PROVINCIAAL NIEUWS Luchtslag boven 't Kanaal De plechtige begra fenis van den oud onder-officier den heer H. Hens te Waalwijk. De stoet op het kerk plein van St. Jan. beginselen opgebouwde partijen. Ook is vrij duidelijk aangekondigd dat b.v. onze jeugdbeweging, die bijna een eeuw oud is, zal moeten worden samenge smolten met de andere onder eenhoof dige leiding. Toen spreker op 31 Juli in zijn advies aan de kiesverenigin gen den raad gaf zich voorshands te onthouden, zal dit voorshands thans dienen te vervallen. Zoo, zoo vervolg de spreker, zoo kan het niet, want zoo wordt het voor 1/3 van het Neder- landsche volk onmogelijk om mee te doen. Dit doet spreker leed voor de zaak, die hem zeer ter harte ging. Het doet hem ook leed voor het drie manschap dat van goeden wille is, maar dat door onvoldoende inzicht in de structuur van het Nederlandsche volk het spoor is bijster geraakt. Op allerlei detailbezwaren tegen het pro gram gaat spreker thans niet in. Want veel belangrijker blijft de vraag als het dan niet zoo kan, wat kan er dan wel geschieden. Spreker begint op den voorgrond te stellen dat hij voor zich nog altijd bereid is tot samenwerking op zoo breed mogelijke basis. Die sa menwerking was verkregen in het pro gram van de eerste Nederlandsche Unie. Die samenwerking is nog moge lijk, indien men zich niet verliest in fantasieën, maar de nuchtere, klare werkelijkheid tot uitgangspunt necpit. Die nuchtere, klare werkelijkheid be- teekent internationaal, dat men de ge wijzigde toestanden op het continent van Europa als feit moet aanvaarden. Hoe de oorlog ook eindigt, naar den mensch gesproken kan men geen an dere uitkomst zien dan dat bet Duit- sche overwicht op het vasteland van Europa moet worden aanvaard. Dat een nieuwe orienteering op nationaal terrein noodzakelijk is, behoeft wel geen betoog. Maar even duidelijk is het dat wij aan een vernieuwing van ons staatsbestel tijdens de bezetting niet kunnen bouwen en ook niet moe ten willen bouwen, al zijn er lal van begeerten, die wij in ons hart koeste ren en al mogen wij de omtrekken van het toekomstbeeld voqr ons zelf trach ten in gereedheid te brengen. Heroriën- teering is ook op sociaal en oecono- misch gebied noodzakelijk, al was het alleen maar door de veranderde toe standen, die op 't contingent van Eu ropa geboren zijn. Maar hierbij zal men wel er op hebben te rekenen, dat sommige sociale of economische her vormingen zoodanig afhankelijk zijn van de toestanden, zooals die na den oorlog zullen zijn, dat het dwaasheid is er nu reeds bespiegelingen over te houden. Al zulk streven schaadt de eensge zindheid, die thans bovenal noodig is. Dit beteckent niet. dat men op sociaal- economisch gebied intusschen niets kan verrichten. Alles wat kan strek ken tot versterking van het gemeen- schapsbcsef, tot hechter samenbinding van het Nederlandsche volk met eer biediging van de geestelijke verschei denheid verdient met kracht te wor den gesteund. Op zulk een basis zou het mogelijk zijn samenwerking te verkrijgen, waarvan nu een derde deel van het Nederlandsche volk om ge wichtige redenen zich zal hebben te onthouden. In dit opzicht is er ook in eigen kring nog heel wat te doen, want ook daar werd wel wat heel erg naast elkaar heengeleefd. Het is dan ook verheugend te kunnen zeggen, dat anti- revolutionnairen en christelijk-histo- rischen begonnen zijn hun eigen orga nisaties met elkander in aanraking te brengen door een contact-commissie in het leven te roepen, waarin die or ganisaties met elkaar hun parallel loopende belangen kunnen bespreken. Spreker besloot met de betuiging van zijn inzicht dat de vormen waaronder een grootc nationale beweging zich moet openbaren, bijzaak zijn, mits de