PROVINCIAAL NIEUWS Ede BONT-van hulten UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. HEERENKLEEDiNG NAAR MAAT KAATSHEUVEL driemanschap, mr. L. Einthoven, die o.m. herinnerde aan de groote Yser- betoogingen in Vlaanderen, waar men samenkomt niet om materieele belan gen, doch voor Vlaamsche cultureele rechten. Daar leeft nog een ideaal. Bij ons heeft de materie een te groote rol gespeeld. Men moet thans in de eerste plaats weer Nederlander worden en de be langen van land en volk vóór laten gaan boven die van het individu. Spr. verwees daarbij naar het programma der Nederlandsche Unie, waarin de vestiging en versterking der volkseen heid vooropgesteld is. Het meest ken merkende van het Nederlandsche volkskarakter is de godsdienstzin, welke door alle tijden heen de Neder landers, de hoeren en de Vlamingen door hun moeilijkheden heen heeft ge holpen. Het volk moet weer leeren of fers te brengen voor een groote zaak waarbij spr. nadruk legde op de offer vaardigheid van de Nederlandsche ambtenaren en particulieren in Indië oj) de incest afgelegen posten. De vrijheid van godsdienst, kerk, levensbeschouwing en opvoeding zijn iets vanzelfsprekends. (Applaus). Wie aan die vrijheid raakt, raakt den Ne derlander zelf. (Langdurig applaus). Vooral ook de vrijheid van school waarover in den boezem van ons volk zooveel jaren gestreden is. Spr. haalde een Amerikaanschen schrijver aan, die reeds in 1912 voor speld heeft, dat tusschen het jonge in opkomst zijnde Duitschland en 't Brit- sche imperium conflicten zouden ont staan over de levensruimte. Versailles heeft de uitbarsting van den nieuwen strijd, waarin wij ons thans bevinden, nog versneld. In den oorlog dien wij gehad heb ben, is een lichtpunt en dat is, dat thans eindelijk misschien de mogelijk heid geschapen is van een samengaan van alle Nederlanders. Geen samen gaan om vast te houden aan het oude, om te remmen, doch samengaan om met volle kracht vooruit te gaan. (Langdurig applaus). Ten slotte heeft Louis van Tulder nog „Waar de blanke top der duinen" gezongen, waarbij de laatste regels „Ik heb u lief mijn Nederland", door de spontaan opgerezen zaal enthou siast werden meegezongen. 1TALIAANSCHE OPMARSCH IN Br. SOMALI-LAND. Het officiecle Britsche legerbericht heeft Woensdagavond bevestigd, dat Italiaansche troepen Zeila, een der voornaamste havenplaatsen van Br.- Somali-land aan de Golf van Aden hebben veroverd. Zeila ligt slechts op 25 kilometer af stand van de grens van Fransch-So- mali-land en 50 kilometer ten Zuid oosten van üzjiboeti. In uil Aden afkomstige medcdcelin- gen wordt gezegd, aldus een D.N.B.- bericht van de Syrische grens, dat de Italianen in drie colonnes met op het oogenblik een onderlinge tusschen- ruimte van 100 kilometer concentrisch oprukken naar Berbera, de hoofdstad en de grootste haven van het land. De Etigelsche gemotoriseerde cavalerie, die een tegenaanval deed, werd met zware verliezen teruggeslagen en zocht, voor zoover het mogelijk was, een goed heenkomen. Voor een deel zouden de Italiaan sche colonnes reeds de helft van den afstand tusschen de grens en Berbera hebben afgelegd. De eerste van deze colonnes slaagde er in Zeila te be zetten. Op den weg naar Zeila waren de Britsche strijdkrachten reeds den vo- rigen dag verslagen en hierdoor kon den de Italiaansche troepen naar de stad oprukken. ITALIë'S DOEL. De bezetting van Zeila vormt uiterw aard nog het onderwerp van den dag in Italië. In verband hiermede wordt in welingelichte Italiaansche kringen er op gewezen, dat de bezetting slechts een onderdeel vormt van het totale offensief, dat de Italiaansche en