UIT DE PERS. BINNENLAND „DE ECHO" ■1H BB Bi FEUILLETON. DE BROEDERS, Wij laten hier nog volgen een verder uittreksel uit hel artikel„Af zijdigheid beteekent verzwakking", van het Algemeen Handelsblad waarvan wij het eerste gedeelte onder deze rubriek hebben opge- omen in ons vorig nummer. Was de oorlog aan Nederland voorbijgegaan, dan zou concentratie beweging zich dus vermoedelijk langzamer hebben ontwikkeld. Maar de oorlog is ook voor Nederland gekomen, en thans bevinden wij ons in de onvrije positie van bezet ge bied, waarbinnen onze politieke armslag beperkt is binnen omtrek ken, welke door de bezettende macht zijn aangegeven. Een Nederland, sche regeering is in het land niet meer aanwezig, en de werkzaam heden van het parlement zijn voor onbepaalden tijd opgeschort. De functie der bestaande politieke par tijen is, zooals prof. mr. C. W. de Vries Zaterdag in ons blad uiteen zette. daardoor geheel naar den achtergrond gedrongen Toch moet juist nu, hetgpen er aan staatkundige en sociaal-economische en nationaal cuttureele gevoelens in ons volk leeft, naar buiten treden, en kenbaar worden gemaakt. De reeds eerder gevormde autoritaire bewegingen steunen - dat is gebleken slechts op een betrekkelijk kleine groepen van ons volk. Het was dus noodig om het resteerende overgroote deel gelegenheid te geven zijn krachten in te brengen en te organiseeren om aan een geheel nieuwen toestand 't hoofd te bieden. Nieuw, in zooverre de plaats van Nederland in een nieuwe Europa, dat zijn contouren reeds afteekent (zij het nog geenszins nauwkeurig», in menig opzicht een nieuwe interne organisatie van Ne derland eischt. Nieuw, in zooverre een nieuw apparaat nu dadelijk noo dig is om het contact met de feite lijke overheid der bezettende macht te kunnen onderhouden teneinde aan de reorganisatie van Nederland naar vermogen te kunnen bouwen. Niet nieuw indien zin, dat de wil om tot een krachtiger nationale bin ding van ons volk als geheel te ge raken niet vroeger zou hebben bestaan. Maar sommige beletselen, die vroeger bestonden, zijn nu door den storm, die over Nederland is heengegaan, ineengestort. De schok, welke ons is toegebracht, heeft velen over weerstanden heengestuwd, die hen tevoren deden aarzelen. Is dit nu onoprechtheid?, zoo vraagt het algemeen handelsblad. Zijn de menschen die nu tot hande len willen komen, onoprechter dan de «nieuwelingen», die thans en dus niet eerder den weg zoe ken naar N.S B. of Nationaal Front? Het blad antwoord hierop: Wij geloven dat in zeer breede kringen van ons volk dit élan volkomen echt is, en het is noodig dat deze versterkte en versnelde strooming nu ook in de juiste-, Nederlandsche bed ding wordt geleid. Het drieman schap der Nederlandsche Unie heeft daarvoor richtlijnen en programpunten aangegeven, die straks in bijzonderheden worden uitgewerkt met de medewerking van deskundige raadgevende instanties die door 't drieman schap als bijstand zullen worden uitgenoodigd. De geest waarin dit zal gebeuren, spreekt uit de richtlijnen die in zoo wijde kringen van ons volk instem minghebben gewekt. In die eerste reacties heeft de factor vertrouwen ongetwijfeld een groole rol gespeeld, maar dat is op, zichzelf een verheugend teeken. Niet iedereen kan van alle' problemen van een volk dat zich voorbereidt op nieuwe levensomstandigheden, verstand hebben. Maar men kan ook zonder dat alomvattende ver stand vertrouwen stellen in figuren die zich als ervaren en goedvnderlandsche voormannen beschikbaar stellen, en die naar oplossingen willen zoeken welke de geest en de beste tradities van ons vrijheidslievende en verdraagzame volk geen geweld aandoen. Hel blad besluit zijn beantwoor ding hierna als volgt; Wanneer het driemanschap van de Nederlandsche Unie dit vertrou wen al dadelijk in zoo overstelpende mate ontvangt, terwijl anderen die zich als