H.de BONT-van hulten BURGERLIJKE STAND HEERENKLEEDING NAAR MAAT BEKENDMAKING Het onderwijs in onze gemeente. SPRANG-CAPELLE. GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELEF. 109 Inwendig laat de inrichting niets te wenschen over. Een mooie vloerbedek king van roode cocos geeft met de in lichte kleuren uitgevoerde lambrizee- ring een behaaglijk cachet. Zoowel de fa. van Hilst als de fa. W. v. d. Heijden, die respectievelijk het timmerwerk als het schilderwerk uitvoerden, hebben hier alle eer van hun werk. Een groote zaal biedt bovendien een goede huisvesting aan diverse vereeni- gingen en is uitermate geschikt voor uitvoeringen e.d. Wij wenschen de nieuwe exploitan- te, mej. N. v. Loon, het beste succes. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Aan het politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de vol gende gevonden en verloren voorwer pen: Gevonden: een zelfbinder, een ga bardine regenjas, een bos sleutels, een damestasch met inhoud. Verloren: een kinderschoentje, een fototoestel, een zilveren rozenkrans, een rijwielbelastingmerk, een beige dames- portemonnaie met inhoud. KEURING VAN DEKHENGSTEN. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visscherij heeft goedgekeurd, dat de vereeniging tot bevordering van de landbouwtuigpaardfokkerij in Ne derland V.L.N.) te Utrecht op de hieronder vermelde dagen en plaatsen keuringen zullen houden van tot dek king bestemde hengsten, welke in het stamboek der vereeniging zijn inge schreven: Noord-Brabant: in Den Bosch, op Donderdag 3 October, 14 uur. EEN HOPDROGERIJ VOOR DE LANGSTRAAT. Het bestuur van den in de Langstraat gevestigden hopbond heeft besloten tot aankoop van den grond bij het station te Vlijmen,.waarop een hopdrogerij zal worden gebouwd. De hopcultuur, welke enkele jaren geleden in de Langstraat begonnen is, heeft zich steeds meer uitgebreid en omvat nu reeds veertien velden. ABONNEERT U OP DIT BLAD LUXOR-BIOSCOOP. „Je moet maar boffen". Wie kent ze niet de dol-komische dwazen van het witte doek, Watt en i/2 Watt. Heele volkeren hebben zij doen stuiptrekken van den lach met hun allerzotste tronies en avonturen. Men geniet reeds wanneer men ze op het doek ziet verschijnen en in „Je moet maar boffen" zijn zij weer op hun best, want het is een on-onder- broken filé van dwaze momenten die deze grootste film-komedianten aan Uw oog zullen doen voorbijtrekken. Ditmaal zijn zij als hinde passagiers aan boord van een schip gekomen en dit bezorgt hen zooveel wederwaardig heden, dat het Uw lever in Uw lichaam zal doen omdraaien, wanneer U daarvan getuige bent. Wie ditmaal eens echt wil genieten, hij gaat naar de Luxor-Bioscoop, want een film van Watt en Half Watt is 'n onfeilbaar middel tegen pessimis me en crisisstemming en daarenboven de beste remedie tegen alle kwalen. Gaat allen lachen met deze toppres tatie* van kluchtigheden. MUSIS SACRUM. „Boefje". Het is niet de eerste maal dat het Waalwijksche publiek van de euvelda den van het straatjochie „Boefje zal kunnen genieten, maar dat zal haar toch niet weerhouden nogmaals dit voortreffelijk filmwerk naar het over bekende boek van M. J. Brusse te gaan zien. Boefje immers is een figuur die wij allen kennen, die wij dagelijksch tegen komen op straten en pleinen in den persoon van het schuwe schooiertje voor wie niets veilig is, alles kaapt wat er te kapen is en misschien even geniet van het verontwaardigde gezicht van den benadeelde. Men is maar al te zeer geneigd dergelijke individu'tjes te ver- oordeelen, maar wie „Boefje gezien heeft, zal tot de overtuiging komen dat men zich makkelijk in dergelijke per soontjes vergist. In wezen zijn niet al len slecht, maar de goede leiding ont breekt. „Boefje" weet ten slotte zijn vertrouwensman te winnen en daarom zal uit hem nog eenmaal een flinke vent groeien. Een aanbevelenswaardig filmwerk. Een algemeen overzicht over het onderwijs in Waalwijk, wijst uit, dat deze gemeente onder hare soortgenooten een unieke plaats inneemt. Het wachten is nog slechts op een ambachtschool en niet min der op een H.B.S.