PROVINCIAAL NIEUWS BINNENLAND UIT DE PERS. H.DE BONT-van HULTEN HEERENKLEEDÏNG NAAR MAAT Zaterdag 17 Augustus 1940 No. 66 De Echo van het Zuiden Tweede Blad ROTTERDAM! Zooals bekend organiseert de Neder- landsche Studenten Federatie, terzijde gestaan door plaatselijke organisaties, van Maandag 19 tot en met Zaterdag 24 Augustus een landelijke inzamelings actie ten behoeve van Rotterdam. Het is bekend dat de Langstraat reeds veel geholpen heeft. Echter is de nood zoo hoog, vooral met het oog op den komenden winter, dat er nog méér ge holpen moet worden. Dringende en directe 'behoefte is er aan: bedden met toebehooren en Wee ding! Met goeden wil kunt ook gij iets bruikbaars onder Uw huisraad vinden, dat voor zoo'n doel kan worden afge staan. Mocht dit onverhoopt niet zoo zijn, tast dan eens flink in Uw beurs; dan zullen wij koopen of laten koopen bij plaatselijke winkeliers, goederen welke Rotterdam momenteel het meest noodig heeft. Moge deze inzameling in de Lang straat, dank zij Uw milde steun, wor den tot een feest van naastenliefde; mo ge onze streek aan geheel Nederland toonen wat goede burgerzin vermag; mogen wij, Langstraters, ook thans we der laten zien dat wij zijn: „Goede Ne derlanders", Onderstaande Comité s (alphabetisch) in de verschillende gemeenten in de Langstraat bevelen deze inzameling met klem aan: Comité's van Aanbeveling: Heusden: Burgemeester G. H. J. Steemers. Pastoor Mommers. W. Knoop. Loonopzand en Kaatsheuvel: Dr. Th. F. Cappetti. Dr. H. W. A. Smals. Dr. J. Vercauteren. Jhr. Mr. E. J. B. J. M. Verheyen. Sprang-Capelle: Burgemeester A. Smit. Ds. T. H. Oostenbrug. Ds. E. J. Dijk. Ds. A. Vroegindewey. Ds. B. van Lummel. Ds. A- Sirag. Dr. A. Roos. Dr. H. Winkelman. A. L. Sneep. L. D. Oerlemans. J. L. van Santen. Vlijmen, Nieuwkuijk en Haarsteeg: Burgemeester G. R. v. d. Ven. Pastoor J. B. Werneri. Pastoor G. Becx. Pastoor M. J. v. d. Noort. M. v. Wagenberg. Waalwijk: Burgemeester E. C. J. Moonen. P. A. Buykx. A. C. v. d. Heyden. A. Schaap. J. Timmermans. G. Veltman. P. Vermeer. J. Wilzing. Waspik: Mevr. Dekkers. Mevr. de Bruin. Mevr. Rubbens. Mevr. Ruitenberg. Mevr. Wijffels. Van Geertruidenberg zijn de namen nog niet binnengekomen. Langstraters! Doe allen Uw plicht en offer voor Uw Landgenooten! De Nederl. Studenten Federatie. EXAMENS. Voor het staats-examen afd. A. voor toelating tot de universiteiten slaagde L) 's-Gravenhage de Philosofische stu dent C. W. van Boekei. Te Utrecht slaagde voor 't examen Fransch L.O. onze plaatsgenoot de heer A. G. Bosman. BENOEMING. Door Z. H. Exc. Mgr. Diepen is o.m. benoemd tot kapelaan te Eindhoven (Woensel) parochie O.L.Vr. Alt. Bij stand, de Eerw. heer Clemens Zigen- horn uit Waalwijk, priester van het Seminarie. VOLKSCONCERT. Morgenavond geeft de Harmonie „St. Jan" een volksconcert op de mu- zieknis op het Marktplein alhier, on der leiding van den heer M. van Loon uit Loon op Zand. Aanvang 7 uur. Programma: 1. Mont-La Ville, marsch, H.. Chailles. 2. Elvira, Ouverture, J. Werkman. 3. Serenade, L. Christol. -4. Eerste Walser Potpourri, Strauss. 5. Overste Barendsen, marsch, F. Jakma. Pauze. 6. Au Pays de La Meuse, marsch, P. J. Wiest. 7. Une Soiree d'Automme aur Ar dennes, Fantaisie, A. Govaerts. 8. La Charmante, Ouverture, Sam Vlessing. 