MARKTBERICHTEN BURGERLIJKE ST"un t I veesz? ZOEKT Markt jS^J Waalwijk p Bioscopen. Een enorme sortering in al onze afdelingen en voordelige prijzen, DE SPORTFEESTEN ÏE KAATSHEUVEL. Onder overgroote belangstelling heb ben Donderdag de finales plaats gehad van het sportournooi georganiseerd door de R.K.W.V. „DES". De uitslagen der voetbalwedstrijden zijn: Voab (Goirle)Uno Animo (L. o. Z.) 2—0. Velocitas (Tilburg)RWB (Waalwijk) 2—1. Verliezersronde Uno AnimoRWB 11. (Na straf schoppen door Uno Animo gewonnen). Finale: - VelocitasVoab 06. Door den voorzitter van DES den heer Jac. Smit werden onder een toepasselijk woord de pryzen uitgedeeld. Deze be stonden uit: Eerste prijs sportkleeding of 25 gld.; Tweede prijs 2 ballen of 17 gld.; Derde prijs 1 bal of 10 gld. Vierde prijs 1 bal of 7 gld. Door de afgevaardigden der diverse vereenigingen werden dankwoorden ge sproken. -■ Aan het slot nam de scheidsrechter v. d. Staak, bestuurslid van den I.V.C.B. het woord waarin hij de sportieve geest waarin deze wedstrijden gespeeld zijn memoreerde en de hoop uitsprak, dal in den nieuwen bond denzelfden geest het sieraad der ontmoetingen moge zijn. WIELERSPORT. De Zwolsche wielerbaan. De Zwolsche wielerbaan Urbana heeft haar langsten tijd gehad. Een jaar of zes geleden is zij opgericht en aanvankelijk lloriseerde de onderneming goed. Er was veel belangstelling in het begin. Aanvan kelijk waren het Zwolsche renners, die hier elkander strijd gaven. Later werden er ook wedstrijden van grooter formaat gehouden. Spoedig werd de belangstel ling minder, waartoe de houding van de renners zelf zeer medegewerkt heeft. Het begin van belangstelling voor de wieler sport in Zwolle is als het ware in de kiem gesmoord. In langen tijd waren er al geen wedstrijden meer geweest. Het ge volg hiervan is, dat thans de wielerbaan verkocht is aan een houthandelaar. Deze zl de baan binnenkort sloopen. ATHLETIEK. liet wereldrecord op de 3U00 meier. In het stadion te Stockholm is de Zweed Henry Kaelarne-Jonsson er in ge slaagd het wereldrecord over 3000 meter hardloopen te verbeteren. Hij bracht het record op 8 min. 9 sec. Het oude record stond op naam van den Fin Hoeckert, met den tijd van 8 min. 14.8 sec. geves tigd te Stockholm op 10 September van het jaar 1937. Hoeckert is in Februari van dit jaar voor zijn land gevallen. Kaelarne-Jonsson verbeterde het re cord dus met niet minder dan 5.8 sec. Zijn landgenoot Haegg bleef in dezen wedstrijd eveneens-onder het record van Hoeckert door de 3000 m. in den tijd van 8 min. 11 sec. af te leggen. Waalwijk, 14 Aug 194Ü Biggen ongemerkt 18 f 11 Biggen gemerkt f 14—118 Aanvoer matig Eieren 5'/2 cent. ADVERTEERT IN DIT BLAD. WELKE BONNEN? Brood: Van 12 t.m. 18 Augustus ge ven de met 1 genummerde bonnen van het nieuwe broodbonboekje recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Van 19 tot en met 25 Aug. a.s. bon 2, rechtgevende op 2500 gram rogge brood ot 200 gram ander brood. Thee of Koffie: Bon 53 (algemeen distributieboekje). Geldig van 3 tot en met 30 Augustus, recht gevende op x/i pond koffie of ons thee. Bloem of bakmeel: Bon 40 (algemeen distributieboekje). Geldig tot en met 6 September, recht gevende op 2x/2 ons tarwebloem, of tarwemeel, of rogge bloem, of roggemeel, of zelfrijzend bak meel of boekweitmeel. Suiker: Bon 66 (algemeen distributie boekje). Geldig tot en met 31 Augus tus, recht gevende op één kg. suiker. Petroleum: