PROVINCIAAL NIEUWS Woensdag 14 Augustus 1940 No. 65 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad DRUNEN. VLIJMEN. KAATSHEUVEL. SPRANG—CAPELLE. r-v VOOR DEN GESNEUVELDEN WAALWIJKER. Voor den gesneuvelden J. van der Wensch te Baardwijk: N. N. 2.50 J. T. te W. 2.50 WAALWIJK BRENGT Z'N LAAT STE EN GROOTSCHE HULDE AAN TWEE OORLOGS SLACHTOFFERS. Dinsdag en Woensdag zijn we getui gen geweest van de posthume hulde, die de ingezetenen van Waalwijk brach ten aan twee mede-burgers, die hun le ven lieten, de een tengevolge der oor logsgruwelen, de andere op het slag veld zelve. Dinsdag ten 10J^ uur werd in de pa rochiekerk van St. Jan Baptist ter aar de besteld de heer Harry Hens, in le ven hoofdboekhouder der fa. Gebrs. Teurlings alhier, gemobiliseerd ge weest als onderofficier der infanterie, in welke functie hij 't vaderland op verschillende plaatsen en wijzen met grooten trouw heeft gediend tijdens de mobilisatie en waarvoor hij streed met mannenmoed toen de oorlog uitbrak. Deze man, een voorbeeld in dienst, een voorbeeld in de burger-maatschap pij, een braaf, oppassend echtgenoot en vader, heeft de hitte van den strijd in alle werkelijkheid gekend bij Lage- Zwaluwe, bij de brug van Keizersveer en elders, tientallen kameraden van z'n compagnie zien sneuvelen. Al deze oorlogsgruwelen hebben hem dermate diep en onherstelbaar geschokt, z'n ze nuwgestel en geest in enkele weken zoo ontredderd, dat hij, ondanks alle goede zorgen, ondanks alle pogingen om zich te verzetten tegen deze ijselijke herinneringen, na 'n paar droeve maan den 't leven liet in den ouderdom van slechts 36 jaar, nalatende eene bedroef de echtgenoote met vier jeugdige kin deren. Heel Waalwijk was diep bewogen met dit droevig gebeuren en 't is begrij pelijk dat eenige ingezetenen op n spontaan initiatief van een hunner, di rect pogingen in 't werk stelden om dit oorlogsslachtoffer een eervolle begra fenis te bezorgen, welke pogingen schitterend slaagden. De begrafenis had dan plaats onder een deelname ongekend in onze ge meente, op Dinsdag 1.1. in de parochie kerk van St. Jan. Ten 10 uur stelde de stoet zich op bij het St. Teresia-gesticht. Hier ver zamelden zich eenige honderden gede-, mobiliseerden, daartoe door hun pa troons welwillend in de gelegenheid gesteld. Zij namen hun plaats in voor de lijkbaar, terwijl eenigen van hen kransen en bloemen droegen: ieder had gevolg willen geven aan den drang om den overleden collega de laatste eer te bewijzen, reserve-officieren, onder-of ficieren, zoowel als korporaals en man schappen. De lijkbaar werd gedragen door collega's-onderofficieren. Wethouder Eibers vertegenwoordig de 't gemeentebestuur (de burgemees ter was wegens dringende ambtsbezig heden verhinderd), terwijl tal van ver- eenigingen deputaties zonden, o.m. Waalwijks Belang, Liedertafel „Oefe ning en Vermaak", R.K. Werklieden- vereeniging met vaandel, afd. Christe lijke Boerenbond, R.K. Bouwvakarbei ders, Het Roode Kruis, Vereeniging van Waalwijksche Schoenfabrikanten, Waalwijksche Looiersvereeniging e. m. a. De indrukwekkende, massale stoet trok kerkwaarts en op 't plein en in den hoofdgang der kerk vormden de oud-militairen een haag, 'n eerewacht, waartusschen door hun oud-strijdmak ker werd gedragen, terwijl bij den in gang de lijkbaar werd gedekt met de nationale driekleur. De H. Mis werd opgedragen door den heerneef en naamgenoot van den overledene,, den Weleerw. heer Harry Hens, terwijl het zangkoor de requiem mis van Perosi zong onder orgel-bege leiding van den heer Louis Sars; het kerkgebouw was dicht bezet, terwijl de opstelling der oud-militairen in kruis vorm achter de lijkbaar mede diepen indruk maakte. Treffend klonk na afloop van den H. Dienst het lm Paradiso door onze mooie kerk en diep bewogen brachten velen den geachten doode ter laatste rustplaats op 't kerkhof, waar wederom vanaf den ingang tot aan 't graf de oud-militairen de eere-wacht hadden betrokken en rector Hens de absoute verrichte. 