leidende gedachte van die vormgeving Nedcrlandsch is in den historischen zin, dat volksinvloed niet wordt bui tengesloten. Ook de vraag, welke per sonen leiding moeten geven is bijzaak, mits deze leiders inderdaad berekend zijn voor hun taak, zuiver Nedcr landsch denken en voelen en een goe de dosis historisch besef bezitten, en tegelijk beseffen, dat de Nederland sche bevolking is samengesteld uit 1/3 Katholieken, 1/3 orthodox-protestan ten en 1/3 op wie het humanisme be slag heeft gelegd. Met alle twee aspec ten zal rekening moeten worden ge houden. wil men op vruchtbare resul taten kunnen rekenen. Wat tot nu toe door spreker gezegd is, was bedoeld voor het Nederland sche volk in zijn geheel, voor zoover dit althans naar hem luisteren wil. Daarna richtte spreker zich tot zijn engere geestverwanten met de verma ning ook in eigen kring reformatie niet uit het oog te verliezen. Rede prof. Slotemaker de Bruine. Vervolgens sprak oud-minister prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine over het Nederlandsche volkskarakter. Het specifiek Nederlandsche karak ter wil de Rijkscommissaris in ons be waard zien. Laten Nederlanders niet pogèn het ons te ontnemen. Er is he laas reden, dit met groote ernst te zeggen; niet van Duitschers, doch van Nederlanders, particulieren en ambte naren, ontwaren wij pogingen, die als ze doorgezet werden op zeer groot ver zet zouden moeten stuiten. Niet alleen bij rechtzinnige protestanten, doch evenzeer bij Katholieken en Vrijzinni gen. Onze Christelijke instituten wil len wij met man en macht bewaren. Wie daarvan afdoet, verarmt het Ne derlandsche nationale karakter. Het Christelijke is niet het sectari- sche, doch het nationale bij uitnemend heid. Spr. eindigt met een roep om eenheid van allen, die bouwen op het zelfde fundament. Engelschen verloren 89 machines. BERLIJN. 11 Aug. Een Duitsche luchtaanval, ondernomen tegen de Brit- sche oorlogshaven Portland (aan de Zuidkust van Engeland) heeft zich in den loop van den Zondag tot een groo- ten luchtslag ontwikkeld, welke zich weldra tot het geheele Kanaal-gebied uitbreidde. Bij dezen slag en tijdens af zonderlijke aanvallen op Britsche con- vooien. die ongeveer op hetzelfde tijd stip bestookt werden, hebben de Duit sche vliegers in totaal 89 Engelsche vliegtuigen neergeschoten. Het opperbevel van de Duitsche weermacht vat de resultaten van deze gevechten als volgt samen: „Bij den succesvollen aanval op Port land zijn de tankinstallaties en de ha venwerken in brand gebombardeerd en zijn 57 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Daarenboven hebben onze vliegtuig formaties nog successen behaald bij een aanval op een convooi ten Oosten van Harwich. Drie koopvaardijschepen, in totaal circa 17.000 ton, werden tot zin ken gebracht, een torpedojager en drie koopvaardijschepen werden door vol treffers zwaar beschadigd. Bij deze ge legenheid schoten onze jacht- en torpe doformaties 17 vijandelijke vliegtuigen neer. Op een ander punt werden acht vij andelijke vliegtuigen neergehaald. Bij Dover ondernamen onze jagers bovendien nog een aanval op versper ringsballons. Van de achttien verspei- ringsballons werden er acht vernietigd. Hierbij werden zeven Britsche jacht vliegtuigen neergeschoten. De totale verliezen van den tegenstander bedra gen dientengevolge vandaag 89 vlieg tuigen, tegenover zeventien verliezen aan onze zijde." ROEMENIË STAAT GEBIED AF. Overeenstemming over de Dobroedsja. BOEKAREST, 10 Aug. Het bericht dat tusschen Bulgarije en Roemenië overeenstemming is bereikt over het Dobroedsja-geschil wordt in officieele kringen bevestigd. Roemenië heeft zich bereid verklaard het onder den naam Cadrilater bekende gebied, dat voor den Balkanoorlog