Petroleumzegel „Periode 5voor hen, die over geen andere kookgelegenheid beschikken, dan met petroleum. Geldig van 12 Augustus tot en met 8 September, recht gevende op 2 liter petroleum. Bon „Periode 4" is ongeldig ver klaard. Boter, Margarine en Vet: Van 29 Juli tot en met 23 Augustus geeft elke van de met 01 t.m. 04 genummerde bonnen van de boterkaart recht op het koopen van 250 gram boter. Elk van de met 01 en 02 genummer de bonnen der vetkaart geeft in die pe riode recht op het koopen van 250 gram margarine, gesmolten vet, voor zoover voorradig, of boter. De met 03 en 04 genummerde bonnen der vetkaart geven gedurende het ge noemde tijdvak elk recht op het koopen van 250 gram boter, op den prijs waar van een reductie van 10 cent per 250 gram zal word enverleend door de win keliers. Grutterswaren: Bon 14 (algemeen dis tributieboekje). Geldig van 12 Aug. tot en met 6 September, recht gevende op 250 gram rijst of rijstemeel of rijste bloem. Bon 27 (algemeen distributieboekje). Geldig van 12 Aug. tot en met 6 Sept., recht gevende op 250 gram haverhout, havervlokken, gort of grutten. Bon 105 (algemeen distributieboekje). Geldig van 22 Juli tot en met 8 Sept., recht gevende op 100 gram maizena, griesmeel of puddingpoeder, of pud- dingsauspoeder. Op 2 bonnen 105 kan men tot nader te bepalen dag een pakje maizena met een inhoud van 225 gram verkrijgeh (spe ciale fabrieksverpakking) Bon 110 (algemeen distributieboekje) Geldig van 22 Juli tot en met 11 Sep tember, elk recht gevende op 100 gram macaroni, vermicelli of spaghetti. Levertraan: Mag slechts worden af geleverd op recept van een arts of te gen overgave van een, door een in Ne derland gevestigden arts, afgegeven bon. Een grootere hoeveelheid dan 200 Plechtige begrafenis van den gesneuvelden Waalwijker A J. v. d Wenscb, De lijk kist wordt in 't graf gelaten op 't kei khof van St. Clemens onder enorme deel- neming. cc per hoofd en per week is niet toege staan. Per bon mag de arts niet meer uitschrijven dan noodig is voor 2 we ken; voor meer personen uit één gezin kan met één bon worden volstaan. Voor het verstrekken van levertraan moeten goede medische gronden be staan. WAALWIJK. Van 9 tot 1(5 Augustus 1940. Geboren Johanna, dv. J. Spuijbroek-dc Jong, wonende te Sprang-Capelle. Cathari- na Martina Johanna, dv. J. Dalmaijer- Kuijsten. Antonius, zv. L. J. Amers- dorffer-van de Wiel. Pelronella Johan na, dv. L. van Loon-Schellekens. Ge- rardus Hendricus, zv. H. G. Couwenbcrg- Verhoofstad. Arie Gijsbert, zv. C. Bras penning-van Dongen, wonende te Sprang- Capelle. Overleden: H. P. C. Hens, oud 36 jaren, echtge noot van Tha. H. J. Klijberg. Huwelijken: J. M. Schuurman, oud 33 jaren en Ca. A. Spapens, oud 23 jaren. Ingekomen S. Blom van Sprang-Capelle. M. L. M. van den Broek van Liempde. E. M. van der Hoeven van Soest. Ma. Th. van Huiten van Dongen. O. Hofman van Leeuwarden. Vertrokken Ra. J. M. van Dartel naar Tilburg. D. W. de Cloe naar Sprang-Capelle. LÓONOPZAND. Vanaf 5 t/m 10 Aug. '40. Geboren Gijsbertus Johannes Adrianus zv. P. Brekehnans-v. d. Heijden. Martinus Henricus Maria zv. A. M. v. Broekhoven- Spierings. Franciscus Johannes zv. J. v. Boxtel-v. Boxtel. Martina Antonia dv. W. J. Sulsters-Roestenberg. Johannes Cornelis Maria zv. M. J. v. d. Griendt- Muijzelaar. Overleden Johanna Laros, weduwe van Th. v. Wanrooy, 77 jr. Huwelijksaangiften Cornelis Adrianus Lambertus van Veld hoven, 