9. St. Jan, marsch, M. v. Loon. RECTIFICATIE. In ons verslag van de plechtige uit vaart en begrafenis van den gesneu velden militair J. v. d. Wensch, ver zuimden we hij het Dagelijksch be stuur van het comité te vermelden den 2en secretaris van het comité den heer P. Klerx, voorzitter der V.V. Juliana, van welke vereeniging mede het initia tief was uitgegaan. R.K. MIDDELBARE HANDELS AVONDSCHOOL WAALWIJK. Wij maken belanghebbenden op merkzaam op de advertentie in dit nummer over aanmelding van leerlin gen voor bovengenoemde school. Naar wij vernemen is aan den Se cretaris-Generaal van het Departement van O. K. W. aangevraagd toepas sing van Art. 12 van de Arbeidswet, waardoor het mogelijk zou worden in den komenden winten de lessen op Woensdag- en Zaterdagmiddag te geven. NIEUWE FEUILLETON. GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELEF. 109 Wij vestigen de aandacht op onze nieuwe feuilleton die in dit nummer aanvangt en een boeiende roman vormt. BEDEVAART ELSHOUT. Donderdagmorgen, Maria Hemel vaart, makten een aantal vereenigin- gen uit deze gemeente de bedevaart naar Elshout, die in verband met de bekende omstandigheden in Mei niet kon plaats vinden. Begunstigd door goed weer stelden zich om 7 uur de zeer talrijke deel nemers in verenigingsverband hij de Markt op. Voorafgegaan door de Har monie „St. Crispijn", waarna een aan tal bruidjes volgden zagen wij ter bede vaart trekken de R.K. Werkliedenver- eeniging, de Jonge Werkman, de Jonge Wacht, de Kath. Arbeidersvrouwen organisatie, de dames-gymnastiek-ver- eeniging „Orova" en de Verkenners met Welpen. In Maria's Genadeoord werd om 9 uur een plechtige H. Mis met assi stentie opgedragen door den WelEerw. Heer Kapelaan Völker, waarhij de ge zangen op verdienstelijke wijze werden uitgevoerd door de liedertafel der R.K.W.V. Tegen het middaguur kwamen allen weder ter plaatse aan. DIAMANTEN BRUILOFT. Zaterdagavond, 17 Aug., is in het café van den heer Frans van Helvoirt in de Putstraat een vergadering belegd voor de buurtbewoners van het echt paar H. Maas-van Broekhoven, dat binnenkort zijn diamanten huwelijks feest hoopt te herdenken. Aan de orde zullen komen de benoe ming van een feestcomité en voorloo- pige besprekingen over een eventueele feestelijke viering van het diamanten huwelijk. MILITAIREN IN ENGELAND. Naar een opgave van het Roode Kruis uit Helmond bevinden zich mo menteel ongeveer 1200 Nederlandsche militairen in Engeland, waaronder zeer vele mannen van de Eerste Divisie der Koninklijke Marechaussée. De volgende personen uit deze stre ken zijn op de lijsten vermeld. Van de brigade Den Bosch: Opper wachtmeester A. v. d. Tang; wachtm. lste kl. M. C. Fokker; wachtm. tit. C. de Kort; wachtm. tit. N. M. Bekken kamp en de maréchaussées A. A. N. Jool; C. J. Leyten, P. v. Splunters, L. Edenburg, Ch. Duysters, H. Ch. de Groot, i H. v. d. Berg, F. v. d. Was, bestuurder van een rijksauto, A. Bouw meester, J. Schalkoort. Soldaat J. M. Kalff, C. H. Brekelmans, G. P. Bekker, J. A. Cloezeman, J. W. van Dartel en sergeant G. H. Verhoekse. Uit Heusden J. Faro, chauffeur, Zui derstraat 39. Van de brigade Kaatsheuvel: opper wachtmeester A. v. d. Plas; wachtmees ter D. Meijaard; marechaussée P. Pip ping. Van de brigade Waalwijk: opper wachtmeester Rooms; wachtmeester J. Kooien; marechaussée J. Huismans en H. H. Bontjer. Van de brigade Heusden: Opper wachtmeesters: B. Scheers, B. Lebrun en W. v. d. Meer; Marechaussée's W. Offers en J. Koning (de laatste vroe ger van de brigade Moerdijk). DE ZWEMSPORT IN WAALWIJK. In verband met de groote zwemfees ten die de W.Z.V. morgen, aanvangen de om half drie, in het „Hoefsven" organiseert en