GEMENGD NIEUWS BINNENLAND SPORT BURGERLIJKE STAND UIT DE PERS. GEVESTIGD COUPEUSE: Teitiel-dislribulie de uitreiking en Thee-distributie. Woensdag 14 en Vrijdag 16 Augustus Advertentiën DAGMEISJE TOOSDEGRAAF RIA VAN NISPEN Waalwijk» zal geheel het offensief staan en vallen met de pogingen van de Duitsche marine om Duitsche troe pen op Engelsch grondgebied aan land te zetten. Welke rol hierbij de kleinere eenheden van de Duitsche oorlogs vloot, in de eerste plaats de motor- torpedobooten en misschien de duik- booten, die in dit verband ook al genoemd worden, zullen spelen, is voorloopig een kwestie van specu latie. Om te beginnen zou men behalve de kwaliteiten ook't aantal dezer schepen moeten kennen om zich een oordeel te kunnen veroor loven. In dit opzicht ziju wij erop aangewezen den loop der gebeurte nissen af te wachten. In Duitschland blijft men ten aanzien van den definitieven uitslag van den strijd tegen Engeland in Europa optimistisch gestemd. Men houdt eenvoudig geen rekening met de mogelijkheid van een nederlaag. Wat echter geenszins zeggen wil, dat men de Engelschen onderschat. Naar den buitenkant ziei het er naar uit, dat men de Engelschen als tegenstanders van geringe beteekenis beschouwt. Dit komt omdat men zich uitsluitend bezig houdt met de propagandistische methodes, waar mede Churchill het Engelsche volk in een zeer krijgshaftige stemming tracht te brengen. Deze methodes en meer nog de uitwerking welke zij op de bevolking hebben, zijn inderdaad wel eens lachwekkend. Vooral wanneer men de plannen leest, welke het Engelsche publiek in zijn vermaarde »letters to the editor« aan den man tracht te bren gen en waarvan de Engelsche bladen dagelijks vol staan, moet men on willekeurig hopen, dat er bij de Engelsche legerleiding wat minder naïveteit heerscht dan blijkt uit de manier waarop sommige góed-wil lende Vaderlandersin Engeland hun land tegen een Duitsche invasie meenen te kunnen beveiligen. An ders zou een catastrophe op een verschrikkelijk bloedbad onder de burgerbevolking kunnen uitloopen. In Duitschland beschotwt men deze en andere uitingen van den verbeten wil der Engelschen om zich ten koste van alles te weer te stellen geenszins als 'n bewijs van onkunde en naïviteit Integen deel, men beschouwt het als de uiterlijke kenteekenen van 'n blind fanatisme, waarmede wel degelijk rekening dient te worden gehouden Menschrijft'taanden Britschen hoog moed toe, dat voor den Engelsch- man de vernietiging en verovering van z'n eiland minderzou betcekenen dan de groeiende belediging, dat 'n volk, hetwelk hij als menschen van een tweede categorie beschouwt, dreigt den heiligen Britschen bodem te betreden. Men kan over een dergelijke ver watenheid denken wat men wil aldus drukte de Völkische Beohach- ter 't onlangs ongeveer uit maar men vergete niet, dat fanatici nooit laf maar steeds meedoogenloos zijn. Officieele taal in Luxemburg: voortaan Duitsch De chef van het burgerlijk be stuur, gouwleider Simon, heeft overeenkomstig 't Duitsche karakter van Luxemburg bepaald, dat in de toekomst uitsluitend de Duitsche taal de officieele, rechts- en school taal in het land Luxemburg zal zijn. De dag- en weekbladen zullen voor taan alleen nog maar in de Duitsche taal verschijnen, de opschriften op de huizen en de straatnaambordjes zullen alleen nog maar in 't Duitsch gesteld zijn. Wielrenner rijdt een kind dood. Eenige dagen geleden is op den rijksstraatweg te Rijsoord de3 jarige G. van Gameren door een wiel. renner aangereden en ernstig ge wond. De knaap is thans aan de gevolgen van de aanrijding over leden. De renner was zonder zich om het slachtoffer te bekommeren doorgereden, doch is den volgenden dag op de wielerbaan te IJselmonde gearresteerd. Jongen verdronken. Dinsdagmiddag omstreeks 4 uur geraakte de 9-jarige G. Kuiper, uit Tilburg, die enkele dagen bij familie te