PROVINCIAAL NIEUWS MARKTBERICHTEN H. DE BONT-vanHULTEN HEERENKLEEDING NA AR MA AT rv LEDIKANTEN St. Vincentius-Vereeniging luchttheater onder persoonlijke leiding van den auteur en onder regie van Hans Tiemeyer voor de velen die het eerste dit werk zien, tot een openbaring zal wor den. Doch ook zij, die reeds eerder in de gelegenheid waren van dit kunstzin nige tooneelstuk te genieten, kunnen op voorhand verzekerd zijn van een sublie me reprise in een zoo waardige omge ving en onder zulk een bij uitstek des kundige leiding. De „Paradijsvloek" wordt opgevoerd op alle Zondagen in Augustus. Het spel begint in afwijking met vorige jaren, om 3 uur n.m. GROOTESTR. 231, WAALWJK TELBF. 109 BENOEMING. De Weleerw. heer Gerard Witlox, professor aan 't Klein Seminarie te St. Michiels-Gestel is benoemd tot Gees telijk Directeur van genoemd Instituut. De Weleerw. heer A. van Lierop, moderator-godsdienstleeraar aan de R.K. H. B. S. alhier, is benoemd tot leeraar aan het Doofstommen-Instituut te St. Michiels-Gestel en wel met in gang van 9 Augustus. De Weleerw. heer A. van Lierop werd 6 jaar geleden benoemd tot ka pelaan van St. Jan alhier en heeft zich grootelijks verdienstelijk gemaakt voor de Jeugdbeweging in onze gemeente, speciaal voor de Verkenners. Bij 't vertrek van kapelaan van Rooij werd kapelaan van Lierop t vorig jaar benoemd tot moderator-godsdienst leeraar aan de H.B.S., terwijl hij deze laatste functie ook bekleedde aan de R.K. Huishoudschool en de Meisjes- Ulo-school; tevens werd hij van z n pa- rochieele bediening ontheven om zich dus uitsluitend aan de godsdienstige en maatschappelijke vorming der jeugd te wijden. Speciaal de H.B.S. lijdt door z'n on verwacht heengaan een groot verlies; de leerlingen dezer en andere scholen zullen hem noode zien vertrekken, maar ook de leeraren en niet minder het be stuur zullen zijn collegialiteit en z'n goede .adviezen zeer missen. Het ga Z.Eerw. wel in z'n nieuwe functie. In z'n plaats is in dezelfde functie alhier benoemd de Weleerw. heer P. J. M. Lücker. Deze was kapelaan te Eind hoven (Stratum), van St. Jan te Den Bosch en sedert een paar jaar Aalmoe zenier in 't Ned. leger, waaruit Z.Ew. thans is gedemobiliseerd. Wij heeten hem gaarne welkom. GESLAAGD. De heer A. Duquesnoy alhier slaag de te Den Haag voor het aldaar ge houden examen Hoogduitsch M.O.-A- school- en huisacte. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Juli 1940 ingelegd 24.441.57 en terugbe taald 183.569.83. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt 't nummer 21984. VOOR DEN GESNEUVELDEN WAALWIJKER. In het Patronaatsgebouw werd Woensdagavond een vergadering ge houden van voorzitters van diverse Baardwijksche vereenigingen. Door de initiatiefnemers werden op deze bijeenkomst de plannen ontvouwd om het stoffelijk overschot van den ge sneuvelden Waalwijkschen soldaat J. v. d. Wensch van Oisterwijk naar het R.K. kerkhof der St. Clemensparochie alhier te doen overbrengen. Verder werd de regeling voor een plechtige begrafenis en de plaatsing van een passend gedenkteeken op het graf be sproken, alsmede de wijze waarop de noodige geldmiddelen voor verwezen lijking dezer plannen bijeen gebracht zouden kunnen worden. Aan medewerking aan deze nobele taak, om een waardige, passende hulde te brengen aan den gevallene, bleek het niet te zullen ontbreken. In alle kringen is het initiatief met groote ingenomen heid begroet