KERKNIEUWS GEMENGD NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. ROODE STER SPORT Wt Pijn - Pijn - Pijn KAATSHEUVEL. SPRANG—GAPELLE. blik mag men de lantaarns, 'die met blauw glas of blauw papier zijn afge schermd nog gebruiken, doch in de toe komst zal dat niet meer magen, van het nieuwe brood8o3 -hea HERBOUW VAN ROTTERDAM IN VIJF JAAR. Er zullen 14000 woningen beschik baar komen. Een correspondent van de ..Deutsche Zeitung" heeft met de leiders van den Rotterdamschen Opbouwdienst een be zoek gebracht aan de Maasstad. In 't verslag over zijn bevindingen schrijft de correspondent, dat het oogenblik, waarop hij met deskundige voorlich ting deze inspectie ondernam, zeer ge lukkig gekozen was, omdat men nu een overzicht kan krijgen van hetgeen te doen is in Rotterdam en hetgeen reeds werd gedaan. Men is thans met de opruimingswerk- werkzaamheden zoo ver gevorderd, dat men in October, op z'n laatst Novem ber, inderdaad beginnen kan met den opbouw, waarvoor de plannen tegen dien tijd dan ongetwijfeld'definitieven vorm zullen hebben aangenomen. Nu reeds zijn de noodwoningen en nood- winkels zoo goed als gereed, zoodat t stadsleven met zekere beperkingen, weer in ruimere banen kan worden ge leid. Het valt hierbij op, dat opruimings werkzaamheden en die voor den op bouw zonder tijdverlies in elkaar over gaan, zoodat in veel korter tijd dan door de deskundigen werd aangeno men, een nieuw Rotterdam tot stand zal komen. Was men kortelings nog van meening, dat met den opbouw van de binnenstad vijftien jaar zouden zijn gemoeid, thans kan met eenige zeker heid worden aangenomen, dat daarvoor ten hoogste vijf jaren voldoende zijn te achten. De bouw van 385 lage noodwonin gen aan het Noordzeekanaal is reeds zoo ver gevorderd, dat verscheidene dakloozen daar met October hun intrek zullen kunnen nemen. Bij deze wonin gen met kleine onderlinge verschillen in ruimte waarvoor de huur van 3.15 tot 3.65 2al bedragen zijn ruime speelplaatsen voor de jeugd ingericht. Achter het viaduct daar ter plaatse zal men ook noodwoningen voor groote gezinnen bouwen en in die wijk zijn ook enkele winkelstraten ontworpen. 400.000 KILO KOFFIE IN BESLAG GENOMEN. Prijzen verhoogd zonder toestemming. Bij een importeur te Amsterdam heeft de politie Woensdagmiddag, wegens overtreding van de Prijsopdrijvingswet, een groote partij ongebrande koffie van ongeveer 400.000 kg. in beslag geno men. Op 5.522 balen ongebrande koffie- boonen van allerlei soorten, opgeslagen in drie groote pakhuizen van den im porteur ligt thans beslag, in afwachting van de gerechtelijke maatregelen, die tegen den importeur zullen worden ge nomen. omdat hij een veel hoogeren prijs berekende dan geoorloofd is. Door hun uitdrijvende- en pijnstillende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug als geen ander een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. X— WERKLOOZEN NAAR DUITSCHLAND. Geen steun als het aangeboden werk niet wordt aanvaard. Dezer dagen heeft het waarnemend hoofd van het departement van sociale zaken nogmaals onder de aandacht van de gemeentebesturen gebracht, dat per sonen, aan wie passende arbeid in Duitschland is aangeboden, doch die dezen arbeid weigeren te aapvaarden, van de steunverleening of van plaat sing bij de werkverruimingswerken die nen te worden uitgesloten, terwijl zij evenmin uitkeering uit een werkloozen- kas mogen ontvangen. AANVRAGE OM GOEDKEURING VAN BOUWWERKEN. De regeeringscommissaris voor den wederopbouw heeft een brief gezonden aan alle gemeentebesturen, waarin hij er aan herinnert, dat bij het besluit we deropbouw 1 is vastgesteld, dat voor de uitvoering van alle bouwwerken op het gebied van den waterbouw, spoor- bouw, wegenbouw, burgerlijken bouw en utiliteitsbouw zijn goedkeuring ver- eischt is. De regeeringscommissaris bepaalt bij dezen, dat voor wat betreft werken, waarvan de kosten