in- heemsche troepen van Italiaansch Oost-Afrika uit ten uitvoer leggen, aldus met het D.N.B. Uit de bezetting van Zeila blijkt, dat ook in dezen sec tor het initiatief der krijgsoperaties van Italië uitgaat. Te Home constateert men voorts, dat met de bezetting van deze belang rijke havenplaats hel hoofdstuk van de inlijving van Britsch-Somaliland hij het Italiaansche keizerrijk is inge luid. De actie heeft ten doel de een heid van het kunstmatig verdeelde So- maliland met de wapens te herstellen en zoodoende uit Fransch-, Engelscn- en Italiaansche-Sómaliland een geslo ten eenheid te vormen. VIJFTIEN SCHEPEN IN DEN GROND GEBOORD. Duitsche motortorpedobooten heb ben in den nacht van 7 op 8 Augustus een sterk beveiligd vijandelijk konvooi aangevallen. In weerwil van bet hevi ge afweervuur van de begeleidende vijandelijke torpedobootjagers, van andere bewakingsvaartuigen en van de zwaar gewapende stoomschepen zelf, werden een tankschip van 8000 ton, een stoomschip van 5000 ton en een van 4000 ton tot zinken gebracht. Een kleinere tankboot werd in brand geschoten. De Duitsche motortorpedo- hooien keerden onbeschadigd terug. De luchtmacht heeft in Het Kanaal een Britsch konvooi aangevallen. Daarbij zijn twaalf schepen met een gezamenlijken inhoud van 55.000 ton tot zinken gebracht en zeven schepen beschadigd. Bij de luchtgevechten, die zich hierbij ontwikkelden, werden vijf Britsche jagers neergeschoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Bij an dere luchtgevechten zijn nog 29 vij andelijke jagers neergeschoten. Twee eigen vliegtuigen gingen hierbij ver loren. GESLAAGD. De Eerw. Zuster Ignatius, in de we reld mej. Clara Bierlaagh, slaagde 1.1. Dinsdag voor 't examen L.O. Engelsch, R.K. HUISHOUD- EN INDUSTRIE SCHOOL, WAALWIJK. Bevorderd voorbereidende opleiding, naar de 2e klasse: A. Batist, Kaatsheuvel: S. Diepstra ten, Waalwijk: M. v. Dongen, Sprang- Capelle; M. van Helden, Waalwijk; I. Hoffmans, Waalwijk; N. Holster, Waalwijk; M. Ketelaars, Waalwijk; T. Klerx, Waalwijk; M. Minke, M. v. Osch, Waalwijk; M. Pruissers, Sprang- Capelle; J. de Roon, Sprang-Capelle; C. Rooms, Waalwijk; A. Rijken, M. Schaapsmeerders, Waalwijk; A. Spuij- broek, Sprang-Capelle; T. Stokwielder, Waalwijk; A. Timmermans, Sprang- Capelle; J. Vermeer, Waalwijk; R. van Beurden, Kaatsheuvel. JAARVERGADERING WIT GELE KRUIS. De algemeene jaarvergadering van het Wit-Gele Kruis, Woensdagavond in de R.K. Werkliedenvereeniging ge houden, werd naast het bestuur bijge woond door zegge en schrijve 3 leden, waaronder de ZeerEerw. heer Pastoor van Erp. De voorzitter de heer A. Verwiel drukte na opening met den Christ, groet zijn teleurstelling uit over deze bar-slechte opkomst, waarna hij de en kele aanwezigen welkom heette. De notulen, uitgebracht door den secretaris, den heer G. Veltman, wer den goedgekeurd. Hierna bracht deze het jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontlee- nen: Jaarverslag van het Wit- Gele Kruis te Waalwijk over het jaar 1939. Wijkverpleging. Door de Eerwaarde Zusters werden verpleegd 508 patiënten, tegen 529 in 1938. Aantal verplegingen in de wijk 12639 (vorig jaar 10015). Aantal bezoeken voor huur 209 (vo rig jaar 173) Aantal bezoeken voor t.b.c. 1069 (vo rig jaar M00). Aantal patiënten in de poly-kliniek 245 (vorig jaar 312). Aantal verplegingen in de kliniek 2970 (vorig jaar 3630). Aantal uitgeleende artikelen 862 (vo rig jaar 773). Uitgezonden werden 18 kinderen naar het St. Josephgesticht te Egmond aan Zee. De opbrengst van de Paasei-actie be droeg 201.685. Deze was in 1938 146.96, een stijging derhalve van ruim 55. Wijkkraamverpleging. Ingeschreven