UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING, SPORT DE ECHO VAN HET ZUIDEN KAATSHEUVEL SPRANG—GAPELLE. WASPIK. zijn inkoopen. Afgezien van het feit, dat zulk een inkrimping tot de dag uren hoogst ongewenscht en oecono misch weinig verantwoord schijnt, kunnen tal van particulieren en alle beheerders van caié's en amusements bedrijven zich niet veroorloven over dag nun inkoopen te doen, respectie velijk het avondbezoek uit te schake len. Nog minder kan men dit in con certzalen, schouwburgen en filmthea ters, die vrijwel uitsluitend op het avondbezoek zijn aangewezen. Tal van ondernemingen zouden onnoemelijke schade lijden, indien inderdaad het pu bliek tijdens de verduistering de straat ging mijden. Het is daarom van groot sociaal en oeconomisch belang, dat het gewone leven ook des avonds zooveel mogelijk voortgang vindt. Maar om dit te be reiken zal het noodig zijn, dat de stra ten in de steden, ondanks de verduis tering eenigermate begaanbaar wor den en de kans op verkeersongelukken tot een minimum beperkt wordt. Het spreekt wel vanzelf, dat de over heid terzake diligent is en met groo- ten spoed voorbereidingen heeft ge troffen om het verkeer bij duisternis zooveel mogelijk te beveiligen. De rijksinspectie luchtbescherming heeft, aan de hand van daartoe door haar vastgestelde voorschriften, een en an der medegedeeld omtrent den aard dezer beveiligingsmaatregelen. Vooropgesteld moet worden, dat het geheele land en elke stad zoodanig verduisterd moeten zijn, dat in het donker en bij goed zicht van een hoog te van 500 nieter boven het aardopper vlak geen enkel rechtstreeksch of ge reflecteerd licht kan worden waarge nomen. In de aldus ontstane duisternis moeten nu hulpmiddelen worden aan gebracht of gebruikt ten Behoeve van het verkeer. Bebakeningsmaatregelen. Deze hulpmiddelen zijn als volgt te onderscheiden a. Richtlichten Dit zijn de op enkele wegen ten minste vier meter boven het wegdek en boven daarvoor in aanmerking ko mende kruispunten van wegen hangen de lampen met een of twee spleetvor- mige horizontale openingen, welke juist voldoende licht doorlaten om 't rijdend verkeer het beloop van den weg of het kruispunt aan te geven. Zij worden als regel binnen en in be paalde gevallen ook buiten de bebouw de kommen toegepast. Deze dichtlich- ten hebben één horizontale spleet, wanneer zij het beloop van den weg aangeven, en twee spleten, wanneer zij boven kruispunten van wegen han gen. De kleur van deze richtlichten is wit of geel. b. Geleidelichten. Geleidelichten zijn lichten, welke binnen de bebouwde kom van een ge meente als bebakening aan den kant van den rijweg mogen worden ge- plaatst, in het bijzonder ook ter ge leiding van het voetgangersverkeer. Geleidelichten moeten bij voorkeur op een hoogte van 1.20 m. tot 1.70 m. worden geplaatst. De kleur van het licht van geleidelichten is wit of geel. c. Obstakellichten. Deze komen zoowel binnen als bui ten de bebouwde kommen voor en zijn uitsluitend bestemd om Verkeersob stakels (wegherstellingen, bointrech- ters e.d.) duidelijk aan te geven. Een wit obstakellicht moet men rechts pas- seeren, een rood obstakellicht altijd links, zulks in overeenstemming met de ook in vredestijd geldende regelen van wegbebakening. Vorengenoemde drie soorten lichten behooren tot de groote groep van be bakeningsmaatregelen, welke door de rijksinspectie zijn vastgesteld in de voorschriften betreffende de beveili ging van het verkeer op den openbaren weg gedurende deh tijd dat het ge bruik van de normale openbare ver lichting verboden is. Deze lichten kunnen door burge meesters naar behoefte wor.den toege past. Afsluiting van gevaarlijke punten. Tot dezelfde groep maatregelen wordt ook gerekend het sifsluiten van gevaarlijke punten, b.v. aan den wa terkant, met behulp van witte hekken, 't wit verven van trottoirbanden, ver- keerspalen, hekken, palen, enz. Vooral dit wit verve n behoort mits oordeelkundig te worden toe gepast aangezien gebleken is, dat dit hulpmiddel het verkeer in hooge mate beveiligen kan. Luchtbeschermingsv erlichting. Naast