Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UIT GE PEGS. Citroen Sap Dit blad bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. „N00RD-BRABAND" Belangrijke Verordeningen en Mededeelingen. H.Kolsteren-Lagarde DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIETEN. Telefoon No. 38 GIRO No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel Bij contract flink rabat. Onder de titel „Doelbewustheid" schrijft de N. Rott. Crt. als slot-artikel van een reeks zeer belangrijke artike len over den huidigen toestand en de eischen die deze stelt, o.m. 't volgende: Nederland kan op het oogenblik, dat groote machten dezer wereld tot den strijd zijn aangetreden, een oogenblik, waarop heele werelddeelen in oecono- misch en politiek opzicht gereconstru eerd worden, niet aan den rand der wereldgeschiedenis blijven staan, dat is onmogelijk. Het feit, dat deze woorden gesproken zijn door den vertegenwoordiger van den bezetter, mag er ons niet van weer houden hun juistheid te erkennen. Het moet echter niet aan den bezet ter voorbehouden blijven om in de dui delijke woorden, waarin dr. Seyss-In- quart dat heeft gedaan, te spreken van de kans op een zelfstandig voortbe staan, welke er voor ons land en voor ons volk ook in dit nieuwe Europa, de ze nieuwe wereld, zal zijn. Daartoe moeten wij zelf niet minder in staat zijn. Wij hebben er meer belang bij, omdat het om onze zelfstandigheid gaat. Maar we moeten spreken, duidelijk, durvend. Ons spreken moet reeds een daad zijn, het moet zoo scherp bepaald zijn door zin voor de werkelijkheid, het moet zoo zwaar gaan van doelbewust heid, dat de handeling er om zoo te zeggen zonder verder praten uit voort vloeit. Wie langs de werkelijkheid heen blijft loopen, kan alleen maar praten over wat er gedaan moet worden, zoo als iemand, die aan den kant blijft staan, niet tegelijk kan zwemmen. Maar zooals iemand, die eenmaal in het wa ter is, zwemt of probeert te zwemmen, zoo is doelbewuste handeling eerst de reactie van hem, die de werkelijkheid erkent. Tot deze erkenning roepen wij de Nederlandsche Unie op. Haar werke lijkheidszin zal haar moeten overtuigen, dat onze staat van bezet gebied geen verontschuldiging is voor het verzuim om ons reeds thans rekenschap te ge ven van de voorwaarden eener wereld, waarin wij door dezen oorlog en na den vrede zullen komen te leven, een we reld, waarin, wat ook de uitslag van den oorlog zij, het organisatiebeginsel van de levensruimte moge overwonnen hebben, opdat er levenskans voor een ieder zij. De doelbewustheid van de Neder landsche Unie zal haar moeten laden met den wil om van stonde af onze zelfstandigheid reeds in de voorstelling van het nieuwe Europa te gaan verwe zenlijken, door het aandeel, dat wij in de voorbereiding daarvan nemen, om eenmaal met te meer recht om de er kenning van onze zelfstandigheid te kunnen vragen. Dan, eerst dan, zal het van beteeke- nis zijn, dat de meerderheid van ons volk zich achter de Nederlandsche Unie schaart; wanneer het niet hoofd zakelijk uit afkeer en angst is van min derheidsgroepen, welke de Unie im mers niet alleen voor ons geheele volk wil laten spreken. Dan zou het kunnen zijn, dat de Ne derlandsche Unie in haar beroep op allen ook bij deze minderheidsgroepen weerklank vond. Dan zou de overtui ging van mr. Linthorst Homan, dat on ze uiteindelijke weg ons aller gemeen schappelijke weg zal moeten zijn, in vervulling kunnen gaan. Maar eerst dan. De Tijd besluit een artikel „Goed programma" als volgt: Wat daarvan zij, het program van de Nederlandsche Unie geeft de richtlij nen aan voor kloeke daden. Het be vestigt het vertrouwen, dat zoovelen in den lande spontaan in het drieman schap hebben gesteld. Het geeft ons den waarborg, dat hier resoluut nieu we wegen zullen worden ingeslagen, om de Nederlandsche volksgemeen schap met behoud van al wat haar dierbaar is te herordenen in ware een heid en in maatschappelijke rechtvaar digheid, die de bron kunnen worden van een nieuwen Nederlandschen bloeitijd. De Nederlandsche Unie heeft goede mannen en een sterk program. Moge zij het vertrouwen vinden, dat zij ver dient, en in een „modern" tempo veel goeds stichten voor ons volk. DE TOEKOMST VAN HET LAND. Het Soc. Volksblad schrijft: Het kernpunt van de rede van den Rijkscommissaris ligt, naar ons inzicht, in de door hem uitgesproken gedachte, dat de politieke wilsvorming, waaraan wij ons zullen moeten zetten, een zaak is van de Nederlanders zélf, maar, dat anderzijds de Duitschers zich