PROVINCIAAL NIEUWS W.S.C.-Brabantia Gemeentelijke Teekenschool TENTOONSTELLING Tweede Biao Belangrijke wijziging in de schoeiselvoorziening. Zaterdag 7 September 1940 No. 72 De Echo van het Zuiden. OPENING CURSUS 1940-1941, op Dinsdag I October e.k„ des namiddags 7 uur. SCHOENEN „VRIJ VAN BON Door het Rijksbureau voor Huiden en Leder is de navolgende verordening uitgevaar digd: Hierbij deel ik U mede, dat ik, gebruik ma kende van mijn bevoegdheid, gegeven in art. 7 lid 3 der Lederbeschikking 19ó9 No. 1, de dispensatie van het verbod tot het bewerken, verwerken, doen bewerken en doen verwer ken van leder, welke op 15 December j.l. is verleend, met ingang van 1 October 1940 zal intrekken t.a.v. schoenfabrikanten. Vanaf dien datum, dus vanaf 1 October 1940, zult U dientengevolge voor het in bewerking ne men van leder voor de fabricage van schoei sel, een speciale vergunning van het Rijks bureau voor Huiden en Leder noodig heb ben. 1. Voor schoenen, welke in den klein handel tegen inlevering van een distributie bon aan den consument worden verkocht zal in de toekomst bij de toezending van schoe nenorders (op de bestelformulieren MD 248) aan de schoenfabrikanten, worden aangeno men, dat het R.H.L. daarmede tegelijkertijd een bewerkingsvergunning verstrekt aan den betreffenden fabrikant voor den aanmaak van deze schoenen (of soortgelijke schoenen indien de bestelling uit den aanwezigen voor raad wordt afgeleverd). De toewijzing van een order aan een schoenfabrikant beteekent dus tegelijkertijd de verstrekking van de be werkingsvergunning. 2. Voor de vervaardiging van andere soorten schoeisel, zooals: 2. huispantoffels, 3. zomerschoeisel, 4. klompschoenen, 5. en alle andere soorten schoeisel, welke de fabrikant na verkregen machtiging van het'R. H. L. aan den kleinhandel als ,,bonvrij" schoeisel zou willen aanbieden, b.v. a. schoeisel, dat geheel of ten dee- uit vervangingsmateriaal is ver vaardigd (ook hout), b. schoeisel, hetwelk voor een zoo speciaie groep van afnemers is vervaardigd, dat verkoop tegen inlevering van een distributie bon aan den winkelier, de afzet mogelijkheid sterk zou belemme ren, (Vetdruk Redactie „De Schoen.) moet de fabrikant bij het R. H. L., alvorens hij met de fabricage mag beginnen, een aan vrage indienen voor een speciale bewerkings vergunning. Teneinde de fabrikanten in hun bedrijfsuit oefening zoo min mogelijk te belemmeren, is een aanlooptijd van één maand toegestaan vóór de inwerkingtreding dezer regeling. In de periode van 1 September tot 1 October 1940 kunnen de fabrikanten dus reeds een bewerkingsvergunning bij het R. H. L. aan vragen voor schoeisel (genoemd onder 1 t.m. 5) dat zij na 1 October a.s. wenschen te ver vaardigen. De aanvrage voor een bewerkingsvergun ning moet dus zoo spoedig mogelijk bij het R.H.L. worden ingezonden. Deze aanvrage nioet vergezeld zijn van een nauwkeurige omschrijving van het te fabriceeren artikel en van de grondstoffen, die daaraan zullen worden verwerkt. Tevens moet bij de aan vrage een monster worden overgelegd, be staande uit een gereede en een haltgereede schoen. Voor elke serie, indien het artikel in serie wordt vervaardigd, van de onder 1 tot en' met 5 genoemde soorten schoenen, welke de fabrikant wil gaan vervaardigen, moet een apart monster worden overgelegd. Onder serie wordt in dit verband verstaan schoei sel van hetzelfde model en dezelfde prijs klasse, hetgeen dus beteekent, dat van schoeisel in