in totaal minder dan 500 beloopen, stilzwijgend aangeno men mag worden, dat zijn goedkeuring is verkregen. Voor het uitvoeren van dergelijke kleine werken behoeft deze goedkeuring van heden af dus niet meer te worden aangevraagd. De regeeringscommissaris neemt aan, dat er van de zijde der gemeentebestu ren op zal worden toegezien, dat van deze regeling geen misbruik wordt ge maakt door groote werken bij gedeel ten uit te voeren e.d. MAATREGELEN TER BESPARING VAN MATERIAAL. Op welke wijze goedkeuring voor het ondernemen van bouwwerken kan worden verkregen. Met ingang van heden zal de regee ringscommissaris voor den wederop bouw de goedkeuring, welke vereischt wordt voor het ondernemen van bouw werken, voorloopig slechts verleenen, indien bij het ontwerpen bepaalde richt lijnen ter besparing van bepaalde bouw materialen zijn in acht genomen, en on der de voorwaarde, dat deze richtlij nen bij de uitvoering eveneens in acht genomen worden, alles voor zoover dit uit het oogpunt van bouwtechniek ver antwoord is en voor zoover het geen buitengewone financieele nadeelen me debrengt. DE REGELING INZAKE DE KOSTWINNERSVERGOEDING. Het hoofd van het afwikkelingsbu reau van het departement van defensie heeft aan de burgemeesters in den lan de een circulaire gericht betreffende kostwinnersvergoeding, waaraan het volgende wordt ontleend: Den termijn, gedurende welken aan de verwanten van overleden of ver miste militairen kostwinnersvergoeding kan v/orden doorbetaald ingevolge de circulaires van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht van 30 Mei en 19 Juni 1940, wordt verlengd tot en met 31 Augustus 1940. Heeft het overlijden plaats gehad na 17 Augustus, hetzij vóór of op 31 Augustus 1940, hetzij la ter, en acht de burgemeester redenen aanwezig de vergoeding nog eenigen tijd na 31 Augustus 1940 of na den da tum van overlijden uit te keeren, dan dient de burgemeester daartoe een voorstel te doen. DE VERDUISTERING. In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de ver duistering: Zonsondergang 23 Aug. 8 u. 49 m. Zonsopgang 24 Aug. 6 u. 37 m. EERSTE UITKEERING AAN GETROFFEN GEMEENTEN. Hoe staat het nu met de 10 milli- oen, door Rijkscommissaris Seyss-In- quart voor de getroffen gebieden be schikbaar gesteld? En met de rond 2x/2 millioen, die de nationale inzameling heeft opge bracht? Op welke wijze, door welke in stantie en wanneer komt het geld tot uitbetaling? Met deze vragen hebben wij ons ge wend tot mr. H. C. M. H. Sark, secre taris van het hulpcomité 1940, die ons bereidwillig de gevraagde uiteenzetting gaf. Deze komt op het volgende neer. Enkele dagen geleden is een inter departementale commissie geïnstal leerd, die den naam draagt van Ad viescommissie voor het Herstelfonds 1940". Zij heeft tot taak, de 10 mil lioen in zoo kort mogelijken tijd doel matig te verdeelen. Juist gisteren is hiermee een eerste begin gemaakt: aan de gemeenten Rot terdam en Zevenbergen is een belang rijke som gelds uitgekeerd wegens voorschotten, die deze gemeenten reeds aan de getroffenen hadden gedaan in afwachting eener terugbetaling door genoemd fonds. HET OVERLEG MET INDIË MISLUKT. Van bevoegde zijde wordt vernomen dat de onderhandelingen tusschen den Onderkoning en het Al-Indische con gres definitief mislukt zijn. De voorzit ter van het congres Asad Kalam heeft den Onderkoning een nota gezonden, waarin hij constateert, dat zijn voorstel len eiken grondslag ontberen. „GEEN GRONDSLAG VOOR ACCOORD". De woordvoerder van het Hongaar- sche ministerie van Buitenlandsche Za ken heeft Donderdagavond de verte genwoordigers van de buitenlandsche pers ontvangen. Hij verklaarde, dat het standpunt van Roemenië bij de Hon- gaarsch Roemeensche regeling naar Hongaarsche meening geen grondslag voor een accoord biedt. Hongarije heeft in zake de grensaf- bakening een concreet voorstel aan Roemenië gedaan, doch van