werden 171 patiënten; in 1938 was dit aantal 195. Hiervan werden er 10 in het zieken huis opgenomen. Van de overige 161 verplegingen in de wijk waren er 30 voor dagverpleging. Het aantal patiën ten voor dagverpleging was het vorig jaar 7 minder. Aantal bezoeken met verpleging 2620 (vorig jaar 3300) Aantal bezoeken zonder verpleging 800 (vorig jaar 910). Door de hulp in de huishouding wer den 31 gezinnen geholpen tegen 28 in 1938. Bureau Praenatale zorg. Voor dit bureau, waarvan de leiding in handen is van Zuster v. d. Linden, werden nieuw ingeschreven 20 patiën ten. Het aantal verleende consulten be droeg 116. Dag en uur der zitting werd veranderd en gesteld op Woensdag middag van 2.30 tot 3.30 uur. Consultatie-bureau. Ingeschreven werden 165 kinderen. Hiervan kwamen er 157 uit Waalwijk, 2 uit Drongelen, 5 uit Elshout en 1 uit V rijhoeve-Capelle. Overgeschreven van het vorig jaar werden 114 kinderen. Het aantal verleende consulten be liep 1453. Het aantal zittingen bedroeg door Dr. Weijers 28 en door Dr. Lamers 7, totaal dus 35. De gemiddelde contributie-opbrengst steeg van 2.26 tot 2.36, maar bleef toch nog beduidend beneden het ge middelde bedrag van de Bond, dat 2.80 per lid bedraagt. Wij danken onze Verpleegsters en Hulp in de Huishouding voor hare voortdurende toewijding en nauwge zette plichtsbetrachting. Het jaar 1939 bracht de voltooiing van de reorganuisatie van het Wit-Ge le Kruis in Noord-Brabant. De beide diocesane Federaties werden opgehe ven en vervangen door de Provinciale Noordbrabantse Bond van het Wit- Gele Kruis. Een van de eerste gevolgen van de omschakeling was een nauwer con tact tussen Hoofd- en Afdelingsbestuur. Dat belooft vruchtdragend werk. Mutaties kwamen in het afgelopen jaar in ons Bestuur niet voor. Gehou den werden vier Bestuursvergaderin gen en een Algemene Ledenvergade ring, terwijl tussen de leden van het Dagelijks Bestuur overleg werd ge- Ook dit jaarverslag werd onder dankzegging goedgekeurd. Periodiek aftredende bestuursleden waren de dames Hendriks en van der Heijden en de heer Veltman. Daar geen tegencandidaten zijn gesteld, wer den deze bestuursleden automatisch herkozen. Tot zijn spijt moest de voorzitter mededeelen dat de heer Jansen die van de oprichting af bestuurslid geweest is, gemeend heeft deze functie aan een jongere kracht over te moeten dragen. Meermalen is geprobeerd hem op dit besluit terug le laten komen, doch dit is niet gelukt. Spr. wil voorstellen den heer Jan sen voor zijn vele verdiensten voor de vereeniging gehad, te benoemen tot eere-lid. De vergadering keurde dit voorstel onder applaus goed. In de functie van den heer Jansen werd vervolgens gekozen de heer A. Spierings, alhier. Tot leden van de controle-commissie moesten wegens gebrek aan anderen, twee leden van de pers benoemd wor den, t.w. de heeren v. Eijckelenburg en Burmanje. Hierna sluiting met den Chr. groet. SCHOENENGROEP TER KOMENDE JAARBEURS. Vele jaren achtereen heeft de schoen industrie zich van deelneming aan de Nederlandsche Jaarbeurzen onthouden. Thans heeft een aantal vooraanstaande schoenenfabrikanten zich tot een groep vereenigd met het doel, tei; komende najaarsbeurs, die van 3 t.m. 12 Sep tember te Utrecht wordt gehouden, een collectieve inzending van schoenen en aanverwante artikelen te organiseeren. Het ligt in de bedoeling, dat in deze als één geheel gedachte inzending 12 schoenenfabrikanten uit Brabant en GROOTESTR. 231, WAALWJK TELEF. 