VERPLICHT VERDUISTEREN VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS DE BI CO. Zaterdag 10 Augustus 1940 No. 64 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad GEMEENTERAAD EETHEN. DIT IS GOED MOGELIJK BINNEN EN BUITEN BEGINT AAN GEEN GEPRUTS.. DENKT OOK AAN UW DAKRAMEN DE VIJAND LOERT VAN BOVEN! Aansluiting bij de Waterleiding. Donderdagmorgen vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitter schap van burgemeester D. A. v. d. Schans. Alvorens tot het behandelen Ier agenda over te gaan richt de voor zitter zich tot de leden en zegt daarbij n.m: het volgende: Het is thans de eerste maal na zeer ernstige gebeurtenissen die Volk en Vaderland troffen, dat wij als Raad der gemeente Eethen vergaderen en daarom past ons een woord van dank baarheid, dat wij weer voltallig bijeen kunnen zijn. In het hijzonder wensch ik van deze plaats nogmaals den heer van Everdingen geluk met zijn be houden terugkeer uit den oorlog. Het stemt ons tot vreugde dat hij in volle gezondheid aan zijn gezin werd weer gegeven. Wij spreken er ook onze voldoening en dankbaarheid over uit, dat van de 37 dienstplichtigen uit onze gemeente 35 behouden weerkeerden. Namens den Raad wensch ik hen en de hunnen van harte geluk, en waar de gezond heid van één in meerdere mate en een andere in mindere mate te wenschen overlaat, zoo hopen wij, dat deze spoe dig geheel hersteld zullen zijn. Doch van één onzer jonge mannen werd wel het grootste offer geëischt dat hij brengen kon. Ons aller vriend Cornel is Branderhorst moest zijn veel belovend jeugdig leven geven in den strijd. Diepen weemoed vervult ons en onze gedachten gaan ook in dit oogenblik uit naar hen, die met hem door den band des bloeds verbonden waren en haar, die hem trouw beloofde. God geve hen allen kracht om dezen zwaren slag te dragen. Wij zijn over tuigd dat zijn dood een slag ook voor de groote kring van zijn vele vrienden en verdere bloedverwanten, voor het dorp zijner inwoning, voor onze ge- heelc gemeente beteekende. Onvergetelijk was voor allen die aanwezig waren de ernstige en plech tige ure, waarop de plaatsing van zijn stoffelijk op het stille kerkhof te Eethen geschiedde. Wij voelen ons aangegrepen door deze hoogst ernstige gebeurtenis en den stillen eerbied bij het groote aan tal saamgestroomden vertolkte meer dankwoorden van het medegevoel en het medeleven; het besef ook bij de talrijk aanwezige jeugd, van de betee- kenis van wat hier plaats greep. Met groote waardeering blijven wij hem gedenken. Ik voel mij verplicht nog een per soonlijk dankwoord uit te spreken tegenover alle medeburgers, die in de oorlogsdagen en daarna op allerlei wij zen mij hulp hebben verleend en mij steunden bij het verrichten van mijn moeilijke taak. Deze gelegenheid wil ik ook nog ge bruiken om onze burgerij hartelijk te danken vóór de opnieuw getoonde mededeelzaamheid bij de gehouden nationale collecte. Het bedrag was bij na 1120.—. Onze bevolking heeft hierin zeker ook haar dankbaarheid uitgesproken. Ook zij die bij de inzameling mede werkten verdienen onze hulde en dank. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd, terwijl een vier tal ingekomen stukken voor kennis geving werden aangenomen. Aan de Provnciale afdeeling van 't „Groene Kruis" werd op haar verzoek 10.subsidie verleend, terwijl een bedrag van 25.als subsidie werd toegekend aan de plaatselijke geiten- fokvereeniging. Volgens den voorzitter kan deze vereeniging zich in een grooten bloei verheugen en telt momenteel reeds 80 leden met een totaal van ongeveer 140 geilen. De Waterleiding. Vervolgens kwam hel hoofdpunt der agenda ter sprake. De