PROVINCIAAL NIEUWS. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS SPORT Tweede Blad De Echo van het Zuiden NIEUWE INDUSTRIE IN WAALWIJK. Naar wij met groote belangstelling vernemen zal in de fabrieks- en kan toorgebouwen van den heer J. C. Spa pens alhier eene nieuwe industrie ge vestigd worden. In dit gebouwen-complex wordt ge vestigd de Metaalwarenfabriek annex Lederwarenfabriek van de Metaalwa renfabriek ,.Duo' te Amsterdam. Di recteur Ir. J. van Geuns. Voorloopig zullen hier een 50 a 60- tal personen te werk worden gesteld. Zeer spoedig zal met de installatie en werkzaamheden begonnen worden. Een heugelijke tijding voor onze ge meente. VOOR DEN GESNEUVELDEN WAALWIJKER. Bij ons bureau kwam nog binnen voor de nabestaanden van den gesneuvelden Waalwijker J. A. v. d. Wensch: N. N. 50.—. Wij mogen bij deze royale gift nog wel eens de aandacht vestigen op deze inzameling, die beoogde den voor het vaderland gevallen Waalwijker een passende begrafenis en grafmonument te bezorgen, maar tevens om de over blijvende weduwe en hare kindertjes in deze droeve omstandigheden bij te staan. Op dit laatste willen we thans vooral den nadruk leggen, mogelijk dat er Waalwijkers zijn, die daarvoor nog gaarne wat over hebben. Wij houden ons aanbevolen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE LANG STRAAT TE WAALWIJK. Persverslag van de vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat, gehouden te Waal wijk 13 Augustus 1940. De Voorzitter herdacht bij de ope ning van de vergadering het overleden lid der afdeeling Kleinbedrijf, den heer D. C. van der Rijken te Waspik. De heer J. J. Simonis, het in de door dit overlijden ontstane vacature gekozen lid, werd toegelaten en door den Voor zitter geïnstalleerd. Vervolgens werd verslag uitgebracht over de verrichtingen van de Kamer in de na 10 Mei j.l. ontstane bijzondere omstandigheden. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat het Bureau zich in samenwerking met de Kamers te Eindhoven en te 's-Bosch had gewend tot de directie der Nederlandsche Spoorwegen ter verkrij ging van een snelverbinding via de lijn 's-Hertogenbosch'Lage Zwaluwe met den Haag en verder. Ook had het Bu reau met de Tilburgsche Kamer op nieuw pogingen in het werk gesteld, om in den weg Dongen.Tilburg de. bestaande brug over het Wilhelmina- kanaal door een vaste hooge brug te doen vervangen, met het resultaat, dat een onderzoek naar de mogelijkheid daarvan werd toegezegd. De leden en plaatsvervangende leden van de Bevrachtings-commissie K te 's-Hertogenbosch werden voor een jaar herbenoemd. Uitvoerig werd nog van gedachten gewisseld over het reeds aangevangen, voor het district der Kamer zeer be langrijke werk van de afsluiting van Donge en Oude Maasje en de indijking van den Brabantschen Biesbosch, aan de voorbereiding van welk werk de Ka mer een zoo groot aandeel had. INLEVERING MILITAIRE GOEDEREN. Gedemobiliseerde militairen uit Waal wijk e.o. moeten op de navolgende da ta hun militaire kleeding en uitrusting inleveren: 29 en 30 Augustus Loon-op-Zand. 2 en 3 September Waalwijk. 5 September Drunen. 6 September Heusden. 