en ook de ter vergadering aanwezigen zegden hun volle mede werking toe. Er werd een comité benoemd dat de uitwerking van de besproken plannen energiek ter hand zal nemen. Tot voorzitter van dit comité werd gekozen de Weleerw. heer Kapelaan Mutsaers, tot le secretaris de heer Ger. Veltman, tot 2e secretaris de heer P. Klerx en tot penningmeester de heer W. v. d. Mee. Per circulaire zullen alle inwoners van Waalwijk met de plannen op de hoogte worden gesteld en aangespoord worden om deze daad van piëteit, deze eereplicht te helpen vervullen, door een gift te bezorgen op ons bureau, door het storten van een bijdrage op post rekening no. 50798 t.n.v. de Waalwijk- sche Stoomdrukkerij Antoon Tielen of het steunen der collecte die dezer da gen door oud-militairen voor dit doel wordt gehouden. Wij vertrouwen dat ruime giften zul len binnenkomen, opdat het misschien nog mogelijk? zal zijn de weduwe in hare moeilijke omstandigheden te steunen. Door de voetbalvereeniging Juliana zal voorts a.s. Zondag op haar terrein in den Overlaat een liefdadigheidswed strijd worden gespeeld tegen den plaatselijken 2e klasser W.S.C. ten bate van het door dit verscheiden zoo zwaar getroffen gezin v. d. Wensch. Om dit mooie doel en om getuige te Sijn van een aantrekkelijke kamp tus- schen twee oude tegenstanders, mag een druk bezoek aan dezen wedstrijd worden verwacht. TENTOONSTELLING VAKSCHOOL. Opzienbarende vinding. Der gewoonte getrouw, wordt ook ditmaal na de sluiting der cursussen aan de Vakschool, aldaar een tentoonstel ling gehouden van de werkstukken der studenten. De afdeeling schoenmakerij geeft een goed overzicht van de in praktijk ge brachte kennis, zoowel voor de boven- als onderwerk-afdeeling. De wanden zijn hier ruim voorzien van allerlei tee- keningen en schetsen op de schoen branche en meer in het bijzonder op den schoen zelve betrekking hebbende. De looierij biedt ons ditmaal een ver rassing. Naast alle mogelijke ledersoor ten, zooals die telkenjare worden gede monstreerd, is er thans ook geëxpo seerd de nood-looiïng van zoolleder, volgens geheel nieuwe wegen. Terecht is boven dit gedeelte der expositie te lezen: „Als het getij verloopt, verzet men de bakens". Immers juist door de veranderde tijdsomstandigheden die aanvoer van voldoende looistoffen onmogelijk maak ten, heeft men hier naar een nieuwe looimethode gezocht en wat meer zegt, men heeft die ook gevonden. Men heeft n.l. bij de proeven een ge deelte der plantaardige looistoffen ver vangen door houtslijpextracten. Deze bevatten in ruwen toestand gemiddeld 3 kalk, hetgeen voor de tot nu toe gebruikelijke looimethodes (lavengang met vatlooiing, beiden met zeer lang gebruik der looivochten) steeds een be zwaar was. In het buitenland heeft men daartoe de houtslijpextracten gereinigd, door de kalk eruit te verwijderen, waardoor ze wel geschikt werden. Aanvankelijk zou de lederindustrie van elke buitenland- sche looistof verstoken blijven, ook van de gereinigde houtslijpextracten. Daar om werden proeven genomen met hout- slijpextract van de papierfabriek Van Gelder Zn. te Velzen, dat echter niet gereinigd is. Aanvankelijk leverde dit moeilijkheden op wat kleur en hard heid betreft, het leder was iets dor. Door toepassing van speciale methodes en met behulp van een gedeeltelijk me de-gebruik van synthetische looistoffen, is de fout geheel ondervangen. Geno men proeven met het gereinigde