't Was een diepbewogen, pakkende plechtigheid, een braéf ingezetene en een goed militair waardig. Wij brengen voor dit initiatief en de doorvoering daarvan gaarne een ge past woord van dank; wij zullen hier geen namen noemen, maar wel mogen we een uitzondering maken voor den heer Piet Bergmans, die door z'n voor- treffelijken opzet en regeling van den lijkstoet, speciaal wat de deelname der oud-militairen betreft, grootelijks bij droeg tot het indrukwekkend cachet dezer plechtigheid. Woensdagochtend ten 9.30 uur had in de Parochiekerk van St. Clemens de plechtige teraardebestelling plaats -van den voor het vaderland gevallen Waalwijker, den heer J. A. van der Wensch, die op 11 Mei 1940 in Ois- terwijk sneuvelde en aldaar voorloopig begraven werd. Door de goede zorgen van het daar toe samengestelde comité, waarvan het dagelijksch bestuur bestond uit den Weleerw. heer Kapelaan Mutsaers en de heeren G. Veltman en W. v. d. Mee resp. voorzitter, secretaris en penning meester, en met de volledige medewer* king van den burgemeester van Ois- terwijk en tal van ingezetenen, die op diverse wijzen hun instemming betuig den, werd hedenmorgen het stoffelijk overschot per lijkauto van Oisterwijk naar zijne woning aan 't Hoogeinde vervoerd. Inmiddels had zich daar een heele stoet opgesteld van hen die mede den gevallene de laatste eer kwamen bewij zen. Voorafgegaan door een aantal kran sen, o.m. van de burgerij, de oud-mili tairen uit v.m. Baardwijk en Waalwijk en van den heer André van Dongen, schreed daarna de lange rij kerkwaarts. De lijkkoets werd daarbij gevolgd door 't dagelijksch bestuur der gemeen te, deputaties van tal van vereenigin- gen, o.m. Waalwijks Belang, de R.K. Werkliedenver. Baardwijk, de R. K. Werkliedenver. Waalwijk, met als onderafd. de bouwvakarbeiders, de handboogschutterij „Eendracht maakt Macht", de Harmonie St. Jan, de V.V. Juliana, het Ambrosiusgild'e, de Gym- nastiekvereeniging „Kunst en Kracht het Roode Kruis, het Patronaat en ver der een zeer groot aantal oud-gemobili- seerden, die daarna voor in de kerk een eerehaag vormden. Bij de kerk werd het stoffelijk over schot overgenomen door oud-strijders en gedekt met de nationale driekleur binnen gedragen. Het mooie kerkgebouw was geheel gevuld en in bewogen stilte volgden de aanwezigen de plechtige H. Mis, opge dragen door den ZeerEerw. heer Pas toor van Erp, daarbij geassisteerd door de Weleerw. heeren Kapelaan Mut saers en pater Verhoeven. Het zangkoor voerde de tweestemmi ge Requim-Mis van Haller uit. Na deze indrukwekkende, plechtighe den begaf de droeve stoet zich naar het kerkhof, waar den gevallene een laat ste rustplaats zou worden bereid. Hier werd aan de geopende groeve het woord jgevoerd door den Edel- achtb. heer burgemeester Moonen. Deze sprak als volgt: Diep getroffen met een laatsten groet voor hem die zijn leven op het slag veld liet, verlieten daarna allen den doodenakker, waar een passend monu ment later zal getuigen van de zorg en het medeleven die de Waalwijksche burgerij overhad voor hem die stierf voor zijn vaderland. Voor z'n vrouw en kindertjes zal deze mooie begrafenis, deze groote deelneming een troost en steun zijn, nu en in de toekomst. VERMISTE MILITAIR VAN DAALEN. Van het Algemeen Informatiebu reau te 