RECHTZAKEN DE STRIJD TEGEN ENGELAND. September a.s. Aangezien thans van alle bedrijven de nog restcerendc gra nen worden ingenomen, kan met het oog op de uit te oefenen controle deze toezegging niet meer worden gehand haafd. Immers, het is zeer moeilijk na te gaan of de haver, welke voor de paarden aanwezig zou zijn, afkomstig is van de toewijzing, dan wel op an dere wijze verkregen werd. In die gevallen, waarin de landbou wers in moeilijkheden zouden geraken omdat geen voldoende voeder voor de paarden aanwezig is, zal worden voor zien door de verstrekking van een toe wijzing mengvoeder. ROOKERS WEEST GERUST: SIGARETTEN ZIJN ER GENOEG. Iedere wolk heeft een zilveren rand. Zoo kunnen wij den sigarettenrookers, die zich misschien wat neerslachtig zullen gevoelen bij de gedachte, dat zij zich de volgende maand wat meer zul len moeten beperken, toch nog een gunstig nieuwtje geven, zoo schrijft de 'telegraaf. Er is namelijk een regeling getrof fen met de importeurs, ten einde dezen in de gelegenheid te stellen hun klan ten te blijven bedienen. Natuurlijk is het hun onmogelijk, de geïmporteerde merken te blijven leveren. Na verkre gen toestemming van het Rijksbureau voor Tabak kunnen zij zich echter in verbinding stellen met een of ander Nederlandsche fabriek, om daar liet aantal sigaretten te laten maken, dat zij in normale omstandigheden om zetten. Dat de winkeliers hiervan op het oogenblik nog niet al te veel hebben gemerkt, vindt o.m. zijn oorzaak hier in, dal de fabrieken vrijwel geen voor raad hebben. Zij werken evenwel naar men ons van bevoegde zijde verzeker de alle op volle capaciteit, zoodat bin nenkort in elk geval dat gedeelte kan worden afgeleverd, waarop de verbrui ker krachtens de van maand tot maand geldende regeling recht heeft. Zuiniger met sigaretten. Konden wij den sigarettenrookers berichten, aldus de Tel., dat eenig soulaas voor de deur staat in den vorm eencr toewijzing aan de importeurs, thans slaat hun ook weer een teleur stelling te wachten. Blijkens een door fabrikanten ontvangen mededeeling mogen deze over de maand Augustus voorloopig slechts (50% afleveren van hetgeen zij in de overeenkomstige maand van 1939 hebben verkocht. Verhooging van tabaksaccijns met ingang van 15 September. De tabaksaccijns wordt met ingang van 15 September a.s. verhoogd als volgt: De accijns voor sigaren met dicht- gewerkten kop, wegende per 1000 stuks 31/2 K.G. of meer, van 12V2 procent op 20 procent. De accijns voor andere sigaren van 17V2 procent op 25 procent. De accijns voor rook- en pruimta bak en snuif van 22Yz procent op 30 procent. Alles gerekend van den kleinhan delsprijs. De accijns op sigaretten, thans 50 procent bedragende, wordt met 10 op centen gebracht op 55 procent. ALS MEN NOG GEEN RIJWIEL- PLAATJE HEEFT. Van 1 tot en met 8 Augustus geen boete. Bij beschikking van den wnd. secre taris-generaal, wild. hoofd van het de partement van financiën, is bepaald, dat gedurende het tijdvak van 1 tot en met 8 Augustus 1940 geen boete zal zijn verbeurd wegens het op den open baren weg berijden van een rijwiel, dat niet voorzien is van het vereischte en volgens de voorschriften bevestigde belastingmerk. TURF. - De Secretaris-Generaal, waarnemend Hoofd van het Departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat hij met ingang van heden de dispensatie van het verbod tot het verkoopen, afleveren en vervoeren van alle soorten turf, intrekt, zoodat het mitsdien verboden is turf te verkoo pen, af te leveren en te vervoeren zon der schriftelijke vergunning van den directeur van het Rijkskolenbureau, welke bevoegd is ontheffing te ver- leenen van dit verbod. AFLEVERING MENGVOEDER. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt be kend, dat het zal zijn toegestaan de verschillende soorten mengvoeder, welke zijn vermeld op den bestelbon voor de periode van 22 Juli tot 19 Au gustus, af te nemen in andere dan de op den bon aangegeven hoeveelheden, mits het totaal gelijk blijft en met dien verstande, dat nooit meer ochtend voeder, opfok- en overgangsvoeder voor kippen en kuikens, alsmede ge mengd eenden voeder mag worden af genomen, dan de van deze soorten op den bon Vermelde hoeveelheden. Deze regeling geldt ook voor volgen de toewijzingsperioden. BEKENDMAKING. Gedenkdagen van leden van het Huis van Oranje. In opdracht van den rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied wordt bekend gemaakt: Met het oog op de in de komende weken vallende gedenkdagen van le den van het Huis van Oranje, wordt de bevolking in het bezette Nederland sche gebied met allen nadruk er op merkzaam op gemaakt, dat ieder de monstratief optreden in het algemeen en elke betooging van afzonderlijke of vereenigde personen, welke rechU streeks of onrechtstreeks op welke wijze dan ook tegen de bezettende macht is gericht, met gestrengheid zal worden vervolgd. Als demonstraties en bctoogingen tegen de bezettende macht, zijn ook demonstraties en bc toogingen voor de Koningin of andere leden van het Huis van Oranje, dat den oorlog tegen het Groot-Duitsche rijk hardnekkig voortzet, te beschou wen. Het dragen van insignes, bloe men, strikjes of andere voorwerpen, waardoor men zijn gezindheid voor 'l Huis vail Oranje tot uitdrukking brengt, kan evenmin worden geduld als het uitsteken van vlaggen of het aanbrengen van andere versierselen aan gebouwen ter eere van een lid van het Huis van Oranje. Hetzelfde geldt voor alle andere handelingen, welke de strekking hebben aanhanke lijkheid aan het Huis van Oranje te betuigen. Degene, die den inhoud van deze verordening overtreedt, zal zonder pardon worden gestraft en vooral dan bijzonder zwaar, indien hij demonstra ties en betoogingen in den zin van deze bekendmaking uitlokt, doet ple gen of begunstigt. De bepaling van paragraaf 2 van verordening nr. 52/ 1940 van den Rijkscommissaris over de Duitsche rechtspleging in strafza ken wordt in het bijzonder in herin nering gebracht. Al naar gelang van het geval zal de verordening nr. 33/'40 over inbeslagneming van vermogens in toepassing worden gebracht. De Duitsche en de Nederlandsche politie zijn aangewezen 0111 de na leving van deze bekendmaking te hand haven. BLOEMEN OP ORANJEDAGEN. Straatverkoopers van bloemen wordt er op gewezen, dat het voorhanden hebben en aanbieden van zekere soor ten bloemen (oranjekleurige, vergeet- mij-nietjes, witte anjers e.d.) op Oran- jedagen, beschouwd kan worden als 'l uitlokken van verboden demonstraties. DE NEDERLANDSCHE VERLIEZEN IN MEI. Gegevens van officieele Duitsche zijde. Naar ons thans van officieele Duit sche zijde wordt meegedeeld, hebben de totale verliezen, die het Nederland sche leger en de Nederlandsche vloot gedurende de periode van 11) tot 15 Mei hebben geleden bedragen: 2890 dooden (5889 gewonden en 29 vermisten. Deze cijfers geven een geheel ande ren indruk van de verliezen van de Nederlandsche weermacht tijdens de oorlogshandelingen dan die, welke af en toe via den Engelschen omroep zijn verspreid en welke kennélijk door de neiging tot tendentieuze overdrijving geïnspireerd waren. De bovengenoem de verliezen zijn in overeenstemming met de opgaven, die van Nederland sche militaire zijde zijn verstrekt. De verliezen onder de burger bevolking te Rotterdam. Ook met betrekking tot de verliezen, die tengevolge van de oorlogshande lingen onder de burgerbevolking te Rotterdam zijn geleden, zijn ons heden van officieele Duitsche zijde mededee- lingen gedaan, welke strooken met de eerder door officieele Nederlandsche instanties vermelde gegevens. In de maand Mei zijn er te Rotter dam in het geheel 977 personen over leden, hiervan door oorlogshandelin