DE BICO PROVINCIAAL NIEUWS MEVROUW MEYER EN HAAR KOKSMAAT SIERLIJK OP DE SLAAPKAMER... U KUNT ER GEEN OORDEEL OVER VELLEN RIJSTEPAP H. DE BONT-van hulten HEERENKLEEDÏNG NAAR MAAT INGEZONDEN STUKKEN VLIJMEN DRUNEN. TILBURG. DRUNEN. Hoek, godsdienstonderwijzer te 's Grevelduin-Capelle en nm. twee uur Ds, E. L. VV. M. Heufft van Vel en te Meeuwen. De Burgemeester van Vlijmen •brengt overeenkomstig het bepaalde bij art 47 ter openbare kennis, da op Vrijdag 26 Juli 1940 des n m. 8 uur ten raadhuize dezer gemeente eene openbare vergadering zal wor den gehouden van den raad dezer gemeente. Uitbreiding der ,,Rex" schoenfabriek te Drunen. Wederom is een belangrijke uit breiding der „Rex'' schoenfabrieken tot stand gekomen, welke deze week in gebruik werd genomen. Het ge heel is voorzien van centrale ver warming welke door de firma Verhulst uit Waalwijk daarin werd aangelegd. Noodbeurs te Tilburg. Evenals in vele andere plaatsen gaat ook Tilburg spoedig de eerste noodbeurs arrangeeren. Gezien het verblijdende succes in andere steden bleek er ook in de nijvere Brabant- sctie stad veel animo en k >n bereid> een lokaliteit gehuurd worden, waar in begin Augustus een 3 daagsrhe noodbeurs zal gehopden worden Veile grossiers, fabrikanten en groot handelaren gaven zich bereids als deelnemers op en het comité van voorbereiding is er van overtuigd, er een voor de opleving van handel en industrie verheugend succes van te zullen maken Het heeft zitting gekozen ten kantore Ringbaan-West 298/f te Tilburg. Waterschap Hei- of Meerdijk en Polder van Drunen vergaderde. Het Waterschap Hei- of Meerdijk en Polder van Drunen vergaderde Vrij dagmorgen in hotel Vissers, onder pre sidium van burgemeester Mr. R. J. Th. van der Heijden. De notulen werden ditmaal ongewij zigd goedgekeurd. Het per 10 Juli j.l. opgemaakte pro ces-verbaal van kasopname vermelde een totaal aan ontvangsten van 12908.28, aan uitgaven 10012.41, zoodat in kas was 1895.87. Bij de aanbieding der rekening 1938 '39 meent het lid van Son dat de op brengst van de Waterschapslasten voor den binnenpolder niet juist zijn. De voorzitter zegt dat abusievelijk 1.20 staat vermeld, terwijl dit 1.—- had moeten zijn. De rekening wordt zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. De voorzitter geeft een nadere toe lichting bij de vaststelling van den om slag 194041 op het voorstel tot ver hooging van de lasten voor den binnen- en buitenpolder (bevloeiing) van 2.50 op 3.per H.A. Voorheen was ge zegd dat eene ev. verhooging de 1.25 niet zou te boven gaan. Deze verhoo ging van 0.50 is noodig omdat bij de uitbreiding het pompstation meer in be drijf zal moeten worden gesteld, waar door de kosten aanmerkelijk zullen stij gen. Het lid R. van Drunen vraagt of voor de landerijen in het bevloeiings- gebied 3.plus 1.20 per H.A. moet worden betaald. De voorzitter noemt dit juist. Genoemd lid dringt op meerdere be vloeiing aan, evenals een vorig jaar. De voorzitter somde diverse moei lijkheden op (gebrek aan voldoende olie, etc.), waardoor zulks niet moge lijk was. Wanneer de nieuwe installa tie gereed is zal voornamelijk de Heide van voldoende water worden voorzien. Aanvankelijk zullen de nieuwe boezem kanalen veel water opzuigen, doch dit zal z.i. zeer kort duren. Daarbij komt dat het nieuwe gemaal 60 M3 inplaats van 23 M3 per minuut in het hoofd kanaal maalt. De vaststelling van den omslag ge schiedt als voorgesteld, met aanteeke- ning dat het lid van Son tegen is, om reden hij het onbillijk acht. De begrooting 1940—1941 wordt goedgekeurd alsvoor. Het bestuur werd gemachtigd tot het uitvoeren van werken in eigen beheer. Voorstel tot verhooging van het voor de uitbreiding der bevloeiing beschik baar gestelde crediet met den door den Rijksdienst der Werkverruiming toe gestane begrootings-overschrijding. De voorzitter betreurt het dat niet alles voor 10 Mei gereed kon zijn. Eerst op 8 Juli kon de aanbesteding plaats hebben voor de nieuwe pompin- stallatie met toebehooren. De prijzen der materialen waren inmiddels met 40 a 50 gestegen, waardoor het eerst geraamde bedrag van 12.000.