en on- gereinigde product gaven frappante uit komsten. Uiterlijk practisch geen ver schil, pracht kleur, waterdoorlaatbaar heid van beiden zeer gunstig. Alleen het gehalte aan kalk is bij het ongerei- nigde product iets hooger, maar blijft nog ver onder de toelaatbare maat. Het grondprincipe dezer looiing be rust op het gebruik van zoo weinig mo gelijk contenuvochten, zoodat er zoo weinig mogelijk restvochten ontstaan, dus a la chroomlooiing. Technische be zwaren doen zich bij dit proces niet voor. Het ongereinigde product is evenwel niet geschikt voor de bestaan de looimethoden van lange lavengang en lang gebruik van hetzelfde looivat- vocht. Voor de toekomst wordt dan ook verwacht dat de looimethodes zich naar de nieuwe producten zullen af stellen, hetgeen beter is dan omge keerd. Een bezoek aan deze interessante tentoonstelling kunnen wij iederen be langhebbende bij de schoen- en leder industrie zeer aanbevelen. 25 JAAR LOOIER. Zooals elders in dit nummer reeds te lezen is, herdacht de heer Suermondt, leeraar aan de Rijksvakschool voor leerlooiers en schoenmakers te Waal wijk, 1.1. Donderdag het heugelijke feit dat hij 25 jaar zijn beste krachten aan de leerlooierij heeft kunnen wijden. Na aanvankelijk dezelfde vakschool bezocht te hebben, waaraan hij thans doceert, werd de heer Suermondt op genomen in het bedrijf van zijn vader, om in Maart 1933 zijn opgedane prac- tische en daarnaast goed onderhouden theoretische kennis in dienst te stellen van het algemeen industrieel belang door zijn benoeming aan de Rijksvak school aan te nemen. De ervaring en de kennis die de ju bilaris in die 25 jaar heeft opgedaan zoowel op het gebied der chroomlooi ing als op dat der plantaardige looiing mag zeker wel als een bijzondere in binnen- en buitenland worden aange merkt. En het is deze ervaring die het onderwijs aan het bekende Waalwijk- sche instituut zoo groote vruchten heeft doen afwerpen, omdat daardoor be kwame krachten hun plaats in de leder industrie konden innemen. Daarnaast staat echter ook nog het feit dat de heer Suermondt door het oplossen van allerlei hem voorgelegde technische vraagstukken, middels het Rijksproef station, de lederindustrie zeer groote diensten bewezen heeft. Hoever die ervaring en kennis wel strekken, moge blijken uit de opzien barende nieuwe looimethode met nieu we looistoffen, die de heer Suermondt thans heeft uitgevonden, daartoe ge noodzaakt door de bijzondere tijden, die aanvoer van buitenlandsche looimidde- len geheel of zoo goed als geheel stag neerden, waarover elders in dit num mer meer. Wij wenschen den heer Suermondt met zijn jubileum van harte geluk en hopen dat hij nog vele jaren in het be lang van de lederindustrie en der school zal mogen werkzaam zijn. WIE HEEFT beschikbaar voor de Bericht s.v.p STATIONSSTRAAT 91. R.K. WERKLIEDENVEREENIGING Het bestuur van de R.K. Werklie- denvereeniging besloot de door de tijds omstandigheden in de Meimaand uitge vallen Bedevaart naar Elshout thans te houden op Donderdag 15 Augustus 1940 (Maria Hemelvaart). Bijeenkomst Bondsgebouw 's mor gens ten 7 uur. Vertrek uiterlijk kwart over 7. De bedevaart zal worden begeleid door de Harmonie. Ten circa 9 uur wordt in Elshout tot intentie der Vereeniging en voor een spoedig herstel van den wereldvrede een H. Mis opgedragen, waaronder al- gemeene H. Communie der leden. Het bestuur vertrouwt dat allen hieraan zullen deelnemen. De