moeten voorbehouden daartegenover positie te kiezen. Eén ding is hierbij wel zeer duidelijk, namelijk, dat wij, bij het vorm geven aan het politiek willen, dat aan onze zelfwerkzaamheid wordt overge laten, ons wel zeer bewust moeten zijn van de plaats, die ons land in het toe komstige Europa zal kunnen innemen. Om- en inschakeling. Uit het „Eindh. Dagblad": Nauwelijks hebben de drie mannen, die een Nederlandsche Unie nastreven, gesproken, of we vallen op hun woor den aan en doorsnuffelen den inhoud om toch vooral te ontdekken, wat aan hun programma en de toelichting daar op ontbreekt. Alsof het in dezen zorge- lijken tijd niet het allereerst aankwam op vertrouwen in het karakter van de ze mannen, in hun vaderlandslievend heid en bekwaamheid en in een af wachten van de daden, die zij kunnen stellen. Want dit is toch zeker geen tijd, die de waarde van woorden hoog verheft, maar daarentegen wel een, die de daad tot beslissende factor maakt. Men kan met recht aan beginselver klaring en programma van het trium viraat verwijten, dat het een waarlijk grootsche, klare, constructieve, door den nieuwen tijd geïnspireerde gedach te mist, een idee van zoo enthousias-' meerende, samenbindende kracht, dat het Nederlandsche volk met geestdrif tig elan in zijn geheel zich achter hen kan scharen. Maar als men dit verlangt, eischt men dan niet veel te veel? Wat in Italië geschied is, toen het zich tot het fascisme bekennend, achter Mussolini stelde, wat Duitschland te zien heeft gegeven, toen het volk het nationaal-socialisme aanvaardend zijn lot in de hand van Hitier legde, kan zich in ons land niet herhalen. En we kunnen erbij zeggen, behoeft zich Gode zij dank in ons land ook niet te herha len. Want zoowel in Italië als in Duitschland beteekende het optreden van Duce en Führer wezenlijk een be vrijding uit den chaos. In Nederland is van een dergelijke verwarring geen sprake. Hier gaat het slechts om een om- en inschakeling in verband met nieuwe omstandigheden, een opgave, die evenveel bekwaamheid als omzichtigheid vergt van hen, die daarin leiding moeten geven. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 SAMENWERKING. Generaal Verberne schrijft aan de Residentiebode o.a. het volgende: Na bestudeering van de programma's zoowel van ons Nationaal Front als van de Nederlandsche Unie, zal iedere lezer tot het besluit komen, dat de in houd van beide programma's wonder lijk met elkaar overeenstemt. De verworden tijd van praten waar aan wij ten gronde zijn gegaan is thans voorbij, wij moéten nu doen en vlot doen; niet langer uit oude sleur bij de pakken neerzitten en zoo alleen zullen wij toonen wat te kunnen. Mitsdien geef ik in overweging, dat ingevolge het verzoek gesteld in de Tweede Brochure van den heer Lint horst Homan, de heer Arnold Meijer zich in 't belang van ons vaderland spoedig in verbinding stelt met de Ne derlandsche Unie om gezamenlijk te werken. Eenerzijds zal hierdoor meer vruchtbaar kunnen worden gemaakt het zoo belangeloos jaren lang werken voor deze onze nationale zaak door on zen Arnold Meijer anderzijds zal een groote massa volksgenooten (heel het Zuiden) een zekere richtsnoer kun nen vinden in de resultaten van deze onderhandeling. Mede onze godsdienstige belangen zullen hierdoor verzekerd zijn en de door vroegere regeeringen verwaar loosde defensie waarvan wij thans de dupe zijn. LANDBOUW VRAAGT HELPERS. In Duitschland wordt voor de jeugd- opvoeding groote waarde toegekend aan de z.g. Landhilfe, die hieruit be staat, dat in de zomervacanties oudere meisjes en jongens zich bereid ver klaren behulpzaam te zijn hij seizoen- werkzaamheden op het land, in het hijzonder bij het binnenhalen van den oogst. Onnoodig te zeggen, dat dergelijke vrijwillige hulp vooral in oorlogstijd, wanneer vele mannen afwezig zijn, zeer belangrijk is. Ook voor de voed selvoorziening is dus deze Landhilfe van veel nut. Daarom hebben de Duitsche auto riteiten er bij de bevoegde Nederland sche instanties op aangedrongen ook hier te lande, in het belang van het Nederlandsche volk en van den Ne derlandschen landbouw, tot de instel ling van een dergelijken vrijwilligen jcugdlandbouw-hulpdienst over te gaan. NIEUWE BOUWWERKEN. Aanvragen om goedkeuring kunnen van Maandag af, uitsluitend op daartoe bestemde formulieren worden ingediend. De regeeringscommissaris voor den wederopbouw maakt onder verwijzing naar het besluit betreffende den we deropbouw bekend, dat thans alle aan vragen om goedkeuring voor 't voort