PROVINCIAAL NIEUWS Woensdag 4 September 1940 No. 71 De Echo van het Zuiden Tweede Blad KAATSHEUVEL. Abonneert U op dit Blad GEEFT U OP ALS ABONNÉ GESLAAGD. De heer P. J. van Zon alhier slaag de voor het op 22, 23 en 24 Juli gehou den examen Boekhouden voor de ver- eeniging van Leeraren in de Handels wetenschappen. COLLECTE STUDENTEN-FEDARATIE. In vervolg op ons bericht van 1.1. Woensdag kunnen wij mededeelen dat ten behoeve van Helpt Rotter dam" der Ned. Studenten-Federatie alsnog is gecollecteerd te Waspik 208, Heusden 116.30, zoodat met het toen vermelde 1369.10 is gecol lecteerd, behalve de vele goederen in natura. In Geertruidenberg en Raamsdonk was geen permissie voor de collecte verkregen. Overigens een prachtig resultaat. DE ROTTERDAMSCHE EVACUATIE-KINDEREN. Nadat er eind Juli een groep van ruim 50 Katholieke kinderen in Waal wijk was aangekomen, wordt thans a.s. Donderdag een groep van 21 Protes- tantsche kinderen verwacht. Wij vestigen er de aandacht op dat in Rotterdam grootere jongens tusschen de 12 en 14 jaar op uitzending wach ten, terwijl in Waalwijk uitsluitend meisjes en kleinere jongens gevraagd worden. Zij die een Rotterdamsch evacuatie kind hebben aangevraagd moeten met de mogelijkheid rekening houden dat het kind komt gedurende de maanden September en October of nog later in de wintermaanden. Gezinnen welke ge durende deze maanden geen Rotter- dammertjes kunnen opnemen, worden verzocht dit zoo spoedig mogelijk schriftelijk of mondeling mede te deelen Mr. van Coothstraat 41. Pleegouders welke hun reeds aange komen kind nog langer zouden willen opnemen dan tot eind September, kun nen dit doen in overleg met de ouders. Hiervan moet mededeeling gedaan wor den aan bovengenoemd adres. Door de buitengewone medewerking van alle instanties is het mogelijk dat de Rotterdamsche kinderen hier in Waalwijk kosteloos op school gaan. Rotterdam is zeer erkentelijk voor deze spontane medewerking van de Waalwijksche instanties. Inlichtingen over het school gaan zijn te bekomen aan de scholen en: Mr. van Coothstraat 41. FRÖBELSCHOOL ST. TERESIA. Grootestraat 244, Waalwijk. Door 't bestuur van bovengenoemde school is aan de Ouders van school gaande kinderen de volgende belangrij ke circulaire gezonden, die wij in haar geheel afdrukken: t „Komt, laat ons voor onze kinderen leven". Fröbel. Het is juist een eeuw geleden, sinds een Duitse opvoedkundige, Friedrich Fröbel, een vereniging stichtte, welke ten doel had, verbetering te brengen in de bestaande kleuterscholen van die tijd. Tot dan toe, werden deze meestal beschouwd als instellingen, waarin kin deren werden „bewaard", wanneer de moeders niet in staat waren er overdag voor te zorgen. De inrichting van deze bewaarscholen liet gewoonlijk zeer veel te wensen over, speelplaatsen waren klein of niet aanwezig, de onderwijze ressen hadden geen speciale opleiding genoten. Fröbel stichtte in 1840 de eerste „Kin dergarten" (kindertuin), in Thüringen, een inrichting, welke geheel afweek van de bestaande bewaarscholen. Frö bel wilde, evenals Montessori later, dat de kinderen in school niet slechts lui sterden, maar in de eerste plaats oog en hand oefenden met speciale, voor jon ge kinderen berekende bezigheden. Fröbel was ook de eerste, die de gro te waarde van het spel voor jonge kin deren erkende en toepaste. Aan hem vooral is het te danken, dat in een