KERKNIEUWS SPORT T; ;®uS GEMENGD NIEUWS KAATSHEUVEL. SPRANG—GAPELLE. Een Moordpartij. Zondagmorgen kwam de bekende krielenfokker, de heer J. Tuerlings, tot de onaangename ontdekking, dat een kat een achttal van zijn reeds sterk geselecteerde wit wyandotte kriel en zwart minorcokriel had doodgebeten. De 3 maanden oude dieren lagen met doodgebeten halsslagader in de groote kuikenloop verspreid. Waar de selec tie met het oog op de voederbesparing reeds sterk is doorgevoerd en deze lokker is aangewezen tot het mede in stand houden van deze rassen, is dit een groote schadepost. LOON OP ZAND. Bedetocht. jBij gelegenheid van het feest van Maria Hemelvaart, had Donderdag al hier na 't plechtig Lof met processie een bedetocht plaats naar het Maria kapelletje aan den Tilburgschen Weg. Gebed en zang wisselden elkaar af. De Kon. Erk. Harmonie „Sophia's Ver- eeniging" en de Kon. Erk. Harmonie „Concordia" luisterden een en ander met muziek op. Bij de Maria-kapel, die baadde in bloemen en licht, hield pas toor Schoenmakers na eenige gebeden een toespraak. Pater Damacenus O.M. C. hield de feestpredicatie, waarin hij de groote Maria-devotie prees in deze streken. Vrijwel het geheele dorp nam aan de plechtigheid deel. siuiting op gasleiding, electriciteit, Brongas of Buta-gasinstallatie, in geen geval in aanmerking komen voor pe troleum en derhalve geen formulieren mogen invullen. Deze vragenlijsten moeten, behoor lijk ingevuld, ingeleverd worden op 't Distributiekantoor te Vrijhoeve-Capel- le op Woensdag 21 of Donderdag 22 Augustus 1940, des voormiddags tus- schen (J en 12Vz uur. Sprang-Capelle, 17 Aug. 1940. De Burgemeester van Sprang-Capelle, SMIT. CAPELLE. Bij het te Wageningen gehouden examen slaagde voor leeraar Bijenteelt de heer Elsman, hoofd der Chr. Lagere Landbouwschool te dezer plaatse. Aan Gebrs. van der Waals alhier is na gehouden besteding opgedragen het glas- en verfwerk bij de restauratie werkzaamheden aan de Ned. Herv. Kerk aan de Haven te Waalwijk. De door de plaatselijke afdeeling van het Groene Kruis gehouden Emma- bloemcollecte heeft 59.20 opgebracht. De voetbalvereeniging „Wit— Zwart" speelde j.l. Zaterdagavond te Aalburg een competitiewedstrijd tegen „Wilhelmina", welke wedstrijd met 6— 1 in t voordeel der thuisclub eindigde. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Sprang-Capelle maakt bekend, dat formulieren ten be hoeve van de distributie van vaste brandstoffen voor woningen van par ticuliere personen huis aan huis zul len worden bezorgd. Deze formulieren moeten zorgvuldig worden ingevuld en worden terugbe zorgd op het Distributiekantoor te Vrijhoeve-Capelle voor: Wijk A 1-300 op Vrijdagmorgen 23 Augustus 1940 v. m. tusschen 9 en 12Vfe uur; Wijk A 301-439 en wijk B 1-145 op Vrijdagmiddag 23 Augustus 1940 n.m. 25V2 uur; Wijk C Maandagmorgen 20 Augus tus 1940 v.m. 912V2 uur; Wijk D Maandagmiddag 20 Augus tus 1940 n.m. 25Vk uur. Zij, die geen formulier hebben ont vangen moeten dit ten spoedigste ten kantore van den distributiedienst te Vrijhoeve-Capelle afhalen. Uitsluitend de formulieren A wor den huis aan huis bezorgd. Een ieder wordt in zyn eigen belang aangeraden te zorgen dat de formu lieren, goed ingevuld en op de vastge stelde tijd worden ingeleverd, daar men anders het gevaar loopt dezen winter geen brandstoffen te kunnen koopen. De formulieren van de hieronder genoemde groepen moeten op het dis tributiekantoor te Vrijhoeve-Capelle worden afgehaald. Groep B: Openbare gebouwen (niet voor publieke vermakelijkheden), zie kenhuizen, sanatoria, Rijks-, gemeen te- en provinciale