voorzitter herinnert er aan dat in de vorige vergadering deze zaak reeds op de proppen geweest is, doch ook daarvoor is er al meermalen over gesproken. Thans hebben B. en W. deze zaak opnieuw onder de oogen ge zien én contact gezocht met den di recteur der Prov. Waterl. Mij., die gaarne bereid was om eventueel ook voor den raad nog enkele explicaties te. geven, wanneer zulks noodig zou blijken. Bij de vergaderingen van B. en W. heeft de zaak de noodige aan dacht gehad, maar de meeningen wa ren daar verdeeld. Niet dat er bezwa ren tegen de waterleiding zijn, maar wel tegen het feit, dat moeilijk tot aan sluiting kan worden overgegaan zon der ieder daartoe te verplichten, daar anders de gemeente te veel zou moe ten bijbetalen. Er zullen zeker wel enkele bezwaren tegen verplichte aansluiting zijn, maar die vallen weg wanneer men bijv. weet dat in deze gemeente jaarlijksch voor ongeveer 40.000 opgerookt wordt. De kosten van 11.000 voor de water leiding moeten dan ook wel te dragen zijn. Bij een goedgunstig besluit van den raad zal alles in het werk gesteld worden om nog voor het najaar met de werkzaamheden klaar te zijn. De heer van Everdingen heeft niet goed begrepen waarom zonder ver plichte aansluiting de gemeente voor iioogere lasten komt te zitten. De voorzitter zegt dat de gemeente garant moet blijven voor een mini mum-afname aan water. Zijn er nu veel menschen die niet aansluiten, dan blijft men beneden dit minimum en het verschil komt ten laste der ge meente. Blijft dit zich herhalen, dan zal men over 2 of 3 jaar toch ver plicht worden om tot aansluiting over te gaan. Besluit men nu om ieder vrij te laten, dan camoufleert men daar mee de verplichting die vroeg of laat toch komen zal. De heer G. v. d. Beek vraagt of de verplichte aansluiting een eisch is van de Waterleiding Mij. De voorzitter ontkent dit, maar merkt op, dat indirect dit de gemeen te wel verplicht is omdat anders de mogelijkheid bestaat dat het minimum aantal meters niet bereikt wordt en dan moet de gemeente betalen. De heer G. v. d. Beek wil de water leiding niet afkeuren maar zijn groot bezwaar is de verplichte aansluiting. Kunnen alle menschen dat wel beta len? Spreker had liever een andere weg bewandeld, zonder dat daarmee het prestige van den raad ge moeid zou worden, door eerst nog eens voeling te houden met de inwo ners en huis aan huis te vragen hoe de meeningen zijn. Als er dan veel menschen voor zijn is verplichte aan sluiting niet noodig en in het tegen overgestelde geval kan men tot ver plichting besluiten. De voorzitter meent dat een dus danige handelwijze geen zuiver licht op de zaak zal werpen. De eene wil niet ja zeggen om de ander die het minder goed betalen kan geen ver plichting op te leggen. De heer G. v. d. Beek zegt ,dat een proefneming den raad wat meer weg wijs zou maken. Wethouder E. v. d. Beek wendt zich tot den voorzitter en zegt dat deze naar voren bracht dat de meeningen in het college van B. en W. verdeeld waren. Spreker wil daaraan toevoegen dat hij niet tegen waterleiding is, maar dat het zwaartepunt valt op het feit der verplichting. Spreker maant aan om ook bij de huidige tijden eens stil te staan. Hel water kon best wat beter zijn, maar dringende behoefte aftn verbetering bestaat nog niet; daarentegen zijn er veel andere dingen die noodzakelijker zijn. Spreker meent dat het nu de tijd niet is deze onderneming uit te voeren. De voorzitter is een andere meening toegedaan. Het is best mogelijk dat er gebrek aan levensmiddelen kan ont staan, maar dat zal geen verband hou den met de kwestie der financiën. Men moet de zaken zuiver zien. De heer G. v. d. Beek