BUITENLAND ROODE STER GEMENGD NIEUWS FEUILLETON HET WAS IN AUSTRALIË.... normale werktijdregeling de na 4V£ uur arbeid te geven rusttijd niet ineer dan een V2 uur behoeft te bedragen en dat, indien krachtens deze vergun ning langer dan 8V2 uur per dag wordt gewerkt, ingevolge het bepaalde in ar tikel 63, le lid van het Werktijden besluit voor fabrieken of werkplaat sen 1936, volstaan kan worden met 't geven van een half uur rust telkens na ten hoogste 5 uren arbeid. NIEUWE BELASTINGEN. Zooals gebleken is, zijn de tarieven voor de belastingen naar inkomen en vermogen tot heden nog niet gewij zigd. Hieruit volgt dat de bestaande tarieven ook voor het belastingjaar 1940—1941 zullen worden toegepast en dat ook de verhooging van opcenten der gemeentefondsbelasting gehand haafd zullen blijven. Het ligt evenwel in de lijn der bijzondere omstandig heden om aan te nemen* dat de mid delen van het Rijk verhooging van de belastingen noodzakelijk zullen ma ken. Mocht dit het geval zijn, dan zal men deze middelen dus moeten berei ken door heffing van nieuwe belastin- gen. Naar I)e Tijd verneemt, zou dit dan geschieden in den vorm van afzonder lijke heffingen. OP STRAAT MAG MEN GEEN ZAKLANTAARN GEBRUIKEN. De Haarlemsche politie heeft in samenwerking met de Duitsche Ord- nungspolizei twee personen bekeurd, die met brandende zaklantaarns op straat liepen. Men vestigt hier speci aal de aandacht op, aangezien het ver bod om zaklantaarns 's avonds te ge bruiken, niet algemeen bekend schijnt te zijn. Een dergelijk verbod aldus de N.R.C. is overigens begrijpelijk, waftt het zou onlogisch zijn, allerlei voorschriften te maken voor afscher ming van auto- en fietslantaarns en daarnaast het gebruik van zaklan taarns tijdens de duisternis onbeperkt toe te laten. Zooals onlangs is gemeld, zullen er binnenkort speciale zaklantaarns in den handel komen welke officieel zijn goedgekeurd voor hel gebruik op straat. Alle andere lantaarns zijn ver boden. KINDERBIJSLAGWET. Treedt I Januari in werking. Aan de verschillende instanties, wel ke een taak hebben met betrekking tot de uitvoering van de kinderbijslag wet, is naar we in de Volkskrant lezen, bericht gezonden, dat het in de bedoeling ligt - zooals ook reeds voor heen in de bedoeling lag - de wet met ingang van 1 Januari 1941 in werking te stellen. ONTBINDING DER VRIJ METSELAARS. Van bevoegde officieele zijde wordt het A.N.P. medegedeeld, dat gisteren in geheel Nederland de ontbinding der vrijmetselaarsloges is bevolen, zulks in het raam van de herordening van het Nederlandsche maatschappelijke en geestelijke leven. Nadat in de laatste jaren, bij de vol trekking van de staatkundige hervor ming van een aantal Europeesche landen de vrijmetselaarsloges, als zijn de organisatorisch en grootendeels ook geestelijke steunpunten van het we- reldliberalisme en van de geldheer schappij, geliquideerd zijn, zijn in de afgeloopen weken verscheidene ande re staten er toe over gegaan de vrij metselaarsorganisaties in hun landen te verbieden. Dat dit besluit genomen is in landen, waarin deze organisaties een buiten gewone geestelijke en politieke macht uitoefenden, is te beschouwen als een verstrekkend politiek symptoom. Daar tegenover is het, zoo luidt het in een aan het A.N.P. verstrekte officieele mededeeling, teekenend voor de Ne derlandsche partijen en groepen, welke zich haar haar zeggen tot een her ordening geroepen voelen, dat eeni- ge groepen uitgezonderd nergens ook maar een poging wordt gedaan, om de loges als een product van de dwalingen van een voorbij tijdvak te brandmerken en er definitief mee al te rekenen. ZENDTIJDREGELING ZAL GEEN INGRIJPENDE WIJZIGING ONDERGAAN. Naar wij vernemen is vóór 29 Sep tember a.s. geen wijziging in de be staande zendtijdregeling tè wachten. Tegen dien datum komt de nieuwe zen der gereed, zoodat men dan*weer de beschikking heeft over twee zenders, waardoor de oude toestand kan