KANTONGERECHT GEMENGD NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. KAATSHEUVEL. SPRANGCAPELLE. DRUNEN. GEERTRUIDENBERG. 's HERTOGENBOSCH. Uitspraken. De kantonrechter wees o.m, de navolgende vohnissen E. G. de J., Sprang Capelle, winkel sluitingswet f3.hoeteH. J. V., Waalwijk, loopen op eeas anders grond, 14.boete; P. A. v. E., Waspik, over weiland loopen, f5,— boeteK. L. K., Waalwijk, niet rechts houden, twee personen op rijwiel,'2 x f2.boete; Th.C.v. E., Waalwijk, motor zonder licht, 3 x f2,— boete; M. B., Waalwijk, over tijd in herberg, f3.— boete; J. J. S., Waalwijk, over tijd in her berg, f5.- boete; C. N.,Kaatsheuvel, venten, f3.— boete; H. H., Waal wijk, dronkenschap, f 10. boete; A. v. Z Waalwijk, dronkenschap, f20.— boete; A. J. d.T.. Waalwijk, dronkenschap f 10.— boete. A.N.P-omroeper 's nachts neergeslagen In den nacht van 29 op 30 Juli 1940 is in Amsterdam-West een der omroepers van het A. N. P. na een kleine wandeling niet in zijn huis teruggekeerd. Hij werd kort daarop bij zijn woning in be- wusteloozen toestand aangetroffen met een wonde aan het voorhoofd. v De politie, die onmiddellijk een scherp onderzoek heeft ingesteld, is van oordeel, dat men metf een laffen aanslag op zijn leven te doen heeft. Of de aanslagpleger het op de .portemonnaie van zijn slacht offer voorzien had, of dat hij door motieven van haat- of wraakzucht werd gedreven, heeft men nog niet kunnen vaststellen, daar de ge wonde een ernstige hersenschudding heeft opgeloopen. Er zijn onmiddellijk uitgebreide maatregelen genomen om den dader op te sporen. De procureur generaal te Amster dam en de hoofdcommissaris van politie aldaar hebben een belooning van 1000 gulden uiigeloofd voor hem of haar, die aanwijzingen kunnen geven, welke leiden tot de ontdekking en veroordecling van de(n) dader(s). Twee doodelijke ongelukken te Zeist Op den Woudenbergschen weg nabij de uitspanning «De Pyramide« bij Zeist is het tweejarig kind van Ds. Zemel uit Vianen, die met zijn familie te Zeist de vacantie door bracht, door een autobus aange. reden en gedood. Ds. Zemel wilde met zijn echt- genoote, die het kind achter op haar fiets had, den weg oversteken. Mevrouw, die voorop reed, lette daarbij blijkbaar niet voldoende op het verkeer en werd door een autobus van achteren aangereden, waarbij het. kind op slag werd gedood. De moeder bleef ongedeerd. De chauffeur van de bus trachtte nog door het omgooien van bet stuur de aanrijding te vermijden, waarbij hij niet kon verhinderen, dat zijn wagen tegen een boom reed en vervolgens den berm af in het bosch langs den weg tot stil stand kwam. Hoewel de autobus zwaar werd beschadigd, kwamen de inzittenden er vrijwel zonder verwondingen af. Zij konden door een gebroken ruit het voertuig verlaten. Op den Amersfoortschen weg is een 45-jarige fabrikant, die van het rijwielpad den rijweg wilde over steken naar zijn woning, 'door een luxe auto gegrepen en op slag ge dood. Het lijk is naar het lijken huisje overgebracht. De politie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeval. Britsch vliegtuig gooit een bom op een schip op 't IJselmeer Twee passagiers gedood, vier zwaar gewond. Woensdagmiddag is de boot »De IJssel« van den dienst Arasterdam- Zwolle door een Engelsch vliegtuig met bommen en mitrailleurvuur bestookt, waardoor