van 1913 aan Bulgarije toebehoorde, terug te geven. Dit vruchtbare gebied is ongeveer 60 kilometer breed en 125 km. lang, het grenst in het Oosten aan de Zwarte Zee. In de zuidelijke Dobroedsja liggen drie betrekkelijk groote steden, waar van twee, naar door U.P. werd mede gedeeld, thans aan Bulgarije zullen toe- behooren, Kazarik (Dobric) en Turtu- cais (Tutrakan). De Donaustad Silistra blijft daarentegen aa nRoemenië. WOLKBREUKEN IN LOUISIANA. Ruim 10.000 personen dakloos. De Amerikaansche staat Louisiana is geteisterd door wolkbreuken, die op sommige punten geheele gebieden tot een hoogte van 60 cm. overstroomden. In het zuidwestelijk deel van Louisiana zijn meer dan 10.000 personen dakloos. Deze overstrooming, welke de groot ste is, welke Louisiana ooit heeft ge teisterd, heeft op verscheidene plaatsen den geheelen oogst vernietigd. DE LUCHTSLAG BOVEN 'T KANAAL. Engelschen verliezen 90 vliegtuigen. Sinds Zondag woedt er boven het Kanaal en aan de Britsche kusten een luchtslag, die werd ingezet met een aan val op de Britsche oorlogshaven Port land (aan de Zuidkust) en zich weldra tot de geheele Kanaalzone uitbreidde. Het D.N.B. deelde hieromtrent mede: „De groote luchtslag van Zondag is Maandag met nieuwe sterke slagen van het Duitsche luchtwapen voortgezet. De gevechten duren nog voort." Omtrent de resultaten, die de Duit sche luchtstrijdkrachten Zondag heb ben behaald, meldt het Duitsche weer- machtbericht van heden het volgende: Afdeelingen Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben den elfden Augustus de oorlogshaven Portland aangevallen. Be langrijke havenwerken, de pier, het droogdok en een laadbrug werden ver nield. In olie-opslagplaatsen brak brand uit. Twee koopvaardijschepen en een torpedojager kregen zware treffers. In de naburige haven Weymouth ge lukte het, een koopvaardijschip van 3000 b.r.t. tot zinken te brengen. Voor de monding van de Theems was een Britsch convooi het doelwit van Duitsche luchtaanvallen. Daarbij werden drie koopvaardijschepen van te zamen ongeveer 17.000 b.r.t. tot zin ken gebracht en twee torpedojagers en vier andere koopvaardijschepen door voltreffers zwaar beschadigd. In den loop der aanvallen ontwikkel den zich hevige en succesvolle luchtge vechten, waarin de Duitsche jagers en gevechtsvliegtuigen den vijand zware verliezen toebrachten. In den nacht van 11 op 12 Augustus ondernam de luchtmacht aanvallen op vliegtuigfabrieken te Filton en Crewe, de havenwerken van Cardiff en Bristol, alsmede op de groote olie-opslagplaat sen van Avonmouth. Op verscheidene plaatsen bombardeerde zij luchtdoel batterijen. Het leggen van mijnen voor Britsche havens door vliegtuigen werd volgens de plannen voortgezet. Vijandelijke vliegtuigen hebben des nachts in Noord- en West-Duitschland zonder noemenswaardige gevolgen niet militaire doelen gebombardeerd. Brand bommen, welke op een woonwijk van een Westduitsche stad waren gewor pen, werden door het onmiddellijk in grijpen van den veiligheids- en hulp dienst onschadelijk gemaakt. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren: bij luchtgevechten 90 vliegtuigen en 8 versperringsballons, bovendien door luchtdoelgeschut 3 vliegtuigen. Daarentegen worden 21 Duitsche vliegtuigen vermist. Het D. N. B. vat den strijd, welke Maandag door het Duitsche luchtwa pen gevoerd is, als volgt samen: In de middaguren hebben de| Duit sche vliegtuigformaties bomaanvallen op verschillende doelen aan de Zuid kust van Engeland ondernomen. O.a. heeft een gevechtsformatieunet succes de marinewerken en de staatswerf te Portsmouth met bommen bestookt. In de luchtgevechten werden daarbij veer tig vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Een tweede aanval