al deze bebakeningsmaatrege len, waarvan het esse ntieele karakter ligt in het feit, dat zij geen verlichting aan het wegdek geven doch alleen een richting gevend effect hebben, komt nu nog de mogelijkheid van de toepas sing van openbare luchtbeschermings- verlichting. Deze verlichting brengt wel licht op het wegdek en is dus aan verschillende beperkende bepalingen gebonden. Zij mag slechts na goedkeuring door en met toeslemming van de rijksinspec tie worden aangebracht op speciale punten in gemeenten, welke daartoe door de rijksinspectie worden aange wezen. Zij geldt dus als een aanvulling op dc beveiliging met richt- en geleide lichten en zal uiteraard alleen daar worden toegelaten, waar deze wegdek verlichting absoluut noodzakelijk blijkt in het belang van het verkeer. V oetgangerslantaarns. Doch ook de voetganger wordt ia staat gesteld zelf een bescheiden ver lichting bij zich te dragen. Daaitoe komen in den handel de z.g. voeigun- gerslantaarns. Ook aan deze lantaarns zijn door dc rijksinspectie bepaalde ei- sclien gesteld, omdat gevaar voor te veel licht uitgesloten moest worden. De aandacht zij er op gevestigd, dal deze voetgangerslantaarns uitsluitend wit of geel licht mogen uitstralen. Lichtgevende voorwerpen. Behalve'lantaarns zijn tenslotte ook lichtgevende voorwerpen op eeniger- lei wijze aan het lichaam te bevestigen. Deze voorwerpen zijn nog niet aan keuring onderworpen. In verband hier mede wordt er de aandacht op ge vestigd, dat thans ook tal van waar- delooze phosphoresceerende voorwer pen als speldjes, schildjes, gordels e.d. in den handel worden aangeboden. Deze moeten uiteraard door bestraling met wit licht (daglicht) geactiveerd worden om des avonds lichtgevend te zijn. Het aantal uren, gedurende welke deze activiteit voldoende groot blijft, bepaalt de waarde en vooral de bruik baarheid dezer voorwerpen. Men moet deze phosphoresceerende werking (ook van allerlei hulpmidde len om voorwerpen, traptreden, huis bellen, sleutelgaten enz. in hel duister te markeeren) niet verwarren met het fluoresceeren van voorwerpen, welke met een speciale verf bestreken zijn en een voortdurende bestraling met b.v. ultra-violet licht vereischen. Het gebruik van fluoresceerende voorwer pen is tot nader order niet toegestaan. Tenslotte bestaat nog de mogelijk heid tot het aanbrengen van licht gevende aanduidingen, welke bedrij ven, inrichtingen ez. noodig hebben om het publiek zekere noodzakelijke aanwijzingen te geven. Voorschriften omtrent de toelaatbaarheid van deze lichtgevende aanduidingen ten dienste van het publiek zijn in bewerking en zullen spoedig verschijnen. Alle hierboven opgesomde hulp middelen en maatregelen zullen er naar het oordeel der rijksinspectie luchtbescherming tijdens de komende^ winteravonden veel toe kunnen bij dragen om het verkeer bij avond be langrijk te vergemakkelijken. Het bezoeken van winkels, café's, restaurants, schouwburgen en concer ten zal dan ook mogelijk zijn. Men moet er alleen zich aan gewennen met behulp van de geleide- en andere lichten zijn weg te vinden. Wanneer al deze hulpmaatregelen zijn toege past, zal een ieder, die niet zooge naamd schemeringsblind is, zich, met inachtneming van de noodige extra voorzichtigheid, in de verduisterde stad kunnen oriënteeren. Daar het in het algemeen een soci aal en oeconomisch belang is, zoolang mogelijk den normalen gang van za ken ongestoord te laten voortgaan, mag men de overtuiging meedragen, dat van overheidswege al het mogelij ke op dit gebied is en wordt gedaan, om dit ook mogelijk te maken gedu rende den tijd, dat de normale open bare verlichting gedoofd is. Een koorbezoek Zondag kreeg het zangkoor van de Parochiekerk St. Jan bezoek van het koor van de Parochie Ringbaan- West uit Tilburg. Onder gloedvolle leiding van den heer van Luijk, Directeur van het Tilburgsche koor, werd de groote vierstemmige Mis St. Trinitatis van Hub, Cuijpers door de gezamenlijke koren op schitte rende wijze uitgevoerd. De heer Jos. van Amelsfoort verzorgde de orgelpartij, terwijl dhr. L. Nieuwen- huijzen de Tenorsolo's met veel toewijding zong. Na de H. Mis werd het Ave Maria van Fr. Witt gezongen. De koren bleven na de H. Mis een paar uurtjes in amicale gezelligheid bijeen, waar bij natuurlijk menig nummertje werd gezongen. Kaatsheuvel is op een legen bezoek uitgenoodigd, wat reeds a s. Zondag plaats vindt. Nog steeds konijnenrooverij. 