twee opvaren den, de heeren J. Hofman uit Kampen, sergeant bij den Opbouw- dienst en H. Kummer uit Zwolle, werden gedood. Vier personen, twee heeren en twee dames, werden zwaar gewond, een aantal anderen kreeg lichtere kwetsuren. Automobilist om het leven gekomen Gisternacht is op den Amersfoort- schenweg bij Apeldoorn een per sonenauto, bestuurd door den 22- jarigen K. B. uit Zutphen, door onbekende oorzaak van den weg geraakt en omgeslagen. De bestuur der, de eenige inzittende, is ver moedelijk op slag gedood. Het lijk is naar het ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. De Apeldoornsche politie stelt een onderzoek in naar de toedracht. Nieuwe aardbeving in Anatolië. Gisteren zijn in 't centrale hoog land van Anatolië aardschokken waargenomen met Yozgad als epi centrum. Er zijn reeds 300 dooden en vele honderden gewonden te betreuren. Twaalf dorpen zijn ver woest. De aardbeving werd eveneens gevoeld te Ankara, Istanboel, Er- zincan, Tokat, Kajersi, Amasija, Sinop en andere plaatsen. Het observatorium te Istanboel heeft een beving geregistreerd waarvan de haard op 620 KM van Istanboel was gelegen. Er zijn reeds actie van hulpverleening georganiseerd. De moordaanslag in Den Haag. Het slachtoffer overleden. Het slachtoffer van den in den nacht van Maandag op Dinsdag gepleegden moodaanslag in een woning aan de Groenesteinstraat te 's-Gravenhage, de 34-jarige mevrouw M. H. B., is gistermiddag in het gemeenteziekenhuis overleden. Op het lijk, dat door de justitie in beslag is genomen, zal een sectie worden verricht door den politie deskundige dr. Rochat. De dader van dezen moordaan slag, de 17-jarige A. S die zoo als gemeld te Utrecht is gearres teerd, is gisteren naar Den Haag overgebracht, waar hij door de politie is verhoord. Hij legde een volledige bekentenis af, waarbij hij o.m. verklaarde, dat hem door den heer B., in wiens woning hij gast vrijheid genoot, den eisch was gesteld werk te zoeken of anders te vertrekken. De dader, die naar zijn zeggen geen werk kon vinden, begreep dat hij het huis moest ver laten en besloot daarom zich van eenig geld te voorzien. Hij heeft zijn kans 'schoon gezien toen de bewoner 's nachts niet thuis was. Mevrouw B. werd bij deze poging tof roof, door een hakmes zware verwondingen aan het hoofd toege bracht, waarna A. S. met een portemonaie en geld is verdwenen Vermoedelijk heeft hij de zg porte- fueille-portemonnaie van blauw saffiaanleder met ritssluiting waarin vermoedelijk een Lipssleutel, op straat weggeworpen. De politie zoekt in verband hiermede, een ieder die ter zake inlichtingen zou kunnen geven, zich te vervoegen bij den commissaris van politie van den juistitieelen dienst C, Javastraat 18, Den Haag. Ontploffing in Amerika Een fabriek, 4 kantoren en 50 huizen in de asch gelegd In Camden in den Amerikaan- schen staat New York is in een kieurstoffenfabriek door een ont ploffing een brand ontstaan tenge volge waarvan tien menschen om het leven kwamen en ruim 200 werden gewond. Een uit 7 verdiepingen bestaande fabriek werd in asch gelegd, even als 56 woonhuizen en 4 kantoren, terwijl nog 65 woonhuizen en 16 huizenblokken geteisterd werden. Ruim 30 motorspuiten waren voor de bestrijding van het vuur uit Camden en het nabije Philadelphia, benevens uit een reeks andere plaatsen