GEMEENTERAAD WAALWIJK. H. DE BONT-VAN hulten HEERENKLEEDING NAAR MAAT Zaterdag 24 Augustus 1940 No. 68 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad NIEUWKUIJK. ÜRÜNEN. Openbare vergadering, te houden op Donderdag 29 Augustus 1940, om 19 uur, ten gemeentehuize. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1Goedkeuring raadsbesluit van 25 Juli 1940 tot wijziging der begrooting 1940. 2. Goedgekeurde raadsbesluiten van 25 Juli 1940 tot aankoop van grond tusschen de Stati onsstraat en de Putstraat van de Diaconie der N.H. Gemeen te van Waalwijk, de N.V. Le- derfabriek P. van Loon Gzn. te Waalwijk, J. v. Baal te Waal wijk en H. M. L. M. Schreurs te Drunen c.s. b. Van de Besoijensche Woning bouwvereniging. Verslag en balans/rekening van verlies en winst over 1939. c. Van de Hoofden der Gemeente bedrijven en -Diensten. Verslagen over 1939. 2. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ingevolge artikel 72 der la ger onderwijswet aan het bestuur der meisjesschool en u.l.o.-school, voor aanschaffing schoolmeubelen, enz. 3. Voorstel tot het verleenen van sub sidie ter voldoening van verschillen de uitgaven in verband met de voor bereiding van de stichting eener R.K. ambachtschool. 4. Voorstel tot vaststelling van het be drag der uitgaven van de openbare lagere school over 1939. 5. Voorstel tot overschrijving eener gemeentelijke hypotheek. 6. Voorstel tot het nemen van een be sluit inzake inhouding couponbelas ting. 7. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1940. 8. Aanbieding rekening 1939 van het Oude Mannenhuis te Baardwijk. 9. Voorloopige vaststelling gemeente en bedrijfsrekeningen over 1939. Na sluiting der openbare vergade ring zal voor de leden gelegenheid be staan tot het stellen van vragen aan burgemeester en wethouders. Het ver slag der woninginspectrice over het 2e kwartaal 1940 ligt ter inzage. Prae-advies punt 2. Meubileering R.K. Meisjes- en Ulo-school. Het Bestuur der R.K. scholen voor u.l.o. en l.o., Grootestraat 244 alhier, richt zich tot Uwen Raad, met het ver zoek de noodige gelden beschikbaar te stellen voor; a. aanschaffing van meubilair voor de 3e klasse der u.l.o.-school; b. aanschaffing van hetgeen voor de installatie der nieuwe school voor l.o. noodig is na overbrenging daarin van meubilair enz. van het oude gebouw. Voor de u.l.o. school zijn bij de op richting door de gemeente gelden ver strekt voor de installatie van het le en 2e leerjaar en in September 1939 voor de boeken van het 3e leerjaar. Meubi lair is voor het 3e leerjaar toen niet aangeschaft; het telde toen nog slechts 9 leerlingen en was niet in een afzon derlijk lokaal ondergebracht, maar tij delijk in de Don Bosco-school gehuis vest. In September a.s. zal het 3e leer jaar 20 leerlingen tellen, zoodat een volledige installatie van een 3e klasse lokaal volgens het schoolbestuur noo dig is. De kosten worden begroot op 435.De begrooting is door de in- spectrice van het l.o. bereids goedge keurd. Ten opzichte van de nieuwe lagere school deelt het bestuur mede, dat het bestaande meubilair nagenoeg geheel kan dienen voor de installatie der nieu we school. Uitgezonderd zijn gordijnen, die niet passen en onvoldoende zouden zijn. Bovendien zijn deze noodig in het oude gebouw voor de u.l.o.