was op de ballon versperring bij Dover gericht. Daarbij werden eenige ballons neergeschoten en luchtdoelbatterijen onder vuur geno men. Een derde aanval richtte zich op een convooi dat zich ten Oosten van Mar- gata bevond. Hierbij slaagde men er in verscheidene koopvaarders tot zinken te brengen en andere in brand te wer pen. Het vierde doel vormde het Britsche vliegveld Manston (graafschap Dor set), waar de startbaan, de schuilplaat sen en hangars door bommen werden getroffen; ernstige schade werd aange richt. De startbaan bijv. werd als een akker omwoeld, terwijl o.a. hangars zijn ingestort. GENERAAL KOISO NIET NAAR INDIë. De minister van Oorlog, generaal Tojo, heeft Maandag gedurende een uur geconfereerd niet den premier Konoje. Het onderhoud hield, naar verluidt, verhand niet de wijzigingen in den internationalen toestand, die door de Duitsche luchtaanvallen op de Britsche eilanden ontstaan zijn. Het resultaat van de bespreking was, dat de zending van den oudnii- nister van Koloniën, generaal Koiso, die als speciale gezant naar Ned.-Indië zou vertrekken, voorloopig, met het oog op den onopgehelderdcn toestand in zake Engeland en Amerika, alsme de vanwege den oorlog in Europa, werd opgeschort. ROTTERDAM!!! WIJ VRAGEN VOOR LANDGENOTEN DIE ALLES KWIJT ZIJN Niet alle Nederlanders zijn zo geluk kig als Gij, dat zij thans nog kunnen verklaren: „Wij zijn er tol nu toe, Gode zij dank, nog vrijwel met de schrik afgekomen!" Laat eens even Uw gedachten gaan naar de stad Rot terdam, die een offer bracht zoals geen stad in Nederland. Dit offer, dat dui zenden Rotterdammers tot slachtoffers maakte, werd de inleiding voor de ca pitulatie van onze weermacht, waar mee wij voor verdere verwoesting van óns zo mooie land gespaard hieven. De toestand in Rotterdam is, ook thans nog, véél erger, dan Gij denkt. Wij willen niet in bijzonderheden tre den, maar u weet, dat duizenden Rot terdammers in enkele uren verloren, wat zij na jaren van noeste arbeid had den opgebouwd en deze landgenoten prijzen zich nog gelukkig, dat zij het leven mochten behouden. In Rotterdam is veel hulp direct en dringend nodig! Er heerst een nijpend gebrek aan datgene wat voor iedereen onontbeer lijk is. Er is gebrek aan ledikanten, matrassen, dekens boven- en onder- kleding, jassen, mantels, kachels, meu bilair, keukengerei, kortom aan alles, wat niemand, zelfs bij de meest be scheiden behuizing, missen kan. Kijkt u eens rond in Uw huis, dat er gelukkig nog staat en denkt U zich dan eens een oogenblik in, wat het voor U zou betekend hebben, als niet Rotterdam maar Waalwijk of de plaats waar U woont dit offer voor ons land had moeten brengen. Dit moet U tot grote dankbaarheid stemmen en die dankbaarheid vindt hier de juiste weg om zich te uiten. Hier moet krachtig geholpen wor den, ook door U! Door zeer bijzondere omstandighe den is de inzameling uitgesteld van 12 tot 19 Augustus. Op 19 Augustus (Maandag) doen wij een beroep op U. Een beroep op alle inwoners van Waal wijk, Loonopzand en Kaatsheuvel, Sprang, Waspik en Capelle, Gcertrui- denberg, Drunen, Nieuwkuik en Vlij men. Toont U allen dat wij goede Neder landers zijn en helpt Rotterdam! Wij KUNNEN helpen! Wij WILLEN helpen! Wij ZULLEN helpen! De Nederlandse Studenten- Federatie. R. K. WERKLIEDENVEREENIGING. De R.K. Werkliedenvereniging hield Maandagavond een huishoude lijke algemeenc vergadering. De Voorzitter heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder den Bonds- adviseur, den Zeereerw. heer Pastoor Heczcmans en den Bondsvoorzitter den heer Fr. Hoogers. Vervolgens moest spr. zich van een droeve plicht kwijten, n.l. het herden ken van het lid der vereeniging J. v. d. Wens, die op het veld van eer zijrv leven