9 September Eethen. Plaats van inlevering: Openbare School, Stationsstraat 24 (achter Dis tributiekantoor). RESTAURATIE NED. HERV. KERK. L.l. Zaterdag heeft alhier de onder- handsche aanbesteding plaats gehad van de restauratie der Ned. Herv. Kerk alhier, waarvoor een aantal aannemers was uitgenoodigd. Er waren 6 inschrij vingen. De volledige inschrijving kon ons niet worden opgegeven met het oog op de goedkeuring der aanbesteding: al leen vernamen wij van andere zijde dat de laagste inschrijvers waren de firma Gebrs. Naglé te Geertruidenberg voor pl.m. 68.000.—. De gunning volgt na goedkeuring door Ged. Staten. Aan Gebrs. van der Waals te Capelle is na gehouden besteding op gedragen het gla^r en verfwerk bij de restauratiewerkzaamheden aan de Ned. Herv. Kerk aan de Haven te Waal wijk, aldus meldt onze correspondent te Capelle. BOUWOPDRACHT. Het bouwen van 4 middenstandswo ningen aan de Kerkstraat, voor reke ning van de N.V. Lederfabriek P. van Loon Gzn. te Waalwijk, onder archi tectuur van den heer A. van Huiten Jr. is opgedragen aan de Fa. Wed. A. Aarts en Zn., alhier. UIT DE SCHOEN- EN LEDER INDUSTRIE. De directeur van t Rijksbureau voor Huiden en Leder, de heer L. F. Ver woerd, heeft aan de Leder- en Schoen fabrikanten doen weten dat het hem gebleken is dat bij het doen van offer ten hoogere prijzen worden verlangd dan wettelijk is toegestaan. Dit gebeurt niet alleen door 't vragen van hoogere prijzen voor bepaalde soorten, maar ook in gecamoufleerden vorm door ver andering van sortiment, anderzijds door verandering van snit, model enz. Hij waarschuwt daar ten strengste tegen, daar een en ander niet wordt ge tolereerd. Gemotiveerde aanvragen voor prijsverhooging zullen ten spoe digste onderzocht en aan 't departe ment worden doorgezonden. Er zijn in overleg met de Federaties richttlijnen voor een prijsregeling in voorbereiding. Voor leveringen aan den Op- bouwdienst kan een extra-toewijzing van zoolleder voor reparatie-doeleinden worden toegestaan. VOLKSCONCERT. Zondagavond gaf de Harmonie St. Jan uit v.m. Baardwijk, onder leiding van den heer M. v. Loon uit Loon-op- Zand een volksconcert op de muziek- nis op het Raadhuisplein. Mede door 'het goede weer was er een zeer groote toeloop van belangstel lenden, waaruit wel bleek dat men na er zoo lang van verstoken te zijn geweest, een concert als dit door velen wordt gewaardeerd. Het gebodene was dez^e groote be langstelling ook ten volle waard. De muzikanten onder de deskundige leiding van hunnen directeur, hebben alle eer van hun werk. Waalwijk, bestaande uit 50 M. crawl, 50 M. schoolslag en 50 M. rugslag: Dames: Kampioen: D. Stassar, to taaltijd 2 m. 32.2 sec. Mej. Stassar werd hiermee voor de le maal houdster van den wisselbeker. 2. C. v. Oldenbeek totaaltijd 2 m. 32.7 s. J. Couwenberg 2 m. 43.1 s. .1. de Folter 2 m. 49.5 s. G. A. GiiNTHER. 3. 4. 5. J. Biekart 2 m. 56.5 sec. Persoonlijk kampioenschap van Waalwijk voor heeren (de zelfde ei- schen als voor de dames) Kampioen en voor de le maal win naar van den wisselbeker: 1. D. Horst totaaltijd 1 m. 2. F. Kools 2 m. 3. 4. 5. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. J. Mombers J. v. Tilburg O. v. Roessel 2 m. 2 m. 2 m. 58.6 s. 6 s. 7.4 s. 9.6 s. 16.4 s. maakt betreffende het houden van postduiven o.m. het navolgende be kend Alle eigenaars van postduiven moe ten lid zijn van een erkende postdui- venbond of -vereeniging. Het is ver boden duiven van welken aard ook te laten vliegen, terwijl iedere duiven- houder verplicht is een lijst van zijn duiven op te maken en deze onder teekend bij den burgemeester in te leveren. Hij, bij wien een duif binnen vliegt, moet daarvan terstond aan den burgemeester kennis geven. NEDERLANDSCHE UNIE. Men deelt ons mede dat a.s. Zater dag het eerste nummer verschijnt van een Algemeen Weekblad der Neder landsche Unie. Het zal bestaan uit 12 pagina's en 5 cent kosten. 50 M. vrfje slag, jongens J. Pullens W. Ravesteijn C. v. Heesbeen L. Dekkers A. Vermeer A. Pullens H. Coenraad F. Hoeben L. de Rouw L. Dumoulin A. Ravesteijn K: Bos L. v. Adelberg •M. de Ruyter 47 sec. 47.5 sec. 49.5 sec. 50.8 sec. 54.5 sec. 55.6 sec. 57.4 sec. 58 sec. 58.2' sec. 59 sec. 61.2 sec. 62.5 sec. 64.6 sec. 67.6 sec. Onder water zwemmen, dames 1. C. v. Schijndel; 2. J. Couwenberg; 3. .1. de Folter; 4. D. Stassar. Onder water zwemmen, heeren IT J. Vermeer; 2. F. Kools; 3. D. Horst. Schoonspringen dames (1 verplich te en 2 vrije sprongen): 1. .1. de Folter 70 pnt.; 2. D. Stassar 64 pnt.; 3. C. v. Schijndel 62 pnt. Schoonspringen heeren (2 verplich te en 1 vrije sprong) 1. F. Kools 82 pnt.; 2. D. Horst 58 pnt.; 3. J. v. Engelen 52 pnt.; 4. C. v. Heesbeen 50 pnt. 50 M. schoolslag,.dames 1. R. Spapens 52.8 sec. 2. T. v. cl. Heijden 53 sec. 3. L. Baijer 59.3 sec. 4. R. v. Kempen 60 sec. 5. N. v. Kempen 61.4 sec. 50 M. schoolslag, heeren Maandagmiddag vond op de R. K. Begraafplaats te Utrecht, onder groo te belangstelling de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk-overschot van den heer G. A. Günther, in leven lid van de Directie der naamlooze ven nootschap, die, onder meerdere, hier ter plaatse het Radio Distributie Be drijf en Theater Musis Sacrum exploi teert. Aanwezig waren de Commissarissen der vennootschap, de heeren C. W. Ridderhof, J. van Dijk, Th. van Ros- sum en T. B. Hooghoudt. Verder wa ren aanwezig afgevaardigden uit de kringen van Radio Centrale exploitan ten en van het film- en bioscoopbedrijf, alsmede van de pers, waar de heer G. A. Günther voorheen jarenlang direc teur was van het R.K. Dagblad ,,Het Centrum De Bedrijfsleiders en het verdere personeel der N.V. waren vertegen woordigd door den heer C. Th. Kila uit Waalwijk. De absoute werd verricht door Pas toor Janssen. Vele kransen en bloemen dekten de baar. Met het overlijden van den heer Günther, die den leeftijd van 52 jaar bereikte, ging een humaan en arbeids- zaam mensch heen, die zich ook in on ze gemeente, vele vrienden had ge maakt. Hij ruste in Vrede! Z W E M S P O R T. Zwemwedstrijden der W.V.Z. De zwemwedstrijden der W.V.Z., welke Zondag in het „Hoefsven" wer den gehouden, werden begunstigd door prachtig zomerweer, waaraan dan ook wel voor een goed deel de groote be langstelling te danken zal zijn geweest. De heer A. v. Delft opende met een kort welkomstwoord het sportfeest, waarna direct met de afwerking van het programma werd begonnen. De gedetailleerde uitslagen waren als volgt: 50 M. vrije slag, meisjes 1 W. de Greeff 59.5 sec. 2 A. Vermeer 63.4 sec. 3. H. Pijnenburg 64.6 sec. 4. H. Pessers 67.4 sec. 5. H. Bos 67.5 sec. 6. T. v. Vliet 67.8 sec. Persoonlijk kampioenschap van 1. 