gealarmeerd. De ontploffing, waarop talrijke kleinere ontploffingen volgden, deed geheel Camden schudden en ver nielde in een omtrek van een halven mijl alle vensterruiten. Pas na tien uur kon men den brand, die in ontploffende chemicaliën #steeds nieuw voedsel vond, meester wor den. Eenigen tijd lang was de waterleiding van Camden uitgeput. Ruim 300 menschen zijn dakloos geworden De totale schade wordt geraamd 'op twee millioen dollar. De betrokken firma werkte sedert kort aan de uitvoering van groote legeropdrachten. Men ontkent echter dat de geruchten over sabotage juist zouden zijn. Ter bescherming tegen plunder aars en ten behoeve van het later in te stellen onderzoek, heeft de burgemeester den uitzonderings toestand afgekondigd en door den gouverneur van den staat militie doen ontbieden. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGEVING. R. P. S. Aan het postkantoor Kaatsheuvel en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand Juli 1940 ingelegd 5156.97 en terugbetaald 39712.45. Het laatste boekje door dat kantoor uitgegeven draagt het nummer 9942. Vergadering R.K.W.V. Woensdagavond hield de R.K.W.V. haar eerste ledenvergadering na den oorlog. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter de drie gezinnen welke onder haar familieleden slachtoffers te betreuren hadden, den wensch uitspre kende dat God hun kracht moge geven in deze omstandigheden. Hierna kwam de heer P. Vriens aan het woord, wel ke een duidelijke uiteenzetting gaf over het organisatieleven in dezen tijd. Hij spoorde den leden vooral aan aaneen gesloten te blijven achter hun leiding. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering met een dankwoord aan den spreker van dezen avond. Zaterdag en Zondag zal een Bloempjesdag zijn voor Herwonnen Le venskracht, welke wij gaarne aanbeve len. De Nederlandsche Unie. Ook in onze plaats is sinds enige weken de propaganda ter hand geno men voor de Nederlandsche Unie. Voorloopig zal deze propaganda be perkt blijven tot het colporteeren met 't blad „Brabantia Nostra", terwijl bin nenkort dit gewestelijk blad in een nieuw lijfblad ,,De "Nederlandsche Unie" zal worden opgenomen. Ook kan men zich reeds als lid voor de nieu we beweging opgeven. Dit dient zoo spoedig mogelijk gedaan te worden om zoodoende zoo snel mogelijk het groot ste gedeelte van 't Nederlandsche volk in één groote beweging samen te bin den. Aanmeldingen en inlichtingen bij den propaganda-leider Jack J. Leenaarts, Schoolstraat 20 a. BERKDIJK. Zesdaagsche. De uitslag van den 2den dag van de Zesdaagsche, georganiseerd door Prins Hendrik, luidt: 1 B. VoogdG. van Boxtel 81 2 Th. v. WanrooyC. v. Boxtel 79 3 Th. van BoxtelSj. v. Boxtel 77 4 J. VoogdTh. van Gooi 76 5 J. v. WanrooyA. v. Dongen 75 6 J. BeijnenN. Schaafstra 73 7 B. LensveltM. Oosterwaal 70 8 Th. VoogdL. Veree 68 9 G. Lensvelt—W. v. Wanrooy 44 10 A. SoeterboekA. Laros 44 11 L. van Gorp 39 12 B. LensveltC. de Graaff 39 De leden worden dringend verzocht hun partijen voor 12 Augustus af te schieten. Zondag 11 Augustus wordt deelgenomen aan de wedstrijden van den Cent ral en Bond te Dongen. Biljarten. De uitslag van den biljartwedstrijd „Krijt op Tijd" en -„Nooit Volleerd" luidt: „K. O. T." G. van Boxtel 44 pnt. Th. van Boxtel 50 pnt. C. van Boxtel 50 pnt. M. Lensvelt 35 