die voor een luttel en- trée door ieder kunnen worden bijge woond, willen we nog eens in 't kort het groote nut van deze, zoo bij uit stek hygiënische en gezonde sport, uit eenzetten. De Kon. Ned. Zwembond, waarbij ook onze plaatselijke vereeniging is aangesloten, heeft gemeend voor het zwemmen het best propaganda te kun nen maken door de uitgifte van een plaat, van de hand van D. A. Bueno de Mesquita. Het is geen modern aan doend affiche, maar zij heeft 't voor deel, sterk, zelfs tragisch van uitbeel ding te zijn. Op den voorgrond, aan den oever van een meer, ligt een ver dronken knaap. Een radelooze vader buigt er zich overheen en voelt den stilstaanden pols. Uit het meer, ijl en doorzichtig als het water zelf, rijst een vrouwenfiguur „Wroeging", en wij zend op den vader urit zij de zware be schuldiging „Uw schuld". Een simpel twee-regelig rijmpje staat er onder. „Die ramp is van u af te keeren, Laat thans uw kinderen [zwemmen leeren!" Helaas zegt zoo'n plaat aan veel ouders nog niet veel, of althans niet genoeg. Zij houden zich aan de leuze: „Ik houd mijn kinderen van 't water weg, dan verdrinken ze zeker niet". Hoezeer dit van kortzichtigheid ge tuigt, zal bij even dieper nadenken eenieder duidelijk zijn. Het simpele feit dat er in ons land jaarlijks méér dan duizend menschen den dood vin den door verdrinking, spreekt boek- deelen. Wanneer een kind te water raakt dan zal het, ondanks de ernstige verma ningen van zijn ouders die het toch zóó op het hart hebben gedrukt niet bij het water te komen, verdrinken als er geen hulp in de buurt is. Voor zul ke ouders teekende de Mesquita zijn hierboven beschreven plaat! Een zegen zal het zijn voor de Ne derlandsche jeugd wanneer op 't leer plan van alle scholen, als onderdeel van het vak „Lichamelijke opvoeding", het zwemmen verplichtend wordt ge steld. (wat op vele scholen in groote steden als Amsterdam en Rotterdam reeds het geval is). De tragische, kor te berichtjes in onze vaderlandsche pers die ieder wel kent, en die, on danks hun kortheid zoo'n onzegbaar groot leed inhouden, berichtjes als: „Kind spelend te water geraakt en ver dronken", zullen dan voor een groot deel verdwijnen. Bedenkt, ouders, dat ook voor Uw kind zoo'n berichtje kan worden ge maakt en bedenkt tevens wat gij Uw kind onthoudt, wanneer gij het niet in de gelegenheid stelt zich in dezen tak van sport te bekwamen. Geen enkele sport schenkt zooveel genot en gezondheid en werkt in zoo groote mate mee aan den harmoni- schen groei en ontwikkeling van het lichaam. Het water moet, zeker in ons water rijk land, Uw kind een vriend zijn, een vertrouwen en niet een element dat het moet schuwen als een steeds loerend gevaar! Gaat morgen eens naar 't „Hoefs ven" om kennis te maken met de zwemsport. Let eens op het genot dat het zwemmen den beoefenaars er van schenkt en wanneer gij, na afloop van het zeer interessante programma, bij uzelf besloten hebt: „Mijn kind moet leeren zwemmen", dan hebt gij een zéér welbesteedcn middag achter den rug. EEUWIGE PROFESSIE. De eerw. broeders André, in de we reld P. van de Ven, en Aldelmus, in de wereld H. Brok, alhier, legden 1.1. Don derdag hunne eeuwige gelofte af in 't Moederhuis der Eerw. Broeders van Maria Onbevl. Ontv. te Maastricht. BROEDER OVERSTE GAAT HEEN! De Eerw. broeder overste Monul- phus alhier is overgeplaatst naar het Moederhuis te Maastricht, alwaar hij de functie van novicen-meester op zich neemt. Velen zullen Z.Eerw. zeer noode zien vertrekken, waar hij zich in de drie ja ren van zijn verblijf alhier in onderwijs en andere kringen zeer veel vrienden had gemaakt en bekend stond als een bekwaam paedagoog. In zijn plaats komt alhier als over ste de eerw. broeder Leo uit Venlo, die vóór 4 jaar ook alhier werkzaam was als onderwijzer. 