-B. Het schooljaar 1940-1941 heeft we derom zijn intrede gedaan. De leege banken zijn reeds weer ingenomen en vol goeden moed zijn zoowel leeraren als leerlingen aan hun taak begonnen. Nog meer dan anders zal thans van hen geëischt moeten worden, want de nieuwe tijden vragen voor ieder nieu we inspanning om straks mee te kun nen in den maalstroom die leven heet en die dan in wezen zijn loop in ge heel andere hanen gevonden zal heb ben. De jeugd ziet dat thans zoozeer nog niet in en het is ook niet direct nood zakelijk de jonge hollen met allerlei muizenissen op hol te brengen, maar er is hier een taak weggelegd voor de onderwijzers en leeraren die hun leer lingen geleidelijk aan wegwijs zullen moeten maken in de nieuwe wereld van morgen. In het raam van dit nieuwe school jaar is het voor velen wellicht inte ressant te vernemen, hoe intensief 't onderwijs in onze gemeente op ver schillend gebied is. Wanneer wij dan een en ander onder de loupe nemen dan komen wij daarbij tot de conclusie, dat Waalwijk op het gebied van onder wijs een bevoorrechte plaats inneemt. Wat meer zegt: vele grootere plaatsen kunnen niet eens bogen op zoo'n aan tal en gevarieerde onderwijsgelegen- heden als onze gemeente telt. Er is hier door de goede zorgen van diverse instanties, waarbij wij met eere het gemeentebestuur en het kerk bestuur der Parochie St. Jan mogen memoreeren, een 'onderwijswereld ge schapen, waardoor Waalwijk onaf hankelijk is geworden van andere ge meenten en op dit gebied het aange wezen centrum der streek is geworden. Wanneer de stichting van een Am bachtsschool, waarvoor de eerste schreden reeds gezet zijn, eenmaal een feit zal zijn geworden, kan eenieder op welk gebied ook in deze plaats den grondslag leggen voor elke branche, waarin hij zich later verder mocht wil len bekwamen. De lagere scholen hebben zich hier steeds gekenmerkt door een op bij zonder hoog peil staand onderwijs, waar voor 't volgen van middelbare en hoogcre studie's een basis werd ge legd die alleszins uitstekend kan wor den genoemd, in welke ricliting die studie's zich ook zullen gaan uit strekken. Wil men zijn opgedane lagere school kennis wat meer uitbreiden, welaan een tweetal U.L.O.-scholen staan tci beschikking, één voor meisjes en een voor jongens èn meisjes. De R.K. H.B.S.-A geeft gelegenheid tot voor bereiding tot hoogere studie's of zoo men wil om zich een goede positie in handel of industrie te verwerven. De Rijks vakschool voor leerlooiers en schoenmakers brengt de kennis bij, noodig voor een goeden werkkring als leider in de industriën dezer streek, terwijl de toekomstige Ambachts school voor hen, die zich meer spe ciaal in een apart vak of branche wil len inwijden de aangewezen richting zal blijken, tevens ook voor den toe- komstigen schoenmaker. Dan kennen we nog de Huishoud- en Industrie school, een inrichting van groot belang voor onze toekomstige vrouwen, voorts een school rr>or buitengewoon lager onderwijs, die in deze streek in een groote behoefte blijkt te voorzien. Zoo heeft de lezer een globaal over zicht van den toestand op onderwijs gebied in onze gemeente. Veel blijft er niet meer te wenscben over, maar er is zeker nog plaats voor een H.B.S. voor meisjes, maar op de eerste plaats voor een B-afdeeling naast de reeds bestaande H.B.S.