— met Weg niet ouderwetsch geklungel Geen antieke hooikisten meer, welke een schand vlek zijn voor Uw keuken Dat is pas iets, want niet alléén geeft die koksmaat van Mevrouw Meyer een enorme gasbesparing, maar als de ooi log voorbij is met zijn bezuiniging van gas en kolen, enz., dan zet Mevrouw Meyer haar koksmaat Dan wordt hij volgestopt mei wascbgoed of als pracht stopkist, luierbak, enz. enz. gebruikt. of U moet de koksmaat eerst zien dan koopt U hem ongetwijfeld, zooals reeds velen hebben gedaan temeer, omdat LI hem naderhand niet op den zolder bij den 'rommel hoeft te gooien! 10 minuten koken 3 uur in de koksmaat! Verkrijgbaar bij Beukenhouten Inmaakvaatjes. Inmaakglazen met ringen. :V '.V "./P1"'- "I ruim 8000.werd overschreden. Het Werkfonds heeft de zaak in on derzoek gehad en deze heeft het des tijds toegestane rentelooze crediet ver hoogd met 8000.en gebracht op 20.000. af te lossen in 25 jaar. Deze verhooging wordt goedge keurd. Voorstel tot het aangaan van een geldleening ad 3000.met een loop tijd van 40 jaar, voor: a. meerdere kosten rioleering bin nenloop Kleinestraat 298.46; b. aankoop grond van de gemeente Drunen voor boezem 635.39; c. gemaakte uitbreidingswerken (in werkverschaffing) 1616.15; d. gemaakte uitbreiding bevloei ingswerken (vrij bedrijf) 450. Wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het lid G. Pijnenburg wordt aange wezen tot het mede-onderteekenen der voor de geldleening af te geven schuldbekentenissen. De aftredende leden P. J. I. v. Kes- sel en Chr. M. Muskens worden na schriftelijke stemming met groote meer derheid herkozen. Het lid van Son evenals het lid G. Pijnenborg informeeren bij de rond vraag of binnenkort classificatie van den Polder is te vérwachten. De laatste zegt nog dat bij de instelling der be vloeiing dit is toegezegd en de gronden die er niet van kunnen profiteeren daar recht op hebben. De voorzitter zegt dat classificatie overwogen zal worden zoodra blijkt dat uitbreiding der bevloeiing niet meer mogelijk is. Met de inwerkingstelling der nieuwe installatie zal zeker voor 90 der gronden daarvan kunnen pro fiteeren. Blijkt het t.z.t. voor sommige landerijen niet mogelijk, dan kan een voorstel dienaangaande worden tege moet gezien. Opdracht. Aan de firma Gebr. Stork te Hengelo is door het Waterschap te Drunen opgedragen het plaatsen van een nieu we machinale pompinstallatie voor de bevloeiingswerken van den Polder, voor de somma van 21500. GESLAAGD. Te Vught slaagden voor het Mulo- examen de dames Alda Hooijmaaijer en Alwina Kriek, die haar opleiding genoten bij de Eervv. Zusters van het Pensionaat O. L. Vrouw van Lourdes te Engelen. Mej. Elza van der Hoeven alhier, slaagde te Baarn voor 't Mulo-diplo ma A. NED. HERV. KERK (v.m. BAARDWIJK). Aangezien de herder en leeraar Ds. Louwe Kooymans te dezer gemeente in het Prot. Ziekenhuis te 's-Bosch is opgenomen,'hoopt D.V. a.s. Zondag middag te half 3 in den dienst des Woords voor te gaan de WelEerw. heer Ds. Mülnickel van Waalwijk, 's Morgens, geen dienst. Fa. VAN OLDENBEEK EN SMELT. Naar wij vernemen gaat de leder handel N.V. v. Oldcnbeek en Smelt uit breiden. In de Kerkstraat wordt n.l. een ruim kantoor en magazijngebouw gevestigd. Opdracht tot het maken van plan nen is reeds verleend aan den archi tect, den heer A. v. Huiten Jr. VERKEERSZONDAARS. Velen blijken nog te weinig aan dacht te besteden aan de geldende ver- keersvoorschriften. In dit verband verzoekt de gemeente-politie ons er de aandacht op te vestigen, dat het klin kerpad in de Grootestraat geen rijwiel pad is, doch behoort bij den verkeers weg. Wel mogen wielrijders over dit klinkerpad rijden, doch verboden is het om tijdens het passeeren van an dere voertuigen dit pad aan te houden. Voertuigen en rijwielen moeten links gepasseerd worden. Dus het voertuig enz. rechts laten liggen. De gemeente-politie heeft vele vcr- keerszondaars voorloopig een waar schuwing gegeven. Thans zal tegen dit euvel echter streng worden opgetre den. BEDRIJFSONGEVAL. In de timmerfabriek van den heer H. J. van Hulten-van Bladel in de Grootestraat alhier, gebeurde een be drijfsongeval. De arbeider de Jong geraakte tus- schen de fraismachine, tengevolge waarvan zijn hand ernstig werd ver wond. Een zijner vingers werd afge sneden. Het slachtoffer is naar het Zieken huis te 's-Hertogenbosch overgebracht. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Bij de gemeente-politie alhier zijn inlichtingèn te verkrijgen omtrent de volgende gevonden en verloren voor werpen Gevonden: kinderportemonnaie met inhoud, pakje met twee dames-hemd jes en paar kinderschoentjes, dames handschoen, nieuw rijwielbclasting- inerk, rozenkrans in étui, distributie kaart, grijze heeren bortsrok. Verloren: Grijpsleutel (groot model), rijwielbelastingmerk (nieuw), doublé armband, kosteloos rijwielbelasting merk. MUSIS SACRUM. Rosalie. Wervelende dans, opzweepende mu ziek, humor, gratie, charme en roman tiek, ziedaar de factoren, waaruit de film Rosalie ontstond. Nelson Eddy en Eleanor Powell zor gen voor de beide hoofdrollen en de manier waarop zij dat doen is boven iedere critiek verheven. Bill Thorpe, een cadet van de Amc- rikaansche Militaire Academie heeft het ongeluk om verliefd te worden op een studente van de Vassar Universi ty. Den anderen avond brengt hij haar samen met zijn vriend een klinkende serenade. Edoch, de lieftallige jonge dame is een prinses van een klein Europcesch staatje en reeds den an deren dag vertrekt zijn geliefde naar de oude wereld. Zij is intusschen even wel verliefd geworden op den Ameri- kaanschen cadet en noodigt hem der halve uit op het Lentefeest haar te komen bezoeken. Zij belooft hem dan den dag met hem te zullen doorbren gen, indien hij haar vinden kan onder de dansende massa's voor het konink lijk paleis. Ze zegt echter niet wie zij is en voor den armen Dick wordt hel een moeilijke karwei. Als het Lente feest echter is aangebroken, slaagt hij er in haar te zoeken. Hij maakt direct na aankomst kennis met den Koning van het Staatje, een vriendelijk man, die hem belooft te zullen helpen zoe ken naar zijn geliefde. Ze slagen, maar de eerste kus wordt onderbro ken door het afkondigen van de ver loving tusschen Rosalie en den zoon van den Kanselier, Paul. Geheel overstuur vertrekt onze vriend weer naar Amerika, waar kort nadien ook Rosalie arriveert. Ortdartks tal van moeilijkheden, weet zij te be reiken dat Paul van haar afziet en Dick is er als de kippen bij om het aardige prinsesje in. zijn armen te sluiten. Het is een vlotte, aantrekkelijke film, met betooverende pracht, knappe regie en een goed scenario. BLOEI VAN DE KLOMPEN INDUSTRIE IN BRABANT. De klompenindustrie in het Land van Heusden en Altena, met als mid delpunt Dussen, en in de Langstraat, waar het bedrijf vooral te Nieuwkuijk wordt gevonden, beleeft een lijd1 van nieuwen bloei. De opbloei is mede te danken aan de stopzetting van den invoer uit Bel gië en aan de schoenendistributie. Het gemis aan jonge, geschoolde arbeids krachten blijft een bezwaar. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Schie dam geeft ieder in overweging, alvo rens in relatie te treden met de C. V. „De Tijdgeest", directeur F. A. Rens- man te Schiedam, zich om nadere in lichtingen te wenden tot het hoofd bureau van politie, Lange Nieuwstr. 