terug- keeren. In bevoegde kringen wordt niet ver wacht, dat door de nieuwe regeling opzienbarende veranderingen zullen geschapen worden. Waarschijnlijk is, dat over het geheel de oude toestand zal worden bestendigd. FINSCH HOUT NAAR NEDERLAND. In afwachting van de totstandko ming van verdragen met Nederland en België is Finland naar verluidt met Duitschland overeengekomen, dat in"de volgende weken Finschc hout waren ter waarde van R.M. 3 millioen zoowel naar Nederland als naar België zullen worden uitgevoerd, terwijl Fin land uit elk dezer landen goederen tot een gelijke waarde zal betrekken. De betaling zal wederzijds plaats vinden onder inachtneming der met Duitsch- Inrtdv gesioten "foétatingsóverèenkom- sten en zal geschieden via de centrale banken. DRAlSlflAvAtM-VALKENBURGi'S e A ■•iLLVERTRAA r-LEEUWARDEN-- Op bon van uw dokter DRïE BRITSCHE TORPEDOJAGERS TOT ZINKEN GEBRACHT EN EEN KONVOOI AANGEVALLEN. Het opperbevel der weermacht deelt mede: De marine heeft de laatste dagen vijf Britsche torpedojagers tot zinken gebracht. Behalve de beide torpedo jagers, die, zooals reeds op 2 Septem ber medegedeeld, door Duitsche onder- zeehooten op de Noordzee vernietigd werden, zijn de drie moderne torpedo jagers „Express", „Esk" en „Ivanhoe" tot zinken gebracht. Een onderzeeboot heeft uit een krachtig beschermd konvooi verschei den gewapende koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 27.000 B.R.T. tol zinken gebracht. In den nacht van 4 op 5 September viel een flottielje motortorpedobooten voor de Oostkust van Engeland een Britsch konvooi aan. Vijf bewapende, volgeladen vijandelijke koopvaardij schepen van in totaal 39.000 br. regis ter ton, waaronder een tankboot van 12.000 br. reg. ton werden door tor pedo's tot zinken gebracht. Een ander stoomschip werd zwaar beschadigd. Het gcheele konvooi werd geheel uil elkaar gedreven. Het gelukte een mo tortorpedoboot een torpedojager van de „Imogen"-klasse; die het konvooi beschermde, door een torpedo tot zin ken te brengen. CHURCHILL OVER DIVERSE KWESTIES. De gisteren uitgesproken verklaring in het Lagerhuis over den oorlogstoe stand heeft Churchill toespelingen ge maakt op den overdracht der Ameri- kaansche lorpedobootjagers aan de Britsche marine. De torpedobootjagers, zoo zcide hij, zullen zonder verwijl in activen dienst genomen worden. Het zou een vergissing zijn, wanneer men in de officieele nota meer wilde lezen dan de documenten zelf zeggen. Omtrent de Balkankwestie zeide Churchill: Ik ben steeds van meening geweest, dat het Zuiden der Dobroedz- ja aan Bulgarije moest worden terug gegeven en ik ben nooit zeer verheugd geweest over de wijze, waarop Honga rije na den vorigeii oorlog is behan deld. De premier voegde hieraan toe: „Wij stellen voor geen territoriale wij zigingen, die tijdens den oorlog plaats vinden, te erkennen, wanneer zij niet geschieden met vrij instemming van de betrokken partijen." Omtrent den .luchtoorlog zeide Chur chill:. „Wij moeten qiis in deze maand voorbereiden op den, sclierpsten strijd. De vijand zal zijn aanvallen in den loop van September nog vermenig vuldigen. Maar zelfs wanneer de aan val verdubbeld of verdrievoudigd is, gelooven wij toch weerstand te kunnen bieden. Churchill kondigde een wijziging in het systeem van de luchtalarm-sirenes aan, waardoor onnoodig alarm moet worden vermeden. Betreffende het Naburige Oosten zeide Churchill, dat Engeland daar verdacht moet zijn op zwaren strijd. Alvorens Churchill zijn verklaring aflegde, deelde hij mede, dat het Huis na de bijeenkomst verdaagd wordt tot 18 September. Dan zal het twee dagen vergaderen en zoo noodig zal Churchill een regeeringsverklaring afleggen. In het Hoogerhuis heeft Lord Hali fax een rede uitgesproken, overeen komende met de door Churchill afge legde verklaring. Voor de derde maal weerklonken gistermiddag in de straten van Lon den de alarm-sirenes, juist toen het Lagerhuis met 't gebruikelijke vraag- en antwoordspel was begonnen. De toeschouwerstribunes werden terstond ontruimd. Enkele minuten later, toen Churchill juist was binnengekomen, verklaarde de Speaker, dat een lucht aanval dreigde en de zitting moest worden opgeheven. De afgevaardigden brachten zich in veiligheid en eerst na een langdurige pauze kon de zitting hervat worden om de aangekondigde verklaring vyn Churchill aan te hoo- ren. ANTONESCU KRIJGT VOLMACHTEN NOPENS LEIDING VAN DEN STAAT. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Generaal Antonescu, de nieuwe Roe- meenschc minister-president, heeft vannacht in handen van den Koning den eed afgelegd. Krachtens een Koninklijk besluit wordt de grondwet van Februari 1938 opgeheven en worden de wetgevende lichamen ontbonden. Krachtens een ander besluit krijgt minister-president generaal Antonescu volmachten voor de leiding van den Roemeenschen staat. De koning behoudt zich de volgende prerogatieven voor: opperste leiding van de weermacht, het muntstelsel, 't verleenen van orde-teekenen, het ver- lecnen van gratie, het accrediteeren van gevolmachtigde diplomatieke ver tegenwoordigers, het sluiten van ver dragen. Wijziging van de bestaande wetten alsmede de benoeming van ministers en onderstaatssecretarissen geschiedt door een Koninklijk besluit, dat door den minister-president is gecontrasig neerd. Alle overige bevoegdheden wor den door den minister-president recht streeks uitgeoefend. Een kieskeurige mulder in Mook, Die tabak eerst goed keurde en rook. Sprak spontaan en oprecht: „Roode Ster smaakt me echt! Ze is fijn en de prijs past me óók I" Zeldzaam zacht en licht in de pijp! BRITSCHE BOMMEN OP ONS LAND. Drie menschen gedood. In den nacht van Woensdag is, naar uit Schagen aan het A. N. P. gemeldt wordt, door een Engelsch vliegtuig een bom geworpen, waardoor een boerderij werd getroffen, welke bewoond werd door G. A. Waiboer aan de Grootsloot in de Zijpe. De heer Waiboer is hierbij om het leven gekomen. Zijn vrouw werd licht gewond. Als een kaartenhuis is het voorhuis van de boerderij in elkaar gezakt. De muren zijn naar binnen gevallen. Het voorste deel van het dak, dat intact was gebleven, schulpte over de ruïne heen. Een wonder is het, dat de vrouw zich met haar kindje nog kon redden. De heer Waiboer was in het puin bekneld. Ruim een uur na den inslag kon de brandweer van Zijpe het slachtoffer bevrijden. Boven Terneuzen heeft een Engelsch vliegtuig een zestal brisantbommen uit geworpen. Hierdoor werden twee in woners gedood, twee personen zwaar en twee anderen licht gewond. Tevens werden een school en eenige huizen grootendeels verwoest. Ook elders in Zeeland met name bij Rithem zijn bommen neergekomen, ech ter in een weiland en zonder schade te veroorzaken. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag is te Vlaardingen de 9-jarige J. Hoogendam uit de Tromp straat aldaar door een personenauto in de Tweede van Lehdingaalstraat hoek Nieuwe Kerkstraat bij het oversteken van den rijweg aangereden en zoodanig gewond dat hij spoedig na het ongeval is overleden. Gistermiddag is in Duinoord te Kat wijk aan Zee de ongeveer 50-jarige aannemer H. Ahrends uit Dronrijp, die daai tijdelijk woonde, door een vracht auto overreden. Hij werd per zieken auto naar het academisch ziekenhuis overgebracht, waar hij des avonds is overleden. MOEDER EN KIND OVERREDEN Doodelijk ongeluk te Bergen op Zoom. Op den Antwerpschen straat weg te Bergen op Zoom ip gistermiddag om 5 uur een ernstig ongeluk gebeurd. Ter hoogte van de wielerbaan Raayberg wandelde mevrouw de Groot-de Nijs met haar 2^-jarig kind. Op een gege ven oogenblik struikelde de knaap, ruk te zich van de moeder los en liep den rijweg op. De moeder, die een vracht auto zag naderen, liep eveneens den van „De Echo van liet Zuiden". bewerkt door VAN DER SLUYS. Nadruk verboden. 