leiders hebb:n aangemeld, bet in veel mindere male hebnen vermogen te wekken, dan beteekent dat geenszins dat die anderen minder betrouwbaar zijn of het minder goed met ons volk bedoelen, maar eenvoudig dat. zij de waarlijk Ne derlandsche snaren in het gemoed van de groote massa Nederlanders in mindere mate getroffen hebben. Verduidelijking van het program van de Nederlandsche Unie in den geest der richtlijn n zal er komen en wie zich daarmede niet kan ver eenigen houde zich afzijdig. Maar wie het onverantwoord acht om de groote meerderheid van ons volk, lie haar geloof in de andere con centratie-bewegingen niet kan stellen verstrooid te laten voortgaan in een tijd die om de uiterste krachtin spanning van Nederland als geheel roept, die zal het streven van de Nederlandsche Unie, d.w.z. het op bouwen van een aaneengeschakelde volkskracht gegrond op de beste en menschwaardigste Nederlandsche eigenschappen en tradities,steunen. Critiek behoeft daarbij geenszins uit te blijven. Integendeel Geen critische Nederlanders die van geestelijke vrijheid houdt, is bang voor opbouwende critiek. Maar daarbij moet de wil voorop staan om de handen ineen te leggen. Af zijdigheid beteekent verzwakking van de werkbasis waarover ons volk ook thans nog kan beschikken. Een onjuiste conclusie van het „Nationale Dagblad". Het liberale „Vaderland" uit Den Haag over de Nederlandsche Unie van het driemanschap Homan en haarkansen schrijvend, concludeert aldus „In Noord-Brabant,' kan men wel zeggen, dat 80 of 90 percent der bevolking achter de drie mannen staan." „Het Nationale Dagblad'' der N. S. B. teekenl bij deze conclussie het volgende aan „Nou dan weten we het wel De geestelijke adviseurs hebben blijkbaar hun zegen al gegeven Wij kunnen het „Nationale Dag blad" verzekeren, zegt de ,,Eindh. Crt." dat geen enkele geestelijke adviseur zich met deze aangelegen heid bemoeid heeft, en dat, ook zonder den zegen van een geestelijk adviseur de bevolking van Noord- Brabant wel zooveel politieke flair heeft, om te weten, wat zij in deze te doen heeft. Men fluistert Uit de „Tijd": Over het 'fluisteren van kwaad lazen wij enkele krasse regels, die niettemin volkomen juist zijn De meest boosaardige tactiek, om iemand te treffen, is: het fluisteren van kwaad, dat hem bij zijn medemenschen in een slecht daglicht zal stellen, het fluisteren van kwaad.... hard desnoods, zoodat iedereen het kan hooren, maar tóch fluiste rend. Dat is een buitengewoon geraffineerde tactiek, welke ook door „brave" Christelijke, Ka tholieke lieden wordt gevolgd, die daardoor reeds alleen be wijzen, dat zij zelf niet beter en wellicht slechter zijn, dan de slechtaard, dien zij met hun „vromen" mond bekladden. Kwaadsprekers treft men in alle plaatsen en in alle standen; vaak ruïneus gaan zij te werk, springen doorgaans zelf uit de veroorzaakte moeilijkheden en laten anderen in groote ellende achter. Niet genoeg daarom kan worden gewaarschuwd tegen die fluisteraars van kwaad. Er is thans aanleiding een be paalde fluistercampagne openlijk te bespreken, nu eenige leiders van de Nederlandsche Unie er door worden achterna gezet. Volgens 't dagblad van „Nationaal Front" wordt namelijk sedert lang gefluisterd, dat minstens één, moge- lijk zelfs twee leden van het drie manschap der Nederlandsche Unie" vrijmetselaar zouden zijn. Het blad heeft eerst „deze allerernstigste be schuldiging" „gelaten voor wat, wij meenden (en gaarne nóg meenen) dat deze was". Intusschen vraagt de redactie den heeren Einthoven en Linthorst Ho- man op den man af, of zij al dan niet vrijmetselaar zijn. Ook al heeft thans de Eindhoven- sche Couran. uit de beste bron medegedeeld, dat de bewering ten opzichte van beide leiders er glad naast is, toch heeft de fluistercam pagne al reeds haar uitwerking niet gemist. Als wij nu de vraag stellen, hoe die fluistercampagne