Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. „N00RD-BRABAND" Dit blad bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Belangrijke Verordeningen en Mededeelingen. NUMMER 63. WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1940. 63c JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38 Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel Bij contract flink rabat. HOE VUL IK MIJN AANVRAAG FORMULIER VOOR EEN TEXTIELKAART IN? Zooais wij reeds eerder mededeelden, treedt Maandag 12 Augustus de dis tributie van texlielgoederen in wer king. Degenen, die de kaart op den gestelden dag en plaats afhalen, moe ten er zorg voor dragen dat zij de stamkaarten van alle gezinsleden, die op 5 Augustus 1940 den leeftijd van drie jaar of ouder hebben bereikt, met de daarbij behoorende aanvraagfor mulieren ingevuld en onderteekend bij zich hebben. „De Tijd" schrijft hieromtrent het volgende: De textielgoederen zijn in drie groe pen verdeeld, n.l.: a. Textielgoederen, die buiten de distributie vallen. b. Artikelen, welke uitsluitend op de puntenkaart, die zal worden uitge reikt, mogen worden verkocht of in uitzonderingsgevallen op een speciale vergunning van het Rijksbureau voor Textielproducten. c. Artikelen, welke niet anders dan op speciale vergunningen door den Distributiedienst of hel Rijksbureau verkrijgbaar zijn. Er zullen' worden uitgereikt 5 soor ten textielkaarten, elk in verschillen de kleuren en wel: 1. Voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder (rood). 2. Voor vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder (blauw). 3. Voor jongens van 3 t.m. 14 jaar (bruin). 4. Voor meisjes van 3 t.m. 14 jaar (groen). 5. Toeslagkaarlen voor hoofden van gezinnen, waar het totaal jaarlij k- sche inkomen van het gezin kleiner is dan 350.per persoon. Deze toeslagkaarten worden op na dere aankondiging later uitgereikt. Voor kinderen, die op 5 Augustus 1940 den leeftijd van 3 jaar nog niet heb ben bereikt, is geen textielkaart noo- dig, aangezien alle voor deze kinderen benoodigde textielproducten (behalve stoffen, weefsels, garen) vrij betrok ken kunnen worden op vertoon van de Stamkaart, opdat de winkelier den leeftijd kan vaststellen. Vooral wordt er Uw aandacht op ge vestigd, dat in tegenstelling van andere uitreikingen hierbfj als regel geldt, dat de textielkaarten alléén worden uitgegeven aan hen, die in het plaat selijk Bevolkingsregister zijn inge schreven. Voor schippers, woonwagenbewo ners, vluchtelingen, geëVacueerden en in sommige gevallen ook voor vacan- tiegangers kan de kaart ter plaatse, waar zij vertoeven worden uitgereikt. Voor minderjarigen moet het ge zinshoofd teekenen. De invulling van het aanvraagfor mulier behoort tot de taak van het ge zinshoofd, die daartoe de stamkaarten* van de leden van het gezin, die op 5 Augustus 3 jaar en ouder waren, te voorschijn haalt. Leest nu eerst het formulier rustig door en u zult zien, dat het invullen niet zoo moeilijk is als het schijnt. Vooral moet de letter en het nummer van den houder van de stamkaart duidelijk worden ingevuld en op den 2den regel, de gemeente, waar de kaart is uitgegeven. Dit kan voor de toekomst van veel belang zijn. De invulling van de vraag van wel ken dienst of onderneming men uni- formkleeding draagt, moet beslist ge schieden, óók al heelt men deze gratis oi al wordt er loon voor ingehouden. U neemt nu de iijst met benamingen en punten, genoemd onaer a, 1), c en d voor u en gaat regei voor regel na, of er voor u ol uw kinderen goederen ge noemd worden, die u voor uw vrouw, zoon, dochter ol uzelf reeds vanaf 28 iUei 194U hebt gekocht. U neemt bijv. eerst het biljet voor uzèll, waarbij u het vetgedrukte onder a, b, c en d, voor zoover niet op u van toepassing, doorhaalt. U hebt na '11 iVlei een halfwollen broek gekocht. U ziet dan in kolom (a) achter dit ar tikel staan 23. Dit is het aantal pun ten. U vult' nu