Best was gelogeerd, bij het spelen in het diepe kanaal op de Muisk. Zijn speelmakker riep luid om hulp en trok daardoor de aandacht van Willem van de Sp jker. Deze sprong te water, .doch het mocht hem niet gelukken den jongen te redden. Later is het lijk van het slacht offer opgedregd en naar het gasthuis te Best overgebracht. CLEARING MET BELGIë. De afwikkeling van het betalings verkeer tusschen Nederland en België geschiedt voortaan door middel van clearing binnen het kader der Neder- landsch-Duitsche en Duitsch-Belgischc clearing, voorzoover niet anders wordt bepaald, aldus deelt het Nederlandsch Clcaringsinstituut mede. DE NATIONALE INZAMELING. In totaal 2*/2 millioen gulden verwacht I)e bestuurders van verschillende stichtingen' op het gebied van de hulp- verleening, zijn te 's-Gravenhage bij eengekomen bij het Nationaal fonds voor bijzondere nooden. De penningmeester van de nationale inzameling heeft in deze bijeenkomst medegedeeld, dat reeds anderhalf mil lioen gulden is ingekomen en dat vol gens berichten uit de andere plaatsen, w.o. eenige groote gemeenten, nog on geveer een millioen gulden mag wor den verwacht,- zoodat de totale op brcngst op IVi millioen gulden kan worden geschat. ONBEKENDE GESNEUVELDEN. De directeur van het informatie-bu reau van het Ncderlandschc Roodc Kruis, Zwarteweg 75, Den Haag, deelt mede, dat aan zijn bureau nog ver schillende goederen aanwezig zijn, toebehoord hebbende aan tot nu toe onbekend gebleven militairen. Onder deze goederen bevindt zich een aantal ringen, waarin de navol gende inscripties voorkomen: j„ so—5—'35 W. M. v. B. 26—3—'37; K. de V. 11—'34 of '37; Marie 10— 8—; E. V. R. W. D. L. 10—8—'36; A. V. B. of A. V. C.: M. J. V.; G. H. 19—6—'39: C. W.—H. K.; Ziska 25— 3'40E. G.; S. P.; Jan 31—10—'25;. A. K.; G. H. van Lent; Riek 94'39; H. S. 25—12—'37; M. H.; C. P. de Wilde; J. S. 18—5—'28; S. de J. 22— 7—'39; E. Z. 5—11—'39; M. V. 174— '32; J. H. W.; J. V. 28—5—'28. Nabebstaanden of andere belang hebbenden, die een en ander, als van bepaalde personen afkomstig, zouden kunnen herkennen, wordt in overwe ging gegeven zich met het bovenge noemde bureau in verbinding te stel len. ten einde langs dezen weg tot een nadere identificatie te komen van als onbekend begraven militairen. DE VERDUISTERING. In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de ver duistering: Zonsondergang 6 Aug.: 9 u. 24 m. Zonsopgang 7 Augustus: 6 u. 8 m. RITUEEL SLACHTEN VERBODEN. Het Verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende voorschriften ter vermijding van liet kwellen van dieren bij het slachten van vee. Hierin wordt bepaald, dat warm bloedige dieren bij het slachten, voor dat het bloed begint te vloeien, moe ten worden verdoofd. NIEUWE ZENDTITDREGELING NA 15 SEPTEMBER. Van bevoegde zijde wordt vernomen dat voor de radio-omroepvereenigingen in ons land, wat de zendtijdregeling betreft, na 15 September een nieuwe regeling zal komen. Hoe deze regeling er zal uitzien, staat thans nog niet vast. Tot 15 September zal de bestaan de zendtijdregeling van kracht blijven. VERKLARING NAMENS DEN K.R.O. Naar aanleiding van in het buiten land verspreide berichten en van vra gen, door een aantal leden gesteld, heeft de voorzitter van den Katholie ken Radio Omroep, pater Lr. J. Dito O.P., voor de radio een verklaring af gelegd over de werkzaamheden van den K.R.O. Pater Dito ontkende met klem dat de K.R.O. belemmerd zou worden in zijn werkzaamheden. De K.R.O. is ge heel vrij de katholieke uitingen door de radio naar voren te brengen. Dat sommige bekende stemmen niet meer voor de microfoon worden ge hoord, vindt aldus pater Dito zijn oorzaak in de zendtijd-verdeeling. Dat minder dan vroeger katholieke actualiteiten zooals plechtige H.H. Missen worden uitgezonden, vindt zijn oorzaak in de verminderde ver- vocrgelegenheid en in de technische kwesties