kantoren, gestich ten, kerken, gevangenissen, kazernes, scholen, centrale keukens, apotheken, wacht- en behandelingskamers van artsen e.d. Groep C: Warenhuizen, winkels, hotels, pensions (ook kamerverhuur ders), restaurants, café's, particuliere kantoren, lesruimten in particuliere huizen. Groep D: Gebouwen voor publieke 'vermakelijkheden, vereenigings- of vergaderlokalen, niet behoorende tot de groepen A, B en C. Groep E: Kleinindustrie met een jaarverbruik van vaste brandstoffen van minder dan 240 ton en niet be hoorende tot de groepen A, B, C en D. De grootindustrie met een jaarver bruik aan vaste brandstoffen van 240 ton of meer, dient geen formulier E in te vullen, doch zich rechtstreeks te wenden tot het Rijkskolenburcau. De formulieren voor de groepen B tot en met E moeten uiterlijk 22 Au gustus a.s. op het Distributiekantoor te Vrijhoeve-Capelle worden ingele verd. De Burgemeester van Sprang-Capelle, SMIT. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Sprang-Capelle maakt bekend, dat vanaf Maandag 19 Augustus 1940 des v.m. tusschen 9 en 12V2 uur op het Distributiekantoor te Vrijhoeve-Capelle vragenlijsten kun nen worden afgehaald bestemd voor hen, die voor verlichting van hun woonhuis (dus niet voor stallen enz.) op petroleum zijn aangewezen. De aandacht wordt erop gevestigd dat zij, die beschikken over een aan Nieuwe piesiaent van het Groot-Seminarie. Pastoor van der Meijden volgt Mgr. Sweens op De Z.Eerwaarde heer A. van der Meijden is door Z.H.Exc. Mgr. A. Diepen bisschop van's Hertogen bosch, met ingang van 30 Augustus a.s. benoemd tot president van het Groot Seminarie te Iiaaren, als op volger van Mgr. Alex Sweens, die wegens hoogen leeftijd ontslag uit die tunctie had verkregen en zich eer- ang zal vestigen in huize Marien gaard te Tilburg. De Z.Eerw. heer A. van der Mey den werd geboren in 1894, priester gewijd in 1918 en benoemd tot Pastoor te Udenhout in 1939. Kort na zijn priesterwijding werd de Z.Eerw. heer Van der Meyden benoemd tot professor aan het Klein Seminarie «Beekvliet» te St Michiels-Gestel, welke functie hij voor dertien jaren verwisselde met het directeurschap van het Groot Seminarie te Haaren, welke functie hij ruim elf jaar bekleedde. 11 9 9 9 2 19—14 20—15 18—15 17—19 15—24 1.37 1.12 1.12 1.12 0.25 VOETBAL. HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De strijd 0111 het kampioenschap van Nederland is dan toch tol een beslissing- gekomen. Velen hielden nog rekening niet een beslissingswedstrijd en hielden zich al bezig met de vraag waar die ge houden zou worden. Gelukkig heelt l eij- enoord gezorgd, dat die vraag niet be antwoord behoefde te worden, want met 2_0 zegevierde zij over Heracles, 0111 daarmee den begeerden titel te bereiken. De eindstand is: Feijenöord Blauw Wit Heracles Juliana G.V.A.V. NOORD-BRABANT EN DE FUSIE DER RONDEN. Zuid wordt gesplitst in de afdeelingen N.-Brabant, Limburg en Zeehuid. I11 een dezer dagen te Tilburg gehou den vergadering is het bestuur van de on derafdeel ing Noord-Brabant van den nieuwen Nederlandschen Voetbalbond door den heer Spaan, voorzitter van de afdeeling Zuid van dien bond, geïnstal leerd. Het bestuur bestaat uit elf leden, waar van vier zijn aangewezen uit den vroege- ren diocesanen bond den Bosch, vier uit den Brabantscben Voetbalbond en drie uit den diocesanen bond Breda. Het da- gelijksch bestuur bestaat uit de beeren A. Schroeder te Breda .voorzitter ,E. A. Wijdicks te Ginneken en J. Panis-Ver- bunt te Tilburg. Verder hebben in het bestuur zitting de heeren L. Luchten berg te Breda, kapelaan