-school en voor het gymnastieklokaal, dat inge richt zal worden. Bovendien zijn nieu we borden en lessenaars noodig, daar de oude voor de nieuwe school niet kunnen vdienen, alsmede een eenvoudi ge meubileering van de spreekkamer en nog enkele stoelen en matten. De kos ten worden geraamd op 728. Ook deze begrooting is door de genoemde inspectrice reeds goedgekeurd. Wij zijn van meening, dat door het toestaan van de gevraagde gelden de normale eischen aan l.o. te stellen niet zullen worden overschreden en stellen U dan ook voor de gevraagde mede werking te verleenen. Aan de wettelij ke voorschriften is ook verder voldaan. De ingezonden stukken liggen ter inza ge. Burgemeester en Wethouders RAPPORT der commissie van onder zoek der Gemeente- en Be- drijfs-rekeningen. De Commissie voor onderzoek van de Gemeente- en bedrijfsrekening 1939, bestaande uit: F. C. Roxs, voorzitter en J. Verdoorn en J. J. M. van Heeswijk, leden, benoemd door en uit den ge meenteraad in de vergadering van 25 Juli 1.1., heeft de eer hierbij rapport uit te brengen, van het door haar gehou den jaarlijksche onderzoek. De commissie heeft met groot genoe gen kunnen constateeren, dat over het dienstjaar 1939 uiteindelijk een belang rijk bedrag als „batig saldo" disponibel blijft, hetgeen te danken is aan eene voorzichtige raming eenerzijds naast eenige onvoorziene „meevallers ander zijds, waarbij de navolgende posten ge noemd mogen worden: a. een uitkeering Gemeen tefonds (volgno. 29) 3897.55 b. een bedrag bij woning-; bouw ad. 740. c. idem aan belastingen ca. 7000.— d. idem Gem. Electr, Bedrijf ca. 6000.— e. idem Gem. Waterbe drijf ca. 2300.— f. minder uitgegeven dan geraamd op het artikel „wegen, straten en rei niging" een bedrag van 3400.— De commissie stemt ten volle in met het beleid der gemeente-bedrijven, om uitsluitend dan de gemaakte winst aan de Gemeente over te dragen, wanneer de noodige reserve-bedragen zijn ge stort in het Reservefonds dier Bedrij ven, waardoor een gezond economisch bedrijfsleven voor die inrichtingen ge waarborgd blijft. Voorts heeft de commissie bevonden, dat de uitgaven aan werkloozensteun en werkverschaffing belangrijk bene den de raming zijn gebleven. Zoo werd voor werkloozensteun een bedrag geraamd van 62.500.—, ter wijl slechts circa 30.000.— is uitbe taald, hetgeen een verschil uitmaakt van circa 32.500. Eveneens werd aan werkverschaf fing een bedrag geraamd van circa 21.800. waartegenover een uitga ve staat van circa 12.800. derhal ve een verschil makende van circa 9000. Hoewel deze voordeelige verschillen niet van invloed zijn op het Gemeente budget, is het toch een gelukkig ver schijnsel voor de gemeenschap, waarop wij de aandacht meenen te mogen ves tigen. Ten aanzien van het finantieel be heer der Gemeente, bleek ons duidelijk uit de verschillende geconverteerde leeningen en de daarvoor berekende rentepercentages, dat door Burgemees ter en Wethouders in de afgeloopen ja ren, een in ieder opzicht beleidvol fi nantieel beheer is gevoerd, hetwelk van een goed inzicht in deze ook voor eene Gemeente zoo moeilijke zaak getuigt. Uit het gehouden onderzoek bleek, dat de belangrijke eigendommen der Gemeente, Gemeente-bedrijven en Wo ningbouw bij Engelsche maatschappij en zijn verzekerd eft de premie voor 5 jaren is voldaan, te rekenen van 1937 t.m. 1942, hetwelk de conditie s in aanmerking genomen volkomen te veiantwoorden is. De commissie kan zich geheel ver eenigen met de plannen van Burge meester en Wethouders, om eene ga rantieverzekering aan te gaan voor den duur der loopende overeenkomst met de Engelsche Mijen. Aan de commissie rest nog de plicht, om namens den Raad dank te brengen aan het College van Burgemeester en Wethouders voor het uitmuntende fi nantieel beheer, voor de keurige en overzichtelijke administratie en voor de correcte en deskundige wijze waarop de commissie in hare taak werd bijge staan. Zij.stelt den Raad dezer Gemeente dan ook voor de Gemeente- en bedrijfs rekening voorloopig vast te stellen. (get.) F. C. ROXS (get.) J. A. VERDÓORN. (get.) J. J. M. VAN HEESWIJK. VAKSCHOOL VOOR LEERLOOI ERS EN SCHOENMAKERS. De Vakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers alhier mag zich voor het nieuwe cursusjaar 1940/1941 in een grooten toeloop