2. 3. 4. 1. 1. 2. 3. 4 A. Schuwer L. Fijneman T. Baars J. Schuwer 58.2 58.9 59 59.6 sec. sec. sec. sec. Schaalduiken meisjes op 2 M. W. de Greeff 4.6 sec. Idem dames op 3 M. R. Spapens 5 sec. J. de Folter 5.3 sec. C. v. Oldenbeek 5.9 sec. en 5 L. Baijer en J. Couwenberg met 6.1 sec. Idem heeren op 5 M. F. Kools en F. Hoeben met 1 en 2 4.8 sec. 3. J. Vermeer C. v. Heesbeen A. Vermeer M. Verwiel J. v. Engelen K. de Ruyter 4. 5. 6. 7. 8. 5.9 6 6.8 7 7.1 10.5 sec. sec. sec. sec. sec. sec. DUIVENSPORT. Openbare kennisgeving voor duivenhouders. Gecostumeerd blaasvechten 1. .J. v. Engelen; 2. Verwiel; 3. Pul lens; 4. H. Pijnenburg. De polo-wedstrijd GlaucosOoster hout werd gewonnen met 40 door de thuisclub. Alvorens de prijzen uit te reiken sprak de heer v. Delft een dankwoord aan de jury, bestaande uit de heeren E. Bossaerts en M. v. d. Heijden, tot den badmeester den heer Kooien en tot de fa. Stassar voor het beschikbaar stellen van een viertal medailles. Een welgeslaagde sportmiddag was hiermee ten einde. ZWEMDIPLOMA'S DER W.Z.V. Vrijdag en Zaterdagmiddag werden in het „Hoefsven" de examens afge nomen voor geoefend zwemmer. De volgende candidaten behaalden het diploma: H. Wiesman, J. v. Vliet, J. Gragt- mans, S. v. d. Berg, H. v. d. Ven, H. Verwiel, F. Minke, A. Budding, Chr. v. d. Ven, P. Budding, M. de* Ruyter, C.den Teuling, H. Coenraad. Waar verschillende deelnemers eerst dit seizoen zwemmen leerden, mag dit een fraai resultaat genoemd worden voor den badmeester, den heer Kooien, terwijl het voor niet-zwemmers het bewijs" vormt dat zwemmen heuseh zoo moeilijk niet te leeren is. ling behoeven, gelijk in Duitschland door de marktordening van den Rijks- voedingsstand is bereikt. de De Burgemeester van Waalwijk DE TOEKOMST VAN ONZEN LANDBOUW. De Deutsche Zeitung in den Nieder- landen heeft een onderhoud gehad met den Landsboerenleider Graf Grothe, die in ons land met de taak belast is toezicht te houden op en richting te ge ven aan de landbouw-oeconomische maatregelen. Vanwege het belang van zijn uiteenzettingen veroorloven wij ons ze hier uitvoerig weer te geven. De mogelijkheden van land- en tuinbouw. Wanneer men de vooruitzichten voor een oeconomische consolidatie van den Nederlandschen landbouw helder wil beoordeelen, aldus Graf Grothe, moet men in de eerste plaats vaststellen, dat Nederland tengevolge van den oorlog weliswaar bepaalde afzetgebieden en afzetmogelijkheden verloren heeft, ter wijl anderzijds ook niet meer de moge lijkheid bestaat in den tot dusver be- staanden omvang voedermiddelen voor zijn veredelingsbedrijf in te voeren Daartegenover heeft de Nederlandsche boer echter in het Duitsche Rijk een af nemer voor zijn overschotten gevon den, die in de eerste plaats onbegrensc in staat om af te nemen genoemd kan worden en ten tweede betere en voora stabiele prijzen betaalt. Onschatbaar zal voor den Nederlandschen boer ver der blijken te zijn, dat bij de nieuwe in richting yan de Europeesche ruimte er zorg voor gedragen kan worden, dat in de eerste plaats de verbouw, resp. de veredeling van zulke producten bevor derd kan worden, die op grond van bodem en klimaat, evenals van de uit muntende speciale kennis van de Ne derlandsche tuinders en boeren, bijzon