BINNENLAND GEMENGD NIEUWS SPORT LAATSTE BERICHTEN VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS 1 of 2 kleine Woonhuizen. WONING nnncnTrrnrt Huvcniccnui 'S-HERTOGENBOSCH. Advertentiën TE HUUR: metstal en schuur 78 aren bouwland TE KOOP GEVRAAGD: J. A. A. M. DE GRÜYTER t Gistermiddag is in het ziekenhuis van de Broeders van St. Johannes de Deo te 's-Hertogenbosch op 63-jarigen leeftijd overleden de heer J. A. A. M. de Gruyter, lid van de directie der N.V. Handelmij. P. de Gruyter Zn. De heer de Gruyter is te 's-Hertogen- bosch geboren. Hij zette met zijn broer den arbeid van hun vader, den grond legger van het bekende grootbedrijl, voort en wist dit tot grooten bloei te brengen. Overal in den lande vindt men de winkelbedrijven der N.V. 's-Hertogenbosch kent bovendien het groote fabriekscomplex en kantoorge bouw der N.V., die te Berlijn een doch termaatschappij heeft gesticht. De heer Jacques de Gruyter heeft steeds onverdroten gewerkt aan den uithouw dezer belangrijke industrie. In 1908 werd hij gekozen tot lid van de Kamer van Koophandel, in 1923 tot lid van de commissie voor den groot handel dier kamer en tot lid der com missie voor winkeliersbelangen. Hij maakte deel uit van de Kamer tot 1938 in welk jaar hij als lid werd opgevolgd door zijn zoon dr. G. de Gruyter. Op 27 April 1924 werd hij lid en onder voorzitter van het voorloopig bestuur der toen pas opgerichte 's-Hertogen- bossche r.-k. werkgeversvereeniging. De heer de Gruyter was o.a. regent van het Roomsch armenweeshuis. Hij was ridder in de orde van Oranje Nas sau. In 1936 heeft Paus Pius XI hem benoemd tot geheim kamerheer met kap en degen, een onderscheiding wel ke hem verleend is als erkenning van zijn verdiensten voor het r.k. onder wijs, liefdadige instellingen en het Ne- derlandsch pauselijk college te Rome. Met den heer Jac. de Gruyter is een man heengegaan, die om zijn eenvoud, zijn warm hart en zijn liefdadigheid werd geacht. Speciaal de katholieke missie verliest in hem een groot wel doener. Ten slotte mogen we memoreeren, dat de heer De Gruyter een enthou siast en een zeer succesvol beoefenaar was van de hippische sport. Wachtgeldregeling voor Kamerleden. Naar De Tijd verneemt is voor de leden der Tweede Kamer een wacht, geldregeling getroffen, zoodat zij een deel van hun salaris gedurende de loopende zittingsperiode krijgen doorbetaald. Soldatenkerkhofwordt verplaatst. Het soldatenkerkhof op den Grebbeberg, waar Nederlandsche en Duitsche soldaten een laatste rust plaats gevonden hebben, zal ver plaatst worden Reeds eenigen tijd was men niet levreden met de plaats waar het huidige kerkhof zich be vindt. De omgevinglangs den rijks weg is te druk en er gaan niet vol doende wijding en stichting van deze plek uit. Daarom is thans besloten het kerkhof te verplaatsen naar de zandafgravingen in't Koningsbosch, eveneens bij den Grebbeberg. Hier zal een mausoleum worden opge richt, waarmede den gesneuvelden een waardige rustplaats wordt ge geven. (Tel.) Samenwerking tusschen Nationaleen Nederlandsche Unie De Nationale Unie heeft gister avond in het gebouw „Excelsior" in Den Haag een vergadering gehouden onder voorzitterschap van jhr. R. Groeninx van Zoelen. Aan de bestuurstafel bevonden zich dr. Mr. Brinkgreve, W. Lutkie, priester, en R. ZuiderhofT, president der Algemeene Rekenkamer. Tevens had jhr. W Röell, oudcommandant van het veldleger, hier plaatsgeno men namens het dezen avond op te richten fonds „Land- en Zeemacht 1940." Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de heeren jhr. mr.O. van Nispen tot Sevenaer, oudgezant van het Vaticaan en te Brussel, de hoog leeraren prof. dr. H. Dooyeweerd en prof. L. van Vuuren, de gene raals H. Hasselman en C. Kies,ridder W. Huysen van Kattendyke, gezant te Rome, ir. E. van Konijnenburg, hoofdingenieur-directeur van den Waterstaat. De voorzitter herinnerde aan het werk, dat de Nationale Unie in het verleden heeft verricht, haar lang- durigen strijd tegen 't Nederlandsch- Belgisch verdrag in zijn diverse ge daanten, haar campagne tegen de Mannheimer-afFaire en haar poging om het fascisme hier te lande een verantwoord Nederlandsch beginsel binnen het raam der grondwet te bezorgen. Deze studiekring beeft zich ge dwongen gevoeld onder de huidige omstandigheden haar werkzaam heden te hervatten. Evenals tevoren zullen deze bestaan in het uitwerken van beginselen en het publiekelijk stellen van staatkundige en sociaal- economische adviezen. Teneinde verwarring te voorkomen zal de Nederlandsche Unie buiten den naam van haar orgaan «De Vuurslag dragen. Hieruit mag aller minst geconcludeerd worden, dat «De Vuurslag» geen goede betrek kingen met de Nederlandsche Unie zou onderhouden, want het tegen gestelde is waar. Voor eenige dagen zoo verklaarde jhr. Groeninx van Zoelen verder, in zijn kwaliteit van algemeen secretaris van ons genootschap, 'n uitnoodiging der Nederlandsche Unie ontvangen om het voorzitterschap eener com missie van advies in zake corporatief bestel op zich te nemen en weldra zal het werkplan dezer commissie zijn vastgesteld. De Aardappel voorziening Daar in sommige streken van ons land geruchten de ronde doen over een eventueele distributie van een mogelijk tekort aan aardappelen, word» het aan deze zijde op prijs /gesteld ter geruststelling eenige mededeellngen te doen over de aard. appelpositie en een overzicht te geven van de maatregelen, welke de overheid noodig acht om de aard appelvoorziening veilig te stellen. De normale aardappelopbrengst in Nederland is veel grooter dan de consumptie. In normale jaren be droeg de uitvoer eenige honderd duizenden tons, terwijl voor vee voeder eveneens een niet minder groote hoeveelheid werd bestemd. Zeer zeker zal dit jaar met een toenemend verbruik van aardappe len moeten worden rekening ge houden. Neemt men daarbij echter in acht, dat de export grootendeels of geheel wegvalt, en dat door de overheid een veevoederverhod van alle aardappelen, welke voor men- scbelijke consumptie geschikt zijn, wordt uitgevaardigd dus dat alle voor menschelijke consumptie ge schikte aardappelen ook werkelijk hiervoor worden bestemd, dan is het duidelijk, dat een aardappel tekort niet te vreezen is. Hel moet dan ook ten sterkste worden ontraden reeds in de maanden Augustusen Septem ber winter voorraad op te doen. Immers de aardappelen, welke dan aan de markt komen zijn op de eerste plaats de middelvroegeaard appelen en de nog niet voldoende uitgerijpte late aardappelen. Beide groepen zijn niet geschikt voor op slag voor eenigszins langen duur en nu reeds opslaan zou tot gevolg hebben verloren gaan van waarde vol voedsel, wat thans zeer zeker vermeden moet worden. In de maanden October en No vember, wanneer de houdbare aard appelsoorten beschikbaar zijn, zal het publiek, dal zulks gewcon was, in de gelegenheid worden gesteld de normale winterprovisie op te doen. Voor groote steden wordt zulks heslist ontraden, daar men geen ruimte heeft en er steeds voldoende voorraad aanwezig is vooraankoop. Do moord te Geldrop. Het lijk opgehaald van een der verdachten. Gistermiddag is bij de Heikrekel" schebrug het lijk opgehaald van den 49-jarigen zwerver P. V., uit Eind hoven. P. V. behoorde tot een der ver dachten in de zaak van de moord op de kinderen van H. Het onder zoek in deze zaak wordt met kracht voortgezet. Verdronken. Door de duisternis misleid. In den nacht van Maandag oP Dinsdag is de 56-jarige gehuwde caféhouder S. Ziesling uit de Gel- kingestraat te Groningen, vermoe delijk door de duisternis misleid, bij het Winschoterdiep te water geraakt en verdronken. Het lijk is later opgehaald en naar het academisch ziekenhuis overgebracht. Door eon vrachtauto gedood. Vanmorgen is op het kruispunt Ilarlinger