele mototagenten haalden kort daarna met een dreg den 54-jarigen L. M. D. uit de Schuytstraat, uit het water op; deze was vermoedelijk tenge volge van de duis'ernis, in 't water terecht gekomen. De levensgeesten bleken reeds geweken. Het stoffelijk overschot is door den G G.D. naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Lijken van vliegers aangespoeld Op het Texelsche Noordzeestrand zijn gisteren de stoffelijke resten aangespoeld van twee Franschen en een Engelschman, vermoedelijk vlie gers. De nationaliteit vaneen vierde lijk kon niet worden vastgesteld. Nadat dokter Boswijk de lijken had beschouwd, zijn deze op de al- gemeene begraafplaats te Den Burg ter aarde besteld. De hittegolf in Amerika Tot dusver zijn 280 menschen het slachtoffer geworden van de onverminderd aanhoudende hitte- Nachtelijke nieuwsgierigheid, In het ziekenhuis aan den Berg weg te Botterdam is opgenomen de 45-jarige schilder O. F. die gister ochtend door een burger in de Eendrachtstraat werd aangetroffen met wonden aan het hoofd en den pols. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken dat de man uit 't raam van een pand in die straat naar overvliegende vliegtuigen gekeken had. Door zich te ver voorover te huigen had hij het evenwicht ver loren en was hij uit de eerste etage op straat gevallen. Jules Verne als criminogeen auteur Een jeugdige bankwerker hij wordt iMaandag a.s. 18 jaar J. W. S., was verzot op fantastische lectuur; vooral Jules Verne las hij graag. Bij dezen schrijver had hij het recept gevonden voor het ver vaardigen van «bommen». Met een iets oudere collega, C. F. M. was hij aan het werk gegaan twee koperen doppen werden gevuld met be paalde stoffen, aan elkaar geschroefd en klaar was het gevaarlijke voor werp. Nu wilde zij ook wel eens'n ontploffing zien en hooren. Dus legde zij één van hun bommen op le tramrails op den Coolsingel. Toen WELKE BONNEN NU GELDIG ZIJN. Broodbons 81 tot en met 90 (brood- bonboekje) geldig van 29 Juli tot en met 4 Augustus a.s., rechtgevende op 2500 grain roggebrood of 2000 gram ander brood. Voorts zijn de niet ge bruikte bons van de serie 61 tot en met 70 nu nog geldig tot en met 25 Juli. Bons 67 en 68 (algemeen distribu- tie-bonboekje)Op eiken bon 2x/z ons boter, óf margarine, óf vet tot en met 28 Juli a.s. Bon 85: V2 pond koffie of V2 ons thee tot en met 2 Augustus. Bon 66: één kilo suiker tot en met 23 Augustus. Bon 95: pond rijst of rijstemeel, van 22 Juli tot en met 11 Augustus a.s. Bon 90: V2 pond tarwebloem of tar wemeel, of boekweitmeel of roggemeel, of roggebloem, of zelfrijzend bakmeel tot en met 9 Augustus. Op bon 75 kan men tot en met 26 Juli een dier pro ducten ook nog bekomen tot een ge wicht van een half pond. Bon 100: *4 pond havermout of havervlokken of gort of grutten van 22 Juli tot en met 11 Augustus. Bon 105: 1 ons maizena of gries- meel of puddingpoeder van 22 Juli tot en met 11 September. (Puddingpoeders, die niet vervaardigd zijn van of niet hoofdzakelijk bestaan uit producten, bereid uit granen, rijst of tapioca zijn vrij van de distributie-regeling). Bon 110: 1 ons macaroni of ver micelli of spaghetti van 22 Juli tot en met 11 September. Petroleumzegel Periode 3. Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 11 Augustus (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). De pe troleumzegel Periode 4 wordt niet gel dig verklaard en kan vernietigd wor den. Kolen, enz. Tot 30 September kan men bij handelaren koopen 20 pet. van het verbruik van April 1939 tot en met Maart 1940. golf in de Vereenigde Staten. Aan de graanbeurs te Chicago stegen de maisprijzen Woensdag met 2,5 cents per bushel, terwijl aangenomen wordt, dat de mais- opbrengst in het Middenwes'en en in de Westeliike staten als gevolg van de droogte en de hitte ver bereden de oorspronkelijke raming zal blijven. De hittegolf in de Vereenigde Staten duurt voort. In verschillende streken in het Middenwesten steeg het kwik tot boven de veertig graden Celsius. Het aantal menschen, dat door de warmte werd bevangen en om het leven kwam is in het geheele land tot 52 gestegen, en het aantal personen, dat hij het baden is ver dronken is 165. In Nebraska zijn de boeren ernstig bezorgd voor den graan en maisoogst, wanneer ten minste niet spoedig regen begint te vallen. In Illinois zijn bijna alle groente-aanplantingen door de droog te en warmte vergaan. Het gras op de weiden is verdord. Ook hier loopt de maisoogst gevaar. De gemeente Alphen a./d. Rfin is opgeschrikt door een hevig bombar dement. Het bleek dat een Engelsch vliegtuig bommen had uitgeworpen, waarbij het heerenhuis van de familie van D., bestaande uit vader, moeder en twee kinderen, welke wonder boven wonder slechts lichte verwondingen bekwamen, zoodanig werd getroffen, dat het vrfiwel geheel vernield is. T '&M>'si*. '"g&

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3