is ontstaan, dan moeten wij helaas gewestelijk terrein betreden en spijtig mee- deelen, dat de oud-burgemeester van Hilversum een lange naamlijst heeft rondgezonden van personen, die bij de vrijmetselarij zouden zijn aangesloten. De samensteller van die lijst verkeert in verschillende gevallen zélf in twijfel, doordat hij vraagteekens plaatst achter toch zeker vertrouwde namen en in andere gevallen persé niet-vrijmetse- laars op zijn lijst voert «teneinde den schijn te bewaren«. Op zulk een on-serieuze «inlich tingen«-bron is blijkbaar de krant van Arnold Meyer afgegaan en heeft zij bet dan vragenderwijze 1 toch maar zeer achtenswaardige medeburgers, die leiders van het volk willen zijn, met een fluister campagne achtervolgd. Men kent nu de bron van deze boosaardige tactiek, waardoor hard op het kwaad gefluisterd is, maar toch zóó, dat iedereen het hooren kon. Wij betreuren, dat deze campagne is mogelijk gebleken en hebben er verder geen woorden voor. ADVERTEERT IN DIT BLAD. STRAATVERLICHTING IN DEN KOMENDEN WINTER. De straatverlichting in de komende wintermaanden is een probleem, dat de inspectie voor de Luchtbescherming reeds geruimen tijd bezig houdt. Met de Duitsche autoriteiten wordt hier omtrent nauw overleg onderhouden en de betreffende gemeentebesturen zul len, om zooveel mogelijk eenheid te kunnen betrachten hieromtrent voor schriften ontvangen. Het zal in de komende wintermaan den niet zoo worden, dat iedere straat verlicht zal worden. Wel zal men op de gevaarlijkste punten, op de knoop punten van het verkeer, bij kruisingen van tram- en spoorwegen en in de buurt van waterwegen een verlichting van richtlampen aanbrengen, doch zoodanig, dat deze lichten binnen den maximumeisch blijven, dat zij van 500 meter hoogte niet zichtbaar zijn. De maatregelen, welke voor de ver lichting zullen worden genomen, zul len alle aan dezen eisch moeten vol doen. De nieuwe verlichting zal door de inspectie van de Luchtbescherming worden gekeurd. EXTRA BROOD- EN VETRANTSOE- NEN VOOR LANDARBEIDERS. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij, deelt mede, dat landarbeiders, werkzaam in den hooi bouw en landarbeiders, die zware oogstwerkzaamheden verrichten, nog tot 1 September 1940 voor een extra broodrantsoen van 100 pet. in aan merking komen. Genoemde groepen van landarbei ders kunnen gedurende deze periode echter geen aanspraak maken op ex tra boter- of vetkaarten voor „zeer /waren" arbeid. Zij komen derhalve uitsluitend voor de extra boter- ot vetkaarten voor „zwaren arbeid", dat is dus voor een extra boter- of vet- rantsoen van 50 pet. in aanmerking. Na 1 September 1940 wordt het ex tra broodrantsoen van genoemde land arbeiders tot 50 pet. teruggebracht. CACAOBOONEN EN CACAO- PRODUCTEN. In het Verordeningenblad is een be sluit opgenomen van den secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij, waarbij ten aanzien van het bereiden, voorhanden en in voorraad hebben, verwerken, verpakken, verhandelen en vervreem den, afleveren en vervoeren van cacao- boonen en cacaoproducten beperken de regelen in den zin van de landbouw- crisiswet 1933 worden gesteld. HULPVERLEENING VAN DIEREN IN OORLOGSTIJD. Het leed, dat in de maand Mei over ons land is gekomen, heeft honden liefhebbers o.a. dit geleerd: Neemt tij dig voorzorgen indien gij Uw huis vriend in dagen van paniek niet voor altijd wilt verliezen. Bij de ontruimin gen in de periode van 10 tot 14 Mei, tijdens de bombardementen van Rot terdam en andere plaatsen, zijn velen de hond, waaraan zij toch zoo zeer gehecht waren, kwijt gerakt, omdat tijdens de overhaaste vlucht, in de pa niek of door de schrik der neerplof fende bommen het dier van zijn baas gescheiden werd of in doodsangst de vlucht nam. Waar veelal baas of hond ver van de oude woonplaats terecht kwamen, is terugvinden in de meeste gevallen