verschillende kleur doch van hetzelfde model en dezelfde prijsklasse, geen afzonderlijke monsters behoeven te worden ingezonden. Tegelijkertijd met de aanvrage voor een be werkingsvergunning kan de fabrikant een aanvrage indienen om bepaalde soorten schoeisel vrij te stellen van de kleinhandels distributieregeling. Indien deze aanvrage wordt toegestaan houdt zulks in, dat het be treffende schoeisel in den kleinhandel vrij van distributiebon aan particulieren mag worden verkocht. Daartoe zal dit schoeisel op een speciale wijze moeten worden gestem peld in de hielvoering of op de buitenzooi met de woorden „vrij van bon". Tevens moet hierbij vermeld worden het inschrij vingsnummer van den betreffenden fabrikant bij het R. H. L. en het serienummer van het betreffende artikel indien dit in serie wordt vervaardigd. Ook het aan het R. H. L. in te zenden mon ster moet van deze kenteekenen zijn voor zien. Teneinde misverstand te voorkomen, wijs ik U er op, dat leerloos schoeisel, zomerschoei sel, huispantoffels, kinderschoenen in de ma ten 17 t.m. 23, spikes, raceschoenen voor wielrenners, korfbalschoenen, cricketschoe nen en klompsokken op grond van een des betreffende publicatie van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, zon der bon in den kleinhandel kunnen worden verkocht. Aanvragen om deze artikelen vrij van bon te mogen verkoopen, behoeven dus voorshands niet te worden ingediend. Niet temin blijft het voorschrift van kracht, dat voor al deze artikelen een bewerkingsver gunning dient te worden aangevraagd, zoo als hierboven is aangegegeven, terwijl de na 1 October 1940 te fabriceeren schoenen van de hiergenoemde soorten, voorzien moeten worden van het kenteeken, dat zij vrij van bon kunnen worden verkocht en eventueel van hét serienummer. Ik wijs U er nog eens uitdrukkelijk op, dat de hierboven gegeven voorschriften geen verandering brengen in de tot dusverre door het R. H. L. uitgevaardigde voorschriften. De aflevering van schoenfabrikanten aan schoenwinkeliers van „bonschoenen" blijft uiteraard gebonden aan de gebruikelijke be stelformulieren MD 248. Verkoop en afleve ring van „bonvrij" schoeisel blijft onderwor pen aan het voorschrift, dat de schoenfabri kant voor den verkoop en aflevering aan den winkelier een vergunning bij het R.H.L. moet aanvragen. Deze nieuwe aanvullende bewerkingsvoor schriften hebben, in verband met het gebrek «aan vele grondstoffen, mede ten doel om het verwerken van waardevol materiaal aan minderwaardige artikelen zooveel mogelijk tegen te gaan. Rijksbureau voor Huiden en Leder, De Directeur: L. F. VERWOERD. Amsterdamse Huidenclub. De C.V. Amsterdamse Huidenclub G.A. hield gisteren haar jaarlijkse algemene vergadering in "het A.M.V.J.-gebouw te Amsterdam. Aan het jaarverslag van de directie ontlenen wij het navolgende: De positie van de huidenmarkt was over het boekjaar 1939 over het algemeen onzeker, waaraan de politieke spanningen in Europa niet vreemd waren. üp 25 Augustus werd een uitvoerverbod voor huiden en vellen uitgevaardigd, üp 2 Septem ber werd het rijksbureau voor huiden en leder opgericht, waardoor de handel en export niet meer vrij waren. Van den directeur van ge noemd bureau werd echter alle medewerking ondervonden. Voorts werd besloten lot sanering van de hui- denhandel. De inbreng was belangrijk hoger dan in 1938. In totaal werden ingeleverd 232.530 runderhuiden, 205.893 kalfsvellen en 14.990 paardenhuiden. (Over 