28 jr., te Bladel en Petronella Ma ria Jansen, 25 jr., alhier. Antonius Franciscus Brok, 22 jr. en Anna Maria van Kuijk, 20 jr. Jacobus de Werd, 24 jr. te Waalwijk en Johanna Josephina Molenschot, 27 jr., alhier. Petrus An tonius van Wanrooy, 34 jr. en Antoneita Wageinans, 29 jr. Vertrokken: A. J. v. Zaal naar Woubrugge. J. J. C. Coenen naar Bergefjk. M. Th. M. v. Eert naar Boxtel. L. J. v. Maaren naar Dicmen. J. H. C .Sengers naar Am sterdam. F. J. M. Spijkers naar Til burg. J. Zeebregts naar Hilvarenbeek. \V. M. Elshout naar Oisterwijk. M. Kuis en echtgen. naar Waalwijk. J. M. Groot Zwaaftink naar Raalte. N. Ko men naar Venhuizen. P. 11. Huijben naar Baarle Nassau. G. A. J. Eibers naar Brummen. P. v. Boxtel naar Roermond, ingekomen W. M. v. Son van Tilburg. M. Labee van Rotterdam. LUXOR "BIOSCOOP. „Bulldag Drummond - In Afrika." Dit is weer een van die echte Drummond sensaties die alle bios- cooplielhebbers doet watertanden. Ditmaal tracht bij een ontvoerden Eugelschen Kolonel te redden,docn daar deze naar Afrika is overgebracht moet üei gevecht daar zijn beslissing vinden. En deze beslissing brengt sensatie genoeg met zich, de eerste is al dë ontplolfingvan Drummonds vliegtuig juist na de landing. Drummond en zijn vriend Algy dringen in Lane's (ontvoerder) huis binnen, zien hoe de Kolonel door 'n leeuw wordt bedreigd en beginnen een verwoed vuurgevecht, gevolgd door worstelingen van man tegm man. Dank zij de tusscbenkomst van een butler, brengt Drummond het er levend af, terwijl Lane ten prooi valt aan een van zijn eigen leeuwen. MUSIS SACRUM. „Geld is niet alles." Dat geld niet alles is, toonen ons in deze film, de verwikkelingen van het echtpaar Potter, rijk geworden Whiskey-fabrikanten, dat hoopt een maal toega g ie kunnen krijgen tot de^adel.in de omgeving. Mary Potter, de dochter,ontraadt dit ten zeerste, maar juist zij is het diei door een toeval het eerst met de adel in aanraking komt. Tenslotte komt voor de Potters de groote kans, maar zij weten niet dat zij slechts uitgenoodigd worden op een peisoneel bal, dat bij alwezig- heid der diverse meesters-meesle- ressen gegeven wordt. Het gaat er dan ook geheel niet stijf, maar recht gezellig toe, doch door een vroeg tijdige thuiskomst der adellijke fa milies komt alles uit. 1 Dit heeft evenwel tot gevolg dat Mary haar edelman vindt en het slot van het liedje is dat de adel op het mooie kasteel der Potters de bruiloft komt vieren. U de Textielpunten goed te besteden Bij „KOFA"' hebben ze de hoogste waarde, omdat wij hebben ZONDER PUNTEN ZIJN; Bretels, Sokhouders, Handschoenen, Hoeden, Petten, Boorden, Dassen Parapluie's. DE BALLONVLUCHT VAN COXWELL. Het woord vliegmachine is een woord wat jullie in deze tijd vooral, el ke dag hoort gebruiken. We vinden 't heel gewoon dat er vliegmachines be staan. Je neemt een vliegmachine als je heel vlug ergens heen moet of je neemt een vliegmachine als je inplaats van een treinuitstapje eens „iets anders" wilt. Wat is zo n vliegmachine niet een "gemak! Alleen als we aan de oorlog denken, zouden we willen dat ze nooit uitgevonden waren. Er was eens een tijd dat er van vliegmachines geen sprake was. Wel droomden sommige mensen al van „in de lucht vliegen" en na verscheidene pogingen is dat ook gelukt. Eerst „vlo gen" ze in een luchtballon. Dat klinkt nu wel allemaal heel gewoon, maar denk eens aan de moedige mensen, die als eerste luchtvaarders met zo'n ballon de lucht ingingen. Lang niet alle bal- lonvluchten hepen goed af. Meestal lag dat aan technische fouten of onvoor ziene omstandigheden. Zo kwam de luchtvaarder Coxwell bijna om het le ven, omdat het ventiel niet werkte. 