'Iwee konijnenroovers zijn reeds neergelegd en nog is het niet gedaan met de veelvuldige konijnendief stallen. In de afgeloopen nachten is het voornamelijk de Hoofdstraat geweest, welke met een ongevraagd bezoek vereerd werd. Zaterdag was een rouver bij het bedrijven van zijn euveldaden in een strik gevangen. In den tijd, dat een dei bewoners van de Stationsstraat zich naar de politie begaf om den dader te doen inrekenen, wist het ondier te ont snappen. Er wordt nauwlettend op los- loopende honden gelet. De groote duisternis is daarbij echtereen groote hinderpaal. Vergadering van den Raad der gemeente Sprang-Capelle op Vrijdag 13 September 1940, Mes namiddags 7 uur. Agenda 1. Opening. 2. Vaststelling van de notulen der vergadering van 28 Juni 1940. 3. Ingekomen stukken. 4. Aanbieding gemeente-rekening over 1939. 5. Voorloopige vaststelling van de kosten van het openbaar lager onder wijs over 1939. 6. Aanbiedinggemeente-begrooting voor 1941. 7. Wijzigingen gemeente-begroo ting voor 1940. 8. Vaststelling van regelen inzake van gemeentewegen uit te oefenen toezicht op het onderhoudsbeheer van de woningbouwverenigingen. 9. Verkoop gedeelte weg van den Loonschendijk aan de gemeente Loon op Zand. 10. Verhuur perceel grond aan de haven te Labbegat. 11. Verhaal van hetgeen de ge meente op grond van de coupon belastingwet bij de uitbetaling van rente van de door haar aangegane geldleeningen is verschuldigd. 12. Mededeelingen. SPRANG. Het bestuur van den Chr. Be sturenbond Sprang-Capelle hield j.l. Maandagavond in de zaal van den Chr. Volksbond alhier eene vergadering on der leiding van haar 2en voorzitter den heer W. M. Dalmaijer. Na ope ning door den voorzitter werden een aantal belangrijke ingekomen stukken behandeld. Naar aanleiding van een schrijven van het C.N.V. betreffende de Studieclubs in den a.s. winter, werd besloten het werk van de Sociale Stu dieclub in het komende seizoen weder om voortgang te doen hebben. Door den secretaris werd vervolgens breedvoerig verslag,uitgebracht van de op Donderdag 29 Augustus te Utrecht gehouden kadervergadering van het Convent van Prot. Chr. Werkgevers organisaties en het Chr. Nat. Vakver bond in Nederland. Na bespreking van enkele interne aangelegenheden sloot de voorzitter de vergadering met dankgebed. CAPELLE. Jl. Zaterdagavond kwam Mej. van A. uit Besoijen op de Veerpad met haar fiets te vallen, waardoor zij zich dermate bezeerde, dat genees kundige hulp noodzakelijk was. Per auto werd zij later naar haar woon plaats vervoerd. Tot kweekeling met akte aan de Chr. school te Almkerk is be noemd onze dorpsgenoot J. J. C. Verhoe.ven, thans als zoodanig werkzaam aan de Bijzondere school in de Nieuwstraat alhier. Voor de betrekking van onder wijzeres aan de Chr. school a. d. Loonschendijk hebben zich 107 sollicitanten aangemeld. Onze vroegere predikant Ds. J. R. Cuperus, thans te Doornspijk heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Opheusden bedankt. De alhier gehouden collecte len bate voor de getroffen gezinnen in Rotterdam gedurende de oorlogs dagen heeft opgebracht de som van f221,28. Het resultaat van dezeop brengst mag voor deze gemeente nietonbevredigend worden genoemd Voor deze gelden zijn bij verschil lende middenstandszaken alhier goederen gekocht, zooals bedden, dekens enz. Voorts zijn bij het comité nog verschillende goederen binnenge- De Nederlandsche Roode Kruis-ambulance uit Finland in ons land teruggekeerd. komen zooals kleeren. Een woord van dank aan het ijverige dames comité is dan ook zeer op zijn plaats. De raad dezer gemeente zal a.s. Vrijdag 13 September in open bare vergadering bijeen komen. Aan de orde is I. Mededeelingen. II. Beëediging raadslid G. Baaten. III. Verzoek van het R.K. School bestuur om