in verband met de zender- verdeeling. Indien dit alles weer meer normaal wordt, zullen, zooals gewoonlijk, ge noemde actualiteiten weer als vroeger worden uitgezonden. Trouwens, thans worden belangrijke katholieke uitingen, zooals bijv. het Passiespel te Tegelen en het Maria- Congrcs te Maastricht, gewoon uitge zonden. Bovendien kan men zelf con- statceren dat de godsdienstige oefe ningen, als ochtend- en avondgebed e.a. plaats vinden. Pater Dito eindigde met de verkla ring, dat op het oogenblik de K.R.O., evenmin als het katholieke leven, be lemmering ondervindt in zijn katho- ieke uitingen. WIELERWEDSTRIJDEN 's-BOSCH. De uitslagen van de 1.1. Zondag tc 's-Bosch gehouden wielerwedstrijden zijn als volgt: Sprint over 3 ronden voor profs en onafhankelijken: Demi-finale Ie rit: 1. Kreemers tijd 14.1/5 sec.; 2. van Rijn. 2e rit: 1. Jansen, tijd 14.1/5 sec.; 2. Wals. Finale: 1. Kreemers, lijd 13.1/5 sec:; 2. Jansen. Achtervolging van profs over 5 K.M. Groenewegen loopt 100 M. op van Eg- mond in. Tijd 6 min. 50.3/5 sec. Schulte wint van v. d. Voorst met 15 M. in den tijd van f> min. 37.2/5 sec. Klassement wedstrijd voor Profs over 40 ronden (10 K.M.) met 5 klassementen: 1. Overweel, 13 pnt., tijd 15 min. 13 sec., 2. Bellenaars, 12 pnt.; 3. Steenbakkers, 10 pnt.; 4. Reuter, 9 pnt.; 5. Boeijen, 0 pnt.; G. Wfidenis, 5 pnt.; 7. Klink, 0 pnt., v. Rooy opgegeven. Koppelwedstrijd over 60 K.M. met 6 klassementen: 1. SchulteBoeijen, 4 pi-, tijd 1 uur 22 min. 45.4/5 sec. Op 2 ron den: 2. Van Nek—Wijdenis, 10 pnt.; 3. WalsSteenbakkers, 10 pnt.; 4. Kree mersvan Rooy, 2 pnt. Op 3 ronden: 5. van Egmond-LGroenewegen, 3 pnt. Op 4 ronden: G. de KorverOverweel, 1 pnt.; 7. Klinkv. d. Voort, 0 pnt.; 8. Reuter alleen. DÉ FUSIE IN DE VOETBALSPORT. Mr. J. v. Kuyk, voorzitter van de stich ting ter bevordering van de lichamelijke opvoeding heeft in een interview bel een en ander medegedeeld over de fusie lus- schen de voetbalbonden. Hij zeide daar in o.m. Alle landelijke voetbalbonden zijn tot één Nederlandschen Voetbalbond samen gesmolten. Daaruit volgt, dat de R.K. Fe deratie van voetbalbonden (R.K.F.) in de interdiocesane competitie voetbal bond (I.V.C.B.) hun competitie spelen in nationaal verband, dus in den dezer dagen nieuw opgerichte nationalen Ne derlandschen voetbalbond. Er is echter geen katholieke vereeniging ontbonden. Deze blijven ook in de nieuwe concentra tie onverminderd voortbestaan. Zij be houden dus dezelfde rechten en plichten als in het verleden. Waar het hoogere voetbal is ingedeeld in de landelijke competitie van den nieuwen Nederland schen voebalbond, is daarentegen voor het lagere voetbal dat tot nog toe uitkwam in de desbetreffende diocesane bonden, de mogelijkheid blijven bestaan om kringsgewijze, zooals voorheen, te blijven spelen een competitie tusschen Katholieke vereenigingen bij den kring aangesloten en onder katholieke leiding, dus geheel overeenkomstig den ouden toestand. Het kan dus voorkomen, dat het eerste elftal van een Katholieke ver eeniging, dat Vroeger uitkwam in de eerste klasse van den I.V.C.B., in het ko mende seizoen uitkomt in de competitie van den Nederlandschen voetbalbond, terwijl een lager elftal van dezelfde ver eeniging van de thans tot stand gekomen fusie niets - bemerkt, omdat het zooals voorheen wederom normaal uitkomt in de competitie van het diocees, waaron der de vereeniging ressorteert, dus ge heel in Katholiek verband. Het zal dus in de praktijk hierop neerkomen, dat al leen oudere, dus rijpere spelers, geschikt om te spalen in een sterk elftal dat uit komt in de competitie van den N. V. B., in neutraal verband zal spelen. De Ka tholieke kringen zijn evenwel in de toe komst wel aangesloten bij het nationale verband. Hieruit volgt dus, dat wij de bestaan de bonden en vereenigingen zoo min mogelijk hebben aangetast voor wat het karakter