SPORT Mijnhardtjes" De Nederlandsche Pijnstillers rnn nr schen dc winnaars als de verliezers op Donderdag 15 Augustus gespeeld. Voor de atletiekwedstrijden, die volgen op Zondag 18 Augustus, be staal van vele zijden reeds zeer veel belangstelling. LOON OP ZAND. Geslaagd. Een dezer dagen slaagde de Eerw. Zustcf* Martha Marie voor het examen Handenarbeid. LOONOPZAND. Vanaf 29 Juli t/m 3 Augustus '40. Geboren Catharina Anna Maria dv. M. M. Aarts- Smuldcrs. Huibcrdina dv. G. v. Beek- Konings. Antonia Adriana dv. J. F. de Jong-in 't Groen. Hendrikus Leo- nardus zv. C. Grootswagers-v. d. Hout. Josephina Cornelia dv. W. Verboven. Yugts. Woutrina Cornelia Maria dv. W. in 't Groen-v. Loon. Overleden: Balthasar van der Made, echtgenoot van A. Rasenberg, 01 jr. Catharina lvops, Weduwe van .1. Grootswagers, 78 jr. Martlnus Hoestenberg, GO jr. Huwelijksaangiften: Henricus Johannes Pooters, 27 jr., al hier en Johanna Francisca Mutsaerts, 23 jr., te Waalwijk. Martinus Johannes Huberlus van Gestel, 32 jr. en Petronella Wilhelmina Joanna van Boxtel, 29 jr., beiden alhier. Antonius van Mqns- l'oort, 35 jr. Ie Udenhout en Adriana Ma ria Antonia Maas, 32 jr., alhier. Huwelijken: Marinus Kuis, 21 jr. en Antonclta Wil helmina Hombergen, 23 jr., beiden te Waalwijk. Vertrokken: J. C. Schoenmakers naar Zaltbommel. A. J. M. Padberg naar Goirle. W. A. Oerlemans naar Drunen. N. P. Oer- lemans naar Sprang-Capelle. Ingekomen: E. H. Brok van Tilburg. P. Stevens van Waalwijk. M. W. Hoefnagel van Vugnt. P. L. J. v. Rooij van Breda. W. A. Steenhof van Oirschot. C. J. v. d. Vélden van Groesbeek. A. C. Verbo ven van Waalwijk. M. H. A. Gevers van Oudenbosch. P. W. A. Hendriks van Oudenbosch. P. A. Verschuren van Oudenbosch. P. Gootjes van Meli- sant. A. A. v. d. Laar van Drunen. M. J. H. v. Gestel van Tilburg. B. M. Verhoeven van Udenhout. Th. v. d. Schans van Sprang-Capelle. GEWESTELIJKE REGELING DER VOETBALSPORT. In Brabant worden thans onderhande lingen gevoerd tusschen de besturen van de Diocesane Katholieke Bonden van Breda en Den Bosch en van den Brab. Voetbalbond, teneinde een nieuwe orga nisatie als afdeeling Brabant van den N.V.B. te stichten, die de regeling van de gewestelijke sport ter hand zal ne men. Voorts deelt ook de Sport-Iliustratie mede dat de onderafdeelignen worden geformeerd. Verschillende besprekingen lusschen bestuurderen van die diocesane bonden en van de vroegere plaatselijke en gewestelijke voetbalbonden, door den K.N.V.B. erkend, hebben plaatsgevonden. Basis voor deze samenstelling is dat in deze onderafdeelingen van de nieuwe organisatie commissies worden benoemd regelende voor zoover noodig het bijzonder voetbal; deze commissies vor men tezamen een afdeelingscommissie in dien zin, dat het groeps verband blijft bestaan. Het bestuur dezer afdeeling wordt door een evenredige vertegen woordiging samengesteld. Eenzelfde re geling wordt getroffen voor de afdee- lingsbesturen. In deze afdeelingsbesturen komen dus commissies voor het bijzonder voetbai. Bijvoorbeeld voor kantoorvoetbal en Za terdagmiddag-voetbal. üok voor katho liek voetbal. Deze commissies voor ka tholiek voetbal regelen voor het onder- afdeelingsbestuur de algeheele competi ties voor de katholieke elftallen. Zij be noemen daartoe ook een eigen competi- tieleider. Zij beoordeelen welke vereeni gingen tot deze competities voor katho lieke elftallen worden toegelaten. Natuur lijk is de eisch dat dit alleen erkende ka tholieke vereenigingen zijn, dat wil zeg gen vereenigingen met een door den be- treffenden bisschop benoemden geeste lijken adviseur. Het diocesaan verband tusschen de ka tholieke vereenigingen zal gevormd wor den door aansluiting bij het diocesaan sportcommissariaat dat in ieder diocees zal worden gevormd. DRUNEN. üpeiungsivedsrijd op 'l V.J.C.