7) Hij heeft den commissaris twee honderd pond in goud ontstolen en is toen eerst naar New Castle en daarna langs de kust tot Port Macquarie ge vlucht, waar hij naar het schijnt ver scheidene schuilplaatsen heeft gevon den vlak bij de steden. Op zekeren dag verscheen hij in de straten van Port Macquarie op een prachtig paard, dat hij had gestolen van kolonel Douglas Stacey van Rollands Plains. Hij nam zijn intrek in een hotel, maakte ken nis met verscheidene hooggeplaatste personen, vroeg vele dingen omtrent de gevangenen, voornamelijk de Ier- sche, maakte aanteekeningen in zijn zakboekje, was royaal met het aan bieden van ververschingen en reed eindelijk naar majoor Cartwright's woning. Wat een schaamtclooze schurk! riep de geestelijke uit. De majoor, die met een aantal soldaten was uitgezonden om Hewitt te vangen die zooals ge weet twee jaar geleden uit Port Athur in Van Diemen's land is ontvlucht was na tuurlijk niet thuis. Mevr. Cartwright echter wel en de vreemdeling, die er zoo knap en deftig uitzag en die zich als mijnheer Vincent had laten aan dienen, bleef bij haar lunchen. Hij zei dat hij een vriend was van Lord De Frere, mevr. Cartwright's vader, en hij kende niet alleen Lord De Frere, maar ook hun landgoed in Ierland en hij vertelde mevr. Cartwright dat hij haar, toen zij een klein kind was dik wijls op zijn schoot had gehad. Daar na' vertrok hij, zeggend dat hij terug zou komen als de majoor thuis was. Bij majoor Innes te Lake Innes werd hij eveneens als mijnheer Vincent gastvrij ontvangen en van majoor In nes vernam hij dat de gouverneinenls- schoener door het slechte weer in Camden haven had moeten vluchten met 900 pond aan boord, de gage voor de officieren en soldaten. Ha, ha, dat wordt interessant, zei Haldane. Glimlachend vervolgde mevr. Mc. Nab; Nadat hij gehoord had, dat er behalve de kapitein en rechter Gibson en zijn dochter, slechts zes man aan boord van de „Edith" waren, nam hij afscheid van majoor Innes en zijn ge zin, want hij had, zooals hij zei, be loofd te Port Macquarie bij de Cart wright's te dineeren. Drie uur later was hij in Camden Haven het was toen donker in gezelschap van twee andere avonturiers. Zij riepen den schoener toe hun een boot te zenden, daar zij een boodschap van majoor Cartwright hadden. Een boot met den kapitein en twee zeelieden ging naai den wal en zoodra zij voet aan land hadden gezet, werden zij gevangen ge nomen en ontwapend door „mijnheer Vincent" en zijn twee makkers, die hen stevig vastbonden en die toen met de sloep naar de „Edith" terug gingen. Zoodra zij op het dek kwamen, wer den de stuurman en de twee andere matrozen eveneens gebonden. Toen maakte mijnheer Vincent zijn excuses bij rechter Gibson, zei dat hij Vincent Hewitt was en dat de „eischen van zijn beroep" hem dwongen nog zoo laat in den avond aan boord te komen, maar dat hij hem van de verantwoor delijkheid moest ontheffen 900 pond naar Port Macquarie te vervoeren op zoo'n slecht bemand, onbeschermd schip. Hij nam het geld, bevrijdde den kok, liet hem een maaltijd bereiden en drong er op aan dat rechter Gibson en zijn dochter eraan deelnamen. De rech- ter, een humoristisch man, zooals ge weet, schikte zich gewillig in den toestand en toen hij een uur later ver trok, bevrijdde hij den stuurman, ging naar het strand, liet den armen kapi tein en zijn mannen los en bracht ze terug aan boord, waar hij voor zijn vertrek verlof kreeg de mooie dochter van mijnheer Gibson de hand te kus sen. Die schurk! riep Marsbin uit. En mocht hij? Zeer zeker, zei mevr. Mc. Nab vroolijk. Vincent Hewitt moet een heel knappe, flinke jongen zijn. Zoo'n schurk, zei de geestelijke nogmaals. Maar hij zal spoedig zijn straf ontvangen en aan den galg zijn misdaden boeten. Er is vijftig pond op zijn hoofd gesteld. Hij kan niet lang meer ontvluchten en aan zijn terecht stelling moet zooveel mogelijk open baarheid worden gegeven, ofschoon hij veel vrienden hier heeft in den omtrek. Die kerel is gedeporteerd in plaats