5. Verkiezing van een Controleur wegens periodieke aftreding van dhr. G. de Jong. 6. Voorstel van het Bestuur om de leden, in verband met de moei lijke tijdsomstandigheden,een kleine ondersteuning te geven. 7 Mededeelingen. 8. Rondvraag en sluiting. VERDRONKEN. Woensdagmiddag had een tragisch verdrinkingsgeval plaats. Terwijl de moeder zich even af wendde om de wasch aan den Winter dijk te drogen te hangen, viel het onge veer anderhalf jaar oude dochtertje van de familie van den Anker voorover in een teil met water. Toen de moeder even later terug keerde, deed zij deze ongelukkige ont dekking. Alhoewel direct door het in de nabij heid wonend Roode Kruis lid, den heer E. v. d. Pluijm, pogingen in het werk gesteld werden om de levensgeesten op te wekken, mocht dit niet meer geluk ken, zoodat de inmiddels gearriveerden geneesheer den dood moest constatee- ren. Ziekenkas van de R.K. Werkliedenvereniging. Algemeene vergadering van de Ziekenkas van de R.K. Werklieden vereniging op Dinsdag 20 Augustus 1940, des avonds acht uur in de Bovenzaal der R.K. Werklieden vereeniging. Agenda 1. Opening door den Voorzitter. 2. Notulen vorige vergadering. 3. Verslag Penningmeester over het eerste halfjaar 1940. 4. Verslag Controleurs. Flauwe grappen. Men vestigt onze aandacht op het volgende Er schijnen Waalwijksche lucht wachters te zijn die zich van hun taak op het dak der Teekenschool nog maar steeds geen goede voor stelling kunnen vormen. Zij blijken de meening te zijn toegedaan dat deze bestaat uit het uithalen van allerlei flauwe aardigheidjes die door hun aard als echte kwajongens streken kunnen worden aangemerkt. Bleef dit eerst nogal beperkt tot het op alle mogelijke manieren op een minderwaardige wijze volklad den van de aanwezige papieren, iets dat natuurlijk niet in den haak is, thans blijkt zich bij enkelen een ware vernielzucht voor te doen. Zoo hebben enkele degoedkoope aardigheid gehad om de aanwezige stoelen van hun zittingen te ontdoen en deze om de pieken van de uit- houwtjes te hangen boven langs de straat. En als om de aandacht op dit „heldhaftige" werk te vestigen, werden er kranten tusschen gehan gen, om deze vernielzucht toch voor al maar goed in het oog te doen loopen. Men begrijpt wel dat er terstond maatregelen genomen werden om de daders hun verdiende stral niet te doen ontgaan. Het wegblijven zonder kennis geving of zonder tezorgenvooreen plaatsvervanger is ook een euvel dat in de toekomst ernstig bestreden zal worden. Het getuigt wel van weinig gemeenschapszin, wanneer men er niet eens vier uren in de veertien dagen voor over heeft om zijn plichten tegenover de burger bevolking te vervullen. Het is toch zeker geen te zware last, die den luchtwachters daarbij is opgelegd en waarvoor zij, mits goed uitgevoerd zeker de achting en het vertrouwen der Waalwijksche burgerij verdienen. Federatie Schuttersgilden in Noord-Brabant. In hotel „Noordbrabam" ie s Her togenbosch kwam het hoofdbestuur van de Federatie van Schuttersgilden in vergadering bijeen, onder voor zitterschap van den heer Jhr. mr. B. A, van Bijckevorsel. Langdurige besprekingen werden gewijd aan de plaatsgehad hebbende