A. Koopmans te Prin- cenhage, A. Ackermans te Grave, P. Hoynck van Papendrecbt te Ammerzo- den, J. Knaapen te Helmond, G. Blom tt- Eindhoven, J. Panis te Tilburg en A. van Rijswijk te Geldermalsen. Deze laatste zal eventueel wanneer deze hoek van Gelder land niet bij de Brabantsche afdeeling wordt gevoegd, worden vervangen. Er zijn tevens commissies ingesteld voor financiën, strafmaatregelen, scheids rechters en competitieleiding. Het kantoor van de nieuwe organisa tie zal vermoedelijk gevestigd worden te Breda. De organisatie van het voetbal in bet Zuiden wordt dus thans zoo, dat de afdeeling Zuid gesplitst wordt in drie onderafdeelingen, namelijk Noord- Brabant, Limburg en Zeeland. Binnen dit verband zullen de Katholieke vereenigin- gen in haar ouden vorm blijven bestaan en zich met het oog op de behartiging der specifiek Katholieke belangen aan sluiten bij liet diocesane sportsecretari- aat. w. s. c. In de gehouden bestuursvergadering, waarbij de eerste elftal-spelers met reser ves tegenwoordig waren, (enkele leden waren niet aanwezig), werden de' resul taten der gespeelde vriendschappelijke wedstrijden onder de oogen gezien. Over het geheel bad men geen reden tot klagen. Alhoewel enkele wedstrijden tegen sterkere tegenstanders verloren gingen. I)p voornaamste oorzaak daar van was te vinden in het niet opko men van verschillende spelers* die Ue meening blijkbaar zijn toegedaan dat het niet. vriendschappelijke wedstrijden zoo nauw niet komt, daarbij uit het oog ver- liezden dat zij zoodoende en de vereeni- ging en de medespelers in den steek la ten. Aan zulke leden heeft men niets, zij zijn als de pest voor een vereeniging en het bestuur'heeft tegen dergelijke onge- wenschte elementen dan ook de eenig juiste methode gekozen: royeering voor iangeren of korteren tijd. Dit flinke standpunt kan niet anders dan worden toegejuicht, daar alleen zoo de geest in de vereeniging op peil kan worden gehouden. Het is te hopen dat het hierbij zal blij ven en het bestuur niet tot nog straffere maatregelen behoeft over te gaan. Wij vestigen er de aandacht op dat de wekelijksche clubavonden bij M. Klijn, weder zijn hervat. ZWEMMEN. De wedstrijden 0111 het zwemkampioen- schap van Nederland zijn alleszins ge slaagd. Van de 13 nummers om de kam pioenstitels zijn er evenwel slechts vier binnen de tijden van vorig jaar gezwom men. De overige hadden een Iangeren tijd noodig. Maar in algemeenen zin is er toch wel vooruitgang te bespeuren. De voornaamste uitslagen zijn: Borstcrawl 100 meter heeren: kampi oen J. Ph. v. Merkcsteijn in 1 min. 2.5 sec.; 2 J. C. Scheffer in 1.3; 3 D. v. d. Kuil in 1.3.1. Borstcrawl 100 meter dames: kampi oene: M. van Veen in 1.7.3.; 2 A. E. van Schajk in 1.9.1; 3 A. Stijl in 1.9.2. Bugslag 100 meter heeren: kampioen J. P. Metman in 1.12.1; 2 H. P. A. van Schouwen in 1.13.8; 3 J. G. Scheffer in 1.14.8. Bugslag 100 meter dames: kampioene: C. Kint in 1.15; 2 I. v. Feggelen in 1.16.9; 3 1). Kerkmeester in t.19.8. Schoolslag 200 meter heeren: kampi oen: H. Smitshuijzen in 2.50.4; 2 W. Se- ton in 3.0.8; 3 G. G. Gerkens in 3.6.8. Schoolslag 200 meter dames: kampi oene: J. Waalberg in 3.4.9; 2 T. Bijland in 3.10.2; 3 J. Koster in 3.10.4. Borstcrawl ^00 meter heerenkampi oen: I). v. d. Kuil in 5.12.2; 2 N. A. Ra- mack in 5.19.9; 3 J. Ph. v. Merkesteijn in 5.24.6. Borstcrawl 400 meter dames: kampi oene: M. v. Veen in 5.42.2; 2. A. E. van Schaik in 5.43.6; 3 A. Veldhuijzen in 5.54.3. Schoonspringen dames: kampioene: M. Muijtjens met 78.97 punten; 2 J. van En gelen met 78.80 pnt.; 3 G. de Hooge met 74.21 pnt. Schoonspringen heeren: kampioen: II. Lotgering met 105.80 pnt.; 2 P. Kopelle met 94.04 pnt.; 3 L. Gompers met 87.84 pnt. DRUNEN. V.J.C.