van nieuwe cursisten verheugen, ondanks het feit dat er dit maal geen buitenlanders de school zul len bezoeken. Zoo heeft de looierij-afdeeling meer inschrijvingen dan er plaats is. Deze afdeeling is met 12 leerlingen volge boekt, terwijl er 19 gegadigden waren. Zoodoende moeten er 7 candidaten op de reserve geplaatst worden. Wat de schoenmakerij betreft, hier zijn nog enkele plaatsen open, doch verwacht mag worden dat nog eenige aanmeldingen zullen volgen. Over het geheel geven ook de cijfers hier zeer bevredigende uitkomsten. De Bovenwerk-afdeeling zal aan vangen met 10 en de Onderwerk-afdee- ling met 11 studenten, zoodat terecht van een goede bezetting gesproken mag worden. R.K. MULO-SCHOOL. Het nieuwe schooljaar der R.K. Mu lo-school zal op 2 September a.s. aan vangen. Ingeschreven zijn 22 nieuwe leerlin gen, waarvan 2 uit de gemeente Dru nen en 20 uit Waalwijk. twee zwemcostuums; een koralen armband; damestasch. BIOSCOPEN., LUXOR BIOSCOOP. Het mysterie van de Mondschein Sonate. Een keur van Nederlandsche artis- ten werkt aan deze nationale rolprent mede, die, wat spanning betreft, nie mand zal teleurstellen. Het is een zeer ingewikkeld moord mysterie, dat zijn uitgangspunt vindt in een noodlottig schot tijdens een dans, waardoor mevr. Maerlant, de vroegere danseres Eurica, doodelijk getroffen wordt. De oorzaak daarvan WAALWIJKSCHE SLAGERS- VEREEN1GING. Donderdagavond kwamen de Waal wij ksche slagers in vergadering bijeen. Besloten werd in verband met de verduisteringsvoorschriften met in gang van 1 September a.s. de slagerijen des avonds om 7 uur te sluiten. Dit geldt ook voor den Zaterdag. Verder werden nog enkele interne aangelegenheden, de distributie be treflende behandeld, waarna sluiting. DE DIAMANTEN BRUILOFT. Ter voorbereiding van de diaman ten bruiloft in de Putstraat, waarvan het tijdstip meer en meer nadert, werd gisteravond in café van Berkel een vergadering gehouden voor de jongc- dochters en jongemannen, op wier hoofden wel het voornaamste deel der feestpiannen zullen neerkomen. Er werd een dames-comité gevormd dat er als volgt uitziet: J. Proveniers, J. Dekkers, W. v. Ort, Zus v. Delft. In het heeren-comité werden geko zen: J. v. Delft, H. Schilders, P. v. d. Hoven, L. v. d. Leur. Besloten werd een contributie van vijf cent te heffen, terwijl verdere feestpiannen nog nader zullen worden uitgewerkt. VAN EEN BERICHT. Ons nummer van 1.1. Woensdag is weer een dankbare bron geweest voor de provinciale dagbladen of hun cor respondenten om berichten uit te putten. We mogen dit over 't geheel wel, maar dat men een primeur als ons bericht omtrent de nieuwe indu strie in de Spapens' fabrieksgebouwen unaniem zonder bronvermelding als eigen bericht overneemt, is toch nog al erg. Alleen 't Dbl. v. N. en Z. maakte daarop een gunstige uitzondering. DE K.J.M.V.-RONDRIT. Morgen, 25 Augustus, zal de K. J. M. V. te Waalwijk haar tweede rond rit door Brabant houden. Een groot aantal inschrijvingen is reeds binnen gekomen, terwijl terecht verwacht mag worden dat nog meerdere zullen vol gen, daar ook verschillende vereenigin- gen reeds toezegging gedaar^ hebben te zullen deelnemen. Men mag dan ook verwachten dat de K.J.M.V. met haar organisatie alle succes hebben zal. Maar het weer moet medewerken. Zou dit onverhoopt morgen tegenval len, dan zal de tocht verschoven wor den naar Zondag 1 September. Wanneer er nog liefhebbers zijn, de gelegenheid tot inschrijving staat nog open. De start zal plaats vinden om 12 uur voor Hotel „De Twee Kolommen", al waar na afloop ook de prijzen uitgereikt zullen worden, gevolgd door een Bonte Avond aangeboden aan de deelnemers. LEDERWARENFABRICAGE. Het Rijksbureau voor Rubber ver zoekt ons mede te deelen dat het bij circulaire RBR 254 verboden is