der geschikt en het verbouwen waard moet worden geacht. De groote ervaringen en successen van de door den (Duitschen) Rijksvoe- dingsstand voor de eerste maal tot ont wikkeling gebrachte marktordening zul len voor den goederenruil van den land bouw van alle buurstaten ongekende voordeelen meebrengen. Het verleden tijdvak, waarin de blik over zee gericht was, heeft den landbouw van de mees te Europeesche landen laten vergeten, de krachtreserves van den eigen bodem tot volle ontwikkeling te brengen en hun eigen producten te gebruiken voor een gezonde uitwisseling tot heil van hun volkeren. Als practisch voorbeeld zou ik slechts de productiemogelijkheden van den landbouw in de Zuid-Oostelijke ruimte vergelijken met dien van Nederland. De hoog ontwikkelde landbouw van Ne derland kan bijv. op het gebied van den tuinbouw en het veredelingsbedrijf voor zijn uitvoeroverschot op langen termijn afzetgebieden in de Groot-Duit- sche ruimte vinden. De Balkanlanden anderzijds zijn krachtens hun eigenaar digheden in staat deze zelfde ruimte groote hoeveelheden voedermiddelen ter beschikking te stellen, die langs den weg van ruil later ook den Nederland schen landbouw ten goede kunnen ko men en zoodoende een kostbare dek king voor de hier bestaande behoefte vormen. Maar ook op andere gebieden be staan er in Nederland groote mogelijk heden. Bijv. is bewezen, dat peulvruch ten, speciaal erwten, in het klimaat hier hooge opbrehgsten vertoonen, evenals vlas en bepaalde oliehoudende zaden. Daarmee wil niet gezegd zijn, dat de verbouw van het voor de volksvoeding zoo belangrijke broodgraan verwaar loosd mag worden. Integendeel, de Ne derlandsche boer zal in de eerste plaats den plicht hebben om aan de verzeke ring van de verzorging van zijn eigen volk te denken. Slechts op die gebie den, waar tengevolge van de dichtheid van de bevolking een dergelijke eigen verzorging niet ten volle mogelijk is, zal in de toekomst bij wijze van ruil de voorwaarde geschapen worden om den nog noodzakelijk blijkenden invoer mo gelijk te maken. Hiertoe zal de Neder landsche boer een beschermende instel- Overstroomingsramp in China. De zware regenval, waardoor China den laatsten tijd wordt ge teisterd, heeft opnieuw groote over stroomingen veroorzaakt. Uit Kaifeng wordt gemeld, dat de dijken van rivier de Hoang ho op tal van plaatsen bezweken zijn. Een reus achtig gebied is door de bevrijde watermassa's overstroomd; duizen den dorpen zijn verwoest. De geheele oogst van de geteisterde streken is aan yernietigeng prijsge geven. Honderdduizenden menschen verkeeren in levensgevaar. Velen konden ternauwernood hun leven redden. Een groote stroom vluchte lingen verlaat de gevaarlijke gebieden Men moet aannemen dal 'n groot aantal personen het slachtoffer van de overstrooming zijn geworden. Men vreest bovendien dat het water nog verder zal stijgenjj en dat de ramp derhalve nog grooteren om vang zal aannemen. In zee verdronken. Zaterdagavond om zes uur was de 44-jartge mevrouw A. M. P. uit Rotterdam, die de zwemkunst niet machtig was, aan het Noorderstrand te Scheveuingen in zee gaan baden. Zij was in gezelschap van haar man, die haar op een gegeven oogenblik vermiste. Al zijn zoeken bleet vruch teloos, waarop hij aan het bureau