-terrein. Op 't VJC-terrein in Drunen wordt Zondag 11 Augustus een openingswed strijd gespeeld tusschen de eerste klus sers van den I.V.C.B.Desk uit Kaatsheu vel en SVD uit Den Bosch. Gezien de prestaties van deze twee clubs moet dat morgen in Drunen een prachtigen wedstrijd worden, die een wandeling naar 't VJC-terrein ten volle waard zal zijn. De wedstrijd begint om 2 uur en om 1 uur spelen de VJC-junioren „A" tegen WVH uit Waalwijk. WIELERSPORT. Kaers als slayer. De Belgische wielerkampioen Kaers, is van plan hel voorbeeld van den Neder- landschen Kaers, G. Schulte, te willen volgen, en zich thans ook te bekwamen voor wedstrijden achter den motor. Kaers is reeds in training gegaan op dc baan van het Sportpaleis te Antwerpen. Op 8 September a.s., tijdens den rit om het Belgische demi-fonds-kampioenschap zal Kaers als stayer debuteeren. Dit beteckent overigens, dat Kaers zfjn titel als achtcrvolgingskampioen van België niet verdedigen za(. Kaers' kop- pelgenoot, de Gentenaar Debruycker, zal thans de groote favoriet zijn voor dit nummer, belgië is niet rijk aan sterke achtervolgers, en het feit, aat zoo'n voor- aanstaanu aihieet verklaard heeft, zich dit jaar voor het eerst op de achtervol ging te zuilen specialiseeren, is voldoen de om Debruycker meteen te kunnen aanzien als de opvolger van den titel houder Kaers. Vermist meisje terecht. Hondje moest redding brengen. Woensdag heeft de politie te Rijs wijk het sedert 1 Augustus vermiste meisjeFrederika Nieuwenhuzen uit Amsterdam aangehouden en aan de ouders overgegeven. Het meisje üad financieele moei lijkheden, doordat zij in den loop van enkele maanden verschillende malen voorschot op haar salaris, dat zij als jongste bediende bad opgenomen. Op 31 Juli was zij er op attent ge maakt, dat zij dit geld moest aflossen en inderdaad had zij het geheele bedrag van haar salaris laten aftrek ken. Zij durfde dit echter haar ouders niet te zeggen. Op den avond van den eersten Augustus kocht zij een klein hondje, dat zij hoopte aan een tante yan haar in Haarlem te kunnen geven en op deze wijze het ontbre kende geld te kunnen krijgen. Ze ging op de fiets naar Haarlem, zonder hiervan haar familie in kennis te stellen. Het meisje schijnt onderweg van plannen veranderd te zijn, al thans zij is nooit in Haarlem aan gekomen. Op den tweeden Augustus bevond zij zich in Vlaardingen, waar zij in een hotel een kamer huurde, zij heeft van de kamer echter geen ge bruik gemaakt, maar stuurde nog den zelden dag uit Rijswijk een briefje aan den üotelier, waarin zij hem verzocht, haar een nota toe te zenden, opdat zij hem per giro de schade kon vergoeden. Een juist adres gaf zij echter niet op, zoodat de man argwaan kreeg en naar de politie ging. De nasporingen kregen hierdoor vaster vormen en thans is het dan ook gelukt, het meisje in Rijswijk, waar zij vermoedelijk al dien lijd geweest is, aan te houden. 13-jarigen jongen verdronken Gistermiddag waren eenige jongens uit Liempde (N.B.) bij de rivier de Dommel bezig om een hond te leeren zwemmen. Daartoe hadden zij het beest aan een lang touw gebonden, dal werd vastgeüouden door den 13-jarigen A. van Alphen uit Liempde. Plotseling trok het beest den jongen mee, die in het water viel en door den stroom werd meegesleurd. Een voorbij ganger sprong onmiddellijk te water doch hij slaagde er niet meer in den drenkeling, die in een kolk was terechtgekomen, te redden. Na eenige uren dreggen is het lijk van den jongen opgenaaid. Het slacht offer was eenig kind. Het lijk van den vermisten kanovaarder gevonden Aan de onzekerheid, waarin de ouders van Feenstra te Hilversum over hun 17-jarigen zoon verkeer den, is thans een einde gekomen. De politie van Loosdrecht heeft met de zegen het lijk van den ver miste uit de Loosdrechtsche Plas opgehaald. Het slachtoffer was verleden week met zijn kano de plas opgegaan en was daarbij gaan