practisch uitgesloten. Vele honden zijn daardoor gedood, tenzij... zij voorzien waren van een penning aan hun halsband, vermeldende het adres, waaraan de verblijfplaats van het dier, zoo het opgevangen werd, kon worden gemeld. Deze penningen wor den verstrekt door de stichting „De Groene Ster". Nu zijn de dagen als die, welke wij in Mei beleefden, voorbij en men mag hopen dat zij niet zullen wederkeeren. Maar toch brengt de krant ons nog telkens berichten over steden en dor pen, waar bommen woonhuizen ver nietigen. Have en goed, ook het leven heeft men verzekerd. Niet omdat men ver wacht dat het morgen aan den dag door brand of wat ook verloren zal gaan, doch slechts voor het geval dat eensMaar dan ook late de dieren vriend niet na tenminste de voorzorg te treffen dat, als hij gedwongen is zijn makker tijdelijk aan zijn lot over te laten, hij hem ontsnapt of anders zins hij hem te rechter tijd weder kan terugkrijgen. Penningen, vermeldende een num mer en adres ter bevestiging aan den halsband, kunnen tegen een geringe vergoeding verkregen worden bij Mevrouw A. H. Ruysch-Douwes, Nieuwe Parklaan 117, Scheveningen, of voor Brabant bij Mevrouw C. v. Schijndel-van Wely, Grootestraat 176, Waalwijk en bij: Den heer W. K. E. A. Paré, Dr. Her manslaan 34, Oss. DE AVONDDIENST DER SPOORWEGEN. Geen uitbreiding te wachten. Naar aanleiding van het gemis aan late spoorwegverbindingen meldt de Deutsche Zeitung in den Niederlanden, dat onder de huidige omstandigheden uitbreiding van de dienstregeling niet mogelijk is. Daartoe zijn de verduis teringsinstallaties van de spoorwegen niet voldoende. Bij een vroeger inval len van de duisternis zal echter niet van de huidige regeling worden afge weken, zoodat men niet hoeft te vree zen, dat in het najaar en van den win ter de laatste treinen nog vroeger ver trekken. GEEN TRAMS MEER NA 11 UUR. Een voor het geheele land geldende regeling. Naar Het Vaderland van bevoegde zijde verneemt, mogen van Zaterdag in het geheele land des avonds na 11 uur en des ochtends voor zonsopgang (circa kwart over zes) geen trams meer rijden. Alle trams moeten dus des avonds om 11 uur in de remise zijn gestald, hetgeen voor Den Haag meebrengt, dat de laatste trams te on geveer 10 uur zullen vertrekken van de eindpunten welke het dichtst bij de remises zijn gelegen en om 10.30 uur van de eindpunten, welke het verst van de remises zijn verwijderd. Abonneert U op U is en blfift dan steeds vol komen op de hoogte van het geen ge in dezen tfid weten moet betreffende distributie, luchtbescherming, enz. enz. f 1.25 p. kwart. - 10 ct. p. week „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch RAYMOND PARSONS, door 47) HOOFDSTUK XXXII. Nu de waarheid op zoo'n wonder lijke manier aan het licht gekomen was, zou mrs. Broll ter dood veroor deeld zijn wegens moord op Richard Newby. Maar ze ontkwam aan de aardsche gerechtigheid met ande re woorden, ze herstelde niet van dt wonden, die ze door haar eigen toe doen had gekregen. Haar magere li chaam was erger verminkt dan Hal- Ion en Bazkoff gedacht hadden. Ze stierf na twee dagen, en pas in he* laatste uur van haar ellendig leven, toen ze wist dat ze sterven zou, be kende ze de waarheid. Trusk zelf, die op de hoogte was gebracht van het bewijs, dat de grainofoon geleverd had, schreef haar bekentenis op en zij teekende het papier in zijn tegen- 'woordigheid. Op Sir John kon geen schaduw van verdenking meer rus ten. Het scheen, dat mrs. Broll Sir John altijd gehaat had in even sterke mate als ze een voorkeur voor Richard had gehad en dat ze den jongsten broer dikwijls aangemoedigd had bij zijn schurkenstreken. Toen Sir John de knoeierijen ontdekte, hoorde hij ook, dat mrs. Broll Richard aangemoedigd had. Hij stuurde zijn broer naar Rus> land, terwijl hij mrs. Broll haar ont slag gaf met toekenning van eenv jaar geld. Zij