GEMENGD NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING RECHTZAKEN ROODE STER BUITENLAND SPORT FEUILLETON HET WAS IN AUSTRALIË.... Wat wij noodig hebben. SPRANG—CAPEU.E. KAATSHEUVEL. DRONGELEN. Voor een artikel, door dr. J L. A. Peutz in »Dq Residentiebode» geschreven, vraagt men onze aan dacht, zoo schrijft »de Maas"bode«. De hoofdzaak van het betoog brengen wij gaarne ter kennis van onzen lezerskring. Wat heeft Nederland noodig? «Zoowel naar binnen als naar buiten eenheid. Kan dat niet? ja, zeer zeker. Maar dan moeten wij ons allen herzien, dan moeten wij-op houden met elkander te wantrou wen, dau moeten wij niet meer lasterpraatjes verkoopen en bijv. de goegemeente bespoken met «Natio naai Front« is een verkapt N.S.B.- zaakje« en dergelijken onzin. Met hetzelfde recht zou men de vraag kunnen herhalen van het Nationaal Front en tot dusverre is daar nog geen antwoord op gevolgd of sommige vooraanstaande leden van de Nederlandsche Unie al dan niet tot de vrijmetselaars behooren. Wij moeten onzen goeden wil toonen in daden. En daden zijn geen openlijke of geniepige scheid partijtjes. Wij moeten onze zelftucht aanleeren en willen inzien, dat eenheid niet alleen voor ons »harde« wet kelijkheid moet zijn, aanhoudend en onafgebroken, maar dat eenheid ook pas de werkelijke grootheid kan geven van land en volk. Daar voor is noodig te breken met het gewone en alledaagsche, met alle eigenbelang en iedeie naijverige bedoeling. Pas dan groeit Groot- Nederland als een werkelijke Groot heid en past het als een essentieel stuk in de voltooide legkaart van een solidair Europa. Ad majorem Dei gloriam. Waai om kan de Nederlandsche Unie niet naar het Nationaal Front toegroeien? Waarom moet de A.R. en Chr. Historische partij afzijdig bhjven nu het gaat om onze zelf standigheid 1 Was'de 2e Ne derlandsche Unie van einde Juli nu absoluut noodzakelijk geworden terwijl Nationaal Front er reeds veel langer was en met een scherp omlijnd programma, dat toch door allen onderschreven kan worden, die zoo dringend gevoelde leiding in dagen van geestelijke ontredde ring bracht? Wel neen, maar dat ligt alweer in een beroemde Neder landsche karaktertrek: wat'n ander doet is nooit goed. Wij moeten onzen goeden wil nu eens toonen in daden. Alvorens wij ons een enkele kant- teekening op de kwintessens dezer beschouwingen veroorlooven, ter loops de opmerking, dat het drie manschap der Unie (andere «voor aanstaande ledenzijn ons niet bekend) met nadruk heeft verklaard geenerlei relatie te hebben noch ooit gehad te hebben met de vrij metselarij. Wat nu het betoog van dr. Peutz in zijn algemeene strekking betreft kunnen wij er veel in onderschrij ven. Hetgeen over scheidpartijtjes en zelfzucht, over eigenbelang en naijverige bedoelingen gezegd wordt, zij volop beaamd. Vooral de hei- innering aan onzen beroemden Nederlandschen karaktertrek, die van „De Echo van het Zuiden". bewerkt door J. VAN DER SLUYS. 1) Nadruk verboden. HOOFDSTUK I. Het is tijd om naar huis te gaan, Helen. Ja, mevrouw. De zon is reeds ach ter de boschjes verdwenen. Ik wou dat ze daar bleef. Ik heb een hekel aan de zon, jij niet? Neen mevrouw, ik heb geen hekel aan de zon. Je weet heel goed, wat ik bedoel meisje, heel goed. Ik bedoel niet, dat ik een hekel heb aan de zon zelf, maar ik vind het vervelend haar iederen dag weer te zien en te voelen hoe zij het vleesch op je gebeente verschroeit en je gezicht en handen telkens bruiner doet worden en je leven en geestkracht vernietigt. Je weet immers best hoe ik het bedoel? Ja, mevrouw. ,,Ja mevrouw" en ,,neen me vrouw"! Wat ben je vandaag verve lend Helen. Als er iets is, waar ik een hekel aan heb, zijn het zeker die één lettergrepige antwoorden. Het maakt mij zenuwachtig. Het is al erg genoeg hier te moeten luisteren naar het geklin gel van die akelige koeklokjes, en nu ons almaar parten schijnt te