-A. Dit laatste dwingt in menig opzicht ten zeerste. Dit wat de dagcursussen betreft. Ook in de avonduren bestaan even wel nog tal van gelegenheden om z'n kennis te vergrooten. Wij noemen slechts de avondcursussen der Vak school. Middelbare Handelsavond school, Huishoud- en Industrieschool en niet te vergeten onze zoo gereno- meerde Teekenschool. Tot slot hieronder een overzicht van het aantal leerlingen en studenten dat aan de 15 scholen dagelijks het on derwijs volgt: Lager Onderwijs: St. Petrusscholen St. Jan A 270 B 228 Totaal St. Teresiaschool St. Jan meisjes Openb. lagere school meisjes jongens Totaal R.K. Meisjessch. v.m. Besoijcn Christ, school v.m. Besoijen jongens - meisjes Totaal R.K. Meisjessch. St. Ant. Par. (36 jongens volgen hier het onderwijs aan de 1ste klas). R.K. Jongenssch. St. Clemens v.m. Baardwijk R.K. Meisjessch. v.m. Baardw. Totaal aantal leerlingen 1677, waar van 869 meisjes en 808 jongens. Buitengewoon Lager Onderwijs: Don Bosco school Par. St. Jan 56 498 267 37 31 68 82 72 48 120 309 Uitgebreid Lager Onder wijs (U.L.O.): R.K. U.L.O.-school voor meisjes 65 Nuts U.L.O.-school, meisjes 26 jongens 39 Totaal Middelbaar Onderwijs: 65 171 162 R.K.H.B.S.-A 134 Rijksvakschool voor leerlooiers en .Schoenmakers 37 Huishoudelijk Onderwijs: R.K. Huishoud- en Industrieschool 64 In totaal komen wij nu aan een aan tal van 2098, dat dagelijks onze di verse inrichtingen bezoekt. Zeker een respectabel aantal. Daar zijn dan nog niet bij inbegrepen de diverse bewaar- en fröbelscholen die onze gemeente rijk is, terwijl ook de verschillende avondcursussen, hierboven genoemd, daarin niet zijn vervat. Voor de U.L.O. en middelbare scho len komt een groot aantal leerlin gen uit de plaatsen dezer streek, pl.m. 150. We noemen b. v. Kaasheuvel, Sprang-Capelle, Waspik, Raamsdonk, Geertruidenberg, Made, Dussen, Eethen Heusden, Vlijmen, Druncn, Aalburg, Heesbeen e.m.a. Alles bijeengenomen een resultaat dat verheugend genoemd kan worden voor den naam van Waalwijk als onderwijs-centrum. WORDT DE BIESBOSCH INGEPOLDERD? Gepubliceerde plannen eenig szins voorbarig. Wij lezen in het ,,Ned. Dagblad Er is eenige onrust gewekt in de kringen van de watersporten natuur liefhebbers door de publicatie van een groot plan tot inpoldering van de geheele Biesbosch. Hoewel reeds een groot aantal stukken van deze rivierdelta is ingedijkt, zijn er toch nog verscheidene ongerepte stukjes natuur overgebleven, die eenig zijn in ons land. en die men niet gaarne verloren zou zien gaan. Het bekend gemaakte plan van den Rijkswaterstaat was door V.P.B. aanleiding om eens op onderzoek uit te gaan om te weten te komen, hoe zij, die in ons land ijveren voor het behoud van natuur-monumen- ten, daarover denken. Immers, de Biesbosch vormt een zeer bijzonder landschap, dat vrijwel eenig is in geheel West Europa. Eer, dergelijk uitgestrekt delta-gebied is uit weten schappelijk 'oogpunt van groote waarde. Mr. P. G. van Tienhoven, sinds vele jaren voorzitter van de vereeni ging tot behoud van natuurmonu menten, wees ons er op, dat deze organisatie er in het algemeen naar streefde bij nieuwe werkobjecten ook de wetenschappelijke, dat wil zeggen de biologische en geologische be langen te lateri meespreken. Vooral wanneer een plan uit economisch oogpunt van geen belang is. Daarbij komen dan vaak nog de belangen vrn houders van pensions en hotels in bepaalde streken, die ook door het vernietigen van natuurschoon zouden worden geschaad. Maar onze vereeniging, aldus Dh. van Tienhoven, verliest daarom de groote belangen vau werkverschaf. ling niet uit het oog, en wil zeker in een dergelijken tijd als de onze geen al te strenge eischen stellen. Indien er bijv. zeer goede kleigrond kan worden gewonnen door een ontginning, mogen wij ons