gebeurtenissen van den laatsten tijd, waardoor de gilden genoodzaakt waren hun jaarlijksche feesten bij gelegenheid van het koningschieten achterwege te laten. Daar de ge weren indertijd zijn ingeleverd,was dit onmogelijk geworden. Het be stuur zegde gaarne toe alles in het werk te stellen, om van de betrokken autoriteiten de toestemming te krij gen, dat de geweren weer in het bezit van de gilden komen, om het koningschieten nog in den loop van dezen zomer te kunnen doen door gaan, wijl dit door de meeste gilden ten zeerste op prijs zal worden ge steld. Met belangstelling werd kennis genomen van de verslagen der af gevaardigden nit de diverse kringen. Hieruit viel te concludeeren dat overal de gilden intact zijn gebleven niet alleen, maar op de meeste plaatsen weer aanstonds actief heb ben deelgenomen om het leven zijn gewonen gang te doen gaan. In den loop der maand December is het vijf jaren geleden, dat de Fe deratie van de vijf kringen tot stand kwam. Algemeen was men van oordeel, dat dit feit nietonopgemerkt mocht voorbijgaan. Op of omstreeks den oprichtingsdatum zal't bestuur in extra-vergadering bijeenkomen, om het eerste lustrum te herdenken. Namens de aangesloten gilden werd door den secretaris dank ge bracht aan den voorzitter, die de ziel der beweging is. De terugkeer van de Bouvignemeisjes. Bij de evacuatie, die te Breda en omstreken gedurende de Pinkster dagen plaats vond, waren ook een 80 tal meisjesop Bouvigne betrokken Men bleef geruimen tijd omtrent haar verblijfplaats in het onzekere, totdat men bericht kreeg, dat allen veilig en wel in Zuid-Frankrijk ver toefden. Naar wij vernemen zijn er thans maatregelen getroffen om den terug keer der meisjes te bespoedigen. Er zijn een 4-tal bussen naar Tressan-Heraut bij Montpellier ver trokken om de meisjes op te halen en naar Breda te vervoeren. D. v. N. en Z« GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: Bankbiljet van tien gulden; beursje met inh.; huissleutel; jongensjasje. Verloren: Drie rijwielbelastingmerken; gouden broche; een rozenkrans in etui; een da- mesportemonnaie met inh.; een gouden kinderringetje; zwempak, handdoek en kam. COMMISSIE OORLOGSSCHADE. De commissaris in de provincie Noordbrabant heeft benoemd in de schade-enquete-commissie ter stand plaats: Breda, tot voorzitter tevens lid, B. J. W. Drion, notaris te Breda, tot lid A. M. van Oosterhout, aannemer te Bre da. Gennep, tot voorzitter, tevens lid, Th. J. Spinnewijn, technisch ambtenaar le klasse bij den provincialen waterstaat van Noord-Brabant te Boxmeer. Helmond, tot voorzitter, tevens lid, mr. A. H. H. Vullinghs, advocaat te Helmond, tot lid C. Roffelsen, archi tect te Helmond. 's-Hertogenbosch: tot voorzitter, te vens lid,- mr. E. M. J. A. Sassen, ad vocaat te Vught, tot lid ir. K. L. C. Bouman, architect te 's-Hertogenbosch. Roosendaal: tot voorzitter, tevens lid, mr. J. van Hasselt, advocaat en pro cureur te Bergen op Zoom, tot lid J. van den Bergh, bouwkundige te Hal steren. Tilburg: tot voorzitter, tevens lid, L. Goyarts, notaris te Tilburg, tot lid Jos Donders, architect-taxateur te Tilburg. Zevenbergen: tot voorzitter, tevens lid, A. Goderie, notaris te Zevenber gen, tot lid H. J. M. Aarden te Terheij- den. VOOR BROOD MAANDAG DE BONNEN „2". Gedurende het tijdvak van 19 tot en met 25 Augustus a.s. geven de met „2" genummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbonboekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram rogge