in de kolom „Verschul digde punten" dit getal 23 in. U heelt ook nog een lap stof gekocht van 2 ivi. lang en 90 c.M. breed, dat is 3 X 9.9 meter =1.8 Ma. stof. U vermenigvul digt dit getal met 19 18, want 1 M. is 1U punten. Dit is dus 18 punten. U vult dus onder de kolom „Aantai op den ondersten regel 1.8 M". en in de kolom „Verschuldigde punten" 18 in, Lelt nu de lijst op en vult als toiaal in 23 punten van uw broek en 18 pun ten van den lap 41 punten. Denkt u er aan, dat dit niet wil zeg gen, dat al deze punten van uw kaart worden afgetrokken, dat zal meeval len, daar slechts een betrekkelijk ge ring aantal punten wordt afgetrokken, zoodat nog een in verhouding belang rijk aantal punten overblijft. U leekent nu uw biljet en benanden daarna evenzoo de iormulieren van uw vrouw en uoeiiter (zie kolom u en van uw jongens onder de lo jaar l Kolom c) en van uw dochters onuer de lo jaar (kolom dj, terwijl de overige door ue meerderjarige houders zelve worden geteekenü en stapt op den dag, waarop uw letter vootixuit naar net aangegeven kantoor. Hier wordt van uw Kaart een klein en inlusscnen be- keno geworden gedeelte van uw non aigeknipt, in mindering van de meer dere reeds gebruikte punten, welke op uw formulier zijn ingevuld. Denkt u bij de inkoopen er vooral aan, dat de textielkaart strikt persoon lijk is en dat losse van de kaart ver wijderde punten beslist ongeldig zyn en dus niet door de winkeliers mogen worden aangenomen. De punten moeten door den winke lier van de textielkaart worden ge knipt. Men denke er dus om het formulier zoo volledig mogelijk in te vullen en door te halen zooals hierboven is aan gegeven. Het is een kleine moeite voor u, het bespoedigt een vlugge uitreiking en het voorkomt iang wachten. is voor de bevolking, is 199 punten voor een half jaar, waarnaast op de textielkaart nog 2U bons voorkomen met hoofdletters gemerkt, die in den loop van het a.s. seizoen kunnen wor den gebruikt om daarop extra beschik baar te stellen speciale artikelen, na dat gebleken is dat hiervan de voor raad ruim voldoende is. De aanschaffing van huishoudgoe- deren is mogelijk op alle kaarten van het gezin; wanneer de huisvrouw dus beddelakens, sloopen of hand» en thee doeken en dergelijke artikelen noodig heeft kan zij daarvoor de punten ge bruiken, welke zij het beste missen kan. Voor de textielgoederen, welke reeds vóór 29 Juli zijn verkocht en nog niet afgeleverd, zal aflevering worden toe gestaan na 12 Augustus. De winkeliers kunnen dan voor deze goederen 30 punten van de textielkaart afnemen, evenals dit geschiedt voor artikelen, welke reeds tusschen 28 Mei en 5 Aug. wèl waren afgeleverd. Wanneer de 30 punten reeds zijn verwijderd door den plaatselijken Distributiedienst, behocll de winkelier voor de verkochte goe deren, die alleen nog maar afgeleverd moeten worden, géén punten meer Ie verwijderen. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 HERHAALDE WAARSCHUWING. Eenige bijzonderheden. De distributie van textielgoederen in het algemeen kan men in drie groe pen verdeelen: in de eerste plaats is er de groote groep van vrije artikelen, vervolgens de tweede groep van arti kelen, vastgelegd op de lijst van pun- tenwaardeering, deze goederen mogen dus alleen op de textielkaarten worden verkocht; de derde is de groep van artikelen, welke alleen op speciale vergunningen mogen worden afgele verd. Zoowel dp lijst van vrijgestelde ar tikelen als de puntenwaardeering zal na eenige weken ervaring moeten wor den aangevuld of misschien wel wij zigingen ondergaan. Bij gebleken fou ten zal hierover het advies van de or ganisaties uit den handel ingewonnen worden. Het aantal punten dat beschikbaar In opdracht van den rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied wordt bekend gemaakt: Met het oog op de in de komende weken vallende gedenkdagen van leden van het Huis van Oranje, wordt de be volking van het