groot deel van Europa en de Verenigde Sta ten de kleuterscholen er uit- en inwen dig geheel anders uitzien dan een hal ve eeuw geleden. Ook de bewaarschool in onze paro chie is met haasitijd meegegaan: in 1901 werd een nieuw gebouw gesticht, zus- ters-onderwijzeressen met speciale be voegdheid werden aangesteld, de frö- bel-methode geleidelijk ingevoerd. Een fröbelschool in de volle zin van het woord was onze bewaarschool nog niet: voor bewegingsspelen van de meer dan 150 kinderen ontbrak voldoende ruim te. Daarin is nu een afdoende verbete ring gekomen: de gang van de bewaar school is verlengd en geeft aan de oost zijde toegang tot een nieuw gebouwde speelzaal en een ruime speelplaats. De speelzaal is 10 m. lang en 8. m. 50 breed, zij beschermt de speelplaats te gen de noordenwinden, met raamdeu- ren aan de zuidzijde, welke een groot deel van het jaar open kunnen blijven. De speelplaats is 43 m. lang en 10 m. 50 breed, is grotendeels betegeld en heeft ruime zandbakken voor de kleinste kin deren. Onze bewaarschool is thans een vol ledige Fröbelschool, en beantwoordt aan alle methodische en hygiënische eisen. De kosten van deze uitbreiding zijn vanzelfsprekend zeer aanzienlijk ge weest en maken een verhoging van de schoolgelden onvermijdelijk. Er zal echter meer dan tot heden rekening worden gehouden met de draagkracht van de ouders en, de grootte der gezin nen. De schoolgeldregeling, welke vanaf heden zal worden toegepast, is a.v.: categorie I 3.per maand, categorie II 2.per maand, categorie III 1.50 per maand, categorie IV 20 ct. per week en 1 ct. fröbelgeld. Aftrek wordt toegepast, wanneer meerdere kinderen beneden 14 jaar een inrichting van onderwijs bezoeken en in bijzondere omstandigheden, ter be oordeling van het Schoolbestuur. Ons Schoolbestuur vertrouwt, dat al le ouders van de Parochie St. Jan over tuigd zullen zijn van de grote opvoed kundige waarde van deze gemoderni seerde instelling van onderwijs en dat zij zich daarvoor gaarne enige finan ciële offers willen getroosten. Waalwijk, 30 Augustus 1940. Het Schoolbestuur van de R.K. Fröbelschool „St. Teresia", H. F. HEEZEMANS, Voorz. G. J. DE VRIES, Secretaris. DE NIEUWE ST. TERESIA-SCHOOL. De nieuwe St. Teresia-school voor lager onderwijs is zoo goed als gereed gekomen. Door het stagneeren van den aanvoer van materiaal in verband met de gewijzigde omstandigheden, kon jammer genoeg, de ingebruikneming niet samenvallen met het begin van het nieuwe schooljaar. Thans is men echter reeds aan het binnenwerk toe. Wanneer voldoende kolen beschikbaar gesteld worden om de school droog te kunnen stoken, kan ongeveer half October de plechtige in zegening en ingebruikneming worden tegemoet gezien. AANBESTEDING. Bij de 1.1. Vrijdag gehouden onder- handsche aanbesteding in café J. v. d. Meijs van een aardappel-magazijn voor rekening van den heer J. Verdoorn alhier, werd ingeschreven als volgt: Chr. Treffers 1667 J. v. d. Meijs 1665 A. den Teurling 1630 J. Hoogendoorn 1625 H Aarts 1615 A. v. Huiten-Krol 1600 L. van Campen 1600 H. Kramer 1595 M. Kleingeld en Zn. 1589 Het werk is gegund aan den laag- sten inschrijver. Bij onderhandsche aanbesteding is de uitbreiding der Schoen- en Leder- warenfabriek „Marathon" van den heer C. de Rooij alhier en onder architec tuur van den heer A. van Huiten Jr., gegund aan den heer M. Wijnands te Waalwijk. BRABANTSCHE