Singel— Pier Panderstraat een verkeersongeluk gebeurd waar bij de 28-jarige K. J. Schut 't leven heeft gelaten. De man reed in de richting naar de stad toen uit de Pier Panderstraat een vrachtauto naderde die den voorrang had.Schut weifeldeeven hetgeen hem noodlottig is geworden daar hij onder den zwaren auto terecht kwam en op slag werd gedood. Tijdens het spel gedood Een vijfjarig zoontje van de familie W. te 's-Hertogenbosch vermaakte zich op den Graafschenweg aldaar met tollen. Daarbij sprong het kind op een gegeven oogenblik op den weg. Het werd door een juist pas- seerende motorfiets gegrepen en op slag gedood. Den motorrijder treft geen schuld. Tragisch ongeval. Zijn kind overreden. Een bijzonder tragisch ongeval heeft zich te Well (L.) afgespeeld, waarbij het 4-jarig zoontje van de familie K het slachtoffer werd. Toen de tuinbouwer K. met zijn vracht auto van zijn woning wegreed om groenten naar de Venlosche Veiling te brengen, had hij niet bemerkt, dat zijn 4 jarig zoontje aan den anderen kant van de cabine op de treeplank was gaan zitten. Toen hij een eind van zijn woning verwijderd was, voelde K. dat zijn auto over iets heen stootte. K. stapte onmid dellijk uit, om zich te overtuigen wat dit geweest kon zijn. Men kan zich de ontsteltenis van den vader voorstellen, toen hij achter de vracht auto het verminkte lijkje van zijn kind vond. WIELERSPORT. Wielercriterium ,,De Warande". John Braspenning winnaar. Zondagmiddag werd in Oosterhout de befaamde wielerwedstrijd op het crite rium van „de Warande" gehouden. Er waren ruim 9000 toeschouwers, zoodat' ook hier het ontbreken van goede ver bindingen te bemerken was. Begunstigd door uitstekend zomerweer kwamen des morgens bijna 70 amateurs aan start om elkaar over een afstand van 77 kilometer de overwinning te betwis ten. Er werd goede sport te zien gegeven. I)e uitslagen waren: 1 H. Faanhof, Amsterdam 77,5 K.M. in 1 uur 54 min. 50 sec. 2 P. Verschuren te Rotterdam, 3 Cor Bakker te Zaandam. 4 W. Bravenboer te Ilendrik-Ido Ambacht, 5 B. Schellingerhout te Zaandam, 6 .1. Liebregt te Eindhoven, 7 C. Leeuwis te Wijngaarden, 8 P. Smits te Tegelen, 9 W. P.ijsbergen te Leiden, 10 P. Kouwcnho- ven te Pijnacker, 11 K. de Vries te Rot terdam, 12 M. Segaar te Leiden, 13 P. Nij- kamp te Zaandam, 14 Th. v. d. Broek te Tilburg en 15 G. Blauw te Zaandam. Om twee uur verschenen de profs en onafhankelijken aan het beginpunt, waar onder renners met befaamde kwaliteiten. Er werd reeds direct een hoog tempo ingezet, waardoor het veld geheel uiteen kwam te liggen. Wij zien daarbij als eer ste uitloopers de Korver, Sprenkelink, Reuter, Raes, Braspenning en Peters. Daarna komt een groote groep waarin o.m. den kampioen van Nederland Mot* ké, Pellenaars, Piet van Nek en van Swelm. Na ongeveer 48 kilometer wordt dit peleton gedubbeld door bovengenoemde uitloopers waarin Sprenkelink was te rug gevallen, doch Saes inmiddels was bijgekomen,. De volgende 50 kilometer kenmerken zich. door weinig opvallends en eenige premie-sprints moeten hier leven in de brouwerij brengen, totdat plotseling Bras penning in gezelschap van Wijdenes weg schiet en zoo waar ,deze twee slagen er in prachtigen stijl in een ronde te nemen, waardoor Braspening geheel alleen de leiding krijgt. Piet van Nek moet dan opgeven wegens bandenpech. Meerma len wordt nog geprobeerd Braspenning te bedreigen, doch alle aanvallen wor den afgeslagen, zoodat de eindstand als volgt er uit zag: 1 J. Braspenning te Princenhage, 135 K.M. in 3 uur 22 min. 2 sec. Op één ronde: 2 G. Saes te Weert, 3 H. de Hoog te Amsterdam, 4 A. de Korver te Willemsdorp, 5 C. Wijdenes te Eind hoven. Op twee ronden: 6 J. van Swelm te Nijmegen, 7 M. Buuron te Bergen op Zoom; 8 L. Motké te Amsterdam, 9 C. Pellenaars te Terheijden, 10 J. Hofstede te Gouda, 11 M. Jansen te Eindhoven, 12 B. Scholtens te Poortugaal, 13 A. Kuiper