Gevers Deynootweg de politie ervan in kennis stelde, dat zijn vrouw ver moedelijk verdronken was. Later op den avond is het lijk van mevr. P' aangespoeld en overgebracht naar het ziekenhuis Zuidwal. Uitspraak Duitsche Gerechtshof. Voor het Duitsche gerechtshof te 'sGravenhage hebben 1.1. Maandag terecht gestaan, een verpleegster, wegens beleediging van Hitier, een inwoner van Bussum voor hetzelfde feit, en een hotelhouder te Arnhem die naar een buitenlandsche radio had geluisterd. De eerste werd veroordeeld tot 4 jaar, de tweede tot 2'/2 jaar en het hoofd van het gezin van de derde overtreding bovengenoemd tot 6 maanden gevangenisstraf en 1 500.- boete, bij ntet betaling te vervangen door honder dagen gevangenisstraf en in beslagneming van het toestel. DE ATM LETIEKWEDSTRIJDEN VAN D.E.S. Wederom groote belangstelling Zondag was het de derde en laatste dag van de sportfeesten door de R.K.V.V. DES in het Sportpark georganiseerd. Het prachtige weer had wederom een record aantal toeschouwers naar het groote sportpark getrokken, waaronder we op nieuw de geheele parochiale geestelijk heid, Burgemeester Mallens en meer an dere autoriteiten aantroffen. Na het voetbalfestijn van de twee vo rige dagen was het thans een athletiek- dag en wel een athletiekdag voor voetbal lers in volledige voetbaluitrusting. Dat vooral de zware voetballaarzen een groo te handicap zijn voor de loopwedstrijden zal iedereen toegeven. Zooveel te meer zijn de prestaties te roemen door ver schillende deelnemers dezen dag gele verd. Zeker het was niet in alles de stijl van den geoefenden athleet wat men te bewonderen kreeg, doch de taaie wil om te winnen, met voor velen een dagenlan ge training in wat voor een voetballer hoofdzaak is leverde op het eind resul taten, die in vele opzichten weinig of niets onder die van volledig getrainde athleten bleven. Was daarbij de spanning voor een voetbalminnend publiek al niet zoo groot, dan bij een interessante voet balmatch, toch bleef men tot het lange einde voor eiken uitslag belangstelling to'onen. Om half twee werd met de elfmeter schoppen op in 't doel gestelde hoeken aangevangen. Voor elk doelpunt werd een punt meer dan voor het voorgaande vastgesteld. De eindüRslag van dezen kamp was: 1 A. Pijnenburg van WVH 10 pnt.; 2 M. v. Bokhoven van WVH flPftot.; 3 Chr. Schaafstra van DES 6 pnt.; 4 L. v. Luxemburg van SVD 3 pnt.; 5 A. v. d. Ven van DES 3 pnt.; 6 Jos v. Nieuwstadt van DES 3 pnt.; 7 v. Tuijl Juliana 3 pnt.; 8 W. Did den van DES 3 pnt.; 9 A. Vloe mans van DES 3 pnt. en 10 Buis van E.A.C. 3 pnt. De 40 meterschoppen op open doel le venden op1 Jos v. Nieuwstadt van DEb G p.; 2 Timmermans van SVD 3 p.,.waar op met een zelfde aantal punten volgden: 3 A. Vloemans van DES; 4 W. Didden van DES; 5 T. Schaafstra van DES; G Klerkx van Juliana; 8 A. v. d. Ven van DES; 9 Chr. Schaafstra van DES en 10 Gouda van BWB. De 100 meter hardloopen gaf mooie .cijfers in hardnekkigen kamp. De uitslag was: in 13 sec. 1 I. C. v. Oostrum van WSC, 2 A. v. Laarhoven van DES, 3 A. v. Boxtel van DES; in 13.1 sec. 4 Jef v. Nieuwstadt van DES; in 13.3 sec. 5 A. Snoeren van DES, G Klerkx van Juliana, 7 A. Vloemans van DES, 8 Timmermans O

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5