55 te Schiedam, afd. recherche. In de dagbladen is een advertentie van genoemde vennootschap versche nen, waarn vertegenwoordigers1, op vast salaris gevraagd worden, dig éch ter eerst 1000 moeten storten'voor goederen. Het moet betwijfeld worden',' hf dit geld inderdaad voor het omschreven doel wordt aangewend. GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELBF. 109 (Buiten verantwoordelijkheid der Red.i Goede Vaderlanders. Ik ben het volkomen eens met K. in Uw vorig nummer, dat het „Wilhel mus" geen „Kermis-lied" is, maar dat wil m.i. niet zeggen dat het gedurende de kermis niet gezongen mag worden. Juist in zulke dagen, als het volk in al zijn geledingen in grooten getale bij een is, juist dan is er een gelegenheid en dringt zich de behoefte naar voren om gezamenlijk en spontaan uiting te geven aan zijn nationale gevoelens. Dat iemand zich daaraan zoo kan ergeren, dat hij durft schrijven, dat daardoor „pogingen zijn aangewend om met misbruiking van het mooie volks lied, vertroebelingen te wekken" is mij onbegrijpelijk en is geen compliment aan 't adres der toen aanwezige Waal- wijksche dames en heeren, die allen spontaan meezongen en zich van hun zetel verhieven. Ditmaal was deze spontaniteit en deze uiting van nationale gezindheid nu eens niet het monopolie van het z.g. „intellect", want in tal van café's, waar het „volk" vroolijk kermis vierde, kwam dezelfde spontaniteit tot uiting, ook daar zong men dien avond una niem, staande het „Wilhelmus" als uiting der nationale gevoe'lens van ons volk, ook van ons Waalwijksche volk. En dat was toch heusch geen afspraak! Of een bijzondere gesteldheid, pf overdreven voorzichtigheid of totaal gemis aan eenige visie op de mentali teit der Waalwijksche ingezetenen, kunnen m.i. er alleen toe hebben geleid te schrijven zooals K. deed in Uw laat ste nummer. „Bezonnenheid" mag werkelijk in deze moeilijke tijden krachtig worden aanbevolen naar vele zijden. Ik dank U zeer. X. „Inderdaad goede Vaderlanders". Zeer geachte Redactie, Beleefd verzoek ik opname van on derstaand artikel, waarvoor mijn dank. Met belangstelling heb ik het inge zonden stuk onder den titel „Goede Vaderlanders", onderteekend met K., gelezen en daaruit de volgende conclu sies getrokken. Men kan aan alle dingen een kwaad- aardigen uitleg geven, immers waar de bij de honing zoekt, daar zoekt de spin het venijn. Ons Nederlandsche volk heeft bloed, dat kruipt waar het niet kan gaan; daar is niets aan te veranderen. Een bewijs hiervan is, dat personen die hun kermisgenoegens zochten en on danks de feestvreugde, bij hen toch nog de nationale gevoelens boven kwamen. Het nationale lied werd in volle vreugd en bewustzijn gezongen, daar van was de stemmige eensgezindheid het beste bewijs. Het zingen van dit lied, was hiervan een spontane demonstratie, dat zelfs bij de feestvreugde die een kermis biedt, de nationale gevoelens niet vergeten worden, doch dat deze gevoelens, van de in prettige ontspanning bij elkaar zijnde vaderlanders, op spontane, har telijke en eensgezinde wijze losbreken. Het kan schrijvers bedoeling toch niet zijn, dat wij ons eerlijk nationalisme moeten verdoezelen, of enkel angstval lig binnen kamers houden, of wel ge heel overboord gooien? Dat zouden dan dezulken wel eens kunnen zijn, die tot 't gewraakte schrij ven werden geinspireerd, of daarmede althans zouden sympathiseeren. Goede Vaderlanders zijn, ook bij plaatselijke kermisvreugde, is niet uit dagend of kwaadaardig; het is dit wel wanneer iemand een gezochte 'en valsche uitleg geeft aan hetgeen spon taan en oprecht wordt gezongen. Deze zang was bovendien een waar dig slot aan een rustige feestviering. P. BROUWER. 2e Crispijnstraat 47, Waalwijk^ Waalwijk, 25 Juli 1940. Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik U onderstaand ingezonden stuk in Uw blad te willen opnemen, waarvoor ik U dank zeg. Van verschillende plaatsen bereikt ons het bericht, dat de dapple; solda ten, welke hun leven lieten bij de ver dediging van het Vaderland, met fi- nantieelen steun van alle inwoners der desbetreffende plaatsen, naar hun woonplaats gehaald vygrden, om daar ter aarde te worden besteld. Ook Waalwijk heeft een zijner in woners moeten geven, welke gevallen is, op het veld van eer, doch kwam mij tot heden nog niet ter oore,' dat hier maatregelen worden genomen om tot eenzelfde, toch zeer mooie en mensch- lievende daad over te gaan. Er zijn hier toch nog wel verschillende vereenigin- gen of andere instantie's, welke alles zins in staat kunnen worden geacht, om W -j

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6