Roemeen sche zijde is geen enkel voorstel tot het vaststellen van een grens ingediend. Daarom hebben de verdere besprekin gen volgens de opvatting van Honga rije slechts dan zin, wanneer eerst de beide delegaties het eens kunnen wor den ovej een gemeenschappelijke basis voor cle besprekingen, waarbij het pri maire de gebiedsafstand is. Een bevolkingsruil kan echter slechts als secundair element een correctie van de gemeenschappelijk vast te stellen grenslijn beteekenen. In politieke kringen alhier beoor deelt men op grond van deze meer dan officieuze verklaring de kansen op suc ces van de verdere Hongaarsch-Roe- meensche besprekingen te Turnu-Seve- rin zeer sceptisch. MGR. HOPMANS 75 JAAR. Donderdag 22 Aug. heeft mgr. Pe trus Adrianus Wilhelmus Hopmans, as sistent bij den pauselijken troon en huis prelaat van Z. H., almede bisschop van het diocees Breda, zijn 75en verj'aar- dag herdacht. Mgr. Hopmans werd geboren op 22 Augustus 1865 te Standdaarbuiten en studeerde achtereenvolgens aan de bei de seminaria van het bisdom Breda en vervolgens aan de universiteit te Leu ven. Na in 1890 door mgr. Leijten tot priester te zijn gewijd, wed hij benoemd tot kapelaan te Kruisland, welke functie hij slechts kort vervulde, daar hij reeds spoedig daarop werd aangesteld tot leeraar aan het klein-seminarie IJpelaar. Vervolgens was de jubilaris werkzaam als secretaris en sinds 1908 als vicaris- generaal van genoemd diocees. Op 8 September 1914 volgde zijn benoeming tot bisschop, als hoedanig mgr. Hop mans op 1 November van hetzelfde jaar werd geconsacreerd. Als wapenspreuk koos hij den zinspreuk ,,Mihi vivere Christus est". Van de hand van mgr. Hopmans verschenen verschillende werkjes op religieus gebied. Zijn voor naamste zorgen zijn gericht tegen de zedenverwildering en godloozenbewe- ging. Hiervan getuigen o.a. meerdere zijner vastenbrieven. TWEE KINDEREN TE GELDROP VERMOORD. Het stoffelijke overschot in de bosschen gevonden. Twee kinderen uit het groote gezin van de familie van Hout uit de Dwars straat te Geldrop, waren Zondag 11 dezer j.I. des namiddags om drie uur per fiets van huis gegaan. Het waren de twaalfjarige Jan en de zevenjarige Johanna. Samen op een fiets gezeten waren zij het laatst gezien bij het Eindhovensche kanaal. Gistermiddag zijn hun lijken gevonden. Reeds langer dan een week was de Geldropsche politie in actie geweest en het onderzoek strekte zich in alle richtingen uit. Daar verondersteld werd, dat de kinderen in het kanaal konden zijn gereden, werd dit afge- dregd, doch zonder resultaat. Ten slot te werd onder persoonlijke leiding van burgemeester van der Putt over gegaan tot afspeuren van den geheelen omtrek met een politie-hond en een groote schare zoekers, want individu eel zoeken in de bosschen was steeds vruchteloos gebleven. Gistermiddag om twee uur bevond zich de rijksveldwachter Van de Vijver uit Heesch met zijn bekenden rijks politiehond op de plaats, waar de kin deren het laatst gezien waren. Na 10 minuten zoeken had de hond de plaats van het rijwiel reeds aangewezen. Daarna werd de hond aan den band genomen om het geheele terrein af te zoeken. Tien minuten daarna stiet-hij op de lijkjes der vermiste kinderen. Zij lagen enkele honderden meters voorbij de Heikrekclsche brug aan de gemeente Mierlo. De lijkjes waren met hei en takken bedekt en lagen naast elkaar. Omstreeks half zes was het parket uit Roermond, de officier van Justitie uit 's-Hertogenbosch, de districtscom mandant der marechaussee uit Eind hoven en de burgemeesters van Gel drop en Mierlo ter plaatse. De lijkjes werden in beslag genomen en naar 't St. Anna-ziekenhuis te Geldrop ver voerd, aangezien er tcckenen van een gewelddadigcn dood aanwezig zijn. Dr. Hulst uit Leiden zal vandaag de sectie verrichten. De deernis met de getroffen familie is algemeen. De burgemeester van Geldrop ver zoekt dringend