gen 619. De overige sterfgevallen ko men op de rekening van de normale sterfte ten gevolge van ziekte, ouder-^ dom, enz. MAXIMUMSNELHEID. Personenauto's en motoren: 80 K.M. Andere motorrijtuigen: 60 K.M. Met ingang van Maandag 5 Augustus a.s. treedt een nieuwe regeling met be trekking tot de maximum-snelheid van motorrijtuigen in werking. De Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied heeft n.l. bij ver ordening no. 73 het volgende bepaald: 1. Binnen bebouwde kommen voc alic' soorten motorrijtuigen 40 K.M. per uur. 2. Buiten bebouwde kommen, ook op de autosnelwegen: a. voor personenrijtuigen, die met inbegrip van den bestuurder ten hoog ste acht personen mogen vervoeren, en voor motorrijwielen met of zonder zijspan 80 K.M. per uur; b. voor andere motorrijtuigen 60 K.M. per uur. Het bovenstaande geldt onvermin derd de bestaande bepalingen, volgens welke slechts gereden mag worden inel een kleinere snelheid dan 40 K.M. per uur. Overtredingen worden gestraft met 30 dagen of 300. ABONNEERT U OP DIT BLAD WEERKORPSEN e.d. SLECHTS TOEGESTAAN MET GOEDKEURiNCf' VAN RIJKSCOMMISSARIS. De Rijkscommissaris heeft een ver ordening uitgevaardigd op het vormen van korpsen (Mannschaftsverbande). Krachtens deze verordening behoeft het vormen van op korpsleest ge schoeide en op het bevelsbeginsel ge bouwde organisaties, welker leden in gefloten formaties of in uniform in het openbaar optreden, de goedkeuring van den Rijkscommissaris. Reeds bestaande organisaties in den zin dezer verordening moeten binnen een maand na het in werking treden van deze verordening alsnog bovenbe doelde goedkeuring aanvragen. Overtreding wordt gestraft met 4 jaar of 40.000. DE VERDUISTERING. In hel belang van de .naleving van de bepalingen ten aanzien van de ver duistering: Zonsondergang 2 Aug. 9.31 min. Zonsopgang 3 Aug. 6.02 min. „Eiken dag en zelfs elk uur is toegeslagen". Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlijn het volgende bemerkens- waardige: Sedert de beëindiging van den veld tocht in Frankrijk zijn de zuiver mili taire gezichtspunten achter de politiek op den achtergrond geraakt, te meer daar geen groote operaties zijn gemeld. Als gevolg hiervan aldus is gisteren van militaire zijde opgemerkt -is hier en daar de indruk ontstaan, dat Duitschland den oorlog tegen Engeland op halfslachtige wijze voert. Niets wa re minder waar zoo verklaart men «verder dan deze opvatting. Duitsch land voert den oorlog tegen Engeland even vastbesloten en even zeker van de overwinning als de oorlogen tegen Polen en Frankrijk. Het gewicht van de offervaardigheid in dezen oorlog rust alleen op de schouders van eenige duizenden mannen, de bemanningen der duikbooten en torpedomotorbooten en de vliegers. De wijze van oorlogvoeren tegen Engeland is zooals vanzelf spreekt, anders dan de oorlogvoering tegen Frankrijk, waar een leger van millioenen in het veld stond. De middelen, die thans in den strijd tegen Engeland worden gebruikt, laten tengevolge van het eigen karakter de zer wapenen, sle?hts toe dat een be perkt aantal strijders in het vuur komt. De Duitsche duikbooten en torpedomo torbooten, de gevechts- en jachtvlieg tuigen kunnen worden vergeleken met de punt van een zwaard, dat in de hand van een ervaren strijder ligt. Deze strij der is het Duitsche volk. Wanneer men de vraag hoort: „Wanneer zal Duitschland dan einde lijk toeslaan?", dan kan hierop slechts worden geantwoord: „Vijf weken zijn verstreken sedert den dag van den wa penstilstand. Eiken dag en zelfs elk uur is toegeslagen. Elke dag brengt nieuwe successen van het duikbootwa pen, nieuwe succesrijke aanvallen van de Duitsche torpedomotorbooten, aan vallen van de gevechtsvliegtuigen en succesrijke luchtgevechten van de ja gers boven het Kanaal en boven de En- gelsche kust. Al deze prestaties eischen van