ZEILWEDSTRIJDEN. Zondag 8 September zullen op de Maas tusschen Heusden en Hedel, de Brabantsche Zeilwedstrijden worden gehouden, die door buitengewone om standigheden op den vastgestelden da tum geen doorgang konden vinden. De start zal plaats vinden om 10.30 uur precies voor de eerste klasse tegen over de haven van Heusden en vervol gens om de vijf minuten een volgende klasse, zoodat als volgt vertrokken wordt: 10.30 uur klasse A (groote jachten), 10.35 uur klasse B—C (16 M2 rond- spantjachten en B.M. jachten), 10.40 uur klasse D, E en F (vrijbui ters, sharpies en vogeljachten), 10.45 uur G H (kleine B.M. jach ten en gemengde kleine jachten). Er zal gezeild worden onder het wed strijdreglement der K.V.N.W.V. Zeker zullen bij gunstig weer vele liefhebbers deelnemen en anderen hun belangstelling toonen, waardoor in deze streken een goede propaganda voor de gezonde, mooie watersport gemaakt wordt. GOED AFGELOOPEN. Gistermorgen had in de lederfabriek der N.V. Chroomlederfabriek v.h. Van Dooren de Greeff aan de Stationsstraat alhier een ongeval plaats, dat zich aan vankelijk zeer ernstig liet aanzien. Aan het dak werden reparaties uitgevoerd door de fa. H. Boot alhier, waarbij op een gegeven oogenblik de 21-jarige A. Boot op een zwakke plek terecht kwam en door het 7 a 8 meter hooge dak naar beneden stortte. Gelukkig werd zijn val gebroken door een electrische leiding, waarna hij op een stapel huiden neer kwam en kermend bleef liggen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp gewaarschuwd. Dr. Langemeijer was spoedig ter plaatse en oordeelde overbrenging naar het St. Nicolaas- ziekenhuis noodzakelijk. Het slachtoffer klaagde over pijnen in den rug, doch voor zoover viel te constateeren, was niets gebroken, zoo dat B. waarschijnlijk morgen naar huis kan worden vervoerd. VEERTIG-JARIG JUBILEUM VAN A. HOOIJMAIJER. Maandag herdacht de heer A. Hooij- maijer, geboren Waalwijker, die vele jaren bij de Hollandsche Buurtspoor wegen te Drunen als chef werkzaam was en daarna bij de B.B.A. als rayon chef te 's-Bosch overging, zijn 40-jarig dienstverband, waarmee hij hartelijk is gehuldigd, volgens een verslag in de Prov. Bossche Crt. Om 12 uur werd hij ten kantore van de B.B.A. gehuldigd. Een vertrek van dit kantoor was daartoe op geslaagde en smaakvolle wijze versierd en de ju bilaris, die vergezeld was van zijn echt- genoote, werd het allereerst toegespro ken door den heer J. H. v. d. Braak, directeur der B.B.A. Deze haalde her inneringen aan den heer Hooijmaijer op en vond daarbij gelegenheid te con stateeren, dat dezen man geen moeite ooit te veel was. Hij roemde zijn dege lijkheid en zuinigheid. Spr. bood ten slotte een geschenk onder couvert be nevens een kist sigaren aan. Hierop voerde burgemeester Mr. van Lanschot het woord in zijn kwaliteit van president-commissaris der Mij. 's-Hertogenbosch Vught Voor burg en huldigde den feesteling op de hem eigen geestige wijze, waarna ook hij een geschenk onder couvert aan bood. Adjunct-directeur J. H. Reynders wees er op, hoe speciaal de laatste zes jaren, waarin hij den heer Hooijmaijer in Den Bosch heeft gekend, geen ge makkelijke tijd voor hem is geweest, daar 's-Hertogenbosch het knooppunt is voor diverse rayoifs. Doch steeds toonde deze een uitstekend organisatie talent als rayonchef. Hij had er nooit bezwaar tegen, uit eigen beweging lan ger te werken