zwemmen. Toen hij niet weerkeerde en men op zoek ging, vond men slechts de kano met de kleeren van den jongeman. Tragische dood Gistermiddag om half vijf is bij de Aegehoek, een gedeelte van de Wijde Ee een tragisch ongeluk gebeurd. De 27-jarige heer P. Nijdam uit Franeker, die met zijn vrouw en twee kinderen een dagje uit was, bevond zich hier met een roei- schouw. toen op een gegeven oogen- blik het driejarig kind de moeder losliet en overboord geraakte. De vader, die niet kon zwemmen, sprong het kind in het zeer diepe water na, waarbij het kind werd gered, doch de vader in de diepte verdween. Reddingspogingen mochten niet baten. Na een half uur dreggen heeft de politie het lijk van den heer Nijdam opgehaald. UITKNIPPEN. WELKE BONS NU GELDIG ZIJN. Broodbons 91 tot en met 100 (brood- bonboekje) geldig van 5 Aug. tot en met 11 Aug. a.s. (niet gebruikte tot en met 15 Augustus) rechtgevendc op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Voorts zijn de niet ge bruikte bons van de serie 81 tot en met 90 nu nog geldig tot en met 8 Augustus. Bons 01 tot en met 04 (boterkaart) Op eiken bon x/z pond boter van 29 Juli lot en met 23 Augustus. Bons 01 en 02 (vetkaart): Op eiken bon een y2 pond margarine of ge smolten vet of boter van 29 Juli tot en met 23 Augustus. Bons 03 en 04 (vetkaart): eiken bon een Vè pond boter met 10 cent re ductie per y2 pond van 29 Juli tot en met 23 Augustus. ALG. DISTU1BUTIEBONBOEKJE. Bon 66: één kilo suiker tot en met 30 Augustus. Bon 53: x/i pond koffie of y2 ons thee tot en met 30 Augustus. Bon 90: V2 pond tarwebloem, of tar wemeel, of boekweitmeel of rogge meel, of roggebloem of zelfrijzend bakmeel tot en met 9 Augustus. Bon 95: y2 pond rijst of rijstemeel van 22 Juli tot en met 11 Augustus a.s. Bon 100: y2 pond havermout of havervlokken of gort of grutten van 22 Juli tot en met 11 Augustus. Bon 105: 1 ons maizena of gries- meel of puddingpoeder van 22 Juli tot en met 11 September. (Puddingpoe ders, die niet vervaardigd zijn van of niet hoofdzakelijk bestaan uit produc ten bereid uit granen, rijst of tapioca, zijn vrij van de distributie-regeling). Bon 110: 1 ons marcaronie of ver micelli of spaghetti van 22 Juli tot en met 11 September. Petroleumzegel Periode 3. Geldig voor 2 liter jjetroleum tot en met 11 Augustus (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). De pe troleumzegel Periode 4 wordt niet geldig verklaard en kan vernietigd worden. Kolen, enz. Tot 30 September kail men bij handelaren koopen 20% van het verbruik van April 1939 tot en met Maart 1940. DE LEVENDE MUUR. door Wil Bokhorst. De knikkertijd was aangebroken. Weer stonden de speelgoedwinkels vol met jongens en meisjes die in de gro te knikkerzakken graaiden 0111 de mooiste knikkers er uit te halen. Gla zen knikkers waren het meest geliefd. Ieder kind dat in die tijd jarig was, vroeg een zak „glazen knikkers". De „gewoontjes" waren voor de kleine kinderen. Natuurlijk begonnen ook de groteren met „gewone", als ze hun glazen schatten verloren hadden. Het allermooiste waren de „onijxe". Eigenlijk te zonde om mee te spelen. Het was alles hest als je won, maar als je verloor Elk jaar werd er een „knikkerko- ning" gekozen. „Gekozen" is eigenlijk het woord niet; de jongen die de meeste knikkers won, werd tol ko ning uitgreoepen. Een voorwaarde was dat die jongen niet jonger dan acht en niet ouder dan elf jaar mocht zijn. Vorig jaar was Lex Prins knik- kerkoning geweest. Dit jaar echter, was hij te „oud". De Prinsen waren een echte knik- kerfamilie. Vier oudere hroers waren al Juiikkerkoning geweest. Nu was de jongste-aan de beurt, de achtjarige Wim. Die droomde van toekomstige successen. Nu, in de nieuw aangebroken knik kertijd liep hij rond met twee grote zakken. In de ene zak zaten glazen knikkers, in de andere gewone. Zo ging hij de straat op