eiken deelnemer de grootst moge lijke offervaardigheid. De eenheden van de oorlogsmarine hebben volgens mededeelingen van het opperbevel van de weermacht van 5 Juni tot 31 Juli in totaal ongeveer 936.000 ton scheepsruimte der vijande lijke koopvaardij tot zinken gebracht. Dat komt neer op een wekelijksch ge middelde van 187.000 br. reg. ton. In totaal is dus 1.270.000 br. reg. ton tot zinken gebracht. Een verlies van meer dan 250.000 ton scheepsruimte per week kan ook Engeland niet verdra gen. Deze cijfers zijn slechts minima, want hierbij zijn niet de talrijke han delsschepen inbegrepen, die door bom men zwaar zijn beschadigd, aldus zegt het D.N.B. In hetzelfde tijdvak heeft Engeland niet minder dan 370 vliegtuigen verlo ren. Het werkelijk verlies aan vlieg tuigen moet echter belangrijk hooger worden geschat, daar vele getroffen vliegtuigen voor den strijd niet meer bruikbaar zijn, aldus D.N.B. MOLOTOF'S VISIE OP DEN WERELDTOESTAND. De Sovjet-Russische premier, Molo- tof, heeft in de avondzitting van den Oppersten Sovjet een uitvoerig over zicht gegeven van de buitenlandsche politiek der Sovjet-regeering in ver band met den toestand ip de wereld. Hij verklaarde, dat men zich thans aan den vooravond van nieuwe beslis sende gebeurtenissen bevindt, waarbij 'Duitschland en Italië aan den eenen Een goedhartige peotoom in Leiden Dacht: „Hoe kan ik mijn neef eens verblijden? Ha! Ik heb een idee: Roode Ster breng ik mee! Daar genieten we van met ons beiden!" kant van den strijd staan en Engeland, en steeds meer ook de Vereenigde Sta ten, aan den anderen kant. Molotof ging daarna uitvoerig in op de betrekkingen tusschen de Sovjet- Unie en de verschillende Europeesche en niet-Europeesche staten, waarbij hij opmerkte, dat de Duitsch-Russische overeenkomsten in haar vollen omvang gehandhaafd blijven, dat de betrekkin gen met Italië in de laatste maanden verbeterd zijn en dat die met Engeland onveranderd bleven, zoodat geen posi tieve ontwikkeling in de verhouding tusschen deze twee mogendheden ver wacht kan worden. ZEEGEVECHT IN DEN ZUIDE LIJKEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Tusschen een in het Zuiden van den Atlantis'chen Oceaan opereerenden Duitschen hulpkruiser en den grooten Britschen hulpkruiser Alcantara, groot 22.181 brt., is het tot een kort gevecht gekomen. Het Engelsche schip kreeg in den loop van den strijd zware tref fers, die het dwongen den strijd te sta ken en de haven van Rio de Janeiro binnen te loopen. De Duitsche hulp kruiser zette zijn operaties in den han delsoorlog voort. SWANSEA EN PLYMOUTH BESTOOKT. Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Door de slechte weersomstandighe den was het Duitsche luchtwapen ge dwongen zijn activiteit te beperken. Desondanks werden, behalve verken ningsvluchten naar de Oost- en Zuid kust van Engeland, de vliegtuigfabriek in Filton, alsmede de haveninstallaties van Swansea en Plymouth in den nacht van 30 op 31 Juli met bommen aange vallen. DE STRIJD TEGEN ENGELAND. De eenheden van de oorlogsmarine hebben volgens mededeelingen van het opperbevel van de Duitsche weermacht van 25 Juni tot 31 Juli in totaal onge veer 936.000 ton scheepsruimte der vij andelijke koopvaardij tot zinken ge bracht. Dat komt neer op een wekelijksch gemiddelde van 187.000 br. reg. ton. Het luchtwapen meldt voor hetzelfde tijdvak een totaal van 334.000 br. reg. ton. In totaal dus 1.270.000 br. reg. ton. ROEMENIË, BULGARIJE EN HONGARIJE. Naar de „Popoio di Roma" in een brief uit Boedapest bericht, zullen de onderhandelingen tusschen Roemenië, Bulgarije en Hongarije spoedig begin nen. Men kan als vrijwel zeker aanne men, dat Bulgarije de Zuidelijke Do- broedsja zal terugkrijgen, doch daaren tegen van de Noordelijke Dobroedsja zal moeten afzien, ten einde Roemenië niet van de Zwarte Zee af te