-nieuws. VJC klopt WVH met groote cijfers. Zondag speelde VJC te Drunen een vriendschappelijken wedstrijd tegen een WVH-combinatie uit Waalwijk. Door om standigheden was WVH genoodzaakt een zwakke ploeg in het veld te brengen, die dan ook de dupe werd van den doelpun- tenhonger van de VJC-voorhoede. Met niet minder dan 141 werd Waal wijk verpletterd, niettegensaande VJC en kele, invallers had. De VJC A-junioren moesten na hard- nekkigen strijd het onderspit delven voor de sterke WVB-junioren. Nadat aan vankelijk de partijen goed tegen elkaar opgingen kwam het einde met een 30 overwinning voor WVB. Volgende keer beter Boys. VJC is thans op den goeden weg. Door de intensieve leiding, gesteund door de buitengewoon goede verstandhouding tusschen de leden onderling kan deze vereeniging de toekomst hoopvol tege moet zien. Interessante voetbalwedstrijd op hel Sportersterrein. Hedenavond om zeven uur. Vanavond 0111 zeven uur wordt op het Sportersterrein een belangrijke en inte ressante wedstrijd gespeeld, waarbij hel zeker niet aan belangstelling zal ontbre ken. De collecte voor den zieken en gewon den soldaat heeft in Drunen niet bijzon der veel opgebracht. Het secretarieper- soneel heeft nu het initiatief genomen 0111 deze bijdrage nog iets op te voeren. Zij hebben in samenwerking met de oud- militairen van Drunen een wedstrijd ge organiseerd, waarvan Mevr. v. d. Heijden- Perquin de aftrap zal verrichten. In het elftal der oud-militairen staan verschillende goede krachen opgesteld. Doch het elftal der gemeente-ambtenaren behoeft daarvoor niet terug te gaan staan. Dank zij de distributie hebben zij in hun gelederen de N.V.B. tweede klas- ser Kees de Jong uit Waalwijk. Bij den aanvang van den wedstrijd zal deze kracht zich concentreeren in de achterhoede, terwijl de gemeente secre taris de wacht zal houden onder de lat. Zijn de gemeene-ambtenaren ingespeeld, dan zal de Jong met de andere goede krachten, die wij thans nog niet willen noemen ten aanval trekken en zullen de oud-militairen de handen vol hebben. Het wordt bepaald interessant want verrassingen komen er morgen zeker. Te Hoorn werd de traditioneele „lappendag" gehouden. Vele huismoeders uit geheel West-Friesland trekken dien dag naar Hoorn, belust op koopjes. De geheele hoofdstraat is dan gevuld met stalletjes. Overzicht van deze „jaarmarkt". Drie dooden bij een auto-botsing. Op den Tilburgscheweg nabij de Vijf Eiken, tusschen Breda en Gilze- Rijen. is een auto ongeluk gebeurd, waarbij drie menschen het leven hebben gelaten en twaalf anderen min of meer ernstig zijn gewond. Op den weg stond een leege vracht auto geparkeerd. De chauffeur van een met groote snelheid uit de richting van Breda komenden vrachtauto, waarop zich twintig arbeiders bevonden, schijnt den geparkeerden auto niet te hebben opgemerkt, met het gevolg, dat hij er in volle vaart bovenop reed. De rechterzijde van den uit Breda komenden auto werd geheel weg gescheurd de inzittenden werden naar alle zijden weggeslingerd. Ver schillende van hen bleven bewuste loos op den weg liggen. Anderen liepen bloedend rond. De^26-jarige gehuwde van Beest, uit Etten, was tegen een boom terechtgekomen en moet op slag dood zijn geweest. De 28-jarige v. Zundert, eveneens uit Etten, was zoo zwaar gewond, dat hij bij aan komst in het Ziekenhuis te Breda reeds bleek te zijn overleden. Hij was eveneens gehuwd en vader van drie kinderen. De 36-jarige Bras