109 pleegd zo vaak dit nodig was. Op initiatief van „Waalwijks Be lang" werd ter herdenking van het 25- jarig bestaan der beide plaatselijke Kruisvereenigingen een huldigings avond georganiseerd. Hartelijke en waarderende woorden zijn bij die ge legenheid gesproken, terwijl bovendien nog een bedrag van 521.werd overhandigd. Door de beide Besturen werd deze gift gestort in het gezamen lijk t.b.c.-fonds. Een extra woord van dank mag in dit jaarverslag niet ontbreken voor de medewerking, die wij steeds van onzen Geestelijken Adviseur mochten onder vinden en voor zijn warme belangstel ling in alles wat de Vereniging betreft. Op 1 Januari 1940 bedroeg het aan tal leden 1671, wat een verlies betekent van 54 leden. Ons ideaal is en blijft: ieder katholiek gezin lid van het Wit-Gele Kruis. Die samenwerking maakt het juist mogelijk, dat het Wit-Gele Kruis zijn veelzijdige diensten kan aanbieden tegen voor eenieder bereikbare tarieven. Het is dan ook onze plicht, om de belangen van de trouwe leden te beschermen en streng te letten op speculanten, die lid wensen te worden als zij het Wit-Gele Kruis nodig hebben en zodoende liefst nog voor de minimum contributie direct een meerwaarde aan diensten willen terug ontvangen. Tot slot een hartelijk dank aan allen die onze mooie vereniging op enigerlei wijze hebben gesteund en dan laten we hopen onder Gods zegen vast beraden voorwaarts, de toekomst tege moet. Moed en vertrouwen!! Dit jaarverslag werd zonder aan merkingen, onder dankzegging door den voorzitter, goedgekeurd. Het jaarverslag van den penning meester, den heer Pullens, toonde ons het volgende verloop der financiën: Financieel verslag Wit-Gele Kruis. Ontvangsten: Contributie 3944.25, Subsidie Rijk 270.—, Giften 450. Magazijnar tikelen 71.77, Verlossingen 1904.-, Hulp in de Huishouding 234.75, Di versen 155.48, Subsidie gemeente 1600.—, Rente 42.55. Totaal aan ontvangsten 8672.79. Uitgaven: Salarissen 5880.96, Huren 460.36, Verpl. artikelen 121.11, Drukwerk 28.54, Contributie Federatie 187.50, Rijwielen 154.29, Diversen 222.14, T.B.C. 5.10, Bijdrage Cons. Bur. 250.—, Hulp i.d. Huish. 520.—, Verzekeringen 244.80, Telef. 41.66. Totaal uitgaven 8116.46; derhalve een batig slot van 556.32. Gelderland individueel zullen exposee- ren en de detailhandelaren aldus gele genheid zullen hebben met elk der fir ma's afzonderlijk hun handelsbelangen te behartigen. VOLKSCONCERT. Zooals reeds gemeld geeft de Har monie „Sint Jan' a.s. Maandag 12 Augustus, een volksconcert op de Mu- zieknis te v.m. Baardwijk. Directeur de heer L. v. d. Zanden. Aanvang 7]^ uur. Programma: Mont-La Ville, Marche, H. Chaillet. Elvira, Ouverture, J. Werkman. Strauss Walsen-Potpourri, J. Maas. Line Soiree d'Automne Aux Ardennes, Fantaisie, A. Gooaerts. Pauze. Concordia, Feestmarsch, L. v. d. Zanden. La Charmante, Ouverture, S. Vlessing. Serenade, L. Christol. Au pays de la Meuse, Marsch, P. J. Wiest. NAAR ELSHOUT'S GENADE-OORD. Wij vernemen dat een groote pel grimstocht uit Waalwijk op 15 Aug. zal optrekken naar het Genadeoord van Elshout. Vanwege de verschrikkelijke oor logsdagen hebben vele duizenden die telken jare naar Elshout kwamen hun bedevaart uitgesteld tot rustiger dagen. Waalwijk heeft van dit uitstel geen afstel willen maken. En ook vele an dere pelgrims en vereerders van de Wonderbare Moeder komen nu op 15 Aug. en gedurende het octaaf eerher stel brengen voor wat zij aan vereering en gebed te kort hebben geschoten. Maar 't zal voor velen een tocht zijn uit dankbaarheid en voor de behouden terugkeer uit den strijd en van een vu rig gebed om vrede. Om den te verwachten stroom van pelgrims op 15 Aug. gelegenheid te ge ven tot deelneming aan een H. Mis, worden om kwart over zes, om 7 uur, om 8 uur H. Missen gecelebreerd. Verder om kwart voor