toekenning van gelden voor den aankoop van leermiddelen IV. Wijziging hegrooting 1940. V. Voorloopige vaststelling gemeen te-rekening 1939. VI. Wijziging overeen komst besmet- telijkeziekten barakinetdegemeente Breda. •WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG 15 SEPTEMBER. Afdeeling IV. Ie Klasse: JulianaBW. MVV—NAC. NOADLimburgia. PSV—LONGA. HelmondEindhoven. Willem IIRoermond. Tweede klas C: R KT V VHel m o n d i a SVD—VVSC. Zwaluw—NEVELO. BrabantiaSchijndel. PicusKolping. WilhelminaESV. De Valk—TOP. 3e Klasse I BaardwijkGW. ZaltbonunelSarto. OisterwijkGudok. PAZO—Haaften. RWB—SET. 4e Klasse I. Jan van ArckelHVC. HaarsteegHerpinia. Sporters—RWB 2. VFCRKC (Waalwijk). Vlijmensche BoysDESK 2. BAARDWIJK. Blijkens het officieele orgaan der N.V.B. openen de Geel-Zwarten Zondag a.s. het nieuwe seizoen met een thuiswed strijd tegen het over bekende Geldermal- sen 1. Een hetere opening had men dan niet kunen denken terwijl nadere bijzon derheden aangaande dezen match Zater dag bekend zullen worden. Wel kunnen wij nu reeds berichten dat in verband met verduisteringsmaatregelen e.d. alle wedstrijden gedurende hel geheele sei zoen moeten aanvangen om twee uur.' R. K. C. Zondag j.l. had in het K.J.C.-huis dc eerste algemeene vergadering plaats van onze vereeniging. In zijn openingswoord kon de Voorzit ter, de heer C. de Jongh, met voldoening constateeren dat nagenoeg alle leden, aan den oproep van het Bestuur gevolg had den gegeven. In een kort overzicht bracht de Voor zitter onder het oog wat aan de tot standkoming van de nieuwe fusie was voorafgegaan, en noemde hier als de groote promotor voor de combinatie, den Weleerw. heer Kap. Völker, die met ver beten energie zijn beste krachten voor de goede zaak heeft aangewend. De dankwoorden van den voorzitter werden vanuit de vergadering met een krachtig applaus onderstreept. Vervolgens wees de heer de Jongh de leden van RKC er op dat men in het Be stuur en de andere leden geen aanhan gers van de oude vereenigingen meer mocht zien, maar uitsluitend RKC-ers, die eensgezind een hechte vriendenkring vormen, zooals in de bestuurskringen reeds gevormd is. De leden werd nog op het hart gedrukt allen zooveel mogelijk mee te werken aan den bloei van de nieu we vereeniging, zooveel als in ieders ver mogen is. Verder spoorde de voorzitter de wer kende leden nog aan, om op de sportvel den de sportieve naam van RKC hoog te honen, om zoodoende de combinatie wat betreft eerlijkheid en fairheid een klin kende naam te bezorgen. Na dit inleidingswoord maakte de Ad viseur van de gelegenheid gebruik een korte maar krachtige speech af te steken, waarhij deze er vooral op aandrong dal de leden hun vertrouwen moeten blijven schenken aan het Bestuur, dat alles in het werk zal stellen om RKC omhoog te brengen. Vervolgens wees de Weleerw. er op, dat de ieaen er zich niet aan moeten sto ren, wanneer men hen van hun princi- piëele plicht trachtten af te brengen, maar eensgezind hun steun blijven geven aan het Katholieke voetbal. Van de rondvraag werd een druk ge bruik gemaakt, en hieek hier al zeer dui delijk, dat de leden ten zeerste geïnteres seerd waren in de weekwijze en gang van zaken in de combinatie. Met een opwekkend woord sloot de voorzitter daarna deze zeer geanimeerde vergadering. Het twedee elftal bracht het er in Kaatsheuvel niet hijster gunstig af. Met 61 moest zij in DES 2 haar meerde re zien, hoewel de achterstand een kwartier na de rust slechts 21 bedroeg. Het andere eittal dat in Kaatsheuvel speelde kon reeds zijn eerste wedstrijd in een overwinning omzetten. De uitslag was hier 41. Door bijzondere omstandigheden kon de wedstrijd RKC 5DES 5 geen door gang vinden. Bs hsa ttgfl im «ca riB m n i m na Abonneert U op U is en blfift dan steeds vol komen op de hoogte van het geen ge in dezen tijd weten moet betreffende distributie, luchtbescherming, enz. enz. f 1.25 p. kwart. - 10 ct. p. week Oud ijzer heeft waarde. Het lichten van een gezonken schuit met oud ijzer in een der grachten te Amsterdam. J

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3