9 Juli 1847 wilden Coxwell en Gyp- son met een paar anderen opstijgen en vanuit de ballon een vuurwerk ontste ken. Het was erg donker en mistig en er was geen windje te bekennen, maar er was onweer op komst. „Eindelijk", zo vertelt de verslagge ver, „waren alle voorbereidingen ge troffen. We namen etenswaren mee, daar meneer Gypson van plan was de hele nacht boven te blijven en nadat er nog een stuk of acht zakken zand als ballast waren ingeladen, gaf hij bevel de balon los te laten. De muziek speelde, het volk jubelde en de ballon steeg buitengewoon snel, maar draaide zich, bij het opstijgen om. De eerste poging om het vuurwerk te ontsteken mislukte, maar de tweede niet. Het duurde niet lang of grote vuurpijlen schoten door de lucht, wat van de grond af een prachtig gezicht geweest moet zijn. Ondertussen werd er op de *grond ook vuu rwerk ontsto ken en zagen we daar ook vuurpijlen omhoog schieten. Zo nu en dan was de hele omgeving verlicht, maar te kort om iets te onderscheide :n. Boven ons zagen we de hemel die bt :zaaid was met duizenden sterren. We stegen steeds ho< jer tot meneer Gypson zei dat we ee :n hoogte van 7000 voet hadden be reikt. Op dat ogenblik zei meneer Coxwell, die het ventieltouw moest vasthouden en op de ring van het netwe:rk zat, dat de ballon, door de verdunning van de lucht, erg strak werd. Direct werd het bevel gegeven uit het bovenste ventiel een beetje gas te laten lopen. Coxwel trok aan het touw en direct daarop hoorden we een gewis, het on derste gedeelte van de ballon trok samen en trok zich tegen het andere gedeelte aan. Gypson riep direct: „Wat gebeurt er?", waarop Coxwell antwoordde: „Het ventiel! We gaan allemaal dood!" Op hetzelfde ogenblik begon de ballon met razende snelheid te dalen. Twee leden van de bemanning rie pen direct „help!" en de anderen gooi den onmiddellijk alles overboord om de ballon wat lichter te maken, maar het hielp niets. De wind raasde nog altijd over onze hoofden en tot overmaat van ramp kwamen we in het vuurwerk te recht. De bliksem lichtte om ons heen en de hele machine begon te beven en te trillen. Hoe lang we gevallen zijn, weet ik niet, maar twee minuten waren het ze ker. Onze redding hadden we, volgens mij, alleen te danken aan het feit, dat het bovenste netwerk van de ballon niet scheurde en de luchtledige zij, in de vorm van een parasol bij elkaar hield, die ons als parachute diende. We zagen nu de daken van Londen vlak onder ons en riepen: „vasthou den!" Even later botsten we tegen de grond. De botsing was zo hevig dat we door elkaar gegooid werden en het net werk cn de zij van de ballon viel om en over ons heen, zodat we ons eerst niet bewegen konden. Als we in de Thames waren gevallen, waren we er geweest. We waren direct omringd door een heleboel mensen die ons bevrijdden en ons hartelijk gelukwensten met onze redding. Niemand was gewond, alleen een paar gescheurde kleren en gedeuk te hoeden, waren het gevolg van onze val. DOOR WIE IS DE SCHRIJF MACHINE UITGEVONDEN? Volgens de Oostenrijkers is Peter Miterhofer de uitvinder van de schrijf machine. Hij was de zoon van een tim merman en werd 20 September 1822 in het dorpje Partschins aan de