1938 bedroegen deze cijfers respectievelijk 210.527, 171.513 en 13.575.) Hierbij zijn niet inbegrepen de in breng van de Nederlandse Veehouderijcentrale en de etappedienst. Het prijsverloop over 1939 was onregelmatig. Ondanks de vele moeilijkheden mag het resul taat niet ongunstig worden geacht. Aan de le den zal over het bedrag hunner leveringen 4 pet. worden gerestitueerd, terwijl 3 pet. voor kapitaalsvorming wordt aangewend, üp voorstel van het bestuur wordt besloten 5.000 beschikbaar te stellen als directe hulp voor getroffen leden bij de oorlogsramp. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuurs leden werden herkozen. HELPT ROTTERDAM De Nederlandsche Studenten Fede ratie deelt mede dat thans de inzame lingsactie ten bate van de Rotterdam- sche Getroffen Gezinnen in heel de Langstraat geëindigd is, behalve in Vlijmen, alwaar de inzameling plaats vindt op 6,- 7 en 8 September. Het ingezamelde geldsbedrag is groot 1501.50. Waalwijk Kaatsheuvel en Loon op Zand Sprang-Capelle Waspik Heusden Haarsteeg Nieuwkuyk 541.14 260.— 250.— 210. 115.36 86.50 28.50 Langstraat 1501.50. RIJKSVAKSCHOOL. Naar men ons mededeelt is aan de Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers als tijdelijke leerkracht ingedeeld in de Looierij-afdeeling de heer A. J. Verhoofstad, alhier. A.s. ZONDAG 2 UUR Terrein Parallelweg. KATH. ONDERWIJZERSBOND. De Afdeeling Waalwijk van den K. O. B. zal op Zaterdag 7 Sept. a.s. in Hotel „Den Deijl te Princenhage haar zomervergadering houden. Enkel huishoudelijke punten zullen ter tafel komen. De vergadering zal aanvangen om half vier. De reis zal gemaakt worden per rijwiel. AVONDCURSUSSEN AAN DE RIJKSVAKSCHOOL. Onder verwijzing naar de aankon diging op den len pagina van dit num mer en de aan de patroons verzonden circulaires en biljetten, vestigen wij wederom de speciale aandacht van jongelui en ouders op de gelegenheid die in den a.s. winter weer geboden wordt aan de Rijksvakschool, om zich te bekwamen in alle onderdeden van de schoenindustrie. Wij behoeven vooral in deze tijden, nu de waarde van den arbeid steeds hooger wordt aangeslagen, niet te wij zen op het allergrootste belang een goed vakman te zijn. Voor een goed vakman zal steeds een goede positie open staan, nu en zeker in de toekomst. 't Is daarom dat wij met nadruk wij zen op de avondcursussen der Rijks school, die in den loop der jaren bewe zen hebben van groote waarde te zijn en te voorzien in eene behoefte. Het steeds toenemend aantal deelnemers is daarvan 't beste bewijs. Jongelui laat uw kansen niet voorbij gaan, ouders begrijpt 't belang uwer kinderen! De inschrijvingstijden enz. vindt men in bedoelde annonce. VETERANEN GYMNASTIEK- VEREENIGING „ONS HUIS" BESTAAT 10 JAAR. Dinsdag 17 September a.s. zal het 10 jaar geleden zijn dat de Veteranen Gymnastiek-vereeniging „Ons Huis" werd opgericht. In verband met de tijdsomstandigheden zal dit jubilé niet feestelijk gevierd worden, doch een eenvoudige herdenking staat op het program. Op zichzelf moge een tweede lustrum nu niet zoo'n geweldig feit zijn, doch, waar de moeilijke tijdsomstandigheden vooral in 't vereenigingsleven en de groote ambitie waarmee de veteranen hun oefen-avonden getrouw blijven, ook al is hun gewoon repetitielokaal voor distributie-aangelegenheden in beslag genomen, geven toch wel recht op een korte herinnering. Oprichters van „Ons Huis" waren: G. vhn Oostrum, L. van Drunen, Chr. Treffers, A. Snijders, J. van Bladel en A. Princen, welke laatste, al heeft hij onze gemeente metterwoon verlaten, als eere-leider aan de vereeniging is verbonden gebleven. Gememoreerd mag hier wel even worden, dat „Ons Huis" indertijd een gevoelig verlies had door 't overlijden van een harer beste en trouwste krach ten, den heer Jan van Bladel. W A A L W IJ K Aangifte vanaf heden ter Secretarie, voorm. 