moeten spelen, is geheel ad rem. Maar hoe zal men nu objectief hekeken zijn goeden wil het effectief in daden toonen Dr. Peutz heeft blijkbaar een praedilectie en dan wordt een juiste keuze al spoedig moeilijk. Indien men niet overdrijft met te zeggen, dat «Nationaal Frontcr er «reeds veel langer was«, dan blijkt toch de vraag, of zijn program «door allen onderschreven kan worden», door de oprichting en formidabele vlucht der Unie zelve niet bevestigend te zijn beantwoord. Wat niet wegneemt dat, indien waarlijk eigenbelang, en naijver werden uitgebannen, de heide be wegingen naar elkander toe zouden kunnen groeien. Hetgeen zeker te wenschen ware. Want inderdaad, dr. Peutz consta teert het terecht aan eenheid, zoowel naar binnen als naar hui ten, heeft Nederland vóór alles behoefte. De strijd om een kind. Uitspraak thans gevallen. Vandaag heeft de president der Haagsche rechtbank uitspraak ge daan in het kort geding tusschen de families S. en Van der W., be treffende de baby, die op 10 Mei na den bominslag in de Bethelhem kliniek te Den Haag in ontvangst is genomen door de familie van der W.docti waaromtrent de familie S beweert, dat de baby haar kind is. Zooals men weet, heeft de president onlangseen tusscbenvunnis gewezen en daarbij deskundigen onderzoek gelast ten aanzien van bloedgroepen en vinger afdrukken, welke onder zoek geen positie! resultaat opleverde Daarna werd voor de tweede maal in deze zaak gepleit. Het vonnis van den president was zeer uitvoerig geargumenteerd en de voorlezing daarvan duurde bijna een halt uur. De president heeft op grond van de talrijke getuigenver klaringen bevolen de afgifte van het kind aan de familie S en dit vonnis uitvoerbaar verklaard bij voorraad. Het ongeluk te Bergen op Zoom Ook het vierde slachtoffertje overleden. In aansluiting op ons bericht van Woensdag over het ernstige verkeers ongeluk te Bergen op Zoom, waar hij drie kinderen werden gedood, vernemen wij nog, dat in den alge- loopen nacht ook de drie jarige Chr Videier, aan de gevolgen van zijn verwondingen, eveneens hij het on geluk opgeloopen, in het algemeen buTgergasthuis is overleden. De toestand van de overigen slachtoffertjes is, hoewel nog zeer ernstig, zonder levensgevaar. Deserteur krijgt 2'/a iaar De krijgsraad heeft den militair die Woensdag wegens het verlaten van een onder vuur staande stelling te Utrecht terechtstond, 'een zwaar dere straf opgelegd dan de auditeur militair, mr. P. Kapteijn, had ge- eischt. Deze vorderde twee jaar gevangenisstraf, maar het vonnis luidde: twee jaar en zes maanden, met aftrek van voorarrest. De veroordeelde, de 25-jarige, gehuwde dienstplichtige soldaat J. B uit Rotterdam, diende destijds bij de 15e compagnie mortieren, van het 15 R I. Hem was ten laste gelegd dat hij zich als militair op den l3den Mei opzettelijk terluiks, voorwen dende een zijner voeten zoodanig te hebben bezeerd, dat hij de beschik king daarover grootendeels had verloren, aan het gevecht met den tegenstander in genoemde stelling had onttrokken, door zich met een auto naar elders te verwijderen. Doodelijk ongeluk te Oosterhout. Gistermorgen is de 12-jarige wiel. rijder J. Bayens te üosterhout door een vrachtauto aangereden en ge dood. Het ongeluk gebeurde doordat de voor hem rijdende fietsers moesten inhouden voor 'n vrachtauto. Bayens kwam hierdoor in hotsing met de fiets van zijn oom die voor hem reed. Hij viel en werd door den auto gegrepen. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het stoffelijk overschot is naar het St. Jozefgesticht overgebracht. Ernstige aanrijding. Twee meisjes zwaar gewond. Donderdagmorgen half zes heeft zich op den Rijksweg Wagenberg- Moerdijk ter hoogte van de Noord een ernstige aanrijding plaatsgehad. Twee dochters van den landbouwer M. te Wagenberg, die zich met een melkwagentje naar de wei begaven, werden op genoemden weg door 'n haar achterop rijdendeauto gegrepen Beide meisjes werden ernstig gewond en zijn per ziekenauto naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda over gebracht. Aan de jongste de 21 jarige W., werden de laatste H. Sacramen ten toegediend. SPRANG. Predikbeurten Zondag 18 Augus tus 1940: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 3 uur Ds. B. A. van Lummel. De leden van de Ned. Herv. Kna- penvereeniging Samuël" en de meis- jes-catechesanten van de zomer-cate- chesatie maakten j.l. Donderdag, onder leiding van den Weleerw. heer Ds. A. Sirag en de heeren C. B. Timmermans en H. A. v. d. Ham, een plezierreisje naar Amsterdam. Om circa 7 uur werd de reis aangevangen en werd in opge wekte stemming naar het station te Waalwijk gewandeld, om na een ge zellig spoorreisje te circa half elf in de hoofdstad aan te komen. Hier werden verschillende beziens waardigheden bezichtigd. De meisjes bezochten hier ook het Bijbelmuseum, terwijl de jongens een rondvaart door de havens maakten. Na een voorspoedige thuisreis arri veerde het gezelschap, voldaan over 't genotene, des avonds negen uur weer in onze gelheente. Ernstig ongeval. Vrijdagmorgen omstreeks half twaalf had aan de Biersteeg alhier een ernstig ongeluk plaats. Toen het 7-jarig zoon tje van den heer L. van Willigenburg alhier per fiets den Provincialen weg wilde oversteken, naderde juist een vrachtauto; het ventje botste tegen den auto op en werd tegen den grond ge smakt. Hevig bloedende en met ern stige verwondingen aan het hoofd werd het knaapje opgenomen en bij den heer van Zwietering binnengedragen, alwaar Dr. Winkelman, die spoedig aanwezig was, de eerste hulp verleen de. Dr. Winkelman achtte overbren ging naar het Ziekenhuis te Waalwijk noodzakelijk, waarheen het knaapje in zorgwekkenden toestand per auto werd vervoerd. De kerkdiensten. Donderdag werd in de parochie St. Jan van den kansel bekend gemaakt, dat in verband met de verduistering a.s. Zondag de eerste H. Mis om halfzeven zal aanvangen. De marechaussées terecht. Naar de gegevens van den heer Arn. van Thiel-Coovels te Helmond voorzitter van het plaatselijk Comité van het Roode Kruis te Helmond, bevinden zich o.m.ook Opperwacht. meester A. v. d. Pias, Wachtmeester D. Meijaard en Marechaussée P. Pip ping van de brigade te Kaatsheuvel in Engeland. Athletiekwedstrijden. Na het zoo goed geslaagde voet- baltouinooi door Des in het R.K Sportpark gegeven, worden de athletiekwedstiijden van Zondag a.s. met groote belangstelling tegemoet gezien. Is het aantal inschrijvingen dan ook al iets onder de raming gebleven, het is in ieder geval zoo groot dat er groote spanning om het resultaat zal zijn. Voor het examen voor practijk- diploma Boekhouden van de Ver. van Leeraren in de Handelsweten schappen, gehouden op 22, 23 en 24 Juli te Waalwijk, slaagde de heer Joh. van Gammeren, alhier. Hij genoot zijn opleiding bij den heer C.P. van den Hoven belasting consulent te Waalwijk (voorm. Be- soyen). Zes verdachten uit Dassen pleegden diefstal ten nadeele van den Nederlandschen Staat. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft vonnis gewezen tegen een zestal verdach ten uit Dussen, waarvan er vijf gedeti neerd waren. Het waren de 37-jarige ar beider B. van A., de 37-jarige arbeider M. P., de 50-jarige arbeider L. var. M., de 38-jarige arbeider J. van I)., de 28-jarige knecht L. D., de 44-jarige landbouwer B. W., laatstgenoemde alleen niet gedeti neerd. Hun was ten laste gelegd, dat zij in Mei j.l. te Dussen te samen en in ver eniging hebben weggenomen suiker, rijst, margarine, margarineboter, vet, kof- „Ik schep", sprak een schipper in Schagen In mijn pijp Roode Ster steeds behagen I Want die heerlijke geur Houdt mij in m'n humeur Ook op minder fortuinlijke dagen' Zeldzaam zacht en licht in de pijp! fie, thee, kaas, schorten, dekens, schoe nen, handschoenen, alles eigendom