iedereen, die eenige aanwijzing, hoe gering ook, inzake dit drama meent te kunnen geven, hier van bij de politie te Geldrop of te Mierlo onmiddellijk persoonlijk aan gifte te doen. BEEN AFGEKNELD. Een ernstig ongeluk is aan de Laak haven te Den Haag gebeurd. Een 30- jarige schippersknecht, wonende in Zaandam, raakte met het rechterbeen in een staaldraad verward, toen hij eenmotorschip aan den wal wilde vast leggen. Het heen werd onder de knie afgekneld. De G.G. en G.D .heeft het slachtoffer naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Geslaagd. Voor het diploma Coupeuse van de Eerste Nederlandsche Mode-Vakschool Ensaid slaagde o.m. mej. Leny Snoe-I ren alhier, die hare opleiding genoot van mej. C. Cornelissen alhier. Ergerlijke baldadigheid en vernieling De gemeente-politie heeft zich ge noodzaakt gezien tegen een drietal jongelui uit deze gemeente proces-ver baal op te maken wegens vernieling, gepleegd in het lokaal van de Lucht beschermingsdienst in het oude raad huis alhier. Deze personen hebben hun waak- en wachtdiensten voor de lucht beschermingsdienst welke toch uit sluitend ter bescherming van de be volking bij mogelijk luchtgevaar op last der overheid is ingesteld ge bruikt om het interieur van het lokaal op ergerlijke en verregaande baldadige wijze te behandelen. Zoo werden zit tingen van stoelen vernield en het pleisterwerk der muren ernstig be schadigd. Zelfs eenige daar aanwezige voorwerpen werden om onbegrijpelijke redenen stuk geslagen of gegooid. Eenige wandplaten, figuren en voor beelden van practische luchtbescher ming staan afgebeeld, werden in flar den van de muren gerukt. Dergelijke personen geven wel blijk van het bezitten van een hoog gemeen schapsgevoel. Wij kunnen niet na laten onze grootste afkeuring over deze minderwaardige handelingen uit te spreken. Verduisteringsvoorschriften. Ook deze week werden wederom een aantal personen bekeurd wegens niet voldoende lichtafscherming van hun woonhuizen en rijwiellampen. Steunt Rotterdam. De actie „Steunt Rotterdam", dooi de leden van de K.J.M.V. alhier ge voerd, heeft een mooi succes opge leverd. Donderdagavond gingen de jongelui in opgewekte stemming op hun inzameling uit. Nog is het totaal resultaat niet te beoordeelcn, doch we kunnen al wel vast mededeelen, dat de geldcollecte over de 170.loopt, terwijl de giften in natura nog niet alle binnen zijn en hierover dus nog geen overzicht te krijgen is. Het ligt in de bedoeling de gelden in de plaats opgehaald ook te besteden in de plaats en de daarvoor gekochte goederen onder de hulpbehoevenden te dislribueeren. LOON OP ZAND. R.K. Werkliedenbond. Genoemde vereeniging hield Woens dagavond een algemeene ledenverga dering in de zaal van „Concordia". Na de aanwezigen het welkom te hebben toegeroepen op deze eerste bijeen komst na de gebeurtenissen van Mei, die zoo'n geweldigen ommekeer op menig terrein hebben gebracht, her dacht de voorzitter, ons lid Jo van Ewijk, die een der eerste oorlogsdagen voor zijn vaderland het leven liet. De geestelijke Adviseur ging hierbij de vergadering in gebed voor. Vervolgens werden de mededeelin- gen gedaan betreffende het program ma voor den aanstaanden winter. Naast een ontwikkelingscursus werd melding gemaakt van een tweetal uit voeringen, te geven door de tooneel- vereeniging St. Jozef. Zoo eenigszins mogelijk zal een filmavond worden gegeven en voor de kinderen der leden een St. Nicolaasfeest worden georga niseerd. Inmiddels arriveerde de spreker van dezen avond, de heer P. Vriens, die na een welkomswoord van den voor zitter spoedig het woord kreeg en een zeer interessante beschouwing hield over den stand van zaken op organi satorisch gebied sedert de laatste laatste maanden. Tengevolge van de groote veranderingen die plaats gre pen, zijn als willekeurig ontslag, sta king en uitsluiting onmogelijkheden' geworden. Spreker ziet in 