's-Gravenhage ontving de fa milie van den vermisten militair M. J. van Daalen uit v.m. Baardwijk be richt, dat uit de gegevens waarover dit Bureau beschikt blijkt, dat thans wel met zekerheid mag worden aan genomen dat van Daalen zich behou den in Engeland bevindt. Waarschijnlijk geschiedde de ver scheping naar Engeland op last van de Fransche regeering. EXAMENS. Geslaagd voor het diploma Engel- sche Handelscorrespondentie van de Vereeniging van Leeraren in de Han delswetenschappen, Mej. Esther de Vries te Waalwijk. Geslaagd voor het diploma Engel- sche Handelscorrespondentie van de Vereeniging van Leeraren in de Han delswetenschappen, de heer J. IJpe- laar te Drunen, die zijn opleiding ge noot aan de R.K. Middelbare Handels avondschool alhier. Voor het examen Boekhouden van Vereeniging van Leeraren in de Han delswetenschappen slaagde o.m. de heer G. Maas te v.m. Baardwijk. Hij genoot zijn opleiding bij den heer B. v. Lier alhier. Voor de hoofdacte slaagde te Breda, de heer J. J. Leemans te Dus- sen. GOUDEN BRUILOFT. Wij staan hier geschaard om de ge opende groeve, die weldra het stoffe lijk overschot zal omsluiten en tot den jongsten dag omsloten zal houden van een man, die zijn leven heeft gegeven bij de verdediging van zijn vaderland. Antonius Johannes van der Wensch werd doodelijk getroffen door een mi trailleurkogel, afgevuurd uit een vijan delijk vliegtuig, toen de 2e Mitrailleur- Compagnie, waarbij hij was ingedeeld, zich moest verplaatsen naar een nieuwe opstelling. Hij is bij de vervulling van dien sol- datenplicht gevallen op het veld van eer. Een soldaat en hiermede omvat ik al len van laag tot hoog, die den soldaten rok dragen, moet gehoorzamen aan de hem gegeven bevelen, ook al zou hij daardoor het hoogste offer, het offer van zijn leven moeten brengen. Dat is soldatenplicht. Die soldate.nplicht is een eereplicht, maar ook een harde placht. Hoevelen onzer zouden vrijwillig de plichtsbe trachting zoo ver doorvoeren, dat daar van een ernstige bedreiging van het eigen leven het gevolg zou zijn? Het rustig uitvoeren van militaire bevelen onder de moeilijkste omstandig heden is ongetwijfeld een daad van grooten moed, welke onzen eerbied en bewondering afdwingt. Antonius Johannes van der Wensch heeft zijn soldatenplicht gedaan; hij heeft het offer van zijn leven voor het vaderland gebracht; hij heeft zijn mili taire roeping vervuld. Hij zal in onze herinnering blijven voortleven als een goed soldaat, als een trouw echtgenoot en een zorgzaam va der. Het zal een troost zijn voor zijn vrouw en ook voor zijn kinderen, als deze later den vollen omvang zullen be seffen van de omstandigheden waar onder hun vader zijn leven heeft gege ven, te weten, dat ook zijn dood voor ons geliefd vaderland niet vergeefs zal zijn geweest. Hij ruste in vredé. Zooals bekend hoopt a.s. Zaterdag 17 Augustus het echtpaar Koos v. d. Hoek-Vos zijn gouden huwelijksfeest te gedenken. In verband met de tijdsomstandig heden zullen de feestelijkheden zoo veel mogelijk tot eigen kring beperkt blijven. Toch zijn wij er zeker van dat de populaire jubilarissen dien dag op passende wijze gehuldigd zullen wonden, waaruit wel duidelijk blijken zal hoezeer zij ieders sympathie weg dragen. Om de burgerij van Waalwijk en meer speciaal de buurtbewoners toch in de gelegenheid te stellen hun hulde betuigingen aan te bieden, zal van 11 tot 12 uur in Hotel ,,De Twee Kolom men" een receptie gehouden worden waarbij het gouden echtpaar door het feestcomité officieel zal worden ont vangen en gehuldigd en waarbij ge schenken zullen worden aangeboden. Wij zijn er zeker van dat het de oudjes dien