Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. GEMEENTERAAD WAALWIJK. Uit de Langstraat en Omgeving. KAATSHEUVEL. SPRANG—CAPELLE. HEUSDEN. WASPIK. NUMMER 60. ZATERDAG 27 JULI 1940. 63c JAARGANG DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38 Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel Bij contract flink rabat. De rekening 1939 sluit met een batig slot van 28.429.12. De raad onzer gemeente kwam Don derdagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van den Edel- achtb. heer E. C. J. Moonen, burge meester. Afwezig de heeren Pullens, v. d. Waerden en v. Driel. Nadat de voorzitter de vergadering met gebed geopend heeft en de goed keuring der notulen van de vorige ver gadering aan de orde heeft gesteld, vraagt de heer v. Heeswijk het woord. Spreker heeft geen opmerking op de notulen, doch gezien het feit dat hij in de vorige vergadering niet aanwezig was', heeft hij niet kunnen antwoorden op de sobere, doch gevoelvolle woor den' door den voorzitter gewijd aan de nagedachtenis van de gevallen militai ren, speciaal aan den gesneuvelden Waalwijker. Als eenige militair onder de raadsleden die dezen korten oorlog heeft meegemaakt, wil spr. gaarne dank brengen voor deze woorden. Nog altijd is een drietal Waalwijksche militairen niet terecht. Spr. hoopt dat ook deze alsnog behouden zullen terugkeeren. Het viel spr. op dat in de notulen niets vermeld staat over de militairen die niet de eer hebben gehad op het slagveld te sneuvelen, maar wel het geluk behouden terug te keeren, na hun r-licht voor het vaderland te hebben ge- .aan. Spr. hoopt dat niet verzuimd is ook deze een dankwoord te richten. De voorzitter zegt de heer v. Hees- w jk dank en geeft een nadere toelich ting op de door hem in de vorige ver gadering gehouden toespraak. De notulen worden hierna onveran derd goedgekeurd. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1Goedgekeurde raadsbesluiten van 27 Juni 1940 tot wijziging der begrootingen 1939 en '40. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 27 Juni 1940 tot onderhand- sche verhuring van het belas tinggebouw aan de Mr. van Coothstraat aan het rijk. b. Van de Commissie van Toe zicht op het Gemeentelijk Nij verheidsonderwijs. Verslag over 1939. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Van het bestuur der St. Antonius- school in de St. Crispijnstraat is het verzoek ingekomen een bedrag van 538.72 beschikbaar te willen stellen voor aanschaffing van schoolmeubelen. Door uitbreiding van het aantal school gaande meisjes moet het 8e lokaal in gebruik worden genomen, waarvoor de noodige schoolbanken e.a. moeten wor den aangeschaft. De inspectrice heeft een en ander goedgekeurd. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten het gevraagde bedrag toe te staan. 2. Voorstel tot vaststelling eener ver ordening op de heffing van pre cariorechten. (Zie prae-advies in ons blad van j.l. Woensdag). De heer de Brouwer wijst, in ver band met de voorgestelde heffing van rechten voor opslag van materiaal langs de havenkade, op de huidige moeilijke vervoergelegenheid. Voor verschillende aannemers zou dit thans hoogere kosten meebrengen, aangezien door het beperkte vrachtauto-vervoer de materialen langer dan normaal op geslagen zullen liggen. Spr. zou een bepaling willen opne men die voor dergelijke omstandighe den een uitzondering maakt. De voorzitter merkt op dat deze re geling is ontworpen voor normale om standigheden en in overleg met een be langhebbenden aannemer. Het is moei lijk in een verordening uitzonderingen te maken voor bepaalde tijdsomstan digheden. Spr. zou willen afwachten of zich in de praktijk dergelijke bezwaren voordoen alvorens daarvoor uitzonde ringsbepalingen te maken. De verordening wordt hierna z.h.st. vastgesteld. 