dan strikt noodig was, als hij meende dat het dienstig was. Zijn voorbeeld werkte stimuleerend op zijn ondergeschikten. Spr. bracht ook hulde voor de toewijding welke de echt- genoote van den heer Hooijmaijer te genover haar man steeds getoond heeft, waardoor hem het behartigen van zijn taak zoozeer vergemakkelijkt werd. Hij bood haar een prachtig bouquet aan. Namens het personeel sprak de heer J. v. d. Kroon, die den jubilaris een fauteuil aanbood en diens echtgenoote een fraai bouquet. Namens de rayonchefs «schonk de heer P. v. d. Donck een bloemenmand. De heer B. Molenaar uit het rayon Tilburg overhandigde den jubilaris een likeurton en aan zijn echtgenoote bloe men. Voorts gaf de heer Van Bellen namens het expeditiepersoneel een bloemstuk en de heer Westerbeek, ra yonchef te Veghel, een tinnen vaas met bloemen. Ook de heer Jos. E. A. M. Meyring, commissaris der Mij. 's-Her togenbosch - Vught - Voorburg kwam zijn gelukwenschen aanbieden. De heer Hooijmaijer sprak een wel gemeend dankwoord, waarop allen het „Lang zal hij leven" zongen. Vele telegrammen, schriftelijke ge lukwenschen en diverse prachtige bloemstukken legden getuigenis af van de belangstelling welke er van vele zij den voor dit jubileum bestond. DE AAP EN DE BONNEN. Het gebeurde in een winkel, waar een juffrouw binnen kwam, die voor 4 bonnetjes brood wenschte. „Dat komt meer voor", zult U zeg gen: inderdaad dat is niets ongewoons, maar als een aap zich met het geval gaat bemoeien, wat dan? Ja, een aap, een heusche, echte, ruw harige, bruine, middelmatige aap, kwam aapachtig binnengestapt, geleid door een juffrouw met vaalbruine teint, zwarte loshangende haren, doordrin gend donkere oogen en wapperend bon te rokken, die tot haar enkels reikten en nog juist de kale neuzen van een paar versleten schoenen vrij lieten. Het was misschien door verbazing over dit ongewone paar, dat het blijk baar goed met elkander kon vinden, dat de juffrouw met de bonnen deze vallen liet, iets wat niet aan des apen- aandacht ontsnapte. Vlug wilde zij ze oprapen, maar zij rekende blijkbaar buiten de waard, in dit geval de aap, die met aapachtige vlugheid zijn open klauw begeerig naar de bruine papier tjes uitstrekte en ze een oogenblik later triomfantelijk in zijn bezit had. De bonnendame keek zeer verbolgen naar dit niet zeer geslaagd menschelijk evenbeeld, dat zich daar echter niets van aantrok en nog minder van plan bleek de papiertjes terug te geven. Noodgedwongen richtte zij zich toen tot de zwart-bonte geleidster. „Juffrouw, is dïe aap van U?" „Ja". „Dan weet U zeker wel dat hij mijn bonnetjes heeft?" „Nee". „Hebt U dan niet gezien dat dat mor mel mijn broodbonnen opraapte?" „Mijn aap is geen mormel en U moet maar beter op Uw bonnetjes passen". „Ja, maar als ze nu vallen, kan ik het toch niet helpen". „Nee, dat is waar, maar ook een aap moet leven en U gunt dat Uw me- demensch toch wel. Als het nu een tex- tielkaart geweest was! Dag juffrouw!" Weg bonnen! ALWEER NIEUWE ONTGIN NINGSPLANNEN IN BRABANT. 