dag niet aan belangstel ling zal ontbreken. CONCERT EN TURNDEMONSTRATIE. Maandagavond werd door de Har monie St. Jan een volksconcert gege ven op de muzieknis te v.m. Baard wijk. Begunstigd door goed weer trok dit concert veel belangstelling. De harmonie voerde onder leiding van den heer L. v. d. Zanden uit Loon- op-Zand, een mooi, gevarieerd pro gramma uit, dat over het geheel ge nomen uitnemend ten gehoore werd gebracht. De harmonie blijkt de moei lijkheden, als gevolg van de tijdsom standigheden, flink het hoofd te bie den en weer over haar depressie periode heen te zijn. De Gymnastiekvereniging „Kunst en Kracht", onder leiding van den heer L. v. Drunen, maakte dien avond een turnmarsch door een deel onzer gemeente en gaf tijdens de pauze van het concert der Harmonie „St. Jan" een korte turndemonstratie op het pleintje voor de muzieknis. Zoowel tijdens den tocht als bij de demonstratie trok de groote kranige turners-groep veel belangstelling. HANDBOOGSPORT. Zondag j.l. had op de banen der R.K. Handboogschutterij „Eendracht maakt Macht" de eindwedstrijd plaats van den onderlingen Zesdaagsche. Na spannenden strijd wist het kop pel L. v. Bladel—R. v. Loon als win naar uit de Doelen te treden, terwijl t koppel P. v. Bavel—G. Pulles nog een ronde wist uit te loopen en daardoor de derde plaats te bezetten. Na afloop werden de winnaars ge huldigd en werden door den voorzit ter de prijzen onder een toepasselijk woord aan de deelnemende koppels uitgereikt. Eindstand van den Zesdaagsche: 1 L. v. Bladel—R. v. Loon, 461 pt. Op 1 ronde: 2 J. Verhoeven J. Kleijberg, 439 p. 3 P. v. Bavel—G. Pulles, 422 p.. Op 2 ronden: 4 H. v. d. Mee--J. Verheijden, 412 p. Op 3 ronden: 5 C. Pullens—H. Muskens, 447 p. 6 Ch. v. d. Hoven Pz.—P. v. Dijk, 373 p. 7 Ch. v. d. Hoven-M. Beerens, 369 p. 8 M. v. d. Mee—J. Leijtens. 361 p. 9 W. PullesA. Brok, 300 p. Na uitreiking der prijzen werd den leden medegedeeld dat de vereeniging uitgenoodigd was a.s. Woensdag bij de uitvaartdienst van den gesneuvelden militair v. d. Wensch aanwezig te zijn. De voorzitter verzoekt allen zooveel mogelijk aanwezig té willen zijn, ter wijl besloten werd voor den gesneuvel de een H. Mis te laten opdragen na mens de schutterij. Door een mede strijder werd daarbij aanstonds het ini tiatief genomen om voor den gevallen kameraad onder de leden te collectee ren, waaraan allen spontaan bijdroe gen. Deze collecte bracht een bedrag van 5.op. Ongeval. Bij zijn werkzaamheden in Eind hoven kwam W. V. van alhier met bij het van een wagen springen zoo danig terecht, dat hij een ernstige blessure aan een zijner beenen bekwam. Hij werd opgenomen in een ziekenhuis in Eindhoven. Textielkaarten. Vandaag is een aan vang gemaakt in onze gemeente met het uitreiken der textielkaarten. De veiling. Blocveiling Snijboonen (31000 kg) f 11f 11,20 Spekboonen (18000 kg) f 11 Dubb. Princessen (12000 kg) f9 50 Prtncessen z. dr. (5000 kg) f 16,10 Pronkboonen (1000 kg) f7,.f7,50 Alles per 1000 kg. ELSHOUT. Serie te Elshout. Op de Zondagen 18 en 25 Aug. zullen door de B.K V.V. «E.S.C.»te Elshout seriewedstrijden worden georganiseerd. plechtige eerste H. Mis. tens, kapelaan Chr. Strijbos uit Leeuwarden als diaken en pater Pius de Winter, dectorandus van het AlDertium als subdiaken. De belangstelling in de kerk was zeer groot en ouder de aanwezigen merkten wij verschillende geestelijke en wereldlijke autoriteiten op, zoo als Mgr. van Dinther, generaal der Kruisbeeren uit St. Agatha. üe feestpredicatie werd gehouden door pater Hillen O.P., prior van het Albertinum. Door het Parochieel zangkoor werd onder leiding van den heer van