pnt. A. Soeterboek 50 pnt. M. Oosterwaal 42 pnt. A. Lensvelt 50 pnt. A. van Dongen 50 pnt. Het was ?8 Juli 50 jaar geleden dat hel de sterfdag was van den grooten schil der Vincent van Gogh (28 Juli 1890). Van Gogh die het eerste en verreweg het grootste gedeelte van zijn leven in Nederland doorbracht, had een speciale voor liefde voor Brabant. Het Brabantsche dorpje Nuenen heeft hem eenige jaren als ingezetene gehad. De achtergevel van de oude pastorie, waarin hij vele jaren leefde, met rechts het atelier van Van Gogh. Godefrida Antonia Maria dv. J. v. Loon- v. d. Lee. Johanna Maria dv. S. J. Bee- rens-Rombouts. Adriana Jacoha Ma ria dv. P. M. v. d. Velden-Dekkers. Clementina Maria dv. A. Daems-v. Noijc. Overleden Adriana de Booij, weduwe van A. Tim- SPRANG. Totaal 371 pnt. „N. V." J. Verharen 50 pnt. W. van Berkel 17 pnt. J. van Berkel 48 pnt. W. van Berkel Jr. 50 pnt. M. Verharen 49 pnt. J. Zijlmans 50 pnt. A. v. (1. Broek 35 pnt. J. Robben 48 pnt. Totaal 347 pnt. Geslaagd. Voor het examen Mulo A te ught gehouden, slaagde o.m. de jongedame Joke van Boxtel. Burgerlijken Stand. LOONOPZAND. Vanaf 22 t/m 27 Juli 1940. "Geboren: Jacobus Henricus Albertus zv. J. Steer- Linders. Gerardus Johannes zv. A. Ploegmakers-v. d. Berg. Gerardus Adrianus zv. A. Pijnenburg-Mathijssen. mermans, 68 jr. Johanna Virginie Ma ria Beerens, 7 jaren. Huwelijksaangiften Franciscus van der Landen, 35 jr. en Catharina Maria van Gulik, beiden alhier. Wilhelmus Nicolaas Klijn, 27 jr. en Adriana Cornelia Verboven, 30 jr., bei den alhier. Johannes Vastré, 43 jr., al hier en Josephina Maria Catharina van Bavel, 26 jr., te Tilburg. Petrus Mar- tinus Cornelis Elshout, 29 jr., te Dongen en Gerdina Petronella van Boxtel, 31 jr., alhier. Huwelijken: Johannes Antonius van Bokhoven, 23 jr. en Wilhelmina Adriana Oerlemans, 23 jr., beiden te Drürien. Verrokken: J. A. v. d. Lee naar Bergeijk. - P. M. v. Esch naar Udenhout. F. Pigmans naar Tilburg. W. G. J. v. d. Nieuwen- huizen naar Tilburg. H. P. v. Rijswijk naar Berkel ca. J. A. v. Boxtel naar Vught. A. Nieuwenhuijzen naar Was pik. P. Th. Luijckx»naar Tilburg. A .A. Murck naar Schoonhoven. 11. M. de Ram naar Losser. H. D. de Kok naar Tilburg. Bekendmaking. De Burgemeester van Sprang-Ca- pelle maakt bekend, dat op de hieron der vermelde data en plaatsen, brood- bonboekjes en voor kinderen, die na 1 Augustus 1936 zijn geboren, toeslag- kaarten, voor rijst en havermout zullen worden uitgereikt. Deze kinderen ontvangen echter een half broodbonboekje. Tevens zullen gelijktijdig extra- broodbonboekjes voor zwaren en zeer zwaren arbeid worden uitgereikt. Zij, die geen recht meer hebben op extra-broodkaarten door verandering in hun werkzaamheden, mogen deze niet opnieuw aanvragen. Distributiestamkaarten moeten wor den medegebracht. De aandacht wordt er op gevestigd dat de hieronder gestelde volgorde en tijdstippen in acht moeten worden ge nomen. Wie zich hieraan niet houdt, kan niet op een ander tijdstip worden geholpen. Broodkaarten zullen worden, uitge reikt: In het Bondsgebouw te Sprang: Wijk A 1—75 Vrijdagmiddag 2 Au gustus van 2-5^2 uur- Wijk A 76—150 Zaterdagmorgen 3 Augustus van 9—12x/2 uur. Wijk A 151—225 Maandagmorgen 5 Augustus van 912x/2 uur- Wijk A 226—300 Maandagmiddag 5 Augustus van 2—5]/2 uur. Wijk A 301-360 en A 421-439 