uit verktex plantaardig gelooid leder of rubberhoudend kunstleder, verschil lende artikelen zooals boodschaptas- schen enz. te vervaardigen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Bij de gemeente-politie alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende gevonden en verloren voorwerpen Gevonden: Een portcmonnaie met inhoud; een rozenkrans in tui; een portemonnaie met inhoud; een dames tasch; een lipssleutel. Verloren: Een zilveren armband met kettinkje; twee sleutels, zwart lederen actetasch; een badhanddoek; is, dat allerlei onverwachte en sensa- tioneele tooneeltjes ontstaan, zoodat het mysterie tenslotte zoo groot wordt, dat ieder in ieder een moordenaar ziet. De politie is in deze ook zeer actief, en slaagt er toch ten slotte in het raadsel op le lossen, waar in de Mond schein Sonate van Beethoven een be langrijke rol vervult. Hoe? Dat moet U zelf maar gaan zien. x De hoofdrollen in dit spannende filmwerk worden vervuld door: o.a. Wiesjc van Tuinen, Louis Saai born, Annie Verhulst, Louis de Bree, Henk v. d. Moed e.m.a. Theater Musis Sacrum. „Julika". De populaire Paula Wessely, die met haar innemend spel in een stap de harten van alle fijmenthousiasten veroverde, speelt in deze film de rol van Julika, de koetsiersdochter, die alleen ach lei blijft met een telg uit een adellijk geslacht, Karl. De vaders van beiden verloren nl. bij een ongeluk het leven, waarna Karl tot de ontdekking komt dat hem niets is nagelaten dan veel schuld, waar door hij genoodzaakt wordt zijn vroolijk officiersleventje vaarwel te zeggen, het grootste deel der bezit tingen te verkoopen en in gezelschap van Julika zelf het land te gaan bewerken. In het vervofg der rolprent ont wikkelt zich nu de historie die de harten van Julika en Karl steeds dichter tot elkaar brengt. Verruk kelijke tafereelen van natuurschoon worden U daarbij getoond en te midden daarvan speelt zich het verhaal af dat reeds oud, toch voor ieder steeds nieuw zal blijven de liefde. Een film, die wij eenieder kunnen aanbevelen. St. Bernardus Bedevaart op Mariënkroon. Zondag jl. werd op Mariënkroon te Nieuwkuijk, de jaarlijksche St. Bernardus Bedevaarj gehouden. De plechtige Hoogmis, als immer indrukwekkend, volgens het Cister- ciënser ritueel, werd opgedragen door den Hoogeerw. Heer Prior van het Convent, waarna de zegening van brood, water en zout plaats vond. Na den middag vond een plechtig Lof plaats opgeluisterd door prachtige zang van het gemengd koor van St. Jacob te 's-Hertogenbosch, waarna de processie uittrok door den stem mig en smaakvol versierden klooster tuin. De harmonie van huize Nazareth te Tiburg, zorgde op zeer te loven wijze voor de muzikale opluistering. Aan 't rustaltaar hield Pater Sebas- tianus O.M. Cap. een treffende predikatie, waarna de plechtigheid besloten werd met den zegen van het Allerheiligste. De bedevaart was én als uiting van het geloof ên als smeekbede voor den vrede een ver ademing in dezen kommervollen tijd. Vooral ook de omgeving werkte daartoe mede. Hier geen kermisachtig gedoe en geen ijdele drukte die zoo menige bedevaart ontsieren, maar innig gebed van honderden mannen en vrouwen, die tesamen den hemel geweld aandeden, opdat het O. L. Heer toch moge behagen ons den vurig begeerden vrede te schenken. Zondag a.s. wordt de bedevaart meer speciaal gehouden voor den Bosch en omstreken. Moge én de deelname 6n de stem ming aan den eersten dag gelijk zijn. Het Lof zal worden gezongen door het koor der Fraters uit den Bosch terwijl de Patronaatsharmonie van St. Cathrien de mulikale opluistering der processie zal verzorgen. De jeugdverenigingen uit Nieuwkuijk en Vlijmen zullen doord de goede zorgen van hun Z.Z E.E.H.H, leiders aan de processie kleur en geur geven. Turndemonstratie. Op Zondag 25 Augustus zal op het V.J.C.