bezette Nederlandsche gebied er met den meesten nadruk op gewezen, dat iedere demonstratieve gedraging, welke ook, en iedere be tooging van afzonderlijke personen ol van groepen van personen, welke di rect of indirect, lioc ook tegen de be zette macht gericht is, met de ver- eischte gestrengheid zal worden ver volgd. Als demonstraties en betoogingen, gericht tegen de bezette macht, worden ook aangemerkt demonstraties en be toogingen voor de koningin of andere leden van het Huis van Oranje, dat den oorlog tegen het Groot-Duitsche rijk hardnekkig voortzet. Derhalve kan het opspelden en dragen van insignes, bloemen, kleuren en dergelijke, die een sympathie voor het Huis van Oranje tot uitdrukking brengen, even min geduld worden als het uitsteken van vlaggen of het aanbrengen van andere versieringen aan gebouwen ter ecre van een lid van liet Huis van Oranje. Hetzelfde geldt voor iedere andere gedraging, welke kan dienen voor het genoemde doel. Degene, die tegen den inhoud van deze bekendmaking handelt, wordt streng gestraft, in het bijzonder indien hij demonstraties of betoogingen in den zin van deze bekendmaking uit lokt, veroorzaakt of begunstigt. Spe ciaal wordt nog herinnerd aan het be paalde in par. 2 van de verordening no. 52/1940 van den rijkscommissaris betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken. Naar gelang van de omstandigheden zal de veror dening no. 33/1940 betreffende het verbeurdverklaren van vermogens worden toegepast. Aan de Duitsche en de Nederland sche politie is opdracht gegeven voor de naleving van deze bekendmaking tey waken. VRIJWEL GEEN NEDERLANDSCHE MILITAIREN MEER IN FRANKRIJK. 1200 man weruen naar Engeland overgebracht. De correspondent van de „Tel." in Den Haag schrijft: Er hevindt zich nog hogstens een tiental Nederlandsche militairen in Frankrijk, zoowel in het bezette als in het onnezetie gebied. Ongeveer 1200 Nederlandsche militairen zijn tusscnen 17 Mei en 18 Juni j.l. in verschillende Fransche havens scheepgegaan. Dit bericht vernamen wij heden van een Nederlander, die gelegenheid heeft gehad zich per auto, zoowel naar be zet als naar onbezet Frankrijk te be geven en van daar zoo juist is terug gekeerd. Hij deelde ons mede, dat de Nederlandsche militairen door de Franschen zijn ontwapend en vervol gens onder pressie van de Britsciie marine-autoriteiten, die beweerden in overleg met de voormalige Nederland sche regeeriug te Londen te handelen, naar Engeland zouden zijn gebracht. Deze verschepingen hebben plaats gehad uit de volgende havens: Nantes, Bordeaux, Boulogne, Cherbourg, Brest en Le Havre. Behalve buitenlandsche schepen zijn hiervoor ook gebruikt de door Engeland in beslag genomen Ne derlandsche schepen: „Beatrix', „Reg- gestroom" en „Nigerstroom". Deze schepen hebben meermalen heen en weer gevaren; de „Beatrix" bijvoor beeld vertrok op 17 Juni nog uit Nan tes. Wel zeer ongelukkig is het den op varende n vergaan van de „Niger stroom". Dit schip zou, volgens onzen zegsman, op een zijner tochten, waar op behalve Franschen en Engelschen ook eenige honderden Nederlandsche burgers geen militairen werden vervoerd, getorpedeerd zijn. Daar slechts reddingsmaterieel aanwezig was voor een tiende van de opvaren den, wordt gevreesd, dat het meeren- deel hunner is verdronken. HEFFING WINSTBELASTING. Z(j zal 10 pCt. van de belastbare som bedragen. Vijftien opcenten voor de gemeenten. van het Departement van Binnenland- sche Zaken gemachtigd, ten aanzien van die veranderingen in de grenzen van gemeenten, die door het algemeen belang worden gevorderd, te beslissen en de voor de uitvoering van een en ander noodzakelijke voorschriften uit te vaardigen. Hij kan daarbij zoo noo dig van de op dat stuk geldende be palingen van de Gemeentewet afwijken. Maatregelen, uit dezen hoofde ge troffen, moeten in de Nederlandsche Staatscourant openbaar worden ge maakt. VERBOD VAN VERHOOGING