H. Mis wordt ge zongen door de leden van onze Lieder tafel. Buiten de leden van vereenigingen ressorteerende onder de R.K.W.V., die allen met hun vaandel deelnemen, als R.K. Fabrieksarbeiders en de andere vakafdeelingen, de Jonge Werkman en K.A.V. hebben thans reeds verzocht aan de processie te mogen deelnemen: „K.J.V.", „Orova„Jonge Wacht" en „Verkenners". Het belooft dus een werkelijk groot- sche Maria-bedevaart te zullen wor den. Op Maandag 5 Augustus, na de maandelijksche recollectie, houdt de R.K.W.V. een bestuursraadsvergade ring, waar de voorzitter 'van den Bos- schen Diocesanen R. K. Werklieden- bond de heer F. Hoogers uit Tilburg een spreekbeurt zal houden. Op Maandag 12 Augustus zal een huishoudelijke algemeene ledenverga dering van de R.K.W.V. worden ge houden, waar de heer Hoogers even eens een spreekbeurt zal vervullen. NED. HERV. GEMEENTE (v.m. BAARDWIJK). Naar wij van bevoegde zijde ver nemen is de toestand van den herder en leeraar dezer gemeente, den Wel Eerw. lieer Ds. Louwe Kooymans, na een goed geslaagde operatie, redelijk wel. A.s. Zondagmiddag te half 3 hoopt D.V. in den dienst des Woords voor te gaan den WelEcrw. heer Ds. A. Hoffman van Besoijen. DE WERKEN IN DEN BIESBOSCH. Met de groote werken, die in mid den-Brabant op het program staan tot afsluiting van de gebieden van Oude Maasje, Donge en Biesboscli, zal reeds binnen enkele weken een begin worden gemaakt. Binnen veertien dagen zal worden begonnen inet de werkzaam heden aan de dijken van het Oude Maasje bij het Zuiderafwateringska naal, van Waalwijk tot aan het Kei- zersveer. De werken zullen door de Nederl. Heidemaatschappij worden uit gevoerd. Hierbij worden ongeveer 500 arbeiders uit Dordrecht te werk ge steld voor wie een extra trein wordt ingelegd. GRAS SNIJDEN MET HARDHANDIG GEVOLG. Woensdagmiddag was een jong- mensch uit de St. Crispijnstraat doen de gras te snijden voor z'n konijnen en bleek daarbij terecht te ztjn geko men op het weiland van den land bouwer v. d. B., die dit begrijpelijk niet erg op prijs stelde en d. L. daar over onderhield en hem aanmaande spoedig te vertrekken. Zooals meer, bracht 't eene woord 't andere mede, maar daarbij bleef het niet, want d. L. was zoo verontwaar digd dat hij v. d. B. met een z.g. wet- plank eenige slagen op het hoofd toe bracht, wat ernstige verwondingen veroorzaakte, zoodat hij zich onder geneeskundige hulp moest stellen. De lezing van de andere partij is, dat v. d. B. hem zonder waarschuwing had geslagen, waardoor hij aan een been werd verwond. Hoe de zaak juist zit, zal de politie moeten uitmaken, hoewel alle getuigen ontbreken. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Bij de gemeente-politie alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende verloren en gevonden voor werpen Gevonden: een heerenborstrok, een step, een schroevendraaier. Verloren: een zilveren polshorloge, een bankbiljet van tien gulden, een gabardine regenjas, een zilveren ro zenkrans, een rijwielbelastingmcrk, een porteinonnaie met inhoud. DE SCHOENINDUSTRIE. De Staatscourant van Woensdag 31 Juli bevat een afzonderlijk bijvoegsel, waarin is opgenomen een beschikking van den secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departement van sociale zaken, houdende algemeen verbindendverklaring van bepalingen der collectieve arbeidsovereenkomst voor de schoenindustrie. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN VAN HET RIJKSBUREAU VOOR HUIDEN EN LEDER. Ten einde zooveel mogelijk met hun belangen rekening te kunnen houden, is door het R.H.L. een enquête inge steld bij de schoenfabrikanten betref fende den omzet in de jaren 1937 1938—1939. De omzet in linnen schoenen en schoenen geheel of grootendeels van textielstof, moet apart worden opge geven. Het onderzoek betreft zoowel het aantal paren als den totalen omzet over 1939 in geld uitgedrukt. PROV. NOORDBRABANTSCHE ELECTRICITEITS-MIJ. Stroomafgifte belangrijk gestegen. Aan het jaarverslag over 1939 der Pro vinciale Noordbrabantsche Electriciteits- Mij. ontleenen wij het volgende: Het jaar is, evenals vele zijner voorgan gers, voor de P.N.E.M. weer gunstig ge weest. De totale stroomafgifte bedroeg 180,401,433 kWh, tegen 158,437,744 kWh in 1938; zij vertoont dus een belangrijke stijging van 21,927,689 kWh, leger» 10,041,928 kWh in 1938. Het accres dei- laatste drie jaren was in totaal 52,168,312 kWh, d.i. ruim 4b pet. van het stroom verbruik in 1936; de maximale belasting steeg in dit tijdperk van 41500 kW tot 61000 kW. Er moeten daarom maatregelen wor den getroffen om in verdere behoeften der afnemers te kunnen blijven voorzien, hetzij door uitbreiding van het machine vermogen te Geertruidenberg, hetzij door het betrekken van electriciteit van ande re centralen. Beide mogelijkheden wer den reeds diepgaand onder het oog ge zien, waarbij voorloopige plannen en be rekeningen werden gemaakt. In beginsel werd door den minister van waterstaat toestemming verleend tot bouw eener derde centrale; deze toestemming is ver- cischt volgens de voorwaarden, waaron der door het Rijk aan onze N.V. verplicht is, binnen het concessiegebied eiken ge gadigde het verkrijgen van electriciteit te waarborgen. Met het oog op eventu- eelen bouw van koppellijnen werd een partij koper aangekocht; dit koper is echter ook bruikbaar voor andere doel einden. De stroomopbrengst, welke 6,007,076 bedroeg, is ten opzichte van het vooraf gaand jaar met 321,809 toegenomen. Dat deze stijging in verhouding tot de verbruikstoeneming vrij gering is, is eenerzijds een uitvloeisel onzer tarieven, die zoodanig zijn geconstrueerd, dat grooter verbuik trapsgewijze tegen lagc- ren prijs in rekening wordt gebracht, an derzijds is het en gevolg van ons besluit om aan de afnemers, die volgens onze normale voorwaarden van stroomlevc- ring contracteerden, over 1939 het ge- heele volgens de" kolenclausule verschul digde bedrag kwijt te schelden. Een en ander was natuurlijk ook van invloed op het financieel eindresultaat, dal echter met een bedrag van 1,822,222, tenslotte nog 155,190 uitging hoven dat van 1938 1,727,031). Hiervan wordt 1,837,222 voor extra-afschrijving aangewend en 45,000 voor de uitkeering van divi dend. Levensavond. Wij lezen in „de Prov. Bossche Crt" Het Bossche bisdom ziet twee zijner meest markante priesters de rust van den levensavond ingaan. Mgr. Hermus de vader der doofstom men en MgrSweens, de president van het Groot Seminarie van Haaren, zullen hun functies neerleggen en hun dienende taak aan andere over geven. Zij hebben bun jaren niet geteld en zoo lang voortgewerkt aan hun verantwoordelijken arbeid, tot dat zij het zwaarste offer brachten dat van een leven vol toewijding kan opgeëischt worden: het afscheid nemen van een taak, waarmee het leven als was saamgeweven. Beide priesters deden hun arbeid in