zetten van bouwwerken zijn behan deld. Aanvragen om goedkeuring van nieuwe bouwwerken kunnen van Maandag 5 Augustus af worden inge diend, en wel: 1. Door particulieren: door tus- schenkomst van de betrokken gemeen tebesturen (diensten van bouw- en woningtoezicht) 2. Door waterschappen: door tus- schenkomst van gedeputeerde staten in de betrokken provincie; 3. Door andere overheidsdiensten, alsmede door spoor- en tramwegen, mijnbouwmaatschappijen en kanaal maatschappijen; rechtstreeks aan het rcgeeringscommissariaat voor den we deropbouw, afd. goedkeuring van wer ken, Carel van Bylandtlaan 30, 's-Gra- venhage. Hiertoe dient gebruik te worden ge maakt van een formulier, dat door den regeeringscommissaris is vastgc- Zoo juist ontvangen prima a f 1,50 per liter fi. ter vervanging van versche citroenen Grootestraat 1 99 W A A L W IJ K. steld. Slechts op dit formulier gestelde aanvragen kunnen in behandeling worden genomen; alle overige aan vragen worden onherroepelijk terzijde gelegd. Voor zoover de formulieren niet rechtstreeks aan belanghebbenden worden toegezonden, kunnen zij van 5 Augustus af worden verkregen bij het gemeentebestuur (c.q. bouw- en wo ningtoezicht). ZONDER VERGUNNING GEEN NIEUWE BANDEN OP AUTO'S. Naar wij vernemen is het verboden op auto's nieuwe banden te monteeren, zelfs wanneer men ze zelf in voorraad heeft. Daartoe moet eerst vergunning worden gevraagd aan het rijksbureau voor rubber. Gebruikers van auto's zijn verder verplicht de banden van een nieuw loopvlak te laten voorzien, zo.odra dit noodig is. Ook met reparaties mag niet getalmd worden. DE VERDUISTERING. Er moet streng de hand aan worden gehouden. Met betrekking tot de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende verduisteringsmaatregelen, heelt de secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van bin- nenlandsche zaken, een brief gezonden aan de burgemeesters der onderschei den gemeenten. Op de meest nauwgezette wijze zoo lezen wij daarin moet de bepa ling van deze verordening, dat alle ge bouwen en woningen zoo verduisterd moeten worden dat er geen licht naar buiten dringt, in acht worden genomen. Dit geldt ook voor café's met ter rassen en tuinen, alsmede voor auto maten. Ook in deze gevallen moet de eisch worden gesteld, dat geen licht naar buiten dringt. Een verlichting van café-terrassen en -tuinen is, ook al geschiedt deze met afgeschermd licht, niet geoorloofd. Voor de verlichting van automaten kan het gebruik van lichtgevende verf worden toegestaan. Een verlichting van automaten door rechtstreeksche lichtbronnen van welken aard ook, is verboden. t DE JACHTTIJDEN. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visscherij heeft bepaald, dat in liet geheele land de jacht op onder- slaande wildsoorten zal zijn geopend gedurende het tijdvak, achter de na men der wildsoorten vermeld. Fazanten (haneil en hennen), hout snippen, korhanen, korhennen en ha zen van 1 October tot en met 31 De cember; patrijzen van 1 September tot en met 31 December; ganzen, alle soorten eenden (behal ve bergeenden en eidereenden), water snippen en meerkoeten van 14 Augus tus tot en met 31 December. Voorts is het vangen van de hier onder genoemde waterwildsoorten door middel van netten, waarvan het gebruik is geoorloofd, toegestaan ge durende het tijdvak achter de namen der waterwildsoorten vermeld: Ganzen, alle soorten eenden (behal ve bergeenden en eidereenden), water snippen en meerkoeten van 14 Augus tus tot en met 31 December. Het vangen van de hieronder ge noemde waterwildsoorten door middel van eendenkooien zal zijn toegestaan gedurende het tijdvak achter de na men vermeld: Alle soorten eenden (behalve berg eenden en eidereenden) van 14 Augus tus tot en met 31 December. I Hoofdpijn en Kiespijn DE TOEWIJZING VAN HAVER, De overgespaarde hoeveelheden kunnen niet zonder meer ter beschikking der veehouders worden gelaten. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be kend, dat, aangezien gebleken is, dat verschillende bedrijven van de haver- toewijzing voor de paarden mino ol meer belangrijke hoeveelheden hebben overgespaard, onder de gegeven om standigheden besloten is, deze hoeveel heden niet zonder meer ter beschik king van de betreffende veehouders te laten. De oorspronkelijke havertoewijzing voor de paarden was verleend tot 15 Waalwytscle en Langstraatsehe Canrant, Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardt jes" Doos 10 en 50 ct.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 1