wijst er op dat de voorzitter blijkbaar vergeet dat een na-oorlogsche periode schijnbaar eerst een periode van opleving brengt, maar dat steeds daarna een groote in zinking gekomen is. De heer Donken onderstreept dit. De heer de Graaff acht een proef neming als door den heer v. d. Beek bedoeld overbodig. Wanneer er eenmaal waterleiding is, zullen alle menschen blij zijn ze te hebben. Een Hollander wordt niet graag ergens toe verplicht, maar de menschen hebben het nu noodig. Zoo is het ook met' (lc electriciteitsvoorziening gegaan. Wethouder v. d. Donken vindt de tijden niet zoo slecht om de uitvoering tegen te houden. Als men er nu niet toe overgaat weet men niet meer wan neer het wel zal gebeuren. De heer G. v. d. Beek blijft bij zijn standpunt. Blijken er weinig menschen voor aansluiting te zijn, dan kan men die geheel laten vervallen, in het an dere geval, en dit acht spreker het meest waarschijnlijke, is verplichting overbodig. Waterleiding is geen le vensbehoefte. Een distributie van wa ter invoeren behoort tot de onmoge lijkheden. De heer de Graaff zegt dat vele ge meenten er al toe zijn overgegaan en het ging daarbij overal best. Deze ge meente heeft nu al lang genoeg de kat uit den boom gekeken en kan gerust tot verplichte aansluiting overgaan, zonder de menschen verkeerd te be handelen. De voorzitter zegt dat wanneer een goedgunstig besluit genomen wordt, niemand kan zeggen dat de gemeente overeild gehandeld heeft. De lust tot aansluiting groeit bij de inwoners nog steeds, wanneer de menschen de voor beelden der naburige gemeenten zien. De lasten van 11.000.zijn niet zoo hoog. Het onderhoud der pompen vraagt jaarlijksch ook een heel bedrag. Spreker maakt zich geen illusies wanneer men tot niet verplichte aan sluiting zou overgaan. Het is een daad van een algemeen belang en van groo te importantie voor de volksgezond heid. De heer G. v. d. Beek blijft bij zijn voorstel om een proefneming te doen. Spreker acht do zaak van te veel be lang om er zoo maar over heen te stappen. De voorzitter komt daarop tegen. De heer G. v. d. Beek geeft niet toe. Spreker zegt dat de meeningen hier lijnrecht tegenover elkaar staan, al leen daarom al is een proefneming verantwoord. De voorzitter maakt aan de discus sies een einde en in onderling overleg wordt het voorstel in tweeën gesplitst: a. al of niet aansluiten bij de wa terleiding; b. al of niet verplichting der in woners daarvan gebruik te ma ken. Met algemeene stemmen wordt dan besloten tot niet verplichte aanslui ting hij de waterleiding over te gaan. die mededeelde dat Waalwijk daar zeer zeker niet onder zou vallen. Bedoeld bericht had uitsluitend be trekking op de grootere steden, waar de organisatie van een particuliere luchtwachtdienst op practische bezwa ren stuitte. De Waalwijksche luchtwachters ma ken zich dus maar geen illusies. EEN VERBLIJDEND BERICHT. Donderdagmorgen werd de familie van den opperwachtmeester der Mare- chaussée Rooms, verblijd met de tijding dat man en vader zich in goeden wel stand bevindt. Dit bericht was afkomstig van het Roode Kruis te Genève en gedateerd 30 Juli. Omtrent de verblijfplaats werd niets medegedeeld. Al is het bericht nogal pover, toch beteekent het een heele geruststelling voor de familie daar in meer dan drie maanden niets meer omtrent den heer Rooms gehoord was en nu tenminste de zekerheid bestaat dat hij nog in leven is. Mogen ook de familiebetrekkingen Dat is voor vele menschen nu een probleem, waarmee ze hevig in hun maag zitten. Nu gaat het nog, maar als strakjes de «Groote Lamp» wat vroeger onder de horizon verdwijnt, dan zal er toch binnen een grootere