snijden ën zoodoende geen nieuwe verwikke lingen te scheppen. De Bulgaren in de Noordelijke Do broedsja zullen naar het Zuiden ver huizen, waar zij de plaatsen zullen in nemen van de Roemenen, die naar hun vaderland zijn teruggekeerd. Diefstal te Dussen. Zes verdachten uil Dussen, allen gede tineerd, t.w. de 37-jarige vrachtrijder B. C. van A., de 37-jarige arbeider M. G .P., de 50-jarige arbeider 1). van M., de 38- jarige arbeider J. A. van I)., de 28-jarige knecht L. 1). en de 44-jarige landbouwer WELKE BON IN DEZE WEEK? Broodbons 81 tot en met 90 (brood- bonboekje) geldig van 29 Juli tot en met 4 Augustus a.s. (niet gebruikte tol en met 8 Augustus) recht gevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Voorts zijn de niet ge bruikte bons van de serie 7t,,tpt en met 80 nu nog geldig tot en met 1 Augustus. Bons 01 tot en met 04 (boterkaart) Op eiken bon V2 pond boter van 29 Juli tut en met 23 Augustus. Bons 01 en 02 (vetkaart): Op eiken bon een V2 pond margarine of ge smolten vet of boter van 29 Juli tot en met 23 Augustus. Bons 03 en 04 (vetkaart): Eiken bon een V2 pond boter met 10 cent re ductie per Yi pond van 29 Juli tot en met 23 Augustus. Bon 66: één kilo suiker tot en met 23 Augustus. Bon 85: V2 pond koffie of Yz °ns thee tot en met 2 Augustus. Bon 90: V2 pond tarwebloem, of tarwemeel, of boekweitmeel of rogge meel, of roggebloem of zelfrijzend bak meel tot en met 29 Augustus. Bon 95: V2 pond rijst of rijstemeel van 22 Juli tot en met 11 Augustus a.s. Bon 100: V-z pond havermout of havervlokken of gort of grutten van 22 Juli lot en met 11 Augustus. Bon 105: 1 ons maizena. of grics- meel of puddingpoeder van 22 Juli tot en met 11 September. (Puddingpoe ders, die niet vervaardigd zijn van of niet hoofdzakelijk bestaan uit produc ten bereid uit granen, rijst of tapioca zijn vrij van de distributieregeling). Bon 110: 1 ons marcaroni of vermi celli of spaghetti van 22 Juli tot en met 11 September. Petroleumzegel Periode 3. Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 11 Augustus (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). De pe troleumzegel periode 4 wordt niet gel dig verklaard en kan vernietigd wor den. Kolen, enz. Tot 30 September kan men bij handelaren koopen 20% van het verbruik van April 1939 tot en met Maart 1940. on« B. C. W., hadden zich allen'voor de Bos sche rechtbank te verantwoorden als verdacht van diefstal. In" Mei j.l. moes ten zij in vrachtauto's allerlei goederen, die door militairen achtergelaten waren, naar een andere plaats vervoeren en on derweg hadden zij zich daarvan suiker, rijst, margarine, boter, vet, koffie, thee, kaas schorten, dekens, schoenen en hand schoenen, allemaal eigendom van den Nederlandschen Staat, weggenomen. Hun excuus was, dat zij gehoord had den, dat alles vernietigd zou worden. Behalve een wisten ze echter geen van al len, van wie ze dat gehoord hadden. En die eene had nog slechts gehoord, dat munitie en karabijnen vernietigd zouden worden, heel andere goederen dus. Na dat vier getuigen, waaronder de burge meester van Dussen, gehoord Avaren, achtte de officier van Justitie ten aan zien van verdachte W. slechts bewezen heling en eischte tegen hem zes maan den. Tegen de anderen eischte hij we gens diefstal zes maanden met aftr6k"Van voorarrest. Diefstal van schoenen te Eetlien. J. St., 44 jaar, werkman te Wijk en Aalburg had op 11 Mei j.l .een paar schoenen weggenomen te Eethen, welke daar achtergelaten waren -door militai ren. Hiervoor had hij voor de Bossche rechtbank terechtgestaan en tegen hem was een gevangenisstraf van een maand geëischt. De rechtbank heeft thans uit spraak gedaan in deze strafzaak en ver dachte veroordeeld tot een geldboete van twintig gulden te vervangen door twintig dagen hechtenis.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2