200 H.A. rondom Udenhout wachten op bevruchting. De Stichting Werkverschaffing en Ontginning Noordbrabant, staande on der voorzitterschap van den Commis saris dezer provincie, heeft sinds 1937 op het gebied der landontginning al heel wat tot stand gebracht. Thans heeft deze Stichting een nieuw project in voorbereiding, waarbij het gaat om een complex van ongeveer 200 H.A. grond in de gemeente Udenhout, gele gen aan het riviertje de Zandlei, in het zuiden begrensd door de gemeente Til burg, in het Noorden door de prachtige Drunensche duinen, in het westen door den provincialen weg naar Loon op Zand en in het oosten door de Gom- melsche straat, een nog onverharden weg. De hier bedoelde grond ligt daar tot op heden vrijwel waardeloos, door on voldoende afwatering en behoorlijke toegangswegen. Het ligt nu in het voornemen, aldus ir. G. J. A. Mettrop, directeur van de Stichting te 's-Hertogenbosch, om al deze „ongebaerde Klingen" te maken tot „vruchtbaer lant". Terzelfder tijd zal daarmede boven dien bereikt worden een verbetering van de afwatering voor de gemeente Udenhout, welke steeds belemmerd wordt door den eigenaardigen kronkel loop van het smalle riviertje de Zand- ley, dat zijn weg zoekt door Udenhout en Helvoirt en ook nog voor een klein gedeelte in Vught, om ten slotte uit te monden in het Drongelsche kanaal. Ook voor Helvoirt vloeiden uit den huidigen toestand groote moeilijkheden voort, in het bijzonder wat aangaat het onderhoud van de rivier. Hierom is mede in het „ontginnings plan Udenhout opgenomen een ge deeltelijke verruiming van de Zandley, welke verruiming zal worden doorge trokken tot ongeveer 2 K.M. in de ge meente Helvoirt. De uitvoering van dit deel van het plan zoo meldt het Hsg. vormt evenwel slechts de inleiding tot de ef- fectueering van een ander geheel zelf standig plan inzake algeheele verrui ming van de Zandley. Ook dit project verkeert thans in een vergevorderden staat van voorberei ding en houdt ten volle rekening met een als dwingende voorwaarde te be schouwen, niet te sterke ontwatering der hoogere gronden in het benedenge- bied Helvoirt. Het ontginningsplan Udenhout alleen zal 315.000 uitsluitend aan arbeids loon vorderen: voor welk bedrag 200 werkloozen eenige jaren kunnen wor den te werk gesteld. De bedoeling is om de gronden, wan neer ze het geheele ontginningsproces doorloopen hebben te verkavelen in perceelen, van 12 H.A. en deze van lie verlede voor gegadigden ter beschik king te stellen. Enkele losse perceelen zullen bovendien uitgegeven kunnen worden aan landbouwers, die zulks be hoeven tot uitbreiding van hunne be drijven. Men hoopt binnen niet al te langen tijd de eerste spade in den grond te kunnen steken. Voor midden-Brabant aanstonds een kostelijke aanwinst van bouw- en grasland ter grootte van 200 H.A. (D. v. N. en Z.) R. P. S. Aan het postkantoor Kaatsheuvel en het daaronder behoorend ambtsgebied werd gedurende de maand Augustus 1940 ingelegd 8363.95 en terugbe taald 6849.57. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9946. St. Elisabeths-vereeniging. Dezer dagen verscheen het verslag der St. Elisabeths-vereeniging alhier. Uit dit verslag blijkt, dat de totaal inkomsten over het afgeloopen boek jaar bedroegen 972.01 en dat der uitgaven 978.71.'Met het voordeelig saldo over het vorige boekjaar be droeg het tekort nog 4.26. In den loop van het jaar namen de dames v. d. Wee-Vekemans en Anna v. d. Wee ontslag als lid der vereeni- ging. In de vacature van Vice-secreta- resse werd benoemd mevr. Snoeren-v. Beers. Het werk der vereeniging had zijn normaal verloop en er werden weer heel wat nooden gelenigd. Jonge Wacht athletiek-dag. In den wijdgeroemden Rimboe van de Kaatsheuvelsche Jonge Wacht