waar zijn vrien den al op hem wachtten. Daar stonden Nico, Ernst en Johan. Veel zeiden ze niet, ze waren te veel onder den indruk van de grote knik- kerslag die nog komen moest. „Komt Lex niet?" vroeg Nico aan Wim .Deze schudde zijn hoofd. Lex! Hij, Wim, had nu al dc knikkers van zijn broer in z'n zak. Hij zou 't best met de andere jongens kunnen pro beren. Hij kende de knikkerfoefjes even goed als zijn oudere broer. Trots liet Wim z'n knikkerzakken zien. Dc andere jongens hadden plotse ling grote eerbied voor hem. De Prin sen, dc knikkerfamilie! Waarom zou Wim ook geen knikkerkoning wor den? Waarom zou hij de enige van de familie zijn, die het niet werd? Het kleine joch was een held geworden. Ernst draaide vlug een knikkerbol in de losse aarde. Met hun petten maakten de jongens de ruimte er om heen, glad. Gelukkig dat hun moeders hen niet konden zien, anders hadden ze hun zonen nooit meer een pet op 't hoofd gezet. „Vier!" riep de oudste van de jon gens. „Ik ook!" klonk het uit Nico's mond. Nu ging het er 0111 wie het bes te kon gooien. Nico begon. Ilij gooide. Vijf knikkers lagen in de kuil, drie rolden over de vlakke grond. De an dere had gewonnenMet z'11 vingers griste hij de knikkers weg. Trots door de overwinning stootte hij Wim aan. Die kon van opwinding haast geen adem halen. „Vier!" fluisterde hij en legde vier glazen knikkers neer. Johan werd z'n tegenspeler en won. Wim zag z'11 mooie knikkers afmarcheren. Hij had ook met z'n gewone moeten beginnen. Wim stortte zich in het spel, als iemand die een tactische fout verbeteren wil. „Vier!" riep hij uitdagend. Ernst nam 't aan. Weer verloor Wim. Z'n twede knikkerzak kwam aan de beurt. Hij had pech in deze eerste grote knikkerslag. Zijn zakken waren bijna leeg. „Je bent zeker bang dat je verliest?" vroeg Nico, die met z'n handen in z'n zakken en een verwaand gezicht het einde van zijn tegenstander afwacht te. „Bang?" Wim lachte. „Ik bén toch zeker een Prins!" Zijn laatste knik kers kwamen te voorschijn. Z'11 te genspeler was Nico. Wim verloor. Rustig nam Nico zijn buit in z'n hand. Rode en groene knikkers waren er bij. Middenin la gen dc mooie glazen van Wim. Voor Willi's ogen begon het te sche meren. Twee slappe zakken lagen naast hem op de grond. Al dc knik kers van Lex had hij op één middag verloren. Wim balde zijn vuisten. In eens sloegen die vuisten tegen Nico's hand, waarop de knikkers lagen, zo dat deze naar alle kanten, op de straat sprongen, zo ver, dat geen mens ze zou kunnen vinden. „Zeg!" schreeuwde Ernst dreigend. Hij sprong als eerste op Wim toe, gooide hem op de grond en sloeg er op" los. De anderen kwamen hem te hulp en Wim zag een roemloos eiudk van de knikkerslag. Maar hij huilde niet. Want ten slotte was hij toch een Prins. Een ogenblik kreeg hij z'n hoofd uit het kluwen van jongens vrij. Zijn ogeni zochten hulp. Daar 0111 de hoek kwamen ze aan: zijn vier broers: Lex, Joop, Dorus en Edu. Nog voordat hun broertje hen iets toegeschreeuvrd had, hadden ze zijn toestand begrepen. Vier paar sterke armen grenen in het kluwen van jongens. Recht.s en links een paai klappen en de j ongens lieten hun prooi los. Wim haalde verruimd adem. Lex zette h em overeind, Dorus zette z'n pet op z' n hoofd en Edu en Joop namen hem tussen zich 'in. Een levende muur wa.s rondom Wim ge bouwd; een mu ur die alle vijanden tegenhield. Dankbaar strompelde Wim tussen zijn broers in. „En wat is er eigenlijk aan de hand?" Lex wis-t xiiL ervaring dat el ke vechtpartij, een ondergrond heelt. „Aan de hand?" Wiin's gezicht be trok. Veor I tem dook het veilige ouderhuis op.. „Och, het ging om die knikkers. Ik heb ze niet meer." De hele geschiedenis dook weer op. De andere jongens luisterden zwij gend toe. Dreigend zwijgzaam. „Je hebt dus niet als een flinke jongen gespeeld?" Lex stroopte z'11 mouwen op en liet zijn