9—12.30 uur, 's nam, van 2—5 uur en bij den Directeur Grootestraat 170. ZONDAG 29 SEPTEMBER VAN 10-5 UUR in het SCHOOLGEBOUW van het werk der leerlingen, vervaardigd tijdens den vorigen cursus. WfT TOEGANG VRIJ. De Directeur, TH. VAN D E L F I Het oudste lid der veteranenclub, de heer Jan Renooij, die 65 jaren telt, is een der trouwste turners, het is een lust hem in actie te zien, aan den rek stok is hij in z'n element. 't Zal haast een unicum zijn op de zen leeftijd en dan zoo n kranig turner. Lag het indertijd in de bedoeling van „Ons Huis" om in samenwerking met „Waalwijks Belang' bij 't 10-jarig bestaan een groote turndemonstratie van Veteranen Gymnastiek-vereenigin- gen van Nederland in onze gemeente te organiseeren, het uitbreken van den oorlog heeft deze mooie plannen in duigen doen vallen. Van uitstel zal, ho pen we, geen afstel komen. Wij bieden de Veteranenclub „Ons Huis" gaarne onze gelukwenschen met de a.s. herdenking van 't tweede lus trum. Moge zij onder goede leiding en onder 't beschermheerschap van den heer Gerard Verwiel, groeien en bloei en en nog vele prettige club-avonden en gezellige uitvoeringen organiseeren in de toekomst. In verband met bovenstaande her denking kunnen wij nog mededeelen dat in de 1.1. Woensdag in 't café van der Pluijm, onder voorzitterschap van den heer G. van Oostrum gehouden verga dering eene feestcommissie werd be noemd, bestaande uit de heeren J. Schambergen, A. v. d. Water en J. v. d. Griendt en dat het feit herdacht zal worden op Zaterdag 21 September, en dat de feestdag geopend zal worden met een H. Mis ter nagedachtenis van den oud-voorzitter, wijlen de heer J. van Bladel. De oefenavonden blijven in de toekomst zooals steeds. ACCORDEONCLUB. Door den heer Brouwer alhier is het initiatief genomen om te komen tot op richting van een accordeonclub. Naar wij vernemen hebben zich reeds enkele dilettanten aangemeld, zoodat binnen kort de oprichtingsvergadering kan worden tegemoetgezien. HEROPENING „DE LINDEBOOM" Hedenavond .zal de heropening plaats vinden van het bekende café „de Lindeboom" aan de St. Antoniusstraat. Dit café dat vóór enkele maanden geheel door brand vernield werd is als een phoenix weer herrezen in een vorm die direct op eenieder een bijzonder gunstige indruk maakt. Het uit fraaie baksteen door de fa. v. d. Zanden op getrokken gebouw, voldoet zoowel in- als uitwendig geheel aan de strenge eischen die men tegenwbordig aan een behoorlijk restaurant stelt. Breede lage ramen geven een goed BONNEN. Thans zijn geldig: Brood: Gedurende het tijdvak van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Sep tember geven de met 4 genummerde bonnen van het broodbonboekje teza men recht op het koopen van 2500 gr. roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 8 September nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 12 September geldig. Koffie en thee: Gedurende het tijd vak van Zaterdag 31 Augustus tot en met Vrijdag 27 September geeft de met 73 genummerde bon van het algemeen distributieboekje recht op het koopen van