van den Nederlandschen Staat. Zij werden alle zes veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorar rest. „STATENDAM" WORDT GESLOOPT, Eens 't grootste Nederlandsche schip. Het s.s. „Statendam" van de Hol- land-Amerika Lijn, dat gedurende on geveer tien jaar op de lijndienst Rot terdamNew York heeft gevaren, is naar wij vernemen voor sloop ver kocht aan Frank Rijsdijk's Industri- eele Ondernemingen N.V. te Hendrik- Ido-Ambacht. De „Statendam", die thans als een uitgebrand en verwoest wrak voor de Wilhelmina-kade te Rotterdam ligt, is in de oorlogsdagen in Mei ten onder gegaan. Vóór de „Nieuw Amsterdam" was de „Statendam", die 28.290 h.r.t. mat, het grootste Nederlandsche pas sagiers- en vrachtschip. Het had een accomodatie voor ongeveer 1400 pas sagiers. FEIJENOORD—HERACLES. Zondagmiddag om twee uur zal op het terrein van Sparta de belangrijke kampi oenswedstrijd worden gespeeld tusschen Feijenoord en Heracles. Wint een van beide, dan is zij kampioen. Wordt de uitslag een gelijk spel, dan is in elk ge. val een beslissingswedstrijd tusschen bei de ploegen noodig. Het zal van den strijd tusschen Juliana en Blauw-Wit afhan gen of het bij één beslissingswedstrijd zal blfjven. Feijenoord komt Zondag op volle sterkte uit, dus in de volgende formatie: Scholtens; v. d. Lely en v. d. Heide; Paauwe, Kuppen en de Vroet; Zaanen, Vrauwdeunt, Vente, Slinke en Linssen. Om 12 uur begint een aardige voor wedstrijd tusschen de reserves van Feij enoord en de kampioensploeg van Laak kwartier uit den Haag, waarvoor speci aal van Haagsche zijde groote animo be staat. behoef jij bet hier niet nog saaier te maken. Helen keerde haar donker, mooi ge zichtje naar haar meesteres, sloeg de randen van haar groven zonnehoed te rug met ha^r kleine bruine handjes en Het spijt mij, dat ik u gehinderd heb, mevrouw. Mevrouw Lathom, een mooi vrouw tje met een poppengezicht, een vrouw van ongeveer vijf-en-twintig jaar, schudde ongeduldig haar blonde krul len en leunde met haar rug tegen den gladden stam van den boom, waaron der zij zaten. Ik zei niet dat je mij hinderde, maar ik vind je erg gedachteloos. Ik heb zooveel te verduren en niemand heeft het minste medelijden met mij. Men heeft even weinig consideratie met mij alsof ik een gedeporteerde gevan gene was. Het gelaat van het meisje tot wie zij sprak werd eerst gloeiend rood, daarna doodsbleek. Doch mevrouw Lathom lette daar niet op. Haar eigen nietige onaangenaamheden waren in haar oog veel te belangrijk om te letten op de uitwerking van haar aanhoudende, zeurige praatjes- Eenige oogenblikken bleef zij zwijgend zitten, verdiept in de studie van twee,mooie blanke handjes, bedekt met een onmogelijk aantal rin- 'gen en haar voorhoofd rimpelde zich toen zij een klein sproetje op een harer vingers zag. Waarom heb je mij niet gewaar schuwd, dat ik mijn handschoenen zou aandoen, Helen? Mijn handen zullen stellig gauw afschuwelijk leelijk zijn met die akelige sproeten en beten van vlie gen en muskieten. Ik heb u gewaarschuwd, me vrouw, zei het meisje op denzelfden be leefden toon. De vliegen zijn in den laatsten tijd erg lastig. Daarom klingelt het vee zoo met de belletjes. De vliegen kruipen in hun ooren. Die vervelende koeien en paar den! Waarom kunnen zij niet op een andere manier trachten ze weg te ja gen, dan door te schudden met hun kop? Een lichte glimlach gleed over het gelaat van het meisje. Ze doen erg hun best, mevrouw. Er staan er steeds een aantal in het water, zoodat alleen hun kop er boven uitsteekt. Zij staan soms uren lang zoo. Die arme paarden lijden het meest. Waarom ter wereld vertel je mij toch die .dwaze dingen. Ik kan immers niet den heelen dag tot aan mijn kin in het water staan? Maar dat zou ik eigenlijk evengoed kunnen doen, als te wonen hier in die nare streek. Het is heel slecht van den gouverneur, kapi tein Lathom hierheen te sturèn, terwijl