spieren zien. Op dat ogenblik begreep Wim zelf, dat hij zich niet flink gedragen had. Tijd om te denken had hij niet, want weei trommelden vier paar vuisten op hem neer. Hij werd 1111 onder handen ge- I nomen door zijn broers. Zonder t schreeuwen nam Wim z'n pak slaag in ontvangst. Toen stormden vijf jon gens de trap op, de huiskamer in, waar moeder haar jongste medelij dend naar zich toe wilde trekken. Maar Wim zei: „Laat 111e, het is niets!" en zoo stelde hij zich op één lijn met z'n broers. Vader die alles gezien had, knikte zijn jongste zoon ernstig toe. Hij wist nu dat zijn jongens het niet elkaar eens waren en was blij dat ze elkaar zo uitstekend opvoedden. DE TON. Toen de bekende Portugees Vasco da Gama, Indië wilde ontdekken en 0111 Kaap de Goede Hoop voer, zag hij nog helemaal geen land. En na dagen was er nog geen land in zicht. Zijn mannen werden zo kwaad, dat ze aan 't muiten sloegen. Ze hadden hun aanvoerder al zo dikwijls gevraagd 0111 terug te keren; maar deze had daar niets van willen weten. Ook nu probeerde hij z'n mannen te bedaren. „We varen nog één nacht, mensen", zei Vasco, als we morgen nog geen Indië zien, gaan we terug!" Maar de volgende dag was er geen land te bekennen. Toen liet Vasco da Gama zijn mannen bij zich komen en sprak: „Het spijt 111e dat ik zulke slap pe kerels aan boord heb. Misschien nog één dag en we zijn er. Maar ik zal jullie dwingen. Hier heb ik een ton met water." Meteen pakte hij de ton en slingerde hem in zee. „Nu hebben we nog maar één ton over", ging hij rustig verder, als we zuinig zijn kunnen we daar drie dagen mee doen. We zijn nu van Afrika ne gen dagen onderweg. We kunnen dus niet meer terug, omdat we maar voor hoogstens drie dagen water hebben. Er blijft ons dus niets anders over dan verder te gaan. Misschien hebben we binnen drie dagen Indië gevon den!" Zijn mannen knarsetandden van woede, maar wat konden ze doen. Niets Gama lachte. Dc ton die hij in 't wa ter gegooid had, was niet met water, maar met ijzer gevuld geweest. Er lag nog een extra ton in zijn hut, waar niemand iets van afwist. Na drie dagen kwam dc kust van Malabar in zicht. Vasco da Gama had gewonnen. I)E KADI EN DE KAMELEN. Er was eens een Arabier die drie zoons had. Toen hij stierf liet hij z'n kinderen negentien kamelen 11a. Op zijn sterfbed zei hij tot zijn zoons dat ze de dieren na zijn dood als volgt moesten verdelen; de oudste zou de helft krijgen, de middelste het vierde deel en de jongste het vijfde deel. Toen nu hun vader gestorven was, probeerden de drie jongens van al les, maar ze zagen geen kans 0111 de kamelen te verdelen, zoals hun vadei hen gezegd had. Daarom riejien ze een kadi te hulp. Een kadi is een rechter. „Jullie zijn met z'n drieën", zei de kadi, en er zijn negentien kamelen. Een van jullie moet de helft hebben, de andere het vierde deel en de derde het vijfde deel. Kom morgen terug; als jullie dan nog geen middel gevon den hebt, om de kamelen te verdelen, zal ik jullie helpen." De volgende dag verschenen de drie hroers weer voor den rechter, want zc hadden er nog steeds niets op gevon den. Nu sprak de rechter: „Om jullie te helpen, heb ik een kameel van mezelf meegebracht. Het is een oud beest waar ik niet veel meer aan heb, maar dat ik gehouden heb omdat ik er vroeger zoveel aan gehad hel). Deze kameel zal ik nu bij die van jullie doen. Nu zijn er dus twintig kamelen, die gemakkelijk te verdelen zijn. De oudste moet de helft hebben, dat is dus tien. De middelste krijgt het vierde deel, dat is dus vijf. De jongste moet het vijfde deel heb ben, dat is dus vier. En nu, ging de wijze kadi voort, „neem ik mijn kameel terug, daar heb je toch niets aan." Vinden jullie het goed zo?" „Prachtig!" antwoordden de drie broers tegelijk. 99 2 st. 10c t 12 st. 50 ct

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3