Dinsdagmorgen 6 Augustus van 9 12J/2 uur- Op het Distributiekantoor te Vrij- hoeve-Capelle: Wijk A 361-420 Vrijdagmiddag 2 Augustus van 25x/2 uur. Wijk B 1 —75 Zaterdagmorgen 3 Au gustus van 912J^ uur. Wijk B 76—145 Maandagmorgen 5 Augustus van 9-—\2x/2 uur. Wijk C 1—35 en D 1—50 Maandag middag 5 Augustus van 2—5x/2 uur. Wijk D 51 150 Woensdagmiddag 7 Augustus van 2 5x/2 uur. In het Gymnastieklokaal te Capelle (oude school): Wijk C 37—120 Dinsdagmorgen 6 Augustus van 9— \2]/2 uur. Wijk C 121 195 Dinsdagmiddag 6 Augustus van 2 5J/> uur. Wijk C 196—276 Woensdagmorgen 7 Augustus van 9—12J^ uur. Wijk D 151—235 Woensdagmiddag 7 Augustus van 2—5]^ uur. Wijk D 236—337 Donderdagmid dag 8 Augustus van 2 5]/^ uur. Sprang-Capelle, 31 Juli 1940. De Burqemeester voornoemd, SMIT. Predikbeurten Zondag 4 Aug.: Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur leesdienst; nam. 3 uur Ds. E. J. Dijk van Vrijhoe- ve-Capelle. A.s. Zondag 4 Aug. zijn de dien sten in de Herv. Kerk aldus: 9.30 Ds. A. Sirag, onderw.: Roeping en vlucht van Jona. 2 uur Ds. A. Sirag. Opmerking: In de eerstvolgende we ken zal gepredikt worden uit het bijbel boek Jona. A.s. Zondag dus de eerste prediking over Jona. SPRANG. S. D. O. Het eerste elftal van onze voetbal- vereeniging S. D. O. gaat Zaterdag middag naar Woudrichem, om aldaar tegen Stormvogels een wedstrijd voor de Zaterdagmiddagcompetitie te spe len. De vorige ontmoeting tusschen S. D. O. en Stormvogels werd door onze club gewonnen. Nu Stormvogels het voordeel van eigen veld heeft, zal het voor S.D.O. oppassen worden. Biokveiling. Snijboonen f 13.80; dubbele boo- nen (6100 K.G.) f 14.f 14.90; frambozen f25,20; roode bessen f 10-per 100 K.G. Inentingen. In de afgeloopen week zijn de schoolkinderen der beide scholen in ons dorp ingeënd tegen diphteritis. Onder de vacantie zal de tweede inenting plaats hebben. Benoemingen. Met de benoeming van den heer P. Elshout tot eersten ambtenaar ter secretarie kwam de functie van tweeden ambtenaar vacant. Daarin is benoemd de heer Franken thans controleur der steunregeling en werkverschaffing e. a. Tot derden ambtenaar werd be noemd de heer Frans van Rooij, die tot dusver volontair was ter gemeente-secretarie, alhier. Geslaagd. Voor het examen Fransch L. O. slaagde de heer H. v. Broekhoven, onderwijzer aan de R. K. Jongens school, alhier. Nauwelijks is de groote vacantie voor de Bergsche jeugd begonnen of een vreeselijk ongeluk heeft reeds plaats gehad. Donderdag tegen het middag uur was het 12-jarig zoontje van het echtpaar J. de Rodt—Smits op het vischmarkt, een historisch stukje van Geertruidenberg aan het spelen. Hij had plaats genomen op een der groote hardsteenen tafels welke in den goeden ouden tijd dienstdeden om de verschillende vischsoorten te deponeeren. Plotseling viel hij achter over van deze tafel en kwam met zijn hoofd op den hardsteenen vloer terecht Hij brak daardoor een nek- wervel en was onmiddellijk dood. Dokter Jaspers kon slechts den dood constateeren. Het lijkje is naar het St. Ahnesgesticbt overgebracht. Aangezien de Castoroliefabriek alhier geen aanvoer van sloffen kan krijgen is dit bedrijf genoodzaakt geworden stil te gaan liggen. Naast kantoor en hooger personeel zijn hierbij 10 arbeiders betrokken.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3