pit aan moeten 1 met onze geprepareerde verduisteringsstof. Duur is deze niet, namelijk14 cent per vierkante meter. Verkrijgbaar op een breedte van 1 meter en 2 meter. toe te passen; zoowel geschikt om horren van te maken, als om als rolgordijn te ge bruiken. Wij raden U aan om met het aan brengen niet te lang te wachten, want het is heel goed mogelijk, dat in de allevering van het materiaal vertraging komt met het oog op de reusachtige hoeveelheden, die groote gebouwen in Nederland in bestelling hebben. met alle mogelijke soorten lappen en licht- doorlatende gordijnen of met ongeprepareerde papiersoorten, welke door aanslaande wasem tot een vodderig vloeipapiertje worden en U opnieuw op kosten jagen I De gemcenterekening 1939, die ver volgens werd aangeboden sluit vooi den gewonen dienst met een nadeelig slot van 2967,en voor den kap.- dienst met een nadeelig slot van 7204.—. Tot commissie van onderzoek dezer rekening worden de vijf raadsleden benoemd. Tot slot van de vergadering spreekt de v. Everdingen uit naa1 - alle oud-gemobiliseerden zijn dank uit voor de gevoelvolle woorden door d< voorzitter tot hen gericht en spreekt de hoop uit dat de gewonden spoedig zullen genezen om hun plaats in de maatschappij weer te kunnen inne men. Hierna sluiting. (Vervolg Prov. Nieuws van le blad). DE LUCHTWACHTDIENST. In enkele groote bladen werd mede gedeeld dat de particuliere luchtwacht diensten in de verschillende gemeenten zouden worden opgeheven, om vervan gen te worden door leden van den op- bouwdienst. Daar dit bericht mogelijk tot ver keerde conclusies aanleiding zou kun nen geven, hebben wij ons tot het Hoofd van den plaatselijken lucht wachtdienst, den heer v. Vliet, gewend, der overige vermiste Waalwijkers, t.w. de heeren Bank, Bergmans en van Dae- len spoedig met een soortgelijke tijding verblijd worden, waardoor aan een pijnlijke onzekerheid een einde zou worden gemaakt. OUDE RIJWIELPLAATJES. Oude rijwielplaatjes bij vrachten, Schenken velen nieuwe levenskrachten! Wij zijn begin Augustus weder ge naderd, waarop de verwisseling van de oude rijwielplaatjes moet plaats vinden. Wat zullen de bezitters met het voor hen waardeloos geworden plaatje doen? De ongeveer drie millioen afgedank te exemplaren kunnen nog een goede plaats vinden, want U weet toch zeker, dat de Stichting „Steunfonds" van de Vereeniging tot bevordering der be langen van tuberculose-patiënten in Nederland zich reeds een tiental jaren beijvert om alle metalen, zooals plaat jes, ander koper, lood, tin, zink, zilver papier, capsules van flessen, bruikbare luidsprekers en radiotoestellen in te za melen, terwijl de baten ten goede ko men aan on- en minvermogende tuber- culose-lijders (lijdsters), ongeacht kleur of richting? Ons comité, dat zich het lot van al dezen aantrekt, heeft dan ook gemeend het mooie werk te moeten steunen. Vandaar, dat zij een beroep doet op onze bevolking om alle metalen voor 't goede doel te offeren. Breng een en an der daar, waar deze raambiljetten han gen of werp het in de bus op het Post kantoor. Wij danken U reeds bij voorbaat! Namens het dames-comité der T.B.C.