-terrein een turndemonstratie gegeven worden door de Gymnastiek- vereeniging St. Herman Jozef. Om kwart over één wordt een muzikale marsch door het dorp gemaakt en om vijl uur vangen de wedstrijden aan op het V.J.C.-terrein, achter Broeders- hof. Opbrengst. De totale- en netto-opbrengst van den Woensdagavond gespeelden wed strijd ten bate.van het fonds van den gewonden en zieken militair was 19.09i/2. Gezien het slechte weer mag men deze som zeer bevredigend noemen. Vliegerwedstrijd. Op den Heidijk werd een vlieger wedstrijd gehouden, waaraan door een groot aantal jongens werd deelgeno men. De leiding van dezen jaarlijks terugkeerenden en interessanten wed strijd berustte bij de Broeders Wil helmus en Emanuel en enkele hceren. De wedstrijd had een vlot verloop al bleek de wind voor sommige in schrijvers soms wel eens iets te sterk te zijn. Na afloop werden door Deken Goos- sens in de patronaatzaal de prijzen aan de winnaars uitgereikt. Dit jaar werd de eerste prijs ge wonnen door Keesje Merkx. Onderlinge zwemwedstrijden te Drunen op Zondag 1 September a.s. In het fraaie natuurbad „De Pleune Wiel" te Drunen, worden op Zondag 1 September a.s. onderlinge zwemwed strijden gehouden om het kampioen schap van Drunen, waarvoor door 't gemeente-bestuur wisselbekers be schikbaar zijn gesteld. In de afdeeling heeren zal de heer Antoon Peters den beker moeten ver dedigen, terwijl voor de afd. dames door T gem.-bestuur een nieuwe beker beschikbaar is gesteld. Mej. Jo Sikkers wist hel vorig jaar voor de tweede maal beslag te leggen op den beker en kwam zoodoende definitief in het be zit van den beker. De wedstrijd wordt gehouden over 100 meter vrijen slag. Behalve deze wedstrijden zijn er nog verschillende andere dingen die het programma, dat om half drie begint, aanvullen. Allereerst wordt door dames en hee ren uit Drunen een demonstratie ge geven in gekleed zwemmen. Aan het slot van de wedstrijden zal een polo wedstrijd gespeeld worden tusschen de Tilburgsche Poloclub T.Z.V. en de Bossche Poloclub De Dieze. De bekende Brabantschc schoon- springer F. Kools uit Waalwijk zal een demonstratie geven in schoon- springen, terwijl evenals andere jaren de Bossche reddingsbrigade wederom hare gewaardeerde medewerking en steun zal verleenen. In een onderhoud dat wij hadden met den badmeester, vernamen wij, dat er zeer veel animo bestaat voor de zwemsport in Drunen. De plannen om te komen tot oprichting van een po loclub, nemen vasteren vorm aan. Het zwembad te Drunen is door den Bond goedgekeurd en zoo de zaken thans staan is ongeveer zeker, dat volgend seizoen in het natuurbad te Drunen de Brabantsche zwemkampioenschap- pen verzwommen zullen worden. Aan het reeds zoo fraai en goed in orde zijnde zwembad zullen in den loop van dit jaar nog verbeteringen worden aangebracht. Aan de achter zijde zal de dijk achteruit worden ge legd, zoodat er meer ruimtewrij komt voor het publiek. De zwemsport geniet in Drunen groote belangstelling en de beoefe naars hebben telken jare bij de wed strijden bewezen steeds meer te kun nen presteeren. Bedevaart naar Ulicoten. In verband met de beperkte reisge- Iegenheden zal de groote bedevaart vanuit Drunen naar Ulicoten dit jaar niet gehouden kunnen worden. Toch zijn er nog velen die op eigen gelegen heid deze bedevaartplaats zullen be zoeken. Voor hen is dienstig te weten dat de diensten op dien dag als volgt zijn gesteld: half acht, half negen en de Plechtige Hoogmis om tien uur. Na den middag om twee uur wordt een plechtig H. Lof gehouden, waarna de groote processie met het Allerhei- Lf.r.'-.r. "TTV mr.-m van Waalwijk. GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELEF. 109

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5