daartegen niet verzetten. Maar bij groote ob jecten als de inpoldering van de Biesbosch, knnnen soms met een kleine wijzigingder plannen endoor overleg met de betrokken autoritei ten, stukken van beteekenisworden gespaard. Wilt u daarover meer weten, dan zou ik u aanraden, u te wenden tot Dh." van der Kloot, secretaris van de contactcommissie inzake natuur bescherming, die al geruimen tijd g(eleden is samengesteld uit een groot aantal vereenigingen op dit gebied. Dh. van der Kloot, die juist een een rapport over de Biesbosch be studeerd had, heeft ons verder in lichtingen verschaft. Aan het plan wordt nog gewerkt. Het plan, de Biesbosch in te pol deren is al oud, vertelde ons Dh. Ir. van der Kloot. Het eerste plan,dat van Dh. van Loon, wilde een dijk leggen langs de Amer, en sluizen maken in het Zuidergat van de Visscnen, zoodat eb en vloed in de kreken zouden blijven bestaan en alleen stormvloeden zouden worden tegengehouden. Men zou dan de vele reeds bestaande kleine polders tot een groot geheel kunnen samen voegen. Ook de bestaande dijken zouden moeten woiden verzwaard en dit alles maakte het plan te kost baar, Waarom het is blijven liggen. Dit bezwaar van de kosten is nu vervallen. Is het nieuwe plan dan minder ingrijpend Ik kan u dat eigenlijk niet goed zeggen, omdat de publiciteit wel heel voorbarig schijnt te zijn. Ik heb er pas uit de bladen kennis van ge nomen, en het is mij bekend, dat hel ministerie van Waterstaat niet begrijpt, hoe het in de krant is ge komen. Het duurt nog wel eenige maanden, eer er definitief iels van te zeggen is. Zou bet zoo worden uitgevoerd, als het is gepubliceerd, dan is het inderdaad voor de natuur heel wat schadelijker dan het plan Van Loon was. En is daar niets tegen te doen Zeker, wij kunnen nog wel niet zeggen, wat er bereikt zal worden, maar wij hebben reeds contact ge zocht met Waterstaat, dat zeker mee zal willen werken, wanneer wij met voorstellen komen, die niet onmo gelijk zijn. Het plan is immers nog niet geheel gereed, al is men reeds begonnen met de verzwaring van eenige dijken, die toch noodig was en die direct werk verschafte aan werkloozen. Het is volstrekt niet het plan van onze commissie, om tegen elk dergelijk plan teageeren, maar wanneer er door overleg iets kan worden bereikt, is het onze plicht daarvoor te werken. Wij kunnen trouwens wel wenschen opperen, maar de technische moge lijkheden liggen buiten onze beoor deeling. WAALWIJK. Van 30 Augustus tot G September 1940. Geboren: Wilhelmina Elisabeth Hermina, dv. A. C. Brok-van Helvoirt. Gerardina Hen- drica, dv. P. Leijtens-Kleijssen.-Adri- ana Lena Wilhelmina, dv. W. Braspen ning-Zwart, te Sprang-CapeUe. Pieter Adrianus, zv. A. G. J. Schrauwers-van den Brand. Helena Maria, dv. W. L. van Muilekom-Sleenhoff. Antonius Gerardus Maria, zv. H. A. van Iersel-van den Berk. Overleden Ma. de Bruijn, oud 41 jaren, wonende te Sprang-Capelle. Ha. van Overdijk, oud 57 jaren, echtgenoote van G. Pullens. Huwelijken N. C. van der Hammen, oud 32 jaren en Ma. Ha. Kuijsten, oud 25 jaren. Ingekomen: L. Wolf van Meppel. C. G. A. Kila en gezin van Rotterdam. Ja. M. H. De- rix van Boxtel. Ma. J. A. Sengers van Engelen. W. P. van Boekei van St. Michiels-Gestel. Ra. J. Wakker van Berkel en Rodenrijs. van der Helm, Clasina W. P. van Amsterdam. Vertrokken: A. J. de Graaff naar Vlissingen. Aa. C. Marcelissen naar Oosterhout. Cla. A. A. M. Driessen naar 's-Bosch.Ja. A. Schoenmakers naar H. en L. Zwaluwe. Pa. A. M. Th. Dupont naar 's-Bosch. H. F. J. Klerx naar Reusel. W. Timmermans naar Tilburg. Ja. P. M. van den Heuvel naar Roermond. H. A. M. Verwiel naar 's-Gravenhage. R. A. P. van Iersel naar Tilburg. J. J. M. van NIEUWE BONNEN. Brood: Van 9 