voor het vaderland heeft gege ven. Voor zijn zielerust werd door de vergadering staande een Onze Vader en een Weesgegroet gebeden. Verder noemde spr. het een verheu gend feit, dat, ondanks de zware da gen die achter ons liggen, het rader werk van onze Stands- en Vakorgani saties zoo goed blijven functionnee- ren. Alhoewel de oorlogstoestand ook van invloed is geweest op onze plaat selijke arbeidersbeweging, kon spr. geen reden vinden voor pessimisme, integendeel, de hechtheid van onze beginselvaste organisaties zijn thans duidelijk aan het licht getreden. Spr. spoorde de leden verder aan toch vooral hun Bondsblad „Herstel" en ook vooral hun eigen dagblad „De Volkskrant" te lezen. De secretaris las vervolgens de no tulen van de laatste vergadering voor, die zonder op- of aanmerkingen wer den goedgekeurd. Hierna verkreeg de heer Hoogers het woord tot het houden van zijn spreekbeurt over „Onze arbeidersbe weging vóór en na 10 Mei". Spr. be gon met te constateeren, dat na de bewogen dagen, die we hebben mee gemaakt, alom wederom wordt over gegaan tot het houden van vergade ringen. Veel is er reeds gebeurd op staatkundig terrein, en wat zal er nog gebeuren op cultureel gebied? 10 Mei zal steeds een donkere herinnering blijven in de geschiedenis van Neder land. Spr. vergeleek de oorlog met een technische cycloon, temidden waarvan onze katholic*ke arbeidersbe weging pal staat. Ook in dezen tijd, zegt spr., kan veel goeds geboren worden. In dit verband noemt hij o.a. de ontslag-ver ordening, de verordening op de loon- kwesties, het verbod van staking en uitsluiting enz. Het is een verheugend feit, dat direct na het uitbreken van den oorlog de werkgevers en werkne mers elkaar gevonden hebben in „Het Orgaan", dat het contact onderhoudt tusschen onze sociale organisaties en de Nederlandsche en Duitsche over heid. In de standsorganisatie zal, zegt spr., in de toekomst het godsdienstig- zedclijke en cultureele meer en meer op den voorgrond moeten worden ge plaatst. Na nog een propagandistisch woord te hebben gesproken voor het lezen van „Herstel" en „De Volkskrant", eindigt spr. zijn rede met de opwek king tol een nauwgezette plichtsbe trachting en het zoo eendrachtig ino- gelijk medewerken aan wat spr. noemde „Onze Opbouwdienst". De Voorzitter bracht een hartelijk woord van dank aan den heer Hoo gers voor zijn heldere uiteenzetting van de feiten, waarmede wij op den dag van vandaag rekening hebben te houden. Hierna wekt de Voorzitter de leden op tot een massale deelname aan de processie naar Elshout op Donderdag 15 Augustus (Maria Hemelvaart). Op verzoek van het bestuur van de Steen kolen-In koop-Vereeniging doet de voorzitter hierna enkele mededec- lingen inzake de brandstoffenvoor- ziening. Waar van het stellen van schrifte lijke vragen geen gebruik werd ge maakt, sluit de Voorzitter onder dankzegging voor de opkomst, de vergadering met den chr. groet. K.J.M. V.-RONDRIT Na den zoozeer geslaagden rondrit van vorig jaar heeft de Waalwijkscho- K.J.M..V ditmaal wederom het initi atief genomen voor een tweeden fiets tocht door de mooie streken van Bra bant op 25 Aug. a.s. De route die ditmaal 80 K.M. lang is, zal de deelnemers voeren naar 's Bosch, vervolgens Heeswijk, St. Mi- chiels-Gestel, Oisterwijk, Udenhout, Loonopzand. Start en eindpunt zijn te Waalwijk voor Hotel „De Twee Kolommen", terwijl in Oisterwijk een rust gehou den zal worden, waar onder muziek en conférence gelegenheid is om iets te gebruiken en waar eenigen tijd ge zellig zal worden doorgebracht. De gelegenheid tot inschrijving is opengesteld zoowel voor dames als heeren tegen 50 cent per persoon. Groepen van meer dan 10 personen

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2