een half pond koffie of een half ons thee. Suiker: Gedurende het tijdvak van Zaterdag 31 Augustus tot en met Vrij dag 27 September geeft de met 72 ge nummerde bon van het algemeen dis tributieboekje recht op het koopen van een kilogram suiker. Petroleum: Petroleumzegel „Periode 5", voor hen, die over geen andere kookgelegenheid beschikken, dan met petroleum. Geldig van 12 Augustus tot en met 8 September, recht gevende op 2 liter petroleum. Bon 105 (algemeen distributieboekje). Geldig van 22 Juli tot en met 8 Sept., recht gevende op 100 gram maizena, griesmeel of puddingpoeder, of pud- dingsauspoeder. Op 2 bonnen 105 kan men tot nader te bepalen dag een pakje maizena met een inhoud van 225 gram verkrijgen (spe ciale fabrieksverpakking). Bon 110 (algemeen distributieboekje). Geldig van 22 Juli tot en met 11 Sep tember, elk recht gevende op 100 gram macaroni, vermicelli of spaghetti. Levertraan: Mag slechts worden af geleverd op recept van een arts of te gen overgave van een, door een in Ne derland gevestigden arts, afgegeven bon. Een grootere hoeveelheid dan 200 cc per hoofd en per week is niet toege staan. Per bon mag de arts niet meer uitschrijven dan noodig is voor 2 we ken; voorsmeer personen uit één gezin kan met één bon worden volstaan, staan. Bon 115: Zeep. Speciale regeling voor wasscherijen. Rantsoen scheerzeep tot 31 Dec. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, maakt het volgende bekend omtrent de distri butie van zeep, waarmee heden een aanvang zal worden gemaakt. Gedurende het tijdvak van 31 Au gustus tot en met 24 September a.s. geeft de met 115 genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling), óf 120 gram huishoudzeep, óf 200 gram zachte zeep, óf 250 gram zeeppoeder, óf voor zoover voorradig 125 gram zeep vlokken, óf 250 gram zelfwerkende waschmiddelen, óf 200 gram vloeibare zeep. Voor zoover de verpakking dit toe laat, kan de verbruiker desgewenscht gedeelten van bovenstaande hoeveelhe den in combinatie op één bon koopen. Men zal dus b.v. op één bon 60 gram huishoudzeep plus 100 gr. zachte zeep kunnen verkrijgen. Wasscherijen zullen voor de behan deling van de gezinswasch gedurende bovengenoemd* tijdvak de met 115 ge nummerde bon van het algemeen dis tributieboekje van haar cliënten in ont vangst kunnen nemen voor het koopen van waschpoeder, en wel één bon per acht kilogram droog waschgoed. De wasscherij zal per bon 600 gram waschpoeder kunnen betrekken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat waschpoeder slechts verkocht wordt aan wasscherijen; het product is niet in den detailhandel verkrijgbaar. De als extra-rantsoen door de distri butiediensten uit te reiken bonnen voor één rantsoen toiletzeep, geven geduren de het tijdvak van 31 Augustus 1940 tot en met 24 Januari 1941 elk recht op het koopen van een stuk toiletzeep (oude samenstelling) van gemiddeld gewicht. Voorts zal gedurende het tijdvak van 31 Augustus tot en met 31 December a.s. de met 116 genummerde bon, welke tegelijk met de textielkaart is uitgereikt aan mannelijke personen boven 15 jaar, recht geven op het koopen van 50 gr. scheerzeep of voor zoover voorra dig één tube scheercrême, dan wel één pot scheerzeep. uitzicht naar buiten terwijl een fraai terras op de zuidzijde de bezoekers bij goed weer lokken zal, temeer daar vooral in de zomermaanden honderden dit punt passeeren. 1leerloos schoeisel, m

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5