3. Voorstel tot wijziging van enkele raadsbesluiten van 25 April 1940 tot aankoop van grond in den bin- nenpolder tusschen de Stations straat en de Putstraat. Dit voorstel beoogt den aanleg van een verharden weg ter breedte van 4 Meter door en langs de betrokken ter reinen, om te voorkomen dat deze ge- isoleerd zouden worden en geen uit weg naar de straat zouden hebben. Het voorstel wordt z.h.st. goedge keurd. 4. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1940. Wordt goedgekeurd. 5. Aanbieding gemeente- en bedrijfs- rekeningen over 1939. De aangeboden gemeente-rekening over 1939 sluit voor wat den gewonen dienst betreft aan ontvangsten met een totaal bedrag van 633.106.25 en aan uitgaven met 604.677.13, alzoo een batig saldo van 28.429.12. Voor den kapitaaldienst waren de cij fers: ontvangsten 234.952.70 en uit gaven 246.319.76, een nadeelig saldo van 11.367.06. De voorzitter zegt dat het slot van de gemeente- en bedrijfsrekeningen over 1939 een zonnestraaltje brengt in de gemeente-huishouding. Er is n.l. een batig saldo van 28.429.12, welk be drag dus voor de begrooting 1941 be schikbaar komt, doch daar wel op een gloeiende plaat zal vallen. Dit gunstig eindresultaat is voornamelijk te danken aan een belastingoverschot van onge veer 10.000.— en een meevaller op den dienst de werkloosheidsverzekering van 8000.—. Er zullen wel gemeen ten zijn die met een minder gunstig sal do zitten. Zooals gewoonlijk wordt uit den raad een commissie van onderzoek ge kozen. Na herhaalde stemmingen en herstemmingen worden in deze com missie benoemd de heeren Rox, Ver doorn en van Heeswijk. Deze commissie zal in de volgende vergadering rapport uitbrengen. De voorzitter wil nog een punt aan de agenda toevoegen, n.l. een voorstel tot verhooging van het salaris van den controleur der stejjnverleening, den heer Mooy. Nu er niet meer gestempeld behoeft te worden, zijn de werkzaamheden van den controleur toegenomen en moet deze een grooter deel van den dag aan den controledienst wijden. Tot heden bedroeg zijn salaris 625.—. In over leg met het Departement van Sociale Zaken stellen B. en W. voor dit sala ris te brengen op 825. De heer Buijkx vraagt of de verhoo ging van 200.gemotiveerd wordt door de toename van de werkzaam heden en of ook hier, evenals in andere gemeenten, de steuntrekkers verplicht kunnen worden zich op een bepaald uur thuis te bevinden, zulks ter verge makkelijking van de controle. De voorzitter antwoordt dat moeilijk is te zeggen of de toename der werk zaamheden precies in verhouding staat tot de salarisverhooging. Hij betwijfelt voorts of B. en W. de bevoegdheid hebben de steuntrekkers te verplichten op een bepaald uur thuis te zijn. Wethouder Eibers merkt op dat men bij de aanstelling van den heer Mooy niet wist dat er zooveel werk aan zou zijn, anders zou men 625.-salaris te weinig hebben gevonden. Langen tijd heeft de heer Mooy haast zijn volle dagtaak hieraan moeten geven. Wij konden echter zijn salaris niet meer veranderen. Nu zich daarvoor thans de gelegen heid voordoet acht spr. het tijd een be hoorlijke vergoeding vast te stellen, waarmee ook het Departement zich ge heel vereenigen kon. De heer v. Beijnen informeert naar het aantal steuntrekkers dat den laat- sten tijd in deze controle valt. Wethouder Smolders antwoordt dat er de laatste week 56 waren. Vroeger zijn er wel 150 a 160 geweest. Het voorstel van B. en W. om 200 verhooging toe te kennen wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. Geslaagd. Mej. Jeanne Vloemans slaagde voor het diploma Rijksindustrie- en Huis houdschool en het diploma Machine- schrijven. Geslaagde genoot haar opleiding op het Pensionaat St. Jozef te Eindhoven. Op hel gehouden examen te Breda slaagde o.m. voor het diploma Fran- sche taal L.O., de Eerw. Br. Geofrie- dus (Fr. Molenschot). Goed nieuws. Van Opperwachtmeester v. d. Plas en Wachtmeester Meijaard van de Kon. Marechaussee alhier, ontving men via het Roode Kruis te Genève bericht, dat zij zich in goeden welstand in Frankrijk bevinden. Bond van Huiseigenaren^ De Bond van Huiseigenaren hield Donderdagavond in Euphonia hare driemaandelijksche vergadering, die door den Voorzitter geopend werd met een korte uiteenzetting over het ge passeerde moeilijke kwartaal, dat God zij dank aan niemand onzer ernstige schade heeft berokkend. Hij vertrouwt dat met de gewijzigde omstandigheden rekening zal gehouden worden met de belangen der huurders en dat de storm, die mogelijk nog over onze hoofden gaat, ons zal behoeden voor ernstige schade. Hij dankt de Voorzienigheid, die ons tot heden zichtbaar bescherm de. Na voorlezing der notulen deed de voorzitter eenige inededeelingen, waar onder voor de leden als wel de meeste urgente, dat er natuurlijk in deze tij den niet te rekenen valt op de des tijds in uitzicht gestelde Rijks- en Ge meente-steun bij het bouwen of ver bouwen van woningen. Het bestuur heeft een model huur- kaart ontworpen met vermelding van de juiste data van wekelijksche beta ling en raadt aan deze kaarten te ge bruiken, doch daarnaast nauwkeurig lw)ck te houden van de betaling der huren. In de tweede helft van Mei zijn van de vereeniging circulaires uitge gaan, om de huurders ook in dezen tijd op hun huurplicht te wijzen. Deze circulaires hebben blijkbaar goeden invloed gehad en zijn nog ter beschikking van de leden. De voorzitter wijst er in zijn slot woord op, dat het volgens een dezer dagen uitgekomen verordenng niet geoorloofd is, om woningen aan hunne bestemming te onttrekken. Geslaagd. De jongejuffr. D. Matheijsen slaagde voor het diploma Typen en Steno. Zij ontving haar opleiding in het pensio naat St. Joseph van de Zusters van Liefde te Made. Te Utrecht slaagde Donderdag de heer C. Snoeren, ambtenaar ter Secre tarie alhier, voor het voorbereidend examen candidaat gemeente-secretaris. BERKDIJK. Fiets terecht. De heer L. van G. mocht het genoe gen smaken zijn fiets terug te ontvan gen van de politie. Van de vermiste fiets was vorige week door hem aan gifte gedaan aan het politiebureau. LOON-OP-ZAND. H. H. Wijdingen. Vorige week Zondag heeft Mgr. Hopmans in de kapel van St. Anna te Oudenbosch de H. Wijdingen toege diend o.m. aan onze dorpsgenooten de Eerw. Fraters A. Wijtvliet en A. van Deudekom, beide van de Congregatie van de H. Familie. Geslaagd. Van de naaischool alhier slaagden: voor „Lingerie": Jana Coomans, An- ny Voets, Toos van Heeswijk, L. Lig- tenberg en L. Wartenberg. Voor „Costumière" slaagden de da mes: J. Jansen, R. Leermakers en C. v. Wezenbeek. LOONOPZAND. gemeentepolitie mocht het gelukken ue dadeis, een zestal jongelui uit Kaatsheuvel, te airesteeren. Na ver hoor en nadat tegen deze personen proces verbaal was opgemaakt wer den deze weder op vrije voeten gesteld. De gestolen appels zullen dus duur betaald moeien worden, CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente al hier hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Monster uit Aalburg. A.