't verschiet de mogelijkheid van een nieuwe ge meenschap, waarnaar we reeds zoo lang smachten. Bij alle moeilijkheden die deze oor logstoestand meebrengt, zullen onze Er was eens een dichter in Delden, Van wien de kronieken vermelden, v Dat zijn pen en zijn pijpje (Roode .Ster, dat begrijp je Hem tot 's nachts in zijn bed vergezelden! Zeldzaam zacht en licht in de pijp! leden zich vaak moreele offers moeten brengen gedurende den komenden winter vooral en door getrouw verga- deringbezoek en voeling houden met de leiding, om zich een juist inzicht eigen te maken in de groote gebeur tenissen. Kapelaan v. »Vugt sprak vervolgens de vergadering toe. Spreker stemt vol komen in met het gesprokene dooi den heer Vriens. LOONOPZAND. Vanaf 12 t/m 17 Augustus '40. Geboren Hendrika Pietronella Maria dv. C. J. v. Dongen-Schapendonk. Petrus Fran- ciscus zv. Henricus A. v. Mierlo-v. Oers. Paulina Petronella Maria dv. A. in 't Groen-Roelen. Michael Cornelia The odora Maria dv. C. M. A. v. Iersel-Brands. Overleden Antonius Johannes Biekens, echtgenoot van M. J. Duquesnojj, 48 jr. Huwelijken Adrianus Johannes Josephus v. d. Lin den, 27 jr. en Petronella Michielia v. Boxtel, 24 jr. Franciscus van der Lan den, 35 jr. en CatHarina Maria van Gulik 33 jr. Wilhelmus Nicolaas Klijn, 27 jr. en Adriana Cornelia Verhoven, 30 jr. Ingekomen C. P. Jansen van Tilburg. J. J. v. d. Steen van Tilburg. M. A. v. Besouw van Maasbree. A. E. v. Gelder van Waalwijk. J. M. C. v. Bavel van Til burg. J. Kruit van Rotterdam. J. L. v. Zeist van Rotterdam. Th. C. Goos- sens van Reusel. R. J. N. M. v. d. Wil denberg van Heerhugowaard. C. M. C. v. Rooij van Tilburg. A. C. M. Vloe mans van Eindhoven. C. A. Krijntjes van Breda. F. C. Hengst mengel van Sprang-Capelle. M A. Gorissen van Oosterhout. Th. A. Schonis van Waal wijk. M. F. Jansen van Waalwijk. A. Hellers van 's Hage. H. A. Heesheen van Oosterhout. Vertrokken: A. Voortman naar Dongen. A. M. Hengstmengel naar Tilburg. A. E. Huijgevoort naar Princenhage. A. J. Hessels naar Eelde. SPRANG. Predikbeurten Zondag 25 Aug.: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. 2 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. 3 uur Ds. B. A. van Lummel, - Het ligt in het voornemen van de Chr. Gymnastiekvereeniging ,,Pro Pa- tria" te Sprang-Capelle, om bij gunstig weder, a.s. Zaterdagmiddag een wan deling door de gemeente te maken. VOETBAL. I)E NIEUWE COMPETITIE-INDEELING. Op teleurstellingen voorbereid. Aan een beschouwing van den heer R. J. de Grood te Tilburg, voorzitter van den' I.V.C.B., in de „Sportillustratie" wordt het volgende ontleent Het spreekt vanzelf, dat de nieuwe fu sie van voebalbonden in Nederland, hoe begeerenswaardig uit nationaal oogpunt, ook teleurstellingen brengen zal. Beperken we ons maar eens uitslui tend tot de indeeling van de oude IVCB- elftallen in de nieuwe competitie. We zijn het met den redacteur van de Sport-Illustratie volkomen eens ,toen hij de vorige week schreef: „Men wake er voor onze elftallen over het algemeen niet te hoog in te deelen, enz." Zoo on- derstreepen we ook zijn gedachte, dat we liever onze elftallen aan het einde van het volgende seizoen op een behoorlijk goede plaats in een lagere afdeeling zien, dan op de laatste plaats in een hoogerè. De indeeling in een te sterke afdeeling mag aanvankelijk het gevoel van eigen waarde aangenaam streelen, wanneer de sillusie op desillusie volgt, maakt dat gevoel van eigenwaarde plaats voor een minderwaardigheidscomplex, waarvan de betreffende lijders moeilijk zijn te ge nezen. In het orgaan van den N.V.B. heb ik betoogd, dat onze I.V.G.B.-kampioenen van de hoogste afdeeling een spelpeil ontwikkelen, dat ik gelijk stel met dat althans in enkele afdeelingen van een middelmatige eerste-klasser K.N.V.B. We hebben in den loop der jaren wedstrij-

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2