werd Zondag een athletiekdag gehouden voor de Jonge Wachters. Ongeveer 200 Jo-Wa's brachten op het speelterrein een prettige drukte, gekenmerkt door 'n prettigen Jo-Wa-geest. Er was veel belangstelling van geestelijke en we reldlijke autoriteiten. In een goed uitgewerkt programma konden de jongens onder spelleider W. Pepping hun krachten meten in de 500 m. en 100 m. hardloop, kogelstoo- ten, discuswerpen, hoogspringen en lingen werd deelgenomen: verspringen. Door de volgende afdee- Geertruidenberg, Udenhout, Waal wijk (St. Jan, Antonius en St. Cle mens), Tilburg (Hasselt) én Kaats heuvel, waarvan Kaatsheuvel zegevie rend uit den strijd kwam met in de H-afdecling (rood- en groen-koorden) 73 pnt., waarnaast Udenhout met 26 pnt., St. Antonius met 12 pnt., Hasselt met 8 pnt. en Geertruidenberg met 7 pnt. volgden. In de B-afdeeling behaal de Kaatsheuvel 69 pnt., Loonopzand 30, St. Jan 11, St. Clemens 3 en St. Anto nius 3 punten. De wisselwimpel en de eerste prijzen vervielen zoodoende aan de ontvangende afdeeling, de tweede nrijzen aan Udenhout en Loonopzand, de derde prijs aan St. Antonius. Als persoonlijke prestaties dienen te worden vermeld: G. Pepping met 15; P. de Kort en Wagenmakers met 14 en Fr. Chavcnu met 11 pnt. en J. Koe- voets met 8 punten. Het was alzoo een succesdag voor de Kaatsheuvelsche af deeling, .zoowel in uitslag als voor hare prima geoutilleerde rimboe, die benijd wordt door elke Jo-Wa afdee ling uit den verren omtrek. LOON OP ZAND. Voetbal. Zondag j.l. speelde het eerste en tweede elftal, van „Uno Animo" een vriendschappelijke wedstrijd tegen Gudok op het terrein van laatsgenocm- de club. Om 12 uur werd door de tweede elftallen een voorwedstrijd ge speeld, welke met een groote nederlaag voor „Uno Animo" eindigde. Om half drie werd het sein voor den aftrap gegeven voor den wedstrijd die gespeeld werd door de eerste elf tallen. Al spoedig bleek dat Uno Ani mo hier de sterkste was. Na ongeveer een 29-tal minuten gespeeld te hebben nam Uno de leiding met 10, welke tot aan de rust onveranderd bleef. Na de rust wist wederom de midden voor van Uno door 'n prachtigen kop bal het tweede doelpunt te scoren. Enkele, minuten voor het einde wist Gudok ook zijn kans te benutten en een doelpunt te maken. Verandering kwam er niet meer in den stand, zoo dat deze, wedstrijd eindigde in een 21 overwinning voor Uno Animo. R.K. Fabriekisarbeidersbond. Dezer dagen hield de bedrijfsgroep leerlooiers van den R.K. Fabrieksar- beidersbond een algemeene ledenver gadering. Deze vergadering stond on der leiding van den heer Buijkx. In den breede werd besproken de toestand in de leder-industrie en de voor de arbeiders ongunstige tijd, om reden er pl.m. maar 36 uur wordt ge werkt en dit neerkomt op een loon derving van 25%. Er zal getracht wor den in overleg met de betrokken in stanties een betere loonsvoorwaarde te bekomen. OAT U VOOR 10 CENT PER WEEK GEEFT: alle officieele verordeningen en mededeelingenalledislri butie maatregelen die sleeds meer worden uitgebreid, een lijst van de geldende bonnen, alle mededeebngen van het distributiekantoor Wa dwijk en de Langstraat Voorts oorlogsnieuws, overzichten uit de pers, uitgebreide raads verslagen en een rubrek «Plaatselijk Nieuws» it Waalwijk en Omgeving, als geen enkel blad kan geven. HET IS UW EIGEN BELANG

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5