te Amsterdam, 14 L. Dietvorst te Amster dam, 15 J. Westerveld te Botterdam, 10 A. Lodewijks te Leiden, 17 Chr. Hofman te Roermond, 18 C. de Groot te Rotter dam, 19 H. Maas te Geldrop, 20 ex aequo C. Joosen te Made, J. de Visser, Den Haag en Jan Gommers te Dongen. Wals wint te Nijmegen. Zondagmiddag werden in het Goffert Stadion te Nijmegen de revanchewédstrij- den van de stayers gehouden. Ruim 15.000 toeschouwers waren getuige van een overwinning van Wals, die dezen middag zeer goed reed en zijn tegenstan ders geen schijn van kans gaf -in de ver schillende ritten. Alleen in den eersten rit raakte hij, na dat hij voortdurend de leiding had ge had, op het laatste moment va-n zijn gangmaker los, waardoor Schulte hem nog juist kon passeeren. In de beide an dere ritten echter wist Wals de felle aan vallen van zijn tegenstanders regelmatig af te slaan. De uitslagen luiden: le rit over 20 km.: 1 Schulte (gangma ker Bustraan) 1G m. 33 sec., 2 Wals (Kae- ser) op 5 meter, 3 van Amsterdam (Ster ke) op 20 m., 4 Bosland (Wiersma) op 40 m., 5 Zwartepoorte (van der Bom). 2e rit over 30 km.: 1 Wals 43 min. 4.6 sec., 2 Bosland op 40 m., 3 Schulte op 50 m., 4 van Amsterdam op 130 m., 5 Zwar tepoorte on 200 m. 3e rit over 50 k.m.1 Wals 43 min. 4.G sec., 2 Schulte op 10 ra., 3 van Amster dam op 15 m., 4 Zwartepoorte op 30 m., 5 Bosland op 190 m. De totaaluitslag luidt: 1 Wals, 2 Schul te, 3 van Amsterdam, 4 Bosland, 5 Zwar tepoorte. De Engelsch-Amerlkaansche overeenkomst. Naar officieel te Washington ver luidt, is tusschen Engeland en de Vereenigde Staten een overeenkomst gesloten, waarbij de Vereenigde Staten talrijke vloot- en luchtbases en Britsche bezittingen in den At. lantischen Oceaan voor 99 jaren pachten en daarvoor Engeland de onmiddellijke beschikking over 50 verouderde torpedoboot jagers gaven (D N.B.) Naar Associated Press meldt is verder officieel fe Washington he kend gemaakt, dat Engeland de regeering van de Vereenigde Staten de stellige verzekering van haar be doeling gegeven heeft de »Britsche vloot niet over te geven of tot zinken te brengen ingeval de wateren ron dom de Britsche eilanden voor Z. M.'s schepen niet meer te houden zijn«. In plaats hiervan zal de Brit sche vloot als laatste toevlucht (in the last resort) over zee tot verde diging van andere rijksdeelen ge zonden worden. In Duitsche militaire kringen is men de meening toegedaan dat dit Amerikaansche aanbod voor Enge land te laat komt. Men wijst er op, dat vele der in uitzicht gestelde torpedojagers nog omgebouwd en gemoderniseerd moeten worden, terwijl zij tevens de reis over den Oceaan nog moeten ondernemen. Zoo lang deze vlooteenheden niet bemand en wel in de Britsche home fleet zijn opgenomen, ziet men hier geenerlei aanleiding daar thans reeds rekening mede te houden. Reeds 32.000 Belgische militairen teruggekeerd. Naar men te Brussel verneemt waren Dinsdag j.l. reeds 32 000 Bel gische militairen, welke sinds einde Mei in Duitschland gevangen zaten, in België teruggekeerd. De meesten arriveerden te Antwerpen per trein of per schip en reisden onmiddellijk verder door naar hun respectieve woonplaatsen. Telkens was veel publiek aanwezig om de vrijgelaten krijgsgevangenen met gejuich te begroeien en van sigaretten, brood en chocolade te voorzien. Vele reserve-officieren zijn eveneens terug gekeerd. Van vrijlating der gevangen genomen officieren behoorende tot het actieve kader is echter, tot nog toe, geen sprake. SERGEANT-VLIEGER C. BANK IN ENGELAND. Nadat 13 Augustus van 't Algemeen Informatie-bureau in Den Haag, bericht was ontvangen, dat wel met zekerheid mocht worden aangenomen dat de ser geant-vlieger C. Bank behouden in En geland was, kreeg de familie Bank he denochtend uit Maartensdijk van 't Hoofd der Luchtvaartregimenten de de finitieve tijding dat de heer C. J. Bank zich in Engeland bevindt, waarheen hij is