hij weet dat ik niet sterk ben. De geduldige, vermoeide luisteraar ster antwoordde niet. Zes maanden lang -sedert zij met kapitein en mevr. Lathom naar Waringa Kreek was ge komen hoorde zij bijna dagelijks die zelfde klachten, soms tegen Lathom, soms tegen de enkele gasten die op be zoek kwamen, altijd tegen Helen zelf. Heb je geen hekel aan de streek? vroeg mevrouw Lathom eensklaps op vriendelijk neerbuigenden toon aan het meisje. Zou je het niet heerlijk vinden naar Sidney terug te keeren inplaats van te wonen in dit ellendige bosch? Zij sprak op gemaakt zorgeloozen toon, maar het meisje dat somtijds in haar min zieltje kon lezen als in de ge dachte van een tienjarig kind, begreep dat er iets achter die vraag stak. Ik houd niet van de plaats me vrouw, maar ik heb er ook geen hekel aan. Maar zou je niet graag naar Sid ney terugkeeren? vroeg mevrouw La thom snel. Neen, mevrouw. Dwaas meisje, waarom niet? Ik houd niet van het woud, me vrouw, maar ik heb het liever dan Sid ney. Dan moet je je best doen van Sid ney te leeren houden, zei mevrouw La thom scherp. Ik heb niets te maken met het houden of niet houden van van Van een gedeporteerde misdadig ster, mevrouw. Dat zeg ik niet. Het is heel onge manierd dat je mij in de rede valt, ter wijl ik spreek, voornamelijk als ik je een gunst wil bewijzen. Vergeet je po sitie niet. Die kan ik nooit vergeten! Die woorden werden zoo vol kalme waardigheid uitgesproken, de donkere oogen keken mevr. Lathom zoo vast aan, dat deze een onaangenaam gevoel kreeg. Ik ben toch heel goed voor je, Helen en heb op allerlei manieren al heel veel voor je gedaan. Ik ben u dankbaar voor al de vriendelijkheden die u mij hebt bewe zen, zei het meisje langzaam, ofschoon haar heele hartstochteijke natuur in op stand kwam bij de gedachte aan de da- gelijksche beleedigingen en onaange naamheden, die dat gedachtenlooze, zelfzuchtige schepsel vóór haar, haar aandeed. Doch hoeveel nadruk zij ook op het woord „vriendelijkheden" had gelegd, mevr. Lathom, die zich met een snoeperig waaiertje koelte zat toe te wuiven, bemerkte er niets van. Je hebt ongetwijfeld opgelet, He len, dat kapitein Lathon heel eigenaar dige manieren heeft en maar. 4iij is zoo langzaam van begrip. Hij stelt je heel hoog werkelijk heel hoog, dat verzeker ik je. Hij heeft het heusch ge zegd. Kapitein Lathom is altijd heel vriendelijk en toegevend voor al de ge vangenen, die aan zijn zorgen zijn toe vertrouwd, mevrouw. Dat is waar en ik ben blij dat je er prijs op weet te stellen, maar zie je, je staat ook zoo ver boven de andere de andere De andere gedeporteerde vrou wen, mevrouw. Precies. En toen je ons dan ook bent toegewezen, heb ik dat dadelijk opgemerkt en kapitein Lathom gezegd, dat ik zeker was wat ook je vroeger leven geweest is dat je ver stond, zoowel in manier als in uiterlijk, boven de rest van de ongelukkige schepsels, die met de „Julia" aankwamen. Dank u, mevrouw. Het meisje kneep de handen samen, boog het hoofd en sloot de tanden op een. Ja, 't is waar, vervolgde mevrouw Lathom zelfingenomen, en kapitein La thom heeft op mijn speciaal verzoek en .door mijn belangstelling in je, weten te verkrijgen dat je ons werd toegewezen, hoewel de Gouverneur, die 'n heel on beschaafd mensch is, er sterk tegen was dat officieren gedeporteerde vrouwelij ke gevangenen als dienstboden namen. Daarvoor zal je zeker heel dankbaar zijn. Ik ben kapitein Lathom heel dank baar. Hij heeft mij doen gevoelen, dat ik nog een menschelijk wezen ben en geen lastdier. Zij sprak steeds even eentonig, of schoon haar geheele lichaam trilde. Wat spreek je vreemd, Helen. Ik heb je toch ook niet als een lastdier be schouwd. Heelemaal niet en dat heb ik. je bij vele gelegenheden getoond, niet waar? Het meisje antwoordde niet, maa.r boog het hoofd. (Wordt vervolg,d). zei:

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2