VAN HUREN EN RENTEN. Dezer dagen werd gepubliceerd een toelichting op de „Prijzenbeschikking No. 1", gegeven door dr. Trabold tij dens een persconferentie. Hierin werd medegedeeld, dal het verbod van prijs- verhooging ook slaat op huren en renten. Het blad „Huis- en Grondeigen dom" deelt in zake dit punt het vol gende mede: „Naar aanleiding van deze toelich ting hebben wij dr. Trabold nog de volgende vragen gesteld: Is het dus voorloopig nog verbo den de huren van gebouwde onroeren de goederen te verhoogen boven den prijs vastgesteld Lusschei) verhuurder en huurder op 9 Mei j.l.? Dr. Trabold: Ja. Geldt dit verbod ook, le: indien na 9 Mei j.l. het object is verhuurd aan een nieuwen huurder, en 2e: in dien het op 9 Mei j.l. onverhuurd was, doch reeds vroeger wel verhuurd? Dr. Trabold: le: Ja; 2e: Ook voor dit geval. Is het voorloopig ook nog verbo den de renten van hypothecaire lee- ningen, gesloten vóór 9 Mei j.l. en op dien datum nog loopende, na afloop hij continuatie te verhoogen boven het percentage, geldend op 9 Mei-j.l. als contractueel vastgesteld tusschen liy- pothecairen crediteur en hypothecai- ren debiteur, zoodat dus bijv. een ren te van 4 pet., geldend contractueel op 9 Mei j.l., niet mag worden verhoogd door den hypothecairen crediteur tot bijv. 4 3-4 pet., maar 4 pet. moet blij ven? Dr. Trabold: Ja ongetwijfeld". Het Vcrordeningsblad bevat een be sluit tot heffing eener winstbelasting en afschaffing van de dividend- en tantièmebelasting. De winstbelasting is bepaald op 19 pCt. van de belast bare som en wordt geheven over elk jaar, dat eindigt met of na 31 Decem ber 1939. Krachtens een afzonderlijk besluit zullen op de winstbelasting vijftien opcenten worden geheven ten behoeve van de gemeenten. De tantiémebelasting is opgeheven. DE BROODDISTRIBUTIE. In deze week de bonnen 91 tot en met 100. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw, maakt be kend, dat gedurende het tijdvak van 5 Aug. tot en met 11 Aug. a.s. de met ,91 tot en met 100" genummerde bon nen van het broodbonboekje recht geven op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der enkele bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood, niet gebruikt zijn, blijven voorts nog De bonnen, welke 11 Augustus nog tot en met 15 Augustus a.s. geldig. „BINNENLANDSCHE ZAKEN" KAN GEMEENTEGRENZEN WIJZIGEN. Het Zaterdag verschenen Verorde ningenblad bevat de derde verordening van den Rijkscommissaris voor 't be zette Nederlandsche gebied betreffen de bijzondere maatregelen op admini stratiefrechtelijk gebied. Hierbij wordt de secret."iris-generaal RIJKSBUREAU VOOR VERWER KENDE INDUSTRIEËN. De secties keramische en grafische industrie. Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van han del. nijverheid en scheepvaart is inge steld een rijksbureau voor verwerken de industrieën, gevestigd te 's-Graven- hage. De leiding van het rijksbureau be rust bij een gedelegeerde van den secre taris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart. Als gedelegeerde wordt aangewezen: dr. E. L. Kramer.* Bij dit nieuwe rijksbureau worden de volgende secties ingesteld: a. een sectie keramische industrie, gevestigd te 's-Gravenhage; b. een sectie grafische industrie, gevestigd te Amsterdam. De dagelijksche leiding van de sectie keramische industrie berust bij dr. F. Ph. Groeneveld, gedelegeerd bestuurs lid van deze sectie. De dagelijksche leiding van de sectie grafische industrie berust bij een direc teur, als hoedanig is aangewezen: H. Koechlin. EXTRA SUIKERRANTSOEN VOOR DEN INMAAK. Loopende rantsoen met een week verlengd. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Land bouw en Visscherij deelt mede, dat bin nenkort op een nader aan te wijzen bon van het algemeen distributieboek je per hoofd van de bevolking een ex- van het Zuiden, Wulwijkscke en Langstraatschr Courant

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 1