betreft. Vereenigingen die be halve voetbal ook nog andere takken van sport beoefenen, zullen dus zooals boven omschreven voor wat betreft voetbal rekening hebben te houden met den N. V. B., doch verder volkomen onafhan kelijk voort kunnen werken aan datgene wat met zulk een voortvarendheid werd opgebouwd en met zulke groote finan- cieele offers tot stand is gekomen. Hel zou hoogst onrechtvaardig geweest zijn, indien wij ons ten dien aanzien rechten hadden aangematigd, welke geheel bui ten onze competitie liggen. Bovendien zouden de moeilijkheden, welke nu vrij spoedig konden worden overwonnen, dan absoluut niet te overbruggen zijn geweest en de voorgestelde fusie nooit tot stand zijn gekomen. DE NIEUWE COMPETITIE-INDEELING. Naar in vage lijnen reeds bekend is kan omtrent de nieuwe competitiein- deeling het volgende worden medege deeld. In de eerste klasse zullen geen Ka tholieke clubs worden opgenomen. De ze zullen, wat de sterkste betreft, wor den ingedeeld in de tweede klasse en de overige worden in de lagere klas sen ingedeeld of in de competities der onderbonden. In deze onderbonden zul len ook de Christelijke clubs en de ver eenigingen van den Arbeiderssport bond ondergebracht worden. Deze clubs acht men te zwak voor de N. V. B.-competitie. Een belangrijk feit is het, dat men in de naaste toekomst een hoofdklasse denkt in te stellen, welke twaalf clubs zal omvatten. Hiertoe zal men echter niet over kunnen gaan voor het seizoen 1941 1942. Dan hoopt men, als dit voorstel althans genade vindt in be- stuurskringen, een hoofdklasse te vor men, bestaande uit tien clubs, de num mers 1 en 2 van de vijf afdeelingen. Het daarop volgende jaar zal deze compe titie uitgebreid worden tot twaalf, waarbij de vijf afdeelings-kampioenen zullen strijden om de twee plaatsen in de hoofdklasse. Dat kan zich trouwens elk jaar her halen, daar er dan telkens twee hoofd klassers zullen moeten degradeeren. JAN PIJNENBURG RIJDT ZIJN AFSCHEIDSWEDSTRIJD. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van den bekenden renner Jan Pijnenburg op 8 September a.s. op de wielerbaan te 's-Hertogenbosch zijn af- scheidswedstrijd te rijden. Hij zal hierbij starten in een wedstrijd over 25 k.m. achter kleine motoren, waarbij dan ver moedelijk ook Wals en Schulte van de partij zullen zijn. SPRANG-CAPELLE. Over de maand Juli 1940. Geboren Anna Calharina Margaretha, dv. .1. Kuijsten en A. M. Rijken. Dirk Huiber- dinus, zv. A.'M. voor de Poorle en IX. Kuijsten. Jan, zv. J. Versteeg en AI. Geenen. Cornelis, zv. A. van der Wiel en C .van Oosterhout. Adrianus Jaco bus, zv. M. van der Schans en E. Mout- haan. Helena Johanna, dv. W. Konings en B. Kruijf. Franciscus Johannes, zv. L. F. Moonen en C. E. Passier. Gehuwd C. J. van Caem, oud 31 j. en A. C. Niel sen, oud 25 j. C. A. Rooscnbrand, oud 18 j. en P. E. Taktor, oud 18 j. N. P. Oerlemans, oud 28 j. en C. A van Heïjsl, oud 29 j. Overleden .1. Al. C. van Balkom, oud 49 j. dv. Al. van Balkom en A. Brekelmans. J. J. Brienen, oud 55 j. echtg. van J. W. B. van Schuppen. G. B. Werther, oud G7 j. echtg.'van J. A. Verheijden. C. Tim mermans, oud 21 j. zv. Al. Timmermans en F. Zwijgers. S. Oerlemans, oud 73 j. echtg. van J. Boeser. RAAMSDONK. Geboren Jacoba P. dv. Antonius A. Verschuren en Johanna C. de Bodt. Johanna P. dv. Jacobus A. Baijens en Huiberdina AI. C. Zijlmans. Nicolaas A. G. zv. Willem A. Glas en Maria A. G. Akkermans. - Anna AL G. dv. Willem A. Glas en Maria A. C. Akkermans. Overleden: Wilhelmina Genuit, echige. van Gijs- bert van Dongen, oud G9 jaren. Petro- nclla Klavers, oud 77 jaren. „Afzijdigheid beteekent verzwakking." Het „Algemeen Handelsblad'' wijst er op, hoe in de malsche en niet- malsche critiek welke van verschil lende kanten ook uit den boezem van sommige politieke partijen tot dusver op bet program van het driemanschap van „De Nederland sche