-Commissie. STICHTING ROTTERDAM 1940. Commissie Kleeding en Dekking. Rotterdam, Augustus 1940. L. S., Wij willen niet nalaten om met een enkel woord het initiatief, dat de Ne- derlandsche Studenten Federatie heeft genomen in verband met den nood der tijden, bij U in té leiden en haar werk in Uw volle belangstelling aan te be velen. De Nederlandsche studenten gevoe len in dezen tijd een rol te kunnen ver vullen. De examens, die den student weinig tijd overlieten om van zich te doen spreken, zijn voorbij. Het is thans echter een verheugend teeken te zien, dat de studenten uit Leiden, Utrecht, Amsterdam, Groningen, Nijmegen. Delft, Rotterdam, Wageningen en Til burg de handen ineen hebben geslagen om hun werkelijk nationaal plan uit te voeren. Allerwegen in den lande hebben de stedelijke collectes verrassende resul taten bereikt, maar desondanks blijft een dringende vraag om steun bestaan. Als over enkele maanden de winter na dert, weet men, dat deze nood nijpen der zal worden. De industrie is door de bijzondere omstandigheden niet bij machte aan de vraag te voldoen en daarom moet er op den particulier een beroep worden gedaan, niet om geld dit keer, maar om goederen, waaraan een groot gebrek bestaat. De Nederlandsche studenten zijn één dezer dagen huiswaarts gekeerd en be vinden zich overal in den lande ver spreid. Eén gemeenschappelijk doel zal hen echter vereenigd houden en wel dit, dat deze nood op de snelste en meest doelmatige wijze gelenigd moet worden. De organisatie, welke door de Ne derlandsche Studenten Federatie tot stand is gebracht, beoogt het geheele land op zeer intensieve wijze te bewer ken en voor de geteisterde gebieden te verkrijgen in het bijzonder: ledikanten, matrassen en dekens. Wij twijfelen er niet aan, of deze spontane actie van de Nederlandsche studeerende jongelingschap, tezamen met de aloude eigenschappen van vrij gevigheid en mildheid, zullen deze cam pagne tot een groot succes maken. De Voorzitter, K. P. VAN DE MANDELE. DRINGENDE NOODKREET TOT ALLE INWONERS VAN WAALWIJK EN OMLIGGENDE GEMEENTEN. De nood van de op 14 Mei 1940 bij het bombardement van Rotterdam ge troffen gezinnen is uitermate groot! Waalwijk en omliggende gemeenten zijn van het diep-ernstige oorlogsleed gespaard gebleven. Daarom zijn wij destemeer verplicht deze nood te leni gen. Er heerst grote nood in de ge zinnen van onze landgenoten, van Ne derlanders zoals wij; nood in de gezin nen van leden van onze Nederlandse volksgemeenschap! Wij doen een allerdringendst beroep op Uwe gemeenschapsgeest en gemeen schapszin. In Waalwijk en in de omliggende ge meenten zijn reeds inzamelingen gehou den van dezelfde strekking. Deze heb ben echter, hoezeer de mildheid van de gevers was te prijzen, en hoezeer de betreffende commissies zich hebben be ijverd, nog niet voldoende opgeleverd, om in de allernoodzakelijkste behoefte te voorzien! De Nederlandse studenten, vere nigd in de Nederlandsche Studenten Federatie, hebben nu op verzoek van en in overleg met de Rotterdamse autoriteiten een grote inzamelingsac tie over geheel Nederland op touw gezet ten bate van Rotterdam. In Rotterdam is er allerdringendst behoefte aan: ledikanten, matrassen en dekens! Hoe meer de winter na dert, hoe meer de nood nijpend wordt. Door bijzondere omstandighè- den is de «industrie niet bij machte aan de vraag te voldoen. Een beroep doen wij nu op U, op U ieder afzonderlijk, een beroep op alle inwoners van Waalwijk en omlig gende gemeenten. Realiseer U de nood van de Rotterdamse gezinnen, reali seer U ernstig dat U moet helpen (zo dat in Uw vermogen ligt) als gemeen schapslid; realiseer U dat Uw offer zoveel nood lenigt in gezinnen van andere Nederlanders! Doe afstand van alle ledikanten, dekens en matrassen waaraan U zelf niet strict behoefte hebt, afstand ten gunste van Uw medemensen. Wij weten het, gij helpt reeds veel door het opnemen van kinderen uit de getroffen Rotterdamse gezinnen, gij hielpt reeds door te geven bij een der vorige inzamelingen, maar toch dur ven wij vragen om meerdere hulp om dat de nood zo hoog is en omdat deze I l*L 9

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5