brood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 25 Augustus nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 29 Augustus a.s. geldig. BETALING GEVORDERDE AUTO'S DOOR DUITSCHE WEERMACHT. ABONNEERT U OP DIT BLAD Vordering indienen vóór Do Bond voor Bed i tover keer in Nederland (B.B.N.) meldt ons: Uit de vele vragen, welke men ons stelt, blijkt, dat velen nog onkundig zijn van de wijze, waarop zij schade, vergoeding zullen kunnen verkrijgen. Er zijn 2 gevallen te onderscheiden: I. Wagenswaarvoor een Ab- schatzungsurkunde" is afgege ven. Zij, die in het bezit zijn van een ge drukte verklaring, waarboven staal „Abschatzungsurkunde" zullen recht- streeks van de Duitsche autoriteiten bericht ontvangen op welke wijze de uitbetaling geregeld zal worden. De .Abschatzungsurkunde" is afge geven ten aanzien van wagens, welke getaxeerd zijn door 2 Nederlandsche deskundigen. II. Wagens, welke gevorderd zijn tegen afgifte van een bon of zonder eenig bewijs. Ten aanzien van wagens, waarvooi geen „Abschatzungsurkunde" is afge- gegeven, moet opgave geschieden aan de Secretarie van de plaats van inwo ning, Afd. Militaire Zaken, onder overlegging van het vorderingsbewijs. Dit geldt ook voor de in Wescl gevor derde wagens. Indien men niet in het bezit is van een vorderingsbewijs, dan dient even eens opgave te geschieden. Alsdan zal een verklaring moeten worden afge legd, onder opgave van getuigen of ander bewijsmateriaal. Men wende zich eerst tot de Gemeentesecretarie. Indiening van vorderingen voor wa gens onder II bedoeld moet geschieden vóór 3\ Augustus a.s. ter Gemeente secretarie van de woonplaats Gouwdag van Nationaal Front. Rede van den heer Arnold Meijer. Donderdagmiddag is op de ter reinen van het Boschrestaurant Groot Speyck te Oisterwijk de eerste gouwdag gehouden van de gouw Noord-Brabant van Nationaal Front nadat in Venkraai onder leiding van Mr. drs. van Dal een perscon ferentie en koffiemaaltijd had plaats gehad. Onmiddellijk na aankomst op bet terrein droeg Arnold Meijer den standaard van de beweging in de kleuren oranje blanje blue over aan h t zuider hoofdkwartier. Onder gejuich werd de vlag aan den rechts van het podium staanden mast ge- heschen. De gouwleider van Brabant mr. L. Peeters, uit Eindhoven, sprak een woord van welkom tot de aanwezigen en nadat de heer J. van Erp de dooden had herdacht, heeft de heer Arnold Meijer een rede gehouden. Spr. herinnerde er aan, hoe de bakermat van NationaalFront in Oisterwijk heelt gestaan. Het be ginselprogramma van Nalianaal Front is niet uit opportuniteits- overwegingeu of onder drang van builen tot stand gekomen. Hel berust met op wisselvallige omstandigheden doch is gegrondvest op de natuur der dingen en op den uieperen zin van de hedendaagscüe ontwikkeling. Wij waren, aiuus spr., tegen de politieke partijen,omdai zij de Kracht van ons volk ondermijnden. Wij waren tegen de N.S.B., omdat wij meenden, dat wij van zuiveren geest bezield, een waarlijk Nederlandscben koers hielden, die hel vertrouwen aan ons volk zou kunnen geven. Het recht om leiding te geven in dezen lijd, aldus spr., wordt niet alleen gekocht met hetg.had hebben van enkele ideeën. Daarvoor is de moed noodig deze ideeën te propa- geeren, daarvoor is noodig ofler- vaardigheid. Het tijdperk van de partijpolitiek, die zooveel ellende over ons volk heeft gebracht, is voorbij. Hij, die niet inziet, dat Europa van morgen er volkomen anders zal uttzien dan dat van