penning, ook uit Etten, gehuwd en vader van vier kinderen, overleed kort na aankomst in het ziekenhuis. Zeer zwaar werden gewond de arbeiders v. d. Steen en Dielemans, beiden uit Etten. Verschillende ande ren hadden diepe vleeschwonden en moesten eveneens in het ziekenhuis worden opgenomen. De chauffeur van den vrachtauto de 21-jarige Zuurmond, was na het ongeluk geheel over stuur en kreeg een dusdanige zenuwcrisis, dat hij ook in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Slechts vier arbeiders zijn met den schrik vrijgekomen. Doodelijke aanrijding. Maandagmiddag heeft opdenTil- burgschenweg een doodelijke aan rijding plaats gehad. De ruim 50- jarige v. L. uit Oosteind fietste over het rijwielpad, ter hoogte van Haans- berg, onder Huiten. Toen hij zich even op den rijweg begaf, werd hij door een vrachtauto, welke hem tegemoet kwam, gegrepen en tegen den grond geworpen. Hij was bijna onmiddellijk dood. De pastoor van Huiten heeft hem geestelijken bij stand verleend. Het stoffelijke overschot is naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda gebracht. Door d© duisternis misleid in het water geloopen en verdronken. De vorige week Donderdag is in Javastraat te 's Gravenhage, een 64- jarige kelner uit Voorburg gestrui keld. Hij kreeg een hoofdwonde en is aan den centrale post van den G.G. en den G. D. verbonden. Hij begaf zich toen op weg naar huis. Hij is echter niet te Voorburg aan gekomen. Maandagavond heeft de Haagsche politie zijn lijk in't water van de Konninginnegracht gevonden Vermoed wordt, dat de bejaarde kelner, toen hij zich naar een halte van de Blauwe Tram wilde begeven door de duisternis is misleid en in het water is geloopen. Zeilsloep overvaren. Tijdens en zeiltochtje op de westerschelde is de zeilsloep Struis vogel, waarin vijf personen uit Ter- neuzen onder wie twee dames zaten overvaren en gezonken Tengevolge van de ingetreden windstilte dreef de sloep ter hoogte van den Eendrachtspolder toen uit de richting Hoedekenskerke het met vlas geladen m.s. Odilia naderde. De Odilia ramde de zeilsloep midden- scheeps waardoor deze lek stootte en begon te zinken. Voordat de aanvaring plaats greep sprong mej. M. te water, waarop een der heeren haar nasprong. In de boot bevonden zich toen nog een dame en twee heeren. Zij poogden over te gaan op de Odilia doch slechts een der heeren slaagde hierin. Een zich in de buurt bevindende hoogaars heeft daarop de twee dames aan boord genomen. De pogingengen die in het werk werden gesteld de zinkenden sloep nog aan den wal te brengen mochten niet slagen. De Odilia heeft alle drenkelingen aan boord genamen en behouden in de hoven van Ternezen binnengebracht Het feit dat de inzittende de zwem kunst mester waren is zeker oorzaak geweest dat dit avontuur geen droevige gevolgen heeft gehad. - msmÈ ADVERTEERT IN DIT BLAD. Het is een bekendstaand feit, dat de Hollander met vacantie graag naar het buitenland trekt. Nu dit uiteraard niet meer mogelijk is, is men wel genood zaakt, de vacantie in eigen land door te brengen. En niemand kan daar spijt van hebben, want ons eigen landje biedt zooveel natuurpracht en stede- schoon, dat elke vacantieganger met volle teugen daarvan geniet. De leuze „kent uw eigen land", is dan ook juist nu uiterst actueel. De Velu- we, een bij uitstek geschikt vacantie-oord, wordt op het oogenblik druk be zocht, en niemand vergeet een uitstapje naar de bekende Echoput nabij Apel doorn, waar telkens een lange rij liefhebbers wachten, om binnengelaten te worden.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3