Unie" is enwordt geoefend, ver schillende argumenten naar voren komen hij groepen welke elkander onderling óók weer bestrijden. Hetgeen opnieuw bevestigt, zoo meent het Amsterdamsche blad, dat het geen eenvoudige zaak is om de ingewikkelde legkaart-Nederland uit haar vele stukjes en brokjes tot een stevig geheel samen te stellen; en tevens, dat ons scherp denkende volk nu eenmaal wat dat betreft een uiterst lastigen aard heeft. En in dit verband merkt het blad nog op Van verschillende zijden is de klacht geuit; wat De Nederlandsche Unie wil, is nog niet duidelijk, niet nauwkeurig genoeg. Hoe staat zij die vraag wordt waarlijk noodig geacht 1 tegenover de uiteindelijke onafhankelijkheid des land, hoe tegenover grootNederland, hoe tegenover Nederlands plaats in het nieuwe Europa, hoe wil zij den sociaal-economischen opbouw pre cies organisch regelen, hoe zal de verhouding worden tusschen kerk en staat, kerk en politiek, kerk en onderwijs, hoe zal zij de jeugd in nationalen geest bezielen De wel wel willende critici concludeeren dan tot: voorloopig afwachten. De on welwillenden wijzen de nieuwe be weging schamper af met dood doeners als „de reactionairen organiseeren zich", „eenheidsworst met oude vulling in een nieuw omhulsei", „ondernemers—fascisme" of „on waarachtigheid van menschen die tot voor kort nog geheel anders dachten.'' Al deze critici vergeten één ding: dat deze concentratie-beweging niet onder normale omstandigheden tot stand is gekomen, maar onderzeer bijzondere omstandigheden welke ons volk plotseling voor een geheel nieuwen toestand hebben geplaatst. Vóór den oorlog zou een dergelijke beweging zich rustig hebben kunnen voorbereiden en in rustige studie naar tot in alle bijzonderheden uit gewerkt program hebben kunnen zoeken. Al komt ook de beweging met het nauwkeurigste program in den wisselenden tijd steeds weer voor nieuwe problemen te staan die nieuwe bezinning eischen. Ook in het buitenland zijn trouwens de concentratie-bewegingen niet hals overkop kant en klaar opgebloeid. In Duitschland heeft men jarenlang het oogenblik kunnen voorbereiden waarop men de teugels in handen kon nemen, In Italië is het fascis tische program door de jaren heen geleidelijk tot practische uitwerking en niet zelden toi aanpassing aan de omstandigheden gekomen. In Nederland hebben ook velen die thans het slreven der Ne lerlandsche Unie steunen, al jarenlang gezocht naar middelen om tot een recht vaardiger indeeling en een betere concentratie van nationale krachten te komen. De kabinetten na 1933 op breede basis, en met sociaal eco nomische programs die mede onder crisis druk geleidelijk naar meer organischen opbouw met vallen en opstaan evolueerden, hebben ervan getuigd, paarnaast bestonden bewegingen zooals de N, S. B en Zwart Front, later Nationaal Front, en enkele andere die wel bewust naar een autoritaire een heidsbeweging streefden, maar die blijkbaar de overgroote meerderheid van ons volk niet van de juistheid van haar bijzondere programs en methoden konden overtuigen. In gezin van 4 personen FLINK NET gevraagd, niet beneden 16 jaar, goed kunnende werken. Adres te bevragen Bur. v. d. blad. 63491 ALS EN St. Antoniusstr.41, Waalwijk Prima afwerking, billijke prijzen. 63492 Beleefd aanbevelend. In verband met den feestdag van »Maria Hemelvaark* op Donderdag 15 Augustus zal nu der „puntenkaarten" geschie den voor het CENTR UM VAN WAALWIJK op telkens van 8'/2 12 en van 26 uur op het Distributie kantoor, Stationsstraat 24. De Kringleider, ARN. VERWIEL, Waalwijk, Op speciaal verzoek van 't Ceniraal Distributie-kantoor te 's-Gravenhage brengen wij hier mede ter kennis van belang hebbenden dat het gerucht als zou de verkoop van koffie en thee op bon 53 worden stop gezet, van alle grond ontbloot is. De Kringleider, ARN. VERWIEL, Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6