rivier de Etsch, geboren. Zijn jeugd was erg ge lukkig, want z n vader had altijd veel werk, zodat de zaak goed ging. Peter kon al heel gauw met de zaag en schaaf omgaan, en knutselde menig ding in el kaar, zodat z n vader erg trots op zijn zoon was. Peter wilde dus ook timmer man worden! Toen hij een tijdje bij zijn vader in de leer geweest was, ging hij, zoals zo veel jongens in die tijd deden, ails rei zend gezel, de wereld in. Hij is een heel eind heen gekomen. In Wenen, in de Balkan en zelfs in Constantinopel is hij geweest. Peter moet een vrolijke knaap geweest zijn, die altijd vol grappen en streken zat. Deze vrolijke snaak had t zich in zijn hoofd gezet, een machine te maken, waarmee je kon schrijven. Toen hij nu weer thuis was, ging hij ijverig aan 't werk. In 1864 was zijn eerste machine klaar. Hij washelemaal van hout. De houten toetsen zetten, met behulp van leren verbindingsstukjes, de letter- toetsen in beweging. Deze staken, als scherpe naalden de letters in t papier. Een hele prestatie, als je bedenkt dat er bij dit eerste model, verscheidene letters, dank zij een handigheidje van Peter, op dezelfde plaats ontstonden, als je de houten toetsen naar beneden drukte. In 1866 maakte Mitterhofer 'n twee de, verbeterde schrijfmachine, die al letters had, die er op geverfd waren. Over zijn machine hebben de men sen in het dorp lang en breed gespro ken. Toen ze merkten, dat hij zich niet meer zo met het timmerwerk bezig hield en zijn klein vermogen aan zijn „idiote ideeën" uitgaf, verklaarde ze hem voor niet goed wijs. Des te ijveriger werd Peter Mitterhofer. Hij ging met zijn schrijfmachine naar Wenen, waar hij den keizer, na veel moeite te spreken kreeg. Die keizer was Frans Joseph. Men geloofde algemeen dat gewoon schrijven veel vlugger ging dan het schrijven op Peter s machine. Hij ver loor de moed echter niet. De keizer steunde hem met geld, dat echter te weinig was om den Tiroler timmérman de overwinning te bezorgen. Toen hij 71 jaar was, stierf hij in de grootste armoede. Intusschen was er in Amerika allang een schrijfmachine uit gevonden en gebruikt. De Amerikaan Remington heeft de eerste bruikbare machine gemaakt. In 1744 is er een Engelsman, Mill gehe ten, geweest, die toen al geprobeerd heeft, een soort schrijfmachine te bou wen. De meeste mensen weten niet, dat er voor de „Remington", een machine ge bruikt werd, die voorblinden be stemd was. De uitvinder van deze schrijfmachine was Malling Hansen, een dominee aan het blindeninstituut in Kopenhagen. Ook bestaat er een verhaal van een Italiaansen uitvinder, Pellegrino Turri. Deze maakte kennis met een heel mooi meisje, dat Grazia Fantoni heette. Hij ging van dat meisje houden en schreef haar een brief. Een paar dagen later kreeg hij een brief terug, die met grote, onbeholpen letters beschreven was. Grazia vroeg hem in deze brief, haar te komen bezoeken. Toen hij kwam, ver telde ze hem dat ze blind was.. Daar om wilde ze zijn vrouw niet worden. Pellegrino vond het natuurlijk vrese lijk en zon dagenlang op een cadeau dat hij haar geven kon en waaraan zij heel veel zou hebben. Toen heeft hij een schrijfmachine uitgevonden, waar mee zij, hoewel ze blind was, kon schrij ven. Het blinde meisje heeft deze ma chine haar hele leven gebruikt. Na haar dood kwam de machine weer aan de familie van Pellegrino Turri. H ui "v jH ■9*

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3