verscheept op last der Fransche re geering. ZILVEREN JUBILEUM BIJ „DE AMSTEL". Een treffende huldiging. Heden herdacht de heer Albert van Eeten, afdeelingschef bij de N.V. Chroomlederfabriek „de Amstel", v.h. L. S. Gompen, het bijzondere feit, dat hij vóór 25 jaar bij genoemde firma in dienst trad. Om deze heugelijke gebeurtenis niet zonder meer te laten voorbijgaan, werd in tegenwoordigheid van Direc tie, chefs en een comité van afgevaar digden der arbeiders, de jubilaris op treffende wijze gehuldigd. Namens de directie sprak de heer S. E. Gompen den jubilaris toe. Spr. meende dat dit feest volmaakt geweest had kunnen zijn, wanneer niet de omstandigheden een luisterrijke vie ring minder wenschelijk zouden ma ken. Dit neemt echter niet weg dat dit feit zoo'n mijlpaal beteekent ook voor het bc'rRP riot Ret niet zonder meer kan worden voorbijgegaan. Namens de directie is mij de eer te beurt gevallen U toe te spreken, om dat mijn mede-directeur wegens bezig heden verhinderd was, maar hij zal zeker ieder woord hier door mij ge sproken, gaarne ten volle onderschrij ven. Als ik mij niet vergis, zegt spr., bent U jubilaris nummer 7 en dit is een geluksgetal, moge het geluk voor U daarin ook opgesloten liggen. Ons bedrijf bestaat thans 27 jaar en als ik dan constateer dal in dien lijd jubila ris nummer 7 geboekstaafd is, kan ik daaruit twee conclusies trekken. De eerste is dat de directie over de pres taties der 7 jubilarissen zoo tevreden is dat het haar in buitengewone mate verheugd hen aan dit bedrijf te heb ben kunnen verbinden. Op de tweede plaats valt het op dat zij steeds zooveel werklust en ijver geloond hebben dat ook zij er prijs "op gesteld hebben het dienstverband te kunnen bewaren. Geachte jubilaris, steeds hebt gij U gekenmerkt door een schijnbare kalm te, maar daarachter lag opgesloten zoo'n werklust en ijver, zoowel wat qualitcit als quantiteit Uwer presta ties betreft, dat gij onder Uw collega's als een eerste klas werker bekend staal, waarin wij oorzaak vonden U bij de reorganisatie van het bedrijf tot voorman over 25 arbeiders aan le stellen en gij hebt ons in die keuze niet teleurgesteld. Dit was voornamelijk toe te schrij ven aan de tact, goeden geest en ka meraadschap die van U uitgaat en waardoor mede door U toedoen ons bedrijf zoo'n goede naam heeft gekre gen. Uw juiste kijk op de maatschappe lijke en sociale toestanden is mij meermalen opgevallen. Gij hebt ook begrepen in wat voor moeilijke toe standen de leiders der ondernemingen door de gewijzigde omstandigheden geraakt ziin en daarbij ten volle be seft dat een bedrijf alleen vooruit kan komen als het rendeert. Ik hoop dat deze omstandigheden van voorbij gaanden aard zullen zijn en wij weder gunstigere tijden lege- moet gaan. Als stoffelijk blijk van waardeering offreerde spreker vervolgens een ge- scheitk onder couvert. Verder sprak de heer v. Brunschot namens de collega's en, bood een schemerlamp aan, terwijl de heer Fijan namens den staf onder een hartelijk woord een fraaie pot met palm over handigde. Zeer getroffen dankte de jubilaris voor deze hulde. Hij wees erop dat hij voor zich en z'n gezin hij de firma in die lange jaren een meer dan goed be staan gevonden heeft en memoreerde daarbij de buitengewoon goede ver standhouding met patroons en colle ga's, waardoor dit bedrijf zich steeds gekenmerkt heeft.. Vervolgens werd de eerewijn rond gediend, als slot dezer treffende hul diging. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGEVING. en Te bevragen bij63573 M. L. VERDUIJN, Dreef Capelle D 319. Brieven onder No. der adv. Bureau van dit blad. 63493 kunnen inlichtingen over de leer en gebruiken der Katho lieke Kerk gratis verkrijgen bij het 51491 Diecesaan Inlichtingen.Buraau. Papenhulst 5 DEN BOSCH Lactuur wordt gratis toegezonden DOET VER KOPPEN

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6