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags twee uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschen- dijk op te treden de heer J. Vroeginde- wey, godsdienstonderwijzer te Middel- harnis. De voetbalvereeniging Wit-Zwart speelt a.s. Zaterdagavond te Wijk een competitiewedstrijd tegen Noad. Aan de Rijks Hoogere Burger school te 's-Hertogenbosch werd o.m. van de 3e naar de 4e klasse bevorderd A. van Wijlen. Onze dorpsgenoot J. Vos Czn., die in opleiding was voor marechaus see te Apeldoorn, is overgeplaatst naar de brigade Kon. Mar. te Terneuzen. Sedert een paar dagen is het verkeer voor auto's en voertuigen tengevolge van een defect aan de stoompont via 't Capelsche veer over den Nieuwen Maasmond gestremd. Voetgangers en wielrijders worden met een roeiboot overgezet. Het groot verkeer moet thans via het veer te Drongelen of het nieuwe veer te Keizersveer. Gaarne vestigen wij er de aan dacht op, dat er alsnog gelegenheid be staat tot kostelooze vacinatie tegen ty phus. Zij, die hiervoor in aanmerking komen kunnen zich, liefst zoo spoedig mogelijk, opgeven ter gemeente-secre tarie te Vrijhoeve-Capelle. Geboren: Johanna Petronella dv. J. F. Brouwers- Jansen. Maria Jacoba dv. C. v. Boxtel- Laros. Johannes zv. J. C. Hoevenaars- Boutier. Huwelijksaangiften Marinus Kuis, 21 jr. en Antonetta Wil' helmina Hombergen, 23 jr., beiden te Kaatsheuvel. Huwelyken: Franciscus Maria Cornelis Antonius van den Assem, 36 jr. en Antonia Klijn, 22 jr., beiden te Kaatsheuvel. Vertrokken J. M. IJpelaar, wed. van Wezenbeek, met twee kinderen naar 's Bosch. H. M. de Kort naar Leuven, België. A. E. C. Maas naar Tilburg. H. M. Brok naar Odiliënberg. SPRANG. Predikbeurten Zondag 28 Juli: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur (be diening H. Avondmaal) en n.m. 2 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. drie uur Ds. B. A. van Lummel. Door de afdeeling Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders is de heer C. Bras penning wederom benoemd tot lid van het bestuur van den Chr. Besturenbond Sprang-Capelle. In de bestuursverga dering van a.s. Maandagavond zal dhr. Braspenning, die voor de mobilisatie voorzitter van den C.B.B. was, weder om het presidium worden overgedra gen. VRIJHOEVE-CAPELLE. Dezer dagen bemerkte J. G. alhier dat ongenoode gasten zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van appelen. Door snel ingrijpen van de Eindelijk is er ook 'n teeken van leven ontvangen van wachtmeester Scheers van de brigade der Kon. Marechaussée alhier, aldus meldt't Nwsbl. v Heusden Zijn echtgenoote ontving Zaterdagavond door bemid deling van het Roode Kruis een telegram, dat bij zich in goeden welstand hevind Men kan zich in denken, welk een groote vreugde dit bij zijn echtgenoote en kinderen verwekte, die vanaf 11 Mei geen enkel teeken van man en vader hadden ontvangen. Men vermoedt, dat de brigade Heusden zich te Toulouse bij de Nederlandschevluchtelingen bevindt en zij eerst met het laaste convooi naar ons land zal terugkeeren. Het pontveer nabij de peil schaal brengt dagelijks heel wat personen over de rivier en iaat ons steeds duidelijker het gemis van de brug voelen. Treft men hei zoo ongelukkig dat de pont juist van wal is, dan gaat er een half uur met overzetten heen. De brug wordt grootendeels ge sloopt en het is een zielig gezicht, zooals ze er meer en meer komt bij te liggen, De eerste landpijler aan de Noordzijde is door het geregeld zakken van den zwaren boog scheef gezakt en zal dus vermoedelijk ook wel tot op de helft afgebroken moeten worden. Predikbeurten op Zondag 28 Juli 1940: Ned. Herv. Kerk; vm, half tien de heer J. van den et Zuiden, Waaiwpscbe ra Laagstraatsrhr ('airait, -Yi:i

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5