Sept. tot en met 15 Sept. a.s. geven de met 5 genummerde bonnen van het broodbonboekje teza men recht op het koopen van 2500 gr. roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke de consumenten 15 Sept. nog niet gebruikt hebben, zullen niet zooals tot dusverre het geval was -nog vier dagen geldig zijn, doch slechts twee dagen, en wel tot en met Dinsdag 17 Sept. a.s. De detaillisten kunnen deze bonnen vervolgens nog tot en met Donderdag 19 Sept. a.s. ter inwisseling tegen toewijzingen inleve ren bij de plaatselijke distributiedien sten. Tarwebloem: Gedurende het tijdvak van 7 Sept. tot en met 4 Oct. a.s. zal bon 71 van het algemeen distributie bonboekje recht geven op het koopen van iy2 ons tarwebloem, of tarwemeel, of roggebloem, of roggemeel, of zelf rijzend bakmeel, of boekweitmeel. Grutterswaren: Gedurende het tijd vak van 7 September tot en met 4 Oc tober a.s. geeft de met 41 genummerde bon van het algemeen distributiebon boekje recht op het koopen van 250 gr. rijst of rijstemeel of rijstebloem. Voorts geeft gedurende bovenge noemd tijdvak de met 54 genummerde bon van het algemeen distributieboekje recht op het koopen van 250 gram ha vermout of havervlokken of gort of grutten. In een gedeelte van de pers is gepu bliceerd, dat de geldigheidsduur van de met 105 en 110 genummerde bonnen van het algemeen distributieboekje welke onderscheidenlijk recht geven op het koopen van maizena, griesmeel, puddingpoeder of puddingsauspoeder en van vermicelli, spaghetti of macaro ni loopen tot en met 11 Sept. a.s. De aandacht wordt er op gevestigd, dat genoemde bonnen evenwel slechts tot en met Zondag 8 September a.s. geldig zijn. Voor de nieuwe distributieperiode worden onderscheidenlijk de met 28 en 15 genummerde bonnen aangewezen. Gedurende het tijdvak van 9 Sep tember tot en met 1 November a.s. geeft de met 15 genummerde bon van het al gemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram vermicelli of macaroni of spaghetti. Haren naar Oss. J. A. M. Speekenbrink naar Oss. Elth. A. Kok naar Berlicum. Elth. Bos naar Culemborg. Ja. Ver voort naar Overasselt. Ga. van Zeldert naar Pijnacker. M. J. van Schagen naar Beverwijk. G. de Brouwer naar Maastricht. J. H. A .Alessie naar Zeve naar. A. C. Kooien naar Veghel. Elth. M. L. Verhagen naar 's-Gravenhage. A. A. C. Usleeber naar 's-Bosch. SPRANG. Verloren een polshorloge, ver moedelijk tusschen Sprang en Waal wijk. Terug te bezorgen bij rijksveld wachter Speelman. De Burgemeester van Sprang- Capelle maakt bekend, dat extra zeepbonnen voor kinderen die op 1 September 1940 nog geen 8 jaar oud waren op vertoon van hun stamkaart op de navolgende plaatsen en data kunnen worden afgehaald. Op dezelfde dagen, uren en plaatsen worden tevens formulie ren afgegeven ter verkrijging van extra zeep ten behoeve van ar beiders, die werkzaamheden ver richten, waarbij zij in sterke mate aan vuil worden zijn blootgesteld. Landarbeiders en boeren vallen hier niet onder. Dit formulier mag uitsluitend worden ingevuld door het bedrijf of de onderneming, waarin de be trokken arbeider werkzaam is, derhalve niet door den arbeider zelf. Alleen zij, die zelfstandig een beroep of bedrijf uitoefenen, kun nen eveneens een formulier in vullen. In het Bondsgebouw te Sprang: Wijk A Maandag 9 September van 912j/2 en van 25^2 uur- Op het Distributiekantoor te Vrij hoe ve-Capelle: Wijk B, Wijk C 1 36 en Wijk D 1 150, Dinsdag 10 September van 9—12J/2 en van 2—-5^ uur. In het Gymnastieklokaal (oude School) te Capelle: Wijk C 37276 en Wijk D 151337, Woensdag 11 Septem ber van 9123^2 en van 2—53^ uur. Sprang-Capelle, 5 Sept. 1940. De Burgemeester van Sprang-Capelle, SMIT.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6