dat ze hem in het moederland hebben opgehangen omdat hij in Ierland een oproermaker is geweest en onder de gevangenen in het Newcastle-dis trict zijn veel van zijn landslieden, ge vaarlijke vijandelijke lui, mannen die evenals Hewitt misdaden doen en niet tegen een moord opzien. Dat is gelogenHij zou nooit een moord kunnen doen! Hij is een man en een gentleman. Alleen wreede, on barmhartige wetten hebben hem tot een misdadiger gemaakt! Al de gasten van kapitein Lathom rezen half van hun zetels op en keken naar Helen, die met trots achterover geworpen hoofd, met oogen gloeiend van toorn, bevend van opgewonden heid voor hen stond. Walsh legde zijn hand op haar arm en fluisterde iets, terwijl Lathom op stond en op haar toetrad. Je kunt heengaan, Helen, zei hij rustig. Je bent zeker niet geheel in orde denk ik, anders zou je niet zoo ongemanierd zijn geweest. Walsh kan verder bedienen. Met gebogen hoofd verliet het meis je de kamer. Lathom ging weer zitten en Haldane zei tactvol: De warmte, Lathom, de warmte en de zenuwen, anders niet. Ik benijd u, mevr. Lathom. Uw uitstapje naar Sidney, waar de zeewind u de rozen wéér op de wangen zal brengen. Het weer was in den laatsten tijd heet ge noeg om het humeur van een heilige te bederven. En jij, Lathom, moest zelf eens een ontspanning hebben, altijd door werken gaat niet op den duur. U moet hem zien mee te krijgen, me vrouw. Sidney heeft niets aantrekkelijks voor Fred. dr. Haldane. Het zou tot niets leiden, wanneer ik er op aan drong dat hij meeging. Hij houdt te veel van Waringa. En Waringa is onder zijn goede leiding snel vooruitgegaan, mevrouw, zei de geestelijke, die een gevoel van bewondering had voor zijn gastheer en het op zijn gewichtige wijze wilde toonen. Ik heb op al mijn reizen door de koloniën nooit zoo'n goed geregelde bloeiende nederzetting gezien. De dames stonden op, lieten de hee- ren bij hun wijn en sigaren en gingen naar mevr. Lathom's kamer thee drinken. Toen Helen de thee binnen bracht, keek haar meesteres haar aan en vroeg waarom ze zoo „bespottelijk had gedaan". Het spijt me heel erg, mevrouw. Ik wist niet meer wat ik zei. Ik hoop dat u het mij niet kwalijk neemt. Hm, ik hoop dat je ons in het vervolg niet meer van die verrassingen zult bereiden. Ik ben zeker, dat mijn heer Marsbin heel boos was 0111 je on gemanierd optreden. Je kent dien Hewitt toch niet? Helen antwoordde niet, maar haar gelaat werd bloedrood. Antwoord mij dadelijk, Helen, zei mevr. Lathom driftig. Ken je hem? Och mevrouw, mag ik heengaan? Ik voel me zeer ongesteld. Het is goed, je kunt gaan. Misschien was het beter, dat je meteen naar bed ging- Arm kind, zei mevr. Nab, nadat Helen was heengegaan. Zij ziet er slecht uit, haar handen beefden. Ik vrees dat ik haar teveel ver wen. Zij kan soms zoo koppig, zoo on vriendelijk zijn. Toen dien avond laat allen, behalve Helen, naar bed waren gegaan, kwam het meisje uit haar kamer op de veranda en ging op het trapje zitten leunend tegen een stijl en droomerig keek zij naar de blauwe lucht vol ster ren. Zij dacht aan alles wat dien dag was voorgevallen, aan' dien brief dien Tom haar had gegeven. Wie kon hem hebben geschreven? Niet Vincent He witt! Wat kon hij een vogelvrij verklaard opgejaagd man doen, om haar en haar vader de vrijheid weer le hergeven? En dan, hij was haar en de dagen van vroeger zeker vergeten, die lang vervlogen dagen toen zij en hij als „kind-verloofden" wandelden in de groene lanen van Annalong on der de schaduw van Slieve Donard. En dat was vijf jaar geleden vijf lange jaren van smart en ellende en nooit had zij zijn naam hooren noe men sedert den dag dat kapitein La thom in haar bijzijn, dr. Haldane had voorgelezen dat een groep Iersche ge vangenen was aangekomen, gedepor teerd wegens het maken van oproer en onder hen was „Vincent Hewitt" van Kilkeel County Down, veertien jaar. v

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2