gisteren, brengt ons volk in het grootste gevaar. Als wij onder het oog van de bezettende macht onze eenheid niet kunnen vinden, dan is het met onze zelfstandigheid gedaan. Spr. betoogde vervolgens, dat het Nederland, dat wij willen behouden, een groot Nederland moet zijn, van den Dollart lol Galais. Wanlditis '1 gebied, waar Nederlanders wonen. Wij hebben dus, aldus spr., niet alleen het recht, maar den plicht dit te vereenigen in één groot- Nederland. Onze nationale geschiedenis, zoo vervolgde spr., is groot geweest. Onze cultuur was ook grool. Zij is niet het minst gevormd door de Nederlanders uit de Zuidelijke pro vinciën, Bij alle verscheidenheid is er toch een niet te ontkennen een heid gegroeid dooi onzen volksaard. Zoo kan het weer worden, als deze verwante volksgroepen weer samen één groot en krachtig rijk vormen. Hiervoor is slechts noodig, dat al deze volksgroepen de gelegenheid krijgen zich zoo goed mogelijk te ontplooien. Alleen wanneer de staat wérkelijk volksch is, erkent hij de onderscheidene deelen van't geheel. Dus decentralisatie in alles, wat niet direct het algemeen belang dient. In zulk een volksstaat is het niet mogelijk, dat een of metr provinciën de andere overheerschen. Wij willen, aldus spr., een sterk staatsgezag, maar niet ten bate van een afzonuerlijk gewesL doch slechts ten P"nr,e van alle gewesten. Allen die 'tb,, - afstamming, taal, wezen en cuftuur een eenheid vormen, worden erkend als volwaardig Ne derlander. Hij, die geen volwaardig Nederlander is, wordt niet erkend, ook al brengt hij inillioenen mee en ook al is hij door een wanstaltig democratisch systeem als Nederlan der aanvaard. De elf-provincialisti sche geest moet verdwijnen. Een regionalisme zooals door enkelen uit Brabanlia Nostra gepropageerd wordl, acht spr. uit den booze. Hij ziet de taak van Brabant van meer groot Nederlandschen aard. Geen Brabanlia Nostra maar Brabantia Neerlandica: Brabant voor geheel Nederland. Brabant kan een belang rijke taak vervullen als natuurlijke schakel om Noord- en Zuid-Neder land te verbinden. Tenslotte vroeg spr. allen aan Nederland den eed van trouw te zweren. Alle volksgenooten legden met opgeheven hand den door Kees Spierings voorgezegden eed van trouw aan de beginselen en aan den leider af. De leider legde vervolgens den eed van trouw af aan de be weging. De heer van Erp declameerde daarop Scheepspraet van Huygens. ONZE NATIONALE GEMEENSCHAP. Over dit onderwerp schrijft Alph. L. in „De Tijd" onder zijn rubriek „Uit het Kasteelvenster. Hij wijst er op, dat ieder volk op den weerstand zijn ka rakter verovert. Duitschland.werd sterk door zijn volhardend verzet tegen Ver sailles. Wij groeiden uit een geheel ander verleden. Wij in Nederland waren van ver overaars al lang burgers geworden, wij dronken thee van onze overleve ringen. Aan onzen Staat bouwden geheel andere krachten hoe ver kijken we terug naar den vrijheids oorlog die ons de grondtrekken gaf. Ze groeien nog in ons wezen en ter wijl Duitschland zijn ideeën tegen Versailles organiseerde, legden wij den afsluitdijk, vlogen naar Indië en vulden de stembiljetten in tegen de N.S.B. Wij hebben in onze boeken eigen deugden en gebreken, en nog in het eigengereide is iets van het vaderland. Onze ongelegen nationalen denken de Rijnblauwe oogen te dienen door af te geven op ons vaderland en on ze lieden, onze-leiders en onze fou ten. Maar de Duitschers zijn na hun

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5