Heijst op zeer verdienstelijke wijze de «Missa Fesliva» van H. Loots en de Priestercantate van Haagh uitgevoerd.Onder de kundige leiding van den weleerw. heer van Stokkum, subdiaken van het Groot- seminarie werden de Gregoriaansche gezangen uitgevoerd. De heer Guppertz uit Zaltbommel zong tijdens de plechtigheid het Panis Angelicus van César Franck. In den namiddag celebreerde Pater van Wagenberg een plechtig H. Lof en in den loop van den avond brachten de harmonie «Con cordia» onder leiding van den heer Jan Merkx en de gemengde zang- vereen iging«St Cecilia» onder leiding van den heerM. Fitters'n serenade. Hsgzn. Zondag was er op de Wolput in Vlijmen groot feest. Een zoon van den groot industrieel den heer Jan v. Wagenberg, Pater Mattheus Dom van Wagenberg O.P. droeg in de parochiekerk zijn eerste plechtige H. Mis op. De buurtbewoners van den neo mist hadden door innige samenwer king een versiering bij de ouderlijke woning van den neomist aangebracht die in een woord af was. Mei eenvoudige hulpmiddelen was de breede inrij tot een waardige feestpoort gemaakt voor Pater v Wagenberg en zijn familie. Om half tien werd de neomist met zijn familie voorafgegaan door een schare bruidjes en begeleid door het buurtcomité en de harmonie „Concordia" naar de kerk geleid. Onder leiding van mej. Jo v. Heijst werden door de bruidjes op keurige wijze enkele kerkelijke gezangen uitgevoerd. De belangstelling langs den langen weg en bij de kerk was zeer groot. Terwijl de jonge priester naar het altaar schreed werd door het pa rochieel zangkoor het Magnificat gezongen. Bij zijn eerste H. Mis werd Pater Matiheus van Wagenberggeassisteerd door den pastoor der parochie, pastoor Werneri als presbyter assis- LOON OP ZAND. Goed afgeloopen. Toen de heer v. d. Oetelaar, land bouwersknecht van de wed. Wijt- vliet alhier het i aard uit de weide wilde halen sloeg het dier hem dermate in de maagstreek dat hij in bewusteloozen toestand door buurtbewoners werd aangetrolfen, die hem naar huis vervoerden. Kort na zijn thuiskomst herstelde de man, zoodat het geval dat zich aanvankelijk vrij erg liet aanzien nog goed afliep. CAPELLE. De voetbalvereeniging «Wit- Zwart» alhier speelde jl. Zaterdag- V avond te Wijk en competitiewedstrijd tegen de Wijksche voetb.-vereeniging welke wedstrijd met 2-0 door de Capelscbe vereenigingwerd verloren. Na gehouden aanbesteding is het verbouwen van een woonhuis voor rekening van den beer J. Dekkers opgedragen aan den aan nemer H. J. Versteeg. f 412.50 f 368.50 f 349 f 331 50 f 270.- f 262 70 f 258.— Bij de j.l.«Vrijdag gehouden aan besteding van onderhoudswerken der gemeente Sprang-Capelle werd als volgt ingeschreven: Timmerwerk, G. Paans, Cipelle M. W. Verhagen, Capelle Gebr. Spierings, Captlle J. Quirijns, Capelle Alb. Hoefnagel, Capelle J Micbaël, Vrijh.-Capelle H. Wagenaar, Capelle Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. Metselwerk. D. v. O versteeg, Vr.-Capelle f 57.50 Gebr. Spierings, Capelle f 41.50 J. Michaël, Vrijh.-Capelle f 40.20 J. Molegraaf, Capelle f 38.50 Gegund aan den laagsten in schrijver. Schilderwerk. J. A. v. d. Schans, Sprang J. Klaasse, Sprang Z. Molegraaf, Capelle D. Rijken, Capelle Het werk werd opgedragen aan den laagsten inschrijver. f 221.40 t 193 15 f 184 50 f 179 M X De noodwoningen die op een terrein langs het Noorderkanaal tegenover de Gordelweg worden opgebouwd, vorderen thans de voltooiing. Een lange rij ar chitectonisch weinig fraais, maar doelmatige woningen is er in record-tijd neergezet, en zal binnenkort door de bewoners worden betrokken.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5