was er allesbehalve op gesteld om op het platteland te moeten gaan wonen en bovendien wilde zij Richard redden. De brief van Jules, die wees op nog meerdere boevenstreken van Richard, werd door dezen onder schept en op raad van mrs. Broll deed hij zich voor als Sir John en ging naar Beltan. Daarop vertelde mrs. Broll alles aan Sir John en wist hem te bewegen om naar het Koe koeksbosch te gaan om, zooals ze zei Richard te redden. De jongste broer en de huishoudster hadden af gesproken dat Sir John gedood zou worden, en dat zij de schuld zouden geven aan Graaf Bezkoff of althans aan de anarchisten. Mrs. Broll had dadelijk doorzien, dat de anonieme brief van de anarchisten afkomstig was. Richard gkon zich in de kleeren van zijn broer voor hem uitgeven. Ju les ontmoeten en probeeren het met hem op een accoord te gooien. Als Sir John naar diezelfde plek gelokt was, zou hij daar gedood worden en dan zou Richard voortaan voor hem kun nen doorgaan. Als Sir John dood was, moest Richard teruggaan naar Bel tan om zijn valies te halen en als logé naar de Manor te gaan. Zijn sterke gelijkenis met zijn broer en zijn ken nis van John's typische gewoonten zouden hem in staat stellen zijn rol te spelen zonder argwaan te wekken. Wat John's zaken hetrof, Richard was zoo'n handige bedrieger, dat hij John's handschrift en handteekening makkelijk kon nabootsen zooals hij vroeger al gedaan had. Als Graaf Bez- kof of een andere anarchist voor den moord opgehangen was, hadden mrs. Broll en de valsche Sir John heele- maal vrij spel. Maar, ongelukkig genoeg, gebeurde alles niet precies zooals ze overlegd hadden. Mrs. Broll nam een vroegen trein en stapte uit in Axleigh, het station voor Beltan, wandelde naai het Koekoeksbosch en verborg zich in het struikgewas bij het hek, met het roodgestreepte mes dat ze wegge nomen had uit de bibliotheek, bij zich. Richard en zij hadden afgespro ken, dat ze Sir John het eerst zouden laten komen en als mrs. Broll hem gedood had, zou ze het mes laten lig gen als bewijs tegen Bezkoft en van het station van Axleigh naar Londen teruggaan. Maar Richard kwam eerder dan zijn broer! Terwijl hij over het hekje leunde, kwam mrs. Broll, misleid door zijn kleeren en de halve duisternis in het bosch onhoorbaar aangeslopen en stak hem het mes in den rug. Toen gooide ze het wapen neer en vluchtte. Niemand merkte de kleine, in het zwart gekleede vrouw op want mrs. Broll had op haar tocht haar opzichtige kleedij niet aan. En zoo kon de moordenares in den trein glippen en naar de stad terugkeeren. Tegenover Julia verklaarde ze haar afwezigheid door te zeggen dat ze naar haar armen was geweest. En toen ze in veiligheid was, wachtte ze op de terugkomst van Richard. Toen Sir John verscheen, deed ze de afschuwelijke ontdekking, dat ze haar lieveling gedood had en begon toen dadelijk te overdenken of ze de schuld aan den moord niet op Sir John kon gooien, dien ze nu nog meer haatte, omdat hij onwillens de oor zaak van Richard's dood was. Maar hoe ze ook op middelen zon, ze kon niets vinden om haar wraakgevoel te bevredigen, totdat ze het gesprek van Dorothy en Percy met Bezkoff afluis terde. Toen had mrs. Broll, overtuigd dat Sir John in den toren gevangen zat, de mijn laten ontploffen. Later ontdekte ze, dat de Voorzienigheid opnieuw ten gunste van haar slacht offer tusschenlpeide was gekomen. Ze had de anarchisten van den aardbo dem weggevaagd, maar Sir John had er wéér het leven afgebracht Wat de gramofoon betreft, Julia wist dat mrs. Broll den man, dien zij aanbad, haatte en hield de huishoud ster steeds in het oog. De platen wer den voortdurend opgenomen en zelfs als Richard de kamer binnenkwam om met mrs. Broll te praten vergat de huishoudster steeds louter uit gewoonte de machine at te zetten. (Slot volgt.) t t

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 4