stilte; de eene besteedde een menschen- leven lang aan verbetering van 'tlot der door de natuur misdeelden, de ander gaf zich geheel om de jonge lingschap voor te bereiden tot het priesterschap en om in haar de roe ping brandend te houden. Ieder, wien het wel en wee van het bisdom ter harte gaat, weet hoe beide priesters hun werk hebben opgevat en voltooid, voor zoover er van voltooiing van een arbeid van en voor steeds gaanden en komen den sprake kan zijn. Zij hebben minstens den grond van hun arbeids terrein vruchtbaar en gezond ge maakt, zoodat straks de mannen, die hen zullen opvolgen, daarop kunnen voortgaan om zooveel mo gelijk vruchten te plukken. Gaarne brengen wij met dit blad, hulde aan deze twee eminente pries ters van ons bisdom. MUSIS SACRUM. Nee Mevrouw, dat nooit! Zoo ooit een film geschikt is voor een verstrooiing zoekend publiek, dan is het deze „champage met vier ster ren", deze uitbundige comedie met alle dwaasheden en enormiteiten, alle fijne pointes en geraffineerde verhaaltrant, die een perfect scenario enperfect ensemble-spel U kunnen voortooveren. Er is niets onmogelijks aan dit ver haal, want toen Myrna Loy als de schatrijke Connes Allenhury eenmaal de krant van Spencer Tracy vervolgde en vijf millioen schadevergoeding eischte voor een niet heelemaal cor rect bericht over haar privc-levcn, en toen die krant wel zijn vlotten repor ter opnieuw en tegen een fabelachtig salaris moest engageeren om de zaak in het reine te brengentoen moes ten ook alle dingen wel loopen, zooals zij in deze film nu gegaan zijn. En hel spreekt vanzelf dat tenslotte niet het koele verstand of de nuchtere berekening een krant en vier men- schenlevens van den ondergang redde, maar wel Cupido's pijlen, hoezeer ook aanvankelijk in omgekeerde richting afgeschoten. LUXOR BIOSCOOP. „Koning togen wil en dank". Deze vermakelijke filmcomedie laat de bezoekers zien in wat voor moeilijk heden men kan geraken, wanneer men zich zoo maar zonder meer voor koning uitgeeft. Het stadje Schilda komt op een of andere manier te weten dat de negus Nebukadnezar van Netropië, tij dens zijn reis van Hamburg naar Ber lijn Schilda zal passeeren. Door glas scherven op den weg te gooien willen zij hem ophouden om hem vervolgens een grootsche huldiging te kunnen be reiden. Door een noodlottig toeval wordt echter een pseudo filmacteur voor den negus aangezien en nu ont staan 'allerlei verwikkelingen die den bezoekers de lachstuipen op het lijf zullen halen. Tenslotte komt de ware negus zijn ongelukkige rivaal uit diens moeilijk heden verlossen, waarmee het einde van deze alleraardigste film kótnt. TEXTIELDISTRIBUTIE. Wij vestigen de speciale aandacht onzer lezers op de in dit nummer voor komende bekendmaking voor de Distri butie van Textielkaarten. Deze is voor eenieder van groot belang. FIETS GEVONDEN. Door den rijksveldwachter Speel man werd aan den Meerdijk onder de gemeente Waalwijk een zwart gelakt heeren-rijwiel gevonden, 't welk aan genoemd adres is terug te bekomen. NIEUWE SPAARVEREENIGING OPGERICHT.. In „De Veldtent" te v.m. Baardwijk is een nieuwe spaarvereeniging opge richt met 12 leden. Het bestuur werd als volgt samen gesteld: Voorzitter G. Maas; secretaris L. de Kloe en penningmeester P. v. d. Broek. ABONNEERT U OP DIT BLAD Waalwijk, 2 Aug. 1940. Biggen ongemerkt f 14f 16 Biggen gemerkt f 18—f22

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6