negen een plechtige H. Mis uitsluitend voor de processie van Waalwijk en om 10 uur een pl. Hoogmis voor de parochianen van Elshout, waarna processie. Het Lof zal zijn om 3 uur na den mid dag. i DeWonderbare Moeder zal verheugd zijn haar trouwe kinderen weer te mo gen ontvangen. ZWEMFEEST DER W. Z. V. Er was eens een looier in Lopik. „Roode Ster Tabak", riep hij „Die koop ik". Dit voortreff'lijke merk Rook ik onder m'n werk Als ik honderd word nög - en dat hoop ik". uiterst attractief genoemd mag worden en „elk wat wils" biedt. Letterlijk geen onderdeel van deze aan mogelijkheden zoo rijke sport of 't komt op het programma voor. Snelheidswedstrijden, duiken, schoon- springen, estafette, polo, het kampioen schap van Waalwijk, jeugdwedstrijden enz. enz. Een bonte verscheidenheid dus. Zeker in dezen tijd, nu de lichame lijke opvoeding een steeds voornamere plaats gaat innemen in de opvoeding van de Nederlandsche jeugd en zwem men een tak van sport is, die elke jon gen of meisje moet kennen, zullen tal van ouders, doch ook de jeugd zelf, van deze gelegenheid gebruik willen maken, om kennis te maken met de zwemsport. R.K. LEERGANGEN. Aan de Academie der R.K. Leergan gen te Tilburg slaagden voor het Voor bereidend examen Architect de heeren: J. J. A. van Hest, Loon-op-Zand; J. A. C. M. Huijsmans, Waalwijk; L. J. M. Kimmel, Breda; L. M. A. J. van der Linden, Breda; W. G. M. Peeters, Geldrop. KINDERSCHOENEN ZONDER BON. Met ingang van heden zal het den schoenenwinkeliers toegestaan zijn, alle soorten kinderschoenen tot en met maat 23 af te leveren zonder bon. Zij be hoeven daarvoor zelfs geen inzage van de stamkaart te vragen. Wel moet de fabrikant bij het Rijksbureau voor Hui den en Leder een afleveringsvergun ning aanvragen, wanneer hij een order krijgt van een winkelier, die zijn voor raad wil aanvullen. De Engelsche maat 23 komt overeen met de Nederlandsche maat 6, hetgeen wil zeggen dat de schoen een lengte heeft van ongeveer 15^2 cm- Deze schoenen zullen kinderen van drie tot vier jaar passen. Zondag 18 Aug. a.s. organiseert de Waalwijksche Zwemvereeniging in haar schitterend gelegen natuurbad „Het Hoefsven" een zwemfeest, dat, gezien het rijk gevarieerde programma, De verduistering. Door verschillende burgers wordt nog niet voldoende verduisterd. In den treure is het herhaald, dat na zons ondergang alle lichtuitstraling ver boden is. Men heeft het kunnen lezen in alle bladen, men heeft het kunnen opnemen van diverse verordeningen, men hoort het bij herhaling door de radio, en desondanks doet men niet voldoende moeite om te zorgen, dat lichtuitstraling voorkomen wordt. Vooral aan de achterzijde der woning meent men van alle verplichting ont slagen te zijn. Het gevolg is, dat er deze week op onze plaats evenals op alle andere plaatsen, reeds verschil lende processen gevallen zijn. 'Men moet dat de politie niet kwalijk nemen want die doen dat in de uitvoering van hun plicht, met het voorschrift niet meer te waarschuwen. De sportfeesten in 't Sportpark. Groote affiches verkondigen dé sport liefhebbers in den omtrek het gebeu ren van de komende dagen in het R.K. Sport- en Wandelpark te Kaatsheuvel. A.s. Zondag om 12 uur vangen de wed strijden aan tusschen een achttal clubs van ongeveer dezelfde sterkte uit den omtrek. Tegelijkertijd dat deze wed strijden op het groote terrein gespeèld worden, bevechten de reserve-teams van deze clubs elkaar op de neven- velden. We wagen ons niet aan voor spellingen, doch zijn overtuigd dat er hard zal gestreden worden om de eind zege. De finales worden, zoowel tus-

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2